Het Nieuwe Testament in de omgangstaal Bijbelse sfeer komt beter tot haar recht Goeie reis Kerkdiensten Leiden en omgeving aAiuiMVMvmm Kortgeleden vergaderden er twee synodes, die van de Ned. Herv. Kerk en die van de Geref. Kerken. Middenin die vaak benauwende synodale zittingen verscheen er, zowel op de ene als op de andere synode, iemand van het Ned. Bijbelgenootschap die aan alle sy nodeleden uitreikte: Groot Nieuws voor U, de nieuwe vertaling van het Nieuwe Testa ment ,,in de omgangstaal". ZATERDAG 3 FEBRUARI Deze vertaling is gemaakt en uit- gp —■ven voor gezamenlijke reke- n: van de Katholieke Bijbelstich- ti -n het Nederlands Bijbelgenoot- sc ap. Deze beide instanties staan natuurlijk dus ook achter deze ver taling. Wat vroeger als een onmo gelijke droom zou zijn beschouwd, dat deze twee stichtingen met een gezamenlijke vertaling zouden ko men, blijkt nu werkelijkheid ge worden te zijn. Om te beginnen, moeten we met vreugde vaststellen dat dit mogelijk geweest is. En eveneens mogen we met blijdschap constateren dat men in ons land vanwege de R.K. Kerk zich al le moeite geeft om de bijbel te brengen bij de parochianen. De tijd dat werd gewaarschuwd om de bij bel in handen van leken te geven, is voorgoed voorbij. Weer al een nieuwe vertaling? Houdt het dan nooit op? Nadat reeds eerder het Nieuwe Testament was verschenen, kwam in 1951 de nieuwe vertaling van heel de bij bel op de markt. Tien jaar later verscheen de vertaling van het Nieu we Testament van de Sint Willi- brord Vereniging. En reeds is aan gekondigd dat de R.K. Bijbelstich ting en het Ned. Bijbelgenootschap gezamenlijk bezig zijn met een ge heel nieuwe vertaling van de gehe le bijbel. En eer daarvan nog ook maar iets verschenen is, komen deze beide instanties met dit nieu we testament in de omgangstaal. Wordt dit alles met elkaar niet wat al te veel van het goede? Is het wel nodig zich zoveel moeite te geven voor een bijbelvertaling? En dan zij hierbij nog te bedenken dat er heel wat vaderlanders zijn die niets anders willen lezen dan de oude statenvertaling.. Hoe ouder de uitgave, hoe liever het hen is. Statenvertaling We moeten bekennen dat we zelf ook nog al gehecht zijn aan die statenvertaling. We zijn er bij op gevoed en we hebben er enige tien tallen Jaren mee moeten werken in het pastoraat. Met die statenverta ling zijn we in de loop der jaren vertrouwd geraakt, vooral ook door de kanttekeningen, waarin rustig de mogelijkheid van een andere ver taling telkens weer wordt gesteld. Bovendien zie Je aan de druk on middellijk welke woorden de staten vertalers er aan hebben toegevoegd om een verstaanbaar Nederlands te krijgen. Wie met de statenvertaling vertrouwd is geraakt, zal zich wel wachten er ooit een smalend oordeel over uit te spreken. Trouwens, wan neer het geen goede vertaling was geweest, had ze het nooit drie eeuwen lang uitgehouden. Maar in die drie eeuwen is de bijbelwetenschap voortgegaan. En wat hier misschien nog van groter betekenis is: we spreken niet meer de taal die drie eeuwen geleden ge sproken werd. Ook hier is er een ontwikkeling geweest en die gaat nog steeds voort. Voor de vertaling van 1951 hebben we nooit zo geest driftig kunnen zijn, enkele bijbel gedeelten dan uitgezonderd. Men heeft zich te veel willen aansluiten bij de statenvertaling. Toen in 1961 de Sint Willibrord vertaling ver scheen. bleek deze ook voor menige protestant dat te zijn wat hij van een nieuwe vertaling verwachtte; meer de taal van vandaag. En dan ligt er nu voor ons het Nieuwe Tes tament "in de omgangstaal", dat is de taal die wij zo onder elkaar spre ken. De verantwoording vooraf spreekt, dat er gestreefd is naar een "dynamische gelijkwaardigheid" met welke ondoorzichtige term is bedoeld "dat de hoorder of lezer de boodschap van het Nieuwe Testa ment even duidelijk kan verstaan