Volgend seizoen is het uit met de concurrentie op tv ...e/7 gisteren KRO-tv brengt Kurhaus Adieu Programma-coordinatiecommissie Trio Kees Hazevoet speelt in Hot House Solotoneel door geflipte acteur Nethgriepje achter de rag? (^V) vandaag telprogramma TV morgen] DONDERDAG 1 FEBRUARI 1973 In enkele weken zijn twee tv-pro- gramma's halverwege het seizoen gesneuveld; het „Democratiespel" van de VPRO en het „Lah maar raak"-programma van de VARA. In de eerste helft van dit televisie seizoen is bovendien duidelijk gewor den, dat enkele programma's voort modderen aam de rand van de mis lukking. Wat te denken van het pro gramma „Ster-allures" xan de AVRO en „Citroentje met suiker" van de KRO, dat niet het succes is geworden dat de omroep er van had verwacht. Elk tv-seizoen sneuvelen er pro gramma's halverwege de periode en blijven andere programma's net overeind. Meestal by de gratie van ons tv-systeem, dat niet toestaat, dat gelijktijdig programma's met gelijk soortige inhoud op het scherm ver- schijnenen. In dat opzicht is het Ne derlandse tv-bedrijf concurrentie- vrij. Althans dat was tot dit seizoen het geval. Met de beslissing de TROS als vaste uitzendavond de vrijdag te geven deed zich een nieuw verschijn sel voor, dat programma-makers tot dan toe vreemd was. De TROS, bij uitsteke een amusementsomroep, maakte van de vrijdagavond zoals te verwachten viel, een ontspannen aanzet tot het vrije weekeinde van de kijker. Gevolg: de bij toerbeurt op het an dere net opererende A-omroepen ro ken de kans de TROS in haar on stuimige groei te hinderen en pasten zich aan de TROS-amusementsfor- mule aan. Het concurrencie-idee op de Neder landse tv was geboren! Een onwet- situatie. Want artikel 45 van de omroepwet wil dat er een program- •coördinatie-commissie voor de omroep is, waarin onderling tussen de zuilen wordt uitgemaakt dat pro gramma's op beide netten een har monisch geheel Morgenavond mag de kijker zelf weer bepalen wat daarvan terecht komt. Het TROS-programma „Ze vensprong" wedijvert met „Liedjes het land in" van de NCRV. Vervol gens wordt de kijker gedwongen tus sen twee stukken drama„Het geheim van de Nijl" (TROS) en „Pietei" Breughels Kinderspelen" (NCRV). Vraag één is of de kijker blij is met een situatie, waarin hij zelf moet bepalen voor welke vorm van amuse ment bijvoorbeeld hem het best past. In plaats van voor een bewuste keuze te worden geplaatst tussen twee verschillend geaarde programma's. Een vraag waarop de NOS al ge ruime tijd geleden een antwoord heeft gevonden. Uit een kijkerson- derzoek is naar voren gekomen, dat de kijker niet in een situatie ge plaatst wenste te worden, waarin hij de Mounties moet laten schieten voor Johnny en Rijk. Aan de andere kant verkeren de programma-makers bij de omroepen niet in een situatie, waarin zij het zouden aankunnen om een werkelijke concurrentiestrijd om de kijkergunst te voeren. „Want daarvoor ontbreekt ons het geld", zegt mr. Joop Landré. direc teur van de TROS. Geld, dat nodig is om te experimenteren met pro gramma's, waarvan het idee bijvoor beeld nog moet rijpen. „Wij hebben geen budget voor experimenten", zegt hij. „Maar al zouden we het geld wel hebebn dan nog is er geen mogelijk heid, want dan ontbreken de studio- faciliteiten om die experimenten uit te voeren. De studio-ruimte waarover wij nu beschikken hebben we