Internationale commissie (kan nog -niets doen NAVO en Warschau-pact aan een tafel Twaalf jaar voor roof van de eeuw Prof. dr. Sijes brengt „Raja" in het nauw ietcong blokkeert hoofdwegen naar Saigon Concessie van Russen op laatste moment RI I DINSDAG 30 JANUARI 1973 BUITENLAND PAGINA 11 a.** SAIGON (ANP) De eerste vergaderingen van de interna- ionale waarnemers die toezicht moeten houden op de naleving iran het dit weekeinde van kracht geworden Vietnamese be tand zijn weinig hoopvol begonnen. Op afzonderlijke bijeen komsten met de bij de oorlog betrokken partijen rezen al direct noeilijkheden over procedurekwesties en technische aangele genheden. politieke en psychologische Vraagstukken waarvoor het bewind ?ioh gesteld ziet door de komst van geüniformeerde Noord- vietnamezen en leden van het Natio- nale Bevrijdingsfront, zijn nog niet ^opgelost. Zolang dat niet het geval is, zal militaire commissie van vier par tijen (VS, Hanoi, Saigon en Viet- V5cong) die toezicht moet houden op venhet vertrek van de buitenlandse mi litairen en de uitwisseling van krijgs- 18 uur: Vietcong 137 doden, rege ringstroepen 18 doden. In een radio- uitzending uit Hanoi zei het Noord- Vietnamese ministerie van Buiten landse Zaken, dat de V.S. en Zuid- Vietnam in het gehele zuiden be standsschendingen plegen door aan vallen op "bevrijde gébieden" te doen. Inmiddels wordt in Saigon gedacht aan noodmaatregelen zoals voedsel rantsoenering en zonodig een lucht brug nu de bevoorrading van de hoofdstad sinds het bestand is ge- de voortdu rende gevechten op de hoofdwegen naar Saigon. De gevolgen van ds krappe voedselmarkt zijn al te mer ken aan de snel stijgende prijzen. De Vietcong heeft vlak voor het bestand en daarna een aantal hoofdwegen geblokkeerd, zegt het Zuidvietnamese militaire hoofdkwartier. n gevangenen, niet kunnen functione- halveerd als gevolg Do<ren. En zolang zij dat niet kan. zal h de internationale controlecommissie rkx niets kunnen doen. Dat is de vicieuze v< cirkel. 'tw Niets veranderd tee< Voor Saigon betekent de controle op sloi het bestand volgens, de radio "dat wij het recht hebben op ons gebied te leven en democratische vrijheden te genieten. Niets verandert erjen niets Hongarije en Canada weldra toch hec land in kunnen trekken om met hun taak te beginnen. Canada heeft een marinejager naar de Vietnamese wateren gedirigeerd om zo snel mogelijk zijn 290 waarne mers te kunnen terugtrekken mocht de strijd in alle hevigheid worden hervat. De Canadese delegatie merkte te genover journalisten op: "Wjj zijn hier voor controle op een wapenstil stand. Er is hier echter blijkbaar in het geheel geen bestand". In Parijs acht men het nu vrijwel zeker dat de internationale confe rentie over Vietnam in de Franse Een overzicht van de eerste bijeenkomst van de Canadese, Hongaarse, Indonesische en Poolse delegaties die tezamen de internationale controlecommissie op de naleving van het bestand in Vietnam moet veranderen De communisten [hebben geen enkel recht op de ge- .