DE RUSLUIE UIT VRIEZENVEEN Nu nog komen ze uit Rusland delven naar het verleden PAGINA 14 EXTRA ZATERDAG 3 FEBRUAlj Afscheid voor de barre tocht naar Rusland. De autochtone Vriezenvener Fayer schilderde dit tafereel. In vijftien dagen reden de Vriezeveners naar St. Petersburg. Aan de boulevard Newski Prospekt van Leningrad (het vroegere St. Petersburgnu nog een fameuze winkelstraat stonden talrijke winkels met stenige Vriezenveense namen. VRIEZENVEEN De Russen, die elk jaar weer de bom vrije oudheidkamer in het langgerekte Vriezenveen betra den vinden daar de vergeelde bewijzen van pakkende fami- liehistorieën. Onder de zolen van traagsloffende ambtenaren, de bevol king van een nog fonkelend nieuw gemeentehuis, vinden de reizigers van verre hun verleden terug. Meestentijds ko men zij uit Leningrad, voor de grote omwenteling van 1918 St. Petersburg. En hoewel hun namen niet ongeschonden door de tijd zijn gekomen, is de verwantschap met de elite van het stille veendorp helder als een Russische vriesnacht. Het is voor de delvers in een diep verleden toch telkenmale boeiend te leren, dat juist de geschiedenis van het geringe dorp benoorden Almelo zo innig is verstrengeld met de groei van wat nu het immense Leningrad is. Dat Juist de ondernemende kooplie den uit Vriezenveen winst roken achter vele. vaak bevroren rivieren en meren. Vele duizenden kilome ters, de ene werst na de andere. Namen, die in het land van het laagveen klonken als een klok Harmsen, Engbertsen, Kunst, Berk- hoff, Kruys, Gerrits werden ook in de straten van St. Petersburg met respect uitgesproken. Zij waren de „Rusluie". Door Thom Olink gen uit die hele lange straat, die het dorp eigenlijk is, avonturen aan, die ook bij naslag bewondering afdwingen. In die oudheidkamer staat een „ka- les", een huifkar, zoals die in de vorige eeuwen werd gebruikt voor de barre tochten. Een kar met een huif van wit linnen, meer niet. Talrijk zijn de theorieën en gissin gen van de historici. Waarom Juist die stoere mannen oet 't VJenne" en niet uit het zo nabijgelegen Al melo. Of Vroomshoop. Het is waar dat de Vriezenveners immer een aparte plaats hebben verworven in de geschiedenis op de vlakke uitlo per van het Twentse land. Ondernemend, onbevreesd voor risi co's. eigengereid en onderling ver bonden durfden de handelszuchti- Petersburg waren de lieden uit 't Vjenne aanvankelijk niet meer dan reizigers, maar allengs veranderde de situatie. Opslagplaatsen en later winkels verschaften de Rusluie vaste voet in de Tsarenstad. Families uit Vriezen veen vestigden zich permanent aan de oevers van de Newa en klommen naarmate het kapitaal groeide, ho ger op de ladder, die de maatschap pelijke verhoudingen in de metro pool nauwkeurig indeelde. Incidentele „successen" hebben hun beslag gevonden in drukbezegelde papieren, waarvan een aantal is te rug te vinden in de oudheidkamer van het zeshonderd Jaar oude dorp Over de maritieme bemoeienissen van Vriezenveners werd al gespro ken. Waarbij nog als anekdote kan worden vermeld, dat admiraal Wi- cher Berkhoff, die de Russen ken den als Barkow, Jaarlijks een aardig douceurtje mocht ontvangen van de Tsaar. Heerser Hij meldde namelijk in het voor- Jaar aan de goddelijke heerser van het grote imperium dat het water van de Newa ontdooid was en bracht dan als bewijs een grote be- Een reproduktie van de enige foto van prinses Anastasia rechtsdie van haar in Nederland bewaard is gebleven. Het origineel van deze foto van de laatste Tsaristi sche familie hangt in het gemeentehuis van Vrie- zeveen. ker met smeltwater mee. En telken male wandelde Vriezenveense Bar kow dan met die zelfde beker de Hermitage uit. Gevuld met klinken de gouden ducaten. Tussen de papieren in de kelder onder het gemeentehuis staat ook vermeld dat Anette Concordia Wil- helmina Sophie Engels-Grankow in de vorige eeuw goevernante was aan het hof en de opperste familie van wijsheid voorzag Van goede relaties met de Tsaren verhaalt ook een gerechtelijk schrij ven over een twist tussen ene Jan Gerrits, koopman en hofleverancier van linnen aan het hof en Gerrit ten Cate. Deze laatste pikte „Een blaauw kleet beneffens een kamisool met silveren passementen beset" in, dat Gerrits van de keizerin had ge kregen, toen hij „Haar keijserlijke Majestijt" had vergezeld tijdens de Jacht. Omstreeks