Logische uitslag in utrecht ACHT EREDIVISIE-CLUBS IN BEKER-KWARTFINALES CHAOS BIJ DUEL AC MILAN Scorebord Enthousiaste amateurs van Elinkwijk gewipt door NAC (0-4) SPORT PAOINA 9 HSSBESüM SPORT SPORT was dan misschien een geflat- maar natuurlijk wel een lo- uitslag. De liefhebbers moe Ir ian nog zo aardig voetballen, tl Elinkwijk en NAC gaapt ten- wel een grotere kloof dan de klassen die de clubs op papier dt. Training, tempo, conditie, teit en inzicfat zijn begrippen Ike profploeg van eredivisie-ni- al bij voorbaat bevoordelen in il de Tombe onfrontatie met amateurs, wijk-trainer Jan de Bouter: hebben ons best gedaan, maar waliteit heeft de doorslag gege- Bij balverlies gingen onmiddel- drie, vier tegenstanders positie u. Dat is het verschil met ama- Bovendien lag het tempo NAC natuurlijk veel hoger, r wat wil Je, zij trainen drie, keer per week, wij doen dat of drie keer". >per t daaruit voortvloeiende ver kan alleen worden genivelleerd ien amateurploeg ver boven de i kracht voetbalt- en dat deed wijk de eerste twintig minu- Begeleid door orgiën van ge- zochten de Utrechtse eersteklas dapper de aanval. De moed re- erde in een trio gave mogelij k- n. Rechterspits Rijnsoever dook tal in glijvlucht langs het doel de totaal verbijsterde Jan de (voorzet van linkerspits Le- re in de zesde minuut), midden- ?r Block knalde spijker naast nadat NAC nerveus uitverdedigd (tiende minuut) voor de twintig minuten wa- verstreken miste weer Rijns- r een dot van een kans. 'Als soever die bal erin kopte, loopt allemaal anders 'wist De Bou- stellig'. Dan hoeven wij niet op NVL-BEKER DERDE RONDE sw 2—0 Qdam AZ '67 2—3 (na verl.) 1—3 1—3 4—0 1—0 0—4 2—1 de aanval te blijven spelen, met het risico op een uitval Maar toen we eenmaal met 1—0 achter kwamen, moesten we wel blijven gaan. En dat ging te ongeorganiseerd'. Inderdaad, vlak nadat NAC-mid- denvelder Quaars het enthousiasme aanmerkelijk had bekoeld met een doeltreffende uithaal langs doelman Chris Heil (25e minuut) begon het verval zich binnen Elinkwijk af te tekenen. De Jacht op vroeg succes had danig aan de conditie geknaagd. Elinkwijk viel nog wel aan, maar de Fittipaldi wint Argentijnse GP BUENOS AIRES De Brazi liaanse wereldkampioen bij de cou reurs Emerson Fittipaldi heeft gis teren de Grote Prijs van Argentinië gewonnen, de eerste wedstrijd tel lend voor het kampioenschap van 1973. Fittipaldi met Lotus verdrong in de 87ste ronde, er moesten 96 ron den van 3.354 meter worden gereden, Francois Cevert (Fra) met Tyrell- Ford van de eerste plaats. Cevert werd tweede, zijn stalgenoot de Brit Jackey Stewart werd derde. Maassen v. d. Brink derde in Rotterdam ROTTERDAM De AV Holland atleet D. Maassen v. d. Brink is gis teren derde geworden (1.18.54) in 'n snelwandelwedstrijd die in het Kra- lingse Bos werd gehouden. Voor hem finishten T. J. Ras (1.17.05) van RWV en J. P. Vos (1.18.35) RWV. Den I Varkevisser en Bronstring aan de leiding ARNHEM Varkevisser, Bron string en Toet hebben na de achtste ronde in de halve finalegroep B van het toernooi om het persoonlijk damkampioenschap van Nederland met 10 punten de leiding. Varkevis ser kwam dit weekeinde remise overeen met Prinsen en won van Pippel, Bronstring won van Goeree maar verloor later van Palmer. DEN HAAG De derde ron de van de strijd om de KNVB- beker is glad verlopen. Er viel niet één verrassing te noteren. Elinkwijk, de enige nog overge bleven amateurploeg, die in de vorige ronden voor „vuurwerk' zorgde, ontwaakte tegen NAC uit de bekerdroom; (hetzelfde lot ondergingen alle lager geplaat ste