Bewoners Emmakade in verzet tegen gemeente Bankroof in Bodegraven: een actie van nog geen twee minuten Eis: betaalbare huurhuizengeen kapitale bungalows in Bodegraven PAGINA 4 STREEK DINSDAG 30 JANUARI 1973 meente heeft alles beslist zonder ooit de bewoners hun mening te vra gen of overleg te plegen. Mijn vrouw en ik zijn 70 jaar en wonen 48 jaar op de Emmakade. Met zuinig te le ven en nooit bij de gemeente of kerk geweest voor steun. Beseft het ge meentebestuur wel wat dit betekent voor jonge en vooral oudere men sen?" Het zijn enkele van de meest sprekende en meest representatieve reacties, zo verzekeren de initiatief- Volgens de Emmakade-bewoners heeft de gemeente geen aandacht geschonken aan de sociale functie en het besloten karakter van de buurtgemeenschap. (Foto Wim Dijkman) CMC en Menken-Landbouw samen UTRECHT/WASSENAAR Be stuur en leden van de Utrechtse Melkcenitrale (UMC) hebben met grote meerderheid besloten een ver gaande samenwerking aan te gaan met Menken-Landbouw BV in Was senaar. Door de huidige snelle ont wikkeling op de consumptie melk markt had het bestuur behoefte om tot samenwerking te komen met een gelijkgerichte onderneming, aldus een communiqué. Bij UMC werken 175 personeels leden en bij de Holding Menken- Landbouw 534. Over de samenwer king is vooraf overleg gepleegd met de vakorganisaties. De samenwerking zal niet van invloed zijn op de werk gelegenheid, aldius Menken-Land bouw. De UMC heeft een consumptie melkfabriek in Utrecht en negen distributiedepots over de stad ver spreid. Zij verzorgt voor 65 pet. de melkvoorziening van de stad Utrecht, wat neerkomt op de levering van 25 miljoen liter consumptiemelk en con- sumptiemelkprodukten per jaar. Ver der beschikt UMC over een kaas- fabriek in Vianen, waar in 1972 23 miljoen liter melk tot speciale kaas soorten werd verwerkt. De totale omzet van UMC was vorig jaar f.26 min. Menken-Landbouw heeft een om zet van ongeveer f 100 min. en be schikt over consumptiemelkbedrijven in Wassenaar, Leiden en Noordwij- kerhout. Verder behoren Liko Fris dranken in Bodegraven, Bottelmaat schappij 't Gooi in Soest en Kips Vleeswarenfabriek in Amsterdam tot de onderneming. De samenwerking krijgt vorm door een deelneming van 50 pet. van Menken-Landbouw in het kapitaal van UMC. De laatste in een NV op coöperatieve grondslag. RIJNSBURG Op 5 februari zal onder de Remiseflat aan de Oegst- geesterweg een nieuw postkantoor worden geopend. In de nieuwe behui zing is een zelfbedieningsruimte on dergebracht, waar het mogelijk is dag en nacht van de service van de PTT gebruik te maken. In deze ruim te zullen postboxen, postzegelauto maten en telefooncellen worden ge plaatst. Vrijdag 2 februari om drie uur zal het kantoor officieus worden geopend. Daarna zal burgemeester B. H. Koo- mans de officiële opening verrichten. Van 19.00 tot 21.00 uur houdt de PTT open huis. In het oude postkantoor aan de Kerkstraat zullen een open bare leesbibliotheek en een oudheids kamer worden gevestigd. een pistoolmitrailleur, naderbij tra den. Toen het hen echter te lang ging duren sprongen ze zelf over de balie en gristen zo'n vijftienduizend gulden weg. Het speelde zich allemaal in nog geen twee minuten tijd af. De drie personeelsleden kwamen direct in actie toen de overvallers de deur ach ter zich in het sloten hadden laten vallen. In een gereed staande auto met draaiende motor, waarin een derde man wachtte, verdwenen de dieven als een pijl uit de boog. Maar ze konden toch niet verhin deren dat de bankbedienden het ken teken van de groene Renault 15 TL. die even later in Zwammerdam werd teruggevonden, nog juist noteerden Vliegensvlug werd de politie inge licht, die snel ter plaatse was om polshoogte te nemen. EEN KLANT BODEGRAVEN De Emmakade-over-het-spoor staat rolop in de belangstelling in Bodegraven. Oorzaak is dat de jemeente het plan heeft de lintbebouwing langs de zuide- ijke invalsweg te saneren. Opzet van het bestemmingsplan, lat een maand lang ter visie heeft gelegen, is, de meer dan ionderd huidige woningen af te breken en in plaats daar- an bungalows en eengezinswoningen te bouwen. Met teun van de Werkgroep Vooruitstrevend Bodegraven heb- >en de Emmakadebewoners, met aan het hoofd de buurt- ereniging, zich de laatste dagen met man en macht tegen ie gemeentelijke plannen verzet. Er is een bezwaarschrift iet handtekeningen