Vmerika ziet in irchie Bunker ik iijn eigen 'We zijn niet de slaaf van het spruitjes volk' Lil in the family' blijkt groot succes vandaag en gisteren Barend Servet gaat vanavond weer zijn gang giro §4 36 OO TV morgen] RADIO - TV - KUNST zaterdagavond acht uur. De Verenigde Staten schaart zich voor driekwart aan het scherm, om een rugby-wedstrijd te zien of zich aan basketball te vergapen, maar om tv-amu- 3it te zien. En dat is voor het verwende tv-volk in de VS niet zo gewoon als men wel zou ten. heeft in de VS duidelijk een verzadigingspunt bereikt. Een programma moet wel heel uit- lerlijk zijn wil men er zijn tijd aan verdoen of het zou een kwisprogramma moeten zijn raan veel geld te verdienen valt. acht uur zaterdagavond valt er niets te verdienen. Op dat tijdstip schaart de Amerikaan aan de buis in de wetenschap, dat hij wederom voor rotte vis zal worden uitgemaakt zijn eigen ik ongenadig voor de blote billen krijgt. programma heet „All in the De VPRO zendt eenmaal drie weken het programma in uit. Wü kunnen Op z'n kop Wale Summers is zo gelukkig geweest na jaren Daktari-spelen toch een the family" heeft de totale *n?ïre. tv:r<? h* ,fi)8en. Daktari ook in de Verenigde Staten als: kijk die stomme Ameri- programmering zo op zijn kop ge- nog steeds doorEaat hii in de De tv-kijker ia Amerika dat andere langlopende en po- "zegTfkiJk laire series mede geslachtofferd p^e"" TorVïêma^Ti,fc°hSrto worden. Zo werd van de ene on de ,.iace womt gemaakt. ±uj heelt m i Ryain O'Neal the family" met de sikke- baas Archie Bunker in de Irol heeft een revolutie veroor- de Amerikaanse tv. Het worden. Zo werd van de ene op de andere dag, na veertien Jaar, een einde gemaakt aan Bonanza. Lome Green is zo verschrikkelijk kwaad ge- Het lukt dus wel. Zeker als je zulke worden over deze beslissing, dat hij goede kritieken kan tonen als Sum- treft te de laatste afleveringen niet mers. Een man als Chad Everett omdat wenste te verschijnen. Nu heeft hij bijvoorbeeld, zal daarmee i de drie grote „networks", geen klagen, want vorig jaar teken serie uitzendt. De televisie dus. gen van de afgelopen veertien Jaar te hebben. Na een toch geringe loop- heeft er lang over moeten na- en, voordat men het aandurfde, velen was het verrassend te hoe de Amerikaan hierop rea- je. Dat hij zelfkastijding kon taan. Dat hij er zelfs humor m ag. Carroll O'Conner (Archie er), Jean Stapleto-n (Edith), Reiner (Mike), Sally Struthers de tv. Hij had daar geen geluk - werden vrijgegeven voor' verkoop kige binnenkomer. Hij kreeg de e dan ook. Zodat men waarschijnlijk tweeduizend in de Verenigde Staten de huisvrouw) nog Bonanza kan kijken op een plank, van de lokale stations. Maar Lorne Het hoofdrol in Madical Centre een soap-opera (een overdag uitgezon- het jaar den serieprogramma speciaal voor bovenste Het gezin van Archie "All in the family" Bunker, dat zich vanavond weer op het VPRO-scherm zal presenteren. doktersserie van het Jjj ia) zijn plotseling de meest sterren geworden. Het^ oor een groot deel voor" rekening, dat de s McCloud, moest andere dag door het wegvallen ,anj ten zij eerst gevieren i de tv-kijker, nu heeft tijd op te vullen, een vijand op de hals ge- ene op de gevallen. „Nu blijkt pas dat hij als filmacteur ook nooit heeft kunnen middag is hij op de tv te zien. Hij