Deel CBS noet weg ontliet over nieuwbouw in stankgebied" Ruppert onderzoekt laatste mogelijkheden VRACHTAUTO DUIKT DOOR VANGRAIL Vraagtekens bij kostenvergoeding aan huisartsen Camermeerderheid eemt beslissing: In Nederland behoefte aan 700 anesthesisten Iwartewaal wil toch woonwijk bouwen 3HPEBDAG 25 JANUARI 1973 BINNENLAND PAGINA 7 EN HAAG De door de PvdA aangepaste motie van tD'66 tweede-kamerlid dr. J. C. Terlouw over de over- latsing van een deel van het CBS is gistermiddag door de «ede Kamer verworpen. Terlouw had de regering ge- aagd om geen maatregelen betreffende de verplaatsing n het CBS te nemen voordat het overleg met de Centrale immissie Ambtenarenoverleg is hervat. lok wilde hij dat de Tweede Ka- eerst in de gelegenheid wordt zich over het door de rege- het CBS in te hakken, is blijkbaar in korte tijd genomen als betrof een tweemans handeltje in tel- merkte Terlouw op tijdens interpellatie. De dacht dat we in 1973 toch wel gelijke willen gaan op het an inspraak en medebeslis- ls een voorstel zo diep ingrijpt woon- en werkomstandighe- n de betrokkenen", noemde het besluit: "Onvol- ide voorbereid betreffende de olgen voor de productiviteit van CBS, de kosten, het overleg met ereldrecord- logingen. in entrum De Fuu centraal overlegorgaan". Van Agt, die gistermiddag ais minister van Binnenlandse Zaken gevoerde spreidingsbelieid uit te ad interim moest optreden, op dat de regering nooit heeft be weerd dat zij geen enkele beslissing over spreiding zou nemen. Eerdere mededeling over de gesplitste sprei ding naar buiten was niet mogelijk, ZIERIKZEE Een vrachtwagencombinatie van Van Gend en Loos is gistermiddag door ae vangrail van de Zeeland- brug gereden en in de Oosterschelde terechtgekomen. De chauffeur, die met zijn wagen op weg was naar Delft, is verdronken. Onmiddellijk nadat voorbijgangers zagen dat de vangrail over enkele tientallen meters werd weg geslagen door de auto, werd groot alarm gegeven en voer de redding boot Jan Leis naar de plaats van het ongeluk, terwijl dui kers begonnen met een speurtocht naar de vrachtauto. Tegen het eind van de middag moesten zij hun werk sta ken omdat de stroming door de vloed te sterk was geworden. Het water is ter plaatse vijftien meter diep. Het ongeluk is volgens een getuige na een inhaalmanoeuvre gebeurd. De automobilist, die het ongeluk zag gebeuren, waarschuwde via een praatpaal op de hrug direct de ANWB. Volgens de rijkspolitie heeft de chauffeur van de auto ge probeerd een andere vrachtauto in te halen. Toen hij een tegenligger zag naderen heeft hij afgeremd om weer achter de vrachtauto te komen. De combinatie is toen gaan "scha ren". Pogingen die gisteravond werden ondernomen om het slachtoffer te bergen mislukten omdat de duikers slechts korte tijd op de bodem konden blijven door de sterke stro ming. Vandaag zouden nieuwe pogingen worden ondernomen. Op de foto: Politie, en personeel van Rijkswaterstaat bren gen een noodverbinding aan in de vangrail. omdat de centrale commissies CBS nog niet waren ingelicht. Minister Langman reageerde fel: tot het uiterst "Mijn ambtenaren kunnen zich SWALMEN (ANP) In het - jongerencentrum De Fuu in het Limburgse Swalmen wor den tijdens het weekeinde van 4 februari pogingen ge daan om diverse wereldrecords te verbeteren of te vestigen. Voor de strijd hebben zich reeds deelnemers en-neemsters vijftien num- er twaalf reeds wereldrecords kennen, die op Nederland wer den verbeterd of gevestigd. Het andere, dat voor tafeltennissen, werd vorig Jaar in San Diego In Amerika behaald en staat op De overige wereldrecords, die in Swalmen volgens de orga nisatoren worden aangevallen zijn: op de kast zitten (20 uur), bij de pakken neerzitten (22 uur 13,03 min), draaideur lo pen (1 uur 5 min), bokspringen barkruk (150 keer in 7 min), met