van het merendeel der bewoners op et gemeentehuis bezorgd. Er is de hulp ingeroepen van VdA-kamerleden, die vragen gesteld hebben aan de minis- ïr. Er is een onderzoek gehouden naar de kwaliteit van de woningen, welk onderzoek tot een ander resultaat komt dan et in opdracht van de gemeente gehouden onderzoek. Bo- endien werd gisteravond in het Parochiehuis een hoorzit- ng gehouden, waar drie raadsleden waren uitgenodigd die l het verleden getoond hebben begrip te hebben voor de loeilijkheden van de bewoners. Van Briemen (AR), Ha- ioen (CH) en Ooms (PvdA) gaven hun visie op de situa- e en luisterden naar vragen en klachten van de bewoners, ijwel allen werknemers, die zich voor ernstige financiële oblemen geplaatst voelen als zij hun goedkope huurwo- ngen in de toekomst zullen moeten verlaten om elders ïur, te moeten gaan wonen. De sanering van de Emmakade oogt de afbraak van de huidige itbebouwing en de bouw langs t water van de Goudsevaart van bungalows en 12 dubbele eenge- ïswoningen. De Emmakade-bewo- rs zeggen in hun bezwaarschrift t zij met grote verontrusting" n dit plan hebben kennis geno- m. Het is voor hen om twee rede- n onaanvaardbaar, namelijk i sociale en een bestuurlijke re- ^aar hun mening heeft de ge rente geen aandacht geschonken het opstellen van het sanerings in aan de sociale funktie van de urt. De Emmakade is een ge- •enschap, waarbinnen veel men- persoonlijk bij elkaar zijn be trokken. Die betrokkenheid vindt haar oorzaak onder meer ln het be sloten karakter van de buurtge meenschap, wat mede verklaard kan worden uit de honkvastheid van de velen die op "de kaai" zijn geboren en er nu nog wonen. Als de buurtgemeenschap uiteen valt, dan kunnen hiervan ernstige ver vreemdingsverschijnselen het ge volg zijn. Het bestuurlijke bezwaar van de ondertekenaars van het bezwaar schrift is dat de gemeente verzuimd heeft tijdens een hearing het sane ringsplan met de bewoners door te praten. De ondertekenaars wijzen er op, dat als gevolg van verhui zing financieel nadeel voor hen niet is uitgesloten. Zo zullen de door de De gemeente Bodegraven is inmiddels begonnen met de verbreding van de spoorioegovergang in de Emmakade. (Foto Wim Dijkman) huurders uitgevoerde woningverbe teringen veelal niet worden vergoed. In de week van 14 tot 21 januari heeft de Buurtvereniging Emmaka de in samenwerking met "Vooruit strevend Bodegraven" een enquete onder de bewoners gehouden, die tot doel had het verkrijgen van infor matie over de woonsituatie van de bewoners. Van de 90 onderzochte woningen waren ook 90 gezinshoof den tegen het bestemmingsplan. Er waren 101 enquete-formulieren uitgereikt, 11 bleven onbeantwoord. 96.44% van de ondervraagden vindt het "prettig" wonen op de ka de, 0% vindt het er niet prettig. 72 ondervraagden verhuizen liever niet 3 zouden graag wel verhuizen. De opstellers van de enquete heb ben aan de hand van de verkregen antwoorden geconstateerd, dat het grootste deql van de bewoners van mening is zélf de woning op te knap pen. Bij het ontwikkelen van een eventueel alternatief bestemmings plan achten zij dat van belang. De bewoners is de vraag gesteld wat er naar hun mening met de Emmakade zou moeten gebeuren. De vragenstel lers hebben uit de verkregen ant woorden globaal de volgende con clusies getrokken: het overleg tussen bewoners en gemeente is onvoldoende geweest; vele bewoners voelen zich gedis crimineerd of begrijpen niet waarom zij van de Emmakade moeten ver dwijnen; er heerst onder vele bewoners onzekerheid en ongerustheid over de financiële konsekwenties van het Be stemmingsplan 1971; Velen dringen er op aan de Emmakade als woongebied voor de huidige bewoners te handhaven; Vele bewoners vinden dat voor zover mogelijk de huizen opgeknapt moeten worden. Voor de huizen waarbij opknappen niet meer ver antwoord is, dienen nieuwe wonin gen in de plaats te worden gezet voor de bewoners die door eventuele sanering niet meer over woonruimte beschikken Velen zijn bezorgd over de mogelijke financiële nadelen die hun zouden kunnen treffen en velen dringen er op aan op de Emmakade zelf betaalbare huurwoningen te bouwen voor de Emmakadebewoners zelf. Tot slot blijkt dat vele bewoners niet tevreden zijn over de procedure die door de gemeente is gevolgd: „De Woningcommissie zou afge lopen herfst komen praten met de Emmakadebewoners, maar tot onze spijt