als degenen tot wie ze oorspronke lijk was gericht". Anders gezegd: dat de vertaling "de inhoud en de bedoeling van het origineel zó tot uitdrukking probeert te brengen, dat de hoorders en lezers van van daag op dezelfde wijze kunnen rea geren als de oorspronkelijke hoor ders en lezers". De statenvertalers hebben geprobeerd zoveel mogelijk letterlijk te vertalen. Het is echter onmogelijk, bij welke vertaling dan ook, dit altijd vol te houden. Ook de statenvertalers hebben dit niet gekund, maar zij hebben toch zo veel mogelijk geprobeerd het te doen. En daardoor zijn er een aan tal spreekwoordelijke uitdrukkingen in onze taal gekomen. Doch, ook een letterlijke vertaling geeft niet atlijd weer wat de bedoeling is van het oorspronkelijke. Vertalen is nooit een gemakkelijk werk en ze ker niet ais het gaat om een taal die negentien eeuwen geleden gespro ken werd. Geen plechtige taal Het Nieuwe Testament in de omgangstaal. Het Nieuwe Testa ment is in het Grieks geschreven. Het is niet in het klassieke grieks geschreven, maar in het zg. koinè- grieks, dat was de taal in de eerste eeuw van onze Jaartelling die door de gewone man gesproken werd. Het is dus geen deftige, plechtige taal. Trouwens, ook de statenverta lers hebben niet in een plechtige taal willen vertalen, maar in de taal die er in de 17de eeuw in ons land gesproken werd. Om de be doeling beter te kunnen weergeven hebben zij zelfs woorden uit dialek- ten genomen. Eigenlijk is het dus vanzelfsprekend wanneer men een poging waagt om een bijbelverta ling te geven dn de omgangstaal. Daardoor zal men misschien beter kunnen weergeven wat evangelis ten en apostelen hebben bedoeld. Zonder dat we de vertaling die voor ons ligt als zodanig willen beoorde len, kunnen we dit streven niet an ders dan toejuichen. Er is echter nog een andere re den waarom een vertaling als die welke nu is uitgekomen, nodig werd geoordeeld. Op de terreinen van de protestantse zending had men allereerst nodig een bijbel of bijbelgedeelte in de taal die het volk waar men het evangelie ver kondigde kon verstaan. Dat is te begrijpen. Taalgeleerden zijn aan het werk gezet. En nu staan wij voor het feit dat oolk ons land voor een bepaald gedeelte (hoe groot?) zendingsgebied is gewor den. Op de middelbare scholen zit men steeds weer met de moeilijk heid dat de vertaling van 1951 moei lijk te begrijpen is voor een deel van de leerlingen en voor een ander deel zelfs onverstaanbaar geworden. Op het zendingsveld zat men telkens weer met de vraag hoe een bepaald woord in die taal moest worden overgezet om verstaanbaar te zijn. Het is dan ook een zendeling die een bepaald systeem heeft ontworpen om datgene wat hij bij de vertaling in andere landen had geleerd, ook in eigen land toe te passen bij de verta ling van de bijbel. Hij had nl. ge leerd dat hij zich bij de vertaling moest bewegen op een eenvoudig taalniveau. Moeilijke abstrakte be grippen moesten vermeden worden. Dit systeem is nu ook toegepast op het Nieuwe Testament in de om gangstaal en ons land heeft in dezen lang niet de primeur. In allerlei lan den zijn er reeds zulke vertalingen verschenen. Zo vinden we in deze nieuwe vertaling bijv. niet terug de oproep: bekeert u! Aan de bekering zit een heel kerkelijk en dogmatisch gedachtenbeeld vast, dat vreemd is aan een buitenkerkelijk mens die is opgegroeid buiten de bijbelse sfeer. In vele protestantse kerken is het morgen wereldraadezondag. Er wordt dan gecollecteerd voor het iverelddiakonaat. Naast het opbouiowerk, dat een groot deel uitmaakt van de activi teiten van het iverelddiokonaat, worden de kerken ook regel matig geconfronteerd met rampsituaties, waarin snelle hulp nodig is op het gebied van voedselvoorziening (foto) en me- dische hulp. Verander je leven In de vertaling die nu is uitgeko men lezen we in plaats van