molentjes lopen (2 41 min), iemand de das omdoen (100 personen), met de handen in het haar zitten (2 min), naast zijn schoe nen lopen (3 uur 10 min), ie mand bij de neus nemen (2222 personen) en zijn petje voor ie mand afnemen (2800 personen). Nieuw te vestigen records zijn er voor: puntjes op de i zetten, spaghetti knopen, schommel stoel zitten en piepers jassen. Alleen voor dit laatste nummer hebben zich nog geen den gemeld. niet herinneren dat ambtenaren hun minister in het openbaar voor leugenaar uitmaken, zoals gisteren gebeurde op de persconferentie van hert CBS. Ik heb in Limburg tijdens de ver kiezingscampagne géén toezegging gedaan over het CBS zoals nu wordt beweerd". Het kamerlid dr. Drees bevestigde dit. "Op 20 september", zei Langman, "heeft de directeur- generaal van het CBS, de heer Ver- stege voor het eerst gerept van een mogelijke overplaatsing van een af geronde afdeling van 4 tot 500 man. Op 10 oktober is in een gesprek met het presidium van het CBS de af deling massale tellingen naar vo ren gekomen. Dus er is niet voor het eerst vorige week donderdag gespro- m over een splitsing". Hij zei ook, dat in september '73 en '74 de laatste mijnen sluiten, dan zijn er weer 1000 k 1500 man werk loos. Uitstel ook door een demis sionair kabinet zou niet in 's lands belang zijn". Unie van Ziekenfondsen: Naakt moet uit stadhuis Stal inrichting eist ontslag van directeur ZANDVOORT (ANP) Nadat een groot deel van het medisch, parame disch en verpleegkundig personeel van de gehandicapteninrichting: "Nieuw Unicum" in Zandvoort het vertrouwen in de directeur van de inrichting had opgezegd, heeft de ze groep plus enkele leden van het kaderpersoneel nu het ontslag van directeur J. Sloof geëist. Het hoofd van de technische dienst en het hoofd van de Ciciele dienst plus de men- trix van de instelling hebben een brief aan de directeur van het intituut ge stuurd, waarin zij hem dit meedelen. Het medisch en verplegend perso neel zegde het vertrouwn op om dat zij meenden dat de grote vrijheid van de patiënten hen in conflict met hun beroepseed bracht. Na de schor sing schaarden ook de hoofden van de niet-verzorgende diensten zich achter het protest. Het bestuur van de stichting stelt zich achter de di recteur op. UTRECHT (ANP) De zieken- fondsorganisaties hebben die indruk, dat het totale bedrag dat de zieken fondsen betalen aan de huisartsen als vergoeding van hun praktijkkos- ten (in 1972 ruim f. 30.000 voor een gemiddeJldie praktijk) meer is dan de huisartsen in feite aan kosten ma ken. De voorzitter van de Unie van Zie kenfondsen, de heer H. J. Anbeek, zegt dit in het blad van de unie. Alle artsen krijgen diezelfde ver goeding, ongeacht hun werkelijke kosten. Zo geven de fondsen bijvoor beeld een volledige vergoeding voor een assistente, ook als er in de prak tijk geen assistente aanwezig is. De heer Anbeek zegt, dat de Lan delijke Huisartsen Vereniging er goed aan zou doen, waar te maken dat de huidige vergoeding juist is. De onderhandelingen tussen fond sen en artsen over de financiering van groepspraktijken en gezond heidscentra zijn vastgelopen op de kostenvergoeding. De fondsen zeggen dat ze de werkelijk gemaakte kosten willen betalen (na overlegging van accountantsrapporten), de LHV wil dat per aan het team deelnemende arts dezelfde kostenvergoeding wordt Piins Bernhard naar Australië DEN HAAG Prins Bernhard gaat een officieel bezoek brengen aan Aus tralië en Nieuw-Zeeland'. Hij ver trekt op zaterdag 27 januari, een maand later komt hij terug. aan een „solist" plus een extra vergoeding voor de hogere huisvestingskosten. De houding van de LHV, aldus de heer Anbeek, versterkt de indruk dat de huidige vergoeding voor veel art sen te hoog is. Zolang de LHV het tegendeel niet aantoont, zal er vol gens hem een beletsel