Toord op verzoek: noodlottig inde van een overspelige liefde zwaar gif... Sanostol „Bollenstreek gebruikt ook taking is in Paramaribo anleiding tot relletjes iegel verbaasd ILLEN EN GAS SLOOPTEN JANNIES ZENUWEN... Vele veiligheidsmaatregelen Mansholt ere-doctor in Leuven Wetsontwerp tegen splitsen van oude woningen in appartementen &TERDAG 3 FEBRUARI 1973 BINNENLAND PAOINA 9 TTERDAM Zij hield zo veel van hem dat zij besloot tot in de dood te volgen. Twee keer legde zij zich dap- naast hem neer om samen met hem door het gas te ster- Maar twee keer werden zij samen weer wakker, half en zinnen van de slaapmiddelen en van het gas. Aard- Dat is niet dodelijk. 4gN - Toen nam hij 'n pistool trouwde wapenhandelaar, vader van (het met scherpe patronen en twee kinderen, en het 19 jaar Jongere et aan haar, met de nadruk- meisje, dat in Ernst Sies een min- instructie hoe zij het moest naar en een nieuwe vader vond. ken: de monding van de loop De verhouding met haar eigen va- n slaap gedrukt, zodat de ko- der en moeder ging er bijna aan wars door zijn hersens zou ten gronde, zoals ook het huwelijk van Ernst Sies uiteindelijk kapot N^iij u om daarna ook een einde ging. Toen zijn vrouw op 17 Juli er ach- n] ter kwam dat Sies zijn minnares r nog steeds ontmoette, sloeg zij on- verbiddellijk toe. De eis tot echt scheiding en (het gerechtelijk beslag op zijn bezittingen bereikten Sies gelijktijdig. De man die zijn gezin altijd boven zwijgt, dan klinkt een ver- alles had gesteld en die daarom de snik. „Ik weet het niet aan Jannle had gezegd nooit met stamelt het 22-jarige meisje haar te zullen trowen, overwoog in - i Stamm '•jaken aan uw eigen leven?" rechtbankpresident mr. A. R. opperste radeloosheid nu toch met het meisje uit te wijken naar Zuid-Amerika. Het was Jannie zelf die het hem uit zijn hoofd praatte. Want zij wist dat Sies zonder zijn kinderen niet gelukkig zou zijn. Zeventien Jaar oud was zij toen Jannie in 1967 de man ontmoette die haar eerste liefde werd. Na een half Jaar kwam de verhouding uit. Onder druk van zijn familie maak te Sies er een einde aan. Jannie deed geen moeite hem weer te zien. "laagvantotale"* verbijstering Tot Sies probeerde zellmoord te Ie .treddermg geen andere uitweg Pf<«en- Toen zij spoorslags zagen dan de dood". kij hem terug, de als slaapkamer ingerichte Nachtmerrie et lange blonde haar jedie iaat terecht omdat zij haar heeft vermoord. Het was loord op ernstig en uitdrukke- irzoek van het slachtoffer zelf, lil bestaat geen enkele twijfel, bij de Rotterdamse officier Fustitie mr. W. D. Meeter. Je fflcier omschrijft het delict welgekozen woorden als „de van twee mensen die in onder zijn wapenwinkel aan deftterdamse Polderlaan werd in iddag van 27 Juli vorige jaar '•jarige wapenhandelaar Ernst Zelfmoord was de heilloze remedie die Slfes ook in de tweede crisissi tuatie als enige uitweg zag. Tijdens maar ik ben er zeker van dat hij BOLLENSTREEK „Er worden in de Bollenstreek bepaald wel verdelgingsmiddelen gebruikt op de kwekerijen en de bol- lenbedrijven. Ook zwaar giftige stoffen. Verstrekkende veilig heidsmaatregelen, vooral op het gebied van het kwik, zorgen er voor, dat het milieu er zo min mogelijk hinder van ondervindt". lood gevonden, met een kogel een nachtmerrie, die drie dagen en n Ihoofd. Bij het lijk trof de nachten duurde in de benauwde de 22-jarige Jannie T. aan, vertrekken achter zijn wapenhandel, i intieme verhouding met de schreven zij samen een afscheids- 7de man had en die hem op brief en probeerde Sies tot twee [gen verzoek om het leven zou keer toe zichzelf