beke ring: verander je leven, waarmee toch wel het wezenlijke is aangege ven wat er in de bijbel bedoeld is. Oefening van het lichaam (1 Tim. 4 :8) is de nieuwste vertaling "trai ning" geworden. Al is dit een vreemd woord, toch is het een woord dat in de omgangstaal zo algemeen bekend is en gebruikt wordt dat ie dereen de inhoud begrijpt en het geeft inderdaad beter weer wat de apostel werkelijk bedoelde te zeggen. Gedurende de laatste wereldoor log kwamen we in aanraking met een gezin dat buiten de kerk stond en eigenlijk geheel buiten de bijbel was opgevoed. Dat gezin kwam te recht op een Zeeuws dorp. Op school kregen de kinderen bijbelonderricht. Alle kinderen namen daaraan deel. Des zondags zaten ze met de ande ren op de zondagsschool. Zoals dat bij kinderen te verwachten is, kwa men er thuis allerlei vragen, waar op een antwoord achterwege moest blijven. Toen is er een bijbel aange schaft, een statenvertaling, Het liep op een teleurstelling uit. Met een kinderbijbel ging het wat beter. Mis schien was het ook iets beter gegaan met een vertaling als er nu is uitge komen. Laten we er niet gering over denken welke moeite veel mensen hebben met het verstaan van de bij bel. Gedeeltelijk ligt dit aan de ver taling en gedeeltelijk aan het volko men andere gedachtenklimaat waar- Nieuw kabinet of niet, drei gende belasting verhogingen of niet, praktisch iedereen is weer I in de weer met de vakantie plannen voor de komende zo- mer. We laten dan ook niet graag iets aan het toeval over bij de voorbereidingen. Allerlei prospect! en reisgidsen worden geraadpleegd. Zorgvuldig zoe ken we het doel uit. Daarna, als het even kan, de vaste af spraken en dan de hele rij ver zekeringen, die je tegen allerlei risico's dekken. Bij slecht weer zoveel; bij annulering zoveel; bij pech of ongeluk zoveel. En al lijkt het allemaal wat over dreven te worden, toch zou Je niemand willen aanraden om en zonder een minimum aan ver zekeringen op reis te gaan. En hoe verder weg, hoe meer dat spreekt. Ik ben niet aange steld door een van de leveran ciers van al deze pret en zeker heden om u hiertoe over te ha len. (Eerlijk gezegd vind ik er iets bedenkelijks inzitten, dat ons steeds dwingender gesug gereerd wordt allerlei duurs te willen hebben of meemaken. Maar daarover een andere keer). Wat me in verband met al die vakantie-bedrijvigheid op valt: dat we in het klein heel nauwkeurig plegen te doen wat we in het groot met een onge looflijk gemak verzuimen! De vakantie is degelijk voorbereid en de risico's zo goed mogelijk gedekt, maar Je levensreis? Op de korte baan en in allerlei niet zo gewichtige details, zijn we heel nauwkeurig, op de lange baan voor de gróte zaken van leven en dood, fladderen we maar wat aan! Naarmate de bedragen voor al-, lerlei verzekeringen zijn geste gen zie Je, dat de belangstelling voor zekerheid van Je levensge luk met een hoog tempo af neemt. Iedereen kent nog wel het bij belverhaal van Abraham, die het risico van een tocht door de wildernis ondernam, zonder zelfs het doel te kennen, met als eni ge verzekering een voortdurend luisteren naar God. God weet tot op vandaag nog steeds het beste, wat leven en wat levens geluk voor Je betekent. Hij is er de maker van en hij wil er de ri sico's voor Je van dragen. Abra ham is bijzonder goed en geluk kig terecht gekomen. Datzelfde kan nog steeds met iedereen, die de zekerheden en reisroutes voor het leven, van Christus wil accepteren. De toch wel wat iv re opvatting, dat we het z^ wel rooien kunnen op de levens reis, is heel erg verbreid. Mij ervaring is. dat er steeds mind<_ mensen daar zo erg zeker v; blijven! Het is zo gek nog niet. om nak het evangelie wat te luister! en de - op het eerste gezicht wat eigenaardige adviezen eer toe te passen in je levenspal troon. Er groeit dan zo het ei en ander aan