Moskou beklaagt zich over iaat en laster van Peking LEZERS SCHRIJVEN Haatstaven ter vergelijking Hulp aan Vietnam zonder een politieke keuze de vertrouwde zeep voor verstandige hygiëne De Ramp Politiek steekspel MeerMan's- Kaart nu ook op vrijdag ONDERDAG 1 FEBRUARI 1973 Eind vorig jaar gaf het Sowjet- issische dagblad „Sowjetska Rossia" onverholen wijze uiting aan de het Kremlin, dat het Rood- ilna's toelating tot de Verenigde aties had gesteund. Die Russische rklaring is door de kwestie-Vietnam sterk overschaduwd, dat vrijwel emand er aandacht aan schonk. is de moeite waard er wat tvoeriger bij stil te staan, temeer adat zij afkomstig was van de di- cteur-generaal van het persbureau iss, Zamjatin, die uit hoofde van functie tot de voornaamste ^rdvoerders van de Sowjet-Unie rekend mag worden. Sinds de Chinese volksrepubliek lid de VN is geworden, aldus Zam- ün, is haar voornaamste doel: „een ien campagne van haat en laster ten de vredelievende buitenlandse litiek van de Sowjet-Unie". Wie zo leest, springen de tranen van troering in de ogen. Vredelievende litiek van de leverancier van orme hoeveelheden wapens aan n het Midden-Oosten «r kom, wie daar over valt is een ilesoor. Trouwens, China heeft zich Igens Zamjatin ook nog schuldig naakt aan „sabotage van de be- rtcing der bewapening" en aan :ties, die de ontspanning in de we- belemmeren". Nauwelijks hadden de Chinezen in New York gevestigd, aldus steeds de Russische top-propa- ndist, of zü legden contacten met ilonialistische delegaties en zelfs racistische regimes". By resolu- over het Midden-Oosten onthiel- zij zich van stemming en gaven n het agressieve beleid van aël. De activiteiten der Chinese egatie in de VN „zyn gelyk aan een vijfdekolonne aan het .n de anti-imperialistische jjd". De Chinese beschuldigingen, de Sowjet-Unie met de Verenigde tten de hele wereld wil verdelen in se machtssferen, zijn „waanzinnig", lus Zamjatin, die deze verdacht- long een rookgordijn noemde, aarachter Peking zyn doel het inbreken van het anti-imperialis- che kamp tracht te verbergen". Deze uitval van Zamjatin is overi- niet het enige verwijt van Mos- aan Peking. Toen Tsjiao Koean- hoea, leider van de Chinese delegatie bij de VN, vorig jaar verklaarde, dat Peking zich gerechtigd acht namens de gehele „Derde Wereld" te spreken, was het antwoord van Moskou een felle anti-Chinese campagne onder de „derde landen", waarin gewezen werd op China's nalatigheid Hong kong en Macao te „bevrijden" van de Britse en Portugese „imperialisten". Die gebieden, aldus Moskou, liggen niet ergens ver weg, maar nota bene op China's eigen grondgebied. De „onderdrukte" bewoners van Hong kong en Macao willen „bevrijd" wor den en wensen hereniging met hun Chinese „broeders". Nee, dan India, aldus de Sowjet- russische propagandisten. Dat ver dreef de Portugese koloniale onder drukkers uit Goa en verleende steun aan Bangladesj. Waarom heeft Pe king dit voorbeeld niet gevolgd? Om dat het wil profiteren van de handel met de Westerse imperialisten en ko lonialisten. Tot zover de verwijten van de Sow jet-Unie. Maar eerst nog iets over Hongkong en Macao. Die Russische aanklacht was, propagandistisch ge zien, een aardige vondst, maar niette min een leugen. Want wat de bewo ners van die nog altijd van China ge scheiden stukjes grondgebied beslist niet willen, is hereniging met him Chinese „broeders". Integendeel, Hongkong en Macao tzyn toevluchts oorden voor honderdduizenden vluch. telingen uit Rood-China. In 1962 stroomde een golf van 60.000 Chine zen over de grens met Hongkong. En ondanks scherpe maatregelen van Peking waren het er bijv. in 1971 nog tussen de drie- en