Stakingen beogen val van regering-Sedney Vernieuwing in de politiek? Oh, dat willen we allemaal nog 3 dage* OudShoor TELETYPIST Er wordt teveel geregeld LEIDSCH DAGBLAD BINNENLAND MAANDAG 5 FEBRUA PARAMARIBO De stakingen, die momenteel een groot deel van het leven in Paramaribo en omgeving lam leggen, zijn meer dan een actie voor hogere lonen of betere sociale voor zieningen. Het is een doelbewuste aanval van de Surinaamse vakbeweging op de regering-Sedney. Of de vakbonden in hun opzet zullen slagen, is voorlopig nog een vraag. Zoals het ook een grote vraag is of een eventuele val van de Surinaamse re gering de hervormingen zullen brengen, waar de vakbonden voor strijden. Door Gerard Habraken Het is niet de eerste keer dat de vakbonden in Suriname het parle ment buiten spel zetten. Het waren dezelfde vakbonden, die eind 1968 de sterke man van Suriname, wijlen Jo- zel Adolf Pengel, tot aftreden dwon gen. Daar hebben ze overigens nu wel spijt van, want na Pengel kwam Sedney en verder veranderde er niets. In januari 1969 ging de rege ring-Sedney van start als het kabi net van de nieuwe aanpak, maar het verandere al spoedig in het kabinet van de oude zonden. Dat het in Suriname tot een con frontatie moest komen tussen de re gering en de vakbonden, was reeds lang duidelijk. Alleen het ogenblik waarop de ontevredenheid tot uit barsting kwam, was voor ieder een verrassing. Sedert twee Jaar heeft de Surinaamse vakbeweging de regering openlijk de oorlog verklaard. De oorlogshandelingen bleven aan vankelijk beperkt tot een eindeloze reeks afzonderlijke stakingen. In september 1971 kwam de eerste grootscheepse aanval tijdens een driedaagse algemene proteststaking. Een slecht georganiseerde aanval waardoor het de regering weinig moeite kostte de touwtjes in handen te houden. De onvrede bleef bestaangeen enkel probleem was opgelost en belde partijen maakten zich op voor een volgende confrontatie. De vakbonden sloten zich nauwer aaneen: de rege ring versterkte het politiekorps en de oproerpolitie. De middenstand trok zich terug achter de barricaden. Er is in Paramaribo nauwelijks een win kel te vinden waarvan de etalages en deuren niet zijn voorzien van een stevig traliewerk. De binnenstad heeft het uiterlijk van een grote ge- Kruitvat Suriname leeft al Jaren lang op een kruitvat: een gevaarlijke situatie, want Paramaribo is een licht ont vlambare 6tad. Niet alleen vanwege de vermolmde houten gebouwen waaruit de binnenstad is opgebouwd, maar veel meer door het leger werk loze jongeren, dat de hele dag in de stad rondhangt. Zij hebben niets te verliezen en zijn tot alles in staat. Men mag aannemen dat de vak bondsleiders hun eigen leden in de hand kunnen houden, maar over de jeugd-zonder-toekomst hebben zij geen enkele zeggingsmacht. In mei 1969 was het op Curacao dezelfde categorie jongeren, en niet de stakende arbeiders, die het cen trum van Willemstad in een puin hoop veranderde. De vakbonden in Suriname voelen zich bedrogen door de politieke leiders, die zij zelf in het zadel hebben geholpen. De regering- Sedney is in 1969 met een enorme goodwill begonnen. Het duurde ech ter niet lang: de nieuwe orde, die men beloofde aan het begin van de ambtsperiode, bleek al gauw identiek aan de oude wanorde. De bezwaren tegen het Pengel-re- gime vindt men onveranderd terug in de huidige regering. Evenals ex- premier Pengel kunnen ook de hui dige bewindvoerders niet genoeg krijgen van dienstreizen. Het Suri naamse ochtendblad „De ware tijd" heeft uitgerekend dat statenvoorzit- ter Lachmon en de ministers ruim een derde deel van het Jaar 1972 in het buitenland hebben doorgebracht. Naast de bijna maandelijkse bezoe ken aan Nederland, waren er dan nog de uitstapjes naar andere oorden. Een bezoek van premier Sedney met gevolg aan Tanzania kostte de schat kist ruim 30.000 gulden met als enig resultaat een stomvervelend tv- filmpje. Het doel van de reis is nog steeds niet duidelijk. Hetzelfde geldt voor reizen naar Zwedten, Thailand en Mekka. Pengel was berucht om zijn corruptie: de huidige machtheb bers weten hier ook raad mee, al moet gezegd worden dat zij het spei handiger spelen. Is het corruptie, smokkel of han digheid, als een minister als vennoot in een scheepvaartonderneming en kele schepen