te hard nodig voor de lopende programma's". Een situatie die identiek is aan de' toestanden bij andere omroepen. DUPE LEIDEN Het trro Kees Haze voet geeft morgenavond aanvang 10 uur een concert in Hot House aan het Rapenburg. De leider van dit trio, Kees Haze voet, trad eigenlijk pas goed in het voetlicht, toen hem in 1972 de Wes- sel Ilckenprys werd toegekend. Dit is een prijs die jaarlijks wordt uit gereikt aan de meest vakbekwame jazz-muzikant in Nederland. De in strumenten die hij hanteert zijn piano, klarinet en basklarinet. Hij speelde o.a. samen met Hans Dul ler, Willem Breuker en Han Ben- nik. De tweede man van het trio is Kris Wanders, die de tenorsax be speelt. Hij heeft o.a. samengewerkt niet Peter Brötzmann. Manfred Schoof en Alex von Schlippenbach. Beiden hebben reeds, jong als zij zijn, aan diverse jazz-elpee's een ikuzikale bijdrage geleverd. Verder zal de alom gewaardeerde drummer Martin van Duinhoven voor de rit mische begeleiding zorgen. Op de foto Kees Hazevoet. iets I n'kt". KMHBBppr „Men kan wel nagaan, dat we Ster-allures nooit op het scherm zouden hebben gebracht als er ruim te, was geweest om het programma goed uit te testen", weet men bij de AVRO. Zaterdag experimenteert de AVRO lustig verder op het scherm. „De kijkers zijn de dupe van hun eigen onwil om meer geld te betalen voor hun kijk- en luistergenot", spreekt onze vaderlandse omroep vermanend. Geld, geld, geld. Het grote struikel blok zo blijkt. Ook voor het „Demo cratie-spel" en „Lach maar raak". Bob Rooijens en Nico Knapper lo pen nog steeds boos rond. „Want", beweren zij, „onze ideeën waren goed, maar je moet wel de tijd hebben om de vorm duidelijk vast te stellen". Nico Hiltrop. regisseur lin vaste dienst bij de KRO, is een andere me ning toegedaan. Hij zegt: "Ik heb ge noeg ruimte om te experimenteren. Maar geld hè. Je moet vaak genoe gen nemen met goedkoop materiaal. Overigens gebruiken veel regisseurs het ontbreken van tijd om te experi menteren vaak als excuus voor een slecht programma". Nico Hiltrop is ook een man, net als veel van zijn collega's, de concur rentie niet schuwt. "Als je tegen over Duys staat en je snoept vijftien procent van de kijkers daar weg. dan geeft je dat een tervred'en ge- In het buitenland, Engeland en Amerika, schuwt men de concurrentie niet. Zeker als de commercie mee spreekt wil men twee gelijksoortige programma's wel tegen elkaar uit spelen om de totale kijkersgunst. De NOS zegt, dat het Nederlandse pu bliek die situatie niet wil. Dick van 't Sant, plaatsvervan gend hoofd tv-amusement bij de NCRV en regisseur van onder meer "Het meisje met de blauwe hoed": "In Amerika hebben serieprogram ma's een hoge frequentie en kun je programma's er lekker instampen. De kans op een mislukking is dan kleiner. Hier ligt er een eeuwigheid tussen. Neem Farce Majeure, dat werd in het begin weggehoond. Door völ te houden ontwikkelde het pro gramma zich toch tot een succes. Zo experimenteer je voor de ogen van de kyker". Geen gezonde situatie. "Er moet een mogelijkheid worden geschapen bek te laten vallen zonder dat de om een regisseur eens lekker op zijn kijker er iets van merkt". Een W-oordvoerder van de coördi natie-commissie zegt: "Een kijker- zou meer moeten doen met zijn lid maatschap om de concurrentiestrijd gestalte te geven. Iemand kan toch zijn lidmaatschap opzeggen