Bankrovers F zijn even bang als gijzelaars Sanostol loze ouders in actie egen verhoging van poorbaan Groningen Compromis door NW en NKV afgewezen die vertrouwde hap gezondheid DAG SO JANUARI 1973 BINNENLAND staat daar even buiten Deil Smajestueuze hoeve. Het is nu I vesting, meedogenloos gevan- in het kille licht van twee 5 schijnwerpers. In het woon- vijf doodsbenauwde mensen: diep bevreesde gijzelaars en I duister duo, dat het drietal ngenhoudit. i (56) en Gerry (56) Smits zit- IImet hun zwangere dochter Jan- ||(23) gevangen in hun eigen huis. n, handgranaten en een rna- eweer gaan door de handen ir Jan Prins Daan Overhoff Daan Denie (24) en Jan Brou- (26), zware jongens uit Den» Haag >en Bosch. Het tweetal ontsnap - rie maanden geleden uit de Sche- ngse strafgevangenis. Het ging tot gistermorgen, rt voor tien gistermorgen stormt tweetal het hulppostkantoor aan iossche Ravierenplein binnen. Ny- en zonnebril bedekken het at. Onder bedreiging van een pis tool schuift de trillende lokettiste de overvallers zo'n 6000 gulden toe in geld en postzegels. In een witte Sim- oa 1200 nemen Daan en Jan de be nen. De gealarmeerde rijkspolitie trekt snel een cordon rond het bos. Het tweetal waagt zich pas diep in de middag aan een ontsnappingspoging. Als de Simca het om kwart voor vier op de Rijksweg Den Bosch-Utreoht begeeft, lijkt de politie winnaar. De overvallers klauteren echter vliegensvlug het viaduct van de provinciale weg Haaf te- Espijk op, waar veehouder Willem Versteeg (33) •doodsangsten uitstaat. Zijn gele Opel wordt tot stoppen gedwongen. ..Meteen stonden ze allebei met een pistool voor mijn neus", verhaalt Willem, „Ze wilden mijn autp en ik moest achterin gaan zitten. Maar dat verdomde ik, en ik zei: schiet me maar hardstikke dood" Zonder Willem V. gierde de Opel weg in 'n poging opnieuw de rijksweg te bereiken, maar de rijkspolitie had de kring weer 6nel gedicht. Vanuit een vliegtuig zien zij Daan en Jan in paniek het weiland invluchten. Anthony van Zandwijk uit Deil, ook al veehouder, ontdekt ze ook. Op zijn erf op luttele meters van zijn woning. „Ik riep meteen: wat moet dat daar, want zij zagen er verdacht uit", weet hjj. „Lange haren en ner veus in 't handelen." Ze namen met een de benen en ik belde de burge meester". Hijgend wijkt het duo uit naar de Hoevenseweg 4, het indrukwekkende boerenbedrijf van de familie Smits, Gerry doet open en meteen is het met haar vrijheid gedaan. „Ze vroegen naar de telefoon met hun wapens in de hand." hakkelt zij la ter door de telefoon". Ik zei nog dat ik die niet had, maar zij drongen naar binnen en bestelden een taxi". Dit luxe vervoermiddel wijst de even van het spoor afgedwaalde rijkspolitie de weg naar huize Smits, waar rond half vijf de eerste Neder landse gijzelaars zich vastklampen aan him stoel. De keten wordt nu definitief hermetisch gesloten door Daan en Jan. Ook voor broer Zeger (19) en zus Ida (16) Smits, die te rugkerend van het werk bij buur man Aad van der Veen het onheil aanhoren De avond wordt voor broer, zus en zwager Cor van de Wetering (23) echtgenoot van Janny Smits, tot een nachtmerrie. Cor en Zeger weten hun tranen te bedwingen, Ida niet altijd". Als mamma er maar niet aan onderdoor gaat," snikt zij bijna on verstaanbaar. „Ze is toch al altijd Gespannenheid klinkt ook in de stem van overvaller Jan Brouwer, die vroeg in de avond telefonisch te genover ons laat blijken met de si tuatie eigenlijk geen raad te weten. „We moeten hier vrij uit komen zonder dat er gewonden vallen," mompelt hij, „en dat kan alleen als er andere gijzelaars komen, die wij in een snelle auto mee weg kunnen leiden". Wij bieden aan de familie Smits te vervangen. Het voorstel vindt gretig onthaal by Jan maar niet bij de Rijkspolitie of liever de pro