i spiritist en nodigt huisvrouwen uit hem te bellen. Men hoeft zich alleen maar aan de telefoon te melden en te zeggen: „Dr. Holioway, vertelt u eens iets over mij". Dan sluit hij de ogen en in een halve minuut tijd zegt hij of de vrouw maagpijn heeft, een huis gaat kopen dat zij zeker moet doen en dat het geluk haar wacht. En hij besluit met „This was. dr. Hollo- way with you in the spirits". bij Berend Boudewijn vergeleken slechts een kleine buurtkruidenier is, vormen dergelijke programma's eigenlijk het image van de tv. Doorbraak „All in the familiy" probeert daar doorheen te breken. Hoewel men lacht en kijkt, blijft de uitwerking op de programma-makers en het publiek tot nu toe achterwege. Men gaat op de oude voet voort. Alleen, men kan er nu zelf om lachen. die hardnekkig poogt de grond in te werken. De Ame- se pers is helemaal niet zo Mg met de serie. Althans een die pers, die in talrij- erhalen en interviews met de het verwerpelijke van de serie, een neger nu eens een nikker ïn homofiel een flikker pro- een negatief licht te werpen op nilie Bunker. Op hardhandige wordt het burgerlijke esta- ent in de VS door elkaar ge en de makers van het pro- ia hebben hoop, dat het "ika zal helpen in de richting de menselijker samenleving. „All in dat op hetzelfde tijdstip „Al in the family" komt aan dreigt van het scherm ge- te worden, omdat degens de kijkcijfers er geen adverteer- te vinden is. Geen com- ials, geen series, redeneren de oerciële networks. Zo is „Alias h and Jones" al het slachtofer fden. Na fabruari kan de KRO twintig afleveringen uitzenden is het afgelopen. De serie niet meer gemaakt. Mike :ers wacht met zijn Mannix, de algemene verwachting, 2 lot. Mannix werd al weg- i aid van het ..Al in the family" !ip, omdat de serie in een paar S n tijd kelderde van nummer Mannix was dat vele jaren, nummer veertig op de rang- van populaire tv-programma's. concurrentie heeft het toch al Mannix begrepen, want ook op nieuwe tijdstip blijft de belang- Ing onder de maat. Films als ton" en „Love Story" (inder- de films die men hier nog in en kan zien) worden te- ffer Mannix gezet en dat is te- voor de privé detective. De jongens achter „Barend is weer bezig", de veelbesproken show van de VPRO, laten zich niet in een hoek drukken door de berisping van minister Engels van CRM. Bij de VPRO is men het „standje" al weer vergeten en wordt met grote ijver aan volgende Servet-shows gewerkt. Het Barend-team, dat bestaait uit Rükd van Hemert, Wim Schippers, Wim van der Linden, Gied Jaspers en Ellen Jens en natuurlijk IJf Blokker, Barend op de buis, heeft zich niets aangetrokken van de dei ning, die ontstond om de vermeende persiflage op de koningin. Het bij de VPRO als enigszins las tig gekwalificeerde team, brengt donderdag om 21.45 uur op Neder land II weer een uur plezier met de inmiddels beroemd geworden Ba rend Servet. Muziek, dans, ernstige reacties, humor en bloot worden be loofd. Het bloot blijft gewoon ge handhaafd want zeggen de VPRO- jonge»ns: „Ja hoor eens. Het is een controversieel programma. Wij moe ten onze gang kunnen gaan. Als Je dat niet meer durft word Je een slaaf van het spruitjesvolk". NEDERLAND 18.45 18.55 19.05 19.30 23.00 23.15 NEDERLAND II Ti-ta-tovenaar (NOS) Journaal (NOS) E.O.