<J bieden die onder onze controle staan yJ Zij zullen slechts in het oerwoud mo- jgen leven. Als zij zich in onze gebie den verplaatsen, zullen zij ter plaatse worden neergeschoten". Terwijl over al deze punten in Sai gon de discussie voortgaan, woedden op tal van plaatsen in Zuid-Vietnam r talrijke zware gevechten. j Verliezen Volgens Saigon zijn de verliescijfers van beide partijen over de afgelopen Buit vermoedelijk 23 miljoen Twee jaar Dr I uit Hongarije stammende Austra- g<j liër Laszlo Toth die in mei van het ijei vorig Jaar de Piëta van Michelange lo in de basiliek van Sint Pieter in Vaticaanstad met een hamer be- I werkte en ernstig beschadigde, moet j minstens twee Jaar doorbrengen in j een psychiatrische inrichting, zo be- sliste gisteren een rechter Australiër De hoofdstad zal worden gehouden Btructie in Rome. Toth, die bij zijn voorgeleiding na de aanslag niet toe- zal na zijn twee Jaar observatie op nieuw onderzocht worden. De Pleta is intussen gerestaureerd en op haar plaats in de basiliek teruggezet, zij het nu achter kogelvrij glas. j Amin paraat Het Oegandese le- ger is in staat van paraatheid ge- bracht om Zambia te kunnen helpen wanneer het door Rhodesië zou wor- I den aangevallen, verklaarde gisteren de Franse minister van Buiten landse Zaken, Schumann, als voor zitter zal optreden. Zware straffen in Athene ATHENE (RTR) Het hof van beroep in Athene heeft gisteren acht personen schuldig bevonden aan sa menzwering tot omverwerping van het huidige kolonelsbewind. Er wer den gevangenisstraffen variërend van twaalf jaar en 4 maanden tot jaar uitgesproken. I president terview voor de plaatselijke radio. "Rhodesië moet door alle leden van I de organisatie van Afrikaanse een heid militair worden bevrijd", hij. Kampala generaal Idi Amin, de De zwaarste straf kreeg de 55-jarige Drakopopoelos die volgens de tenlas telegging secretaris was van de Griek se communistische partij. De 68-Ja rige Partsalides, die lid was van het politieke bureau van deze partij, werd tot twaalf Jaar en twee maanden ver oordeeld. Beide mannen werden ook voor vijf jaar vervallen verklaard van hun burgerrechten. De openbare aan klager had tegen elk 14 Jaar gevan genisstraf geëist. Vier verdachten, onder wie de 47-Ja rige lerares Aspasia Papathanasso- poeloe, kregen anderhalf tot drie Jaar gevangenisstraf. Wegens medeplich tigheid werden de 27-Jarige Westduit- se Juriste Hannelore Runft en de 40- Jarige biologe Soi Wey beide tot een Jaar veroordeeld. De verdachten ontkenden de bestaan de sociale orde te hebben willen om verwerpen en een communistisch be wind te hebben willen vestigen. Generaal Dori overleden Luite nant-generaal Dori, de man die aan het hoofd van het Israëlische leger stond in de onafhankelijkheidsoorlog van 25 Jaar geleden, is gisteren na een langdurig ziekbed op 73-Jarige leeftijd overleden. Dori was in 1905 na de pogroms in Odessa in het tsaristische Rusland naar Palestina uitgeweken. Hij vocht in de Eerste Wereldoorlog in het Joodse legioen van het Britse leger en steeg tot lei der van het ondergrondse Joodse Le ger in Palestina in het midden van de Jaren '40. Op mei 1948, toen de staat Israël werd uitgeroepen, kwam Dori uit de anonimiteit en werd be de strijd- Londen 27/1 (DPA) In Londen zijn vier mannen tot in totaal 44 Jaar gevangenisstraf veroordeeld die bij een inbraak in een bank in Bakerstreet (1971) zeker ander half miljoen pond (ongeveer 11,5 miljoen gulden) zouden hebben buitgemaakt. Van deze buit in de vorm van baar geld en Juwelen kon later slechts ongeveer 230.000 pond worden achterhaald. Het Juiste bedrag dat de inbrekers destijds hebben meegenomen kon niet worden vastgesteld, doordat de eigenaars van tientallen open gebroken safeloketten niet wilden Staking in rubberfabriek in Durban DURBAN (RTR) Zuidafrikaanse politiemannen met honden zijn gis teren naar een rubberf abriek in Durban gesneld