zekerheid, ae vrolijkheid en vrijheid. Ik ben wél aangesteld oip u vi harte déze zekerheden en vij lijkheden aan te bevelen! Er zit nog een overeenkom tussen vakantie-zekerheid en 1 venszekerheid in dit verhaal Voor de vakantie betalen we fr vrij gepeperde rekeningen tofec wel graag en de premies liegfr er niet om. Heel lang en heel verbreid bfe staat de mening, dat de kostt en de premies bij Christus mi^ W oord van k T bezinning t stens zo hoog zijn. De kerk(jj hebben te vaak de indruk o vestigd, dat je voor de zekerh^ den van God moet betalen een heel stuk van je levensp^ zier. Je vrijheid van handel of eigen keus. Te lang blijft m het (foute) beeld hangen, d' geloven in Christus betekent e£ hele reeks (zure) geboden f moeten volgen. Niets is mi. der waar. Levenszekerheid L levensgeluk zijn bij God gra£' Het enige wat Je te doen h( is de moeite nemen om de prw pectus van Hem de bijbel goed te leren snappen. Dat gi( niet zo in een achternamiddfo dan krijg Je halve waarhed en onwaarschijnlijkheden d gaat de smaak er gauw af. Msb er is open en eerlijke geleget heid genoeg, ook in Leiden c een diepgaand en eerlijk inzit te krijgen in de verrassing! die een leven aan de hand v het evangelie gaat bieden. T<? wel iets om eens over na te dP ken. bijvoorbeeld als u a drukte van de vakantie-voorF reiding achter de rug he° Goeie reis dan. c J. BOVENBE? GEREF. PRED. LEIDT in we worden verplaatst. Maar daar om kan een poging om de bijbel over te zetten in de taal waarin men spreekt, alleen maar worden toege juicht. Zulk een bijbel in omgangs taal achten we voor kerkdiensten niet bruikbaar. Daarvoor is ze ook niet bedoeld. Maar waarom zou zulk een vertaling geen goede diensten kunnen bewijzen in gezinnen waar de kinderen nog thuis zijn? Alleen reeds door andere woorden en zins wendingen dan men in bekende ge deelten gewoon is te horen, kan er een nadenken komen en dat is toch de bedoeling van ons bijbellezen. S. M. J. Hulsbergen. SPIERS (KNA) De p raad in het Westduitse bisdort heeft zich uitgesproken voort werkstelling van gehuwde jf in de zielzorg. In een verfc zegt de priesterraad, dat een^ de priester ook in zijn eigeni' te werk gesteld moet kunnd den. De priesterraad heeft vi publikatie enquêtes gehoude^ de priesters van het diocees. 1 is van mening, dat pastorai na verkrijging der dispensaf Rome en na individueel ori' mogelijk moet zijn, maar i in die takken van de zielz# niet aan het priesterambt zij1 behouden. LEIDEN Hervormde Gemeente Hooglandse Kerk 10 u. Ds. A. J. Lamping 11.45 u. Oecumenische stu- dentendlenst 5 u. Prof. Dr. C. Graaf land, de Bilt. Marekerk 10.30 u. Ds. A. J. de Maranathakerk 10 u. Ds. H. J. van Achterberg (H. Avondmaal). Konlngskerk 10 u. Ds. H. W. Hemmes. w Bethlehemkerk 10 u. Ds. E. M. Fannekoek. Bevrijdingskerk 10.30 u Ds. J. Langenbach. Vredeskerk 10 u. Ds. C. H. Bijl 7 u. ds. A. J. Lamping (gespreksd). Ver. Vrijz. Hervormden (aula As- serstraat) 10.30 u. Ds. M. J. Wa genvoorde. Egllse Wallone 10.30 u. Pasteur D. Ribs. Academisch Ziekenhuis 10 u. Ds. P. J. D. van Malssen. Dlaconessenhuis 10.30 u. Prof. Dr. E. Jansen Schoonhoven. Oecumenisch Werkplaats (Rapenburg 10) 11.15 u. Samenkomst. Jeugdkapel Vredeskerk 10 u. MeJ. R. Brandenburg. Jeugdkapel "De Goede Herder 10.30 mej. A. Burggraaf. Gem. van Kerken (Merenwijk) 10 uur oecumenische dienst ds. K. Bouhuys. Geref. Kerk Zulderkerk (Lammenschansweg 15) 10 u. de heer Brouwer, Katwijk 5 uur Ds. Brederveld. Petrakerk (Surinamestraat) 10 u Dt Hortensius, 5 uur Ds. Post. Oude Vestkerk (Oude Vest 133) 10 xiur Ds. Post, 5 uur De heer Brou wer. Beloftekerk (Robijnstraat) 10 u Do. Brederveld 5 uur Ds Krone- meijer. Bevrijdingskerk (Aerent Bruunstr) 9 uur: Ds. Kronemeijer, 5 uur: Ds. Hortensius. Huize "Groenhoven" 10.15 uur: Ds Kronemeijer. Gezinsdiensten "Jeugdhaven" 10 u "De Mirt" dhr. De Jong 10 uur "Het Mierennest" ds De Heer. Dienst voor doven (Petrakerk) 10.30 uur: De heer Brulning. Geref. Kerk (vrijgem.) 