vierduizend. Zo groot was tenminste het aantal van degenen, die door de politie van Hongkong werden aangehouden. Maar het is algemeen bekend, dat het aantal arrestanten slechts een fractie is van het werkelijke aantal vluchtelingen. Meestal zwemmen die Via „Deep Bay" (ten onrechte „diep" genoemd, maar wel gevaarlijk we gens de oesterbedden en door de stro mingen) tien kilometer naar de vrij- heidr Doorgaans zijn het Jongelui tussen 17 en 25 jaar, die na enige Jaren gedwongen werk op het platte land, geen kans op studie of op een huis hebben. Mogelijk zijn zij ook fa milie van degenen, die ten getale van zestig miljoen onder het re gime van Mao en de zijnen gewend- dadig om het leven zijn gekomen. Moskou zou overigens de Chinezen nog wel wat anders dan .Hongkong en Macao" voor de voeten kunnen werpen, zoals het Chinese verzoek aan de Ver. Naties voor herziening van het vluchtelingenbeleid. De we reldorganisatie zou geen steun meer mogen verlenen aan de miljoenen Chinese en de tienduizenden Tibet aanse vluchtelingen, die in Hongkong, Macao, India en andere Aziatische landen vertoeven. „Vluchtelingen uit China", die zyn ondenkbaar, ze be staan eenvoudig niet en mogen dus geen steun ontvangen. Maar daarover ring van de bestaande grenzen en streven naar het scheppen van on rust. Van Chinese zijde is hierop ge antwoord, dat de (on-) veiligheids conferentie ertoe zal leiden, dat de Oosteuropeanen nog verder in slaver nij zullen wegzinken (in de mond van de Chinese leiders een buitengewoon huichelachtige argumentatie) en dat de gelegenheid geschapen wordt nog meer SowJ etrussische troepen naar de grens met China te (zenden. Punt twee van de Sowjetrussische verwijten aan China inzake Europa is: ondermijning van de eenheid van het Oostblok. Volgens Moskou zijn de Chinezen zich al tijdens de Tsjechi sche crisis aan kuiperijen te buiten gegaan. Bekend is trouwens, dat Pe- Door C. J. Rotteveel (zwijgt Moskou, omdat het Kremlin vreest, dat Peking dan de aandacht op de vluchtelingen uit de Sowjet- Unie zou vestigen. Evenmin heeft Moskou bezwaar gemaakt tegen het Chinese verzoek aan de secretaris generaal van de VN om in de statisti sche gegevens van de wereldorgani satie geen cijfers over Taiwan (For mosa) op te nemen. Rood-China is kennelijk bevreesd, dat de vrije we reld eens vergelijkingen zou gpan maken tussen de resultaten op Tai wan en in de heilstaat op het vaste land. Ook daarover geen woord van kritiek van de Russen. En zo richt Moskou zich met zyn beschuldigingen aan het adres van China voornamelijk op drie punten: China's aanspraken als vertegen woordiger van de Derde Wereld; China's welwillende politiek Jegens Amerika en Japan; China's politiek inzake Europa. Dit laatste punt kan op zijn beurt eveneens in drieën wor den gedeeld. In de eerste plaats ver wijten de Russen Peking, dat het zich verzet tegen hun „ontspanningspoli- tiek" in ons werelddeel. De Chinezen spreken namelijk waarschuwend van de „o n - veiligheidsconferentie" tus sen West en Oost. Daarmee zetten zy aldus het Kremlin, de koude oorlog voort, verzetten zich tegen stabilise king de Comecon (de Oosteuropese EEG) ziet als ,,een instrument van de revisionistische sociaal-imperialisten tot brutale uitplundering van Oost- Europa volgens neo-kolonialistische methoden": de Oosteuropese landen worden door de Sowjet-Unie ener zijds als grondstofleveranoier en an derzijds als afzetgebieden van eind- produkten gebruikt. Volgens Peking staat Tsj echo-Slowakije door de schuld van Moskou aan de rand van een bankroet en is Bulgarije niet meer dan een ooft- en groententuin van de Sowjet-Unie. Het derde verwijt van Moskou is: China streeft