Chaotische toestanden in rallve Monte Carlo Remise Oranje-amateuri WAT TOPVORM IS, WEET IK NOG NIET GOED Kid Ory nam ii de jazz-wereld ereplaats in Nuchtere sehaatsverrassing Hans van Helden (24) Geblokkeerde wegen en vloekende deelnemers Pastoor Befaamde trombonist overleden M. Goudkamp terug naar Australië Fluks Noordwijk krijgt lesje Cyprus in Nicosia op 0-0 gehouden DONDERDAG 25 JANUARI 197 DAVOS Hans van Helden (24) is het type "stoere bink", een "geblokte" jongen, nuchter en lakoniek op het onverschillige ef, die er niet van ondersteboven is dat hij de laatste tien da gen vrij sterk de aandacht op zich vestigde op glad ijs. Eerst tijdens het nationale schaatskampioenschap in z'n "eigen" Hee renveen en nauwelijks acht dagen later nogmaals, op de be faamde ijspiste van Davos, die Van Helden voor het eerst on der de ijzers kreeg. In het Friese stal hij onverwacht de show op de eerste dag en bij na zelfs de titel, als hij daar niet pas zijn derde tien kilometer uit zijn hele schaatscarrière had gere den en net een week ziekbed achter de rug had gehad. Jappie van Dijk en Piet Kleine konden de drieste kok uit Oranje woud slechts met uiterste krachts inspanning nog net terugdringen. Maar niet op het superglij-ijs van Da vos. waar Van Helden even eens in de slotfase alleen moest zwichten voor de talentvolle Noor Sten Stensen. In de lounge van het sjieke hotel Post in Davos zegt Van Helden daarover: „Ik was er ook niet van uit gegaan hier in Davos te winnen, anders had ik wel een ander sche- waardoor ik onder zou hebben kunnen blij ven". Het was echter nog wel zo scherp dat hij een tijd van 7.30 uur liet klokken waarmee hu een nieuw persoonlijk record neerzette. En Door Piet Kienhuis tenslotte betekent Davos de aanloop voor Grenoble, het eerste Europese kampioenschap voor Van Helden en de verdere nieuwe amateurtop. „Ik ben zeker niet ontevreden met mijn prestaties hier", laat hij we ten, behaaglijk de benen strekkend, weggedoken in een diepe fauteuil. „Een 300 meter in 4.15.7 had ik ook nog nooit gereden en met die 40.3 op de 500 meter evenaarde ik mijn eigen record van vorig jaar in Inzeil. Maar toch wordt de 10.000 meter mijn beste afstand", brengt hij zelfverzekerd in het midden, hoewel de nationale titel hem Juist op die afstand ontsnapte. Heerenveen was met 16.20.22 overi gens zijn beste tijd tot dan toe op dat nummer. „Die afstand ligt me om de eenvoudige reden dat de vroeger altijd lange afstand heb ge- Lont Hans van Helden schaatst nu op de kop af tien Jaar. De elfstedentocht van Reinier Paping in 1963 bete kende voor hem de lont in het kruitvat. Hij woonde toen nog in het Brabantse Almkerk, dat hij vijf Jaar geleden verruilde voor Fries land om meer tussen het ijs te zit ten. „Ja, zo'n Elfstedentocht, dat leek me precies wat voor mij". Lange afstand-training dus, de ronde van Loosdrecht als vijftienjarige en ein digen bij de eerste tden. Andere stayertochten volgden, Van Helden kon zijn mateloze temperament bot vieren en net zo roekeloos als hij wilde. Het werd wel anders toen hij drie jaar geleden op de baan van Heerenveen geconfronteerd werd met het uitgebalanceerde klasse mentsrijden over afgebakende af standen. Hij reed zich er met zijn stoere body de eerste tijd nogal eens com pleet op stuk. „Wat wist ik van sprinten of dosering af? Ik heb praktisch noodt enige leiding ge had", verontschuldigt hij zich. Het werd vorig jaar augustus einde lijk radikaal anders toen Van Hel