Vijftig jaar geleden ontwrichtte inflatie het hele Duitse leven Een inflatie geschiedenis In heel wat Nederlandse huizen liggen ze wel ergens. In een sigarendoos je tussen een oud boek, in een blikje of gewoon ergens in een lade: de bankbiljetten van een mil joen mark, twintig miljoen markhonderd miljoen mark, een miljard mark. In heel wat Nederlandse ge zinnen zitten ze in albums of schriften geplakt, de Duitse postzegels van achtduizend mark, twintigduizend mark, twee miljoen mark, twintig miljoen mark, drie miljard mark, tien miljard mark. of vijftig miljard mark. Postze gels die kort daarvoor nog vijf, tien of twaalf mark had den gekost. Deze bankbiljetten en post zegels herinneren aan een periode van inflatie in Duits land, die deze maand vijftig jaar geleden begon, en één van de meest waanzinnige periodes inluidden, welke mede leidde tot het natio- naal-socialisme en elle ellen de die daaruit volgde m< Een koopman in ijzerwaren, had het geluk een partij van 20.000 spijkers te bemachtigen. Hij verkocht ze met ruime winst, maar to hij het ontvangen bedrag voor een nieuwe aankoop wilde bestedi was het geld slechts toereikend voor 10.000 kg. Opnieuw verkoc en kocht hij, telkens achterhaald door prijsstijgingen na zijn laatij verkoop. Hij overwoog zijn goederen in voorraad te houden, maf het slinken van zijn spaarbankreserves, de gedaalde waarde zijn verzekeringspolissen en de snel stijgende kosten van lei onderhoud, brachten hem er toe in actie te blijven. Hij nam ri mere winstmarges, probeerde zijn vorderingen sneller binnen krijgen en zelf zoveel mogelijk credietfacilitelten te verwerven. D de vervangingswaarde van de verkochte goederen bleek steeds h ger te zijn dan het netto-profijt ervan. Zo beschikte hij na veria van tijd nog slechts over 10 kilogram spijkers, die een waarde v; enige miljoenen marken vertegenwoordigden. Hij verdiende hien, een miljoen mark, kon 3 kilo spijkers terugkopen won boen tw miljoen en zag zijn goederen bezit gereduceerd tot 1 kilo. Bij stee stijgende winsten hield hij uiteindelijk één spijker over. Deze slo<] hij in de muur en hing er zich aan op toi lit Het woord inflatie komt men zeker iedere dag ergens te gen. In de dagbladkolommen, in gesprekken, in nieuwsuitzen dingen op radio en televisie. Inflatie betekent geldontwaarding. Inflatie ontstaat heel populair gezegd, doordat de prijzen per jaar een aantal pro centen stijgen in de meeste westeuropese landen gemid deld zo'n 6 a 7 procent waardoor zij die geld hebben (veel of weinig doet weinig ter zake) dit geld ieder jaar in waarde zien dalen, waardoor men voor een gelijkblijvende hoeveelheid geld ieder jaaT minder kan kopen. Dit is uiteraard het meest funest voor grote- en kleine spaarders, gepensioneerden die een vaste uitkering krij gen, die niet wordt aangepast bij de prijsstijgingen, zoals de lonen in het bedrijfsleven of de AOW en (vaste) rente trekkers. Het gezegde: je kan in een inflatieperiode beter stenen be zitten dan geld verduidelijkt eigenlijk alles. Want heeft men inplaats van f 100,op 1 januari 1973 hondeird stenen die op dat moment f 100,kosten, dan is het wel zeker dat men voor die zelfde stenen op I januari 1974 honderd tien gulden moet betalen, en men dus voor het biljet van f 100,tien procent minder (stenen in dit geval) kan ko pen, terwijl door het bezit van die honderd stenen bet bezit tenminste hetzelfde blijft. Per seconde Inflatie is dus een ernstige zaak, waarover al heel wat geschreven en nog meer is gesproken, ln ons land maar ook over de gTenzen. De erg ste Inflatie deed zich voor precies vijftig Jaar geleden bij onze ooster buren. Een inflatie die zo verschrik kelijk was dat het gehele economi sche leven ontwricht werd. Wanneer het niet zo'n Intrieste periode voor het toenmalige Duitsland zou zijn geweest, met verstrekkende gevolgen voor de gehele wereld ln de daarop volgende twintig Jaar, zou men het els één grote klucht kunnen be schouwen, want de anecdotes uit die periode passen beter in een blij spel dan in een treurspel en dat was die inflatieperiode. Eerst even een stapje terug naar de oorzaken van de waanzinnigste in flatie ter wereld die van Januari tot november 1923 duurde. Door Han Wielick Nadat in november 1910 door de nederlaag in de eerste wereldoorlog het Duitse keizerrijk was inge stort hadden de sociaal-democraten