naar versterking van de Europese Gemeenschap en werkl samen met „Westduitse revanchisten, Amerikaanse imperialisten en Lon- dense bankiers in een komplot tegen samenwerking van West- en Oost- Europa". De diepste oorzaak van de Chinees- Russische spanning is intussen gele gen in de grensgeschillen. Al drie jaar lang zitten onderhandelaars van beide partijen met tussenpozen om de ronde tafel om het conflict aan de Oessoeri in 1969 bij te leggen. Maai van vooruitgang is geen sprake, er zou volgens welingelichte bronnen eerder van verharding der weder zijdse standpunten gesproken moeten worden. Voor China gaat het erom de „on gelijke verdragen" van de vorige eeuw ongedaan te maken, toen „op permachtige imperialisten" het zwak ke Chinese keizerrijk tot het afstaan van veel grondgebied dwongen. Mos kou weigert hierop in te gaan en staat op het standpunt, dat er hele maal geen grensconflict is. Zyn hou ding komt er overigens wel op neer, dat de communistische regering de erfenis van de „tsaristische imperia listen" aanvaard heeft en er niet aan denkt die af te staan. Volgens pre mier Tsjoe En-lai van China staat een leger van een miljoen Sowjet russische soldaten aan de grens. Mos kou praat over vrede, aldus de „Volkskrant" in Peking, maar in de laatste zes Jaar hebben de Sowjet russische revisionistische sociaal imperialisten het getal van hun kern wapens tot het vijfvoudige vergroot. Niet alleen over de vijftig Sowjet russische divisies aan de grens in Mongolië zijn de Chinezen veront rust; hetzelfde geldt voor de Sowjet russische vloot, die zich op steeds groter schaal in de Chinese Zee en in de Indische Oceaan laat zien en over nucleaire raketten beschikt die ver genoeg reiken om de Chinese wa penfabrieken in Mongolië by verras sing te vernietigen. Omgekeerd is ook Moskou militair niet op zyn gemak. Over drie jaar zal de nucleaire macht van de Chi nese Volksrepubliek zo groot zijn geworden, dat de Sowjet-Unie reden kan hebben zich bedreigd te gevoe len. Volgens sommige deskundigen zou Rood-China al atoomraketten hebben met een reikwijdte van 6000 km, ver genoeg om Moskou te treffen. China zou zelfs al over een zodanige kernmacht beschikken, dat een Sowjetrussische aanval ogen blikkelijk met gelijke munt betaald zou worden. Maar hieraan moet ge twijfeld worden. De Russen gaan na melijk nog steeds voort met het aan leggen van atoombunkers en waarom zouden zij dit doen als de Chinese macht reeds zo groot is, dat dit zin loos is geworden? Ei- is nög een factor, die een rol speelt bij de verstandhouding tussen de twee communistische wereld President Nixon en premier Tsjoe En-lai tijdens het Ameri kaanse bezoek in februari vorig jaar aan de Chinese volks republiek. machten. Dat is Japan, een land dat door zijn gigantische economische ontwikkeling tevens met een nacht merrie is belast: het gevaar van een tekort aan olie. Daarom is Tokio be reid de Sowjet-Unie op grote schaal hulp te verlenen by de exploratie en exploitatie van olie- en gasbronnen in Siberië. Die mogelijkheid van nauwe Japans-Russische samenwer king is in Peking allerminst met vreugde ontvangen. Omgekeerd zou het Kremlin in hoge mate veront rust zijn als Japan de technische en economische gangmaker van de Chi nese Volksrepubliek zou worden. Betekent deze economische en mi litaire conflictstof tussen Moskou en Peking nu, dat een botsing onvermij delijk is? Het antwoord luidt ontken end. Moskou noch Peking wil Ame rika als lachende derde. Liever zou den zij tot een akkoord komen, waarbij China Zuidoost-Azië en In dia aan zich zou kunnen binden en Moskou een overheersende rol in het Midden-Oosten en Europa zou spe len. Afrika