Bloedig weekend in Ulster nieuw 16CC.I Types als Pauksch rusten nooit' VS-troepen moeten in Europa blijven BELFAST EEN MISTROOSTIGE, VERLATEN STAD Premier Heath waarschuwt Washington Lawine in Zillertal: Zevende moord in Boston-reeks' „Deze hel zal niet herleven; Hoessein wijkt niet voor eis Palestijneri 10 doden Chef Zweedse narcotica-brigade Esbjornson: Bruynzeel wint Kaapstad-Rio BUITENLAND MAANDAG 5 FEBRUA ADVERTENTIE BELFAST (ANP) Een bloedige nacht van vuurgevechten tussen militairen en guerrillastrijders en van sectarische moordaanslagen heeft in het weekeinde in Noord-Ierland aan minstens negen personen het leven gekost. Het aantal aanslagen in Belfast neemt weer met de dag toe. Hier ruimt personeel van het Wellington Park Hotel in Belfast een deel van het puin iceg na een bomontploffing, die ernstige schade aan het gebouw toébrcLCht. De meeste doden vielen in Belfast, dat zondag een mistroostige en ver laten stad was. Britse militairen, die gedurende de nacht van zaterdag op zondag in de katholieke wijk New Lodge door sluipschutters van de IRA onder vuur werden genomen, schoten zes van hen dood. De gevechten tussen IRA en de Britten begonnen nadat van een passerende auto uit werd geschoten op vijf katholieken die voor een Chi nees restaurant stonden. Alle vijf werden door een regen van kogels uit automatische wapens getroffen. Een van hen stierf op weg naar een ziekenhuis. Een soortgelijk incident deed zich WASHINGTON (AFP) De Britse eerste-mlnister Heath heeft de Ver enigde Staten gewaarschuwd, dat zij niet eenzijdig moeten besluiten Blechts een symbolische militaire maaht in Europa te handhaven, omdat een groot aantal Europese landen zich dan van de NAVO zal afwenden en zich op de Sowjet-Unie zal richten. Na zijn bezoek van drie dagen aan Washington zei Heath tijdens een in terview met de televisiemaatschap pij NBC dat een aanzienlijke terug trekking van Amerikaanse troepen uit Europa zou worden uitgelegd als een teken van isolationisme en als een aanduiding dat de VS niet langer geïnteresseerd zijn in we reldzaken. "Ik geloof beslist dat dit het algemene gevoel zou zijn en de Sowjet-Unie en China zouden er snel hun "Europese" conclusies uit trek ken. Moskou zou in dat geval met allerlei middelen een aanzienlijk grotere invloed in Europa gaan uit oefenen. En u kunt zich heel goed voorstlllen wat Europa dan zegt: wij zouden er wellicht beter aan doen met de andere partij zaken te doen. Dat zou niet in het belang van Amerika zijn". Heath legde er de nadruk op, dat Gr.-Brittannie zich niet op Moskou zou richten omdat dit niet zou over eenkomen met zijn historische tra ditie. "Maar ik spreek van een groot aantal andere Europese lan den die het wel zouden doen". Heath (herhaalde wat de laatste maanden al van vele kanten is ge zegd dat de handhaving van de Amerikaanse troepen in Europa zo wel voor de Europeanen als voor de Verenigde Staten van vitaal be lang is en zei niet te kunnen gelo ven dat Washington de veiligheid van Europa in gevaar wil brengen. Heath stelde zich tenslotte skeptisch op ten aanzien van de kansen dat de op 26 febr. te houden interna tionale conferentie de problemen van Indo-China op duurzame wijze kan regelen, al vond hij dat men de mogelijkheid niet moet laten voor bijgaan. Arrestaties in Spanje De Spaanse politieke politie heeft zater dagavond verklaard dat zij het pro- paganda-apparaat van de verboden communistische partij heeft opgerold en 23 belangrijke leden van de par tij heeft gearresteerd. Na maanden lang onderzoek werd in een flat in Madrid het druk- en distributiecen trum ontdekt. De activiteit van het „centraal apparaat" werd gefinan cierd door de verbannen arbeiders commissies een onder communis tische leiding staande ondergrondse vakbondsbeweging vanuit het hoofdkwartier in Parijs. BILLERICA (UPI) De politie van Billerica in de Amerikaanse staat Massachusetts heeft gisteren het lijk dat zaterdag door twee tienjarige jongens was gevonden, geïdentifi ceerd