clubs. Het gevolg daarvan is dat in de kwartfinales 8 eredi visieclubs optreden. De volgende wedstrijden staan voor woens dag 14 maart op het programma PSV-Sparta, NEC— Feijenoord. FC Den Haag— NAC, AZ '67— FC Twente. Van die acht drongen NAC (0-4 bij Elinkwijk) en FC Twente (4-0 tegen Heracles) zo op het oog het gemakkelijkste door, op de voet gevolgd door PSV (1-3 bij Excelsior) en Feye- noord (1-3 bij PEC Zwolle). Maar vooral Feyenoord heeft toch lange tijd veel moeite moe ten doen in Zwolle. In het ma tige duel, waarin de spanning veel vergoedde stond het lange tyd 0-1. Als PEC wat meer rou tine had gehad, zou het doelpunt dat Theo de Jong in de 25e mi nuut had gescoord, zeker be antwoord zijn. Want Feyenoord en dan vooral Israël liet verdedigend nogal eens wat steekjes vallen. Maar PEC kon daarvan niet profiteren.Tien mi nuten voor tijd viel de beslissing: Wery scoorde na aangeven van Kristensen. Het mooiste doelpunt van de wedstrijd kwam drie mi nuten voor tijd op naam van Willem van Hanegem, die in de 1ste heltf de gele kaart kreeg wegens aanmerkingen op de lei ding. Van Hanegem kopte de bal na een voorzet van Ressel zeer fraai in. In de laatste seconden scoorde PEC nog een verdien de tegentreffer: 13.500 toeschou wers zagen Heskamp koppend 'n voorzet van Rorye afronden: 1-3. Echte topclubs Sparta begint steeds meer een echte topclub te worden. Elk voetbalteam heeft weieens een slechte dag, maar het zijn al leen de kwaliteitsploegen die dat kunnen opvangen. Sparta be reikte, ihoewel het ver onder zijn kunnen speelde, vrij gemakke lijk de kwartfinales door een ze ge op FC Amsterdam: 1-0. Willy Kreuz, de enige die naar zijn normale niveau reikte zorgde voor 9000 toeschouwers voor het doelpunt. FC Den HaagDe Vo- lewijckers kon de 4000 in het Zuiderpark slechts zes minuten boeien. Een snelle openingstref fer van René Pas, nog geen twee minuten later gevogd door de gelijkmaker van Lok gaven aanleiding te veronderstellen dat het een spannend duel zou wor den. Het tegendeel was echter 't geval: in het verdere verloop van de strijd viel nauweljks iets te genieten, zo slordig speelde het oppermachtige Den Haag. Tekenend voor het gebrek aan stootkracht in de Haagse aanval was dat laatste man Aad Mans- ved de winnende treffer scoor de: 2-1. Vooral in de tweede helfi kwam het klasseverschil tussen FC Twente en Heracles duidelijk aan het licht. Na de snelle goal van Phalplatz had Heracles tot de 62e minuut stand gehouden. Toen het echter door Jeuring 2- 0 was geworden, was Heracles snel een verslagen ploeg. René van de Kerkhof en nogmaals Jeuring m aakten het kwartei doelpunten vol. 4-0. Ook de andere eerste divisieclub SW kon het niet bolwerken Bij NEC werd een 2-0 neder laag geleden. Toch heeft SW de goede kansen op een beter re sultaat gehad, maar de mooiste mogelijkheden werden gemist. Voor NEC schoot Thijssen in de achtste en 52e minuut raak. Er waren 4200 toeschouwers in Nij megen. Lol eraf Bij Excelsior PSV was de aar digheid er voor de 3000 toe schouwers al snel af. Het vanuit de verdediging opererende PSV sloeg in 51 min. 3 x toe tegen Excelsior dat veel meer in de aan val was. Eerst scoorde Schmidt Hansen na een pass van uitblin kende middenvelder Strik (8ste min.) met een schitterend schot produceerde Wily van der Kuijlen na een half uur het tweede doelpunt en de lol was er compleet af toen Strik na 51 mi nuten voor 0-3 zorgde. Zeven minuten voor het einde redde Moerkerken voor Excelsior de eer (1-3» in het duel waarin de PSV-er Van den Dongen een ge le kaart werd voorgehouden