x Een vrouwenorganisatie zou in deze jd niet meer nodig moeten zijn" '73, SOEPEL ALS 'N LUIPAARD PALET 0 AG 3 FEBRUARI 1973 jvrouw Evenhuis, voorzitster van de Vereniging voor Vrouwenbelang: „Wij zijn er natuurlijk niet voor wanneer vrouwen uitsluitend en al leen omdat zij vrouw zijn voor een bepaalde functie worden gekozen, maar wij vinden wel dat vrouwen, die capaciteiten hebben, dezelfde kansen als mannen moeten hebben. De kiezers en leden van de politieke partijen kunnen daar wat betreft de benoeming van vrouwelijke ka merleden iets aan doen", zo meent ze Maar volgens mevrouw Evenhuis ligt het ook vaak aan de vrouw zelf wanneer zij de kansen, die er voor haar in de maatschappij zijn, niet benut. Veel vrouwen discrimineren zichzelf door zich op de achtergrond te stellen zo zegt ze. Toch vindt de voorzitster van „Vrouwenbelangen" dat het zo langzamerhand hoog tijd wordt dat de vakbonden een begin maken met een werkklassificatie van alle beroe pen. Het is bijzonder belangrijk dat alle specifiek vrouwelijke functies met gelijkwaardige, ook door man nen uitgeoefende, beroepen worden gelijkgesteld, aldus mevrouw Even huis, want veel secretaressen, typis tes, apothekersassistentes en gezins verzorgsters ontvangen naar haar oordeel een veel te laag salaris voor het werk wat ze doen Discriminatie Ook wat de arbeidsvoorwaarden be treft worden vrouwen gediscrimi neerd. Zo zijn er bedrijven waar er voor mannen wel maar voor vrou wen geen pensioenregeling is. Ter wijl er maar bedroevend weinig concerns zijn waar er voor vrouwen de mogelijkheid bestaat om een lei dinggevende functie te bekleden En over (het algemeen kost het vrouwen aanzienlijk meer moeite om promo tie te maken dan mannen Maar aan de andere kant hebben veel vrouwen toch ook een onvoldoende opleiding. Zelfs nu nog overheerst bij veel ouders nog de gedachte, al dus mevrouw Evenhuis dat hun dochter toch wel zal trouwen omdat ze er zo aardig uit ziet. Maar zeker in deze tijd is het huwelijk geen le vensverzekering meer. Vak leren Het is bijzonder belangrijk, aldus de voorzitster van „Vrouwenbelangen," dat ieder meisje een vak leert, waarop ze later terug kan vallen. En voor vrouwen, die plezier in hun werk hebben moet, zo vindt zij de mogelijkheid bestaan om him func tie ook te kunnen uitoefenen als hun kinderen nog klein zijn. Vrouwenbelangen heeft bij de over heid herhaaldelijk op het openstel len van meer creches aangedrongen. En tegelijkertijd tracht de vereni ging Jonge moeders er toe aan te sporen om zelf in him eigen straat, in hun eigen wijk of in hun eigen gemeente de autoriteiten zodanig te bewerken, dat zij de noodzaak van de openstelling van meer crèches inzien. Op dezelfde manier tracht de ver eniging \Touwen te stimuleren om de plaatselijke gemeenteraad er toe te bewegen meer kinderspeelplaat sen aan te leggen, en in het maat schappelijk leven de discriminatie van de vrouw te bestrijden. Het zou eigenlijk allemaal niet no dig moeten zijn, vindt mevrouw Evenhuis. Als het aan haar lag dan werden de Nederlandse vrouwenor ganisaties zo spoedig mogelijk opge heven, maar voorlopig vindt zij de verenigingen nog onmisbaar, omdat die, zo zegt zij, nog zo veel kunnen doen om de vrouw wat meer in het maatschappelijke leven te betrek ken, en haar bewust te maken van de rechten die zij heeft. De helft van de Nederlandse vrouwen, zo blijkt uit een onderzoek van Iduna heeft behoefte aan func tionele foundation. Uit het onderzoek blijkt verder dat 16 pet. van de Ne derlandse vrouwen te zwaar is en 9 pet. te licht om op de kwalificatie goed figuur aanspraak te kunnen maken.Deze behoefte bestaat vooral de categorie vrouwen boven de 45 Jaar. Vlekken- verdriet beslaat niet. Vlekkenverdriet bestaat niet ls de titel van een boekje dat is uitgeko men in de