i^ie zijn die 400.000 mensen lie nn een cursus volgen? jabrador-retriever is slim en leergierig J Evenementenkalender Honden bedden +S alles ra Vlieland ERDAG 25 JANUARI 1973 EXTRA PAGINA 15 AMSTERDAM Concertgebouw: 26 Jan. 20.15 uur Concert van Ten Years After: 27 Jan. 15 uur Radio Philharmonisch Orkest oJ.v. David Athertou mjn.v. Arto Noras, violoncel, 27 Jan. 20.15 uur Amsterdams Philhar monisch Orkest, 28 jan. 14.15 uur Concertgebouworkest oLv. Carlo Maria Giulini, 29 Jan. 20.15 uur Concertgebouw orkest oJ.v. Carlo Maria Giulini, 30 Jan. 20.15 uur Amsterdams Philharmonisch Or kest, 31 jan. 1 feb. 20.15 uur Concertgebouworkest oJ.v. Carlo Maria Giulini mjn.v. Stefania Woytowicz, sopraan, Rafaele Arié, bas. 27 Jan. 20.15 uur Belgisch Klarinetten Kwartet, 30 Jan. 20.15 urn- Jonge Concertgebouworkestleden stellen zich voor. Kleine Bellevue: t.em. 28 Jan. 20.30 uur Kabaret Glimlach mm.v Gerard Elschot, Louis Engels en Kees Haagen; 30 Jan. t.em. 4 feb. 20.30 uur Kabaret Herman Berkien mm.v. Herman Berkien, Yvonne Groeneveld, John de Groot en Ferry Kneefel. Stadsschouwburg: 25 t.e.m. 27 Jan. 20.15 uur Amsterdams Toneel met „Schuld en boete", 28 Jan. 13.30 uur Nationale Ballet met „De schone slaapster", 28, 31 Jan. 20.15 uur „De Meid". Nieuwe de la Mar-theater": t.em. 22 feb. di., wo., do. 20.15 uur Fons Jansen met zijn cabaretprogramma „Kwartetten"; t.e.m. 24 feb. vr., za. 20.15 uur Wim Kan met Corry en zijn nieuwe cabaret programma. Aan de vleugelRu van Veen. Theater Tingel Tangel: t.em. 31 Jan. beh. ma. 20.30 uur Cabaret: „Hoera we leven nog" met Sieto en Marijke Hoving. De Koopermolen: dag. beh. ma. en di. Henk Elsink. Rijksmuseum: t.em. 11 feb. „Vermeers brief hersteld". DEN HAAG Congresgebouw: 26 jan. 20.30 uur Concertgebouworkest oJ.v. Carlo Maria Giulini; 27 jan. 20.30 uur Residentieorkest o.l.v. Willem van Otterloo m.m.v. Jet Röling, piano en het Nederlands Danstheater. HOT-theater: 27 jan. 20.30 uur Haagse Comedie met „Wachten op Godot", 27 Jan. 23.30 uur Mobiel Ensemble, 28 Jan. 20.30 uur Haagse Comedie met "Eindspel" 30, 31 jan. 20.30 uur Groep "De Appel" met „God op aarde". Circustheater: 29 t.em. 31 Jan. 20 uur Optreden van Toon Her mans met zijn nieuwe show. Theater Pepijn: 26, 27 Jan. 20.30 uur Cabaret in den Twijfelaar „In voorarrest" mm.v. Louis Kookelmann, Loes Vos en Bert Nico- dem. Kon. Schouwburg; 26 Jan. 20.15 uur De drie zusters, 27 Jan. 20.15 uur De Misantroop, 28 jan. 14 uur Polonaise, 28 Jan. 20.15 uur Knecht van twee meesters,, 29 Jan. 20.15 uur De Hofstad operette, 30 Jan. 20.15 uur Soldaat Tanaka, 31 Jan. 20.15 uur Liebelei. Diligentia: 26 Jan. 20.15 uur Union Internationale des amis du bel canto, Helen Watts, John Streets, 27 Jan. 20.15 uur Manhattan Trio, 28 Jan. 11 uur Thea Ekkervxi. Pas, zang, Ruud v. d. Meer, bas, Rudolf Jansen, piano en strijkkwartet, 28 Jan. 14.30 uur Hiroko Nahamura, piano, prijswinnares van het Chopin-concours in War schau. Theater In de Steeg: 26, 27 Jan. 21 uur Cabaret Salvo „Cartoon". 