door arbiter Ram. Gemakzuchtig Het gemakzuchtige AZ '67 tenslotte kon de eerste divisie- club Veendam pas laat in de ver lenging van zich afschudden. Veendam dat in de eerste helft de leiding had genomen door Wieringa, zag zich na de pauze geconfronteerd met een achter stand door doelpunten van Suu- rendonk en Kist. Kerkhof maak te zeven minuten voor tijd ech ter een verlenging noodzakelijk. In dat extra half uur leek het sterkere Veendam winnaar te gaan worden. AZ- doelman Schreuder redde echter geweldig na een poging van Derksen. Een minuut voor het einde van de verlenging schoot Kabel AZ toch nog naar de laatste acht: 2-3. "RECHT Natuurlijk wist iedere Utrechter diep in zijn hart dat het niet kon. Die har- ealiteit evenwel, werd voor het duel Elinkwijk-NAC gemakkelijk voorbij gelopen. Val- loop omspoelde de ongelijke bekerpartij in Utrechts Zuilen, want de op sensatie-be- e 1 1.000 wilden zo ontzettend graag meemaken dat de 'kleine' amateurs nog eens ze- erend lang een profploeg zouden trekken. Hoop die ook zijn oorsprong vond in de rgeschiedenis. Had Elinkwijk immers ook niet de eerste divisie-clubs Eindhoven (3-0) VW (2-0) moeiteloos uit de KNVB-bekerstrijd gewipt? Nou dan. zowaar, het chauvinisme werd gevoed ook. Meer dan twintig minuten lang bleef de overgebleven amateurploeg in de derde ronde de evenknie van de bedwinger van i. Daarna echter triomfeerde de kwaliteit toch nog ruim over het hartverwarmend ousiasme. NAC won met 04. De Spartaan Sadek passeert de FC Amsterdam-verdedigers Koopman en Visser. Charley Bosveld kijkt (links) belangstellend toe. SAVONA Het Nederlands amateurelftal heeft gisteren in Savona een vriendschappelijke voetbalwedstrijd tegen de Ita liaanse amateurs met 21 ge wonnen. Bij de rust was de stand nog gelijk: 11. Na een half uur scoorde De Zeeuw van der Broek, die een combinatie tus sen Van Dullemen en Koppe- draayer goed afrondde. Vijf mi nuten voor de rust zorgde uit blinker Mazzio Magli, de oud- spits van Fiorentina, voor de verdiende gelijkmaker: 11. In de tweede helft zagen de 5000 be zoekers een evenwichtige wed strijd. Toen Nederland in de slotfase nog een offensief ont ketende, kopte een Italiaanse verdediger in eigen doel: 12). Daarmee kreeg Nederland, dat eerder deze week gelijkspeelde, tegen Cyprus (00) iets te veel loon naar werken. In de 71ste minuut werden Van den Broek en de Italiaan Frantagelli uit het veld gestuurd. Het "miljoenen-elftal" van Werder Bremen, dat slechts één punt uit de laatste vijf wed strijden over han gefliouden, heeft zaterdag voor een daverende verrassing gezorgd door in een uitverkocht eigen huis (38.000 toeschouwers) lijstaanvoerder en komende tegenstander van AJax, het trotse Bayern Mlln- chen, met 1—0 te kloppen. De "vader" van deze opzienbaren de overwinning was internatio nal Horst-Dieter Höttges. De voorstopper verloor Gerd Mtil- ler geen ogenblik uit het oog, organiseerde de verdediging en verzorgde de aanvoer naar de voorste linie. Van zijn voet, kwam ook de voorzet, waaruit drie minuten na rust Hasebrink het enige doelpunt maakte. Die score was in overeenstemming met het spelverloop. Werder had een licht overwicht en het scheelde niet veel of het was in de 57ste minuut 20 geworden. Achtereenvolgens troffen Hase brink en Neuburger toen de paal. De eindsprint van Bayern leverde niets op. Door dit resultaat is een eind gekomen aan de overheersende positie van Bayern Mlinchen. Fortuna Diisseldorf kan via winst in de achterstallige wed strijd zelfs op gelijke hoogte ko men met de landskampioenen. Een