in het buitenland koopt en deze voor de monding van de Suriname-rivier in tweeën laat branden. Vervolgens worden de hal ve schepen belastingvrij als schroot ingevoerd en weer aan elkaar gelast. Erger dan onder het bewind van Pengel wordt er momenteel „ge regeld". Regelen betekent in Surina me: aan je vrienden en partijgenoten een goed betaald baantje verschaf fen, waar je niet moe van wordt. Alleen met dit verschil: Pengel was een creool en „regelde" de creolen In de huidige regering hebben de hlndoestanen het voor het zeggen: dus worden de hindoestanen .ge regeld". Beloften Wat de vakbonden het meest dwars zit, is het feit dat ondanks allerlei schone beloften over inspraak aan het begin van de regeringsperiode, de vakbonden momenteel sterker worden genegeerd dan onder het bewind van Pengel. Ministers zijn nooit te spre ken en brieven aan de regering blij ven onbeantwoord. Toen aan het begin van de douane staking een vakbandsdelegatie na veel moeite tot de minister van Fi nanciën was doorgedrongen, weigerde deze met hen te spreken, omdat de delegatieleden naar zijn mening niet netjes genoeg waren gekleed. Dwars door het hele conflict 'oopt als een rode draad de in Suriname alom tegenwoordige rassentegenstel ling tussen de creolen en hindoe stanen, in de huidige regering heb ben de hindoestanen het voor het zeggen. De vakbonden zijn hoofdza kelijk een creoolse aangelegenheid, de hindoestanen vertonen op dit terrein weinig activiteiten. De opzet van de huidige acties is duidelijk: de regering moet weg. Of de vakbonden nu meer succes hebben dan bij de mislukte algemene staking van september 1971 is een open vraag. Maar ook al slaagt hun actie, wat hebben zij dan nog bereikt? Bij eventuele nieuwe verkiezingen zal de hindoestaanse eenheid het toch weer winnen van de creoolse verdeeldheid. Een eventuele nieuwe regering kan weliswaar ae vakbonden meer in spraak geven maar indien dit met zich meebrengt dat er salarissen op tafel komen of sociale voorzieningen, die het land geld gaan kosten, dan staat zo een nieuwe regering even zeer met de rug tegen de muur- als premier Sedney cjs. Eventuele nieuwe machthebbers moeten met dezelfde failliete boedel in zee, die Sedney al van zijn voor ganger Pengel heeft overgenomen. Ook al slaagt de huidige regering er echter in overeind te blijven, dan nog kan men m het gunstigste geval spreken van opschorting van de moeilijkheden. De ontevredenheid blijft. De vraag wie er voor of tegen vernieuwing in de Nederlandse partijpolitiek is, wordt langza merhand even onwerkelijk als een symposium over het onder werp of zuurstof nog wel zin heeft. Iedereen wil best "partijpolitieke heroriëntatie", maar we weten nog maar n auwelijks wat men eigenlijk daar precies onder ver staat. Het dagblad De Tijd wijdde er za terdag een heel congres aan en wie tot de uitverkorenen behoorde, die een invitatie hadden, kreeg in de St. Janszaal van het Amsterdamse Kras- napolsky inderdaad heel wat promi nenten uit de Nederlandse politiek van dichtbij te zien. Men stond heel democratisch in de rij voor een broodje ham en een kop koffie en wandelde zorgvuldig balancerend met de leeftocht naar het hoekje, waar meestal ook al wat geestver wanten hadden plaatsgenomen. Dat was de lunchpauze: let wel geen „wandelende", communicatieve af faire, maar voor het merendeel een .zittende". Veel coltruien (KVP-frac- tieleider had de mooiste), veel man chester-pakken (ereprijs voor het wijnrood van de socialistische hoog leraar Cees de Galan). Voorts een nieuw aspect: de politicus als huis vader. Professor Piet Steenkamp had zijn nakroost uit Eindhoven voor het dagje uit meegenomen en het jongste dochtertje van Hans van Mierlo fun geerde als welkom stoorzendertje vóór en achter de tafel met de H.H. inleiders. Allemaal Het gebeurt niet zo dikwijls dat ze er allemaal zijn, van ultra rechts naar ultra links en alles er tussenin. De tweeënhalf uur in de middag die uitgetrokken was voor discussie ging de eerste 45 minuten der halve teloor aan diverse geloofsbelijdenissen, soms zelfs van woordvoerders van prille groeperingen, waarvan kenne lijk misschien door een dagje min der goed krantenlezen menigeen de bevalling was ontgaan. Maar ook credo's van oude bekenden als Steen kamp, die de „vitaminen