als hij zioh ergert aan een slecht program ma. De VPRO is de enige die daar- 'Drama' in Mickery-theater Solotoneel door een geflipte acteur zoiets komt niet veel voor, maar als het gebeurt is het een nogal verwarrende aangelegenheid. Het drama speelde zich gisteravond in het Amsterdamse Mickery-thea ter af, waar Ronald Snellenberg, de tweede voorstelling gaf van „Een dag uit het leven", waarvan hij de tekst had geschreven, en waarvan Justa Masbeck en Wouter Klomp de vormgeving en de (opmerkelijk mooie) fotografie hadden verzorgd. De opzet van het een uur durende stuk is bepaald boeiend. In een huurkamer, door de vervaardigers betiteld als environment, en met op de achtergrond een mam, waarin dia's het verstrijken van een dag en een nacht in de nogal troosteloze Amsterdamse Zomer dijkstraat schetsen, overziet een jongeman van rond 28 jaar zijn kleurloze bestaan als WW-trekker, en het verleden. Hij is zes jaar geleden uit Maas tricht gekomen om op de „cabaret- school" het theatervak te leren, hij komt niet los van zijn katholieke opvoeding en draait met zijn ge dachten vaag dn een kringetje rond. In die monoloog probeert hij wat afstand te scheppen tot zijn be staan. Een aardig opzetje, en volgens de aanwezigen was de première, een dag eerder, best interessant al leen was de acteur gisteravond ken nelijk niet geheel bij de tijd. Hij speelde in een alles verwoestend traag tempo met grote stukken „wit" in de tekst, hij hield zich niet aan zijn eigen tekst zodat de synchronisatie met dia's en licht- standen verdwenen was, en toen het stuk uit was ging hij opgewekt verder met een toespraak tot de toeschouwers, waarin hij uitvoerig inging op zijn privé-omstandighe- den en soortgelijke zaken een nogal genante toestand. En ook 'n beetje onthullend wat be treft sommige vormen van avant- gardetoneel. Want ook uw criticus werd pas geattendeerd op het onge wone van de voorstelling toen de acteur tenslotte zijn verwarde toe spraak ging houden, en het duide lijk werd dat er iets mis was. Voor dien zou dat alles nog doelbewust kunnen zijn gebeurd... Jaap Joppc In de Hilversumse televi siestudio's worden op het ogenblik opnamen gemaakt voor het tv-spel 'De Stille Krach?gebaseerd op de roman van Louis Couperus dat in het komende win terseizoen in drie delen door de Avro ivordt uitge zonden. De hoofdrollen worden vertolkt door Bob d. Lange als Otto v. Oudijke resident van Labouwangi en Pleuni Touw als zijn tiveede vrouw Leonie. ADVERTENTIE Maar dat zou kunnen liggen aan de duidelijk controversiële program ma's. Voor een slechte Johnny en Rijk-show (neem de laatste) gelden andere normen". Toch zegt hij: "De kijker is te passief". REGELS Bij dit alles blijft artikel 45 over eind staan. De vrijdagavond druist in tegen die regels in de omroepwet. Niet lang overigens, want volgend seizoen zal de programma--coördina tie-commissie het sluimerende be zwaar dat nu al bestaat, tot uitdruk king brengen. Volgend seizoen is het afgelopen, weet onze woordvoerder. Dan wordt de kijker weer volledig tegen zichzelf in bescherming geno men of hij het leuk vindt of niet. DEN HAAG De KRO zal op vrijdagavond 23 februari in een co- produktie met de Belgische Radio en Televisie een amusementstelevisie- programma uitzenden onder het motto „Kurhaus Adieu". Tal van bin nen- en buitenlandse artiesten zul len daartoe