28 Jan. 20.30 uur Blues in de steeg. Haags Gemeentemuseum: t.em. 4 feb. Overzichtstentoonstelling van Carel Visser omvattende 70 beelden en 100 tekeningen en pren ten. ROTTERDAM De Doelen: 27 Jan. 14 en 16 uur Dansdemonstratie door het Rot terdams Danscentrum oi.v. Ineke Sluiter, 27 Jan. 15 uur Orgel concert Arie Keyzer, 27 Jan. 20.15 uur Ten Years After; 29 Jan. 20.15 uur Kon. Orkest Ver. Symphonia oi.v. Henk Briër mm.v. Lenie StevensRidderhof en Willem Hilkema; 28 Jan. 20.15 uur Vocalistenserie: Helen Watts en John Streets, 31 Jan. 20.15 uur Weense sonatenavond met Piet Veens tra, piano, 1 feb. 20.15 uur Rotterdams Philharmonisch Orkest oi.v. Ferdinand Leitner, solist: Nikita Magaloff, 2 feb. 20.15 uur Philharmonisch Orkest van Lenin grad oi.v. Joeri Temirkanow, solist: Michail Waiman, 3 feb. 20.15 uur Promenadeconcert door Rotterdams Philharmonisch Orkest oi.v. Ferdinand Leitner. Rotterdamse Schouwburg: 26, 27 Jan. 20.15 uur Rotterdams To neel met Liebelei, 28 Jan. 20.15 uur Zuidelijk Toneel Globe met „Sint Juttemisbal", 30 Jan. 20.15 uur Nederlands Danstheater met Essay in Silence, Sunday papers, Opus Lemaitre, Mythical Hunters, 31 Jan. 20.15 uur Hoofdstad operette met „lm weissen Rössl". Piccolo-theater: 27 Jan. 20.15 uur Nieuwe Komedie met „Hutspot" 28, 31 Jan. 20.15 uur Nieuwe Komedie met „Hutspot". Sportpaleis Ahoy: t.em. 31 Jan. 20 uur Russisch staatscircus. Theater In den Twyfelaar: 27 Jan. 20.15 uur Cabaret Szmulewicz. Rivièrahal: t.e.m. 29 Jan. Schelpententoonstelling. Dioramagebouw: t.em. 4 feb. Internationale vogeltentoonstelling. van de artikelen waar het st constant reclame voor it gemaakt, zijn schriftelijke sussen. Er zijn circa 150 in jagen voor schriftelijk onder in ons land. Vele ervan zijn ars concurrenten. Ze hebben Ier dezelfde reclame-aanpak: -aan er van uit dat je een ge- Uge drup moet laten vallen een steen uit te hollen. slagzinnen dikken niet nu eens nschap zus, en dan weer hoeda- ieid zó van hun produkt aan, i vrijwel ieder ander doet, die te verkopen heeft. Nee, ze ha- a allemaal op het argument de degelijkheid: kennis verwer- je positie in de maatschappij jteren, studeren voor Je toe- st, aanzien verwerven, bijblijven vak. andere woorden: een schrifte cursus is een hoogst serieuze elegenheid, waarvan zelden of wordt verwacht dat Je Je er de aardigheid mee bezig zult len. s bij cursussen tekenen of ver- a schrijven wordt in de reclame wel gesuggereerd dat Je er na- and als tekenaar of schrijver &r Bakker geven van wat er om gaat in het schriftelijk onderwijs. Dit, bijvoorbeeld, is de belangstel ling die blijkt uit recente aanvragen om inlichtingen over cursussen bij de L.O.I (in volgorde; de eerste drie krijgen alleen al driekwart van de totale aanvragen) 1. economische-administratieve op leidingen, middenstandsopl. 2. talencursussen e.d. 3. staatsexamens HVO, MAVO, al gemene ontwikkeling, enz. 4. techniek. Klanten-rubriek 5. verzorgende beroepen en interes severbreding zoals psychologie, aardrijkskunde, geschiedenis, kle ding maken, enz. 6. landbouw, reclame, enzovoort. Wat de aparte vakken betreft, noemt men bij de L.O.I. blindelings praktijkdiploma boekhouden, Engels en Nederlands als de meest ge vraagde en als minst gevraagde cur sus die voor „konijnen sport- en nutfokker". Zeer stabiel Het cursussenpakket is zeer stabiel. Er is door de uitgever in geïnves teerd, en anderzijds moet er ook door het publiek op gerekend kun nen worden. Toch is er ook vernieuwing en uitbreiding gaande. Zo kwamen er in de laatste jaren nieuwe dingen als marketing en pneumatiek bij, en verdwenen verschillende land en tuinbouwcursussen. Volgens gegevens van enige jaren geleden had men bij het L.O.I. driekwart mannen