fat gebeurt er met insterdamse metro? SUPPERT VERDWIJNT WEER LN DE VERGETELHEID Rampzalige sprong in het duister Doe u drama van de mollengang jt geding over ïrO'Oostlijn m gemeente -A.G 3 FEBRUARI 1973 „Ik had", zegt het Amsterdamse PvdA-raadslid drs. Treumann, „voorjaar 1971 het idee dat er wat kostenoverschrijding'en waren met de aanleg van de metro. Toen ben ik daar informeel naar gaan vragen bij de wethouders en de dienst Pu blieke Werken, maar niemand wist er iets van". Treumann groef dieper, kreeg nog meer argwaan toen een antwoord van B. en W. op schriftelijke vra gen maandenlang uitbleef en hoor de wethouder Lammers tenslotte op 8 december verklaren dat de kosten- overschrijding van de metro-aan leg op 250 miljoen gulden geschat werd het Amsterdamse metro- schandaal was geboren. We zijn inmiddels ruim een jaar verder: nog schriller dan eind '71 blijkt nu dat Amsterdam met het prestige-object van de vier lijnen - metro een ongehoorde en rampzali ge sprong in het duister heeft ge maakt. Diep verontruste insiders verschillen niet van mening: de hoofdstad beleeft de zwaarste finan ciële mislukking uit zijn historie. De putten waarin de caissons wor den afgezonken blijken bodemloos te zijn en slaan het ene gat na het andere op de toch al zo somber ogende gemeentebegroting. Publieke Werken rekende in 1968 uit dat de totale kosten twee miljard zouden bedragen. Voor 250 miljoen zou de lijn kunnen worden aangelegd tus sen de Bijlmer en het Centraal Station, de eerste lijn die in uitvoe ring is genomen en die al of niet voltooid ook wel de enige zal blijven: de twee miljard voor het hele project is mogelijk voor dit ene lijntje niet toereikend. Na één hoorzitting onder de bevol king schaarde de Amsterdamse ge meenteraad zich in 1968 bijna una niem achter de voorstellen: pas nu blijkt dat het vertrouwen in de des kundigen van de gemeentelijke diensten veel te groot is geweest. De heer Treumami: „Toch was er toen al een stemming dat alles te hoog zou uitvallen. Maar de toen malige raad heeft daar naar mijn mening te weinig bij stilgestaan. Het heeft er de schijn van dat ze is misleid". Eén raadslid verzette zich tegen de plannen van het gemeentebestuur, waarin het weren van de auto-over last uit de Amsterdamse binnenstad centraal stond. PvdA-er Van der Eyden: „Ik was toen de enige die tegenstemde. Ik was heel bang dat het hele project tot tien miljard zou oplopen. Er werd niet naar me geluisterd". Door de inflatie en verdere misre keningen verdween het ene miljoen na het andere spoorloos in de te drassige grond. Begin 1972 sprak de directeur van publieke werken al over de mogelijkheid dat de totale kosten van de oostlijn (Bijlmer— C.S.) tot 1 miljard zouden kunnen oplopen. Even voor de afgelopen Kerstmis deelden B. en W. mee dat de bouwkosten alleen al 850 miljoen zouden bedragen. Met de kosten van de talrijke aanvullende werken (stations e.d.) komt de oostlijn uit op een bedrag dat tussen de ander half en twee miljard gulden ligt. Een astronomisch bedrag dat in de hoofd stad een regelrechte paniek stemming heeft losgemaakt: actie groepen hebben de burgerij al voor gerekend dat de metrobouw één miljoen gulden per dag kost. In 1968 bedroegen de kosten van het ruim 18 km. lange traject tussen Bijlmer en Centraal Station 140,- per centimeter; vier Jaar later moet voor elke metro-centimeter minstens 850,- worden geïnvesteerd. .Het is", zegt raadslid Treumann, „nu wel de hoogste tijd om te bekijken in hoeverre we dit project nog in de hand kunnen houden". Amsterdam, dat ook met de metro zo gaarne in de rij van de wereld steden wilde meeparaderen. dreigt het slachtoffer te worden van over ijlde beslissingen. De enorme fi nanciële debacle van het metro-pro ject maakt nu al de uitvoering van talrijke andere voorzieningen in de welzijns-sector onmogelijk. Het is de vrees van Treumann en anderen dat dat alleen nog maar erger kan worden wanneer de me tro zijn ondergrondse aanslagen