EUROPESE COMPUTERINDUSTRIE X BESLISSEND STADIUM looggerechts- ïof Amerika egen sexgolf Jonge' tsarinajurkjes bij Jean Patou trijd kan nog wel eens lang gaan duren Oegstgeestenaren op de bres voor behoud van de Waddenzee Katwijkse treiler te water tflPERDAG 25 JANUARI 1973 PAGINA II iomende weken zijn van kritiek or de Europese compute- iustrie. beginnen zullen Philips, de Siemens, en de Franse Com- Internationale pour l'Infor- (CII) begin januari bekend in welke vorm zij hun sa- irerkignsplannen nu precies gieten. Deze samenwerking als geraamte dienen voor de tal op de overheersende positie het Amerikaanse International iness Machines (IBM) op de putermarkt in Europa, daarop zal de Britse Interna al Computers Limited (ICL), de tóte zelfstandige computer ailt in Europa na IBM en Ho- rell, zijn eerste financiële resul- bekend maken na de ingrij- bestuurswisseling. Met name financiële wereld zal met be stelling uitkijken naar aanwAJ- >n, die erop duiden, dat de for se hervormingen van het nieuwe bestuur resultaten beginnen af te werpen. Voor de Nederlandse markt is ten- Slotte van belang van welke compu ters de gezamenlijke Nederlandse gemeenten gebruik gaan maken bij de automatisering van de admini straties. Nog deze maand moet daarover de beslissing vallen. Het gaat daarbij om een order van een kleine honderd miljoen gulden. Geen illusies De leiding van de computerafdeling van Philips heeft weinig illusies over de ontwikkelingskosten van een on afhankelijke computerdivisie. Met het oog op een toekomstige samen werking vestigde Philips de oompu- terdivisie daarom niet in Eindho ven, waar alle andere divisies zijn gecentraliseerd, maar in Apeldoorn. Door het groeiende gebruik van computergedeelten in de produkten, die doo rverschillende andere divi sies van Philips worden verkocht zo als medische en besturingsappara- truur werd 't belangrijk de nodige er varing op dit gebied te verkrijgen. Ook Siemens werd et dit pro bleem geconfronteerd. Beide elek trotechnische giganten zien vanwei in dat de kosten avn een volledige concurrentieslag tegen IBM enorm zullen zijn. Philips heeft de totale kosten van research en ontwikkeling plus de operatieverliezen steeds zorgvuldig beperkt tot één procent van de to tale groepsomzet ofwel ruwweg zo'n 180 miljoen gulden. Het is duidelijk dat dit de snelheid afremt, waar mee het concern zich kan ontwik kelen op de computermarkt. Boven dien worden de meeste computers niet verkocht, maar verhuurd. De vraag naar geldmiddelen is daar door erg groot. Het terugtrekken van de Radio Corporation of America (RCA) uit de computerindustrie was voor Sie mens een flinke klap. Het Duitse concern had zijn produktie immers gericht op het RCA-ontwerp. Dit was zeker één van de redenen voor Siemens om met Philips en Clll te praten over samenwerking. Zowel Siemens als Cll kunnen rekenen op ruime subsidies van de Duitse en Franse regering bij him ontwikke- lings- en onderzoekwerk. De gezamenlijke research- en ont wikkelingskosten van de drie Euro pese ondernemingen belopen in to taal meer dan de uitgaven hiervoor van het grotere Amerikaanse Ho neywell-concern. Daar de drie ma chines ontwikkelen, alle min of meer volgens het IBM-systeem is 't vooruitzicht op een aanzienlijke kostenbesparing groot. Omdat ieder zich tot nu toe vrijwel heeft be perkt tot de thuismarkt (hoewel Philips nu ook penetreert in België en Scandinavië) is er bovendien ruime gelegenheid voor een geza menlijk service- en verkoopnet. Het Britse ICL heeft echter weinig trek in het Europese computer-con sortium. Enerzijds door het wan trouwen dat de plannen ln de praktijk niet uitvoerbaar zijn. An derzijds omdat de produktie van ICL is afgestemd op een ander type dna het IBM-ontwerp, waarmee Siemens, Philips