laat zien Proeftuin Rijnsburg broeiproeven tulpen Tandtechnici vechten hard voor erkenning Politie is inbrekers op 't spoor 'Waarom kosten van extra vrije dag voor de gemeente? Mot Proeftuin-directeur drs. A. F G. Slootweg, ir. L. F. Gijsbers van het Tuinbouwconsulentenschap in Lisse Proeftuin- voorzitter H. J. den Haag en Piet van Dijk hebben we gedwaald door het kassencom plex aan de Sandtla/an. Toegege ven: voor 'n leek was er op dat mo ment weinig te zien. Geen enkele bloemetje. Alleen maar groene spruiten, die tien, twintig en meer centimeters boven de grond uitkwa men. Met daarboven naambordjes van de tulpensoorten als Apeldoorn, Kees Nelis, Aladdin, China Pink, West Point, Don Quichotte en nog anderen. Wie echter iets weet van de teelt kon aan de opgeplante 5 en 2 gra den tulpen een duidelijk verschil in groei waarnemen. In het bijzonder De proeftuin - commissie voor Rijnsburg bestaat uit praktijkmen sen en die van Lisse uit voorlich ters. Met de leiding wordt een het zo, dat ze op de normale tijd ge sneden zullen worden. Het werkpa troon in de proeftuin is nu eenmaal hetzelfde als op de bedrijven! rium voor Bloembollenonderzoek in Lisse is eveneens in de commissie vertegenwoordigd en ook de Aals- meerse veiling. Het is dus niet zui ver een Rijnsburgse aangelegen heid. Experimenten Proeftuin-voorzitter Henk den Cultivars Haan, tevens secretaris van de bloe menveiling "Flora": "De kwekers Chef Proeftuin Plet van Dijk ver zijn door de hoge kosten niet in telt: "Hier in de kassen staan nu staat te experimenteren. Daarom werd deze proeftuin in 1956 opge richt. Alle "Flora"-leden zijn col lectief lid. Ze betalen daarvoor f 15 per Jaar. Het gaat om een 1800 le den. Van Dijk geeft volledige in formatie over de proeven en voorts alle adviezen, die men wenst. Kan het mooier? We doen allerlei proe ven op het gebied van de balblo e- men en de bloemisterij. Belangrijke subsidies worden ontvangen van het Produktschap voor Siergewassen (f 10.000), de provincie Zuid-Hol land (was f 7000- en sinds vorig Jaar f 10.000) en Flora (f3000). Het Rijk dekt vijftig procent drijfsverlies (in 1972 rond f 97000)". tulpenbollen met Plaatsing voor halve finale jeugdbridge den-behandeling. Het zijn verschil, lende cultivars. Dat is nodig om de Juiste behandelirugsduur exact vast te stellen. Van elke soort zijn er drie tot vier plantperoden, variërende van 10 tot 13 en 14 weken in vast glas. Dat staat allemaal aangege ven. De bezoekers kunnen dus precies zien hoe de groei van het ge was is. Het. doel van de tuin is het experimenteren met en demonstre ren van een aantal bolbehandelin- gen ""en teeltmebhoden, die geschikt zijn voor de kwekers. Helemaal pre cies kunnen we het nooit afpas sen, maar wel zo, dat de kwekers hun gehele bedrijfsvoering beter kunnen plannen met behulp van nieuwe bolbehandelings- en teelt- methoden. We staan hier geheel ten dienste van ons mooie vak". Ir. L. F. Gijsbers stelt nadrukke lijk, dat het in deze proeftuin niet alleen gaat om het kweken van bal- bloemen. Er worden ook proeven ge daan met potplanten, freesia's, chrysanten, Euphorbia fulgens, Poinsettaa en andere cultures. Hij verwacht veel van de bölbdoemen- expositie. Er zullen proeven te zien zijn van balbehandelingen en plant- data c.q. kuilduren bij kistenbroel met diverse cultivars; balbehande lingen voor de voliegrondsbroei in roikas en ondier vast glas; sarti- mentsonderzoek in alle objecten en mechanisatie in de broeierij, waar bij de door de firma Ravensbergen ontwikkelde zogenaamde boslijn zal worden gedemonstreerd. Data en uren Van Dijk aan het slot van de in teressante rondgang: "We hebben voor de verschillende kwekers data en uren vastgesteld. Op 13 februari om 9.15 uur worden kwekers uit Lisse, Hiliegom, Wassenaar en Noordwijk verwacht en om 14.15 uur uit Noordwij kerhout, Voorhout en Warmond; woensdag 14 februari Eén van de kassen vol met tulpen. De Proeftuin Rijns- burg legt zich toe op het nemen vcm proeven op het gebied vcm bolbehandeling- en teeltmethoden van tul- in velerlei variëteiten. 