strafschop voor AC Mi lan heeft voor de tweede keer in zes weken voor een enorme chaos gezorgd bij een wedstrijd uit de Italiaanse eerste divisie. AC Milan versloeg gisteren in een uitwedstrijd Palermo met 10, dank zij een strafschop in de tachtigste minuut, die inter national Rivera "verzilverde". Nadat de scheidsrechter de strafschop 10 minuten voor tyd had toegekend, brak een enorm tumult los. De Siciliaanse toe schouwers wierpen alles wat voor handen was op het speel veld, flessen, sinaasappelen, pa- rapluies en geldstukken. Een fles raakte middenvelder Landi- ni van Palermo, die pas na en kele minuten de strijd kon voortzetten. Na de wedstrijd moest de po litie duizenden woedende sup porters verwijderen ten einde de bus van AC Milan met meer dan een half uur vertraging, te kunnen laten vertrekken. De scheidsrechter verliet het sta dion nog veel later. Zes weken geleden waren er in Rome ook ongeregeldheden toen de andere Milanese club, Inter- nazlonale, daar op bezoek was. Ook in dat duel viel er vlak voor tijd een strafschop, waar na talrijke toeschouwers over de hekken klommen en het speel veld bestormden. De wedstrijd werd gestaakt. Voor dit incident werd Roma ondermeer gestraft met het spelen van twee thuis wedstrijden buiten het eigen sta dion. ploeg miste de overtuiging die het voor de koude douche in zo grote mate in de offensieve acties had ge daan. Het balverlies dat door te on georganiseerde aanvallen steeds op nieuw werd geleden, leidde aanvan kelijk tot felle tegenstoten van de geduchte opponent en vervolgens tot het verlies van het middenveld. Toch droegen de amateurs de 01 met ijzeren wilskracht naar de thee tijd. Waarin De Bouter zijn „lief hebbers" erop wees niet zoveel met de bal te lopen. Die trainer had zijn spelers echter ook moeten wijzen op de juiste verdeling van de krachten te letten. Als Elinkwijk de race beter had uitgebalanceerd, dan zou de klap van het tweede doelpunt niet zulke desastreuze gevolgen hebben gehad Maar de Utrechtse formatie sprintte na de pauze andermaal amateuris tisch weg in een onbesuisd offen sief, dat alle energie weg vrat. Klap De klap van het tweede doelpunt trilde dan ook keihard na. Toen ver dediger Zorge de bal in eigen doel had gekopt (bij een poging een in zet van Van Dijk te keren) stortte Elinkwijk in verwarring ineen. In de periode van de 60e tot de 67e mi nuut raasde NAC professioneel naar 04 door doelpunten van Bouw meester en Van Dijk. NAC-trainer Ben Peeters: „We zaten eigenlijk te wachrten op dat tweede doelpunt. Toen dat viel ging het echt goed lopen en toen was het zo vier nul. Logisch, want op een gegeven mo ment moeten de conditie en de tech niek toch de doorslag gaan geven. Al heeft Elinkwijk dan een leuke ploeg, het had abnormaal geweest als we hadden verloren. Vooral om dat we de ploeg bepaald niet heb ben onderschat. Maar Je weet, bij Onze Lieve Heer en bij NAC is al les mogelijk. Zo kon het ook gebeuren dat Elinkwijk-middenvelder Van den Bosch in de slotfase onbekommerd kon doorlopen naar 41. Dat doel punt werd echter wegens buiten spel doorgehaald door scheidsrechter Pijper, waarna de tribuneklant zijn doffe dodenmars op de trommel on verdroten doorzette. Hij dreunde er de realiteit mee naar de oppervlakte. Trainer de Bouter: „Nu gaan we ons weer volledig richten op de competi tie. We willen volgend Jaar namelijk weer graag meedoen. Het is ons zeer goed bevallen Erwin Sparendam, de laat ste verdediger van Elink wijk in duel met Van Dijk. De NAC-speler wint

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9