zou onderling verdeeld kunnen worden. Rood-China en Sowjet-Rusland streven beiden naar leiderschap, maar hebben hetzelfde doel: de „wereldrevolutie", die neer komt op het scheppen van politieke en economische satellietstaten. President Nixon verklaarde in juli 1971, dat er geen wereldvrede is te bereiken door het uitsluiten van 800 miljoen werkzame en vinding rijke mensen. Zo gezien dient deze koersverandering met waardering be groet te worden. Maar wat als „dooi" beschreven wordt, betekent tegelij kertijd nög weer langere gevangen schap voor het miljard onderdanen van de regimes in Peking en Moskou. >e heer Buis blijft, evenals ver- leidene anderen, tot in den treure houden dat de schrikbarende bom- dementen der Amerikanen niet icht zijn tegen de burgerbevolking suggereert dat zij, die het tegen- beweren, halve- en hele on- irheden verkondigen. Ook belicht de tallozen die hun afschuw be- aigden tegen de verregaande edheid, van eenzijdigheid. Iet is ondoenlijk om alles wat de Buis te berde brengt, te gaan leden. Dit zou leiden tot een ier eindeloze polemiek. Enige on- xerpen, vervat in zijn betoog, ik echter op de korrel te nemen, it de heer Buis, om zijn bewe- te staven dat de burgerbevol- niet met opzet werd gebom beerd, Hanoi en Dresden als «staven neemt, vind ik uiter- te naïef. Inderdaad is Hanoi veel arder gebombardeerd dan Dres- "leverde", relatief gezien, minder doden op. Ieder zinnig begrijpt toch dat bevolkings- itheid, het aantal beschikbare goede of slechte schuilplaatsen grote rol spelen. En als* Ha ai veelvoud aan bommen eeg" als dat van Dresden, welk onvoorstelbare hoeveelheid aan litaire objecten" moet Hanoi wel geherbergd hebben! van bepaalde zijde gezegd kt bombardementen op "facis- he" steden goed, maar op "Com- césbische" steden slecht zijn, üfc even afschuwelijk als ik. Ik inner me nog zo goed welk een wastemming" er was toen wij namen da/t Hirosjima door een cmbom vernietigd was, afschu- J*! Iw bewering echter dat kerkdij ken en wereldlijke autoriteiten zich voor het communistische karretje hebben laten spannen in hun ge tuigenis tegen het gruwelijk gebeu ren in Indo-China, noem ik zonder meer absurd. En dan, heer Buis, duikt u als het ware diep in de geschiedenis als u het ttiebt over de status quo, de eenheid van geheel Vietnam. Hij vindt dit een voortreffelijk idee, mits de Sowjet-Unie terug geeft aan Roemenië: Basarabië, aan Fin land: gedeeltelijk Karelië, aan Po len: Vostafoton, aan Japan: gedeel telijk Sachaldn, en, het houdt niet op, ook Estland, Letland in Litauen dienen hun zelfstandigheid te her krijgen. Nu maakt hij het ons toch echt moeilijk doordat de vraag rijst: wat is van wie? Basarabië was tot 1812 Turks, daarna tot 1918 Russisch, slechts van 1918 tot 1940 Roemeens. Dan de Karelische landengte: in de 12ds eeuw reeds werd Finland door de Zweden "bezet", totdat het in 1581 tot 1721 een groot vorstdom werd; nadien wisselend ofwel schomme lend tussen Russische heerschappij en zelfstandigheid. In dit licht ge zien valt de bezetting van de Kareli sche landengte nogal mee. Dan 'Polen: in 1773, bij de z.g. "Poolse delingen kwam Polen aan Rusland, Pruisen en Oostenrijk, waarbij weliswaar in 1815 de "grootste gemene deler" Rusland Daarmede, geachte heer Buis, zij niets goed gepraat over wisselende bezettingen. Ik wil slechts wijzen op de erfenis van het grijze verleden. Letland: sedert de 18e eeuw Rus sisch tot 1918, na 1940 opnieuw Rus- Estland: van 1721-1918 Russisch, om in 1940 wederom op te gaan in in het Russische rijk. Rest ons: Sachalin. Dit -ligt, vergis 'k mij niet, aan de oostkust van Si berië, ik meen tussen de 70ste en 80ste