l&oelhuisboter. Burger mag PvdA terug in de regering loodsen Loeha Trepper naar Nederland Intensievere jacht op „zwartrijders" op wegen Jlaagse politie hield zich niet aan de afspraak Extra-huurverhoging zaak nieuwe regering Nieuwe selectie van chauffeurs bij PTT )ONDERDAG 1 FEBRUARI 1973 BINNENLAND PAGINA 7 DREIGT WEER VAST TE LOPEN DEN HAAG Ter controle van de wegenbelasting zullen dit jaar vij fSiondenduizend toto's meer worden gemaakt langs de wegen, dan vorig jaar. Het totaal aantal foto's zal daardoor 4,5 miljoen bedragen. Staatssecretaris Schol ten (Fi nanciën) heeft dit meegedeeld in de Tweede Kamer. Met de intensievere controle wil de het zwartrij den" tegengaan. Sdholten noemde geen percen tage „zwartrijders" De kamer leden De Goede (D'66) en Wis- selink (CHU) hadden dit wel gedaan. De Goede schatte het percentage op 19. Hij baseerde dit op gegevens van de Haagse politie, die met totocamera's het rijden door rood licht vastlegt. Wisselink dacht dat vijf tot tien procent van de automobilisten rijdt zonder wegenbelasting te betalen. Staatssecretaris Scholten vond, dat een volgend kabinet het sys teem van de wegenbelasting op de helling moet zetten. Het ge bruik van vignetten op de voor ruit als bewijs, dat de belasting is betaald, zou daarbij ter spra ke moeten komen, vond Schol- ten. Advocaat mr. Schipper: DEN HAAG (ANP) Volgens de geen politie in het huis van Deil zou Haagse advocaat mr N. A. M. Schip- mogen zijn. per, die een belangrijke rol heeft ge- Landbouwer P. Smits (56) heeft speeld bij de onderhandelingen tus- gisteren aan verslaggevers enkele sen de overvallers in Deil en de au- duizenden guldens honorarium ge- toriteiten, was de aanwezigheid van vraagd voor een interview over zijn gewapende rechercheurs in het huis ervaring tijdens de gijzeling gedu- van Daan Denie in Den Haag gister- rende 24 uur in zijn boerderij in Enspijk (gemeente Deil). Hij wil zich op deze wijze schadeloos stellen voor de ravage die tijdens de ang stige 24 uur in zijn huis is aange richt. Er zijn enkele meubelstukken bij het huis daardoor - [Beestenmarkt aangekomen in auto, met aan het stuur de Haagse politieman, J. Syriër. Mr Schipper mevr. Denie zaten ook in de wa- 1, maar alleen Daan en zijn moe der en Jan gingen het buis binnen. Mr Schipper ging niet mee. Hij heeft daar achteraf spijt van, omdat naar zijn overtuiging alles heel anders m zijn gelopen dan nu, zo zegt hij. Volgens mr. Schipper was het de bedoeling dat hij 's avonds bij het aflopen van de overeengekomen sta tus-quo met rechercheur Syriër naar het huis van Denie zou gaan, waar na Daan en Jan zich aan de politie zouden overgeven. Toen Daan en Jan het huls binnen kwamen zagen zij daar echter een hoofdinspecteur en zes recher cheurs, die huiszoeking op wapens hadden verricht en daarna, volgens de hoofdinspecteur een zeer "aima bel" gesprek met de stiefvader van Daan hadden. Jan, Daan en zijn broer Aad haalden toen messen te voorschijn en bedreigden de hoofd inspecteur, die met hen had willen praten. De politie verliet daarop het uis. De procureur-generaal bij het Ge rechtshof in Den Haag, mr. W. A. der Feltz, besliste daar op, dat gezien de reactie van de overvallers de status-quo niet meer tot middernacht zou worden gehand haafd, maar dat direct tot arresta tie van het tweetal moest worden overgegaan. Om acht uur zette de Politie daarop de actie in. waarbij haan en Jan werden aangehouden he Haagse politie tekent bij de net is. T/anCTo J I1"0 üictiviiiiuiü uvcutuv-x*, *IC*WC*IP J g nield en een deel van de vloerbedek- aut0 op het Buitenom te Aan de Europese redelijke 1 plaatsen voor de finale-poule. Kamerlid drs. Janssen: DEN HAAG Het tweede kamer- minister tien dagen geleden nog lid drs. P. Janssen (PvdA) wil niet de rechten van de huurder op een dat minister Udink van Volkshuis- aantal punten heeft verminderd", zo vesting en Ruimtelijke Ordening be- stelde dis. Janssen. slissingen neemt over verzoeken tot