ijftien jaar geleden erongelukte '1 elftal &n Manchester United GRENOBLE: RAMP VOOR SCHAA TSEN APPIE HAPPIE 3 O ^HUM-TEXAS %iises in *jk ci/Zee Muhammed Ali: "Ik sla Bugner in zevende ronde K.O. Wmy at op af Jaarvergadering van „Unicum" ROODENBURG (.V.V. apg RDAG 3 FEBRUARI 1973 IeRDAM Zes februari (ïsdag 15 jaar geleden. Na jsenlanding in München p spelers van Manchester -eer in het vliegtuig voor ruk naar Manchester, gezang in de cabine. De !up wedstrijd tegen Rode ;rado was in een 3-3 ge- ;eëindigd en door de 2-1 inning had men zich 4 voor de halve finale van Tpa Cup voor landskam- -0, De Mancunians waren gti de Europa Cup te gaan 'en wilden bewijzen, dat ïDd wel terdege het beste eind van de wereld was. an Woerden j het „fasten seat belts - gpng"-sein, waar je altijd J kriebels van krijgt, was uitstekend. Het ge- echter plotseling ver boor een oorverdovende t vliegtuig was tijdens het "legen een berg gevlogen Ie brandend neer. Van de l"fen aan boord, leefden er loven wonder toch nog 23' Het elftal van Manchester United, gefotografeerd op 7 februari 1958. 21 de koude nacht van de kjpari 1958. stierven zeven beste Britse voetballers: blman, Pegg, Bent, Taylor, Jwhelman. Verder kwamen "limen vele Britse sportjour- pm, w.o. Frank Swift; de ilverdediger, die Engeland t gehad, de secretaris, de n de assistent-coach van ir United. Onder de over- waren Jacky Blanchflower, lolett. Morgans, Scanion, fces, Ray Wood en Bobby allen min of meer ernstig De toestand van manager jby, Duncan Edwards en jry was kritiek. Busby lag I in een ijzeren long, zwe- leven en dood, wat ge- is afgelopen. Duncan vocht voor zijn leven, Jrf helaas op 21 februari [iemand, die de plaats kon !jn linksback Roger Byrne, pjde beste verdedigers van De waarde van Tommy Tailor, die in krantenkoppen verge leken werd met de grote Tommy Lawton, bleek pas toen hij er niet meer was. Duncan Edwards, links half van het Engelse elftal en on danks zijn 21 Jaar, door zijn vrien den „big Dunc" enoemd, scheen op weg om de grootste voetballer van Engeland te worden. Aankopen Een grote slag voor het Engelse voetbal, met jhet wereldkampioen schap in Zweden voor de deur. Ook voor Manchester United braken moeilijke Jaren aan. Manager Busby zette zich echter met nieuwe ener gie aan de opbouw van een nieuw elftal. Er moest zwaar in de beurs worden getast om het elftal weer op internationaal peil te krijgen. Albert Quixall kwam voor 45.000 pond van Sheffield Wednesday (een record-transfer in 1959), Maurice Setters voor 30.000 pond van West Bromwich Albion (1960), later weer Denis Law voor 115.000 pond van Torino (1962), Pat Crerand voor 50.000 pond van Celtic. In het seizoen 1962/1963 begon de victorie. In de competitie liep het nog niet zo erg. maar in de Engelse; cup speelden de mannen van Bus by zich in de finale en op 25 mei 1963 was het weer een grote dag voor de sympatieke manager. „Zijn" jongens wonnen in een schitterende finale tegen Leicester City. de zo fel begeerde Cup. Wat een vreugde moet dat ook ge weest zijn voor Bobby Charlton. In 1957 had hij reeds als „broekie" zijn cup-winnaars-medaille gemist en ook in het rampjaar 1958, toen de United toch nog de Cup-finale had bereikt, moest hij genoegen nemen met een verliezers-medaille. Maar op 23 mei 1963 was Ihet voor de prachtige voetballer Bobby Charlton met recht, driemaal is scheepsrecht. Het werden weer glorieuze Jaren voor de jongens uit Manchester. De spelers werden op handen gedragen door de fans. In 1965 werd het kampioenschap behaald, hetgeen zich in 1967 her haalde. Toch duurde het tot 1968, dat Manchester United bereikte, waar het team uit het rampjaar 1958 al recht op (had, nl. het win nen van de Europa Cup voor lands kampioenen. Een schitterend mo ment, voor de „good old" Matt Bus by. In 1945 als manager in dienst getreden bij de Mancunians, had hij reeds vijfmaal een landskam pioenschap meegemaakt en twee maal de FA-Cup gewonnen. Drie maal had hij een geheel nieuw elf tal bijeen gebracht. Het winnen van de Europa Cup was toch wel een persoonlijke triomf voor het vak manschap