breedtegraad, Japan, dacht ik, tussen de 30ste en 40ste breedte graad. Men zou zo zeggen: het kon wel eens zijn dat dan Rusland meer aanspraak op Sachalin kon maken dan Japan, zo men al rechten heeft, want, en hiermede wil ik besluiten: „Aan God behoort de aarde in haar volheid." Adrl Hollebeek P. de la Courtstraat 48 Leiden Aanmoediging of af schrikking Onlangs heeft de Leidse politie met de aanhouding van veertien Lei- denaars zevenentwintig inbraken tot een oplossing gebracht. Ik zou de hoop willen uitspreken, dat de hierop volgende gerechtelijke procedure niet door het hanteren van een geringe strafmaat, zoals wel haast gebruikelijk is, voor allerlei minder sterk in hun schoenen staan de lieden veeleer een aanmoediging dan een afschrikking zal zijn zich aan andermans goederen te vergrij pen en de stad steeds onveiliger te maken. A. VAN DER HOEVEN Diefsteeg 19A Leiden ADVERTENTIE ADVERTENTIE ciebafavi KANTOORINRICHTING BRANDKASTEN KANTOORMEUBELEN DIREKTIEKAMERS MAGAZIJNKASTEN KANTINEMEUBELEN I TOONZALEN Geop.nd Unicuw N.V. Amsterdam Twintig jaren zijn vervlogen; een oude boer staat op de dijk, zijn rug gebogen, zijn ogen turen in 't verschiet, doch de werkelijkheid ontwaart hij niet, het is iets anders wat hij ziet; een droevig beeld????? Plots lijkt het of dat ver verleden, in dit heden, is teruggekeerd: hij hoort 't hooggolvend water klotsen tegen 't huis, het wild geruis van de iepen die zwiepen door de storm die beukt en rukt en slaat, het huisje staat te trillen en te kreunen; daar komt de storm opnieuw aangieren, de voordeur vliegt uit zijn scharnieren, een golvende massa slijk en water stroomt in huis... Mijn God, hij slaat een kruis, waar moet ik heen? Hij klamt zich aan de deurpost vast, een steen suist langs zijn hoofd. hij schreeuwt, dan voelt hij dat de grond wegzinkt onder zijn voeten, modder gulpt in zijn mond, hij snakt naar adem en dan is er nog alleen een diepe duisternis. Zo gaat opnieuw deez' dag alles aan hem voorbij, hij rilt, de oude boer, dan slentert hij zijn rug gebogen, naar zijn herrezen huls met tranen in de ogen. TOOS KOP Steenbakkerslaan 12 Leiderdorp Nu het zg. bestand in Vietnam is afgekondigd wordt in Nederland heftig gediscussieerd over de wijze waarop en via wie hulp kan worden verleend aan het zwaar geteisterde Indo-China. Het Medisch Comité Nederland-Vietnam heeft inderdaad ervaring en heeft, met inachtneming van een politieke keuze, medische hulp verleend aan het strijdende Noord-Vietnam en de zg. bevrij dingsbewegingen. Zijn inzamelingen stonden en staan dan ook in het te ken van een „bewuste keuze voor Noord-Vietnam en de bevrijdings bewegingen" en onder het motto „helpt waar de bommen vallen". Aan de andere kant bleven de slachtoffers van Noord-Vietnam en de bevrijdingsbewegingen de Zuid- Vietnamezen, die geen verlangen koesterden naar een Noordvietname- se bevrijding, verstoken van hulp, die het bewogen Nederland hun wil de verlenen. De actie „Heel Vietnam" beoogt die hulp aan een ieder, onge acht politieke kleur te verlenen. Met het Rode Kruis als centrale punt en niemand kan ontkennen dat het Rode Kruis op het gebied van on partijdige hulpverlening terecht een grote naam en faam heeft verwor ven kan de bewogen Nederlander er zeker van zijn dat hulp zonder on derscheid wordt geboden. Dus aan de slachtoffers van de Amerikaanse bombardementen in Noord-Vietnam evenzeer als aan de slachtoffers van de Noordvietname- se raketten en granaten in Zuid- Vietnam. Met het eenzijdig verlenen van hulp, dus uitsluitend aan Noord-Vietnam en de zg. bevrijde gebieden via het Medisch Comité Ne derland-Vietnam, wordt met de be wogenheid van het Nederlandse Volk