nadat duizend Afri kanen, kleurlingen en Indiërs in sta king waren gegaan voor hoger loon. Slechts één afdeling van de fa briek, de Natal Canvas Rubber fa briek, werkte door. Een menigte stakende arbeiders voor de fabrieks- poort verspreidde zich toen de poli tie aankwam. De fabriek is eigendom van een consortium dat vorige week ook al een staking heeft meegemaakt van 3000 arbeiders in een textielfabriek in Durban. Die staking werd beëin digd nadat loonsverhoging binnen twee weken was toegezegd. opgeven wat zij vermisten. In een safe zouden bijv. honderden eroti sche platen hebben gelegen. De totale buit is wel op drie miljoen pond (circa 23 miljoen gvd den) ge raamd. Posttrein De drie verdachten die twaalf jaar kregen en de vierde man die tot acht Jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, hebben dus waar schijnlijk met hun inbraak in au gustus 1971 in een bijkantoor van Lloyds Bank de „roof van de eeuw" op hun naam staan. Tot dusver is steeds de overval op een posttrein van Glasgow naar Lon den waarbij 2.5 miljoen pond (on geveer 19 miljoen gulden) werd buitgemaakt, als zodanig be schouwd. Vijf personen die bij de bankroof be trokken zouden zijn geweest, on der wie de man die het plan zou hebben uitgewerkt - zijn identiteit is overigens niet officieel vastge steld - zijn nog voortvluchtig. Boek De werkwijze van de bende deed sterk denken aan het verhaal „The red headed league" van sir Conan Doyle uit 1880. Evenals in dat boek begonnen de rovers zich te insballeren in een winkel ln de omgeving van de bank. Vandaar groeven zjj zeer zorgvuldig een tunnel naar de kluis van de bank Wat in het verhaal mislukte door toedoen van Sherlock Holmes, Uep in 1971 bijna fout door een stom toeval. Een radio-amateur ving in de nacht van 11 op 12 september van dat jaar de gesprekken op van de bankrovers die via „walkle-tal- IJSHOCKEY TEGEN NATIONALE NEDERLANDEN NIJMEGEN Ecoupe nat. nederl./cup intern. 1 woensdag as. 20.00uur j TILBURG TRAPPERS Ecup intern] maandag 5februari 20.00 uur GRENOBLEteup-j intern] woensdag 7februari 20.00uurl houtnjst-den haag seizoenkaarten geldig, kaartenvan ƒ3,50 tot ƒ7,50 aangeboden Proces tegen Wiesenthal kies" contact met elkaar hielden toen zij na weken graven de kluis binnendrongen. De man waar schuwde direct de politie. Door een misverstand kwam de afluis- terdienst die deze gesprekken moest lokaliseren te laat in actie. De politie die intussen in de be trokken wijk een onderzoek in stelde, kon niets verdachts ont dekken. ADVERTENTIE WENEN In de Oostenrijkse hoofd stad is gisteren een proces begon nen tegen de befaamde nazi-Jager ir. Wiesenthal. Het is aangespannen door dr. Rajakovic, de Oostenrijkse ex-nazi die in de tweede wereldoor log in Nederland gedurende korte tijd een functie bekleedde in het po litieapparaat van Seyss-lnquart. Wiesenthal had in Elseviers week blad van 14 oktober 1967 geschre ven: "Raja behoort tot een kleine groep van ongeveer 10 mensen die Deden geheime miljoenen CDU afbreuk? Bonn De campagne voor de Duit se parlementsverkiezingen heeft de verliezende partijen, de CDU en CSU. alleen al aan advertenties het record-bedrag van bijna 56 miljoen mark gekost. Daarvan komt 33,5 miljoen voor rekening van sympa thiserende groeperingen, die zich achter vage namen en postbusadres sen verscholen. De zegevierende SPD heeft aan haar advertentiecam pagne slechts 13 miljoen mark ten koste gelegd. Deze cijfers zijn gisteren bekend gemaakt