Brox: Zó is het niet reëel Nooitgedagt neemt advocaat in de arm Schuering te laat op gang Sponsor voor Blokkeer ëyenoord loot weer uitwedstrijd voor KNVB-beker laak wint X-DOELMAN MANGLITZ ESCHULDIGT FC KOLN NA BESCHULDIGING VAN DOPING GEBRUIK Hoogoven-tienkampen WIJK AAN ZEE In de tien kampen van het Hoogovenschaak toernooi heeft Van Reek in groep 1 door een remise in de zevende ronde de leiding weten te behouden. De Joegoslaaf Jankovic, die gisteren enigszins onverdiend van Van Reek verloor, won gisteren en staat nu nog maar een half punt achter. Voor de laatste twee ronden heeft Van Reek een zwaarder programma dan zijn concurrent, zodat zijn eindoverwinning, die overigens een grote verrassing zou betekenen om dat hij in eerste instantie in groep IV was ingedeeld, nog niet vast staat. In groep III remiseerde Van Loon, maar Schuering kwam mooi tot winst tegen Glasbergen. Helaas is de LSG'er iets te laat op gang geko men, want meer dan de subtop zich er nu nauwelijks meer in. In groep IV leed Münndnghoff zijn eerste nederlaag tegen de Duitser Schmeling, die in een vlijmscherpe Siciliaan met wit eerst enigszins overspeeld was, maar een iets te op timistisch torenoffer van de Leide- naar rustig opving, Ketting van Philidor speelt in groep V een ge weldig toernooi. Ook al is hij mis schien iets te laag ingedeeld, een score van 6 uit 7 is zonder meer een grote prestatie. Een trekpleister voor het publiek dat in niet al te graten getale de speelzaal "de morriaan" bevolkt, is telkens weer de damesgroep. Da messchaak heeft de reputatie nogal wisselvallig van kwaliteit te zijn, wat misschien wel waar is. Hoe het ook zij, de zaal boog zich als één man over het volgende eindspel tus sen veelvoudig landskampioene Fen ny Heemskerk met wit tegen de Duitse Jager met zwart: wit Ke5 Td7, pionnen f4 g7. Zwart Kc2, Ta8 pionnen o4, d2. Zwart aan zet speel de foutief 1dlD, waarna Fen ny haar laatste remise-kans ver zuimde, die bestaat uit de volgende variant: 2. Tdlx, Kdlx; 3. Kd4. Tc8; 4. Kc3, Tg8; 5. Kc4x, Tg7x; 6. Kd5 en zwart kan, met een toren meer niet winnen wegens de geexponeer- de stand van de witte koning. In de SPORTTOTO DEN HAAG De houder van formulier r 6039095 is de grote win naar geworden van sprat toto 23. Hij ontvangt aan prys en premie een brutobedrag van f 153.047,50. De houder van formulier c 6622823, deelnemer aan toto 24, moet het met iets minder doen. Hij krijgt aan prijs en premie een brutobedrag van f 139.733,50. partij volgde echter, na slaan op dl. 3. f5, en nu kan de lezer zelf zien wat de Duitse Jager had berekend: de c-pion promoveert een zet eer der dan de witte f-pion, en dan volgt er een dodelijk schaak met mataan- val op g5. Toch wel knap gezien van de Duitse, alleen Jammer dat iet eigenlijk niet had mogen on- Volewijckers benaderd door "vrienden van Houtrust' AMSTERDAM De club „Vrien den van Houtrust" wil betaald voet bal terug hebben op Houtrust. Daartoe zijn contacten gelegd met verenigingen uit het betaalde voet bal en één van die clubs is de Vole wijckers uit Amsterdam-Noord. Voorzitter Arie Stenhof f van de Volewijckers bevestigde dat er con tacten zijn geweest. „Die club van vrienden van Houtrust," vertelde de heer Stenhof f," heeft schriftelijk met ons contact gezocht en gevraagd of er eens gesproken kon worden. Daar hebben wij natuurlijk geen bezwaar tegen. Van praten kun Je nooit slechter worden. In Den Haag echter denkt men, ten onrechte, dat de besprekingen tussen ons en de men sen van Houtrust al in een ver sta dium zijn. Toen* wij zondag voor de bekerwedstrijd in het Zuiderpark waren, zei Herman Choufoer tegen mij „straks begint de Haagse derby". Er wordt sterk gespeculeerd. Per soonlijk zie ik nooit de Volewijckers onder die naam in Den Haag spelen. Maar als er een mogelijkheid is geld te krijgen dan kunnen de aanbiedin gen van de „vrienden van Hout rust" voor een club aantrekke ijk zijn. De financiële situatie in het betaalde voetbal is