extra-huurverhoging per 1 april, zo lang er nog een demissionair kabi- Later diende hij ook nog een mo tie in waarin hij voorstelt dat, zolang er nog geen nieuwe regering is, de verdergaande huurliberalisatie moet De socialist diende daartoe gisteren worden uitgesteld, tijdens de begrotingsbehandeling in Een derde motie kwam van de haar slechts summiere berichten de Tweede Kamer een motie in die communist Van het Schip, die ever de gang kend waren, Haagse politie in elk geval niets be kead was, van een afspraak, dat ex DEN HAAG Het overleg over een nieuwe cao voor de metaalindustrie (een kwart miljoen werknemers) zal vrij wel zeker opnieuw vastlopen. Breekpunt wordt dan het vasthouden van de industriebonden aan een maximum in de duurtecompensatie van f 250,per jaar per procent prijsstijging. r Ter land., ter zee en in de lucht hebben gistermiddag een dertigtal inwoners van de gemeente Hoogland (Utrecht) geprotesteerd te gen inlijving van hun ge meente bij AmersfoortVan twaalf tot twee peddelden vier Hooglanders in een met spandoeken versierd bootje rond in de Hofvij ver, cirkelde boven het Binnenhof een piper-cub met een reclamebord waar op de tekst "Handen af van Hoogland" en voerden zes entwintig Hooglanders voor de ingang van de Tweede Kamer een ivagenspel op. Uitgebeeld werd een zitting van de Hoge Raad, waar voor wethouder Huslage van Amersfoort, oudminis ter Beernink en minister Geertsema terecht ston den. Auto te water: man overleden DEN HAAG (ANP) De heer L. Blankenspoor (52) uit Den aag is gisteravond op weg naar het ziekenhuis overleden, nadat hij De onderhandelingsdelegatie van de metaalwerkgevers gaat een giste ren door de industriebonden gelan ceerd tegenvoorstel aan de leden voorleggen. Ir. A. Prins, leider van de werkgevers-delegatie, verklaarde dat een afwijzend advies op het door de bonden verlangde maximum in de diuurtecampensatie te verwachten is. Volgende week woensdag gaat het gesprek verder. Ir. Prins: "Het is geen geheim: de vakbonden willen een herverdeling van de inkomens bereiken via een maximum in de duurtecompensatie. Maar daarvoor is het mechanisme om de prijsstijgingen te compense ren niet bestemd. Bovendien zou door deze extreme inkomensnivellering de verhoudingen binnen de onderne mingen scheef komen te liggen: posten zouden er in besteedbaar in komen op achteruit gaan". Tegenvoorstel De industriebonden kwamen gis teren met een tegenvoorstel op het "uiterste bod" van de werkgevers. Kernpunten van dit tegenvoorstel: een loonstijging van één procent plus een verhoging werknemers procent plus f 20 per maand) een maximum in de duurtecom- f250 per jaar per pet blijft de Unie BLHP, de beambten- bond van het NKV, vasthouden aan 'n procentuele stijging van tenmin ste 2,5 procent. Deze bond wil ten behoeve van de lager betaalden wel akkoord gaan met een maximum in de duurtecompensatie. Dat plafond moet dan echter op f 300 per jaar per procent prijsstijging liggen. "Geen gemakkelijke situatie" con stateerde onderhandelaar Laurier van de Unie BLHP, "ons standpunt komt steeds verder af te liggen van dat van de industriebonden". Kinderbijslag voor werkende jeugd n feit DEN HAAG (ANP) De kinder bijslag voor gedeeltelijk leerplichtige werkende jongeren is een feit gewor den: de desbetreffende wet is in het staatsblad gepubliceerd. De nieuwe wet houdt ln dat voor partieel leer plichtige kinderen. Van 16 jaar of ouder kinderbijslag kan worden aan gevraagd. Op deze regel geldt de uit zending dat kinderen die op 31 juli 1971 al in loondienst waren en aan wie loon moet worden doorbetaald over de dagen dat zij onderwijs vol gen, geen kinderbijslag ontvangen, zy krijgen immers over de „leerda- gen" loon. Het aanvragen van deze kinder bijslag kan geschieden bij de Raden van Arbeid, die dan een zg. verkla ring partiële leerplicht afgeven. Deze moet door het hoofd van het vor- mings- of onderwijsinstituut worden ingevuld en ondertekend. De nieuwe regeling heeft terugwerkende