10 en 5 u. ds. J. van der Haar. Geref. Gem. 10 en 4.30 uur ds. Bo gaard. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 uur da. Carller. Baptlstengem. (Oude Rijn 3) 10 uur ds. G. van Mameren. Evang. Luth. Gem. 10.15 uur ds. T. Grnmsberg. Rem. Doopsgezinde Gem. 10.15 u. ds. H. van Bllderbeek. Leger des Hells 10 u heiliglngsdienst 7.30 u. verlossingssamenkomst. Chr Science (Steenschuur 6) 10.30 uur Hol), dienst. Evang. Chr. Gemeenschap (Middel- ■tegracht) 10 uur dhr. Dlkkes. Nieuw Apostolische Kerk (H. Rijn dijk 24) 9.30 en 4 uur (don. 8 uur) Geref. Gem. in Nederland (Konlngs kerk) 11.30 en 5.30 uur leesdienst. Zendingswerk Mlddernachtsgroep. Zoeterwoudsesingel 21 6 u. dhr. Van der Keur (donderdag 7.30 u. bandre- corderdienst). Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der laatste dagen (Steensch 6) 10.30 uur. Jehovas Getuigen (Hogewoerd 175), 2.30 u. Vestestr. 39, 10 u voormid dag en 3 uur. Plnkstergem. (Oude Rijn 3) 3 uur evang. F. Scheffer. Evangellecentrum (Zijlsingel 2) 10 u. J. Zijlstra (dinsdag 8 u J. Zijlstra) RK Kerk H. Antonius (zat. av. 7 u) 9.30. 11 en 7 uur. Hartebrug (zat. av. 7 U) 8, 9, 10, 11 12 en 7 uur. Stud. Parochie (zat. av. 7 u) 11.45, uur ln de Hooglandsekerk. Leonardus (zat. av. 7) 9, 10.45, 12 en 7 uur. Petruskerk (zat. av. 7 u.) 9, 10.30 12 en 6 uur. Lodewljkskerk (zat. av. 7 u.) 9. 10.30 11 en 6.30 uur. Jozefkerk (zat. av. 7 uur thema "Het geluld van Stilte" m.m.v. The Lords Folks) 8.30, 9.30. 11 en 6.30 uur. Oud Kath. Kerk (Zoeterwoudsesin gel) 10 uur Hoogmis. Na afloop ken nismaking nieuwe pastoor. Aarlanderveen Herv. Gem. 10 u. ds. Van Hoeggee (HD) 7 uur ds. Llndenburg. Geref. Kerk 10 en 6.30 u. ds. J. Vos te Alphen aan den Riln. Chr. Geref. Kerk 9.30 u. Dienst des Woords 2.30 uur Ds. C. van der Weele te Hulzen. R.K. Kerk (zat. 7 uur) 7.30 en 10.30 uur. Ter Aar Dorpshuis Aardam 9 en 12 uur. Alphen aan den Rijn Herv. Gem. Adventskerk Julianastraat 10 u. ds. M. Fokkema 6.30 u. ds. H. C. Bultman te Schoonhoven voor G.B. Kruiskerk Gouwsluis 10 u. ds. P. A. Lefeber. Opstandlngskerk Prinses Ma- rljkestraat 10 u. drs. F. G. M. Broe- yer, 6.30 u. ds. M. Fokkema, Gebouw Nabij "Van Lennepstraat" 6.30 uur ds. J. H. Bogers Open deurdlenst m. Jeugdkapel, Zaal Opstandlngskerk, Prinses Marijkestraat 10 u. Jeugdka pel de heer Schol ten. Martha Sticht. "Rijnstroom" 10.30 u Mevrouw D. A. Geense-Ravesteln te Leiderdorp 20 uur Oecumenische avonddienst mevr. ds. E. Bongaerds Remonstrants en ds. I. J. Walpot. Oudshoornseweg 10 u. ds. R, Oort 6.30 u. ds. S. W. Ver- ploeg. Hervormde Slonskerk Hooft- straat 9.30 u. ds. S. W. Verploeg 6.30 u. In Oudshoornsekerk ds. S. W. Ver- ploeg. Goede Herderkerk Ten Harm- senstraat 9 uur .ds. G. de Ruiter 10.30 u. ds. G. de Ruiter Gezamenlijke diensten. Rldderveld "De Bron" Trou- badourweg Benedenkerk 9 en 10.30 u ds. N. J. M. Hoogendijk, 5 u. ds. N. J! M. Hoogendijk. 6.30 u. Ds. J. H. Bogers Interkerkelijke Jongerendienst. Geref. Kerk Maranathakerk Raad- hulsstraat 10 u. ds. Fr. de Jong 6.30 u. ds. J. P. v. d. Stoel. Salvatorikerk W. de Zwijgerlaan 10 u. ds. A. Bor- rnan 6.30 u. ds. Fr. de Jong. "De Goede Herderkerk" 9 en 10.30 u. ds. G. de Ruiter Gez. diensten 6.30 u. ds. srk (vrijge 9.30 uur leesdienst 6.30 u. ds. Fe stra. Chr. Geref. Kerk Grijpensteinstr. 9.30 en 4.30 uur ds. P. Sneep. Oud Geref. Gem. Kerkgebouw Hoortstraat 240 9.30 en 4 uur leesdiensten (dlnsd. 7.15 u. ds. v. d. Breevaart). Baptis ten Gemeente 10 en 6.30 uur. Kerkge bouw Triomfatorkerk Molenwerfstraat 10 en 6.30 u. ds. H. G. Koekkoek. Leger des Helss Corn, de Vlaming straat 10 en 7.30 uur. R.K. St. Bonl- faciuskerk (zat. 7 uur) 8.30, 10 en 11.30 uur prd. J. Velthuyse. R.K. St. Pius X Kerk (zat. 7 uur) 9. 