9.15 uur zijn Sassenheim, Benne- broek, Heemstede en Bloemendaal aan de beurt en om 14.15 uur Rijns burg, Oegstgeest, Valkenburg en Katwijk; donderdag 15 februari worden om 9.15 uur Haarlem, Vo gelenzang en Santpoort verwacht en om 14.15 uur de kwekers uit de gemeenten boven het Noordzeeka naal en vrijdag 16 februari om 19.15 uur al degenen, die de voorgaande dagen verhinderd zijn. Niet-leden hebben vanzelfsprekend ook toe- WOUBRUGGE De Woubrugse kunstenares Ineke Bochove exposeert vanaf vandaag tot 1 mei op drie plaatsen in Neder land: postiljon motel Arnhem, postiljon motel Almelo en pos tiljon Nulde. Ineke Bochove is géboren op Sumatra en ver- verbleef geruime tijd in Azië, ondermeer gedurende de tijd dat haar man m Bombay werkte. De expositie in de diverse postiljons is de eerste keer dat de kunstenares uit Woubrugge haar werk aan een groot publiek toontIneke Bochove is een kunstenares die in haar werk erg impulsief is. Er is geen. sprake van een bepaalde stijl, de onderwerpen wisselen per schilderstuk en er zijn geen twéé doeken, die qua stemming duidelijke overeenkomsten vertonen. Op de foto: Ineke Bo chove voorenkele vcm haar doeken. SASSENHEIM Het Sassen- heimse dames junioren-koppel Slin gerland-Van Vliet heeft zioh tijdens Lopende door de kassen 1000 de in Sassenheim gehouden voor- m2 warm glas en een roikas van ronde van het Jeugdbrldge-paren- 600 m2 met drie standplaatsen kampioenschap geplaatst voor de wil directeur drs. Slootweg graag halve finale, die op 24 februari in kwijt, dat de Rijnsburgse proeftuin Koog a.d. Zaan wordt gehouden, heel belangrijk ls voor de kwekers, Voor de in Sassenheim gehouden omdat er op de praktijk gerichte voorronde één tfan de 45 uit de onderzoekingen worden gedaan. Heel lange landelijke rij bestond aan- de Bollenstreek profiteert er van. De zienlijk minder belangstelling dan gewassen, die er thans staan zien er was verwacht. Slechts zeven paren veelbelovend uit. traden aan in de twee categorieën (adspiranten tot en met 18/19 jaar en Junioren tot en met 26/27 Jaar). In totaal kwamen drie koppels bo ven de 62%-grens uit, die voor plaatsing voor de halve finales gold. Voor de finale, op 14 en 15 april in Tilburg, zullen zich uiteindelijk de beste 96 paren van de halve finales plaatsen. Sassenheims organisator Verhoef: "De belangstelling voor de voorron de dn Sassenheim viel gewoon tegen. We hebben toch veel reolame en be kendheid aan dit evenement gege ven. Met de Sassenheimse brldge- vereniging gaat het daarentegen wel erg goed. Je weet niet die mindere belangstelling ligt". TILBURG De aanschaf kunstgebit is vaak een nare en bovendien dure zaak. Ruim een half miljoen Nederlanders kan daar in- De helft middels over meepraten. Maar niet alleen voor de patient, ook voor de tandarts is de situatie onbevredi- LISSE De politie is een groep van ongeveer acht inbrekers op het spoor, die Lisse het vorig Jaar gere geld onveilig maakte. De politie is aan de nodige informatie gekomen na het verhoren van enkele inbre- de kers die bij Als de gebitstoestand van de Ne derlander niet zo slecht zou zijn en minder mensen een gebit nodig zouden hebben, kon de tandarts meer tijd besteden aan de totale mondverzorging. Gevecht Ook als die tandarts wat meer van z'n werk zou afstoten, had hij meer uren daarvoor beschikbaar. Alleen: zover zijn de meesten nog niet. Intussen wordt het touwtrekken over de hoofden van de patiënten heen steeds heviger. Aan de ene kant de tandartsen die niet dulden dat iemand anders in de mond van de patient zit. Aan de andere kant Door Madeleine Roumen Vergif gestolen Iets minder dan Je helft van de heroïne en cocaïne poging tot inbraak ig60 door de Newyorkse in Katwijk werden overrompeld. De politle bij overvallen in beslag wa- gezochte inbrekers variëren in leef- ren genomen, een hoeveelheid van tijd van achttien tot twintig jaar en 180 kilo, is op onverklaarbare ma- zijn in Lisse en Sassen* eim woon- nier verdwenen uit de kluizen van achtig. de Newyorkse politie. Deze hoeveel- De politie meent een goede slag te heid verdovende middelen zou in de zullen slaan en daarmee verschillen- straathandel 73 miljoen dollar op de inbraken op te