Onderzoek ambtelijk apparaat kost 4 ton Rekening houden met wijk Actie „rat" TPa**y EERSTE VAN EO LANDDAG IN ALPHEN Zonder rijbewijs achter autostuur Piet Heinstraat krijgt fleur Meisje gewond bij aanrijding VOORZITTER „CALYPSO" INLEIDEN LEIDEN Onderzoek naar de structuur en de functione ring van het bestuurlijk en ambtelijk apparaat gaat Leiden bijna vier ton kosten. B. en W. vragen de raad, die van avond bijeen komt, een krediet van f 290.000,Al eer der werd f 100.000,uitgetrokken. MAANDAG 29 JANUARI 1973 „De Spartaan" agenda OEGSTGEEST Toen acin ingewijden van R.K. kerk- en verenigingsbestuurders bekend werd dat Staal een koninklijke onderscheiding zou worden uitgereikt was men daar zo mee De raad behandelt van de week voorts de begroting. Er ligt een voor stel van de PAK-fractie om de rege ling betreffende toekenning van jeugdsportsubsidie, gebaseerd op de leeftijd tussen 8 tot en met 17 jaar te herzien en de regeling te doen toepassen op de leeftijdsgroep van 6 tot en met 17 Jaar. Volgens het PAK telt een aantal verenigingen in het ledenbestand vele leden, die jonger zijn dan 8 jaar, met name zwem- en gymnastiekverenigingen. Amateurtoneel in I oorschoten heeft succes ingenomen dat men haar gistermiddag in een gezellige en feestelijke huiskamerbijeenkomst had gelokt, waar haar de eremedaille in zilver opgespeld werd door burgemeester Van Eysinga (op foto Jan HolvastMevrouw Staal-van Santvliet hoopt op 4 februari a.s. haar 75ste verjaardag te vieren. Tientallen van jaren heeft ze zich voor de R.K. Parochie uitermate verdienstelijk gemaakt. Van 1947 tot 1955 was zij secretaresse van het R.K. Vrouwengilde en daarna voorzitster. Ze is secre taresse van de Federatie van Vrouwelijke Vrijwilligers en ivas tot voor enkele jaren verbonden aan de Stichting Huishoudelijke- en Gezinsvoorlichting. Ze heeft veel kerkelijk werk verricht in het bijzonder op oecumenisch gebied. Ze verzorgde inzamelingen voor Mimesa. Ook volgde ze een B.B.-curus om voorlichting te kunnen geven over fall-out. Terecht kan men zeggen dat mevrouw Staal is een meelevend, sociaal bewogen en praktisch christen. Communist Hoeven vraagt B. er W antwoord op zijn vraag of ze d< hoofden van dienst willen instru eren om de medewerkers van de ge- ien. meente gelegenheid te bieden de op 6 februari in Den Haag te houden ambtenarendemonstratie bij te wo nen. De bonden van overheidsperso neel hebben opgeroepen om in Den Haag te demonstreren tegen de po litiek van aantasting en afbraak van verworven rechten. VOORSCHOTEN In Voorscho ten heeft de toneelgroep "Voorscho ten" zaterdag twee maal een opvoe ring gegeven van het blijspel "Ver- je niet" van August van Zuy- In een rapport onderwijs wordt gesteld, dat naast de 16 gymnastieklokalen voor het ba sisonderwijs dit Jaar drie of vier lo kalen zullen worden gebouwd. Dan is er nog behoefte aan 5 tot 6 lokalen. Na verloop van tijd zal dit tekort In de middag genoten de zieken en bejaarden van het blijspel tijdens de speciale bejaardenmid dag in het Cultureel Centrum. Dit werd verzorgd door UW en Zonne bloem. 's Avonds zaten in het Cultureel Centrum de donateurs van de to- de afdeling neelgroep en de belangstellenden voor het amateurtoneel en dat zijn er gelukkig in Voorschoten nog steeds heel wat. ALPHEN AAN DEN RIJN In gebouw Nabij in Alphen werd zater dag de eerste van een reeks bijeen komsten van de Evangelische Omroep gehouden. Zowel 's middags als 's avonds trok de E O. volle zalen en dat betekent in Nabij over de gehele Het vrij moeilijke stuk werd aanvaardbaar op de planken gezet werd hartelijk gelachen om door het vollopen van de Merenwijk allerlei vermakelijke situaties. groeien tot 11 a 12. Ook bij het bui tengewoon en voortgezet onderwijs bestaat een tekort aan gymnastiek zalen, zo wordt geconstateerd. 