op de toch al zo weinig rooskleurige positie van de hoofdstad blijft voortzetten. Treumann is er daarom voorstander van een van de vele alternatieven die uit de verhitte metro-debatten naar boven zijn gekomen: afbouwen tot het Waterlooplein. Tot daar en niet verder. „Het achterwege laten van het traject naar het Centraal Station zal een besparing van 400 miljoen opleveren", zegt hij. (AG Eigenlijk had slijk. Die heeft eens ge- jmocratie is een slechte Ti, maar er is geen betere, e woorden geloof ik nou". den Anker dagelijks stond zijn foto in de krant of sprak hij voor radio of televisie. Maar dat is nu voorbij. Gisteren bracht hij koningin Juliana zijn eind verslag en kort daarop werd bekend dat Rupperts collega, mr. J. A. W. Burger, tot formateur was benoemd. Alle ogen zijn nu op hem gericht; Ruppert verdwijnt weer in de ver getelheid. „Heerlijk", is zijn eerste opmerking als we hem na afloop van zijn laat- dr. Ruppert weer ste persconferentie in zijn werkka- mer opzoeken. „Het was hoogst inte ressant, maar het is wel een ver moeiende zaak. Voor je gezondheid ^an de Raad van State. Ijnaanden lang stond hij formateur in het mid- i de belangstelling. Bijna hoef je het niet te doen". Het infor- mateurswerk heeft hij, zoals hij het zegt, met grote vreugde gedaan, maar toch is hij blij dat hij nu weer aan zijn „gewone" Raad van State-werk kan gaan beginnen. Geleerd „Ik heb er wel het een en ander van geleerd. Je leert allereerst de politieke kaart van Nederland goed kennen, maar middels het contact met de fractieleiders krijg je ook een goed beeld van wat er binnen de poli tieke partijen leeft". Maar ondanks de beaming van de woorden van de grote Engelse staats man Churchill meent hij toch dat de Nederlandse democratie een groot bezit is. Wat lachend zegt Ruppert: „De sfeer is hier zo typisch. Neem nou die gesprekken die ik hier op myn kamer heb gehad. Of het nou een gesprek was met„de oude vijf" of een gesprek met de confessionele drie en progressieve drie, het was al tijd gezellig. Dwars door de politieke geschillen lopen vriendschapsbanden; dat vind je niet altijd in het buiten land. Ik heb weieens tegen die Jon gens gezegd: Waarom kan die goede sfeer nou ook niet tussen jullie par tijen?" Zijn informatiewerk zit er nu op. Met vreugde keert hij nu weer terug naar zijn kamer in het gebouw van de Raad van State, waar ondanks het feit dat vele collega's veel werk van hem hebben overgenomen toch nog wel het nodige is blijven liggen. Degenen die wel eens gesuggereerd hebben dat hij misschien met een kabinet-Ruppert op de proppen zou komen, moet hij teleurstellen: „Dat heb ik gelezen in sommige kranten. Het was trouwens een aar dige ervaring te lezen wat ik deed, maar ook wat ik dacht. Trouwens, zo'n ministersbaantje, daar heb ik helemaal geen zin in. Ik ambieer dat helemaal niet. Ik heb in het verleden al enkele keren geweigerd". Tegen de vele publiciteit rond zijn persoon en zijn werk heeft hij niet opgezien. Als vakbondsman (Rup pert heeft jarenlang bij het CNV ge zeten) heeft hij wel meer met de Nederlandse pers te maken gehad Niet moeilijk „Dat was niet zo moeilijk voor me. Ik had tenminste niet het gevoel aan de wolven overgeleverd te zijn. Wel vond ik het een bezwaar dat er tegen woordig in veel kranten onvoldoende onderscheid wordt gemaakt tussen bericht en commentaar. Ik vind die scheiding erg belangrijk. En nu heb ik het wel eens gezien dat mijn woor den in twee kranten als volslagen tegengestelde berichten overkwa men". Het werk van een kabinetsinforma teur noemt hij een job voor dag en nacht. De glimlach komt weer te voorschijn: „Tot zelfs in de week einden toe. Ik kon net even naar de kerk en dan was het weer direct aan de arbeid. Rupperts werk zit er nu op, het tijdperk-Burger is begonnen. De ex- kabinetsinformateur gaat het nu even rustig aan doen. „Wat we precies gaan doen. weet ik nog niet. Daar moet moeder-de- vrouw maar over beslissen. Daar heeft ze trouwens