en een kwart vrouwen onder zijn cursisten. Men denkt dat er nu wat meer vrouwen zullen zijn. Opvallend is dat vrou wen vooral talencursussen volgen. Bij de destijdse telling waren dat er wel bijna evenveel als mannen. De leeftijdsinstelling van schriftelijk studerenden heeft ook een duidelij ke opbouw: 20 procent is tot 20 jaar; 35 procent is tussen 20 en 24 jaar; 16 procent is tussen 25 en 29 jaar; 28 procent is 29 Jaar en ouder (meest tot 35 jaar) Grote steden Van de cursisten woont, aldus nog altijd de L.O.I-tellingen, 23 procent in de drie grote steden, 33 procent in de rest van de Randstad, 10 pro cent in het noorden, 16 procent in het oosten, en 18 procent in het zuiden van het land. Men is trots op die hoge score in het westen voor het schriftelijk onderwijs. Want, zegt men, dit is ondanks de vele mogelijkheden voor mondelinge les, die men daar heeft. Ook alweer van enige Jaren geleden, dateren deze gegevens: 25 procent van de cursisten is hand arbeider; 50 procent werkt op een kantoor; 22 procent heeft leidinggevend werk; 2 procent is zelfstandige. Dit is dus het publiek dat veelal maandelijks al gauw zo'n 25 gulden cursusgeld betaalt en vele avonden over zijn cursustaken zit gebogen (Soms neemt men minder van die taken dan het gemiddelde. Dat heet dan „aanpassing aan het eigen stu dietempo". De indruk bestaat dat de eigenlijke reden daarvan ook wel eens is, dat men liever wat minder per maand betaalt en daarom maar wat langer over de studie doet). Dat is het (incomplete) beeld van de 400.000 mensen die thuis een cursus volgen. Enerzijds zijn de cur sisten weifelmoedig: tussen 20 en 40 procent zegt binnen de vijf maan den zijn cursus weer op. Soms tonen ze Juist een groot door zettingsvermogen: de laatste moge lijkheid om via een staatsexamen bijvoorbeeld de onvoltooide HBS nog af te maken, leidde tot een golf cursisten. En vaak, heel vaak zijn ze onbere kenbaar: terwijl op de dagscholen het Frans uit de leerpakketten ver dwijnt door gebrek aan belangstel ling, neemt de vraag ernaar in de HAVO/MAVO-pakketten van het schriftelijk onderwijs Juist toe.... door zou kunnen verdienen, its zeer zelden wordt toegege- dat het alleen maar om een ige vrijtijdsbesteding of een in- severbreding gaat. jelijk iftelijke cursussen volgen is iets rwets degelijks. Hoe groot is degelijke publiek dat er op in- !t, en wie zijn die mensen? Ik daar dezer dagen na de na- sdrukte van de traditionale top ie inschrijvingen mijn licht op bij een groot onderwijsin- ut (De Leidse Onderwijsinstel- m, met 420 cursussen en 70.000 sten). moet ik meteen zeggen dat men daar lang niet op al mijn vra- een antwoord kon verschaffen, is het antwoord dat ik bij her- ij kreeg: „Wij weten eigenlijk te weinig over de mensen die as land schriftelijk studeren", voor resultaten hebben de cur- >n voor degenen die ze volgen? op heeft het ministerie van on- ijs al eens geprobeerd een ant- ■d te geven. Het deed dat in een Jaar geleden verschenen bro- e over het schriftelijk onder in Nederland: „Het is niet oudig, daarop antwoord te ge- Bij de SPD-examens was dat 54-69 procent. Hierbij wordt opgemerkt dat deze cijfers weinig zeggen over het rendement van het schriftelijk onderwijs. Daarvoor zijn meer, maar niet beschikbare, gegevens noodzakelijk". De moeilijkheid is namelijk, dat de cursusinstituten voor zowel officiële en