'roepen van Noord-Vietnam 'ij ven in et zuiden k Vervoer in nu danig in Belgie gaat de knel raken Kelly langrijkste punten uit het Vietnamese vredesakkoord Ook Kenianen willen krachtiger optreden tegen Aziaten Lavastroom ernstige bedreiging voor stadje Je ziet steeds meer mensen Kelly roken. Z DERDAG 25 JANUARI 1973 BUITENLAND HINGTON Het vredesakkoord, dat zondag in een ledige ceremonie in Parijs ondertekend zal worden, ziet alleen in een wapenstilstand in Zuid-Vietnam. Laos en Cambodja zullen aparte overeenkomsten en gemaakt, waarbij een staakt-het-vuren in Laos eer- eerwacht wordt dan in Cambodja. Binnen 30 dagen na iidertekening zal een internationale conferentie worden d, vermoedelijk in Wenen, waaraan behalve alle in het iet gemengde partijen ook de Sowjet-Unie, China, crijk en Engeland zullen deelnemen en waar verdere betreffende de vrede moeten worden uitgewerkt. gegevens verstrekte dr. Henry gerde op dezelfde pagina te tekenen ger gisteren op een langdurige if eren tie. Het akkoord is vast- ;n document van negen tukken en in vier aparte „pro die verschillende prakti- ispecten nader formuleren. De rijkste punten van het akkoord lijk demarcatielijn tussen Noord- luid-Vietnam wordt omschre- als .slechts tijdelijk en geen tieke of territoriale grens". internationale toeziende aanwezigheid met de Vietcong, die niet door het Zuidvietnamese regime wordt erkend Kissinger toonde zich zeer terug houdend over vragen betreffende Laos en Cambodja en zijn toelichting deed vermoeden dat er nog talrijke problemen bestaan rondom het be werkstelligen van een wapenstilstand in deze landen. Hij zei dat het zijn ..vaste verwachting" was dat een dwingen. Rapporten van de commis- Op deze foto, die gisteren door het Witte Huis werd vrijgegevenis te zien hoe de Amerikaan Henry Kissinger (boven) en de Noordvietnam ees Le Du Tho in Parijs de wapenstilstand para feerden. staakt-het-vuren binnen korte in Laos zal worden afgekondigd, maar was minder zeker bodja waar de situatie, a zienlijk gecompliceerder was door de verschillende guer- sie dienen unaniem te zijn, i Noord-Vietnam de doorslag hadden zijn opgelegd en dat de Amerikaanse leden van de macht hebben het recht Cain- afwijkende meningen kenbaar te aan- maken. De internationale controle commissie, die bij het Geneefse ak- .wowuutuw b««- koord van 1954 werd ingesteld en 1160 man (bestaande rillagroepen. Hij zei een „De facto later bekrachtigd in 1962, heeft nooit ,no" oon *V,Q" veel gezag gehad en is ook niet bij machte geweest bestandsschendingen in Indo-China te voorkomen. de gegeven Voor de bombardementen, vloot in de Noordvietnamese wate wapenstilstand binnen enige tijd" te verwachten, ook al omdat deze af hing van een regeling voor Laos. Ook wilde Kissinger niet ingaan op wat er zou gebeuren wanneer een van de betrokken partijen de voor waarden van het vredesakkoord L_ schenden. Uit zijn verklaring bleek waarden die door Amerika voor een internationale toeziende akkoord wei-den gesteld, uiteindelijk weinig bevoegdheden door Hamo ingewilligd. Hij sugge- vier contingenten van 290 man Canada, Indonesië, Hongarije Polen) met het hoofdkwartier zal op verschillende ten langs de Zuidvietnamese in het land zelf worden ationeerd. (1160 man is min- dan een kwart van de om- ig waarop de Amerikanen kelijk hadden aangedrongen; rd-Vietnam had het bij 250 willen laten) oi en Saigon zullen onderling commissie van eendracht en zoening" samenstellen die de heeft om vrije verkiezingen Zuid-Vietnam voor te bereiden. Amerikaanse militaire en bur- -krij gsgevtangenen (487 in ge- zullen in Hanoi worden ge centreerd en daar met tussen- van