den door het vertrek van de sterren naar de profsport in de kernploeg belandde. Van Helden: „Ik was er anders misschien ook wel tussengereden, want vorig Jaar zat ik al in Jong Oranje onder trainer Egbert van *t Oever. Maar met Pfrommer begon het pas goed. Ik dacht in het begin dat ik helemaal niks meer goed deed. Maar ik had begeleiding hard nodig. Krachten verdelen, mentali teit veranderen. Als ik hard ga, verval ik nog wel eens in mijn oude fouten, maar dat te voorkomen is een kwestie van sterke concentratie. Ik probeer steeds zoveel mogelijk tot de laatste meter technisch zui ver te blijven rijden. Ook op slecht ijs en bij slecht weer. En dat lukt wel omdat ik Jaren lang diie lange tochten heb gemaakt. En ik ben sterk", stelt hij onbevangen vast. „Zo heb ik eens zeven weken met mijn been in het gips gezeten en vlak daarna reed ik 2.10 op de 1500 meter. Dat is eigenlijk onvoorstel baar. Wat een topvorm is weet ik eigenlijk nog niet goed. Ik heb er eenvoudig geen begrip van. Mis schien weet je dat pas na Jaren. Ik heb in leder geval wel een idee dat ik harder kan. Dat moet toch wel als Je na een Jaar onder leiding te hebben gereden al zo snel gaat", mijmert hij. Duister Over Grenoble tast Hans van Hel den volkomen in het duister. „Ik ben er nooit geweest en ken de om standigheden niet. Het kan goed uitpakken of misschien tegenvallen. Ik heb in ieder geval niks te verlie zen en daardoor geen angst of spanning. Ik zal wel zien". Dat „niks te verliezen" blijkt voor Van Helden ook te herleiden tot: „Voor mij straks geen beroepssport. Nee, ik rijd niet voor geld. Die profs hebben volgens mij geen ple zier meer in hun sport. Veronder stel dat Je zelf plaatskaarten moet verkopen zoals Schenk en Verkerk doen. Ik schaats voor mijn li- chaamsontwdkkeling en zolang ik er plezier in heb. Maar wel zo goed en hard mogelijk natuurlijk. En niet om de mooie buitenlandse reisjes. Dat zegt me allemaal wei nig. Ik vind het alleen Jammer dat ik nu pas goede trainingsbegeleiding heb gekregen. Dat komt, vindt Van Helden, „omdat ik uit Brabant kom en daar wordt maar weinig aandacht aan het schaatsen be steed. Daarom ben ik tenslotte ook uitgeweken naar Friesland". TENNIS Betty Stöve heeft gis teravond in het internationale ten nistoernooi van Los Angeles voor een verrassing gezorgd door de sterke Australische Kerry Melville in de eer ste ronde int te schakelen. De Ne derlandse speelster won met 36, 6—4, 6—4. Hans van Helden: "toch wordt die 10.000 mester mijn besi afstand." MONTE CARLO Honderdvijftig rallyrijders in de nacht van dinsdag op woensdag verboden verder te rijden, hebben totale verwarring gebracht in het nauwelijks mondaine Monte Carlo. De altijd statig verlopende rallye rond het vorstendom is achterhaald, vloekende deelnemers is nu een normale zaak. Hun woede is begrijpelijk, zeker nu het hoofdzakelijk amateur rijders zijn die de dupe zijn geworden. De derde klassements proef van de dinsdagavond rond het altijd slecht weer treffende Burzet, zal voortaan gemerkt worden als hun eindpunt Protesterende rally-rijders blokkeren de weg naar Digne. m* n fiirprLi 1-» (y Iets minder grote vormen te laten dl W Cl JvJUlg aannemen. Integendeel: de Selier- equipe was door toedoen van Corry DEN HAAG Voor tweedeklas- Ruigrok slechts in staat één aanvals- eer Fluks uit Noordwijk was er gis- actie doeltreffend af te ronden. Resu- teravood in sporthal Overbosch te taat: een veelzeggende 154 neder- Den Haag