helderen. brengen. de tandtechnici der meer de kunstgebitten maken die koortsachtig vechten voor een wettelijke erkenning van him beroep. Die meer willen dan alleen maar hulpstukken vervaardigen voor de praktijk van de tandarts. Ze willen de dokter een stukje werk uit handen nemen, omdat ze menen dat dat hun goed recht is: het ne men va? afdrukken (hot kappen^ Bij mensen van vijftig jaar en ou der heeft de helft een kunstgebit. Op dertigjarige leeftijd is dat meer dan een kwart. Het overgrote deel van die mensen is ziekenfondspa tiënt. In 1972 was het honorarium voor het leveren van een zieken fondsgebit 298 gulden. Daarvan be taalde de verzekerde 188 gulden. De rest werd vergoed door het fonds. Bij de particuliere patient ligt dat anders. De tandarts is niet gebon den aan een prijs. De tandtechnicus wel. Een volledig onder- en boven- kunstgebit, door de tandtechnicus aan die tandarts geleverd voor twee honderd gulden, kan de patient het drievoudige gaan kosten. Als hij dan ook nog enkele keren moet te rugkomen omdat het gebit „niet zit", is het niet verwonderlijk dat hij de volgende keer maar meteen naar de tandtechnicus stapt. Van de ongeveer achttienhonderd tandtechnici in Nederland volgen er veertig een twee-Jarige opleiding tot tandprotheticus. Dat wil zeggen dat zij zich specialiseren in het maken van uitneembare tandprothesen, het nemen van een afdruk en het pas sen en plaatsen van die prothese in een gezonde gesaneerde mond. Han delingen, waartoe zij volgens de Ne derlandse Maatschappij ter Bevor dering der Tandheelkunde „onbe kwaam en onbevoegd" zijn. Willen de tandprothetici dit werk straks wei in praktijk brengen, dan zullen ze eerst de bevoegdheid daartoe moeten hebben van de overheid. De eerste afgestudeerden van de niet wettelijk erkende opleiding, die in Driebergen wordt gegeven, zijn in juni van dit jaar al te verwach ten. Feller Het gevecht van de tandtechnici, dat al tientallen jaren aan de gang ts, is nu feller dan ooit. Bij de ministers Stuyt (Volksge zondheid), Boersma (Sociale Zaken) Van Agt (Justitie) en Langman (Economische Zaken) ligt sinds en kele dagen een lijvig rapport van de Stichting Tandprothetiek Neder land en het Tandprothetisch Insti tuut voor Opleiding en Research. Het rapport is de stem van de hele tandtechnische wereld. De afgelopen jaren heeft die wereld al kennis ge maakt met het klappen van de zweep. Boetes van tienduizend gul den zijn al uitgedeeld, nadat de commissie Bout (bestrijding onbe voegd uitoefening tandheelkunde) de mensen had opgespoord, die als onbevoegde aan een gebit hadden Gediscrimineerd De heer J. M. Molenwijk, directeur van het tandprothetisch instituut: „Wij willen geen kloof tussen tand artsen en tandtechnici. Niet elke tandarts is er tegen dat wij bepaal de handelingen doen", „De tandtechnicus voelt zich gedis crimineerd. Hij is de man die de prothese maakt, maar die geen di rect contact heeft met degene wie die prothese bestemd is. Dat betekent dat Je maar al te vaak te weinig gegevens hebt om je product te vervaardigen. Dat je Je niet vol ledig kunt ontwikkelen in je be roepsuitoefening". „De ontwikkeling die in het buiten land wel goed gerealiseers is, is in Nederland de afgelopen twaalf jaar tegengehouden. Daardoor is er ook een tekort aan tandtechnici ont staan". Niemand is tevreden met de huidige vier-Jarige opleiding tot tandtec|h- nicus. Men is het er over eens dat de opleiding tekot schiet. De toe komstige specialisten in tandprothe sen binden zich aan een contract. Daarin staat onder 'meer dat de technicus geen medische handelin gen mag verrichten. „Het nemen van een afdruk, het passen en plaatsen van een uit neembare prothese, vormen ook niet een onderdeel van een medische handeling", aldus het instituut. De technicus zal eventuele ziekten in de mond moeten herkennen en in dat geval de persoon doorsturen naar een dokter. Ook moet hij de mensen een Jaar garantie garande ren voor het kunstgebit. De vraag naar prothesen zal kleiner worden, als de plannen lukken om in de tandheelkunde preventiever te gaan werken. Ongezond De heer Molenwijk: „Nu zijn de