ongeveer twee weken vier groepen worden afgehaald vertegenwoordigers van de irikaanse regering in Ameri- ise vliegtuigen. Van daaruit ■den zij vermoedelijk eerst naar ntiane in Laos gevlogen en fens naar opvangcentra in de Filippijnen en in de VS REYKJAVIK (RTR/AFP) De ondertekening van het ak- vulkaan Helgafjell bij IJsland heeft rd zullen de Amerikaanse troe- de hele nacht van dinsdag op woens- dag een voortdurende stroom lava uitgebraakt. De uitbarsting niet onverminderd doorgaan. Gisteren het akkoord ge- zijn de talrijke schepen, die de be- md blijven waar zij zich be- woners dinsdag van het bedreigde eiland Heymaey overbrachten Bombardementen Volgens Kissinger i Vulkaan Helgafjell blijft werken in Zuid-Vietnam binnen m gerepatrieerd worden, jrdvietnamese troepen, rugkeren naar die prachtige West- maneilanden", aldus de premier. De geëvacueerde bewoners van t eiland Heymaey hebben de afgelopen blijft nacht doorgebracht bij particulieren in Reykjavik. De vulkaan heeft inmiddels zijn la vastroom in een andere richting ge stuwd. De stroom, die zich geduren de hoofdstad Reykjavik, teruggekeerd de de nacht door een nauwe spleet aldus Kissinger, waren de besprekin gen „totaal vastgelopen", vooral op de punten van de samenstelling van een internationaal controleorgaan, en de Amerikaanse eis dat de vrijlating van krijgsgevangenen onafhankelijk gesteld diende te worden van de vrij lating van Vietnamese politieke en militaire gevangenen. „Toen wij op 8 januari weer bijeen kwamen (in Parijs), was dat niet in de meest vriendschappelijke sfeer", zei Kissinger. „Maar in de morgen van 9 januari bleek dat beide zijden ernst wilden maken met de onder handelingen. Hoewel de Noordvietnamezen de moeilijkste te genpartij kunnen zijn om mee te on derhandelen wanneer zij geen over eenkomst wensen, kunnen zij ook bij zonder efficiënt zijn wanneer zij dat wel willen". Intens Kissinger omschreef de onderhan delingen als van „buitengewonen in tensiteit", veel pieken en dalen. Maar terwijl Kissinger zei dat alle Ame rikaanse eisen waren ingewilligd, wees de Noordvietnamese onderhan delaar Le Doek Tho tijdens een pers conferentie in Parijs erop dat de voorlopige overeenkomst die in okto ber werd bereikt, in niets verschilde van de definitieve. ,De bombarde menten van december zijn dus niet van wezenlijke invloed geweest" aldus Tho. Kissinger zei verder dat de Ver enigde Staten hun militaire lucht- bases in Thailand zullen handhaven, dat deze macht geen beperkingen ren zal blijven. Deze strijdkrachten zullen in het eerste stadium, volgens Kissinger, op basis van oorlog blijven opereren, maar geleidelijk geredu ceerd worden op basis van vredestijd. Wanneer Hanoi zich aan het akkoord houdt. De Amerikaanse onderhande laar het hiermee de mogelijkheid open dat bij schendingen van de be- standsvoorwaarden ingegrepen zou kunnen worden door Amerikaanse strijdkrachten. Onzekerheid Onzekerheid levert het akkoord ook op over de toekomst van de po litieke gevangenen in Zuid-Vietnam, voor die alleen is vastgesteld dat een regeling getroffen dient te worden tussen Saigon en de Vietcong een clausule die niet de grootste garan ties biedt voor een spoedige afwikke ling van dit vraagstuk. Over de aanwezigheid van de Noordvietnamese troepen (door Kis singer op 145.000 man geschat, door president Thieu op 300.000) blijft het akkoord ook vaag. Kissinger zei dat niets in het akkoord Noord-Vietnam het recht gaf troepen in het zuiden te hebben, maar het akkoord ontzegt Hanoi dat recht evenmin. De presi- dentsadwiseur was van mening dat deze Noordvietnamese troepenmacht vanzelf in aantal zou afnemen, aan