door een SPD-woordvoer- der. Zij staan centraal in een uitvoe rige documentatie, die de partij van Brandt heeft uitgegeven om aan te tonen, dat de CDU een uiterst aan vechtbare en ondoorzichtige verkie zingsstrijd heeft gevoerd. De CDU heeft intussen deze cijfers weersproken. Zij wijst er op, dat veel van de uit geheime bronnen ge financierde advertenties haar meer hebben geschaad dan gebaat, omdat zij op de inhoud er van geen enkele invloed heeft kunnen uitoefenen. Bovendien stelt zij, dat de SPD dankzij de financiële steun van de Duitse vakcentrale over 20 miljoen meer heeft kunnen beschikken dan die pairtij nu opgeeft. Sprinkhanen- alarm v. Arabie BEIROET .DPA) Deskundi gen in Arabië verwachten een van de grootste sprinkhanenplagen sinds m ensenheugenis. Tegen hun gewoonte in hebben de dieren de Arabische landen als broedplaats gekozen en niet het oostelijker gelegen India en Pakis tan. De voedsel- en landbouworgani satie van de VN heeft inmiddels voor de streken ronde de Rode Zee van Jordanië, Saoedie-Arabië, en Jemen tot aan Somalië en Ethiopië "Sprinkhanenalarm" gegeven. In gewone tijden stijgen de in In dia en Pakistan volwassen gewor den sprinkhanen met miljarden te gelijk op tot twee kilometer hoogte en vliegen dan over de Perzische Golf via het Arabische schiereiland naar Afrika. Dat gebeurt dan Juist in het seizoen waarin de woestijn bedoeïenen met hun kudden, in maart en april, naar de weidegron den trekken. Deze worden dan on der de ogen van de bedoeïenen door de sprinkhanen kaal gevreten. Dit jaar is echter alles anders. Door hevige regenval is de on vruchtbare Tihana-laagvlakte aan de kust van de Rode Zee in Saoedi- Arabië en Jemen al in Januari tot een reusachtige broedplaats van sprinkhanen geworden. al begin 1941 hebben geweten wat de Duitsers met het woord "Endlö sung" bedoelden. De oud-SS'er, die 2% jaar in de gevangenis heeft ge zeten wegens zijn wandaden tijdens de tweede wereldoorlog, voelt zich in zijn eer en goede naam aangetast door deze beschuldiging en daagde zijn opponent voor de rechter. Op verzoek van Wiesenthal en diens advocaat, dr. Skrein, verscheen als getuige prof. dr. B. A. Sijes, do cent moderne geschiedenis in Lel den en wetenschappelijk hoofdmede werker van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie Aanvankelijk was er enig gekibbel over de vraag of de heer Sijes als getuige of als getuige-deskundige, kon worden gehoord, maar toen men het daarover eens was geworden, stond niets meer een (bijna drie uur durende) verklaring in de weg. De heer Sijes maakte gebruik van een document, op grond waarvan nog dwingender dan voorheen geconclu deerd kon worden, dat Rajakovic niet alleen begin 1941 wist, dat de "Endlösung" een aanvang had geno men, maar ook dat onder "Endlö sung" uitsluitend moord op grot» schaal kon worden verstaan. Aangeslagen Rajakovic en diens verdediger, dr. Bock. raakten duidelijk aangesla gen door het getuigenis van prof. Sijes. Zij verzochten president dr. Raunig. bij de voortzetting van de ze zaak dr. Harster, ex-bevelhebber van de Duitse politie en de SD in Ne derland, als getuige te willen laten oproepen. Daar zullen nog wel enke le maanden overheen gaan, maar intussen kan worden geconstateerd dat Rajakovic met angst het verloop van dit, door hemzelf aangespannen, proces zal volgen, omdat niet-inwil liging van diens eis de mogelijk heid opent opnieuw een groot proces tegen hem te beginnen. Dan zal namelijk