Katwijk wil dit jaar nog gaan de lucht bouwen in bad- centrum 1 Show rond 50 jaar bloemen uit Westland MOLENAAR DE VRIES STOOKTE GEMAAL 22 JAAR MET KOLEN WOONGEBOUW OP PLAATS VAN WAAIGAT Heipalen Tr s gaandooA Bier en sigaret PAGINA 4 STREEK DONDERDAG 25 JANUARI 19) KATWIJK AAN ZEE Eindelijk. Na meer dan vijf en twintig Jaar plannen maken en praten schijnt het er toch van te komen: er wordt dit Jaar een begin gemaakt met de rea lisering in fasen van het Centrum- plan voor Katwijk aan Zee. Ten minste als er zich geen onverwachte moeilijkheden voordoen. Burgemees ter A. G. Vermeulen heeft lm zijn mieuwsj aarsrede bij de opsomming van wat er lm 1073 gaat gebeuren let terlijk gezegd: „Begonnen zal kun nen worden met de voorbereiding en mogelijk de bouw van het noordelijk deel van het Centrumplan bestaande uit 58 woningen". Daarmee bedoelt hij het woongebouw in zes woonla gen, dat geprojecteerd is op de plaats waar nu nog het Waaigat is. Het grootste deel van de oude panden daar is reeds aangekocht in het ka der van de sanering van dit gebied, dat vlak achter de Boulevard is gele gen. Door Cees Combee Foto Jaap van Duijn De Katwijkse gemeenteraad heeft vorig Jaar een principe-besluit ge nomen, waarhij B. en W. werden ge machtigd het door het Delf tse stede- bouwkundigbureau OD 205 gemaakte ontwerpplan nader te laten uitwer ken Dat houdt echter wel in, dat de vroede vaderen uiteindelijk nog een stem in het kapittel hebben als het op definitieve besluitvorming aankomt. Met spanning wachten de raadsleden daarom op t voorstel van B. en W. om over te gaan tot uit voering van die eerste bouwfase: het woongebouw. Verschillende typen Dit woongebouw, zo hebben de OD 205-ontwerpere van het plan al eens meegedeeld, zal ndet alleen grotere, maar ook kleinere woningen gaan bevatten c.q. huurappartementen. Ir J. E. B. Wittermans, één van de des kundigen vam het OD 205-ontwerp- team voor het Katwijkse Centrum- plan, constateerde in het in maart 1972 verschenen nummer van het tijdschrift „Stedebouw en Valkshuis vesting" over deze eerste fase: „De woningen in het hogere woongebouw (er is aan de zeezijde, waar nu het V.V.V.-kantoor staat, een hotel-ac commodatie geprojecteerd met in de bovenbouw verblijfseenheden, dat iets lager schijnt te worden red.) zijn van verschillende types. Alle wo ningen boven een bepaald niveau hebben uitzicht op zee. De toegang geschiedt vanuit een middengang om de andere verdieping. De grotere wo ningen beslaan anderhalve verdie ping. Het gedeelte op een halve ver dieping gelegen is afzonderlijk ver huurbaar gedurende de zomermaan den. Een In Katwijk veel voorkomend verschijnsel". Over de uitlating in de nieuw jaarstoespraak van burgemeester Vermeulen wordt thans in Katwijk druk gesproken. Er bestaat echter geen twijfel over, dat over niet al te lange tijd de raad een voorstel be reikt zich akkoord te verklaren met de voorbereiding en uitvoering van t noordelijk centrumplan, namelijk het optrekken van een woongebouw met 58 woningen. Die huizen heeft men momenteel nog hard nodig en raakt men als de prijs niet buitensporig hoog is zeker wel kwijt aan autoch tone Katwijkers. Dat is wel gebleken toen de eerste, fase van de woning bouw in het Tramstraatplan bekend werd en belangstellenden werden op geroepen in te schrijven voor het ko pen van zo'n woning. Het is even eens wel zo goed als zeker, dat aan deze bouw geen aannemer van bui ten