van het evangelie" uitstrooide over een plei dooi voor een middenpartij (naast en tussen die .gepolariseerde" twee, waarover het non-confessionele volk je maar niet uitgesproken raakte). Toen, om kwart over twee, dreigde ineens de vonk van de vernieuwing over te slaan. Van Mierlo werkte nog eens nader uit wat hij tevoren al in De Tijd geschreven had: een ander kiesstelsel met twee stemmen, een variant van het Duitse systeem met één stem voor de totstandkoming van de macht en de ander voor de controle. Hij stelde voor dat deskun digen dwars door de partijen heen een begin moesten maken met denk activiteiten voor sanerende staats rechtelijke hervormingen, de politici zouden tegelijkertijd de impasse van ons partijenstelsel te lijf moeten gaan en de basis zou hier in het eigenste Krasnapolsky gelegd moeten worden. Demissionair minister Van Agt reageerde dat hij graag zijn „be scheiden medewerking" aan het voorstel-Van Mierlo wilde geven en zijn partijgenoot, KVP-voorzitter ir. De Zeeuw nam de woorden „bijzon der constructief" in de mond en wenste alle partijen op te roepen, mee te doen. Dat was niet niks. want twee jaar terug was de KVP nog uiterst gekant tegen de heredenings- plannen van D*66, geënt op de aan bevelingen van de meerderheid van de staatscommissie Cals-Donner. Idylle Gelukkig maar dat De Galan enigszins de idylle kwam verstoren door enige scepsis te vertolken over wat zo tussen politici en verschil lende partijen bekokstoofd zou wor den. Dat zo was zijn ervaring ontmoette binnen zijn partij door gaans nogal wat argwaan. De inter ventie van De Galan had het voor deel dat een dreigende roes werd verijdeld en daarmee tevens de kater. Want laten we wel wezen: er werd over allerlei zaken opeens wat al te gemakkelijk en niet altijd met vol doende deskundigheid gepraat. Steenkamp zelf voerde een enquête uit de Times ten tonele om aan te tonen dat een meerderheid van de Britten niet tevreden is met him twee-partijenstelsel. Dat is waar, maar dat is mede, omdat door het Engelse districtensysteem de derde partij, de Liberals, altijd buitenspel blijft en ondanks de twee miljoen stemmen nooit meer dan zes, zeven zetels in het Lagerhuis haalt. En dat terwijl de Liberals een duidelijke party zijn met uitgesproken vernieu wingsdenkbeelden, enigszins als de Westduitse FDP. De tragedie in Nederland is dat de veelbezongen polarisatie steeds maar weer nieuwe partijen 'doet baren (de opmerking van prof. dr. Hogerwerf ..voor elke nieuwe partij, drie oude inleveren" kreeg een open doekje). Van Mierlo's argumenten dat pola risatie werd bevorderd door de steeds dringender eis voor de duidelijk heid en de even dringende tendens van onderen uit om iets te zeggen te hebben, zijn op zichzelf zonneklaar en juist, maar de ellende is dat in het Nederlandse politieke bedrijf plu riformiteit binnen partijen zo moeilijk blijkt. De Galan die deze pluriformi teit als remedie tegen de steeds maar weer nieuw opgerichte partijtjes aan voerde, weet uit zijn eigen PvdA maar al te goed hoe op congressen groeperingen him standpunt, zonder nuance als het enig geldende wen sen doorgedrukt te zien. Labour in Engeland bleef heel, ondanks de diepe fundamentele controverse over het toetreden tot de EEG; in een PvdA zou dat zonder meer onmoge lijk zijn geweest. Beter Geen staatsrechtelijke vernieuwing om derzelver wil1®: daar was ieder een het wel over eens. Het gaat er om (zoals ondermeer de laat gearri veerde Den Uyl zei) „de democratie beter te doen functioneren". Het ver velende is dat ook zaterdag niet echt handen werden uitgestoken. Van Steenkamp niet naar de duidelijkheid (hij zei met zoveel woorden dat zijn kennelijk met evangelische vitamines toebereide macrobiotisch politiek voedsel in de jaren zeventig afwisse lend met liberalen en progressieven genouttigd zou blijven worden) maar van Den Uyl evenmin naar de KVP. PvdA-activist Felle Mug lette ter dege op. Het was de 67ste dag van de kabinetscrisis en ook op de grote weg naar huis was het mistig. HAN MULDER Koningin Juliana woonde, zaterdag in het Westduitse O de bruiloft bij van Prinses Stephanie zu Sayn-Wittgt Berleburg met de bankier Stephan von Watzdorf, een lid van Prins Bernhard. De Koningin wordt geflankee Prinses Margriet en Prins