bekend. Ik durf te zeggen dat De Volewijckers er lang het slechts niet voor staat. Wij zijn bepaald niet op het punt dat wij een laatste strcfaalm moeten aangrijpen om het voortbestaan van de betaalde afdeling te continueren. Wij hebben een drie-Jarenplan dat redelijk loopt en voorlopig willen wij ons daaraan houden. Maar wij willen die periode niet tot iedere prijs vol maken. Wanneer het publiek ons zou loslaten, als Je voor een paar honderd in plaats van voor een paar duizend man moet gaan spelen, dan is doorgaan op De Banne in Am sterdam-Noord een onmogelijkheid". Starlift uit Voorburg VOORBURG De Rijswijkse vol leybalvereniging Blokkeer heeft weer een sponsor. Op het moment dat de ploeg zich gereed maakt voor de hal ve finales van Europacup II in Bul garije en de financiële middelen vrij wel uitgeput zfjn, tekende Starlift uit Voorburg een contract om de club te helpen. In een periode van ruim die Jaar zal Blokkeer oer 1 febr. Starlift Blokkeer Voorburg een bedrag van ongeveer 200.000 gulden ontvangen. Starlift is, waar het steun aan de sport betreft, geen nieuweling. De band tussen Starlift en de FC Am sterdam is bekend, dir. De Stoop van Starlift is voorzitter van de lie verdjes. Daarnaast helpt Starlift indl vlduele topsporters zonder het oog merk daardoor reclame of publiciteit terug te krijgen. Met die laatste hulp is Jaarlijks een bedrag van meer dan 30.000 gulden gemoeid. Voor de tekening van het contract tussen de liftenfabriek en de 25-ja- rige Rijswijkse volleybalvereniging stelde de heer Stoop nadrukkelijk dat zijn bemoeienissen met het volley bal beperkt zullen blijven en dat hij zeker niet van plan is minder tijd aan FC Amsterdam te spenderen. ONDERDAG 1 FEBRUARI 1973 Ronnie Nooitgedagt ROTTERDAM Guus Rrox. Hij praat ditmaal niet uit hoofde an zijn functie als manager van Feyenoord. Anders zou wel- icht de (verkeerde) indruk kunnen worden gevestigd dat de ruiven erg zuur zijn. Nee, hij kritiseert slechts een onderdeel an de loting om de KNVB-beker als „iemand uit het betaalde oetbal, die vindt dat er iets scheef zit". Al speelt het feit dat ijn Feyenoord afgelopen zondag bij de loting wéér voor de erde achtereenvolgende maal een uitwedstrijd kreeg toebe- eeld, echt wel mee. Eerlijk is eerlijk. Brox, met de hand op het re- ement van het bekertoernooi: lier staat dat bij loting wordt be- jald wie er thuis of uit speelt. Het au daardoor dus gebeuren, dat een ub de finale haalt, of zelfs de be pakt, zonder ook maar één luiswedstrijd te hebben gehad. En larin zit iets irreëels". oor Job Vente of thuis het maakt in het be- alde voetbal ontzettend veel uit. cijfers bewijzen het. In deze mpetitie bleven AJax en Feyen- ird bijvoorbeeld in hun negen uiswedstrijden zonder puntenver- s. Uit raakte AJax evenwel zes nten kwijt en Feyenoord vier. idere voorbeelden. MVV veroverde seizoen thuis achttien punten, slechts vijf. F.C. Amsterdam am in het Olympisch Stadion tot ertien punten. In uitwedstrijden vier. En NAC pakte er ih Bre- twaalf, maar buiten de deur ie. Kortom, het is een zeer groot ardeel om op eigen terrein te mo- voetballen. ijzi gingen is Brox: „en daarom moet er in bekertoernooi iets aan het re- ment worden gewijzigd. Neem nu loting voor de kwartfinales, zou beter zijn geweest als men :bij van een bepaling had kun- uitgaan, dat clubs die reeds liswedstrijden hadden gehad nu moeten spelen. Dat lijkt me Ier. Ja, het meest ideale zou IEN HAAG Raak IJshockey [t gisteravond voor 500 toeschou- op de Hoky in Den Haag met gewonnen van Nationale Ne- landen Nijmegen. De tussenstan- van deze wedstrijd, zowel tel- voor de cup international als coupe Nationale Nederlanden, 2—2, 3—2, 3—0. la een 0—2 achterstand in de ste periode te hebben wegge- aren de Haagse ijshockey- in het verdere verloop van de i]d oppermachtig. chaatsstrijd Valle Ho vin <SLO Het schaatstoernooi om wereldkampioenschappen sprint dames en heren zal zaterdag jondag in verband met de on- stige