-Kinderkrant Programma rond de Amerikaanse muziekgroep The Forerunners (E.O.) Journaal (NOS) Eilanden in de wolken (E.O. Deze BBC-film laat1 Men Koe 'de bewoners van de Faroer-eiignden hebben geleerd in onherbergzame stre ken te leven. En nu... mjjn verzoek: muzikaal verzoekprogramma (E.O.) Nader Bekeken (E.O.) Lofprijzing in,,het Heilige Land: koorzang (E.O.) Het recept van een kater, film uit de serie This is the life (E.O.) V Deze filrp gaat ovef'eet\ aan drankverslaaf de chirurg. U schrijft ons: brieVenbeantwoording (E.O.) Journaal (NOS) 18.45 Ti-ta-tovenaar (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Beertje Colargol (VPRO) 19.20 Zwijgen is goud: collage van stomme filmfragmenten (VPRO) 19.45 Popeye, tekenfilm (VPRO) 20.00 Jourhaal (NOS) 20.21 Berfcriten uit de samenleving (VPRO) 20.35 All in the family, TV-serie (VPRO) 21.00 De bond en de achterban: de Industriebond NVV (VPRO) 21.45" Barend is weer bezig (VPRO) Vanavond de derde aflevering van een veelomstreden show. 22.25 Documentaire over de regisseur Roman Polanski (VPRO) Deze documentaire over een beroemde regisseur werd gemaakt tijdens de opnamen van zijn recente film „MacBeth". 23.25 Den Haag vandaag (NOS) 23.35 Journaal (NOS) Het verschil tussen oorlogsfilms en films over oorlog is dat Je van. het eerste soort weet dat de eventuele lijken na het wel slagen van de opnamen weer zullen opstaan om de ketchup van hun gezicht te wassen, maar dat Je bij het tweede soort, weet dat als je iemand dood ziet schieten, je ook echt iemand dood hebt zien gaan. Dat is een effect dat sterk werkt. Heel lang zal me het -moment bijblijven waarop ik gister avond een foto tot stand zag komem die een jaar of twee geleden in alle kranten te rechtkwam en veel beroering verwekte. Ik bedoel de foto van de Vietnamees, die zonder vorm van proces door een Zuidviet- namese officier op straat even tjes werd doodgeschoten. Toen ik gisteravond temidden van het exposé van brandende Vietnamese monniken, bran dende Vietnamese dorpen en brandende Vietnamese aarde een Vietnamees door een aan tal mannen zag meenemen, kreeg ik ineens een schok. Waar kende ik die man in die korte broek, met dat geruite hemd en die droevige blik in zijn ogen toch van? Het zou toch niet.Maar dat zou het wél. Met huiveringwekkende precisie stelderi de deelnemers aan dit tableau vivant zich op voor het nemen van de kiek die we al lemaal kennen. En in plaats van dat de man ihet het gerui te hemdr daarna zijii géwone kleren ging aantrekken eü met een paar tientjes figuranten- loon naar huis ging, werd hij doodgeschoten. Dit in liet kader Van de histo rische dag die we gisteren be leefden, het bekendmaken van het bestand in Vietnam. De overzichtsfilm, die wegens de noodzakelijke lozing van een overtollige hoeveelheid Ameri kaanse bommen nog even op de plank hadden moeten liggen en die met dat feit moesten worden aangevuld, konden nu eindelijk worden uitgezonden. Behalve films over oorlog was er ook een oorlogsfilm: deel twee van de spionage-docu- - mentaire „Rote Kapelle". Deze aflevering leek me een uitste kende film. Vooral het zakelij ke en rustige optreden van de Wehrmacht-mensen, die een zender moesten opsporen, fas cineerde me: zo hebben die mensen zich waarschijnlijk ook gedragen en deze voorstelling van zaken is ook navranter dan de snauwende