blijven be staan voor hét vormen van groeps praktijken en gezondheidscentra. HENGELO (ANP) Op last van B. en W. van Hengelo (Ov) is het kunstwerk van de maan twee aquarellen met vrouwelijk naakt uit de hal van het stadhuis verwij derd, omdat het door bezoekers en medewerkers als kwetsend werd er varen". Het is de eerste maal in drie jaar dat het gemeentebestuur een knstwerk van de maand heeft la ten verwijderen. Met de werken heeft de kunstenaar David in 't Veen, de tegenstelling tussen een agressie oproerende ma chinegeweer en het zachite vleselijke willen weergeven. De ene aquarel toont een onder het middel naakte vrouw, met op de achtergrond een Arabier met machinegeweer. Op het andere komen twee boven het middel naakte vrouwen voor, met een op de grond liggende soldaat. Het betreffende rapport van de Cul turele ambtenaar omschreef de stuk ken als "technisch waanzinnig knap, ware meesterstukjes van artistici teit en vakmanschap". Dr. P. V. Admiraal ROTTERDAM (ANP) Het te kort aan anesthesisten is nu zo groot, dat velen in meerdere ziekenhuizen tegelijk moeten werken, het toedie nen van narcose op twee operatie tafels tegelijkertijd regel is geworden, een kwart van de Nederlandse korp sen uit buitenlanders bestaat, werk dagen van twaalf uur en werkweken van 70 uur meer regel dan uitzonde ring zijn en 25 pet. van de verdo vingen niet door anesthesisten kan worden uitgevoerd. De Nederlandse anesthesisen be handelen per jaar gemiddeld 1800 gevallen. Het gemiddelde in het bui tenland ligt veelal rond de duizend per persoon. De voorzitter van de Nederlandse Minister-president Biesheuvel had tijdens zijn bezoek aan Groot-Brittannië een onderhoud met de Britse premier Edward Heath. Op de achtergrond: baron W. J. G. Geversde Nederlandse am bassadeur in Londen. Anesthesistenvereniging (NAV) dr. P. V. Admiraal, schat de behoefte aan anesthesisten op ongeveer 700, als men uitgaaat van het feit dat de anesthesist optreedt by elke operatie en niet meer narcoses uitvoert dan duizend per jaar. In Nederland wor den ongeveer 700.000 operaties per jaar verricht. Thans zijn er 400 anes thesisten beschikbaar, van wie hon derd buitenlanders. De NAV, die haar 25-jarig bestaan viert met een congres vrijdag en za terdag in de medische faculteit van Rotterdam, verwacht dat het tekort in vijf tot tien Jaar zal zjjn weg gewerkt. De heer Admiraal consta teert een toenemende belangstelling van de Jonge afgestudeerde arts voor dit specialisme. Niettemin zal vol gens hem de opleiding van een be hoorlijk aantal anesthesisten als ge volg van vermindering van het aan tal operatietafels, waaraan de anes thesist werkt, en de verruiming van de toepassingen, voorlopig nodig blijven. Nationale actie 'Heel Vietnam9 DEN HAAG (ANP) De natio nale actie „Heel Vietnam" zal zich vrijdagavond tot de Nederlandse be volking richten. De NOS-televisie zal die avond op beide netten van 20.20 tot 20.30 uur aandacht aan deze actie besteden, waarna alle kerken, gemeentehuizen en gebouwen van het Leger des Heils open zullen zijn om bijdragen in ontvangst te nemen. Ook op giro 777 Den Haag kunnen giften worden gestort. Acht organi saties die in deze actie samenwerken, zullen de gelden besteden voor hulp verlening in de meest uitgebreide zin Hierbij wordt in de eerste plaats ge dacht aan de leniging van de nood van gewonden, zieken, gevangenen en vluchtelingen en daarnaast aan alle acpecten van wederopbouw (dorpsontwikkeling, landbouw, ge zondheidszorg, enz.). De hulp zal worden geboden in Noord- en Zuid-Vietnam, Laos en Cambodja, waarbij de prioriteit wordt bepaald door de situatie ter plaatse. De organisaties zullen regel matig informaties verschaffen over de besteding van de gelden. N HAAG informateur Ruppert in de namiddag van de drie con- sionele en de