kracht tot 1 juli 1972. De datum waarop de deelneming aan de cursus van de onderwijsinstituten is begonnen, is bepalend. De partiële leerplicht geldt voor 15- en 16-jarige werknemers tot het einde van het cursusjaar waarin ze 17 jaar worden. DEN HAAG De PTT is gen begonnen met een nieuw sys teem om chauffeurs te selecteren. Tien peroneelsleden die naar een chauffeursbaan hebben gesolliciteerd, werden onderworpen aan een ander- verantweor delijKc- half uur durende test, die moet be palen wat voor kansen zij lopen om ongevallen te krijgen. De sollicitanten, die een hoge onge- prijsstyging, waardoor werknemers valsvatbaarheid blijken te hebben Loeba Trepper uit Denemarken in ons land verwacht. Zij is de echtge note van de Poolse Jood. die in de Tweede Wereldoorlog in België en Frankrijk aan het hoofd stond van de organisatie ..Die Rote Kapelle", een Russische spionagegroep. die vooral in België en Frankrijk tijdens de bezetting het centrum van verzet werd. Trepper zit nu al jaren in zfin geboorteland Polen, maar krygt geen visum om zich bij zijn vrouw in Ko- penhage te voegen. Polen wil ziin nationale verzetsheld niet kwijt. Het visum wordt hem geweigerd „om re denen van staatbelang". Zijn vrouw mocht vorig jaar tijde lijk Polen verlaten om de kinderen te ontmoeten, die al lang geleden naar Israël zijn geëmigreerd. zy is daarna niet meer naar Warschau teruggekeerd en poogt vanuit het buitenland krachten te mobiliseren die op de Poolse regering druk kun nen uitoefenen haar man te laten vertrekken. In Amsterdam hoopt mevrouw Trepper morgenmiddag via de Ne derlandse pers een beroep op de Ne derlandse publieke opinie te doen haar man morele steun te verlenen. Leraren laken demonstratie- beperkingen DEN HAAG (ANP) Het hoofd bestuur van het "Nederlandse Ge nootschap van Leraren" heeft in 'n verklaring zijn "verontwaardiging uitgesproken over het besluit van de ministerraad dat ster' beperkin gen oplegt aan de mogelijkheden voor ambtenaren en onderwijzers om deel te nemen aan de protest-demonstra tie op 6 februari in Den Haag. Dat de minister van Onderwijs en Wetenschappen afwijkingen van het 'erboden heeft, heeft kennelijk ten doel deel nemen van leraren en onderwijzers aan de demonstratie onmogelijk te maken, aldus het hoofdbestuur. Het wijst erop dat de minister hiermee treedt in het recht van het bevoegd gezag tot het verlenen van buitenge- het 'n inkomen van 25.000 gulden en komen niet meer de prijsstijgingen niet volledig 'n aanmerking, vergoed krijgen; verhoging van de vakantietoela ge van 7,4 tot 8 procent; verhoging van de werkgeversbij drage voor vakbondsactiviteiten tot f 25 per werknemer per Jaar (nu f 15 in werkgeversvoorstel f 18). Intussen neemt de verdeeldheid van de vakbonden in eigen kring toe. Zo hulp van een stuur. Via een koptele foon krijgt de sollicitant hoge en la ge tonen te horen, die hem aange- lesrooster op 6 februari ven dat hij gas moet geven dan wel snelheid moet terugnemen. Het schatten van snelheid wordt gemeten met 'n apparaat waarop 'n lichtje zich door een smalle gleuf van rechts naar links beweegt. Het lichtje verdwijnt halverwege de gleuf achter „Jj ,w.., blauwe strip en de sollicitant woon verlof. Het hoofdbestuur van 't De test bestaat uit drie gedeelten: een vragentest waaruit de aard en de persoonlijkheid van de kandidaat- chauffeur moet blijven, een stuurtest en een test voor het schatten van snelheid. Bij de stuurtest gaat het erom chauffeurstaak moet dan schatten wanneer het te voorschijn komt. Het resultaat van weergegeven in punten die uiteenlo pen van één tot tien. Een één wordt toegekend aan chauffeurs die de genootschap heeft de leden dan ook de testserie wordt ^'iseerd verlof te vragen aan bevoegd gezag als men aan de de monstratie wil meedoen. "De noodzaak van een duidelijk de zijde van de ambte- is door dit besluit van de mi nisterraad eens te meer geïllu streerd", vindt het hoofdbestuur van het "Nederlands Genootschap van