10.30 Ned. koorzang 11.45 uur Jongerendienst en 17.30 uur. De H. Geestkerk De Bron (zat. 6.30 uur) 9 uur Lat. koorzang. 11 uur Braziliaanse koorzang. Volle Evangelie-gemeente (Kindervreugd), 10 uur dienst. Benthuizen Herv. Gemeente 930 en 6 uur dienst. Geref. Gemeente, 9.30 uur leesdienst 3 uur ds Honkoop. Bodegraven Herv. Gem. Dorps kerk 10 u. ds. G. J. van Embden 6.30 u. Ds. J. H. Cirkel Salvatorkerk 10 u. Ds. W. Balke 6.30 u. Ds. J. Seton, van Nootdorp. Bethlehemkerk 9.30 u ds. J. H. Cirkel 6.30 u. Ds. W. Bal ke. Geref. Kerk 10 u. Ds. B. J. F. Schoep 6.30 u. ds. L. Buitenhuls Nleu- werbrug 10 u. Ds. L. Buitenhuls 6.30 u. Ds. B. J. F. Schoep. Geref. Kerk (vrijgemaakt) 9.30 en 4.15 u. Ds. H. J J. Feenstra. Geref. Gemeente 10 en 6.30 u. Leesdienst. Evang. Lutherse Kerk 10.30 u. Ds. D. Pobuda. Evan gelisatiekring 10 u. Eredienst 6.45 uur Jb. Klein Haneveld. Vergadering van gelovigen 10 uur Eredienst 16.30 uur Woordverkondiging. Boskoop Herv. Gem. 9.30 u ds. A. de Leeuw, 6.30 u. ds. H. C. v. It- terzon Gouda, Geref. Kerk 9.30 en 5 u. ds. C. v. d. Tas; Maranatha-school 11 u. ds. C. v. d. Tas; Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 u. kand. J. ten Hoeve: Geref. Gem. 9.30 en 6 u. ds. A. Bac: Vrijz. Prot. 10 u. in Rem. kerk de heer P. v. d. Laarse; Pink sterbeweging 9.30 u. samenkomst in Concordia; Verg. v. gelovigen 9.30 en 5.00 u. samenkomst in lokaal Nieuwstraat 27; Bethel 9.30 en 6.00 u. de heer J. Modderol: R.K. Kerk (dorp) (zaterdagavond 7 uur) 8.45 10 en 11.30 u. Ontmoetingscentrum (za terdagmiddag 5.30 u. 10.30 u. Hazerswoude Herv. Gem. 9.30 u. ds. M. Hanemaaijer te Alphen aan den Rijn 6.30 u. ds. A. de Leeuw te Boskoop. Geref. Kerk 10 en 5 uui ds. Van Zetten te Leiderdorp. R.K. St. Bernarduskerk Rijndijk (zat. 7 uur), 9.30 en 11 uur. R.K. St. Michaelkerk Rllndljk (zat. 7 uur) 9 en 11.30 uur. R.K. kerk der Engelbewaarders Dorp (zat. 7 uur) 8, 10 en 11.30 uur. Hlllegom Herv. Gem. 10 u ds Boonstra (H.D.) 7 uur ds. Van 't Hoff te Kaag. Geref. Kerk 10 en 5 uur dienst. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 uur ds. v. d. Kamp. R.K. Kerk St. Marti- nus (zat. 7 u) 8.30, 10. 1..30, 12.45 en 5.30 uur. St. Jozef 8.30, 10 en 11.30 u. en 7 u. Hoogniade Herv. Gem. 10 uur ds. P. Schoonenboom. R.K. Kerk (zat. 7 uur) 9 en 11 uur. Kaag Herv. Gem. 10 u. ds. J. E. Faber (Jeugddienst) R.K. Kerk (zat.av. 7 u.) 8 en 10 uur. Katwijk aan den Rijn Herv. Gem. Dorpskerk 10 u. ds. A. Makkenze 6 u. ds. M. Heijmans. Geref. Kerk 10 u ds. D. H. Elderman, 6.30 u. Ds. F. Pijlman. Ontmoetingskerk 10 u. Ds. M. Heijmans 6.30 u. Ds. A. Makken ze. R.K. St. Jan de Doper (zaterdag 7.00 u) 9.30, 11.15 u. Om 6 u. ln de Mgr. Bekkersschool (Hoornes). Katwijk aan Zee Herv. Gemeen te. Nieuwe Kerk 10 u. Ds. A. Vink 6 u. Ds. J. Catsburg Oude Kerk 10 uur Ds. J. Vroegindewey, 6 uur Ds. D. W. Koelman. Ichthuskerk 10 u. Ds. C. Treure, 5 u. Ds. L. Boer. Pnlëlkerk 9.30 u. Ds. W. Koelman 6 u. Ds. J. Vroegindewey, Groen van Prinsterer- school 10 u. Ds. C. v .d. Bergh Zee hospitium 8.45 u. Ds. C. v. d. Bergh. Geref. Kerk Vredeskerk 10 u. Ds. G. van Halsema 5 uur Ds. D. H. Elder man. Triumfatorkerk 10 u. Ds. F. Pijlman 5 u. Ds. G. van Halsema Chr. Geref. Kerk 10 u. Ds. H. v. d. Ent. 5 u. Dr. H. v. d. Ent. Geref. (vrijgemaakt) 8.30 u. leesdienst 3 u. Ds. Th. Hoff. Geref. Kerk (vrijgem buiten verband) 9.30 u. Ds. G. Rou- kema 7 u. ds. G. Roukema. Geref Gemeente (Remisestraat) 10 u. en 5 u. Leesdiensten. (Dinsdag 7.30 uur Ds. Boogaard uit Leiden). 