van Busby. Ondanks de geweldige successen en de enorme populariteit van Man chester United over de gehele we reld, gaan de gedachten in deze da gen,' al weer vijftien Jaar geleden, naar de vreselijke vliegramp bij München, waarbij acht jonge sport mensen en dertien anderen het le ven lieten. td ADVERTENTIE fl 9 a.s. 2.30 uur n.m. taan de Oegstgeesterweg. AN ZEE In Wijk aan -Vee afgebroken partijen uit- ,De partij tussen Szabo en lit de 13e ronde eindigde in enals de partij tussen Zui- lEnklaar uit de 14e ronde. |jov en Tal 9 punten, 3/4. h Wasjoekov 8%, 5. Hort 8, Ribli en Ljubojevic Szabo, Enklaar en Najdorf Langeweg en Zuidema 6, jr 5, 15. Ree 4%. 16. Har- V) 'AD Het Nederlandse °j>.Stormy" met de 72-Jarige izeel aan boord heeft de in de Kaapstad-Riorace Volgens de berekeningen •mputer is het Nederlandse isch onbereikbaar gewor- de tegenstanders, van wie :rikaan Jakaranda nog ide is, met ongeveer 120 irstand op de Stormy. De (Zuid West-Afrika) vaart De computer bere dens dat de Stormy, indien wijze verder zeilt mor- )d om even na negen uur k zal LAS VEGAS De vroegere we reldkampioen der zwaargewichtbok sers, Muhammad Ali, is weer eens aan het voorspellen geslagen. Na z'n eerste training in Las Vegas ver klaarde hij dat hij de Europese kam pioen Joe Bugner (GB) op 14 fe bruari in de zevende ronde knock out zal slaan. „En daar komen dan LEIDEN As. dinsdag 6 februari (aanvang 20.00 uur) houdt tennis vereniging „Unicum" haar jaarlijkse algemene ledenvergadering in res taurant „Minerva" in de Vrouwen- steeg. Er zal o.a. teruggeblikt worden op 1972, het derde lustrumjaar van de ze vereniging. Naast informatie over medische sportkeuringen en ballotage komt verder de gebruikelijke bestuurs verkiezing aan de orde. Het huidige bestuur, dat zeven personen telt, stelt aan hun leden voor naast dit basis- bestuur een dagelijks bestuur te for meren. Kandidaten daarvoor zijn Lo de wijk Kallenberg (voorzitter) Wall Nagel (vice-voorzitter) en Riny Maas (penningmeester). IJshockey HYS Veronica 538 heeft gisteravond in Den Haag voor de Coupe Nationale Nederlanden met 82 gewonnen van Skol Den Bosch. De tussenstanden waren 21, 00, 61. In Tilburg won Tilburg Trappers met 166 van Smoke Eaters. Voor de Coupe Internationale speelde Nijmegen met 3—3 gelijk tegen Brussel IHSC. tien jumbojets vol Engelsen naar kijken," aldus Ali, de vroegere Cas- sius Clay, die zijn titel in 1971 ver loor aan de inmiddels door George Foreman onttroonde Joe Frazier. Ali liet overigens terloops weten ook voor Foreman niet bang te zijn: „Joe Frazier verloor van hem, om dat hij te lang niets heeft gedaan. Frazier heeft in de afgelopen twee jaar maar acht ronden gebokst, ik wel 80. Foreman doet me niets, want ik ben twee keer zo snel als hij. Hij raakt me waarschijnlijk niet één keer". ADVERTENTIE Zondag a.s. 2.30 uur de competitiewedstrijd Sportpark Noord. Muhammed Alialias Cas- sius Clay. „Grenoble, grandioos succes vooir Oranje", zette schaats- expert Rien Bal boven zijn stuk in het Parool van afgelopen maandag. Zonder te willen be weren dat die uitspraak in strijd is met de waarheid, wil ik daar toch tegenover stellen dat die successenreeks in Grenoble een ramp zal betekenen voor de Ne derlandse schaatssport, dus voor de schaatssport in het algemeen. U herinnert zich de uitslag: 1. Claeson, 2. Van Helden, 3. Kui pers, 4. Derksen, 5. Kleine, 6. v. Dijk. Daarna kwamen nog een Zweed, een Noor, een Rus, nog een Rus, een Noor, een Zweed, een Noor. een Pool. een (de) Zwitser, en als zestiende de ge diskwalificeerde Noor Sten Sten- sen, die beter lot had verdiend. Door Nico Scheepmaker Wat zien we dus? Vijf Neder landers bij de eerste zes. Alleen de Zweed Claeson moesten zij la ten doorgaan. En Claeson is weer degene die in het puntenklasse ment van de wereldranglijst-he ren drie Nederlanders moet la ten voorgaan: 1. Schenk, 2. Ver kerk, 3. Bols. Er is dus sprake van een waanzinnige suprema tie van de Nederlanders, ook nu onze „azen" door het profschaat- sen uit ons oranje-midden zijn weggerukt. Weliswaar zijn Claeson (nummer vier op de