bijzonder weinig eer te laag. Peter v. d. Berg, Jan van beihalen in de micro-korfbalstrijd Drongelen en Siem v. d. Haak scoor- met Gymnasiasten. Fluks verloor den de overige drie Fluks-goats, met 15—4. Het verschil was derma te groot, dat de suprematie van de Haagse ploeg reeds voor de rust in cijfers uitgedrukt kon worden. En die cijfers logen er niet om: 10 tegen 3. Daarmee is meteen het zwakke punt van de Noordwijkse formatie aange toond. Men gunde G.K.V. namelijk zoveel ruimte, dat het zich aanval lend geheel kon uitleven. Aange zien Fluks, GKV uitgerekend in een productieve bui aantrof, begon de nederlaag zich al voor rust af te tekenen. In de tweede helft verging het Fluks wat beter, er werd niet onaardig gespeeld, maar waar het de afwerking betrof, kreeg het toch een lesje van Gymnasiasten, alhoe wel GKV aan "slechts" de helft van de produktie van voor de rust toe kwam, zag Fluks geen kans in dat laatste half uur het nadelige saldo BOKSEN De Japanse wereld kampioen boksen in het vlieggewicht Masao Ohba is vanochtend in Tokio dodelijk verongelukt toen hij in zijn auto in botsbing kwam met een vrachtwagen, aldus heeft de politie van de Japanse hoofdstad meege deeld. De 23 jaar geworden Ohiba ver dedigde zijn titel onlangs voor de lijfde keer. Op zijn naam stonden 35 overwinningen als beroepsbokser, tegen twee nederlagen en één onbe sliste partij. IJSHOCKEY Raak IJshockey heetf gisteravond in Den Haag met 43 gewonnen van C P Luik Super Nendaz. De tussenstanden van deze wedstrijd \oor de Coup Nationale Nederlanden waren 2—2, 1—1, 1—0. Konden de grote sterren met de late startnummers nog vrij gemak kelijk over de zwaar besneeuwde piste komen, vlak na de passage van het Nederlandse duo DolkDe Jong raakte een auto vast op de Burzet. Wegkomen was onmogelijk en binnen vijf minuten was deze wagen totaal ingesneeuwd. De door gang werd door achterop komende wagens verder geblokkeerd en de start van de nog beneden klaar staande wagens werd uitgesteld. Vier uur moesten zij op de flanken van deze ruige berg verblijven, am bulances en tractoren kwamen te genover elkaar te staan en de Franse organisatie stortte ineen. Rond elf uur 's avonds mochten zij naar beneden en vonden rond de startplaats minstens honderd wa gens of hielden in allerijl belegde vergaderingen. Deze groep was ge- Blokkeren De nacht ging in en woensdagmor gen hadden de trieste overblijvers elkaar gevonden en men besloot de route rond Digne met hun wagens te blokkeren, wat tot gevolg had dat de doorgekomen veertig wagens hun weg niet konden vervolgen. Er kende grootheden als de Fin Mak- kinen moesten zelfs met wagen en al het land inrijden om niet door de woedende deelnemers gelyncht te worden. De organisatie bleef niets anders over dan de koers voor de overige deelnemers ook te neutraliseren en de laatste drie klassementsproeven niet te laten verrijden. Rond twee uur woensdagmiddag kwamen de veertig in Monte Carlo aan, de meesten wisten nauwelijks wat er was gebeurd. Tony Fall (Engeland): „Kimt u mij misschien vertellen waarom men de proeven heeft over geslagen". Deelnemers had men niet ingelicht en de „groten" konden zich ook nauwelijks druk maken over het drama van de „kleinen". Het dreigement van de overgebleven 150 om vandaag de proeven rond Monte Carlo te boycotten door weer met hun wagens het parcours te blokkeren, bracht het organisatie comité in grote problemen. Op een chaotische persconferentie werd be kendgemaakt dat