'Volle Evangellegemeente Katwijk" Voor straat 100 9.45 uiir. Soefl-beweging, Unlversel (kerk voor allen) Sportln. Katwijk 3 uur bijeenkomst voor be langstellenden 4 uur Universele ere- Ds. van der Linden bed. HD 7 uur Ds. Stehouwer van Alphen aan den Rijn. Geref. Kerk 10 en 5 uur Ds. Swlerts. Leiderdorp Herv. Geref. Kerk, Dorpskerk 10 u ds. J. P. Honnef. Hoofdstraatkerk 10 u. ds. G. an Loe- nen, 6.30 u. ds. G. van Loenen Schep- plngskerk 9.30 en 11 uur ds. A. Geen- se (HD) 5 uur ds. D. Braam. R.K Kerk (zat. av. 7.30 uur) 9, 10.30 en 12 uur. Leiniuiden Herv. Gem. 9.30 uur ds. De Vree, Geref. Kerk 9.30 uur ds J. Huizebosch te Woubrugge 7 u. ds. Jos G. Los Leerdienst. R.K. Kerk (z. 7 uur) 7.30, 9.30 en 11.15 uur. Lisse Herv. Gem. Grote Kerk 10 u. ds. J. van der Velden. Pauluskerk 10 uur ds. H. G. Oostlnga H.A., 7 u. ds. Oostlnga, H.A. en Dankzegging. Geref. Kerk 10 en 5 uur ds. E. Ver burg, van Wassenaar. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 u. ds. D. H. Biesma Geref. Gem. 10 en 4 u. Leesdiensten Do. 8 febr. 7.30 u. ds. Boogaard Lei den. Geref. Kerk Vrljg. Prinsessenstr 10 en 4.30 u. Ere-dienst. Geref. Kerk Vrljg. Salvatori 9.30 en 5 u. ds. J. J. Verleur, H.A., Oud Geref. Gem. 9.30 en 3 u. Leesdiensten; Do. 8 feb. 7.30 u. Leesdienst Ned. Prot. Bond geen dienst; Aktle Kruistochten Neder land: maandagav 8 u. dienst in Gas- tehuls Welkom Bondstraat ds. J. Gra vendeel 4.30 u .Jeugdsamenkomst. St. Agatha Parochie R.K. Kerk (zat. av. 7 u.) 10, 11.30 en 7 u. Dependance, Poelpolder (zat.av. 7 u.) 10, 11.30 en 7 u. Maria Parochie (zat. av. 7 u.), 8.30, en 10.30, 12 en 5.30 u. H.H. En gelbewaarders parochie (zat.av. 7 u.) 7.30, 9.30, 11 en 5.45 uur en 7 u. Nieuwkoop Herv. Gem. 10 u. ds. van Doorn (HD) 6.30 u. ds. Van Iepe ren (Jeugddienst). Geref. Kerk 10 uur ds. Rinse J.A. Hanenburg 3 uur Ds. Rinse J. A. Hanenburg afscheldsdnst Rem. Geref. Gem. 10 u .ds .Paarde- kooper. Chr. Geref. Kerk 9.30 u Dienst des Woords 2.15 uur ds. H. C. van der Ent te Katwijk aan Zee. R.K. Kerk (zat. 7 uur) 7.30, 9, 10.45 en 7 uur. Nieuwveen Herv. Gem. 9.30 uur ds. Kaal 6.30 u. ds. Van Harten (Jeugd dienst) Geref. Kerk 9.30 en 7 u. Ds J. H. Zelle te Leeuwarden. R.K. kerk (zat. 7 uur) 9, 10.45 en 5 uur. Nieuw Vennep Herv. Gem. 9.30 u. ds. Goverts, 7 u. ds. Ruitenberg, Ge ref. Kerk 9.30 u. ds. Wijngaarden 4.15 u. ds. Korenhoff. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 3 u. ds. De Graaf. R.K. kerk (zat. av. 7 u.) 9, 11 en 7.30 u. Noordwijk Binnen Herv. Gemeen te (ln geref. kerk) 10.30 u. dr. Jan sen (H.D.) 7 uur ds. Lapré. Geref. Kerk 9 u. ds. Warner 5 u. ds. Hart kamp. (v. d. Berghstlchting) 11 uur Noordwijk aan Zee Herv. Gem. 10 uur ds. Henkei 5 u. dr. Jansen, (De Rank) 10 u. ds. Lapré (H.D.) Ge ref. Kerk 10 uur ds. Hartkamp, 5 u. ds. Warner (Sole Mio) 9.30 u. ds. Van der Horst. Herv. Geref. evangelisatie (Schoolstraat) 10 uur ds. Gooyer te Zeist, 3.30 u. ds. J. Venvellus te Schoonhoven. Ned. Prot. Bond (Huls ter Duinstraat 31) ds. mej. van Stee nis te W^esp. R.K. Ker (zat. av. 7 u.) 8. 9.30 en 11 uur. Noordwijkerhout Herv. Gem. 10 u ds. J. Streefland (H.D.) R.K. Kerk St. Jozef (zat. av. 7 u.) 8, 10, 11.30 en 7 uur. St. Viktor (zat. av. 7 uur) 9.30 11 en 6 u. H. Hart van Jezus in de Zllk (zat. av. 7 uur) 8.30, 10 en 11.30 uur. Oegstgeest Herv. Gem. (Groene Kerk) 10.30 u. ds. J. Irik (Paulusk) 10 u. ds. W. E. Verdonk (Gemeente centrum) 10.30 u. ds. D. A. Werner te Wassenaar 10.30 u. (jeugdkerk) ds. M. B. Blom, 7 u. ds. K. Vegter. Ge ref. Kerk 10 u. ds. Vegter 7 u. zie gemeentecentrum. Geref. Kerk (vrij gemaakt) 8.30 u. ds. K. Deddens, 3 uur ds. J. v. d. Haar. Geref. Kerk (vrijgemaakt buiten verband) Gem. pentrum 8.45 en 3 u. ds. M. R. v. d. Berg. Gem. oor oorspronkelijk chris tendom Rijnlandslyceum 7.30 u. evang N. v. d. Brugge R.K. Kerk (zat. av. 7 u.) 9, 11.30 12 en 6.30 u. Bonaven- turakapel (zat.av. 6.30 u.) 8. 