Huisarts zijn leer je niet in je studie medicijnen ©ok een actie van Amerikaanse miljonairs? Pastoor M. Goudkamp nam afscheid van Leiden Lezers schrijven Opleiding in de praktijk in 1975 verplicht Gymnasium ondanks offerweggevaagd MAANDAG 29 JANUARI 1973 1 EI DEN ,,De medicijnenstudie is helemaal ingesteld op jr+ep-n rlif» Wprnl-Knmpn in 7if]fPinmii7fn I)#» stniipnt/»n - -->•- Leidse schoolschaaktitel EIDEN ,,De medicijnenstudie is helemaal ingesteld op irtsen die terechtkomen in de ziekenhuizen. De studenten leren over gevaarlijke ziektes maar ze leren niet een klei nere ziekte als de mazelen of de griep te zien. Zulke ziek- komen in een ziekenhuis niet voor. De huisarts staat ook in een heel andere relatie tot zijn patiënten en dat zijn allemaal dingen die je in de praktijk moet leren. Nu kun je nog, na je zeven jaair medicijnen, onvoorbereid een huis artsenpraktijk instappen, maar in 1975 kan dat niet meer". Dr. J. D. Mulder, één van de drie luisartsen uit de groepspraktijk in [oordwijk, is al enige tijd bezig met et voorbereiden van een soort iraktijkjaar voor beginnende huis- rtsen. Hij doet dat als staflid van et Leidse Instituut voor Huisart- en geneeskunde. Als in 1975 de eerste studenten de dan zesjarige medicijnen stu- ie afkomen en het verplichte jaar specialisatie" of gerichte beroeps- pleiding moeten gaan volgen, moet l opleiding zijn voor huisart- artsen die eraan meedoen. We be middelen voor Jonge artsen die (niet zomaar de praktijk willen instap pen. Inspanning Dr. Mulder: "In Utrecht is deze uisartsenopleiding al in 1971 be- onnen, de VU en de GU in Amster- beginnen dit jaar. Rotterdam in 1974 en Leiden, als laatste, eglnt er in 1975 mee. De bedoeling dat afgestudeerde artsen voor anjunimaal een half jaar en op kos- van de universiteit, een half meedraaien in de praktijk van en huisarts. Dat gebeurt niet op leine schaal ook al en dat zal traks in het groot moeten. Er zullen, in 1975, zo'n tachtig Wij hebben op het ogenblik in de groepspraktijk in Noordwijk één één jonge arts meelopen. Zo iemand moet een mentaliteit heb ben van: Ik wil niet veel geld ver dienen maar wel veel leren. En de artsen bij wie hij in de praktijk gaat moet niet een onverschillige houding hebben van: stuur 'm maar. Het kost een hoop inspan ning om de opleiding goed te laten lopen. De arts die we in de groepsprak tijk in de opleiding hebben loopt in het begin heel langzaam mee. We vragen aan patiënten of ze er geen bezwaar tegen hebben als ze met hem of haar praten. En in het be gin mag hij er een half uur over doen als hij dat nodig heeft. Lang zaam kan dat aantal worden opge voerd. Hij moet leren recepten schrij- een eenvoudig griepje weten te honderd "leerling-huisartsen" per genezen zonder direct i ern- aiversiteit in rorden al begonnen te propageren at de artsen op vrijwillige basis en p eigen kosten beginnen met de uisartsenopleiding. We hebben nu tiental erg enthousiaste huis- stige infectieziekte te denken. Hij toirom zijn kan de kortlopende visites praktijk moeten HORLOGES De mooiste en de ruimste keuze, in de allerbeste merken SEIKO - ETERNA - CERTINA CITIZEN - PRISMA - LASITA JUNGHANS en EWE - ANCRE Voor f39,50 heeft U bij ons al een echt Anker Uurwerk, schokvrij, onbr. veer. Door eigen ateliers, de beste vakservice. Uw horloger. v. d. Water Haarlemmerstraat 181, Leiden (huisartsbezoek bij patiënten die tijdelijk ziek zijn) en bij langlopen de visites kunnen we om en om gaan zodat hij ook dat kan zien. Elke d&g wordt er een werkbespreking ge houden. Het prettige daarvan is dat niet alleen de arts die in de oplei ding zit er veel