de 44 geklasseerde wagens uitgebreid werden met de bovenste zestien van de gestrande groep. Dit bleken bij nader inzien alleen professionals. Als laatste red middel wil men nu het startgeld te rughebben. Zo niet, dan blokkeren! Merkwaardig Een merkwaardig gezicht, een groep wagens in het bekende Pare Fermé, de mogelijke aanvoerders voor mor gen met hun wagens door Monte Carlo rijdend, volgens iedereen op weg naar garages om nog snel de wagens optimaal te krijgen. Deze Rallye is nauwelijks nog te redden. De Nederlanders DolkDe Jong zijn overigens nog in de koers, een knappe prestatie om in deze zeer kware Ral lye nog een 33ste plaats te bezetten. De wagen heeft het goed gedaan en uitrijden is zeker haalbaar. Het gonst van de geruchten: sabo tage aan de wagens, blokkeren van de routes of het terughalen van het inschrijfgeld zijn de ingrediënten voor een maaltijd met een waar schijnlijk slechte nasmaak. Deze 42ste Rallye van Monte Carlo zal zeker niet rustig eindigen. Het officiële algemene klassement, dat woensdagavond bekend werd gemaakt, luidt: 1. Andersson—Todt (Zwe/Fr) met Renault Alpine 3.26.48. 2. NicolasVial (Fr) met Renault Alpine 3.28.10. 3. Mikkola Porter (Finl./GB) met Ford Es- LEIDEN Pastoor M. Goudkamp van de Oud-KatJholieke Kerk, die voor zijn komst in Leiden in 1970 reeds twintig jaar als priester werk zaam was temidden van de Angli caanse kerk in Australië, keert bin nenkort naar deze kerk terug. Hij wordt in deze kerkgemeensohop lid van het team van de kathedraal te Grafton. Na de hoogmis, die zondag om tien uur aanvangt, bestaat er gele genheid oan van pastoor Goudkamp afscheid te nemen. Tot zijn opvolger is benoemd priester J. V. Kinnegim uit Zoelemond), die zondag 4 februari zijn intrede zal doen. Dinsdag ver trekt pastoor Goudkamp met de boot naar cort en Andruet—Biche (Fr) met Renault Alpine 3.28.29. 5. Therier— Callewaert (Fr) met Renault Alpine 3.28.38. 6. Makinen—Liddon (Finl./GB) met Ford Escort 3.29.25. 7. PiotMarnat (Fr) met Renault Alpine 3.29.43. 8. AaltonenEaster (Finl./GB) met Datsun 332.01. 9. PintoBernachini (It) met Lancia Fulvia 3.33.58. Een traject van ruim 600 kilometer, waarin zeven klassementsproeven zijn opgenomen, vormt donderdag nacht het sluitstuk van de 42e Ral lye Monte Carlo. Weer is een groot man uit de jazz heengegaan; dinsdag stierf Edward Kid Ory op 86-jarige leeftijd in Ho- noloeloe. Na een ziekte van enkele weken overleed de trombonist, componist en bandleider aan een hartverlamming. Hoewel hij meer instrumenten be speelde, verzamelde Kid Ory faam ais trombonist. Hij werd geboren in La Place In Louisiana en trok op negentienjarige leeftijd naar de stad waar het allemaal begon: New Or leans. Ory kreeg werk in de band van de legendarische trompettist Buddy Bolden. Zes jaar later formeerde hij z'n eerste orkest: Kid Ory's Brown Skin ned Babies. Coryfeeën als Louis Armstrong, King Oliver, Johnny Dodds en Sid ney Bechet speelden in de orkesten van Ory. Zelf drukte hij als trom bonist een stempel, de rauwe "tail- gate"-stijl is nauw met Ory's naam verbonden. Vele jaren bleef hij bandleader, maar in '24 zocht hij King Oliver op, die met zijn Dixie Syncopators in Chicago triomfen boekte. Ory kreeg ook naam als componist, zijn Muskrat Ramble, waarvan een uitvoering met Armstrong zeer be kend werd, behoort tot de meest speelde standaardnummers in oude stijl-jazz. Ook de Savoy-b is een Ory-compositie. Aan het el van de oorlogsjaren stelde Ory