'flhijs van Toorn, als zenuwachti ge bruidegom op de laatste dag van zijn vrijgezellen bestaan wist de overige meest jeugdige spelers mee te trekken door zijn grote ervaring als amateurtoneelspeler. Vermel denswaard zijn eveneens Gerard Bendien als tuinman en Jolanda Kriek als werkster speelden ook erg leuk. De toneelgroep "Voorschoten" kan nog wel enige leden gebruiken, daar het amateurtoneel in Voorschoten weer aardig opgang gaat krijgen. heeft Programmaleider Ten Vewde stel de in zijn openingswoord, dat deze dag de vuurproef was voor de ko mende bijeenkomsten en noemde ae EO een opdracht voor de christenen in Nederlana. De predikanten J. H. Velema. uit Apeldoorn en S. W. Verploeg spraken over het doe] van de EO en de rela tie tot de kerk. LEIDEN Bij de verkeerscontrole Eerder op de dag beantwoordde die in de nacht van vrijdag op za- voorzitter ds. W. Glashouwer ver- terdag 00k Leiden gehouden, schillende vragen. Hij zei daarbij on- Werden 325 auto's aangehouden. In al denneer, dat de Bvanselisene Omroep deze gevallen kon alcoholge- metde minste behMfte heeft zich af bmik wordeu geconstateeerd zeven te zetteni tegen de^NCRVen dat men automobilisten bleken echter geen blij is dat daar de programmas met 6 een geestelUke strekking weer wat ™bewus byzidh te hebben en acht meer aandacht krijgen. fef" f ntekenbewrjs. Van een aan- tal automobilisten was het rijbewijs Bij de omroepraad wordt nogal njet, verlengd, eens aangedrongen op een wat kriti schere benadering van de program- ma's. Dat zou dan vooral voor die van de EO gelden. De omroepraad heeft de EO echter verzekerd dat ,de aard van uw verstrooiingsprogram- ma's nooit in strijd behoeft te zijn met uw principes'. won ruim LEIDEN De wedstrijd L.K.V. de Spartaan 1Simson K.D.O. den Haag is met groot verschil door eerstgenoemde gewonnen. Na de oefe ning trekken leidde de LKV de Spar taan reeds met 25 kg. De einduitslag werl LKV de Spartaan 804Simson Den Haag 744 kg. De uitslag van de Olympische twee kamp is: D. v. 't Riet 110145 is 255 kg; Th. Sanders 105—140 is 245 kg; H. Fillipo 95—125 is 220 kg; M. An- neeze 90115 is 205 kg; A. Swagers 80—105 is 185 kg. De B ploeg startte tegen de vice- kampioen van 1972 "Helios" Sim- pelveld en "Atlas" Maastricht. De ze uitslag werd: Helios 835 kg "At las" 800 kg., L.K.V. de Spartaan II 633 kg. De preciese uitslag L.K.V. de Spartaan II luidt: J. Marijt 60— 80 is 140 kg; H. Sloos 67':—90 is 157li kg., W. Paalvast 75—95 is 170 kg., B. Swart 77%—95 is 172% kg.. S. Holswilder 95—125 kg is 220 kg. LEIDEN Een 14-jarig meisje, raakte zaterdagochtend gewond, toen zij als duopassagiere van een bromfiets op de Willem de Zwijger- laan onder een auto kwam. De be stuurder van de bromfiets, een 25- jarige Leiderdorper ,die uit de rich ting van de Sum atr astraat kwam, zou geen voorrang aan de auto heb ben verleend. Het meisje kreeg bloe dende wonden aan het gelaat en vermoedelijk een hersenschudding. De EHD zorgde voor vervoer naar een ziekenhuis. LEIDEN In een ledenvergade ring van de Leidse onderwatersport vereniging Calypso heeft voorzitter A. Ph. Groeneweg zijn functie neergelegd na een actief en succes vol beleid. Hij wordt opgevolgd door eerste secretaris C. Altona, wiens functie wordt overgenomen door F. Ph. Stembert. In het afgelopen jaar werden 523 of ficieel geregistreerde duiken ge maakt in binnen- en buitenland. Er zijn 39 nieuwe leden in