en Cll werken. Dankzij een overheidssteun van ruim honderd miljoen gulden kon ICL zes maanden geleden een nieu we strategie uitstippelen. ICL kocht de topman Geoffrey Cross weg bij de Amerikaanse Univac voor een jaarsalaris van ruim twee ton. „We gaan van ICL, dat eerst een Britse onderneming met dochtermaat schappijen in het buitenland was, nu een over de hele wereld werkend concern maken, waarvan de hoofd zetel in Engeland staat", aldus Cross. Een voorbeeld van de manier, waar op de Europese maatschappijen hebben bewezen, dat zij succesvol kunnen concurreren, is de kantoor computerindustrie, die in feite is ontwikkeld in Amerika. Philips, Nixdorf en Business Compuers heb ben het met uitstekende resultaten opgenomen tegen Burroughs en Na tional Cash Register (NCR). De strijd in de eigenlijke computer industrie is echter veel harder en ook kostbaarder. Er zijn aanzienijk grotere financiële bronnen voor no dig om succes te behalen. Met rug gesteun van sommige Europese re geringen en enige samenwerking met Amerikaanse concerns, zoals Control Data en software (de pro grammatuur, die de verbinding legt tussen de machine en de gebrui ker)- bedrijven, moeten de Europese maatschappijen in staat zijn hun marktaandeel in de toekomst te vergroten. ASHINGTON Op 1 januari is ieslissing van het Amerikaanse gerechtshof van kracht gewor- naarbij liet „bottomless" (ge naakt) dansen in Californische werd verbode.n Juristen, club- tars en aan de andere kant, riteiten en lieden die zich op pen tot hoeders van de publieke ïal hebben zich beiden tot de ien gewapend. In een uitspraak tegen drie bevestigde het {gerechtshof het recht van het fornische Bureau voor Controle het alkoholgebruik om vergun- te weigeren aan bars die tn seksualiteit" py right )/LD-Observer Hof trachtte de zaak gemakke- te maken door precies aan te a welke delen van de manlijke vrouwelijke anatomie niet in de vertoond mochten worden. De Californië. waar men altijd al rimenteert, kent namelijk bars naakt voor ieders smaak, uitspraak werd geformuleerd het laatstbenoemde, meest ervatieve lid van het Hoogge- ishof, rechter William Rehn- HiJ gebruikte een taal, die ïns een Jurist kleuriger was dan een beslissing van het Hof. verontwaardigde termen haalt nquist bewijzen aan (die hij ïl ontleende aan het Californi- Bureau) dat het vermaak in ïornische bars „dkwijls neer- op seksuele handelingen met «kers, bijdraagt tot prostitutie, rrachtingen en misdaad in bars at andere kwalijke zaken". ccies Bureau voor toezicht op alko- sche dranken is vooral aange- tot verdediger van de publieke aal omdat het Hooggerechtshof, Wem zoveel Jaar van argumen- zioh niet in staat achtte pre- te definiëren wat obsceniteit is vast te leggen wat de morele adaard in Amerika moet zijn. In huidige samenstelling - gevolg benoemingen door Nixon - lt hèt Hof zich genoopt gevoeld Serlel actie te ondernemen in leenstemming met het anti-obs- iteitsprogramma van de presi- Het Hof was verlamd door fgere uitspraken, en pogingen te aiëren wat precies obsceniteit is. egde het de verantwoorde nd in handen van een handje- lagere, plaatselijke autoriteiten, bureau probeert al Jarenlang rol als censor te spelen. Nu het steun geniet van het Hoogge- 'itshof zal het zich niet terug- dend tonen, aldus Peper Sexton. de onderdirecteur van het Bureau. „Wij willen de wet naar de letter toepassen", zei hij. „De zaken zijn aardig uit de hand gelopen". Topless De enige blote bezigheid die in bars toegestaan zal zijn, zo voegde Sex ton hieraan toe, zullen „topless" dansen zijn (met ontbloot bovenli chaam) De danseressen moeten dan op zijn minst twee meter van de klant af staan op een toneel van zeker 45 centimeter hoogte. De advocaat van het Bureau, Char les Cameron, ziet