band samen vol met namen, die de beginjaren van de New Orl« jazz konden worden verbonden, boekte succes. Ory heeft vele,' platen gemaakt met een lange ri)| bekende jazzmusici. In de eerste helft van de jl vijftig kreeg hij heel duidelijk! naar werken, toen zijn Mui Ramble een regelrechte hit wen Edward Kid Ory was ook in] derland geen onbekend, hij tradl meer keren op. Ook van het film kan men de trombonist kennen, speelde onder meer in The B< Goodman Story. VOETBAL Voor de eerste dj van de Engelse league is gisterai de wedstrijd Manchester Unittt Everton gespeeld. Er werd niet scoord. TAFELTENNIS Voor de klasse heren van de competitie de Nederlandse tafel tennisbond ter avond de wedstrijd Iduna—T Team gespeeld. De laatste club met 9—1. NICOSIA Het Nederlandse amateur-voetbalelftal heeft gis teren in Nicosia gelijkgespeeld tegen Cyprus met 00. Het was een vriendschappelijke wedstrijd. In de Cypriotische hoofd stad woonden 3.000 mensen het treffen bij. Onder moeilijke omstandigheden de wedstrijd werd gespeeld op een hobbelig en keihard zandveld heeft TENNIS Tom Okker heeft zich gisteravond geplaatst voor de kwart finales van een internationaal in- Qoor-tennistoemooi in de Londense Royal Albert Hall Okker versloeg in de tweede ronde de in Londen wo nende Zuidafrikaan Ray Moore met 60, 63. D partij duurde slechts 52 minuten. In de kwartfinales ontmoet Okker de Nieuw Zeelander Brian Fadrlie. OLYMPISCHE SPELEN De Olympische 1500 meter-kampioen van 1952 in Helsinki, de Luxemburger Josy Barthel, wordt president van het Nationale Olympische Comité van Luxemburg. Hij wordt daarmee de opvolger van de in 1972 overleden Prosper Link. Barthel is nu reeds vice-president van het Luxemburgs Olympisch comité en president van de Luxemburgse atletiek federatie. Hij zal echter deze laatste positie opge ven. VOETBAL Walles heeft gisteren in Londen in een wedstrijd voor de voorronden van het wereldkampioen schap voetbal 1974 met 11 gelijk gespeeld tegen Engeland. Er waren 80.000 toeschouwers in het Wembley Stadion. John Toshack gaf Wales na 23 minuten de leidiing. Norman Hun- ter zorgde vier minuten voor het voor de het nationale amateur-elftal een be vredigende prestatie geleverd. Met name in de eerste helft hield de Oranjeploeg zich goed staande. Een kortstondig overwicht leidde zelfs tot een doelpunt van Van der Broek (Veerse Boys), dat echter door de Cypriotische arbiter werd afgekeurd, omdat de Nederlandse speler een overtreding zou hebben begaan. In de tweede helft drong Cyprus hevig aan, maar treffers van de eilandbewoners kwamen er niet, vooral door het voortreffelijke werk van doelman Hoogenboom (De Spar taan). Verdere uitblinkers aan Ne derlandse zijde: verdediger Van der Leek (Xerxes), middenvelder Koppe- draayer (OWO) en rechtsbuiten Hansen (Veritas). In de wetenschap dat West-Duits land vorig jaar van dezelfde ploeg verloor met 01, toonden elftalflei- der Brokx en trainer Arie de Vroet zich met het resultaat niet ontevre den. Zondag speelt het Nederlands amateurelftal in Savona tegen Italië. De opstelling was: doel: Hoogen boom (De Spartaan); achter: Van Duilemen (RVC), Van der Leek (Xerxes), Vranken (SVN) en Van Hal (RBC); midden: Koppedraayer (OWO) en Meertens (Bmmen); voor: Hansen (Veritas), Van der Broek (Veerse Boys), Van der Lin den (Papendrecht)vervangen door Van den Oever (RVC) en Ensinck (Heer), vervangen door Jansen (Cae sar).

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 16