opleiding. Maandag Oegstgeest (Rode Leeuw) Ver. tot bevordering van de welsprekendheid Stadhuis Gemeenteraad 7.30 uur Leembrugge Ver. Sheherazade Hogewoerd 87 Club voor alleenst, Breestraat 19 Jeugdhaven jeugdca- Dinsdag Logegebouw (Steenschuur 6) Jaar vergadering r-,J- gelverzameli Mo en stadsverfraaiing 8 laars 8 uuj nam. Morsweg 10 Werkgroep leefbaarheid I Oud he er "De de ijzertijd dr. G. I opgravingen in Zuid-Nede Stadhuis Gemeenteraad behande ling Begroting 7.30 uur nam. Volmolengracht 19 Welfare-Winkel Rode Kruis 2.30—5 uur nam. Breestraat 19 Jeugdhaven ouderen- soos 2—5 uur nam. Jeugdcafé 7.30— 10.30 uur nam. Expressiegroep voor tieners 7.159 uur nam. gehan- Breestraat 19 Sociëteit Twen (voor kamerbewoners en alleenstf -12 i Driftstraat 49 Spi raadsvrouw 10.30VI. 3< Rijnsburgerweg 1 ireekuur sociale spreekuur gemeen jaureau voor levens- en zinsvragen 7.30—8.30 uur nam. Hooigracht 38 spreekuur sticht..., huisvesting werkende jongeren 7.30— 8.30 uur nam. 27 Gespreksavond Ba. ha'i 8.15 i Apotheken Hooigracht 48 en apotheek Wilhelmir Wets winkelt je Juridisch adviesbureau voor gratie rechtskundige bijetand. Adres Leids Volkshuis Apothekers- dük 33 Openingstijden: dagell|ks var ve maandag). Dageiyks te bereiken tij. dens de kantooruren tel. 30775 en don. derdagavond van 7-9 uur. SOS-dienst SOS-Telefonlsche Hulpdienst n (01710)—25202 Voor alle erkere acht Hopen vrildag acht doorlopend ln het weekeinde, maandag acht Gezinsverzorging durig zien In genade aangenomen De Joe goslavische schrijver Michajlo Mi- chajlow, wiens werk hem zijn baan en gevangenisstraf kostte, heeft gis teren meegedeeld, dat hij weer in ge nade is aangenomen en van president Tito e Burgerlijke stand Leiderdorp Geboren: Di F., z. v. W. F. Eibers en C. Jougeieen; Jorrit C.A., z. v. C. C. H. M. Her mans en E. S. A. Kuijl, Oss; Tycho, LEIDEN De afdeling stedebouw van de dienst gemeentewerken wil de Piet Heinstraat opfleuren. Het trottoir bij de ingang van de straat zou kunnen worden doorgetrokken. In plaats van een trottoirtje aan beide zijden van de ingang kan dan een tegelpad worden aangelegd. In de straat zelf willen de ontwerpers negen boompjes planten. Het is de bedoeling dat de straat toegankelijk blijft voor auto's. Aan het einde van de straat is een open ruimte, waar bijvoorbeeld een houten hut met speelpalen of een zitbankje kan worden geplaatst. Voor de woningen kan een betegelde plek worden gemaakt met stoep en even tueel een bloembak. Vanavond om acht uur is er in de zaal van de speeltuinvereniging aan de Maredijk een voorlichtingsbijeen komst, waar de ontwerpers de diver se mogelijkheden bespreken. betrekking aangeboden »CLJU. Eybergen en A. J. Meijer. Ondertrouwd: A. Merckelbach, Rot terdam en J. A. Klooster. Getrouwd: J. A. van der Luit en A. J. LEIDEN De komende weken zal in het kader van een lan delijke actie extra aandacht wor den geschonken aan het bestrij den van de rat. Dit onaangena me beest wordt ook in het wa terrijke Leiden nog dagelijks gesignaleerd. De reinigingsdienst van de ge meente wil daarom alle inwo ners nog eens attent maken op de mogelijkheid deze dienst in te schakelen bij de bestrijding van de ratten, Eén telefoontje no. 46741 is voldoende. Er komt dan iemand van de reinigings dienst om op de „onheilsplek" giftig lokaas te deponeren. De ze actie wordt daarna net zo lang herhaald, totdat er geen rat i r te i Maar beter is natuurlijk te voorkomen, dat er ratten in uw buurt komen. De reinigings dienst wijst er op, dat men geen etensresten in tuin of plantsoen moet werpen. Voorts dient men vuilniszakken e.d. goed af te slui