weersomstandigheden op hulstijsbaan Valle Hovin in Os- vorden gehouden. Het heeft de iste dagen in Noorwegen nau- ijks gevroren en het vliesdunne igje in het Bisletstadion, waar wedstrijden oorspronkelijk zou- worden afgewerkt, biedt de or- isatoren te weinig zekerheid. natuurlijk zijn als net als in de Europa-Cup de clubs elkaar twee keer, in een uit- èn in een thuis wedstrijd zouden treffen. En dat moet toch te realiseren zijn. Dan beginnen we met het toernooi maar wat vroeger. Zorgen we er voor dat er in augustus of september al twee ronden zijn afgewerkt". Maar ergens heeft het toch ook zijn charme als een grote club, mede door het terreinnadeel, uitge schakeld wordt voor de beker door een, verhoudingsgewijs, kleintje? Neem het geval NAC-AJax. Guus Brox: „dat kan natuurlijk wel interessant zijn, maar honderd pro cent eerlijk is het niet. Als AJax NAC ook in Amsterdam had kun nen treffen, zou het waarschijnlijk wel anders zijn afgelopen. Kijk, waarom is het toernooi thans be langrijk? Natuurlijk, omdat er voor de winnaar Europa Cupvoetbal vast in zit. Was dat niet het geval, dan zouden we misschien niet eens in Nederland aan bekervoetbal doen. Want dat zou dan alleen maar geld kosten. Maar goed, er is een Europa Cup II aan verbonden. Dat lokt. En doordat de mogelijkheid om aan een Europees toernooi te kunnen deelnemen voor een club een erg belangrijke zaak is, vind ik dat het bekerprogramma dusdanig moet worden opgezet, dat de sterkste club er tenslotte uit kan rollen. En niet de gelukkigste". In vele Europese landen houden ze het wat de laatste ronden van het bekertoernooi betreft op uit- en thuiswedstrijden". „En in Engeland wordt de „return" bij een gelijk spel overgespeeld op het terrein van de bezoekende club. Dat is tenmin ste nog iets", merkt de Feyenoord- manager op. Financieel Lijkt vanuit een sportief oogpunt gezien de manier waarop de KNVB het toernooi thans afhandelt niet helemaal reëel, ook financieel zitten er doorgaans nogal wat haken en ogen aan de huidige handelswijze vast. BANKS WEER IN DOEL LONDEN Gordon Banks, de vermaarde Engelse doelman heeft voor het eerst sinds zijn auto-ongeluk weer een (trai nings)-wedstrijd gespeeld. Na af loop vertelde hij"Ik had wei nig moeite met zien. Maar het zal wel mei worden, voordat ik weer dn het eerste elftal van Sto ke (City) kan meedoen". Gordon Banks (34), die 73 maal in het Engelse elftal speelde en wel beschouwd werd als de beste keeper ter wereld, raakte in oktober zwaar gewond aan zijn gelaat bij een door hem veroorzaakt auto-ongeluk (300 gulden boete en intrekking van zijn rijbewijs) en men vreesde dat hij 'het licht in zijn rechter oog zou veriiezen. Na langdu rige doktersbehandeling (hon derd hechtingen hervatte Banks echter vlak na nieuwjaar de training. EULEN Voorzitter Oskar en de nieuwe manager Karl- Thielen van 1. FC Köln, oud van die club, hebben aange- fd gerechtelijke stappen te fn ondernemen tegen de 32-Jari- iman van 1. FC Köln. langlitz heeft in een Westduits rtblad verklaard dat zijn oude ffllging in 1971 met opzet van era München heeft verloren, rdat de ploeg uit Beieren won resultaat was 70 werden de dienaren kampioen. Dat hield as in dat 1. FC Köln, zelfs bij Guus Brox: Er moet iets worden veranderd in het reglement. Guus Brox: „Het komt nu dus neer op recette-deling. Maar geen een club in het betaalde voetbal leeft onder dezelfde omstandigheden. De één moet aan de gemeente verma kelijkheidsbelasting afdragen, de ander niet. Met de terreinhuur is het precies zo. En de één geeft ver der bijvoorbeeld veel meer voor re clame uit dan de andere. Dus ko men er verhoudingsgewijs uiteinde lijk allemaal verschillende afreke ningen als het op „delen" aankomt. Gaat men nu uit èn thuiswedstrij den in één bekerronde spelen, dan zijn we van al die problemen af. De recette is dan natuurlijk gewoon voor de thuisclub en die moet dan helemaal zelf weten wat hij doet. En de kwestie met de donateurs. Zoals