cureur-generaal van Gelderland, die samen met de commissaris van de Koningin in Gelderland op het ge meentehuis van Deil de gijzeling veroordeelt. Het conflict is duidelijk: de over vallers willen vrij en vlot kunnen af reizen met gijzelaars. Justitie vindt een razendsnelle auto al een zeer vergaande concessie aan de brute ONINGEN (ANP) Een veertig boze ouders heeft vanmorgen in jndngen verhinderd, dat een aan- aer aan het werk kon gaan met verhoging van de spoorbaan Gro- gen noord-hoog. Zij gaven op deze uitdrukking aan hun I woede het feit dat het werkterrein voor I ophoging van de spooriyn op geen ;ele wUze is afgerasterd. veertien dagen lang dringen de wanenden aan op een omheining, in verband met het zand dat er en waartoe vele kinderen uit de art zich voelen aangetrokken. ïdustriebond [VV komt bijeen LEIDEN In "Ons Centrum" ooigracht 84) komt vanavond de deling Leiden van de Industrie- ad NW in Jaarvergadering bij- Na afhandeling van de huis- ludelijke zaken zal drs. J. de aaf, lid van Prov. Staten en de d van Oegstgeest spreken over sociaal economische situatie in liden en omgeving. De bijeen- )mst begint om acht uur. Gistermiddag kwam op het bouwter rein een kind onder een zandauto en overleed ter plaatse. Voor de ouders was dit de druppel die de emmer deed overlopen. Vandaar dat zij van morgen een soort blokkade vormden, toen een bulldozer weer aan het werk wilde gaan. Ook de machinist van een graafmachine werd in zyn werk gehinderd. De ouders kregen daarby de steun van de Groninger politie in die zin, dat aan de aannemer vannacht al de eis is gesteld dat hy voor de wet- teUjk voorgeschreven afrastering zal moeten zorgen. Het werken met ma chines op het terrein ligt op het ogenblik dan ook stil. Of de aanne mer nog vervolgd zal worden wegens het ontbreken van de afrastering is nog niet bekend. Actie „Heel Vietnam" wordt voortgezet DEN HAAG (ANP) De acht hulporganisaties die samenwerken in de nationale actie „Heel Vietnam" hebben gistermiddag besloten de fondsenwerving voor hulpverlening aan de slachtoffers van de Vietna mese oorlog met kracht voort te zet ten. Gironummer 777 in Den Haag zal daarvoor open biyven. Daarnaast zullen plaatseiyke activiteiten, bijv. Verdeeldheid in GS Zuid-Holland over gewesten DEN HAAG (ANP) Vier van de zeven gedeputeerden in de provincie Zuid-Holland hebben aan de minis ter van Binnenlandse Zaken meege deeld geen advies te willen uitbren gen over een indeling van Zuid-Hol land in gewesten. De samenhang tus sen omvang, takenpakket en plaats van de gewesten in ons bestuursstel- sel is zo duideiyk, dat uitspraken over een van deze facetten afzonder- ïyk slechts kunnen leiden tot een grote mate van onduideiykheid en spraakverwarring, is de motivering van de vier gedeputeerden, zy ach ten het wel geboden met name in het westen van het land zo spoedig mo- gelyk tot een reconstructie van het bestuur over te gaan, zo schryven zy de minister. De drie overige gedeputeerden hebben de minister geadviseerd in Zuid-Holland vier gewesten te vor men: een groot gewest midden-Hol land (Alphen, Gouda, Woerden), een gewest Rynmond (inclusief Hoeksche Waard en Goeree-Overflakkee) en een gewest gevormd door de recht- steden, de Alblasserwaard, vyheeren- landen en Land van Heusden en Al- tena. via scholen en bedryven, worden be vorderd en voortgezet. De acht samenwerkende organisa ties menen, dat het niet wenselijk is verder over verschil van uitgangs punt met het Medisch Comité Ne derland-Vietnam te discussiëren. De nadruk dient te worden gelegd op het feit, dat voor de hulpverlening zeer grote sommen moeten worden byeengebracht en dat alles dient te worden vermeden dat daarvoor een belemmering vormt. wetsovertreders. „Daar beginnen we niet aan", roept Jan opgewon den, „want dan