ten. De reinigingsdienst is zelf steeds attent op vuilnishopen op particuliere erven of langs sloten of de openbare weg. Deze worden onmiddellijk opgeruimd. W. Lagerwaard. Muilwijk, 83 jr.. agerwf - 70 jr., aturuhu, "Aipassa, Alphen a. d. Rijn; '-n-' «ia. Aanvragen voor halve dagen; cerkerkelijke opleidingsschool vooi zlnsverzorglng, RljnsburgerweB 86 tel, 65336 voorm 9—10 uur Dienstverlening Humanitaa, gracht 246a^ Spreekuur maandag 2.30 nam., woensdag 0.3 n. tel 26277. -10.31 Nobel 63 jr., t de Graaf, 54 Zandbergen geh. gew. Brandse, 76 jr. _J Flam man: H. i Nfi 58 jr., 80 ir^ê—- 72 jr.. geh. gew. Linden; F. Groeneveld, 87 Jr.. N. B. Mensch, 70 jr.. Leiden. LEIDEN Vorig jaar zijn de Leidse badmintonverenigingen 'Racketeers' en 'Smash' gefusioneerd. Eén van de redenen om te fusioneren was het feit dat men daardoor in een veel ho gere klasse kon gaan spelen. Het le team van de nieuwe gefor meerde badmintonvereniging 'Leiden' werd in de 3e klasse D (landelijk) ingeschreven en behaalde daarbij tevens het kam pioenschap. Van links naar rechts op de foto: Jan Slingerland, Ria v. d. Poel, Ruud Zevenhoven Lieneke Smith en Jack Laman. Koord-studio Koord-studio, gewoon huls voc ^|lQ^agen. Hoolgracht°n62aD telefoon Voor f 10.000 uit woning weggenomen LEIDEN in een woning aan cte Van Slingelandtlaan is zaterdag» avond ingebroken. Er werd een cas» sette met zilveren vorken, messen en lepels, een antieke Engelse klot en diverse koperen en tinnen voor werpen met een gezamenlijke waar de van tienduizend gulden ontvreemd De daders zijn de woning binnen-e gekomen door aan de achterzijde 'n draaibaar keukenraam te openen. EEZERS SCHRIJVEN OEGSTGEEST Vetkuiven, keiharde gitaarmuziek en een ziooele zangstem bepaalden gister avond in het Patronaatsgebouw het toneel, toen de Arnhemse Roek-formatie Long Tall Ernie and the Shakers optrad. De groep speelt veelal 'gouwe ouwe' van mensen als Elvis Presley en Bill Hailey. (Foto Jan Holvast) Aan het slot van deelte in het artikel „Portret" van Noord in Leiden (Leidsch Dagblad 22 januari 1973) wordt betwijfeld, of een stedebouwkundig programma voor het oude Herensingel- em placement, gebaseerd op de wensen van de bewoners in Noord en De Kooi, enige kans van slagen heeft te genover de zakelijke belangen van de N.S. als eigenaar van het spoorweg terrein. Eerder wordt opgemerkt, dat de be volking op geen enkele wijze in het overleg over de bestemming betrok ken is. Hier blijkt weer, dat de gepropa geerde medezeggenschap geen rol speelt, wanneer er financiële belan gen mee gemoeid zijn, zelfs als deze voor de gemeente nadelig zijn. Se dert de sluiting van het Haarlemmer meer -lijntje voor de oorlog hebben de N.S. zich trouwens nooit zorgen ge maakt over de belangen van dit deel van Leiden. Komt het gemeente bestuur als vertegenwoordiger van de plaatselijke bevolking nu voetstoots tegemoet aan de speculatieve poli tiek van de spoorwegen? De Staat als enige aandeelhouder van de N.S. bekostigt de bedrijfseco nomische tekorten. Het is te gek, wanneer deze tekorten met hulp van de gemeente gedeeltelijk zouden wor den afgewenteld op de minst wel varende woonwijk van Leiden! Immers: wanneer de aard van de geplande werkgelegenheid niet over eenkomt met de in de wijk bestaan de behoeften (handarbeid als belang rijkste beroepscategorie), zullen de voor de N.S. financieel aantrekkelij ke „winkels, kantoren en banken" bijzonder onaantrekkelijke gevolgen voor wijk en stad hebben. Zoals méér inkomend verkeer in de wijk, en grootwinkelbedrijven als kwade con current voor de binnenstad! De gemeente zou er daarom ver