een politiek gericht doel gediend, nl. „een bewuste keuze voor Noord- Vietnam". Deze keuze wensen wij beslist niet te doen, integendeel ondanks alle propaganda weten wij zeer goed, dat Noord-Vietnam oorlog voerde in Zuid-Vietnam, Laos en Cambodja en dat Hanoi verandering eist van het regeringssysteem in het zuiden zonder het eigen systeem aan het zelfbeschikkingsrecht van de Noord- vietnamezen te onderwerpen. Het waren niet de Zuidvietname- zen, die in het noorden vochten en de bombardementen, hoe afschuwe lijk ook, waren een gevolg en niet de oorzaak van de oorlog in Indo-China. Over het ge lijk en het ongelijk heen pleiten wij voor hulpverlening zonder onder scheid des persoons. Voor het on schuldige Vietnamese kind in Hanoi en Saigon maakt het weinig verschil uit door welke oorzaak het zwaar gewond is geraakt, maar wel of de hulp wordt geboden, die het drin gend behoeft. Daaromlaten wij de hulpverle ning buiten de politieke keuze-bepa ling houden. P. J. G. A. EGO Voorz. Oud-Strijders Legioen Berkel en Rodenrijs. Dezer dagen las ik, dat de WD-frac- tieleider Wiegel verklaard had, dat het confessionele roer „om" moet voor het te laat is. Ik denk, dat velen gaarne zouden willen weten wat de heer Wiegel met deze uitspraak heeft bedoeld. Denkt hij misschien, dat, als de progressie ven aan het be wind komen, de rotzooi in Nederland nog groter zal worden? Want als Je Wiegel hoort spreken, zyn de linkse partyen maar eeri stelletje lummels en nietsnutten. Maar ik hoor Wiegel niet spreken over de vorige kabinet ten, van De Jong en Biesheuvel en over de miljarden-tekorten tijdens hun bewind! Wel heeft hij gezegd bereid te zyn met de KVP te willen spreken over de verschilpunten, maar deze partij trapte er niet in. Op 27 Januari liet Wiegel weten, dat de ge schillen VVD-KVP niet zo groot wa ren. Het heeft wel lang geduurd eer hij dat ontdekte In het belang van ons land mogen wy niet de heilloze weg van een con fessioneel minderheidskabinet in slaan. Wiegel streeft naar een com binatie met de confessionelen, met een ministerschap en mogelijk zelfs een premierschap in het verschiet. Er wordt hier een politiek steekspel vertoond dat zover ik weet nog niet eerder is vertoond. In dit blad van 29 Januari Jl. blijkt duidelijk dat dit waar is. Er staat nl. „Een progres sief minderheidskabinet zou ook by de informateur op bezwaren stuiten". Maar nu komt het! Naar verluidt zou hij, Ruppert, in zijn gesprekken met Den Uyl tot de conclusie zyn gekomen dat de PvdA-fractieleider niet geschikt is voor de functie van minister-president! Een merkwaardi ge uitspraak, nl. naar verluidt. Van wie komt dan die uitspraak over Den (Jyl? Wanneer de heer Ruppert deze uitspraak heeft gedaan, laat hy dan ronduit zeggen waar en hoe hy tot deze uitspraak is gekomen. Er wordt In dit schryven geen gewag van ge maakt wie er dan wel voor minis ter-president geschikt is. Als men het een zegt, moet men ook het andere zeggen. Doet men dat niet, dan krijgt de aandachtige lezer een raar smaak je in de mond. Een nieuwe volksstemming zou zeker een ander beeld geven nu de kaarten eresdhud zyn en op de tafel liggen. P. G. DILLE. Bejaardencentrum De Parelvissers, Bizetpad 119, Leiden. ADVERTENTIE Nu kunt u élke dag voordelig samen een dag door Nederland reizen. Dat kost voor 2 personen f 35.- 3 personen f 40.- 4 personen f 45.- 5 personen f 50.- le Klas 50% meer. Twee kinderen van 4 t/m 9 jaar gelden als één persoon. Geldig: maandag t/m vrijdag vanaf 9 uur 's morgens, zaterdag en zondag onbeperkt. Eén van de reisgenoten moet een NS-identiteitsbewijs of een pasfoto meebrengen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13