Katwijk te pas komt. De Kat wijkse aannemers bouwen goed en /oor een redelijke prijs. Winkelgedeelte Er zullen weinigen in Katwijk zijn, die bezwaar maken tegen deze eerste bouwfase. Meer bedenkingen bestaan er tegen de uitvoering van het Centrumplan als het gaat om het winkelgedeelte. Dat wordt nog steeds te groots van opzet genoemd en bo vendien ziet men het financieel hele- DEN HAAG De Haagse politie rechter meende alle reden te heb ben om aan de nuchterheid te twij felen van een 24-Jarige afdelingschef uit Lisse, toen deze te Noordwijk op de Sint Jeroensweg met de door hem bestuurde auto tegen een lichtmast reed. Desondanks wilde de man doorrij den, doch vanwege de schade aan het voertuig, ging dat niet en moest de auto wat verderop laten staan waar de politie de volgende morgen de auto in beslagnam. En nu verklaarde de kantoorchef, dat hij de bewuste avond twee gla zen bier had gedronken en het onge luk zou zijn gebeurd, omdat hij be zig was een sigaret aan te steken. De Officier vond zoiets ook al een gevaarlijke bezigheid en vorder de 200 boete en voorwaardelijk drie maanden intrekken rijbewijs met proeftijd van 2 Jaar. Het vonnis NAALDWIJK Onder het mot to "Vijftig Jaar Westlandse bloe men" zal de CCWS (Coöperatieve Centrale Westlandse Snijbloemen- veiling) in samenwerking met de afdeling Westland van de Koninklij ke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, de Bond Westland en negen werkgroepen van de sectie bloementeelt van de Nederlandse Vereniging van Tuinbouwstudle- g roepen een grootse bloemen en pro- duktententoonstelling organiseren. Dit zal gebeuren Ir een van de hallen van het ruim 12 ha. grote CCWS-veillngcomplex te Honse- lersdijk. Deze grootse bloemenshow zal een unieke prestatie worden van wat het Westland aan bloemen en andere prod uk ten leveren kan. De show, die een oppervlakte van meer dan 5000 m2 zal beslaan, wordt gearrangeerd door drie Westlandse specialisten: Leo de Kok. Koos Zuidgeest (bekend van de wereld kampioenschappen bloemen arran geren) en Piet Vellekoop. Zij heb ben een gedurfd en kostbaar ont werp gemaakt dat sterk zal afwij ken van de opzet van soortgelijke tentoonstellingen. Tijdens de dagen dat de show Is geopend zullen ver tegenwoordigers van de bloe menteeltstudiegroepen het publiek algemene voorlichting geven over bloemgewassen en over gebruik van bloemen. De show gaat voor het publiek open op woensdag 21 maart te 19.30 u. Op 22, 23, 24 en 25 maart is deze ten toonstelling te bezichtigen van 10 tot 22 uur. Het CCWS-complex is gelegen langs rijksweg 20 bij de kruising van de weg Naaldwijk— Honselersdijk en gemakkelijk van uit de richtingen Den Haag en Rot terdam bereikbaar. Er te zeer veel parkeergelegenheid en de toegang tot de tentoonstelling is gratis. Toen wij deze week een bezoek aan de molenaar en zijn vrouw brachten stond het gemaal stil. Het komt echter ook wel voor dat de pomp 120 uur in de week in werking is. Ónder normale omstandigheden slaat hij 80 m3 water per minuut uit de polder op de boezem van de Oude Rijn. Via weteringen komt dit water vanuit de poldersloten lp de molenvliet. Windmolen Vroeger stond er een windmolen op deze plaats. Die was uiteraard— net als nu nog zijn buurman aan de overzijde van de Oude Rijn bij de Put van Broekhoven volledig af hankelijk van de wind. Daarom werd de windmolen vervangen door een stoomgemaal, dat werd gestookt met kolen. Zelf heeft De Vries