nog een lange strijd voor zich. Hij zegt dat de nieuwe reglementen per club zullen worden opgelegd. Vergunningen zouden niet en masse worden inge trokken. En een actie tegen een particuliere club zou twee Jaar of meer kunnen duren. Er zouden langdurige verhoren, overzichten en tenslotte rechtszaken nodig zijn. „Ze zullen heel wat te vechten krij gen", aldus Tommy Heath, een ei genaar van bars waar erotische films worden vertoond. Advocaten van bareigenaars hebben al een nieuw proefgeval in voorbereiding dat zij aan het Hooggerechtshof zullen voorleggen. „Het is een be dreiging voor de individuele vrijheid wanneer een rechtbank weigert een zaak te beschouwen in het licht van de constitutionele garanties voor vrije meningsuiting", aldus een rechtsgeleerde. „Rehnquist baseeerde, zich op het 21-ste amendement waarbij het alkoholverbod het 18de amentement werd ingetrok ken en aan de staten de bevoegd heid werd gegeven de verkoop van alkohol te regelen. Maar er bestaat Dit is wel toegestaan geen precedent voor deze uitleg van het 21-ste anemdement. Er zullen grondwettelijke problemen ontstaan zodra er specifieke gevallen naar voren worden gebracht". Frisdranken Rechter Rehnquist liet ook een re levante kwestie onbeantwoord, opge worpen door Carol Doda, de oor spronkelijke „topless"-koningin van San Francisco. „Wie zal een bar kunnen sluiten die gewoon de show doorgaat, maar waar enkel fris dranken en noten te krijgen zijn en geen alkohol meer?" De Los Angeles Times, die welis waar toegaf dat „dit soort van ver maak veel burgers tegen de borst stuit", veroordeelde desniettemin de beslissing, omdat die een bedreiging zou vormen voor de vrije menings uiting en een betreurenswaardige V S-ambassadeur vrijgelaten PORT AU PRINCE (Haiti), (Reu ter) De Amerikaanse ambassadeur en de oonsul-generaal op Haiti zijn gisteren door vijf gemaskerde en ge wapende mannen vrijgelaten, nadat ie Haitiaanse regering erin toege stemd had twaalf „politieke gevange nen" vry te laten en een lossom van 10.000 dollar (227.500 gulden) te be talen. De 64-Jarige ambassadeur, Clinton Knox, en de consul-generaal, Ward Christensen, werden vrijgelaten op het vliegveld van Port au Prince, na dat zfj ruim achttien uur als gijze laars waren vastgehouden in de ambtswoning van de ambassadeur. KOE KRIJGT EEN DRIELING TJENDEN (ANP) Bij de vee teler E.W. Leijsen in het Betuwse dorpje Ommeren (gem. Lienden) heeft een koe aan drie kalveren het leven geschonken. De moeder en de drieling een stiertje en twee koe- kaJlfJes maken het uitstekend. Vol gens deskundigen Insiders is een kal- verendrieling een hoge uitzondering. veroorzaakt clooi twee scholieren BLOEMENDAAL De treinont sporing van dinsdagavond even ten noorden van het station Bloemendaal is veroorzaakt door twee Haarlemse scholieren. Zij zijn aangehouden. Een buurtonderzoek leverde giste ren een waardevolle tip op. Een man had van zijn woning uit twee Jongens bij de rails zien lopen met de cylin der. De op de rails gelegde zuurstof cylin der wipte kort daarna de trein van Alkmaar naar Haarlem uit de rails. Daarbij werd een vrouw licht gewond en voor ongeveer tweehonderdduizend gulden schade aangericht. Na hun arrestatie verklaarden de twee scholieren tegen de politie dat zij het gevaarlijke van hun daad niet hadden ingezien. Zij hadden gedacht dat de trsin er wel over heen zou gaan. De jongens, de 16-jarige F. K. en de zeventienjarige H. van G., zijn opgesloten in het politiebureau van Overveen Lissenaar kon rijbewijs niet missen DEN HAAG Omdat hij ln Nieuwkoop werkt, zou de 26-jarige monteur die in Lisse woont, volgens zijn verklaring voor het Haagse ge rechtshof zijn rijbewijs niet kun nen missen. Maar de proe.