hebben we niemand gezien". Een bewoner spreekt van een „wanbeleid". Een ander merkt op: „Tegen die grote heren kun je niet vechten. Maar ik zal de laatste zijn die van de Emmakade vertrekt, want ik woon al 48 Jaar op de Emmakade". Een andere reactie; „De ge- De initiatiefnemers hebben over hun aktie contact gehad met het PvdA tweede kamerlid J. Schaefer en de woningbouwkundige van de PvdA, Thomsen. Schaefer nam naar aanleiding daarvan het initiatief om vragen te stellen aan minister Udink. Hij deed dat met zijn frac tiegenoten Dolman en Kombrink. Zij vragen de minister of deze weet dat er onder meerdere bewoners van de Emmakade ongerustheid be staat over het gemeentelijk af braakplan, of het de minister be kend is dat er na de sanering 18 bungalows en 12 dubbele eengezins woningen zullen worden gebouwd, of het bekend is dat er door de ge meente overleg gepleegd is met al lerlei instanties maar niet met de bewoners, of de minister dat Juist acht, en verder welke gegevens door de gemeente precies gebruikt zijn voor de kwaliteitsbeoordeling van de woningen, of het de minister be kend is dat uit een enquete geble ken is dat bij dat gemeentelijk kwa liteitsonderzoek slechts bij enkele bewoners mensen van de gemeente binnen zijn geweest en of daaruit moet worden geconcludeerd dat het onderzoek lichtvaardig ge schied is en of dat soms de reden is dat het rapport van het onderzoek niet openbaar is gemaakt. Tot slot vragen de kamerleden aan de bewindsman of hij wil be vorderen dat de gemeente dat rap port alsnog aan de bewoners be schikbaar stelt en of er niet een nieuw onderzoek gehouden kan worden als blijkt dat een en ander niet volledig is geweest. Ooms (PvdA) liet tijdens de hoor zitting gisteravond duidelijk uitko men dat het probleem waarmee de gemeente geconfronteerd wordt is, dat als de huidige woningen wor den afgebroken het vrijwel onmo gelijk zal zijn er betaalbare huur woningen voor in de plaats te bou wen, wegens de hoge kosten van aankoop van de huidige huisjes en de afbraakkosten. De prijs per m2 zou dan geschat op ongeveer f220 komen. Indien het wel haalbaar zou zijn dan zal Ooms zeker zijn steun niet geven aan de bouw van BODEGRAVEN De rust in het anders zo vredige dorp je Bodegraven werd gistermorgen wreed verstoord. Om tien minuten over negen werd de deur van het bijkantoor van de Algemene Bank Nederland aan de Nieuwe Markt opengesmeten en snauwden twee mannen met een Duits accent: ,,Geld und schnell". Kassier Vreedendaal (hij had een spreekverbod van veiligheidschef Huidekoper opgelegd gekregen) was goed geïnstrueerd en verroerde geen het wapen, hield de bedienden in de gaten opdat zij geen onverwachte dingen zouden doen. Het is de eerste keer dat er een overval op een bank in Bodegraven plaatsvindt. Voor de rijkspolitie in het dorp is dit echter geen reden om speciale maatregelen te treffen. "Er komt geen rechtstreekse alarmver binding met het bureau tot stand", aldus adjudant Kleybeuker. En Hui dekoper vulde aan: "Dit is bepaald door de directeur-generaal van de politie in ons land. Het is geen plaat selijke maatregel, maai' één die voor heel Nederland geldt. Onze banken in Amsterdam hebben zelfs geen di recte alarmschei met het politiebu reau. KOGELVRIJ GLAS Er worden wel andere maatregelen getroffen, maar deze gelden niet al leen voor Bodegraven. Binnen een half jaar krijgt het bijkantoor aan de Nieuwe Markt kogelvrij glas en een "stil" alarm naar een andere bank. Deze voorziening wordt niet bespoedigd nu er een overval heeft plaatsgevonden. Elke vestiging van de ABN krijgt een "stil" alarm alsmede kogelvrij glas. Directeur Langelaar was op het moment van de overval met vakan tie. Op het moment dat de overvallers zoveel mogelijk geld probeerden te bemachtigen, was er één klant in het bankgebouw aanwezig. De mannen hadden zich onherkenbaar gemaakt door de col van hun trui hoog op te trekken en een sjaal om het boven ste gedeelte van hun hoofd te "draaien". De personeelsleden, die voldoende tijd kregen de overvallers nauwlettend te volgen, schatten dat zy tussen de twintig en vijfentwintig jaar oud zijn. Eén van hen, die met Haastig begeeft de kassier zich naar de ingang van het ABN-kantoor. Gisterochtend deed hij dat ook; alleen besefte hij toen niet wat hem te wachten stond.... (Foto Wim Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4