de leiding overgenomen. Voor de hand liggend, want zij waren in het rijk dat Bismarck had geschapen, decennia lang de sterkste oppositie geweest. Er volgde een revolutionai re periode, waarin in veel steden en dorpen arbeiders- en soldaten-raden naar Russisch voorbeeld werden ge vormd. De uiterst linkse groeperin gen de Spartaklsten die later de kern werden van de communistische partij deden zelfs in 1919 ln Berlijn een poging tot een staats greep. Deze Putsch werd door de regering van Fritz Ebert in samen werking met het leger neergeslagen. De leiders van deze opstand Karl Liebknecht en Rosa Luxemburg werden gearresteerd en door de po litie vermoord. Adolf Hitler op de foto bezig aan een van zijn befaamde redevoeringen in de Berlijnse Kroll Opera vond ln de beginperiode van het nationaal socialisme zijn trouwste en fanatiekste aanhangers onder vooral de kleine spaarders en de middenstand, die het gelag hadden moeten betalen van de verschrikkelijkste aller inflaties. Weimar Ook op andere plaatsen o.a. in Beleren waar een Sovjetrepubliek werd uitgeroepen werden ultra linkse oproeren bedwongen. De macht van de arbeidersraden ver minderde snel ten gunste van de legale overheid en het resultaat van de verkiezingen voor een oonstitu- tionale vergadering op 19 Januari 1919 was dat alleen voor een bur gerlijke democratische republiek een meerderheid bestond. Deze werd bekrachtigd toen de nieuwe grondwet werd aangenomen in de stad Weimar waar Goethe de langste tijd van zijn leven woonde, en niet in het Pruisische Berlijn. De Republiek van Weimar met de sociaal-democraat Ebert als eerste president en zijn partijgenoot Phi lips Scheidemann als eerste rijks kanselier kwamen al meteen voor een ernstige crisis te staan: moest het wel of niet in mei 1919 de vrede van Versailles accepteren. Men besloot van wel. Scheidemann trad uit protest af en in conserva tieve en legerkringen heerste grote verbittering. Op 28 Juni 1919 werd het verdrag ondertekend en van dat moment af stortte de propaganda van alle te genstanders zich op de Erfullung" (nakoming) van wat één van de grootste strijdvragen in de Duitse politiek zou worden moest men het verdrag loyaal nakomen en de enorme schadevergoedingen aan de overwinnaars van de wereldoorlog betalen of alles saboteren). Staatsgreep 1920 een mislukte staatsgreep deden, werd in Juni 1920 de eerste gewone verkiezing gehouden. De uitslag: een verschuiving naar rechts. In april 1921 werden de herstelbeta lingen die Duitsland aan de win naars (de geallieerden) moest doen, vastgesteld. Duitsland zou 132 mil jard goudmark betalen plus nog eens 6 miljard extra aan België. Het bedrag zou in termijnen van 2 miljard mark per Jaar plus 26 pro cent van de waarde van de Duitse export worden geïnd. Vanaf dat moment grepen extre mistische groeperingen vooral van rechts - de herstelbetalingen aan om steeds fellere kritiek op de rege ring te leveren. Men schuwde zelfs de terreur niet en liet politieke te genstanders Mathias Erzberger, Walter Rathenau vermoorden. De regering voerde maandenlange onderhandelingen met de nende landen ov- van de herstelbetalingen, maar zon- geheel Duitsland. In het Roergebied ging men langzaam-aan-werken, sa boteerde of ging in stalking in de fabrieken die de Franse legers als produktieve panden onder beheer hadden genomen. Het kwam zelfs tot bloedige gevechten tussen de be zettingstroepen en de Duitse ver- Bezet Maar de bezetting was vooral fataal voor het Duitse financiële systeem. Zij gaf de aanzet tot een inflatie, die tenslotte tot volslagen waanzin leidde. De kiem van deze inflatie was reeds in de oorlog (1914—1918) gelegd toen de Duitse regering de oorlogs voering voor een groot deel finan- cieerde met het drukken van bank biljetten de bankbiljetten circu latie nam tussen 1914 en 1919 toe van 6 tot 33 miljard en dat ging door in de eerste naoorlogse jaren, doordat de staat zijn uitgaven niet kon dekken door belastingen. De dekking van een munteenheid wordt vastgesteld door het goud dat in bezit is, bezit aan buitenlands geld en de waarde van de nationale pro- duktie. Een dag voordat de Fransen en Belgen het Roergebied bezetten, stond de dollar op ongeveer 10.000 Mark. Minder dan een week later op 20.000 mark, drie weken later op 50.000 mark. In de zomer steeg de dollar tot 100.000 mark, tot 1 mil joen