van leert, maar ook jijzelf. Zo'n jong iemand in Je prak tijk dwingt je ertoe kritisch te blij ven, op de hoogte te zijn. Je roept elkaar te hulp. Er zijn huisartsen, die hun hele praktijk al hebben inge steld op een arts in de opleiding. Als de huisartsenopleiding een maal draait zal er elke week een dag op het Instituut worden gehou den waar de "leerling-huisartsen", hun ervaringen kunnen uitwisselen. Dat gebeurt nu ook al, maar op vrijwillige basis. Het grote probleem in Leiden is, dat het Instituut voor Huisartsenge- neeskiuide veel te weinig stafleden heeft en dat zal met de huidige per soneelsstop ook wel niet verbe teren. LEIDEN In het geheel bezet te witte kerkje aan de Zoeterwoud- se Singel heeft pastoor M. Goud- kamp gisterochtend in verband met zijn vertrek naar Australië afscheid genomen als pastoor van de Oud-Ka- holieke Kerk. Pastoor Goudkamp, die voor zijn komst in Leiden nu bijna twee jaar geleden reeds twintig Jaar ipriester was van de Anglicaanse Kerk in Australië, keert naar deze kerkgemeenschap terug en wordt lid van het team van de kathedraal te teken van dienen. Vrij en blijmoe- Grafton. In zijn afscheidswoord dat dig hebt u Jezus Christus gepredikt, ontleend was aan een schrift- cleelte uit Mattheus 8, wees de schei dende pastoor op het volgen van Je zus. Het is een opstaan volgen en Na afloop van deze dienst hebben !SfVfn dlf Ulet kwamJom velen van het echtpaar Goudkamp gediend te worden doch om te die- afscheid genomen. Namens de paro- nen* chianen werd een platenspeler aan- Na de communie dankte de aarts- geboden, aan welk geschenk de vrou- bisschop van Utrecht, mgr. M. Kok, wenvereniging nog een plaat toe die in Leiden gebaren is, pastoor voegde. Op de foto (Jan Holvast), Goudkamp voor zijn Leidse pastora- neemt mgr. Kok (links) afscheid le arbeid, die eveneens stond in het van pastoor Goudkamp. 5* LEIDEN Hoewel het team van het Stedelijk Gymnasium in de strijd om de schoolschaaktitel van de LSB volgens het befaamde opofferingsre cept was samengesteld, d.w.z. aan de beide topborden werden de vijfde en zesde bordspeler voor de leeuwen ge worpen, slaagde het er niet in de grote favoriet, het Rijnlands Lyceum, te verontrusten. Integendeel, de ti telkandidaat wandelde rustig en be heerst naar een maximale zege van 0-6. Bonaventura had de grootste moeite met Louise de Coligny. Het kwam niet verder dan een 3-3 ge lijkspel, zodat Bonaventura nu één matchpunt achterstand heeft op het Rijnlands Lyceum. Het duel in de volgende en laatste ronde tussen het Rijnlands Lyceum en Bonaventu ra zal de beslissing moeten brengen. Stedelijk Gymnasium —Rijnlands Lyceum: 0-6. z Reeds na luttele minuten won Ko- nings aan het eerste bord een stouk van Teeuw. Daarna zorg de Konings voor 'n technisch knock out. Baart bouwde tegen Theunissen een positipneel gewonnen stelling op. Theunissen liet zich aflossen door Los en zowaar Los kreeg remise-kansen. Het weggeven van de kwaliteit leidde uiteindelijk toch nog tot verlies voor het dapper vechtende duo aan het tweede bord. Dobbelaar snoepte in een Hollandse partij Frielink een pion af. Toen hij met een grappige com binatie ook nog de kwaliteit won, kon Frielink het winstpunt wel ver geten, hetgeen resulteerde in het win nen van enige pionnen. Dat was vol doende voor de winst. Sohreuder won een paard tegen twee pionnen. Even later liet hij een stuk instaan en zei: „Wat Jammer van het stuk!" Zijn op ponent greep zonder nadenken het stuk en verloor prompt een toren. Planjer werd langs positionele we gen door Luyendijk geruisloos wegge- choven. De gedetailleerde uitslag luidt: A. t Teeuw (Stedelijk Gymnasium)— L. Konings (Rijnlands Lyceum) 0-1. P. Theunissen/ A. Los— J. Baart 0-1. H. Frielink— R. Dobbelaar 0-1. W. Roëll— D. Schweizer 0-1. R. Brandt C. Schreuder 0-1 A. F. Planjer— G. Luyendijk 0-1. BonaventuraLouise de Colig ny: 3-3. Listig Geertsma won met zijn vervelende b4-openlng een pion en via een pen ning nog één. De winst was daar na een kwestie van techniek. Van Berkel raakte tegen De Vries in een Weense partij in moeilijkheden. Hij gaf een paard en daarna nog een kwaliteit en stond toen verloren. Van der Wiel ging na een grote ruil partij in het eindspel te gronde aan een achtergebleven pioai. Ook een leuk valletje baatte niet. Op listige wijze won een fel aanvallende Borst een stuk waarna Verra spoedig op gaf. In een rustige Siciliaan wikkel de Oei bekwaam af naar een beter- staand eindspel waarin hij een pion in een dame veranderde. Jansen raakte in een ingewikkelde partij 'n pion achter. Hij bezegelde zijn k>t. door in een matval tg trappen. De persoonlijke scores waren: G. Prinsen (Bonaventura)—F. J. Geert- sema (Louise de Coligny) 01. j. v. d. Wiel—A. de Boer 0—1. R. Bouter P. Jansen 1—0. K. Oei—W. de Jonge 1—0. K. v. Berkel—R. de Vries 0—1. J. Borsti-B. Verra 1—0. Met nog een ronde voor de boeg geeft de stand het volgende beeld: 1. Rijnlands Lyceum, 2 gespeeld 4 matchpunten, 11 bordpunten; 2. Bo naventura 2, 3. 8; 3. Louise de Co ligny 2, 1, 4 en laatste stedelijk Gymnasium 2, 0,1. Legermuseum ook op zaterdag open LEIDEN Met ingang van a.s. zaterdag zal bfj wijze van proef het Legermuseum op elke eerste zater dag van de maand geopend zijn, t.w. in de middag van 1 tot 5 uur. Het attractieve van deze zaterdag middagen, in het bijzonder voor jeugdverenigingen en andere groe peringen, is dat de bezoekers (sters) worden rondgeleid. Eventuele wacht tijden kunnen worden overbrugd omdat in l\et museum een gelegen heid is gecreëerd waar men zich kan verpozen en er bovendien in de projectiezaal korte diaprojecties en films worden vertoond. Als dit experiment op de eerste zaterdag van elke maand slaagt, zal in de toekomst het Legermuseum el- ke zaterdagmiddag geopend zijn. Ds Koelstra komt niet naar Leiden LEIDEN Ds. R. J. Koelstra te Amsterdam, die bij de Geref. Kerk in Leiden beroepen was in de vaca ture van dr. K. Dronkert. heeft voor dit beroep bedankt. EERSTE KOMKOMMERS LEIDEN De eerste komkom mers zijn geveild. Aanvoerder was D. M. Kooy, uit Leidschendam. Ko per: Commissionair W. de Mooij uit Noordwijk, die er 1.11 per stuk Een zucht van opluchting gaat door s wereld nu de bombardementen jn opgehouden, zo lezen wij in de igbladen. Maar mogen wij, naast al het ge- >mmel over hulpakties, nu eindelijk ok eens weten (en wij nemen aan ia-t het hele Nederlandse volk dit ■il) wat voor akties al die z.g. mee- ivende landen en volken op touw etten om de zwaar getroffen bevol- heel Vietnam te helpen'? Ipeciaal dat grote land, dat in zijn erblindlheki en hoogmoed de meest arbaairse ellende daarover heeft uit- estort onder het mom van het be de z.g. democratische vrij heid" (van een bepaalde oultuurge- [jaohite natuurlijk). Of is het weer het Nederlandse volk at gesuggereerd moet worden: ,,Wel doen en niet om te zien?" Zijn er i al die protesterende landen nu zaieen miljonairs genoeg dae de vele niljoenen die naddg zijn voor de hulp, a eaaimenlijk kunnen opbrengen? Moet ge iet onder het voorwendsel van !e naastenliefde" weer van de even- ens vele miljoenen minder draag- rachtigen uit de z.g. welvaartslan- 2^ ien worden afgebedeld? Zoals steeds ebeurt door de bevolking voor te louden dat vele kleintjes samen één "^root bedrag maken? Wij hopen van ganser harte dat volk in nood geholpen wordt door gehele wereld. Maartoch spe iaal ook door het laaid dat daar de eei rootste ellende bracht en verhou- :a ingsgewijs de meeste miljonairs en ïgs liljardairs bezit: Amerika! Het totaal bedrag is dan ook zeer ïoefcteressant om te vernemen, ge] EVERT, KRISTEEN, JAN WILLEM, TRUDIE EN VELE MEDESTUDENTEN hej Surinamestraat 126a, Leiden Geëindigd De massa echter, hoort, ziet, zwijgt, terwijl ze goed verdient aan die oorlog! Pas als 'n oorlog geëindigd is komt men tot actie. Er worden hulpgoede ren en verbandmiddelen gekocht van fabrikanten en handelaren, die ook munitie, napalm en elektronische wapens maken of verhandelen. Deze hulpgoederen worden vervoerd door vervoersmaatschappijen, die ook het oorlogstuig vervoerden. Zo verdienen veel mensen zowel aan oorlog als aan vrede. Het kapi talisme staat werkelijk voor niets!. Arme landen worden arm gehouden door hoge invoerheffingen en laag gehouden prijzen. Als zo'n land in opstand komt, zendt het rijke deel van de wereld gewillig wapens, zodat ze elkaar kunnen vermoorden, onder het toeziend oog van de grote wereld machten, wier corrupte massa zich bedrinkt met Peyton Place en zich opwindt over 'n tv-show. Brood en spelen! Ieder mens op aarde en vooral hier in het rijke deel van de wereld, is medeverantwoordelijk voor elk slacht offer dat valt, of gevallen is. offer dat valt, of gevallen is. „Ieder voor zich-en God voor ons allen"!! is echter nog steeds 'n geliefde spreuk. Belangrijke personen die zich kun nen uitspreken tegen 'n oorlog, en zo de vrede kunnen bespoedigen, houden hun mond en door het Hiër archieke maatschappelijk systeem zwijgt ook de massa! „Homo Sapiëns" de mens met rede, de mens dus die kan denken! De mens is echter het enige dier op aarde, dat zichzelf uitroeit. Nog is het niet te laat, maar het is vijf voor twaalf. Doorgaan op deze manier is zelfmoord. Slechts 'n mas saal geweldloos optreden tegen on derdrukking, uitbuiting, vervuiling en geweld kan de mens nog redden. HENK J. M. SLOOS ws. la Licorne Hoofdstraat 99. Valkenburg Z.-H. 27 januari J.l. aan de kaak te stellen. Enkele dingen wil ik echter wel aan stippen. Hij beweert, dat de Noordvietna- mezen uit de steden An-Loc en Quang-Tri werden geranseld door het Zuidvietnamese leger. Dit is ech ter door de Amerikaanse luchtmacht gebeurd, welke deze steden eenvou dig met de grond gelijk maakte. Ver der suggereert de heer Buis, dat de Noordvietnamezen him strategische bedrijven hebben gesitueerd bij ge vangenkampen, ziekenhuizen en be volkingscentra. Wel. laten we eens naar onze goede stad Leiden kijken: Midden in de stad 2 kazernes, 1 elek triciteitscentrale, gasopslagtanks, X meelfabriek (de grootste van Neder land), 1 station met vlak daarnaast een groot ziekenhuis. Ook met opzet zo gebouwd? Ook in de andere grote steden zijn dergelijke voorbeelden te vinden. Een eventuele aanvaller van Nederland zou een mooi excuus heb ben om onze steden plat te gooien. Ook wü ik er even op attenderen, dat Karelië, de Baltische staten, Oost-Polen en Bessarabië tot 1918 indien zij zich overgeven. Het resul taat was echter nihil. Zou het mis schien komen omdat het regime Thieu niets met democratie heeft te maken, maar alles met corruptie, handel in verdovende middelen, ter reur (denk aan de beruchte tijger- kooien) en prostitutie? M.i. gaat het in Azië niet om wel of geen communisme, maar omdat de Aziatische volkeren nu eindelijk wel eens baas in eigen huis willen zijn. Dit met bruut geweld willen verhinderen is nu ordinair impe rialisme. H. v. d. WAALS