tandartsen druk bezig met prothe sen. Daardoor kunnen de andere terreinen, zoals de schooltandverzor- ging, niet volledig aan hun trékken komen. De tandarts heeft het ge woon te druk. En de situatie bij d« tandtechnici is ongezond." „Als de tandprotheticus zich in de toekomst met de prothesen zou be zig houden en de tandtechnische laboratoria, met de kronen en brug gen, zou het aantal illegale werkers on-deï 'ons ook afnemen. De c heid zou dan bepalingen kunnen opstellen voor het werk en de in richting van de praktijk." De samensteller van het rapport, diëj sociaal-econoom J. M. A. Janssen, lid van het bestuur van de Stich ting Tandprothetiek Nederland, heeft moeten constateren dat er in ons land geen gegevens bestaan over de kwaliteit van uitneembare prothesen. Bang „En dat terwijl er wel controle-ap paraten bestaan die gegevens door geven aan instituten. Jaarlijks wor-: den door ziekenfondsen en verze kerden ongeveer 36 miljoen gulden betaald voor de aanschaf van uit neembare tandprothesen. Ongeveer 45 procent van het werk van de tandtechnicus bestaat uit het ma ken van die prothesen". De heer Molenwijk: „Er zijn men sen bang om de opleiding tot tand protheticus te volgen, omdat ze vre zen dat ze dan hun tandartsen ver liezen. Dat zou kunnen betekenen dat ze zonder werk komen te zitten. Deze mensen staan onder druk. En zolang we van de overheid geen be voegdheid krijgen, kunnen we wei nig aan de situatie verbeteren". DONDERDAG 1 FEBRUARI 1973 Van 12 tot 17 februari expositie in kassencomplex aan de Sandtlaan Burgemeester over demonstratie: RIJNSBURG/LISSE Piet van Dijk (44) is reeds vijftien jaar chef van de proeftuin voor Rijns burg en omstreken'. Deze tuin met veel glas is gelegen achter de Christelijke Lagere Tuinbouw school aan de SandJtlaan. Van Dijk doet er met zijn trouwe me dewerkers allerlei proeven in het belang van de kwekers. Iets daarvan zal van 12 tot 17 februari te zien zijn voor de leden van de proeftuinen Rijnsburg en Lisse en voor belangstellenden. Het gaat om broeiproeven met tulpen, zo wel in kisten als in de volle grond. Men zal dan een groot assorti ment van tulpen in bloei kunnen aanschouwen en er zullen rond leidingen worden georganiseerd met aansluitend korte bijeenkom sten in die tuinbouwschool, waar in aspecten van de broeierij en de bedrijfseconomie nader be sproken zullen worden. Door Cees Combee Foto Proeftuin Rijnsburg ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphense gemeente-ambtenaren mo gen volgende week dinsdag „op eigen kosten" in Den Haag' demon streren tegen de verhoging van de pensioenpremie, het gebrekkige over leg en de CBS-affaire. Burgemeester mr. R. M. Gallas, die de portefeuille personeelszaken be heert, zegt: „De ambtenaren kunnen best vrij krijgen. Maar die dag moe ten ze dan wed voor eigen rekening nemen. Waarom moet de gemeente voor de kosten van die extra vrije dag opdraaien? Ze mogen best pro testeren maar buitengewoon verlof is er niet bij". En hiermee heeft de eerste burger direct het standpunt van het hele college bekend gemaakt. „We hadden er helemaal geen moeite mee", ver telt mr. Gallas. „Burgemeester en wethouders waren het er unaniem over eens, dat de demonstrerende ambtenaren het vrij-zijn voor eigen rekening nemen. Er is trouwens een Circulaire van de minister van Bin nenlandse Zaken gekomen, die een zelfde zienswijze als ons college heeft". Is er ook niet overwogen om de mensen van de secretarie, die tegen de gang vain zaken willen protesteren, toch te laten gaan en een deel van het salaris in te houden? ,Nee", vertelt burgemeester Gallas resoluut, .daarover is met geen enkel woord gesproken Voorzover ik mij trouwens kaai herinneren heeft tot nu 'tpe niet één ambtenaar een ver zoek om vrij te krijgen ingediend. Maar wat natuurlijk niet is kan al tijd komen Het duurt nog bijna vijf dagen vóór de ambtenaren naar Den Haag gaan". Het enige wat burgemeester Gallas tot op heden had gehoord was. dat er enkele onderwijzers uit de omge ving plannen hebben om aan de de monstratie deel te nemen. Foto Wim Dijkman.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4