Even-Kijken-serie van de „soep-fabrikant" Royco. Heieen Nieuwenhuis en Lia de Koning Gans verzamelden in dit boekje, dat sa men met 5 Royco-zegeitjes f 2.50 kosten alle gegevens over het vlek uithalen. Het boekje geeft aan hoe er gewerkt moet worden met week en wasmiddelen, hoe met vluchtige vlekverwijderende middelen, hoe met zure vlekverwijderende middelen en welke bleekmiddelen kunnen worden gebruikt. Een (hoofdstukje dat veel vrouwen zal aanspreken is het ver wijderen van make-upvlekken. Hoe vaak gebeurt het niet dat „het even gauw" aanbrengen van wat rouge of poeder voor het uitgaan, tot nare vlekken leidt. Lippenstiftvlekken zijn te verwijderen met een sopje, spiri tus of zuivere alcohol. Ook terpenti ne kan worden gebruikt, maar en dat staat niet in het boekje, u doet er goed aan de vlek nog even na te wrijven met spiritus. Als al deze middeltjes niet helpen raadt het boekje aan het kledingstuk te ble ken. Voor gekleurde stoffen moet u citroenzuurkristallen (drogisterij* ge bruiken. Voor het uithalen van na- gellakvlekken is eigenlijk geen op lossing want de acetaat uit de nagel lak maakt vaak de weefsels (vooral de synthetische) kapot. Mascara-vlek ken gaan er in verreweg de meeste gevallen wel in een sopje uit. Voor mensen die borduren van een voorgedrukt patroon zat zijn kan het in dezelfde serie verschenen boekje „De avonturen van een naald van Cecile Dreesman uitkomst bren gen. In dit boekje doet zij de bor duurster tal van ideeën aan de hand om van haar handwerk ook een heel persoonlijk kunstwerkje te maken Het laatste boekje dat in deze serie is uitgekomen is getiteld „Schik met bloemen". Het is geschreven door de kwekersdochter Jolina de Haan. kwe kersdochter en bloemiste. Ze laat zien hoe op het gebied van bloem schikken met eenvoudige middelen heel mooie resultaten zijn te berei ken. ADVERTENTIE DAMESMODE in exclusief jongt stijl... r. BREPSTRAATI08°-Jr2 LEIDEN AMSTERDAM De nieuwe Tweede Kamer telt één Van de ruim zeven miljoen Neder landers, die vorig Jaar november in de stemlokalen het rode potlood hanteerden, kozen ongeveer 180.000 een vrouwelijke kandidaat Op het eerste oog misschien een te ver waarlozen aantal maar de Vereni ging voor Vrouwenbelangen, Vrou wenarbeid en Gelijk Staatsburger- sdhap berekende dat in vergelijking met de vorige tweede kamerverkie zingen twee maal zo veel stemge rechtigden hun vertrouwen aan een vrouw gaven De vrouwelijke kandi daten kregen in 1971 nl. nog geen 90.000 stemmen. Foto's Jan Holvast De „Leopard" variatie van Léon. WÊÈÈÊÊÈÊL De twee-kleurenvariatie op „Leopard" van Jan. Hoe Tom de coupe „Leo- ipard" ziet. 'Erf-" "Waarom moeten we Franse kappers copieren, it n iet in staat een goede ederlandse vrouw aange- p lijn te lanceren? Natuur - lat als je maar een paar kappers kunt vinden, die poor hun vak willen inzet- de Amsterdamse kapper broek. irkte deze week met zijn liega Jan Baaiman in de Tom Westen aan de nieu- n voor 1973 die als "Léo- nipaard) zondag in het en-toernooi" in Krasna- manifestatie die door on- duizend kappers zal wor- 'oond, door het drietal zal )resenteerd. iman: "Het is enorm frus- eds weer in de kranten en :n foto's van Alexander buitenlandse kappers te er in Nederland geen vak kappers zijn daar willen Ellenbroek, Tom Westen liman) iets aan doen. 1" is een gemakkelijk soe- id" kapsel, dat onverbidde lijk een einde maakt aan de "gip sy-look". Léon: "De vrouwen zijn daar wel een beetje op uitgekeken. De "Léopard" lijn hebben we echt afgestemd op het Nederlandse kli maat. Het moet niet zo zijn dat als je bij vochtig weer Je hoofd even buiten de deur hebt gestoken, de pieken om je oren zwieren". Bij de nieuwe lijn is de coupe na tuurlijk het belangrijkste. Dat is een probleem want te veel van de Neder landse kappers, vindt Léon, zijn nog