als bewezen kunnen worden geacht, dat Rajako vic al begin 1941 van het verloop der zaken op de hoogte was. Dat was Juist bij de zaak die destijds tot zijn veroordeling leidde als niet-aan genomen beschouwd. Belgische arts nog niet vrij BRUSSEL (ANP) De Naamse vrouwenarts dr Willy Peers die ruim een week geleden gearresteerd werd op beschuldiging van het ple gen van abortus in meer dan 300 ge vallen weet nog steeds niet of hij binnenkort op vrije voeten zal ko men. Het hof van beroep in Luik, dat maandag het door de verdedi gers van Peers ingestelde beroep te gen diens voortgezette aanhouding behandelde, heeft zijn uitspraak in beraad gehouden. Het hof heeft tot 3 februari de gelegenheid om tot een uitspraak te komen. Het parket van Luik had gisteren uitzonderlijke maatregelen genomen om eventuele ordeverstoringen bij het paleis van Justitie te voorkomen, pe Naamse arts, die er van beschul digd wordt meer dan 300 vruchtaf drijvingen te hebben gepleegd in de afgelopen acht maanden werd via een achterdeur het paleis van Justi tie binnengebracht. De verdedigers van dr. P. voerden maandag aan dat hun client alleen maar tot abortus gekomen is om grote menselijke ellende te voorko men. Ze voerden ook aan dat de Jus titiële autoriteiten al geruime tijd op de hoogte waren van de handelin gen van hun cliënt, maar die ooglui kend hebben toegelaten. Record aantal toeristen In 1972 heeft Israël het record-aantal van 727,532 toeristen ontvangen, tegen 656766 in het voorgaande Jaar, zo heeft het ministerie van Toerisme in Bilna de helft van alle toeristen kwam uit de Verenigde Staten. De bezoekers hebben samen 290 miljoen dollar uitgegeven. Alcohol in Joego-Slavië Van offi ciële zijde is gisteren in Belgrado be kendgemaakt dat het alcoholgebruik in het land sterk stijgend is. In tien iaar tijds steeg het gebruik van sterke drank van 9 tot 11,5 liter per Jaar per hoofd van de bevolking. In de stad Maribor, die ligt aan de grens met Oostenrijk, is de stijging het grootst: van 6 liter per Jaar per hoofd voor de Tweede Wereldoorlog tot meer dan 20 liter vandaag de dag. Egyptisch vliegtuig verongelukt De jongste berichten over een on geluk dat zich gisteren op Cyprus heeft voorgedaan met een UJoesJin van "Egyptian Airlines" maken mel ding van 38 doden. Alle eenendertig passagiers voornamelijk Amerika nen en Britten die een toeristische reis naar Egypte en Cyprus maak ten. zijn om het leven gekomen, even als de zeven leden tellende beman ning. WENEN (ANP) Bijna 23 jaar nadat op het dieptepunt van de koude oorlog de Noordatlantische verdragsorganisatie in Washington werd opgericht, gaan NAVO en Warschau-pact morgen in Wenen praten om te komen tot wederzijdse en even wichtige troepenvermindering (volgens de Engelse afkorting VLBFR) in centraal-Europa. Het was 4 april 1949 toen België, Ca nada, Denemarken, Frankrijk, IJs land, Italië, Luxemburg, Nederland, Noorwegen, Portugal, het Verenigd Koninkrijk en de Verenigde Staten him handtekening zetten onder het verdrag dat wederzijdse en gezamen lijke militaire bijstand beoogt in het, geval één der partijen zou worden aangevallen. Griekenland en Turkije werden in 1951 toegelaten en de Duitse Bondsrepubliek in 1954. Na de toetreding van de Bondsrepu bliek sloten de volgende Europese landen het Warschau-pact. Hiertoe traden de volgende zeven landen toe: Polen, Tsjecho-Slowakije, Hongarije, de Duitse Democratische Republiek, Roemenië, Bulgarije en de Sowjet- Unie. In tegenstelling tot de NAVO wordt het Warschau-pact onder steund door bilaterale verdragen tussen alle lidstaten waardoor op heffing van het pact geen werkelijke verandering in de toestand zou brengen. Andere verschillen: 1) het Warschau-pact is geografisch een aaneengesloten gebied. De NAVO is gescheiden in de VS, Canada, IJs land en west-Europa. 