10 en 11 u. Haagse Schouw (zat.av. 7 u.) 9.30 en 11.30 en 6.30 uur. Oude Wetering Herv. Gem. 9.30 u. ds. Lalleman 7 u zie Geref. Kerk Geref. Kerk 9.30 u. ds. W. van der Linden te Amstelveen 7 u. ds. A. Westra te Sassenhelm. Rem. Geref. Gem. 7 u .ds. G. J. Bleringa te Haar lem. R.K. Kerk Meerkreuk (zat. 7 u.) 8.15, 9.45, 11.30 en 7 uur. (intrede^ c Rljnsaterwoude Herv. Gem. 9.30 u. ds. G. de Ru, 7 u. ds. F. Franken Chr. Geref. Kerk 9.30 u. Dienst des Woords 2.15 u. ds. G. Bouw te Sche- venlngen. R.K. Kerk (zat. 7 u.) 7.30. 9.30 en 11.15 uur. Rijnsburg Herv. Gemeente, (Grote Kerk) 9.30 u. ds. Wisse 5 u. ds. Van Niel (Bethelkerk) 9.30 u. ds. Van Niel (HD) 5 u. ds. Wisse. Ge ref. Kerk Petrakerk 9.30 u. Ds. Bijle- veld 5 u. Ds. Hulsman. Immanuëlk. 9.30 u. Ds. Huisman 5 u. Ds. Baayen Maranathakerk: 9.30 u. Ds. Baayen, 5 u. Ds. Bijleveld. Geref. Kerk (vrij gemaakt) 10 en 5.15 uur ds. Deddens. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 uur lees dienst. Evang. Chr. Gemeente (aula mavo) 10 u. ds. Agtereek. RK. K. Kerk tuinbouwschool 11.15 uur. Rijpweterlng R.K. Kerk (zat. av 7 uur) 7.30, 9 en 10.30 uur. Sassenheim Herv. Gem. (in Ont moeting) 9 en 10.30 u. ds. A. Westra, 6.30 u. ds. Knottnerus; Geref. Kerk 10 u. ds. A. C. J. v. d. Poel te Stock holm (bevestiging ds. D. W. Gesink) 5 u. ds. D. W. Gesink Geref. Kerk 10 den Boer. Valkenburg Herv. Gem. 10 en 6.30 U. Ds. G. Zonneveld. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 u. ds. Rooze. Geref kerk (vrijgemaakt) 9.30 en 5 u. ds. Hoff. Voorhout Herv. Gemeente 10 u. Ds. Hoogenkamp 7 u. Comunity Sin- ging. R.K. Kerk (zat. 8 en 19.00 u.) 9 10.30, 11.45 en 5.30 uur. Voorschoten Herv. Gem. Dorps kerk 10 u. Ds. Post (Leiden 7 u Ds. Meijerlng. Aula Noord-Hofland 9.45 u. Mevr. H. M. Terborgh-Dupuis rijn dijk 10 u. Ds. Meijring (H.A.) Hulp en Heil 10 u. ds. v. d. Geest. Geref. Kerk 9, 10.30 en 5 u. ds. Reedijk. Ge ref. Kerk (vrijgemaakt) 9.30 u. Ds. J. v. d. Haar (Lelden) 3.15 u. Ds. K. Deddens (Rijnsburg). R.K. Kerk Lau- rentlus zat. av. 7 u. 8.30, 10.30 en 12 u. Moeder Gods (zat 7 u.) 8,10 11.30 Waddinxveen Herv. Gem. Brug- kerk 9.30 u. Ds. D. van Vliet (HA) 6.30 u. Ds. D. van Vliet (HA) De Hoeksteen Esdoornlaan 2 9.30 en 6.30 u. Ds. J. v. d. Heuvel (HA); Bethel kerk 9.30 n 5 u. ds. T. v. 't. Veld (H- A) Immanuelkerk 10 u. ds. N. J. Flink, 7 u. Ds. J. Haltsma. Gereform. Kerk Kruiskerk 10 u. ds. D. J. Mod deraar 5 u. Ds. A. de Bruin te Den Haag. Ontmoetingskerk 10 u. Ds. A. de Bruin 5 u. ds. D. J. Modderaar. Chr. Afgesch. Gem. 9.30 en 5 u. Ds A. P. Verloop. Oud Ger. Gem. in Ned. Zuidkade 158 10 u. en 6.30 u. leesdienst. R.K. Ontmoetingskerk (za terdagavond 7 u.) 8.30, 11.45 en 6.30 u. St. Vlctorkerk (zat.av. 7 u.) 10 u. Warmond Herv. Gem. 10 u. Ds A. J. den Tonkelaar (H. Doop). 7 u Ds. A. J. den Tonkelaar (Het eer ste Gebod). R.K. Kerk (zat. av. 7 u.) 8, 10 en 11.30 uur. Wassenaar Herv. Gemeente, Dorpskerk 10 u. Dr. Th. C. Frede- rikse, 4.30 u. Ds. J. M. de Raad Stol wijk 7.00 u. Ds. J. T. Wiersma. Kie- vietkerk 9.00 u. Jeugdkapel (11 t.e.m. 13 Jaar) 9.00 u. Jeugdkerk 10.00 u Ds. J. T. Wiersma. Messlaskerk 10 u. Ds. A. van Buuren. Dorpscentrum Interieur van de kerk te Katwijk aan (Foto Jan 9.30 u. Ds. J. Catsburg Katl Zee. Gebouw Shalom 10 u. J pel (12 t.e.m. 14 Jaar). Deyhj u. Jeugdkerk. Geref. Kerk 10) Ds. Van der Meulen (Zuid) I u Ds. Bech. Ned. Prot. BonJ Wall/ Woubrugge Herv. Gem. Franken 6.30 u Ds. Oostenbrug' saterwoude. Geref. Kerk 9.3ll Los Lelmulden 6.30 u. Ds. Hulz( Ned. Protestantenbond Raedthuys) 7 u. ds. R. Oort. Zevenhoven Herv. Gem ds. Oostenbrug (H.A.) gendljk (H.A.) Geref. Kerk u. ds. A. P. Heiner te Wadd R.K. Kerk (zat. 7 u.) 7.45 uur. Zocterwoude Herv. Gem.j dienst. R.K. St. Janskerk Zuid weg (zat. 7.30 U.) 7.30, 10 efl R.K. Christus Dlenaarkerk (ffl 8.30, 10, 11.30 en 6 uur. R Meerburg (zat 7 uur) 8.45. en 6 uur. Zwammerdam Herv. Gen ds. W. Kool te Katwijk aan u. ds. I. J. Walpot te Alphen Rijn. Geref. Kerk 10 en 6.3J C. Houtman te Lelmuiden. H (Zat. 7 u.) 8. 10, 11.30 en 5.30 ij

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4