het op het ogenblik, met die recette-verdeling gaat, moeten do nateurs bij bekerwedstrijden alle maal betalen. Of de club het er nu mee eens is of niet. Maar houd Je dus een uit- en een thuiswedstrijd, dan kunnen de verenigingen volle dig voor zichzelf bepalen wat ze doen. Dan ondervindt de bezoeken de club er dus geen enkel nadeel van als de thuisclub zijn donateurs vrij toegang geeft". Gaat Feyenoord er in bondsverband wat aan doen om het reglement van de KNVB-beker te wijzigen? Guus Brox, nadenkend, „we moeten de zaak inderdaad eens serieus gaan bekijken. Ik geloof dat dat hoog tijd wordt". verlies in de nationale bekerfinale, zou mogen uitkomen in het toernooi om de Europese voetbalbeker voor bekerhouders. Maass en Thielen wezen alle beschuldigingen veront waardigd van de hand. In de wed strijd tussen beide clubs nam Bay- ern de leiding doordat Thielen de bal in eigen doel schoot. Ook het bestuur van Borussia Mönchengladbach zal Manglitz la ten vervolgen. Manglitz beweerde namelijk voorts dat ook in de ont moeting Borussia DortmundBo russia Mönchengladbach zou zijn gemanipuleerd. BERGEN Ronnie Nooitgedagt maakt wel wat mee dit schaats seizoen. Eerst een vijfde plaats, dan nog weer een selectiewed strijd en tenslotte beschuldigd van dopimg-gebruik. Hoewel for meel niets in te brengen is tegen de door de KNSB gevoerde proce dure, hebben Ronnie Nooitgedagt en zijn trainer Jorrit Jorritsma een advocaat in de arm genomen om te komen tot rehabilitatie van Nooitgedagt. Door Ria Racké Schaatser en trainer wor den in hun „eisen" gesteund door de Amsterdamse inspanningsfysio- loog Jo Poulus, ook nog leraar MO en trainer van het succesvolle da- meshandbalteam van Niloc. Jorrits ma: „De KNSB, daarin geadviseerd door de mensen van de universiteit van Nijmegen die het onderzoek hebben gedaan, zegt dat een be paalde hoeveelheid ephedrine stimu lerend werkt. Zij denken daar met een achteraan, stimulerend op de prestatie, maar Poulus zegt name lijk dat het hoogstens stimulerend kan werken op organismen zoals hart en bloedvaten. Dat ephedrine stimulerend zou zijn voor een bepaalde prestatie is nog nooit aangetoond. Wij willen dat nu gewoon aan de orde stellen. Bewijs maar eens, dat ephedrine stimule rend werkt, ook al staat het dan op een verboden lijst van de ISU". Jorrit Jorritsma is heilig overtuigd van de integriteit van Ronnie Nooifcgedacht. „Ik was er bij dat hij die twee slokken Nattermann nam, let wel, direct na de 1500 meter. Later bekeek ik dat flesje eens en zag toen dat er inderdaad op staat dat het ephedrine bevat. Ik ben toen al naar de controleernde art sen gegaan en heb dat gezegd. Ook Ronnie zelf heeft het gezegd voor hij zijn urine afgaf. En we hebben wat die twee slokken betreft inder daad gelijk gekregen; de hoeveel heid klopt. Een ander punt waarop wij hopen die rehabilitatie te bewerkstelligen is het feit, dat het voor een ieder duidelijk moet zijn dat hier geen sprake is van doelbewust dopingge- bruik. Dopinggebruik is alleen straf baar, als het doelbewust wordt toe gediend. Wij gaan nu bewijzen dat dat niet zo was. Verder heb ik nog wel bezwaren te gen de hele procedure. Donderdag wordt de uitslag van het onderzoek bekend. Vrijdagavond vertelt Leen Pfrommer het aan Ronnie in Da- vos, die dan zaterdag nog moet rij den. Dat vind ik geen stijl. Hoe kan die Jongen nog ooit verder rij den. Daarna werd hij zó geïsoleerd, dat hij helemaal in paniek raakte. Toen is hij met Pfrommer gaan praten en heeft voorgesteld dat als hij er niet meer om zou rijden (om Jan Derksen te passeren), maar be wust zesde zou worden en dan on der het mom van zijn studie naar huis zou gaan, de KNSB er geen ruchtbaarheid aan zou geven. Pfrommer heeft toen weer met Co- mello gebeld en die ging er mee akkoord. Toen Ronnie echter een maal thuis was, besloot hij toch stappen te ondernemen voor rehabi litatie", aldus Jorrit Jorritsma.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 15