die ons al tijd voorgeschoteld wordt. Maar daar staat wel tegenover dat de echte Leopold Trepper in een interview met Michel Korzec in de Haagse Post van deze week heeft gezegd: „Hoe wel de makers beweren dat hun serie voor 95 procent over eenstemt met de geschiedenis, hebben we hier in feite te ma ken met knipsels uit de histo rie van de Rote Kapelle, die ten dele waar zijn, maar in laatste instantie de realiteit vervalsen." TIM KRABBÉ VRIJDAG 26 JANUARI HILV. I 4()2. m en FM-kanalen. 7.00 AVRO. 0,20 NOS 9.40 AVRO 12.00 NOS 13.Ü1 VAN A 13:25 NOS 17.00 5MD. ADVERTENTIE leprajaar 1973 "het jubileum van een schandvlek" 100 jaar geleden werd de leprabacterie ontdekt 25 jaar geleden vond men het geneesmiddel ertegen: dds en toch: de wereld kent nog zeker ruim ismiljoen leprapatiënten (zaterdag 27 januari 1973 ncrv-tv) wereldlepradag 1973 kan men met recht "het jubileum van een schandvlek" noemen. daarom: giro 34 36 OO t.n.v. stichting wereldlepradag nederland. voor 2,50 redt u een kind. voor 11,geneest u een slachtoffer. giro 34 36 OO wereldlepradag den haag stop lepra! bij het „jubileum". In de aflevering vi wordt Journalist Barend gehuldigd. IJf Blokker zegt: „Misschien zitten er minder schokkende items in dan vorige keer maar dat is toevallig. Vorige keer stoorden sommigen zich vooral aan die sprudtjesschillende dame. Nou dat is een keer leuk, maar daar kun Je niet mee aan de gang blijven". „Ik dacht trouwens, dat het grapje met die vrouw, die op de koningin leek wel kon. Ik stond er achter. Als ik het beledigend had gevonden, had ik het niet gedaan". „Aan die blote vrouw die we nu in de show hebben zal het publiek zo langza merhand wel gewend zijn". „Ach die berisping is een belachelij ke zaak. Over vijf Jaar lachen we ons dubbel om die grap. Dat minis ter Engels het niet inzag. Ze zeggen regeren is vooruitzien. Ja, Ja". Na de show van donderdag ver schijnt Barend dit seizoen nog één ma-al op het scherm. In die laatste show houdt hij zich bezig met pa tat -en mayonaise an België. Daarna is de koek op. IJf: „Van mij mogen ze doorgaan Ik vind het zalig werk. Natuurlijk laten dde kwaaie brieven en boze telefoontjes me niet koud, maar toch, dat vergeet Je weer gauw". Of Harry Touw, de Haagse humorist, nog terug komt in de Ba rend Servet show is niet zeker. IJf en de VPRO-jongens hopen van wel, maar Harry zelf voelt er niets voor. Maar dat zegt niets, want Harry heeft al vaker beweerd niets meer met de show te maken te wil len hebben. VUILIGHEID De moeder van H-arry, die bij de humorist en zijn vrouw inwoont en boodschappen voor hem aanneemt, wil haar mening wel kwijt: „Ik ben blij dat hij er een punt achter heeft gezet. Ik heb vaak genoeg ge zegd: jongen houdt er toch mee op. Maar ja hij is 48 en dan moet ie. het zelf maar uitzoeken. Boze brie ven heb ik ook gehad. Of ik m'n. zoon niet beter kon opvoeden", „Nou ja het is ook niks die 6how. Ik zeg altijd maar zo: van de ko ningin en het geloof moeten ze af blijven. Ik vind die VPRO niks. Al dat bloot en vuiligheid. Misschien ouderwets, maar ik ben ook al 70". VPRO. 19.00 KR 7.00 Nws 7.11 Ochtendgymnastiek 7.20 (S) Dag met een gaatje, met om 8.00 Nws; om 8.11 Radlojourn. en om 8.30 De groenteman 9.00 (S) klass. en mod. kamermuz. .^l.2p .pedagogische rubriek. 