standig aan doen, tijdig met de wen sen en ideeën van de wijkbewoners rekening te houden. Dit kan een krachtige steun zijn tegenover de fi nanciële belangen van grootgrondbe zitter N.S. N. M. VAN ROOIJEN, Marislaan 11, Leiden. Tandartsen "Het tekort aan tandartsen in Lei den is schrikbarend. Op dit moment zijn er zeker twee tandartsen in de stad meer nodig". Een ernstige uit spraak van dokter Bazuin, directeur van dc GG en GD in een openbare vergadering van de raadscommissie voor C.R.M. (LD 201.73). Er blijkt hier echter niet uit, hoe veel of hoe weinig tandartsen er dan wel in Leiden zijn. Van deskundige zijde verkregen inlichtingen geven voor Leiden het volgende beeld: Er zijn 20 zelfstandig praktiseren de tandartesn. Hiervan hebben er 5 een praktijk, uitsluitend voor parti culieren. Een gemengde praktijk heb ben dus 15 tandartsen. Hierbij is niet gerekend een tand arts, die vorig jaar naar Leiderdorp vertrok en weliswaar een groep Leidse patiënten nog is blijven be handelen, maar toch steeds meer overschakelt op inwoners van Lei derdorp. Er is wel gerekend met een tand arts, die zich in Oegstgeest heeft ge vestigd, maar ook nog patiënten uit Leiden behandelt. Wanneer we de bevolking van Leiden op 100.000 blij ven stellen (was 98.000 ruim) dan betekent dit, dat de gemeente Lei den het moet doen met 1 tandarts op 5.000 inwoners. Bezien we de samenstelling van de bevolking naar financiële toestand, dan komen wellicht zo'n 90.000 in woners in aanmerking voor zieken fondspraktijk. waarvoor 15 deelprak- tijken beschikbaar zijn. Dit houdt in dat voor de grootste groep Leidse in gezetenen maar 1 tandarts beschik baar is op 6.000 inwoners. Zo gezien heeft dr. Bazuin van de Gem. Gezondheidsdienst geen woord teveel gezegd met zijn bovengenoem de stelling, dat in Leiden het tekort aan tandartsen schrikbarend is. In Nederland is het landelijk ge middelde één tandarts op 4.000 in gezetenen al slecht. Op allerlei niveau wordt er op ge hamerd sinds vele Jaren hierin ver betering te brengen. Maar we ken nen sinds kort zelfs een studenten stop voor tandartsenopleiding. Om nog enkele cijfers te noemen uit andere landen, dan zien we dat Nederland met een gemiddelde van 4000 vrijwel op de laatste plaats komt. In Zweden zijn er 1285 burgers op 1 tandarts: in Duitsland 1780. in Ver. Staten 2025, in Frankrijk 2610, in Italië 3515 en in Gr. Britt. 3890. In Leiden is er wel een schoolartT sendienst, maar er is geen tandheel' ;„e kundige kleuterverzorging. We we'( ten langzamerhand wel, dat de kin deren tot zes jaar juist mondver|T zorging hoognodig hebben. In deze schrikbarende situatie zaL verandering moeten komen. De fluoridering van het drinkwa{e ter wijzen we als dwangmaatreg* en als lapmiddel van de hand, gebruik van fluoride niet. Vooral noodzakelijk is een treffende voorlichting van a.s. moe£ ders, moeders met zeer jonge kinde ren. ten aanzien van mondhygiëii n en het gebruik van een gezonde vol waardige voeding, waarin natuurlijl fluoride aanwezig is en waarop i kauwen moet. In het Leidse stadhuis is Burgerzaal, die prachtig benut kaïlii worden voor zulke voorlichtings ai avonden. De kosten behoeven mini maal te zijn. De "voorlichters" moe at ten uiteraard met zorg worden ge selecteerd. Verder massale voorlichting de schoolgaande jeugd over tanden poetsen. Dit komt bijv. de Groenoordhal. Voorts mondverzorging en dingsleer op alle scholen. De medfT werking van de wethouder van on r derwijs en hoofden van scholen, hierbij onmisbaar en noodzakelijk. Het zijn nog maar een paar voorC

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 2