gezien het akkoord geen nieuwe aan vullingen van manschappen toestaat. Maar hij zal zelf wel niet geloven dat deze „automatische verminde ring" op korte termijn zal plaats vinden. De gematigde houding van Kenia jegens zijn Aziatische ge meenschap wordt moeilijker vol te houden na generaal Amin's anti-Aziatische campagne in het aangrenzende Oeganda. De wrok onder het volk tegen de rijkdom van de Aziaten en hun beheersing van handel en industrie is in Kenia even sterk als in Oeganda voordat generaal Amin de Aziaten eruit zette. Amin's actie tegen de Aziaten in Oeganda vond in Kenia in brede kring bijval. De Aziatische bevolking van Kenia is twee maal zo groot als die van Oeganda was. Een aantal Ke- niaanse politici dringt er bij de regering op aan een veel krach tiger houding tegen de Aziaten President Jomo Kenjatta heeft tot dusver aan deze druk weerstand geboden. Hij geeft er de voorkeur aan meer geleidelijk aan de Aziatische gemeenschap buiten te sluiten. Maar in het huidige tempo zal het zeven jaar duren voordat de Kenia nen alle posten hebben overge nomen en er zijn tekenen van groeiende ongeduld onder het Afrikaanse electoraat. „De mensen krijgen er genoeg van", aldus een van de minis ters tot het parlement. „Wij gaan prat op negen jaar 'oehoe- roe" (vrijheid) maar beheersen tachtig procent van onze han del en industrie nog steeds niet. Aan het geduld van de bevol king van Kenia komt een eind". Sommige Afrikaanse politici beschuldigen, net als generaal Amin, de Aziaten van misbrui ken zoals het belemmeren van de Afrikanisering van de econo mie en het illegaal zenden van geld naar het buitenland. Zij zeggen dat de Aziaten enorme fortuinen hebben vergaard ten koste van de Afrikanen. Hun aandacht geldt niet alleen de Aziaten die géén burgers van Kenia zijn, maar ook de Azia tische burgers. President Kenjatta heeft aan dergelijke aanvallen tegenwicht geboden door de blanke en de Aziatische gemeenschap in Ke nia te verzekeren, dat zij nodig zijn voor de economische ont wikkeling van het land. Hij heeft herhaaldelijk gezegd, dat alle burgers van Kenia dezelfde wettelijke rechten moeten heb ben, onafhankelijk van hun huidskleur. De wetgeving waar mee Kenia de Aziatische be heersing van de economie wil doorbreken, maakt weloverwo gen onderscheid tussen burgers en niet-burgers. Kenjatta let er ook scherp op dat de groei van de economie ongehinderd voort gang kan vinden. Observe r-dienst Kenia's politiek jegens de Aziaten is tot dusver een succes geweest. Bij de onafhankelijk heid in 1963 had Kenia onge veer 200.000 Aziaten. Hun werd President Kenjatta gematigd aangeboden onderdaan van Ke nia te worden, maar velen ble ven liever Brits burger. Vijf jaar geleden begon de re gering hen door middel van een systeem van handelsvergunnin gen en immigratiepassen uit al lerlei baantjes te verwijderen, om plaats te maken voor Afri kanen. Tegen 1969 was de Azia tische gemeenschap ingekrom pen tot 139 000 personen, van wie 61.000 burgers van Kenia Op dit ogenblik zijn er nog on geveer 120 000 over Elk jaar vermindert het aantal handels- en werkvergunningen voor Azia ten, die geen Keniaans burger zijn geworden en wier onderne ming of werkkring naar haar oordeel kan worden overgeno men door daarvoor geschikte Keniase burgers. In 1972 verloren ongeveer 600 handelaren hun vergunning. De meesten hebben Britse paspoor ten en vallen onder het Britse quota-systeem, waaronder zich jaarlijks gezinnen uit Kenia in Engeland mogen vestigen. Dit immigratiepeil is aanvaardbaar voor de Britse regering, die er niets voor voelt dit aantal te vergroten. Aziatische emigranten uit Ke nia