Haarlemmerstraat 54b, Leiden. Vogel (5) Barend Ik las in dit blad dat de Jongens achter „Barend is weer bezig" zich niet in een hoek laten drukken door de berisping van minister Engels van CJt.M. Dit is nogal forse taal van een stelletje mensen die allemaal door het gehele Nederlandse volk be- Reactie Het lijkt me ondoenlijk de vele halve en hele onwaarheden en ver draaiingen, die gedebiteerd worden door de heer Buis in dit blad van bij Rusland behoorden, maar hen na de nederlaag in 1917 werden ontno men. Na hun overwinning in 1945 hebben zij deze gebieden weer bij de Sowjet-Unie ingelijfd. Dit kan men moeilijk ordinair imperialisme noe men. Sinds 1912 zijn de Westerse „beschaafde" volkeren verschillende malen Rusland binnengevallen en daar beestachtig te keer gegaan. Vindt U het vreemd, dat zij deze „beschaving" zover mogelijk van him grenzen, verwijderd trachten te hou den? Rest mij nog één vraag, als het re gime in Noord-Vietnam zo verfoei lijk is, is het mij een raadsel, waar om de Noordvietnamezen en Viet- cong zo hardnekkig doorvechten. Het regime Thieu heeft hen al verschil lende malen amnestie aangeboden teald worden, want laten wij de zaak eens gaan stellen zoals zij werkelijk is: iedere Nederlander betaalt voor z'n radio en TV f. 108,- per Jaar. En omdat lk ook die f108,- moet beta len vind ik het heieanaal niet leuk om door Barend te worden uitge scholden. Stel Je eens voor: wij bren gen tezamen 3 miljoen x f108,- per jaar op, en als dank daarvoor wor den we door Barend het spruitjes volk genoemd. Barend zegt nu wel: „Ja, hoor eens! Het is een contro versieel programma", maar het gaat toch niet aan om de mensen door wie Je betaald wordt, tegen de schenen te schoppen?!. W. VAN DALEN, Warmonderweg 71, Leiden. Na het stukje gelezen te hebben van de heer B. J. Diemei, vermoed ik, dat het dezelfde reiger is die ik ge zien heb op 2 Januari. Bij ons voor de deur zat hij aan de overkant van de vijver. Ik ging die eenden voeren en zag opeens die reiger zitten. Ik heb nog geprobeerd of hij ook brood wilde hebben. Toen ik het naar hem toe gooide vloog hij een paar meter weg en ging daar weer zitten met zijn kop naar de luoht. Het is gewoon enig om te zien. MEVR. CANBIER, Surinamestraat 56, Leiden. Vogel (6) De kleine watervogel die zo fan tastisch duikt is geen jonge aalschol ver, maar een volwassen dodaars. Dit is een fuut-achtige vogel die vrij algemeen voorkomt op meren met dichte vegetatie. Op rivieren, brede sloten en beschutte plaatsen komt hij als wintergast voor, alleen of in kleine groepen. Hij is zeer schuw. Vanuit onze woonboot aan de Haag- weg zagen we ca. 6 Jaar geleden een eenling en de daarop volgende win ters respectievelijk 2 en 4 dodaarsen. Wat betreft de reiger die is niet alleen. Ik zag 's avonds ca. 10 uur twee reigers op de dukdalven in het Galgewater bij het Kort Rapenburg. HORTENSE ANDRE DE LA PORTE, Schelpenkade 37, Leiden. Vogel (7) Naar aanleiding van "Blauwe rei ger aan een singel" kan ik de heer Diemei het volgende meedelen, wat misschien ook anderen interesseert. De blauwe reiger is door mij, reeds enige jaren lang, meermalen aan de Witte Singel en ook aan de Zoeter- woudse Singel waargenomen. Het is een bekend feit dat er van een rei- gerkolonle altijd wel enkele exem plaren in het land overwinteren en deze zoeken dan, btf gebrek aan voldoende voedsel in polder en plas sen, meer bewoonde centra op. De blauwe reiger is in de dichte nabijheid dan geen zeldzaamheid. Dat de reiger niet spoedig gezien wordt is, zoals de heer Diemei reeds opmerkte, te danken aan de schut kleur en de onbeweeglijke stand, zo