we reldranglijst) en Stens en (num mer vijf op deze lijst) de na tuurlijke opvolgers geworden van Schenk, Verkerk en Bols in het amateurschaatsen, maar het lag allerminst voor de hand dat er meteen weer vijf Nederlanders op hun hielen zouden zitten. Met name lag het geenszins voor de hand dat de Russen, die geen enkele tol aan het profes sionalisme hoefden te betalen, opnieuw zouden falen. Weet u bijvoorbeeld hoeveel Russen nog boven Hans van Helden staan op de laatst gepubliceerde we reldranglijst? Veertien stuks goed, daar zitten een paar oudjes tussen die inmiddels uitgereden rijn, maar toch ook veel Russen, die nog actief zijn. Het zou een zegen voor de in ternationale schaatssport zijn geweest als de Russen de hege monie hadden heroverd, en be halve Claeson en Stensen nog een of twee Noren en een of twee Zweden zich tussen de Ne derlanders hadden genesteld Wij Nederlandse spporters, de laatste Jaren overvoerd met kampioenschappen, records en medailles, hadden in de over gangsfase heus wel een paar jaartjes willen „afzien". Onze interesse zou wat geluwd zijn, dank zij dat vliegwiel van onze successen, waarop wij nog een tijdje hadden kunnen door draaien. De Russen hebben echter al Jarenlang niets meer om zich over te verheugen. De laatste keer dat een Rus een wereldre cord verbeterde was in 1970: Muratov op de 500 meter. Op de 1500 meter was GrisJin de laat ste, in 1956. Op de 3000 meter Antson in 1964. Op de 5000 me ter Sjilkov in 1955. En op de 10.000 meter heeft nog nooit een Rus een wereldrecord verbe terd. De laatste Russische wereld kampioen was Kositsjkin in 1962, de laatste Europese kam pioen MatusevitsJ in 1965. Toch kan de Sowjet-Unie sinds de Tweede Wereldoorlog op 6 we reldkampioenen bogen, even veel als Nederland. De SowJet- Unie leverde na de oorlog acht Europese kampioenen af, tegen Nederland slechts vijf. Met an dere woorden: het Russische schaatsen bij de heren verkeert in een zelfde staat van verval als indertijd het Romeinse Kei zerrijk. Dat is voor het schaat senrijden een ramp, omdat Rusland qua inwonertal en qua vriesweer de grootste mogend heid is van de „grote vier" die de schaatssport beheersen: Ne derland, Noorwegen, Zweden en de Sowjet-Unie. Neergang Nou ja, zult u zeggen, maar dat overkomt elk land wel eens, dat het een periode van neer gang beleeft in een sport. Ne derland heeft na de oorlog ook vijftien jaar op een wereldkam pioen in de persoon van Henk van der Grift moeten wachten, -n daar zijn we toch ook niet sikkeneurig van geworden dat is waar. Maar bij ons bewoog het schaatsen zich in een op gaande lijn. Bovendien is onze schaatside- ologie niet geparenteerd aan een staatsideologie. In de inter nationale Spectator van 22 ja nuari staat een interessant ar tikel van drs. Martin van den Heuvel (oud-correspondent van het Parool in Moskou, bezig aan een proefschrift over de sport in de Sowjet-Unie) over de houding van de Sowjet-Unie tegenover de Olympische Win terspelen, die men in 1980 graag naar Moskou wil halen. De citaten, die hij geeft, be vestigden nog eens zwart-op- wit wat we altijd al wisten of vermoeden over het heilig ver bond dat in de USSR tussen sport en politiek gesloten is. Voor het vertrek van de Rus- Valeri Borsov sische ploeg naar München, verklaarde de sprinter Borzov (die later de 100 en 200 meter zou winnen)"We zullen alles doen om de roem van de vroe gere sporthelden en van het vaderland waardig te zijn". Daarna knielde hij en kuste het vaandel van de Russische Olympische ploeg. Op 20 augustus 1972, enkele dagen voor de opening van de Spelen, meldde het blad Sow- Jet Sport: "Het is al een goede traditie geworden dat onze sportlieden, alvorens af te rei zen en het Olympische strijd toneel te betreden, het Rode Plein en het Mausoleum van v.i. Lenin bezoeken en kransen en bloemen leggen op het graf van de onbekende soldaat. Hen wacht een zware beproe ving, een strijd die een enor me morele en psychische in spanning vraagt. En aan de vooravond van de Olympiade putten zij kracht bij de plaat sen die ieder Sow jet-mens dier baar zijn". De