Hubertus, een familielid koninklijk huis. Prins Bernhard verbleef op dat ogei het stadhuis van Melbourne waar hij uit handen van Kreveld uit East Brighton een boek ontving. Overval op Albert Mol opgelost AMSTERDAM (ANP) De Am sterdamse recherche heeft de roof overval op de acteur Albert Mol op gelost. Op de bewuste avond werd een van de overvallers, een 25-jarige inbreker uit Amsterdam, ten huize van Albert Mol door diens vrienden Guerdon Bill en Hans Boskamp in de kraag gepakt, maar vier anderen wisten te ontkomen. Die zyn nu ook alle vier achter slot en grendel gezet. Ze hebben inmiddels volledig bekend. Volgens de recherche verkeerden de daders allen woonachtig in Amster dam, in de merkwaardige veronder stelling, dat de met zijn boeken en films zo succesvolle Albert Mol wel in zijn geld zou baden minstens 40 mille in conta in de la had liggen. In wc was er geen cent in huis. Mol gaf op de bewuste i een feestje en had ee vrienden en kennissen ji handig een klem dinert schoteld. De vijf overval daar niet van op de hoogt den Albert Mol hoogsten vriend thuis verwacht. Aanvankelijk kon de reche ders niet vinden. Een in door Hans Boskamp aan werd uitgeleverd, weigerde lichting en hield stijf zijn heeft hem echter weinig recherche is met veel er speuren in de vriendenkr inbreker en maakte geleid meer vorderingen. Daarbij dig gebruik gemaakt var heid. Op die manier kon andere deelnemers aan overval, de een na de an ren. Bericht van inzet Op vrijdag 9 februari as. des nam. plm. 7 uur in het VENDUHUIS te Leiden, af slag van het navolgende Duivenvoordestraat 40 te Oegstgeest, in bod staande op f 75.000,—. Notaris W. F. Karstens, Apothekersdijk 34 te Leiden, telefoon 23668. Persoonlijke leningen van f 1000,- tot f 10.000 aflossing 1 tot 5 jaar. 2de hypotheken tot f 20.000,— Aflossing 5 tot 10 jaar. Inl. J. LEEFLANC Bellamystr. (i - Gouda Telefoon 01820—15947. Bedrijfspand OUDE VEST - LEIDEN Parterre vloeropp. 284 m2, betonvloer, brandvrij plafond met grote zolder. Dubbel oovenhuis, 7 kamers, vr. pr. f 225.000,— k.k. Pand is voor vele doeleinden geschikt. Inlichtingen J. de Mol Makelaar o/g lid n.b.m. 01751—5504. T.b.v. de representatie in ons bedrijf zoeken wij op korte termijn op part-time basis kommerciële medewerker Leeftijd 2535 jaar. I.b.v. auto. Voor een enthousiaste medewerker bieden wij een aantrekkelijke werkkring en vergoeding. Uitvoerige sollicitaties te richten onder nummer 64132 aan het bureau van dit blad. HAZENBERG Herenkleding opent in maart in het winkelcentrum „Leidsenhage" een nieuwe „young-men-style" herenmodezaak, die voor zien zal zijn van een koffiebar, achtergrondmuziek, air conditioning, enz. Voor deze zaak kunnen wij nog plaatsen: a. Ie VERKOPER a. VERKOPER c. VERKOOPSTER. Zij, die belangstelling voor een van deze funkties hebben en over een goede team-geest beschikken, kunnen vrijblijvend solliciteren. Telefonische afspraak - na 6 uur - 070—63 08 18 van HAZENBERG b.v. herenkleding VLAMINGSTRAAT S—10 met nummer Op de afdeling van ons zich steeds uitbreidend dagblad, waar de redactionele tekst en de adver tenties in een ponsbandje worden getikt, is plaats voor een Ook bestaat de mogelijkheid voor een typist om tot teletypist te worden opgeleid. Zij, die hiervoor belangstelling hebben, moeten beschikken over een goede kennis van de Neder landse taal, vlot en accuraat blind kunnen typen. Wellicht weet u niet waaruit de werkzaamheden van een teletypist bestaan, kom dan eens kijken, wij zullen het u graag laten zien. Zij, die belangstelling hebben voor bovengenoemde functie, gelieven te solliciteren bij LEIDSCH DAGBLAD B.V. - POSTBUS 54, LEIDEN Inlichtingen kunt u eventueel telefonisch inwinnen onder nummer: 0171025041 - toestel 31. NEST ARCOPAL SCHALEN, vuurvast 12,95 v PLASTIK STAPEL - GROENTE - REK 6,95 v EMSA VARIOSET, voor chips of noten, 14,95 v BROODTROMMEL, BRABANTIA, roosdecor, 27,50 vj PLASTiK WASMAND, rond of vierkant, 3,95 v| PLASTIK EMMER, 10 liter ALUMINIUM TRAP, 5 treden STALEN TRAP, 5 treden, ivoor KOOKSET, emaille, 4 delig KOOKSET roestvrij staal, 4 delig KOOKSET Aluminium, 9 delig, 169,vo KOOKSET roestvrij staal Lagostina 169,- v< 1,75 vj 49,50 v 27,50 v| 59,00 J Haarlemmerstraat 160165

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 16