als dat van de 22-Jarige stu dente uit Boston, Damaris Synge Gillespie, die sinds 29 november van het vorig jaar werd vermist. Miss Gillespie is de zevende Jonge vrouw die sinds de zomer van ver leden Jaar in en rondom Boston is vermoord. Commissaris van politie Ryan zei dat om de hals van miss Gillespie 'n beha gebonden was. De ouders van het meisje hebben eertijds verklaard dat ze begin december enkele tele foontjes kregen van 'n man die mee deelde dat hij hun dochter had ont voerd. De telefoontjes hielden drie w ken later op. De reeks moorden wordt gepleegd bijna tien jaar na de beruchte moor den door de „wurger van Boston", die dertien vrouwen van het leven be roofde. Zekere Albert Desalvo biecht te de moorden op, maar later kwam hij van zijn bekentenis terug. De moorden werden hem nooit ten laste gelegd en hij werd slechts tot ge vangenisstraf veroordeeld wegens aanranding. enkele straten verderop voor. Een groep van een tiental mensen werd uit een rijdende auto onder vuur ge nomen. Negen personen werden met kogelwonden naar een ziekenhuis ge transporteerd. Caféhouder Het eerste slachtoffer van de ne gen doden die dit weekeinde vielen was een katholieke caféhouder, die in zijn zaak in York Road door twee schutters werd doodgeschoten. Ie mand die van de aanslag getuige was bleef ter plaatse dood door een hartaanval. Zondagochtend vond men in een stadsgracht het lijk van een man, dat tekenen van martelingen droeg. Hij was tevens door het hoofd ge schoten. Hij was de achttiende bur ger die in de afgelopen week in Bel fast werd vermoord. Zondagmiddag openden onbekende schutters uit een auto het vuur op de spelers van een katholiek voetbalelf tal die op een veld langs een weg in Belfast een wedstrijd speelden. Drie voetballers werden gewond. Het aantal doden - burgers, mili tairen en politiemensen - is sinds de onderlinge strijd in Noord Ierland in 1969 begon - tot 710 gestegen. Doldriester De Britse overheid gelooft thans niet meer, hetgeen zij tot voor kort wel deed, dat de zwijgende meerder heid in de provincie zal optreden als vredestichter, en dat hierin succes te verwachten was. De nieuwe aanvallen, van beide zijden, wijzen erop dat de extremis ten krachtiger zijn geworden en dol driester. De kloof tussen de twee be volkingsgroepen is de laatste tijd schier onoverbrugbaar geworden. Omstreeks het begin van Januari waren de katholieken zich gaan af keren van het IRA in verband met de redeloze bomaanvallen van deze groep, maar nu ziet het er naar uit dat hun genegenheid weer uitgaat naar de terroristen die zijn beginnen te beschouwen als hun „bescher mers". Een Naturel Senoritas meteen uitgekiende Java- Brazielmelange voor een onwaarschijnlijke prijs. 77 j De Palestijnse guerrillastrijders beschuldigend van het brengen van verdeeldheid en vernietiging in zijn koninkrijk heeft Koning Hoessein verklaard dat hij niet zal toestaan WENEN (ANP) Een lawine in ;het in de Oostenrijkse Alpen gele gen Zillertal heeft gisteren aan tien Duitsers het leven gekost. Twee an dere leden van het uit 25 personen bestaande gezelschap, leden van een Duitse alpinistenvereniging uit Bad Aibllnk in Beieren, werden met zwa re verwondingen door hef schroef - vliegtuigen naar Innsbruck gebracht. Het ongeluk is een van de zwaar ste die zich ooit in Zillertal gele gen in Oostenrijks Tirol heeft voor gedaan. In mei 1945 vonden bij een lawine tien personen de dood en bij Langen am Arlberg werd op 22 de cember 1952 een touringcar door een lawine van een brug geveegd. Bij dit ongeluk kwamen 23 inzittenden om. De lawine van gisteren kwam van de 2.315 hoge Kirchspitze en stortte zich op het gezelschap alpinisten. Reddingsploegen met honden wer den ingeschakeld om de onder sneeuw bedolven slachtoffers op te sporen. Rio de Janeiro (AP) Het Jacht "Stormy" met aan het roer de 72- Jarige Nederlander Kees Bruynzeel, die al 25 Jaar in Kaapstad woont, heeft de zeilwedstrijd van Kaapstad naar Rio de Janeiro gewonnen. De "Stormy" was zaterdag