Sowjet-pers benadrukt dat het na alle zorg van het vaderland en aandacht van het Sowjet-volk zou zijn slech te resultaten te boeken, en be vat opwekkingen als: "volhar den en winnen dat is voor Jul lie de opdracht van het vader land en opdrachten moeten, zoals bekend, uitgevoerd wor den". En het blad Leninse Komsomol schreef aan de Olympische deelnemers: "U zult het Olympisch Stadion binnen gaan met het rode vaandel van het land der SowJets. Da» vaandel staat in de gloed van het eeuwig brandende licht van de grote zeges en heldendaden van het Sowjet-volk. Het rode vaandel leidde onze vaders en grootvaders naar de bestorming van het winterpaleis, het wap perde boven de bouwerken van de eerste vijfjarenplannen, het zal ons volk van overwin ning naar overwinning leiden Onder het vaandel van Lenin marcheren de Sowjet-mensen naar hun grote doel het communisme". Wat waar is. is waar: de 50 gouden medailles die de Sow- jet-ploeg in München behaalde, waren een absoluut (Olym pisch) record. De elf "socialis tische" (lees: communistische) landen, die slechts 10 procent van het totale aantal deelne mers uitmaakten, sleepten 47.5 procent van de buit aan me dailles binnen. De Izwestia eis te de kwaliteiten van het Olym pisch devies, "sneller, hoger, sterker", alle drie voor de Sow jet-Unie op. Immers, sprinter Borzov liep het snelste, hoog springer Tarmak sprong het hoogste en gewichtheffer Alek- sejef was het sterkste. Op zichzelf wel een aardige redenering, die echter enkele schoonheidsfoutjes bevat. De Oostduitser Nordwig sprong im mers (met de polsstok) het al lerhoogst, op de 4 x 100 meter liepen de Amerikanen de 100 me ter gemiddeld sneller dan Bor zov, nog afgezien van het feit dat er ook snellere fietsers en paardrijders waren, en het is ook voor bestrijding vatbaar dat de gouden gewichtheffer ..sterker" was dan de gouden Judoka (Wlm Ruska) of de gouden zwaarge wicht boksen. Hoe dan ook, de zege in Mün chen is voor de Sowjetpers „een triomf van de ideeën van het so cialisme", terwijl de sportsocio- loog Kukusjkin in 1966 al schreef: „De overwinningen van de SowJ et-atleten in de meeste grote internationale wedstrijden en speciaal op de Olympische Spelen, versterken de sympathie voor ons land bij de volken van andere landen en ontwapenende reactionaire krachten van het anticommunisme". Stoute schoenen Tot zover enige grepen uit dat artikel van Martin van den Heu vel. Zij maken duidelijk, hoe rampzalig het voor „de SowJ et- mens" is dat „de bestorming van het winterpaleis", in Casu de ijspiste in Grenoble, zo volstrekt mislukt is (9e plaats voor Tsje- kulajev en 10e voor Ivanov)on danks t ontbreken van Schenk, Bols, Verkerk c.s. het omgekeer de is nu immers gebeurd, althans in Russische ogen: „De neder lagen van de SowJ et-schaatsers in Grenoble verzwakken de sympathiek voor ons land en ver sterken de reactionaire krach ten van het anticommunisme Zo zien ze het ook eoht, al thans de „diehards" onder hen, de Borzovs zal ik maar zeggen. Toen Valerie Borzov op de pers conferentie in München na zijn overwinning op de 100 meter zei, dat zijn zege in de allereerste plaats aan zijn vaderland te danken was, heb ik mijn aller- stoutste schoenen aangetrokken en hem gevraagd of hij (als hij verloren had) op dezelfde vraag geantwoord zou hebben dat dit de schuld van zijn vaderland was? Toen hij later ook de 200 meter won, weigerde hij opnieuw een persconferentie te geven vanwege de beledigende vragen, die tijdens de eerste persbijeen komst waren gesteld. Het ligt daarom voor de hand te veronderstellen dat de publici teit in de USSR over de Euro pese schaatskampioenschappen minimaal is geweest en de ani mo voor deze, weinig poli tiek rendement opleverende sport nog meer bekoeld zal zijn. Alle aandacht zal voortaan bij 't schaatsen wel op de dames ge richt worden en Rusland zal, wat de heren betreft, terugval len tot het peil van kleine lan den als Finland en KrienbüM. /ais èeesTE cw&\ kÖMT UIT DE 0U4., I I IK BEDOEL: O/r I TlJ/MK»0OUTEJe- I V W....V

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 17