wel recht op. Want de kinderen vonden dit baantje van me wel leuk, maar mijn vrouw en ik zagen elkaar nauwelijks meer Hij zal dan moeten optreden, zo lijkt het, als de woordvoerder van een machtig rijk: dat van de dienst van Publieke Werken. Daar zijn de plannen steeds gemaakt en dèür nam men jarenlang de constante kostenstijging en onzorgvuldige cal culaties waar en liet men na tijdig de noodklok te luiden. Bij Publieke Werken is men vóór voortzetting vam de Amsterdamse metrobouw. „Die kosten verschillen konden we onmogelijk voorzien" verzuchtte de directeur van Publieke Werken, „het is de eerste keer dat we een me tro bouwen". „De metro is geen Cadillac, die men ter onderstreping van zijn eigen kredietwaardigheid berijdt, maar veeleer een Volkswagenbusje, drin gend nodig om zijn werkers te ver- Men begrijpt dat zo'n zin uit Rot terdam afkomstig is. Hij werd ooit uitgesproken door een hoge ambte naar van Gemeentewerken om te genstanders van de. ook daar als te kostbaar „prestige-object" geldende metro, de mond te snoeren. De broedende wethouder Lammers zal het hem in de discussie met de raad niet na kunnen zeggen. Niets voor de hand liggender immers voor zijn oppositie, om hem dan voor te houden, dat de Amsterdamse „Ca dillac" inmiddels op een „Rolls Royce" is gaan lijken. En de berijder is duidelijk niet kre dietwaardig. „De enorme offers aan geld, over last, beschadiging van de stad en menselijke ellende worden nu niet bij benadering gecompenseerd door een hogere vervoerskwaliteit. De metro is geen partij voor de parti culiere auto. Wil de ondergrondse enigermate functioneren, dan zal het autoverkeer toch drastisch moe ten worden uitgedund, met name in de binnenstad en de 19-eeuwse wij ken". „De Lastige Amsterdammer", die een tijd lang in de hoofdstad reis tijden gemeten heeft, geeft toe dat de metro over het algemeen sneller zal zijn dat het openbaar en parti culier vervoer nu. Maar zouden trams en bussen niet door het particuliere autovervoer gehinderd worden, dus over vrije banen beschikken, is de metro in het nadeel. En vooral de loopaf standen van en naar de metrosta tions hebben daar schuld aan. Ook het comfort van de metro zou minder zijn: „De metro wentelt de problemen voor de passagiers af op het voor- en natransport. De kans op een zitplaats zal ongeveer gelijk- zijn, het aantal malen overstappen eveneens, de persoonlijke dienstver lening is minder, de loopafstanden zijn langer en onaangenamer, het aantal keuzemogelijkheden voor de passagiers is geringer". Wethouder van Publieke Werken Han Lammers, eens op PvdA-verga- deringen de slanke jonge politicus, die Cuba prees en onmiddellijke er kenning van Oost-Duitsland ver langde, is de man die nu met al die metro-misère is opgezadeld. Hij ontving zijn erfenis van drie PW- wethouders vóór hem. Lammers, die in deze roerige dagen zélf ondergronds schijnt te zijn ge gaan hij geeft geen of nauwe lijks commentaar op het actuele hoofdstedelijke gekrakeel heeft zich „een broedende kip' 'genoemd. Broedend op het ei dat men hem gelegd heeft in de hoop dat er een kuiken uitkomt, dat over een paar weken de Amsterdamse gemeente raad vermag te vertederen. Liari of begin maart zal het salomonsoordeel door gemeenteraad moeten worden geveld: wat 1 verder gebeuren met die metrobouw? mogelijkheden. Stoppen Tirlooplein? Of de oost- 'tdigen bij het Weesper- dan blijven er daar in _l paar prijzige caissons spde grond liggen)? _matief om nu bij het te stoppen en voor de ft Centraal Station uit- Bd te nemen: zo'n jaar Ivoorbeeld? ■nog die vierde radicale zand over de hele woord „metro" nooit Amsterdamse drama 3C tot 1945. In dat jaar nen voor het eerst dat elijke binnenstad dras- veranderen. Er zou komen en dat bete- zich moest opmaken en vooral sloop- misgaan met het auto- Ie binnenstad, over dat probleem een -'acht. Het duurde vijf Eïar het raport „Het ste- •jjaar vervoer" uit ont- ^32 werd vervolgens het Opgericht met een stu- het