het eerste schip dat de eindlijn passeer de. Men had de Stormy, een kits van 15,90 meter, pas zondag of zelfs maandag verwacht. Toen Bruynzeel op zaterdagmorgen om twee minu ten voor twaalf precies arriveerde, was niemand van de jachtclub van Rio aanwezig en ontbraken zelfs fo tografen. Aan de wedstrijd, de tweede die is gehouden, namen 39 schepen uit acht landen deel. De Stormy is geregistreerd op de Seychelle-eilanden. Bruynzeel heeft de afstand van bijna 6000 km afge legd in 21 dagen, 12 uur, 15 minuten, 31 seconden. Na toepassing van de handicap-formule werd dat 19 da gen, 18 uur, 20 min. en 18 seconden. Het oude record, verleden Jaar ge vestigd, stond op naam van de Oce an-Sprite met 23 dagen. STOCKHOLM Esbjörn Esbjornson (43), hoofd van de nar cotica-brigade van de Zweedse politie, heeft zijn zin. Karl Pauksch, de man op wie hij jaren jacht heeft gemaakt, zit eindelijk in een Zweedse cel. Hoe blij is Esbjornson? „Ik voel dit echt niet als een triomf over Pauksch, ztfn per soon interesseert mij in het geheel niet, ik ben nooit op wraak belust geweest. Wat mij blij maakt is dat we de grootste smokkelaar van pep pillen nu voor de Zweedse recht bank kunnen brengen. De enige manier om de enorme smokkel in amfetaminen een halt toe te roepen is misdadigers als Pauksch zolang mogelijk achter tralies te houden. Als het tot een proces komt, en daar twijfel ik niet aan, zal hij op zijn minst zes jaar op te knappen krijgen. We weten dat professionals als Pauksch, als zij vrijkomen, vrywel zeker terug ln de pephan- del zullen gaan. De enorme sommen die er mee te verdienen zijn, vor men een te grote verleiding. Zelfs vanuit zijn cel zal Pauksch probe ren zijn handel voort te zetten. Ty pes als Pauksch rusten nooit. Zij laten geen middel onbenut om door te kunnen gaan. Ik sluit niet uit dat hij zal trachten zijn bewakers om te kopen. Wij zullen onze han den aan hem vol hebben, maar dat hebben we er graag voor over." Hoe machtig was het rijk van pep middelen-koning Pauksch? „Hij bouwde zijn machtspositie op in de zestiger Jaren door gebruik te maken van het toen nog bestaande „gat" in de Nederlandse wetgeving (de handel en het in bezit hebben van amfetaminen vallen sinds juni Lena Qustafson, voor Zweden? venzestig tot zeventig langzaam maar zeker van amateur- tot be roepssmokkelaar. In de Jaren vóór zijn arrestatie had Pauksch zeventig procent van de Zweedse markt voor amfetaminen in handen. Het effect van zijn ar restatie was direct te merken. Er ontstond een plotseling tekort aan amfetaminen, waardoor de prijzen sterk omhoog schoten". Wie nam de monopolie-positie op de peppillenmarkt van Paucksch over? „Een echte koning als Pauksch is er nu niet meer, want ook de on derkoning, John Henry Dolan, een in Hongarije geboren Brit, zit in de gevangenis, in München. Hij werkte samen met Pauksch. Op dit ogen blik Jagen we op nog twee mensen, niet zo groot als Pauksch, maar groot genoeg. Ik kan geen namen of nationaliteiten noemen." Tienduizend Is de markt nog even groot als on der Peuksch? „Ja, want het aantal verslaafden aan amfetaminen is niet kleiner ge worden, eerder groter. Hun aantal schat ik op een kleine tienduizend. Zij betalen voor één capsule van 0,3 gram grif twintig tot veertig gul den. Vlak na de arrestatie van Pauksch, toen de aanvoer plotse ling stil viel, stegen de prijzen tot honderd gulden, zelfs 125 gulden van één capsule". Hoe belangarijk is Karl Pauksch' vriendin, de in het Limburgse Vaes- rade in een bungalow wonende 1972 onder de Opiumwet, waardoor het van overtredingen misdrijven werden) en groeide in de Jaren ze- „Ach, erg geïntresseerd in haar zijn we niet. Het beste voor haar is dat ze maar naar Zweden komt ,zij zal geen zware straf krijgen, hoog stens één jaartje misschien. Dat be tekent dat ze na zes maanden weer vrij zou kunnen komen. Daarna kan zij als vrije vrouw in haar ge boorteland wachten op Pauksch". Hoe komt het dat alleen Zweden zoveel amfetamine-verslaafden telt? „Dat