Leraren". minste kans lopen om bij 'n ongeval protest betrokken te raken. Chauffeurs met een uitslag van tien of negen zullen over het algemeen niet worden ADVERTENTIE Den Haag te water was geraakt. Het ongeluk gebeurde nadat de heer Blankespoor met de rechter- voorkant van zijn auto de stoeprand had geraakt. Een voorbijganger ging daarop onmiddellijk te water en bond een touw dat hem werd toege worpen om een van de achterwielen. Met een vrachtauto probeerde men de wagen zo boven water te houden. Nadat het twee politieagenten aan vankelijk niet lukte de man uit de auto te halen, slaagden zij er wel in met de hulp van twee duikers van de brandweer de achtterruit van de wagen in te slaan. Via deze weg kon den zij het slachtoffer op het droge Volleybal jeugdkampioenschappen volleybal, welke van 5 tot 15 september in Ne derland worden gehouden, zullen ver tegen woordagende teams uit 22 lan den deelnemen. In totaal komen 39 nationale ploegen (21 heren- en 18 damesteams), waaronder de beide van de Sovjet-Unie. Zowel de jongens als de meisjes uit de Sovjet-Unie zijn titelhouder. De Nederlandse dames zijn inge deeld met België en Zweden. De Ne derlandse Jongens met Frankrijk en Denemarken. Beide ploegen hebben brengen. De onmiddellijke toediening Cl Erisweer 0 <2 Kamer ben tyde van de laatste kabi- netben-Drees een weinig beihjdens- waardige positie. Drees immers was dé man PvdA, terwyi hij als leider coalitiekabinet uiteraard niet dé par- tyiyn kon volgen. Het aangeven van de politieke koers van de PvdA was de taak van Burger de meer gematigde compromis socialisten, die op donzige wolkjes in regeringssferen hingen, terughaalde de naar de rode werkelykheid beneden", en De 69-jarige Burger heeft een be wogen carrière achter de rug. Hy was van 1930 tot 1943 advocaat te Dordrecht. In dat Jaar stak hy over Engeland. In 1944 kwam hy te- i zich be van zuurstof konde man niet meer redden. rug dat je je zo moeiiyk aan Je ver kiezingsbeloften kunt houden als re geringsparty. Onder Burgers politieke leiding is de PvdA dan ook in 1958 in de oppositie geraakt. Citaat uit het KVP-blad „Opmars" van juli 1962 Piet Bosboom onderscheiden zaken in Deil be- werd gesteund door de fracties dat er bij do de PPR en de CPN. 'De huurharmonisatle geeft grote woningen extra in het woningbouw- ellende en daarbij komt nog dat de programma op te nemen. JERUZALEM De Nederlandse verzetsman Piet Bosboom uit Am sterdam is in Jeruzalem onderschei den wegens zyn verdiensten voor 't Joodse volk in de jaren '40'45. Onder de schuilnaam Piet Bakker van Zaandam heeft Bosboom een groot aantal Joodse kinderen uit de Bergstichting in Amsterdam aan on derdak geholpen. Tijdens een plechtigheid in Jeruza lem kreeg Bosboom een medaille en een oorkonde. In het heldenwoud geleden in de oppositie loodste, wil van Binnenlandse Zaken. „Een luis in myn pels", heeft Gerbrandy eens van Burger gezegd. Terug in Nederland, nadat hij ont slag had genomen als minister, werd Burger in november 1945 lid van de Tweede Kamer. Hy bleef het tot 1962. Hy redde eenmaal een kabinet- Drees door als formateur een conflict om de huren by te leggen. Burger staat niet als tacticus be kend. Hy heeft duideiyke meningen over mensen en zaken en hy pleegt die zonder omhaal van woorden te uiten. Na het laatste PvdA-congres in oktober 1972 oordeelde Burger o.a.: „Een party die erop uit zou ayn, vooral niet in de regering te komen, die schiet stellig niet minder te kort, dan wie via compromissen tot gerin gere duideiykheid is gedoemd. Een politieke party is er om aan de macht te komen, om een zo groot mogeiyke kans te scheppen zyn verkiezings program te verwezeniyken. Zeker de grootste party!" De man, die de PvdA veertien Jaar plantte hij een boom op zijn eigen die party nu terugbrengen in de re- naam. gering. Mr. J. A. IV fractieleider Burger (rechts) in gesprek met de huidige 1 an de PvdA, drs, J. M. den Uyl.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7