in het monumentale, tot verdwijnen gedoemde gebouw aan het Scheveningse Gevers Deijnootplein optreden. De actualiteitenrubriek Brandpunt zal in de pauze van het programma, dat volgens Warry van Kampen, hoofd amusement van de KRO-tv. géén nostalgisch karakter draagt, de problematiek van Scheve- ningen tot onderwerp hebben. Uit eigen land treden op: Gert en Hermien Timmerman, André van Duin, Willy Albertl en Ferdi Lancee. Buitenlandse artiesten: uit Frank rijk Charles Aznavour, Juliette Greco, Los Chacos, Les Poppys, Michel Del- pech, Raymond Lefevre, Max Bou- lois, de Griekse groepen Axis en „Po lis et les Helliniques", het Engels- Duitse duo The Windows, de Duitsers Jurgen Marcus en Peter Maffay, de van de Bahama's afkomstige in Ame rika gevestigde groep Exuma, en uit Amerika ook nog de Edwin Hawkins Singers en Rhoda Scott. Het BRT-orkest onder leiding van Francis Bay zal voor de muzikale be geleiding zorg dragen. Het is mogelijk dat het program ma wordt bijgewoond door de film sterren Brigitte Bardot, Jean-Paul Belmondo en Alain Delon. Zij zijn Zorg voor extra weerstand. Neem Davitamon 10. 't Bevat precies de 10 vitamines die u juist nu zo broodnodig hebt Dagelijks zo'n pilletje en u komt zonder mankeren dit grillige seizoen door. Davitamon 10/; Het meest gebruikt dan dn ons land voor een feestje, dat Eddy Barclay er zal geven, aldus de platenmaatschappij CRN, die evenals andere, het programma mo gelijk heeft gemaakt. Buitenlandse tv-stations hebben be langstelling getoond v van dit tv-programma. stomme-filmfragmenten NEDERLAND I 18.45 Ti-ta-tovenaar (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Beertje Colargol (VPRO) 19.20 Zwijgen is goud. collage 1 (VPRO) 19.45 Popeye, tekenfilm (VPRO) 20.00 Journaal (NOS) 20.20 Berichten uit de samenleving (VPRO) 20.35 Dick Cavett show (VPRO) In deze Amerikaanse praatshow een interview met de filmregisseur Alfred Hitchcock. 21.30 De bond en de achterban (VPRO) 22.00 Van het kerkelijk erf (EO) 22.30 Horen en zien. klassiek concert (EO) De Brandenburgse Concerten van Johann Sebastian Bach: Concert nr. 1. Uitvoering door het Münchener Bach-orkest met Karl Richter als dirigent. 2. Concert voor orgel en orkest opus 7. nr. 4. van Georg Friedrich Handel. Uitvoering door het Münchener Bach-orkest met dirigent Karl Richter als organist. 23.00 De wind blaast waarheen hy wil, godsdienstige uit zending (EO) 23.15 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Ti-ta-tovenaar (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Man van Serengcti (AVRO) Een programma over de Masai, krijgers, die al sinds eeuwen eer gebied in Noord-Tanzania bewonen. 20.00 Journaal (NOS) 20.20 Columbo: Een broeikas vol, tv-film (AVRO) 21.30 Beter worden, medische rubriek (AVRO) Dokter Van Swol besteedt in dat programma aandacht aan de maatschappelijke opvang van spastici na hun puberteit. 22.00 De onzichtbare verzameling (AVRO) Een film naar de gelijknamige novelle van Stefan Zweig, gemaakt door leerlingen van de Ned. Film academie. 