algemene examens, als voor ei gen diploma's van het instituut zelf opleiden. En over dat alles zijn geen gegevens bekend. Toch is schriftelijk studeren niet zo'n ongewisse zaak als je nu mis schien geneigd zou zijn te gaan denken. Heel veel mensen hebben er wat aan. Naar schatting zijn er op dit moment zo'n 400.000 mensen mee bezig. In het parlement is zojuist (intus sen ook in de Eerste Kamer) de wet op het schriftelijk onderwijs aangenomen. Met daarin verwerkt een officiële erkenning voor institu ten die aan gestelde voorwaarden voldoen, plus o.m. een verbod op huisbezoek om op die manier cur sussen te verkopen. ficatie toch enige indicatie te geven: ie gegevens van één der erken- opleidimgsinsbituten over de Ja- 1962-1967 bleek, dat bij de l-opleidingen in de moderne ta- gemiddeld 40-55 procent van oen die examen aflegden, !de. Toenemend Het volgen van schriftelijke cursus sen neemt toe, zij het wat minder dan voorheen. Tussen 1960 en 1967 was de groei 54 procent. Tussen 1967 en 1970 steeg het totale aantal cursisten nog met 5 procent. Er zijn dan wel geen volledige ge gevens, maar er zijn er gelukkig wel een paar die een aanduiding geveer honderd jaar geleden arriveerde in Engeland een emdeling die spoedig een van de meest geliefde honden dit hondenminnend eiland zou worden: de Labrador Iriever. Labradors die gekruist zijn met „sheepdogs" zijn voortreffelijke blin- degeleidehonden gebleken! Hasjiesj naam verraadt zijn afkomst hij stamt inderdaad uit het jzaamste gedeelte van Noordamerikaanse kust uit rador. Zijn vaderland schijnt fendeels uit naaldbossen te 'Mn, met een rotsachtige kust 'top al heel wat schepen zijn Mn. ïl Marijnis Aad Hakkert «vallig trok de eerste Labrador Engeland aankwam de aan- bt van Lord Tweedmouth, een 'hondenliefhebber. Hij heeft als e Labradors gefokt en hij was enthousiast over hun grote in tentie! lichting de Jaren dertig vroeg de Engel- nlitie zich af welke honden het al ste geschikt waren om af te len als politiehond. Het ligt na- lijk voor de hand om de Duitse Ier te noemen. Maar dan moet U ^denken dat in die tijd de Duit- x'erder door onverantwoordelij- 1 inhalige broodfokkers vaak hy- fcveus en onbetrouwbaar was. >e moest ^en er nu achter ko- welk ras ook op de lange duur beste zou voldoen aan de zeer eisen die aan een volledig afge richte politiehond gesteld worden? Men besloot een deskundige in de arm te nemen. En gelukkig trof men een der beste hondenaf richters ter wereld, de heer H. S. Lloyd bereid om de zaak te onder zoeken. Lloyd was beroemd om twee rede nen. In de eerste plaats had hij een fabelachtig talent voor het africhten van honden voor de Jacht. En in de tweede plaats was hij de eigenaar van een kennel van Cocker Spaniels waar de beste Cocker ter wereld wer den gefokt, de kennel „Of Whare". Kortom, Lloyd was iemand die z'n sporen op kynologisch gebied be paald wel verdiend had. Hij nam z'n taak dan ook met groot enthousias me op zich. Hij testte bijna alle rassen die voor politiewerk in aan merking kwamen. Duitse Herders, bouviers, schnauzers, maar ook enke le Jachthonden zoals de Duitse Staander. En tenslotte concludeerde hij dat de Labrador Retriever, de geschikt ste kandidaat voor deze zware taak was! De hond is zeer intelligent, wil graag leren en heeft een rustige vriendelijke aard. Labradors zijn kortom, voor alle mogelijke en