nog 22 Jaar lang met kolen gestookt. In 1954 kwam er echter een Thomassen dieselgemaal, dat met olie wordt gestookt in de plaats. Twee maan den (Juni en Juli) moest de polder het toen zonder gemaal doen. Een ge denkplaat herinnert nog aan de in gebruikneming op 2 augustus 1954. De namen van de polderbesturen van die dagen wordt zo voor het nageslacht bewaard. De in 1914 door Stork geleverde pomp functio neert echter nog steeds voortreffe lijk. Het is voor het eerst dat een en dezelfde molenaar veertig jaar lang deze molen bediende. De heer en mevrouw De Vries hebben hun werk altijd graag gedaan. Zij veronder stellen echter niet er hun gouden Jubileum te zullen beleven. Hoewel zij nu beiden nog bijzonder kras zijn, zijn zij nuchter genoeg om te beseffen dat met het stijgen der Ja ren minder gewenst zal zijn om zo geïsoleerd te wonen en alleen maar via een smal pad verbonden te zijn met de „bewoonde wereld". Het echtpaar De Vries kan alleen weg, als het weken achter elkaar niet re gent (Foto Wim Dijkman) El HILLEGOM Tot heden betr^— Hillegom de stroom vanuit LeM via het Electriciteitsbedrijf Hilleg< Lisse- Sassenheim te Lisse. Eind moet het nieuwe station gereed om de stroomvoorziening van Hil gom te kunnen waarborgen deze woonplaats inmiddels u„ - woonwijken Meer en Dorp, plan Tj m long en de woonwijk Elsbroek (wj het aantal woningen van 700 stuks de naaste toekomst verdrievoudj gaat worden) sterk groeit. Het vq m station is in twee gebouwen otM te brengen, komt te staan in de c i middellijke nabijheid van de St.jJJ zefkerk, de school „De Robbedoes' het Jeugdcentrum. Omdat normale aanvoer naar bouwterrein niet mogelijk is trucks kunnen niet door de sm» bocht tussen het jeugdcentrum de school) besloot met de heipal :n over een gedeelte van de achter El St. Jozefkerk staande bebouwing h€ opstallen te voeren. En zo gingen jer palen gistermiddag door de lucht, de vrije schoolmiddag. Uiteraard tr deze „luchtvloot" veel bekijks. 1 nieuwe z.g. trafostation zal besta uit een gebouw van 7 x 7% m voor allerlei voorzieningen en tweede dakloos gebouw, waarin transformatoren hun plaats krijgi De bouw zal worden uitgevoerd do het aannemings- en constructiel rtI drijf Bokhoven N.V. uit Gouda. G 11 termiddag werden twintig betom palen met elk een lengte van 15 meter door de lucht op de beste» mingsplaats gebracht. Drie miljoen „supennuizen in Leeds LEEDS (UPI) De Leeds telt eind van het jaar drie joen gif bestendige „supermuizei Zes op elke man, vrouw en kind de 500.000 zielen tellende stad. Vo gens een rapport van de plaatse: kamer van koophandel zijn vele de 750.000 muizen die Leeds nu immuun geworden voor de meest bruikte vergiften. In het „supi muis" geheten rapport wordt drongen op het ontwikkelen nieuw, doeltreffend en veilig mui» verdelgingsmiddel, dreiging no. 1 van Leeds" te bestr t sf tas Echtpaar woont al 40 jaar eenzaam in polderland n BODEGRAVEN Deze maand is het veertig Jaar geleden dat W. de Vries werd aangesteld als mole naar op het gemaal van de polder Welland en De Bree. Veertig Jaar lang zorgt hij dat het water in deze 772 ha grote gecombineerde polder op peil blijft. Het was midden in de crisistijd dat de toen 25 jaar oude De Vries uit Oud-Alblas, waar zijn vader het beroep van watermole- naar combineerde met dat van mo lenbouwer, zijn vaste aanstelling ontving. Sindsdien woont hij met zijn vrouw (met wie hij deze maand ook veertig Jaar