dat door het jachtige leven, altijd haast, en noem maar op, maar ook door de onverschilligheid van velen voor wat dichtbij aan schoons en in teressants is te vinden, niet wordt gezien wat echter wel de moeite waard is om opgemerkt te worden. De blauwe reiger is echter een schuw dier, ook aan de Singels en gaat vlug op de wieken. Het is wel verbazend dat dit exemplaar de vis vlak bij de hear Diemei weg komt halen wat mi. wel een unicum ge noemd mag worden. Het is ook be kend dat de hier overwinterende rei gers bij gebrek aan vis e.d. ook rat ten eten. Op Poelgeest bevond zich vroeger een reigerkolonie en ook daar overwinterden enige exemplaren. De uitwerpselen en braalcballen zijn een nageplozen en er werden beenderen en haren van ratten gevonden. Ook op de begraafplaats aan de Groene- steeg heeft rond. 1947 een reigerko lonie genesteld. Beide kolonies zijn verdwenen. Natuurlijk hebben bij strenge win ters de reigers het te kwaad en zul len er sneuvelen. Dat de reiger aan de Singel eens een vis toegeworpen krijgt zal geen invloed hebben op het zelf voedsel zoeken. Meestal krijgt deze niets, als er geen vis ser is zeker niet, en toch komt deze reiger steeds terug en staat op een boomstronk of tak of aan de kant. Het kleine duikertje wat de heer Diemei zag is in de Singel een ge wone wintergast. nl de dodaars. Bij strenge winters heb ik er meer bij elkaar gezien, erg schuw als men er dicht bij komt. Al fietste men op de weg langs de graskant dan doken deze alleraardigste vogels onmiddel lijk onder en moest men goed oplet ten waar en wanneer deze weer bo ven kwamen. Het is ook weer een bewoner van polder en plas en gewend om direct bij al of niet gevaar te verdwijnen en meestal boven te komen tussen riet of biezen en dus veelal onzicht baar. Voorheen kwamen deze ook s winters voor in de Rijn en Schle- kade, in gezelschap van eenden en meerkoeten, welke laatste ook win ter gasten zijn. Een aalscholver heb ik eens ge zien in de Zoeterwoudse Singel, doch dit was een zeer zeldzaam geval. Van de eenden heb ik nooit ge merkt dat de witte elkaar opzochten. Maai- het is mogelijk dat dit geen wilde exemplaren zijn. Bij de wilde komen wel witte voor en deze paren ook met bonte eenden en bij de jon gen zien we meteen aan het geel en donkere dons dat een der ouders wit Een andere wintergast welke ech ter zeldzaam is geworden en ik de laatste jaren niet meer aan de sin gels heb gezien is de ijsvogel. Voor heen toe de Witte Singel en de Zoe terwoudse Singel landelijker waren en er nog stille laantjes en slootjes te vinden waren was dit vliegende juweel geen zeldzaamheid. Of komt deze vogel nog wel langs de singel voor? Dat zou ik dan gaarne verne- In de tuinen ronde de singel ko men nog veel vogels voor. In het voorjaar en zomer nestelen er lijsters, kool- en pimpelmees en een enkele spotvogel. In de nazomer en najaar: groenling, vink, roodborst, heggemus, distelvink of putter en soms tot grote conster natie van de lijsterbevolking een vlaamse gaai. Uiteraard zijn mussen, spreeuwen en kauwtjes en kraaien niet te tellen. Op voer komen deze vogels altijd wel af en het is interes sant de gedragingen in alle tijden Ik ben het met de heer Diemei eens dat dit weer eens wat anders is, al is het andere ook wel nuttig en nodig. Ik hoop ook dat er wat meer door lezers wordt waargenomen en, als het van belang is. de redactie van dit veelgelezen blad zo mogelijk een plaatsje wil afstaan voor wat in het grote boek der natuur steeds meer te lezen en te leren valt, wat nooit zal vervelen. J. J. VAN DER BLOM,

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3