22.20 Hoogovens Schaaktoernooi (AVRO) 22.30 Den Haag vandaag (NOS) 22.40 Journaal NOS) Ik had gisteren het gevoel dat ik „Die Rote Kapelle" een beetje verried door mij te ver slingeren aan „Van wie is die tekst?", het cabaretalbum van Wim lbo Ik had gehoopt dat we een dwarsdoorsnee uit As sers werkzaamheden >te zien en te horen hadden gekregen <al was het alleen maar om alle registers van mijn lof weer eens te kunnen opentrekken, want hij is niet alleen erg ge charmeerd vaii critici, hij vindt 't zelfs vulgair worden als je met kritiek je brood gaat verdienen i maar dat viel wat tegen. We kregen het een en ander van zijn hand, maar ook het een en ander van de door hem be wonderde Annie M. G. Schmidt te zien, met het wat averechtse resultaat dat Je het liedje en de monoloog van Annie leuker en beter vond dan het liedje en de monoloog van Eli. Niet dat het erg is dat de grootvor stin van ons cabaret net een tikkeltje beter blijkt te zijn. maar het is wel onhandig als Je je programma zo inkleedt, dat Je eigenlijke gast er niet het eigenlijke middelpunt van vormt. Een erg goed en nuttig pro gramma was „Dames gaan voor". Drie echtparen praatten over kinderen krijgen, en wat het voor verschil maakt de de in het huwelijk. Ik was er zo hei lig van overtuigd dat ik het met alles wat na vijf minuten nog te berde zou worden ge bracht roerend een zou zijn. dat ik veiligheidshalve maar overschakelde op Monty Py thon's vliegende circus, omdat Je in dit circus nooit van ook maar iets zeker bent: noch van Jezelf, noch van wat Je te wachten staat. Laat ik u een eenvoudig voorbeeld geven: de sketch van de wijk-rattenvan- ger. Een man komt bin nen bij een echtpaar (dat de rattenvanger verwacht) en zegt dat hij hen kan feliciteren: hun woninkje is uitverkoren als plaats van ontmoeting voor de derde testmatcih tegen West-Indië. Even later geeft hij toe dat het een grapje is en vraagt hij waar de ratten zitten. Alle drie leggen het oor te luisteren bij het behang en horen het blaten van een schaap. Een klein muizegat wordt gevonden, dat kan het niet zijn, achter de fauteuils echter blijkt een manshoog schapengat in de muur te zit ten. Een groepje cricketer<- denkend dat het in deze wo ning moet zijn voor de test match, is inmiddels wegge stuurd met de mededeling da: het maar een grapje was. De schapen blijken overigen, tot een overvalbende te beho ren. Zij zijn gewapend, beroven een bank, galopperen staande op een paard weg, beelden en mededelingen daarover zien we in het TV-nieuws, dat vervol gens overgaat op het nieuws voor de buideldieren. Enz. Hal verwege dacht ik nog even: Zal ik toch maar niet liever overschakelen op „Dames gaan voor" (tenslotte ook een soort buideldieren), maar nee, ik dorst niet meer. Ik was bang dat ik het niet meer zou kun nen volgen, zodat ik gemaks halve maar verder keek naar de cricket,match tussen de cen trifuge en de divan, terwijl ik even later de grand-national zag winnen door de kapstok, vlak voor de wasbak, hoewel het ook de dekenkist geweest kan zijn. Maar Ja, op een gegeven ogen blik moet Je wel weer terug naar het rosse leven, dus keek ik naar „Kenmerk", waarin Michael Bourdeaux, directeur van het centrum voor de stu die van godsdienst en commu nisme, betrouwbaar lijkende cijfers verstrekte over het on derwerp dat de EO enige tijd geleden (via dominee Wurm- brand) aansneed: De christe nen ln de Sowjet-Unie. Dank zij precieze cijfers van de ille gaal opererende Russische bap tisten zelf, kon Bourdeaux me dedelen, dat in 1972 45 baptis ten tot gevangenisstraf zijn veroordeeld (met vijf jaar als hoogste straf). Sinds 1961 zijn 650 baptisten gevangen gezel, daarvan zitten