getrouwd is) een zaam in het wijde polderland. Voor wie van de rust, de wijdte en de natuur houdt een ideale woonplaats en een ideaal beroep. De werkzaamheden van een wa termolenaar immers hangen in hoofdzaak ai van het weer. Als het weken achtereen droog is valt er. weinig te malen in de polder. „Dan kunnen we rustig uitgaan," vertelt mevrouw De Vries. Begint het ech ter te regenen, dan wordt het zaak de peilschaal in de gaten te houden De polder immers ligt 2.20 meter beneden N.A.P. Nu, bijna twee jaar later, zal er ze ker nog wel een aardig bedragje bij komen. Ook vele raadsleden zien het, hoe wel ze in principe hun fiat gaven aan de nadere uitwerking van de OD 205- plannen, niet zo heel erg zitten. Er zijn er, die ronduit beweren dat het Centrumplan, zoals B. en W. zich dat hebben voorgesteld, nooit zal wor den uitgevoerd. En dat zijn heus niet alleen niet de leden van fracties, die niet in het college van B. en W ver tegenwoordigd zijn. Ook verschillende leden van de „regeringspartijen" hebben nog steeds ernstige bedenkin gen tegen 't plan voor Ratwijks cen trum, waaraan nu rond de tekentafels gestalte wordt gegeven. Begrijpe lijk zijn daar de inflatie en de min der gunstige economische omstandig heden, waarin ons land zich bevindt, Nagenoeg alle panden aan het Waaigat zijn al door het Katwijkse gemeente bestuur in het kader van de saneringsplannen aan gekocht. Op deze plaats zal het woongebouw ko men met 58 woningen van verschillende types. eveneens niet vreemd aan. In alle gemoede vragen de weifelen de radasleden zich af of het zo wel moet en of het plan niet wat een voudiger en dus voordeliger kan wor den opgezet. Natuurlijk is iedereen er van overtuigd, dat Katwijk aan Zee niet altijd kan blijven zitten met die bouwval daar achter het Em- maplein. Die toestand heeft al lang genoeg geduurd en is de badplaats onwaardig. Wie momenteel met de middenstan ders spreekt ervaart, dat zij het nu de conjunctuur terugloopt en 1972 be paald geen gunstige perspectieven heeft geboden, wat de omzet en de vermeerdering daarvan betreft, heus niet zo erg meer zien zitten. Het bad seizoen was bovendien slecht en de gasten gaven belangrijk minder uit. Met andere woorden, die midden standers zouden, als ze nu di rect moesten beslissen, wel heel erg lang nadenken om een dergelijke in vestering te doen. Zo'n winkeleenheid van 100 vierkante meter zou naar de maatstaven van begin 1971 gerekend wat grond- en bouwkosten betreft ongeveer f 75.000,- bedragen en de huurprijs zou neerkomen op rond f 800,- per maand. Deze bedragen werden in mei 1971 van gemeentewe ge verstrekt. maal niet zitten voor de middenstan ders uit het te saneren Badstraat- en Voorstraat-gebied. Het zou te grote investeringen vergen. Die middenstanders zullen echter zelf moeten uitmaken of het finan cieel een haalbare kaart is één of meer winkeleenheden te betrekken. Dat kan niemand anders doen. Ook niet het gemeentebestuur. Er wordt gedacht aan de realisering van zo'n dertig winkeleenheden van 100 vier kante meter. Bij de bekendmaking van het centrum plan op 18 mei 1971 deelde burgemeester Vermeulen mede, dat er in het oude gebied 22 middenstanders waren, waarvan er 18 te kennen hebben gegeven in het nieuwe centrum te willen terugkeren als het financieel een haalbare zaak is. De overige vijf hadden zich toen al elders in het dorp gevestigd.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4