metroplan. In mei jet in de gemeenteraad B van de 41 aanwezige Baren er slechts drie te- fbrnen werd dat de eer- Mi de stadsspoorweg paneer naar Centraal al 1974 gereed zou zijn, in 1980 en het •damse metronet tegen Er moest een Rotterdamse heima chine aan te pas komen, om op 27 augustus 1970 door staatssecretaris M. J. Keyzer de eerste damwand- paal de grond in te laten slaan. „We moeten er met zijn allen wat aan doen om de aversie tegen het openbaar vervoer te bestrijden", zei de staatssecretaris bij die gelegen heid", alles wijst er dat wij ze ker in een stad als Amsterdam het zonder openbaar vervoer niet kunnen redden". Daar was de gemiddelde Amster dammer, gelouterd door het zich dagelijks wringen langs de grach ten, het zéker mee eens. Maar moest dat openbaar vervoer „metro" worden? Nee, vonden activisten die dag: en kele uren voor het slaan van de damwand hadden onbekenden met een tang de brandstofleiding van de heimachine dichtgeknepen. Het kostte monteurs hard werken om de plechtigheid toch op tijd te laten geschieden. De bouw van Amsterdams dramati sche mollengang was echter begon nen. En zoals een kleine tien jaar eerder Rotterdam er bij was komen te liggen alsof het centrum zojuist opnieuw gebombardeerd was, zo werd ook de hoofdstad op vele plaatsen een zandbak. Tussen 1957 en 1971 werden in de binnenstad 2131 woningen gesloopt. Met iedere damwand, die de grond in ging stampte men tegelijkertijd een buurtcomité uit de grond, zo leek het. De actiegroep „De Lastige Am sterdammer" werd opgericht; deze heeft zioh steeds *t meest geroeid. De laatste keer dat hij opzien baarde, was op 25 januari, toen „De Lastige Amsterdammer" een rapport publi ceerde, waarin gesteld werd dat de Amsterdamse metro onvolwaardig openbaar vervoer is: een soort se- mi-metro zoals Den Haag ooit krijgt zou beter voldoen en ook veel goedkoper zijij. Neem Davitamon 10. Davitamon 10 bevat 10 vitamines. Precies die vitamines die u juist nu broodnodig hebt. Davitamon 10. AMSTERDAM (ANP) De Stich ting Sociaal Cultureel Wijkcentrum d'Oude Stadt en zes bewoners van de Nieuwmarktbuurt in Amsterdam, waar doorheen de metro-oostlijn zal lopen, hebben daarover een kort ge ding tegen de gemeente aangespan nen, dat gisteren voor de president van de rechtbank mr. U. W. H. Sthee- man diende. De eisers vragen de president de gemeente te verbieden 77 panden te slopen zolang het me tro-debat niet in de raad is gehou den. En voorts dat de raad zich daar bij duidelijk en definitief heeft uit gesproken of en zo ja via welk tracé de metro-oostlijn zal worden afge bouwd. Bovendien moet de gemeente duidelijke garanties geven dat de lijn volgens het oorspronkelijke plan van 1968/1970 zal kunnen worden afge bouwd. De raadsvrouwe van eisers, me vrouw mr. Dorothea R. M. Twaalf hoven, zelf buurtbewoonster, begon met de opmerking: „President het metro-drama zal u niet ontgaan zijn". De president zei daarop „een melo drama". De advocate stipte aan dat het plan destijds was begroot op 405 miljoen en zei dat de kosten nu an derhalf miljard zouden bedragen. Er blijkt een vergissing te zijn gemaakt in de berekeningen. „Het is een groot landelijk drama geworden", aldus mr. Twaalf hoven. Tot op heden heeft het rijk niets van zich laten horen. In maart zal de raad opnieuw een beslissing nemen. In afwachting daarvan zullen geen gedwongen ont ruimingen geschieden. Maar één con sequentie heeft de gemeente niet ge trokken, dat is het stopzetten van de sloop, zo zei de advocaat. De metrolijn gaat dwars door de buurt. Het is onbegrijpelijk en er is geen duidelijke verklaring voor gegeven dat men doorgaat met de sloop, zo betoogde de advocaat. Het lijkt langzamerhand een pres tigekwestie te worden. De enige mo gelijkheid voor eisers is om naar de burgerlijke rechter te gaan. Het is een zeer geringe beslissing die wij vragen, totdat de raad opnieuw een geldig besluit heeft genomen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7