2) op het gebied van de kernwapens is de NAVO mogelijk nog sterker maar oost-Europa zou op het gebied van conventionele wapens veel ster ker zijn, vooral wat betreft vliegtui gen, tanks en kanonnen. 3) het Warschau-pact is geheel ge standaardiseerd. 4) de NAVO wordt geleid door een internationale staf die verantwoor ding verschuldigd is aan de NAVO- raad, bestaande uit staatshoofden of ministers van de lld-staten. De mi litaire organisatie van het Pact van Warschau wordt geleid door de Sow- jetrussische generale staf. Blijkens het in Londen gevestigde Internationaal Instituut voor Strate gische Studies beschikt de NAVO in centraal- en noord-Europa over 9 pantserdivsiies en 15 infanterie-, ge mechaniseerde en luchtlandingsdivi sies. Het Warschau-pact stelt daar respectievelijk 31 en 36 divisies tegen over (waarvan weer 21 en 20 Sow- jetrussische) Volgens het Jaaroverzicht 1972/ 1973 van het HSS heeft de NAVO noord- en centraal - Europa 6000 tanks operationeel in vredestijd te genover het Warschau-pact 16.000 (waarvan 10.000 in de Sowjet-Unie). Ook de verschillen wat de lucht macht betreft, zijn zeer aanzienlijk. Bij deze cijfers zijn lang niet begre pen die van de Franse strijdkrachten. Frankrijk maakt al lang geen deel meer uit van het geïntegreerde op perbevel van de NAVO en heeft steeds laten weten ook niet aan het MBFR-overleg te zullen deelnemen. (Frankrijk is nog wel lid van de NAVO). Gezien de militaire verhoudingen verwacht men dat de NAVO zal aan dringen op een grotere reductie van strijdkrachten door de landen van het Warschau-pact dan die van de NAVO. Tot daadwerkelijk zaken doen komt het in Wenen vooralsnog niet omdat het om voorbereidend overleg gaat. Wanneer de eigenlijke onderhande lingen over wederzijdse en evenwich tige troepenvermindering zullen kunnen beginnen, valt niet te voor spellen. De NAVO-landen hebben steeds ge steld dat een Europese veiligheids conferentie geen zin had als niet te gelijkertijd zou worden gesproken over troepenvermindering. Het MBFR-idee stamt uit 1968. Opmerkelijk De Sowjet-Unie heeft op de ambas sadeursronde in Helsinki, waar de Europese veiligheidsconferentie werd voorbereid, gisteren een opmerkelijke concessie gedaan. Moskou is bereid de oommisie voor de veiligheid, die in de tweede fase van de echte veilig heidsconferentie haar werk zal be ginnen, een mandaat toe te staan. Tot nu toe hadden de Russen zich tegen het verlenen van zulke manda ten hardnekkig verzet. Een omschrij ving van het agendapunt zelf vonden ze al meer dan genoeg. Het Westen daarentegen wilde duidelijke op drachten voor de commissies. De Russen zijn daar nu dus voor ge zwicht, hetgeen in conferentiekrin gen als een interessante ontwikke ling wordt beschouwd. Zwitserland heeft Inmiddels alle, in de afgelopen weken binnengekomen voorstellen over de agenda gegroe peerd in vier probleemgebieden. 1. veiligheid, 2. economische samen werking. 3. uitwisseling van cultuur en mensen. 4. een eventueel vervolg van de conferentie. Dit laatste punt heeft een aparte status.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11