kunnen we ons wel meteen laten neerschieten. Als we onze vrijheid niet krijgen willen we net zo lief dood zijn". Vrijheid krijgt wel vader Smits, die als plichtsgetrouw veehouder de Jammerende koeien in de stal mag melken. Dierenliefde overwint het ergste kwaad. "Dat moeten we voor die man wel toestaan", vindt Jan Brouwer", hij heeft het aan zijn hart en hij trekt zich die beesten zo vreselijk aan". Na de eerste zes uur gijzeling bonst ook het hart van moeder Ger ry Smits onrustbarend hard. „Ik ben de uitputting nabij", fluistert zij ons toe. „Laat die Jongens toch gewoon weggaan met u of een an der op onze plaatsen. Zolang de po litie zich maar rustig houdt zullen die twee ons niets doen, maar ik kan er toch niet meer tegen". Gerry moet echter volhouden on danks de bemiddelingspogingen van advocaat Schippers uit Den Haag, „zaakwaarnemer" voor Daan Denie. Even na half een in de diep donkere dinsdagmorgen, als de boer derij inmiddels in keihard licht is ge vangen, begeeft hij zich met een stuk wit papier als bestandsvlag biü- nen de haag van scherpschutters. Het gesprek van ruim anderhalf uur in de volledig verduisterde hoeve levert echter geen compromis op. Tot kwart over vier poogt advo caat Schippers op het gemeentehuis van Deil opnieuw garanties los te weken van Justitie. Dat lukt. Als hij rond half vijf opnieuw als eenzame schim het oorlogsterrein betreedt, kan hij de overvallers de gewenste snelle auto aanbieden plus een vrye aftocht. Daan en Jan houden echter hardnekkig vol, aan het meereizen van tenminste twee gijzelaars. De regendruppels vallen advocaat Schippers by zyn tweede aftocht van de neus. Hij ziet er erg vies uit, zo als ook de dinsdagmorgen somber passeert. Pantserauto's van het le ger ratelen tot dicht voor huize Smits, waar vijf mensen met hun angst geen raad weten. BIJ DE FOTO'S Links boven: advocaat Schippers hier op weg naar Deil om de gij zelaars te bepraten. Rechtsboven: het zusje van een van de gegijzelden vertelt haar relaas. Rechts onder: militairen omsingel den de woning in Deil. ADVERTENTIE UTRECHT De bonden van het NKV en NW wyzen het compromis voorstel van de werkgevers voor een nieuwe cao in de metaalindustrie van de hand. De Industriebond-CNV heeft ernstige kritiek op het werk- geversvoorstel. Vooral de in het werkgeversvoorstel opgenomen „ge mengde loonstyging" van 20 gulden per maand plus een procentuele ver hoging van 1.25 ïykt te ver af van de eis van de bonden. De kaderleden van de bonden vinden ook, dat moet wor den vastgehouden aan het uitgangs punt van een minimum en een maxi mum in de duurtecompensatie. De Unie BLHP (beambtenbond van het NKV) wyst het werkgeversvoorstel eveneens af, zy het op geheel andere gronden. Deze organisatie vindt dat het werkgeverscompromis „te veel in de richting van centen in plaats van procenten gaat". In tegenstelling tot de industriebonden is de Unie BLHP geporteerd voor een procentuele sty- gin«. Morgen, tydens het voortgezette overleg, wordt de afwyzing ter kennis van de werkgevers gebracht. Niette min biyft de hoop bestaan, dat als nog een oplossing wordt gevonden. 'tGoede Gelukkig maar. Daar zijn wij met z'n allen verstandig genoeg voor. We begrijpen dab Steeds meer. Zoals onze ouders begrepen, wat goed voor ons was. Toen we opgroeiden. Toen het om onze gezondheid ging. Toen de winters kouder waren. (Denken we nu). Daarom is er nu, nog steeds, SANOSTOL. Onze kinderen hebben het nodig. SANOSTOL Een volwaardig vitamine-produkt. Met de belangrijke vitamines C, Bi, B2. Met sinaas appelsap en moutextract en natuurlijk vitamine A en Dj. SANOSTOL is bovendien probleemloos in te nemen door kinderen. Haal die bekende driehoekige fles SANOSTOL bij uw drogist of apotheker.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9