weet niemand. Natuurlijk kent ook Zweden gebruik van hasj, LSD, enz. maar waarom Juist in Zweden amfetamine zo „populair" is gewor den, is ook voor mij een groot raadsel. Het is begonnen in een kleine kring van artiesten en schrijvers. Daarna breidde de kring zich langzaam maar zeker uit tot het enorme aantal verslaafden dat er nu is". Waarom is amfetamine zo gevaar lijk? „Het is net zo gevaarlijk als heroï ne. Wie er aan begint, tekent zijn doodvonnis. De gemiddelde leeftijd van verslaafden aan amfetamine ligt tussen de twintig en dertig jaar. Velen sterven voor hun dertig ste." Hoe probeert Zweden de verslaving aan de andere kant van de markt te stoppen? „Sinds 1969 geven wij op alle scho len drug-voorlichting". Wie of wat is de schuld van het, niet alleen in Zweden, toenemende gebruik van soft- en hard-drugs? „Wie de schuldige is? Dat hangt er van af hoe men politiek denkt. Ui terst links zal de maatschappij de schuld geven, uiterst rechts zal het de persoon die verslaafd raakt aanwrijven, dan had hij maar ster ker van geest moeten zijn. Ik denk da/t de waarheid in het midden ligt: het is een beetje de schuld van onze samenleving, maar de ver slaafde zelf gaat uiteraard evenmin vrijuit." Bestrijdt Europa de handel in hard-drugs voldoende? „Er moet tussen de politie-autoritei- ten en de verschillende landen een nog betere samenwerking komen. Alleen dan zal er een efficiënte be strijding mogelijk worden. Wat dat betreft kan de prachtige samenwer king tussen Nederland en Zweden in de affaire-Pauksch als voorbeeld dienen. En zó moet het!". Vreest de chef van de Zweedse nar cotica-brigade dat Pauksch zoals zou zijn aangekondigd door zijn vrienden zal worden bevrijd? „Ja, daar ben ik bang voor, maar we zullen zoals gezegd alles doen om dat te voorkomen. Als hij uit breekt, is alles voor niets geweest en moet ik weer onnieuw beginnen". Feit is dat hij in dat geval de reeds toegezegde hulp zal krijgen van veel ouders van aan amfetamine ver slaafden. Zij eisen de maximum straf voor Pauksch en wensen als hij losbreekt persoonlijk met hem af te rekenen. „Hij is de moorde naar van duizenden kinderen", zo beseft men in Zweden. dat zij in Jordanië terugk zei dit in een televisieredd vooravond van zijn vertrek] Verenigde Staten. „Ons volk en onze militi door een hel van verdeeli storting en vernietiging g< maakten tragedies mee dooi treden van hen die zich hl tijns verzet noemen," aldui ning. „Daarom kunnen wfl dan ook de wijzers van de] terugzetten en deze hel, da is en niet terug zal kom) herleven". Op een bijeenkomst van i ministers van Defensie en landse Zaken in Cairo enk( gelden werd gepleit voor de van de verzetsstrijders nas nië als onderdeel van een het oostelijke front tegen re-activeren. Een leider van de Palestij rillabeweging El Fatah, A zei op een bijeenkomst in „De taal van de kogels blijl ge dialoog tussen de Pales volutie en de koning". Kennelijk doelend op hi dat koning Hoessein thans i hington brengt zei Lotf: lestijnse volk staat nieman zijn naam te spreken en zaak handel te drijven ol een speelkaart bij zijn con gebruiken". De verklaring van Koni sein is voor de guerrills geen verrassing, zo heeft d< woordvoerder van de I bevrijdingsorganisatie in Be klaard. Israëlisch oorlogsschip lische marine heeft gisteren del onthuld van een nieuwi metende geleidewapenboot raël is ontwikkeld naar beeld van de Franse kanoni die aai 1969 uit de haven bourg werden gesmokkeld, werd door schout-bij-nacht Haifa aan de pers beschi „de modernste en waarsch: beste in zijn klasse in d Westerse wereld." Overval Gewapende en kerde mannen hebben nacht in de Griekse wijk va prische hoofdstad Nicosia 1 tiebureaus overvallen en snapt met wapens en mui zyn de laatste in een reek gen "">arbij wapens, munit dlo-uitrusting werden buii De president Makarios h vroegere Eoka-Leider genei vas ervan beschuldigd achte slagen te zitten. Ecuka str« vereniging met Griekenland

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4