en Jannie met gas gebracht. om het leven te brengen, nadat zij op verzoek, dat gelooft de beiden telkens waanzinnige hoeveel- zo maar niet. Maar alle fei- heden slaapmiddel hadden geslikt wel over. „En toen?", vraagt mr. Ie tijdens het uitvoerige on- Te vergeefs. Jolles. Jannie zwijgt. „U hebt niet k aan het licht komen, beves- „Toen vroeg Sies mij om hem te geprobeerd om ook u zelf...", zegt de dat het waar is. doden met het pistool. Ik weet niet president Jannie snikt het uit. „Ik aar lang heeft de bitter-zoete meer of hij ook vroeg dat ik daar- kon dat pistool niet meer aanra- ce geduurd tussen de ge- na de hand aan mijzelf zou slaan, ken!", huilt zij. dat verwachtte en ik was het er gerecjhtspsychiater heeft haar on- Dat is de reactie uit de „streek" op de vragen van het D'66 statenlid drs. H. J. Koenen uit Maasland aan Gedeputeerde Staten. Koenen meende over betrouwbare informaties te beschikken, waaruit zou blijken, dat in het Wesbland m 1972 vier a vijf ton verdelgingsmidde len was gebruikt bij de bloemen, en groententeelt. Tenminste dertig pro cent zou hebben bestaan uit zwaar giftige stoffen. De kwekers in de Bollenstreek on- derkennnen geenszins het gevaar van het gebruik van verdelgingsstoffen. Nadrukkelijk stellen zij echter, üat er in dit gebied lang niet zoveel wordt gebruikt als in het Westland met zijn veel grotere kassenarsenaal. Brussel (ANP) Dr Sicco L. Mans- holt, de man die op 1 Januari van dit Jaar aftrad als voorzitter van de Eu ropese Commissie, is gisterochtend aan de katholieke universiteit van Leuven doctor honoris causa gewor den. De rector van de universiteit Door Cees Combee volkomen mee eens". Dat vertelde derzocht. Hij meent dat Jannie Alles tegen elkaar afwegende komt P. de Somer, overhandigde hem in Jannie direct na afloop aan de po- haar daad pleegde in een toestand de officier tot een eis van tien de promotiezaal van de unlversi- litie. van volslagen verstandsverbijstering, maanden met aftrek, waarvan drie teitshal de versierselen en oorkonde rllat Drie keer probeerde Jannie aan het maanden voorwaardelijk. Over een die bij zijn nieuwe waardigheid ho- -Tri/hoiï™ verzoek van haar minnaar te vol- ZlJ was ,nle^ toerekeningsvatbaar, maand zou Jannie haar in de vrou- ren. Het was Mansholt'd tweede «ro- hCT«ow0 dompelen om Veel van de bespuitingsmiddelen worden in kartonnen verpakking ge leverd. Deze dozen worden later in de ovens verbrand Bovendien komt er veel aan in flessen en stalen vaten. De eersten worden grondig gereinigd en daarna vernietigd en de laatsten gaan weer naar de fabrieken terug. De Algemene Inspectie Dienst houdt een nauwgezette controle op het ge bruik van deze stoffen en op de vei ligheidsmaatregelen. Op de bloembollenbedrijcen ge bruikt men voor het behandelen van de bollen kwik. Ze worden daarin on dergedompeld. Vroeger verdween dat kwikhoudend water na gebruik zo in de sloot. Daarin is de laatste jaren gelukkig verandering gekomen. In samenwerking met het Laboratorium voor Bloem bollenonderzoek Is een filterapparatuur ontwikkeld. Deze treft men sinds een jaar of twee, drie op alle bedrijven aan. Het kwikhoudende water wordt ge filterd en de achtergebleven giftige stoffen worden in vaten opgeslagen en later vernietigd in overleg met de A-I.D Daarvoor gelden uiteraard zeer strenge veiligheidsvoorschriften Men is in de Bollenstreek thans bezig met het ontwikkelen van een nog beter geperfectioneerde filterap- peratuur. Men hoopt deze nog dit jaar en anders volgend jaar in ge bruik te kunnen nemen. Bovendien wordt in de laboratoria naarstig