progressieve partij- een antwoord hebben hoe de zes tijen staan ten opzichte van een ra-parlementair kabinet gevormd 1 progressieven en confessione- Ook wil hij wete* hoe de ses sties denken over 'n progressief ra-parlementair minderheidska- d&t met enkele niet partij gebon- personen wordt aangevuld, die 't Als derde vraag stelt hij de moge lijkheid van een confessioneel extra parlementair kabinet dat eveneens aangevuld zal moeten worden met minder partijgebonden personen. De progressieven zullen voorts een antwoord moeten geven over de vor ming van een extra-parlementair kabinet van de confessionele drie en de confessionelen moeten dit oor deel geven over de progressieve va riant. (Vrijdag) Vandaag hebben alle zes fracties vergaderd. Vanavond om 7 uur krijgen zij de brieven die infor mateur Ruppert van de andere vijf fractieleiders heeft ontvangen. Morgenochtend zal Ruppert éérst de confessionele drie gezamenlijk ont vangen en daarna de progressieve fractieleiders. ADVERTENTIE €S3 Er is weer 49 koelhuisboter. Rotterdam (Anp> Tussen college van Burgemeester en sthouders van het Zuidhollandse ratsje Zwartewaal en het dage ra bestuur van het Openbaar Li- ram Rijnmond is een verschil van raing ontstaan over het bouwplan kristin a-laan" in deze plaats. Het gal ontstemd over het standpunt de meerderheid van het Rijn- ftdbestuur, die vindt dat het bouw niet mag doorgaan, omdat het gebied' waarin de 32 huizen worden gebouwd binnen de 30% stanklijn ligt Vortg Jaar aanvaardde de Rijn- mondraad de door milieudeskundi gen berekende "30% stanknorm" en besliste daarmee, dat in gebieden waar de milieubelasting door stank of lawaai meer dan 30% bedraagt in principe geen woningbouw mag plaatsvinden. Rijnmond heeft ech ter een ontsnappingsclausule inge- worden gegeven voor woningbouw in boiDwdi: er kan wel toestemming stankgebieden als er sprake is van "andere zwaar wegende overwegin gen"'. De minderheid van het dagelijks bestuur van Rijnmond nu vindt dat er in het geval Zwartewaal sprake is van "dergelijke andere zwaar wegen de overwegingen", namelijk het be lang van het voortgaan van de wo ningbouw in dit Zuidhollandse plaats je. Het gemeentebestuur van Zwarte waal heeft met het oog op de behan deling van het plan "Christinalaan" in de Rijnmondraad na de begro tingsdebatten van de afgelopen da gen een bliksemenquête gehouden on der de bevolking. Uit dat (nog niet helemaal afgeronde) onderzoek blijkt volgens B. en W. van Zwartewaal, dat de bevolking van dat plaatsje geen of weinig last ondervindt van stank of lawaai. Rijnmond'deskimdige dr. L. A. Claren- renburg meldt in een ambtsbericht., dat is gevoegd bij het voorstel van het Rijnmond-bestuur, evenwel: "de situatie in Zwartewaal wordt geken merkt door een hoge belasting door stank. Het bouwplan ligt tussen de 50 pet en 70 pet milieubelastingslijn door stank, zelfs dicht tegen het 70 pet. niveau aan". Op basis van Cla- renburgs ambtsbericht zei de meer derheid van het Rijnmond-bestuur, dat bij GS van Zuid-Holland nega tief moet worden geadviseerd over het Zwartewaalse bouwplan. Het "stankbeleid" van Rijnmond heeft al eerder tot verschillen van mening binnen en buiten de Rijn mondraad geleid. Nog niet zo lang geleden keurde de raad een (laag bouw) bouwplan in Hoogvliet goed. ondanks het feit dat de bouwplaats binnen Rijnmonds stankgrens lag. Niet akkoord ging de raad met een plan om in diezelfde buurt een mi grantenflat te bouwen. Het dagelijks bestuur van Rijnmond was echter ook voor dit plan en maakte van zijn bevoegdheid gebruik om GS ondanks de negatieve uitspraak van de raad, toch positief te adviseren. Ook in dit geval was er, volgens de meer derheid van het dagelijks bestuur, sprake van "andere zwaarwegende overwegingen".

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7