9.35 Waterstanden 0.40 (S) moderne liederen ÏO.ÓÓ (S) Voor de kleuters 10,10 Arbeidsvitaminen (gr.) (11.00 Nws; 11.03 Radiojourn. 11.30 (S) Ik hoor, ik hoor wat U niet hoort, een causerie met gramm.pl, 11.55 Beursber. 12.00 Blik op de we- Lichte grammahuz. 12.50 Recht en slecht, praatje 13.00 Nws 13.11 Din gen van de dag 1355 *»- toeristische informatie uit binnen- en buitenl. gevarieerd platenprogr. met om 15 30 Nws 17.00 rubriek over missie en zending 17.10 (S) Metropolé Orkest 17.30 Nws 17.32 Echo .17.57 Hoogoven Schaaktoernooi 18.00 CS) Licht orkest sollsten 10.30 Nws 18.41 Echo 18.50 nws feiten en achtergronden op sociaal-maatschappelijk terrein 18.58 Marktber. 19.00 rechtstreeks progr. met sociaal-kulturele akt. en ber en waarin verder om 19.50 (NOS) Den Haag -vandaag 20.00 Nws 20.15 mod. HILV. III 240 en 298 m en FM-kana- len. 7.00 EO 11.00 NCRV 14.00 NOS 15.00 AVRO 18.00 NOS 21.00 VPRO. riekprogr. speciaal i 8.0Q Nws 8.02 a ussen cnee en Koffie (9.00 F1 10.00 Nws 10,03 verzoekpl.progr. 3.50 Van Ta-tf aal Nws 13. (S). Muz. uit de Middeleeuwen Zoeklicht op Nederland reportages progr. 14.03 Felix Meurders "'lfLOÓ' Nws 1*5.03 De Amerikaanse, tiit-jwade (16.00 uur Radlojourn. Nws) 17.00 NWs 'Jsi J7.05 verzoekpl. progr. 18.00 Nwi Seth Gaaikema wordt 'Duitse' den omgezet in het Duits. In de Rot terdamse Doelen vertelde Seth gis teren dat hij een „Duitse" tv-figuur moet worden. Het is niet de bedoeling dat ik daar als Nederlands artiest op het scherm verschijn". „Ik ben nu hard bezig om de taal goed meester te worden en me in te leven in de mentaliteit van de Duit sers. Mentaal moet ik me totaal om turnen," aldus Seth. De 33-Jarige conferencier reist in tussen met zijn nieuwe show „Elf Verdwazingen" door het zuiden van Nedrland. Op 1 februari strijkt hij voor een maand neer in het Rotter damse Hofpleintheater. het land en Nws) 17.00 politieke analyses, reportages, achter grond inform. eleh reaktie£ televisiester ROTTERDAM (ANP) Confe rencier Seth Gaaikema zal begin juni zijn debuut maken op de West- Duitse televisie. Op 21 maart al wor den de eerste opnamen gemaakt in de Bavaria Studio's in München. Ook Jasperina de Jong zou door de Westduitse tv zijn gecontracteerd. Seth Gaaikema is al geruime tijd bezig met de voorbereidingen voor zijn tv-optreden bij onze oosterbu ren. De gegevens voor dit program ma plukt hij uit zijn bestaande re pertoire. Uiteraard moet alles wor- 17.30 Akt. 17.55 Meded. 18. Nws 18.11 Akt. en om 18.20 Uitzen dnig van DB'70 19.00 CS) Spring plank jonge artiesten 19.30 eer rie gesprekken over' kerk en kerk- in onze tijd 19-.45 muz. in de liturg 20.00 reportage van het Lan- Pastoraal Overleg lp Noordwijkei ■zijn Joost de Draaver Show 19.00 -zoekpl. 20.00 Nws 20.02 .pl.progr, 22.00 kabaret, islcal 22.25 overweging 40 Echo 22.45 (S) een Sederlaud I 1-12.00 Schooltelevl- llmero, tekenfilm. 19.10 (K) Flipper, tv-serie voor de jeugd. 19.30 Zorro, tv-serie. NOS: 20.00 (K) Journ. TROS fajl,1 (gr.) film. NOS: 22.50-22.55 (K) Journ. 8,24 Overweging 8.30 Nws, liymnas.t. voor de hulsvrouw ö.4ö Moeders wil ls wet 9.40 Schoolradio 10.00 (S) klass. muz. (10.30—10.3 het land 12.20 Meded. l tulnbou.; 12.30 Nws 12.41 13.00—13.05 Raden ederland II— NOS: 20.00 4.00 Schoolradio 14.3

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 5