ge zocht naar een vervangend middel voor kwik. Over dat nieuwe middel Mansholt'd tweede gro- - - - te onderscheiding na zijn aftreden niet gaan maar ook hij komt toch derverzorging dan in praktijk kun- als voor zitter van de Europese com- tot de conclusie dat Jannie „in zeer nen gaan brengen. Advocate me- missie. Op 4 januari eerde Neder - aanzienlijke mate verminderd toere- vrouw mr. H. M. de Kat-Presser land (hem al. Koningin Juliana over- bepleit ontslag van rechtvervolging handigde hem toen de versierselen en onmiddellijke in vrijheidsstelling behorende bil het grootkruis in de van het meisje. „Zij heeft voor orde van de Nederlandse Leeuw. doen. Drie keer kon zij niet. De ^■en tweede deskundige wil zo ver wengevangenis gevolgde cursus kin- vierde keer haalde zij de trekker 1 1 keningsvatbaar" moet zijn geweest. Officier van Justitie mr. Meeter: „Zij nam uit liefde zijn zelfmoord haar liefdedaad al genoeg tol be- voor haar rekening. Toen zij daar na zichzelf niet durfde te doden, werd zij verdachte". De officier heeft er begrip voor dat de Wagne riaanse zelfmoordsfeer, de pillen en Mansholt, die de Europese ge- Laat schiedenis zal ingaan als de grond legger van het naar hem genoemde plan voor de gemeenschappelijke Maar zo gauw wil en kan de recht- landbouwmarkt, kon zijn Europese bank niet beslissen in deze zaak carriere afronden als voorzitter van het gas Jannies zenuwen hadden met Juridische haken en ogen. „An- de Europese Commissie Op 21 ondermijnd. Maar anderzijds be- ders zou de rechtbank zichzelf mis- maart vorig Jaar namelijk koos de- schikte zij over het leven van een schien later moeten verwijten: we Europese instelling hem als haar man die niet alleen aan haar toe- hebben het net verkeerd gedaan" voorzitter, nadat de Italiaan Malfatti aldus mr. Jolls. Uitspraak 16 fe- besloten had zich terug te trekken, bruari. ADVERTENTIE ARAMARIBO (ANP) Het telefoonverkeer tussen Neder- en Suriname is sinds gistermiddag hersteld. De ANP-cor- ondent berichtte dat op het telegraafkantoor nog niet ge let wordt. Het blijft echter de vraag of maandag gevolg zal tten gegeven aan een oproep tot algemene staking. AMSTERDAM (ANP) VVD-fractieleider Hans Wiegel is ver baasd over de conclusie van informateur Ruppert, op wiens advies de socialist Burger is gevraagd op te treden als forma teur. Hij zei dit gisteravond in Amsterdam op de VVD-jubi- leumbijeenkomst. Wiegel stélde, dat dr. Ruppert in zijn con clusie zijn eigen politieke voorkeur heeft laten meespreken, "ij noemde de door dr. Ruppert aangevoerde argumenten on voldoende om uitsluitend daarop zijn eindconclusie te base ren. Bij het "onder-onsje" met zijn Pien (foto) sprak hij dui delijk over gezelliger zaken De toestand in Paramaribo is naar het schijnt vrij rustig, hoewel er melding is gemaakt van hardhan dige schermutselingen tussen sta kers en oproerpolitie. In de Domi neestraat kwamen stakers en niet- stakers bijeen, waarna enkele win kelruiten sneuvelden en vuilnisbak ken werden leeggegooid. De winke liers hébben uit voorzorg hun zaken gesloten en deuren en ramen geblin deerd. Berichten over de omvang van de staking zijn nog steeds schaars. Van regeringszijde is vernomen, dat het totaal aantal stakers bij de over heidsdiensten wordt geschat op 10 procent. Over het totale aantal sta kende vakbondsledfin is niets be kend. Eén douaneambtenaar heeft zich intussen weer op zijn werk ge meld. De telefoonverbindingen met het buitenland zijn weer enigszins her steld. Voordat de staking zou ingaan hebben de wachtdoende ambtenaren telegrammen naar