onmogelijke opdrach ten ingezet. Ze zijn aan parachutes neergelaten, hebben tijdens de oor log mijnen opgespoord, gewonden uit gebombardeerde huizen gered, en hebben gediend als patrouillehond bij de Britse Commando's. Het hoeft dan ook niemand te ver bazen dat de Rijkspolitie enige Jaren geleden een aantal Labradors uitkoos voor een merkwaardig karweitje. Sedert de Jaren vijftig is het ge bruik van drugs enorm toegenomen. En allerlei ondernemende lieden zien daar een zeer goed belegde boterham in. Smokkelen van drugs is „busi ness" geworden. Nu gaat het er maar om wie het slimste is de politie of de smokke laar. Want de smokkelaars verber gen hun koopwaar op de waanzin nigste plaatsen. In hun schoenzolen. Of ergens in de carosserie van hun auto, in de benzinetank, in de dub bele bodems van hun koffers, noem maar op. Toch was de politie slimmer. Want sedert enige tijd heeft de Rijkspolitie een aantal Labradors in dienst die zijn afgericht om hasjiesj op te spo ren. Ze hebben namelijk zo'n ontzet tend scherpe neus dat de smokkel waar zelfs wordt ontdekt als de smokkelaars alles met handschoenen aan, in plastic verpakken en daarna met scherpruikende stoffen insmeren die de hasjiesj geur moet verbergen. ADVERTENTIE VOOR RASHONDEN DOKO VOEDERS verkrijgbaar by ROBBERS - Haven 24 - LEIDEN TELEFOON 25107 Menige handige jongen zit nu in de bajes de dag te vervloeken dat de La bradors in dienst zijn gekomen. Denken Wie zo'n hyperintelligente Labra dor aan het werk ziet vraagt zich al gauw af of honden kunnen denken. Hij weet het eigenlijk niet. Het is buiten kijf dat een hond kan concluderen. Als hij een keer is afgeranseld met een pook (om maar eens iets buitenissigs te noemen) begrijpt hij uitstekend wat er ge beuren gaat als de baas wéér met de pook in de hand op hem af komt! Maar dat is nog geen echt denk werk. De Labrador is een retriever. Dat betekent letterlijk een „terugvinder". Want oorspronkelijk zijn deze hon den gefokt om mee op Jacht te gaan. En als de baas een fazant had ge schoten werden de retrievers erop uit gestuurd om de vogel op te zoe ken. Dat is, vooral in ruig terrein geen pretje. Maar de retrievers zijn zo slim om het terrein heel systema tisch te doorkruisen. Het duurt meestal niet lang of zij hebben het wild ontdekt, en apporteren het dan keurig netjes. Dit is bepaald een karweitje wat om hersenwerk vraagt. Maar Je kunt een hond veel leren en aanwennen. Daarom zou lk niet durven bewe ren dat honden écht kunnen den ken, op de manier waarop mensen dat doen, of althans horen te doen. Maar ik durf gerust te beweren dat de Labrador er héél dicht bij komt! Er zijn momenteel in Neder land een aantal mooie Labradors. Het zijn heel aantrekkelijke honden. Als U hem nauwkeurig bekijkt ziet U dat het een stevige en sportieve hond is met een groot uithoudings vermogen. Ze komen voor in twee kleuren, geel en roetzwart. Opvallend is de dikke ronde staart die door de kenners een otterstaart genoemd wordt. Ze hebben allemaal bruine ogen met een zelfbewuste uitdruk king erin. ADVERTENTIE warm, hygiënisch, met afneem bare hoes van textiel, skai of imitatiebont. Vanaf f 12,95 Volop gezondheid bij De gele labrador retrever van de heer Kragt, Jeugdwinner van de Labrador vereniging 9, beste van de Clubmatch 1972 N»u*« Rijn M Tfn 20824

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 15