pure krullendraaiers.Dat moet er uit, en dat vinden niet alleen de drie kappers die door Zotos in staat zijn gesteld de nieuwe lijn uit te puze- len maar ook de Nederlandse Kap- persbond en de groep Marcel staan achter de vernieuwings-ideeën. Het haar wordt vanaf de kruin achter op een lengte van 20 cm ge knipt. De voorpartij kan, naargelang de smaak en het type variëren van 5 tot 12 cm. Ei- kan een pony ge maakt worden, het kan heel goed achter de oren worden gedragen, kortom het is een lijn met vele mo gelijkheden. Om „Leopard" te kun nen dragen zult u wel aan een per- De „Leopard" in wording. manent moeten, de beauty-wave, zo als dat in vakkringen heet, niet be doeld om krullen te maken maar om het vrij gladde model de nodig ste- vigte te geven. Is de Nederlandse vrouw geneigd ook wat haar kapsel betreft te ver anderen? Leon: „Over het algemeen niet, maar je merkt dat het vooral bij de Jongeren snel aan het veranderen is". Daar wil Jan Baaiman wel even op inhaken: „Het moet gewoon een wisselwerking worden tussen klant en kapper. De kapper moet het vertrou wen krijgen van de klant .Als er ie mand bij me komt met een serie wensen zo in de trant van: ik wil een pony, lang in de, nek, achter m'n oren die lok zus en dat plukje zo i. natuurlijk weinig aan". Hoe de nieuwe lijn ontvangen zal worden morgen blijft natuurlijk een open vraag. De modellen en enkele mannequins van Max Heijmans heb ben er in ieder geval spontaan hun lange manen voor geofferd. HENRIETTE V. D. HOEVEN Vrouwelijke Voorkeurst. Vrouwelijke Voorkeurst. kandidaten v. vrouwen kandidaten v. vrouwen PvdA 52 38.465 34 16.185 KVP 14 25.084 14 15.860 WD 11 37.385 10 25.749 AR 11 9.027 12 3.491 D'66 5 32.288 4 16.651 DS"70 5 11.524 3 3.414 CHU 10 7.112 5 3.230 CPN 4 3.230 4 1.953 kouwelijke Kamerleden allemaal) o-p een ïieportret" V oorkeurstemmen De Partij van de Arbeid wist in no vember de meeste voorkeurstemmen voor haar vrouwelijke kandidaten te behalen Bij de vorige verkiezingen slaagde de VVD daar nog in Per- centagegewijs was de toename van het aantal vrouwelijke kandidaten het grootst bij DS'70 De voorzitster van de Vereniging voor Vrouwenbelangen mevrouw C H Evenhuis-van Essen is er van overtuigd dat de Aktie Vrouw '72 voor de nodige stemmenwinst heeft gezorgd maar dat de vrouwelijke kamerleden toch ook heel wat stemmen aan de Jonge kiezers dan ken De door „Vrouwenbelangen" opge zette aktie, om vrouwen door middel van speciale cursussen meer in de politiek te interesseren, werd door de deelname van meer dan vijfdui zend vrouwen zo'n sukses dat het weekblad Libelle besloot om de ver eniging met de Wilhelmina Druc- kerprijs te belonen Mevrouw Evenhuis vindt het een hele eer dat de prijs die in principe alleen aan verdienstelijke vrouwen wordt toegekend, op 24 januari aan haar vereniging is uitge reikt. Ze ziet er vooral een erken ning in voor het vele werk dat de plaatselijke bestuursleden van „Vrouwenbelangen" hebben verzet om in het hele land politieke cur sussen te organiseren De belangstelling voor de politieke cursussen, waaraan vrouwelijke ka- vrouw minder dan onze vorige volksvertegenwoordiging maar eerlijk gezegd heeft dat niet aan de kiezers gelegen, want bij nog geen enkele verkiezing werden er zo veel voorkeurstemmen op vrouwelijke kandidaten uitgebracht. mer- en gemeenteraadsleden van vrijwel alle politieke partijen (hun medewerking verlenen, is zo groot dat „Vrouwenbelangen" er gesteund door de Bond van Plattelandsvrou wen voorlopig mee door gaat Het resultaat er van zal, zo verwacht mevrouw Evenhuis, al bij de vol gende verkiezingen merkbaar zijn want zij voorziet dat dan weer aan zienlijk meer mensen hun stem op een vrouwelijke kandidaat uit zullen brengen Capaciteiten

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 19