het midden van de vori ge eeuw kan men spreken van een grote bloei in de handelsbetrekkin gen tussen Vriezenveen en St. Pe tersburg. Zo zeer dat één kant van het beroemde zakencomplex Gostin- ny Dwor de „Hollandse Linie" werd genoemd door de Russen. Maar de tijden van Barend die kleermaker was voor de tien van Rusland, liepen af. gen de eeuwwisseling schroi de belangen in St. Petersbufj Vele families, die eeuwenlang zige winters in het afgelege land hadden gedragen, keer rug in de schoot van het dorp. Anderen bleven, al opgezogen door het leven in Rusland. Aan de boulevard van Newski Pros pekt, nu nog een fameuze winkel straat in Leningrad, stonden talrij ke winkels met stevige Vriezenveen se namen. Handelaren in wijn, kof fie. tabak, thee en cacao en natuur lijk textiel hadden zich diep inge graven en een aantal families uit de veenstreek verruste volledig. In die tijden stond aan de Newski Prospekt de Hollandse kerk, daar naast had een Vriezenvener zijn bloemhandel. De grote klap kwam in 19 geld en papieren, maar ook waarden binnen de grenzen 1 oude Russische Tsarenrijk veranderden, zo niet complee deloos werden. Kenmerkend voor de slagi handelsgeest van die merkv mensen uit Vriezenveen, di luie, was dat zij even tijd hielen lichten als zij dest ruimte van het Russische li zichten. De ondernemendheid van het volkje uit 't Vjenne voor ogen houdend kan het geen verbazing wekken, dat het niet alleen in Rusland driftig zaken deed. De namen, die op Russische docu menten zijn geschreven, kregen evenzeer faam in Lissabon, Barcelo na en de landen rondom de Oost- Toen met het aan de macht van de nieuwe leer alles 1 kop werd gezet, waren de families terug met hun geld. weinigen zagen het omvall een vermolmd rijk niet aai Van de achterblijvers komei elk Jaar dat handjevol na dorp benoorden Almelo om hun verleden te lezen. De onmetelijke tocht ging sneller dan wij tempogewone mensen van nu zouden verwachten. Toen Jacob Zacharias Ursinus Kruys als Jongen van veertien Jaar zijn eerste tocht naar Rusland maakte, dat was in 1826. gebruikten hij en het gezel schap (Brouwer, Smelt en Eng- berts) niet meer dan vijftien dagen. Van 13 Juli tot en met 28 Juli reden ze geforceerd naar St. Petersburg. De kaart, die toen werd getekend wordt door velen beschouwd als een Juiste indicatie voor de route, die de Vriezenveners in de loop der tij den aanhielden. Overigens was de naam Kruys of Cruys al tot grote faam gekomen ln de voormalige winterresidentie van de Tsarenfamilie. Cornelis Cruys Janz. bij voorbeeld vertrok in 1698 naar Rusland en werd daar Kornelii IwanowitsJ Kruis, admiraal van de Russische vloot en zijn wapen en kleuren (een wit veld met een blauw kruis) zou de vlag van zowel de Russische handels- als oorlogsmarine worden. Hij stichtte ook de eerste Evange lisch Lutherse Gemeente in St. Pe tersburg. Eén van zijn nazaten binnen de aan water gebonden familie, Ger- Ook Wicher Berkhoff (17941869) bracht het tot admiraal. Tsaar Pe ter de Grote 'werd ook voor de Vriezenveners de belangrijkste weg bereider, hij animeerde immers de betrekkingen tussen beide landen in het eerste kwart van de achttiende Activiteiten Aanwijzingen voor de groeiende ac tiviteiten van de handelaren uit het veen geeft een verslag van een kerkvergadering in het St. Peters- burg van 1774. Tijdens een rumoeri ge bijeenkomst, waarbij moest wor den vastgelegd of er in de kerk van de Nederlands Hervormde Gemeente naast Nederlands ook Duits moest worden gesproken, stemden zes le den tegen. En uit de annalen blijkt dat vijf van hen uit Vriezenveen afkomstig waren. De eerste Rusluie reisden zoals ge zegd op en neer, verkochten hun waar met aanzienlijk profijt en verbonden zich (vaak via de fami lierelaties) in handelscompagnieën. Voor de gevestigde Russische en buitenlandse middenstanders in St. Daarin zaten de handelslieden, soms met hun gezinnen en -de waar. Tex tiel; linnen, zijden kousen, damast, ondergoed voor mannen en vrou wen, opgeborgen in sterke ijzerbe slagen kisten. Tijdens het drukke verkeer tussen Overijssel en St. Petersburg „vlo gen" die wagentreinen drie tot vier keer per Jaar op en neer. Sneller hardus Kruys, geboren te Vriezen veen, mocht zich in 1891 minister van de Russische marine noemen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 14