mogen bij him vertrek of later behoorlijke sommen gelds meenemen (anders dus dan in Oeganda). De Aziaten die blij ven burgers en niet-burgers beheersen ongeveer 80 pro cent van de detailhandel. Wei nig Afrikanen hebben genoeg geld en ervaring om hun zaken over te nemen. De wrok tegen Aziatische en in het algemeen buitenlandse overheersing van de economie blijft bestaan, evenals de overtuiging dat de Aziatische gemeenschap al haar best doet haar dominerende po sitie te behouden. geldt voor de Zuidvietna- naar het vulkaaneiland. De beman- troepen. Wel mogen wapens ningen van de boten willen proberen de bezittingen van de haastig ver trokken bewoners op te halen. Bo venaan de lijst staan de waardevolle voorraden ingevroren vis op het eiland. Een speciaal koelschip zal Cambodja herkrijgen de d© voorraden in de haven van het 1962 per ak- bedreigde eiland inladen. Een ander mogen schip zal zoveel mogelijk van de 900 auto's van het eiland aan boord ne- igevoerd worden op drie lillende, vastgestelde controle- ;n, maar alleen ter vervan- van al aanwezig oorlogsma- aal. itrale status die rd werd vastgesteld infiltratiedoeleinden rden gebruikt. Alle „buiten- men. dse troepen" dienen zich uit landen terug te trekken, aronder in dit geval, aldus Kis- ook de Noordvietnamese troe- orden verstaan. erzoenlijk ffel het akkoord Noord- en Kietnam opdraagt met vreed- middelen te streven naar een ke oplossing, blijkt de onver- jkheid tussen Hanoi en Saigon de gecompliceerde regeling de ondertekening van het ak- Zondagoohtend zal eerst een lent worden getekend waarin vier betrokken partijen ame zijn genoemd en waarin wordt van de „deel de conferentie üi Parijs". Zuid-Vietnam zullen dat Bent op één pagina tekenen en •Vietnam en de Vietcong op mdere. de middag zullen de ministers Buitenlandse Zaken van de Ver- Sta ten en Noord-Vietnam, Rogers en Nguyen Duy Trinh, tweede document ondertekenen behalve de aanvangs- en slót- a's gelijkluidend is aan de b. De reden voor deze regeling, Kissinger, was dat Saigon wei- De premier van IJsland, Johannes- son, heeft na beraad met zijn minis ters de bevolking van IJsland via de televisie toegesproken. Volgens de premier is de vulkaanuitbarsting de grootste natuurramp in de geschiede nis van IJsland. Hij zei, dat het ver lies van het visgebied rond de West man-eilanden ernstige gevolgen kan hebben voor de nationale economie. Zeventien procent van de totale vis vangst van IJsland komt uit het ge bied rond de Westman-archipel. "Ik hoop van harte, dat de bevol king op een dag weer zal kunnen te- PARUS (AFP, DPA) Oud-pre- nuler Antoine Pinay van Frankrijk is door de regering benoemd tot „eerste bemiddelaar" in Frankrijk tussen het publiek en de overheid. Het zal zijn taak zijn een regeling te vergemak kelijken van conflicten tussen het publiek en de overheid. De klachten uit het publiek moeten eveniwel via parlementsleden Pinay „toeoespeeld" worden en mogen hem niet recht streeks bereiken. Pinay is voor vijf jaar benoemd. Hij mag tijdens zijn 'ambtsperiode' geen partijpolitiek be drijven. van 2 km. voortbewoog is nu omge bogen naar het stadje. De telefoon verbindingen met IJsland zijn intus sen verbroken. Een officiële woord voerder zei dat het stadje serieus wordt bedreigd. Abominabele drinkgewoonten Deense zeelieden TAUTON (Reuter) Adjunct-lijk schouwer Michael Rose in de zuid west-Engelse stad Taunton is giste ren uitgevaren tegen de 'abominabele drinkgewoonten van Deense zeelie den'. Rose deed dat tijdens een ge rechtelijk onderzoek naar de dood van de 34-Jarige zeeman Svend Niel- Staking petroleum-nij verheid gaat onverminderd door tiesector (chauffeurs). De chauffeurs wordt deze kwestie door de bonden BRUSSEL Met meerderheid dan vorige week dag hebben de arbeiders in de Bel- kleine onderaannemers zouden nog ruimere maar ongeveer de helft verdienen van wat de bestuurders van de tankauto's ontvangen die in dienst zijn gebruikt lijking van hun oorspronkelijke eisen ven draaien, maar dit geldt niet voor te kunnen afdwingen; ruim twee de bouwsector, die nog slechts voor kwartjes per uur in 1973 en 7% het gische petroleum-nijverheid gisteren grote maatschappijen. Bovendien volgend Jaar. Dat vinden de olie- ook het tweede bemiddelingsvoorstel zouden zij veel langere werktijden sen uit Kopenhagen, die in decern- in het loonconflict verworpen. Niet maken. De werknemers in de petro- ber laveloos in de plaatselijke haven minder dan 71% van de circa vijfdui- leumsector zijn er tegen dat de maat- viel en verdronk. Volgens getuigen zend werknemers in deze bedrijfstak schappijen steeds meer gebruik gaan had Nielsen vijf keer zoveel op als sprak zich uit tegen het nieuwe ont- in Engeland is toegestgaan. werp, dat voorzag In een loonsverho- De 32-jarige Lilian June Boswell ging van bijna veertig cent per uur die een poosje Nielsens vriendin aan in 1973 en van 4,75% het volgend Jaar. boord van zijn schip was, getuigde Het vorige bemiddelingsvoorstel lag enkele dagen voorraden heeft. Het grootste ongerief zullen zonder twij fel de particuliere verbruikers onder- kun- schriftelijk dat de zeeman „bier gin dronk van 't ogenblik dat hij op stond tot het ogenblik dat hij naar bed ging". Rose zou willen dat de Deense consul in Taunton aan zijn overheid maken van deze goedkope onderaan nemers om hun produkten bij de benzinestations af te leveren. De werkgevers willen dit probleem in een werkgroep samen met de bonden be- maatschappijen een onmogelijke gezien de zeer beperkte prijsverhoging vinden, die geen benzine voor benzine die de Belgische rege ring per 1 januari heeft toegestaan (circa 1,5 cent per liter). nen kopen om in hun auto's te rijden en die vroeg of laat ook zonder stook olie voor hun centrale verwarming komen te zitten, voor zover dat al Als de staking nog lang voortduurt niet het geval is. Steeds meer scho- kan de situatie hier op allerlei gebie. len en kantoren worden gedwongen den bijzonder moeilijk worden. De om tot sluiting over te gaan, omdat rond de 37 cent ddt jaar en stelde studeren .maar dat vinden de vak- Belgische regering beraadde zich gis- de voorraad brandstof organisaties niet voldoende. De three- teravond t mening dat zij hun c de de chauffeurs Deense zeelieden" overbracht. Het knelpunt ligt nu volgens de sta- tiebedrijven uitbesteden. De werk- eventuele uitbreiding warming is uitgeput, van de lijst van voorzieningen die Het spreekt wel vanzelf dat de sta voorrang krijgen bij de bevoorrading, kers hier over het algemeen een Het openbaar busvervoer in Brussel slechte pers hebben. De meeste Bel- drastische kan nog tot en met het komende gen vinden het een onaanvaardbare I - - weekeinde blijven rijden, maar in zaak. dat een betrekkelijk gering aan- kleine, onafhankelijke distribu- sommige andere steden, zoals met tal redelijk goed betaalde arbeiders Antwerpen, dreigt al eerder ongestraft de economie van het land zoiets klngsleiders bij de uitbesteding van gevers geloven ook niet dat hier het stagnatie op te treden. Het verbond kan ontwrichten en het comfort i het werk aan derden in de distribu- grote knelpunt ligt. Volgens hen Belgische ondernemingen heeft de burgers kan aantasten. ADVERTENTIE halvaret Laag in nicotine. Fijn van smaak.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9