mark, tot 10 miljoen mark. In de herfst waren 39 papierfabrieken en 1782 drukpersen bezig met de fabricage van papieren geld en postzegels. De dollar stond op 99 miljoen mark. Tenslotte werd de inflatiedana zo wild dat de dollar op de beurs in Berlijn steeg met 613 duizend mark PER SECONDE! Een brood kostte al spoedig een miljoen mark, toen twintig, dertig vijftig, zestig miljoen mark. Voor een doosje lucifers moest men tien tallen miljoenen marken betalen. Kappers rekenden twee miljard mark voor haarknippen. De lonen en salarissen werden per dag en tenslotte per halve dag, Ja in enkele gevallen per uur, uitbetaald. Aan de fatorlekspoorten stonden de vrouwen te wachten die met de verdiende miljoenen later miljarden naar de winkels renden om het geld in goederen om te zetten, omdat de prijzen van uur tot uur stegen. Er waren bankbiljetten van 1 mil joen mark, van 10 en 100 miljoen later van 1 miljard en 10 miljard mark. Wanneer de vrouwen Inkopen gingen doen, moesten zij de bankbil jetten in koffers meeslepen. In een jaar tijd was de mark tot 1/1000 miljardste deel gedaald van de waarde die het 12 maanden daar voor had bezeten. Aan dé andere kant werd Duitsland leeggeplunderd door buitenlanders die met dollars, guldens, ponden of francen alles voor een appel-en- een-ei konden kopen. Vooral kunst schatten verdwenen voor spotkoop jes over de grenzen, terwijl huizen, meubilair, ja alles van hen die hun geld ln één slag waardeloos hadden zien worden, in buitenlandse han den overging. In één klap Want zij die Jarenlang hadden ge spaard waren in één klap al hun spaarpenningen kwijt en zij die leefden van spaarrenten of pensioe nen waren in een paar maanden tot de bedelstaf veroordeeld. Na een paar maanden begon men zich steeds minder voor geld te in teresseren de inflatie was trou wens niet meer bij te houden voor gewone stervelingen en men ver viel in een soort „economie" zoals ons land tijdens hongerwinter van 1944'45 kende. Men ging goederen en arbeidskracht ruilen tegen goe deren. Het geld had afgedaan. Op 15 november 1923 maakte de Duitse regering samen met de geal lieerden een einde aan deze waaajbi zin. Men stabiliseerde de koers vaZi de dollar op 4.2 biljoen papierma|(?e (1 biljoen is 1 miljoen maal 1 mi de joen ofwel 1000 miljard) en voër3W( een nieuwe munteenheid ind Rentemark, die gefixeerd werd dgc een biljoenste deel van de oud01 mark. w Een kwart De Rentemartc werd gedekt door procent „Grundschuld" op het g« hele Duitse bezit aan landerijei bossen en industrie. T Het was eigenlijk een verlate oor T logsschuld, waarmee op deze manie1 werd afgedaan op kosten van d Duitse spaarders. Hadden voor d 1 eerste wereldoorlog de Duitse ban 1 ken een kapitaal gehad van onge 1 veer 30 miljard goudmark, na d stabilisering van 1923 Was er val dit bedrag nog maar één kwal j Na de geldhervorming voltrok ziel een stabilisering en normaliserini van het economische en politiek) leven in Duitsland. Onder de Ame rikaanse financier Dawes werd eei nieuw plan uitgewerkt een tijde lijke regeling voor de herstelbeta lingen, waarbij Duitsland tot 192 jaarlijks 1 miljard later 2.5 miljar goudmark zou betalen. Evenmin In 1929 werd het plan Daves ver vangen door het plan van een dere Amerikaanse financier Young. Het definitieve bedrag schadevergoeding werd vas Duitsland moest in de loop van 51 jaar totaal 116 miljard goudmarli betalen. Door de economische chaoe die na de beurskrach van 1929 volg de, werd dit bedrag teruggebrach tot 3 miljard, welk t min betaald zou worden Vooral de kleine spaarders e middenstand hadden van de schrikkelijks te aller inflaties gelag moeten betalen en uit deze groep recruteerde Adolf Hitler, die op 8 november 1923 in Münchei een mislukte staatsgreep deed, voor- al in de beginperiode van het na tionaal-socialisme in Duitsland zijn trouwste en fanatiekste aanhan< gers... Bronnen: Sesam wereldgeschiede nis; Revolutie der J. Bouman; De Krach John Kenneth; Galbraith, divers» krantenleggers. In Januari 1923 deze week precies vijftig Jaar geleden rukten Fran se en Belgische troepen het Roerge bied binnen en bezetten het. Men wilde op deze manier druk uitoefe nen op de Duitse schuldenaar, die in gebreke was gebleven met beta len. Deze bezetting ontketende een storm van verontwaardiging over

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 10