o.a. Amsterdam en New York verstuurd met de me dedeling dat tijdens de staking de verbindingen verbroken zou zijn. Het telegraafverkeer blijft gestoord. De stakers hebben de apparaten on klaar gemaakt door vitale onderde len te laten verdwijnen en enkele onderdelen om te wisselen, waar door het een hele uitzoekerlj Is om de juiste aansluitingen -te maken. Ook schema's zijn. verdwenen, in verband hiermee zijn enkele aanhou dingen gedaan. Twintig bestuurders en kaderleden van de stichting Ontwikkelingssa menwerking van de drie vakcentra les hebben in een brief aan het over legorgaan van NVV, NKV en CNV hun bezorgdheid uitgesproken over de arbeidsonrust op de Antillen en in Suriname en geruchten over oe feningen van de marine die intimida tie tot doel zouden kunnen hebben. De briefschrijvers vragen het over legorgaan zich zo spoedig mogelijk op de hoogte te stellen van de feite lijke situatie en na te gaan in hoe verre de Nederlandse vakbeweging - eventueel door middel van acties - zo nodig de vakbeweging in Surina me en op de Antillen steun kan ver lenen. 'tGoede Gelukkig maar. Daar zijn wij metz'n allen verstandig genoeg voor. We begrijpen dat. Steeds meer. Zoals onze ouders begrepen, wat goed voor ons was. Toen we opgroeiden. Toen het om onze gezondheid ging. Toen de winters kouder waren. (Denken we nu). Daarom is er nu, nog steeds, SANOSTOL. Onze kinderen hebben het nodig. SANOSTOL. Een volwaardig vitamine-produkt. Met de belangrijke vitamines C, Bi, Bj. Met sinaas appelsap en moutextract en natuurlijk vitamine A en D3. SANOSTOL is bovendien probleemloos in te nemen door kinderen. Haal die bekende driehoekige fles SANOSTOL bij uw drogist of apotheker. bepaalde ziekten tegen te gaan zou men voor 1980 moeten kunnen be schikken. Eén van de kwekers: „Laatst ls er tijdens een studiebijeenkomst ook ge sproken over het gevaar van verdei- gingsmlddelen. Eén van de deskundi gen verklaarde in een gesprek, dat de hoeveelheid giftige stoffen, die zich per dag in de Rijn bevindt, meer is dan de Bollenstreek in tien jaar gebruikt". Overval op postkantoor in Clinge HULST (ANP) Een ongeveer 25- Jarige man heeft gisteravond een gewapende overval gepleegd op het postkantoor In Clinge (gem. Hulst, Zeeuws Vlaanderen). HIJ bedreigde kantoorhouder Plasschaert. met een vuurwapen en sommeerde hem ach teruit te gaan. HIJ griste uit de klei ne kas een bedrag van ongeveer dui zend gulden weg en vluchtte te voet de aan de overkant van de weg gele gen bossen in. De zoon van de kantoorhouder zet te een achtervolging In en heeft en kele ogenblikken tegenover de over valler gestaan Door de dulstenis en de mist kon hij hem slechte moei lijk zien en daarom kon hij slechts een vaag signalement geven. Hij zag alleen dat het een tengere man was De postkantoorhouder hoorde wel dat hij de taal van de streek sprak. Vermoedelijk is hij via de bossen de Belgische grens overge gaan. De Belgische politie werd in gelicht. DEN HAAG De minister Udink (Volkshuisvesting) en Van Agt (Jus titie) willen nog dit voorjaaj een wetsontwerp Indienen tegen net splitsen van oudere vaak slecht onderhouden huizen In apparte menten. Het advies van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten over het wetsontwerp ls een van de ze dagen te verwachten. De ministers zeggen in antwoord op vragen van de tweede kamerleden Wierenga, Kombrink en Salomons (alle PvdA) dat zij niet leunner *>e- oordelen of het gaat om een ..snel om zich heen grijpend kwaad' wel hebben ze de indruk dat het euvel toeneemt.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9