er nu nog onge veer 200 gevangen. Telt men ook de andere gelovigen die om hun geloof gevangen zitten er bij op, dan komt hij op een geschat aantal gevangenen van - tussen de 1.000 en 3.000 in de Sowjet-Unie. Omdat er, zoals hij zei, „waarschijnlijk iets minder dan een miljoen poli tieke gevangenen in de Sow- Jet-Unie zijn" achtte hij alleen daarom al de getallen van Wurmbrand (enkele miljoenen christelijke gevangenen) onmo gelijk. Een hele geruststelling. NICO SCHEEPMAKER 7.07 (S) klassieke muziek (gr.). 7.30 Nieuws. 7.41 Echo. 7.50 (S) klassieke muziek. 8.24 Overweging. 8.30 Nieuws. 8.36 Gymnastiek voor de huisvrouw. de Engelse hit-parade 17.00 Nieuws (10.30-10.32 Nieuws). 11.00 Voor zieken. 11.55 Mededelingen. 12.00 gevarieerd programma. (12.22 Wij het land; 12.26 Mededelingen t.l land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; gg.50 Echo. 13.00-13.05 14.00 Schoolradio. Radiojournaal. 17.06 verzoekpla- ogramma. 18.00 Nieuws. 18.02 Joost de Draayer Show. 19.00 Nieuws. 19.02 verzoekplaten. 20.00 1 Sj volks™"ziek ,van Indonesië, 12.41-12.50 Echo. 13.00-Ï3.05 Raden 00.55-0100 Nieuws. N.O.S. 13.11 VARA 7.20 (S) Dag met een gaatje. 8.00 Nieuws; 8.11 Radiojournaal en om 8.30 De groenteman. 9.00 (S) de landbouw. 12.40 (S) Lichte grammofoonmuzlek. 12.50 Recht en slecht, praatje. 13.00 Nieuws. 13.11 Dingen van de dag. (S) licht platenprogramma 13.25 toeristische informatie (S) Inleiding tot ziekbegrip. 10.00 (S) Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr). (11.00 Nieuws: U.03 Radiojournaal). Muziek uit de Middeleeuwen en Re- 14.35 muziek zuiderburen. 15.00 (S) Orkest. 17.30 Nieuws. 17.32 Echo. 18.00 (S) Licht orkest met solisten, bin- 18.19 Uitzending van het Gerefor- meerd Politiek Verbond. 18.30 Nieuws. 18.41 Echo. 18.50 Nieuws, feiten en achtergronden op sociaal-maatschap pelijk terrein. 19.00 rechtstreeks pro gramma met soclaal-kulturele aktua- liteiten en berichten en waarin ver- 19.50 Den Haag vandaag en analyses, reportages, achtergrondin formatie telefonische reakties, moderne muziek. In de pau- documentaire fttir 21.53 Voordracht. 22.45 (S) De TROS-Sport. NOf .ADVERTENTIE Somnuge charmante dingen van vroeger zijn er nog steeds. 18.11 Aktualitelten. 19.00 (S) muzika le talenten. 19.30 een serie gesprek ken over kerk en kerkzljn ln onze tijd. 19.45 muziek in de liturgie. 20.00 (S) verzoekplatenprogramma. 2? QQ (S)-satirisch programma. 22.25 Overweging. 2230 Nieuws. 22.40 (S) een sportprogramma met veel mu- Staalkaart. 23.35 moderne liederen. 23.55 Nieuws. HIlv. III 240 en >98 m. en FM-kana- len. 7.00 EO. 11.00 NCRV. 14.00 NOS. 15.00 AVRO. 18.00 NOS. 21.00 VPRO. 7.00 Nieuws. 7.02 muziekprogramma speciaal voor Jonge mensen. 8.00 Nieuws. 8.02 Tussen thee en koffie. (9.00 Nieuws). 10.00 Nieuws. 10.03 19.30 Zorro. tv- NOS: 20.00 (K) (3). 22.30 (K) 22.50—22.55 (K> Journaal. Nederland II NOS: 18.45 (K) Tl-ta,tovenaar. 18.55 'P scholleren. 19.30 (K) Met liedjes het land ln voor achten. NOS: 20.00 (K) Journaal. NCRV: 20.21 (K) Met lied jes het land ln. 21.30 (K) Pleter Breug- ïl's Kinderspelen, verzoekplatenprogramma zieken. 11.00 Nieuws. 11.03 Popcorn. Hier en Nu.'22.35 (K) Dagsluiting. 12.03 Bij Barend. 13.00 I Interr.a-ion.ile hitliis- ;en. 14.00 Nta*»**. hLOö Felix Meur- let. 23.20—23.25 (K) Journaal.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 5