-generaal was van mening, dat Juist iemand die zijn rijbewijs beroepshalve no- zijn en geen sterke drank moet zijn en geen sterkere drank moet drinken, zoals de monteur had ge daan. En daarom vond de proc.-gene raal het ook onjuist, dat in eerste instantie het rijbewijs slechts voor waardelijk gedurende vijf maan den is ingetrokken en volstaan werd met f 300 boete, van welk vonnis de officier van Justitie dan ook hoger beroep had aangetekend. "Mensen onder dranfcinvloed kunnen doden maken", constateer de de proc.-genraal en hij eiste nu tien dagen gevangenisstraf en acht maanden intrekking van het rijbe wijs, waarvan vier maanden voor waardelijk. "En dan moet u maar zien hoe u in Nieuwkoop komt, want bromfiets rijden mag ook niet", lichtte de proc.-generaal toe. De dag nadat de monteur een bruiloft had bijgewoond, werd hij door de rijkspolitie aangehouden op de rijksweg. Hij reed nl. zo slinge rend, dat hij de aandacht trok. De bloedproef gaf een alooholpromilage aan van 1.43 ruim de dubbele hoe veelheid van hetgeen als maximum wordt aangemerkt voor autobe stuurders. Het Hof zal op 2 februari vonnis wijzen. paanse staat lag pater iet vervolgen OEGSTGEEST Tot de enthou siaste pleitbezorgers voor het be houd van de Waddenzee en de eilan den behoort ongetwijfeld Jan StriJ- bos, die gisteravond voor K. en O. in het Gemeentecentrum zijn films vertoonde en zich daarbij ontpopte als eeh geestige verteller over al wat leeft in het Waddengebied. "De ze films", aldus Strijbos, "zijn door mij gemaakt om met de vertoning ervan overal in het land te proteste ren niet alleen tegen de inpoldering, maar ook tegen allerlei andere plannen die een aanslag zijn op een uniek gebied, dat ver buiten ons land bekendheid geniet, vooral bij hen, die geïnteresseerd zijn in het leven van vogels. Gelukkig tonen de Nederlanders steeds meef en meer belangstelling voor de natuur en dus voor het behoud van de Wad denzee. De Landelijke Stichting telt al over de dertig duizend leden. Niet alleen als natuurgebied maar ook voor de recreatie zijn de eilanden zeer in trek. Ieder mens is geboren met een vogeltje in zijn hart. Sport vissers en waddenlopers komen er steeds meer". Rottummeroog en Rottummerplaat noemde hij de parels van de Wad denzee. Hij vertelde verder over Schiermonnikoog, het eiland van de grijze monniken, over Ameland en de walvisvaart, Terschelling en Vlie land en als laatste toonde hij Dri ver's Vogelweid, het vogelreservaat op Texel, waar hij dagenlang ln een schuilhutje zijn unieke opnamen maakte van de prachtige weidevo gels. Het publiek was erg enthou siast. Velen gingen daarom ook ln op zijn verzoek lid te worden van de Landelijke vereniging, die zich zo krachtig inzet voor het behoud van dit LEKKERKERK/KATWIJK Het ligt in de bedoeling zaterdag bij T. van Dutjvendijk's Scheepswerf in Lekkerkerk een diepvriestreiler te water te laten, die voor rekening van 'de Visserijmaatschappij "Ken- nemerland" uit Katwijk werd ge bouwd. In verband met de sterk wis selende waterstanden op de Lek kon de scheepswerf geen garantie geven voor het tijdstip en de datum van de tewaterlating. Er wordt daarom aan dit gebeuren geen officieel karakter gegeven. Dat zal te zijner tijd wel met de doop gebeuren. inbreuk op het eerste amendement op de Grondwet. Dit raakt de kern van de zaak: wat is belangrijker, het eerste amende ment of het 21-ste? Vrije menings uiting of prohibitie? Slechte de drie meest liberale leden van het Hoog gerechtshof stelden zich achter het eerste amendement en tegen d nieuwe conservatieve meerderhid di de harde lijn voorstaat. Katholieken willen referendum in Ulster boycotten LONDEN (DPA) De grootste oppositiepartij van Noord-Ierland, de Sociaal-democratische Labourpartij (SDPL)heeft haar aanhangers op geroepen het komende referendum over de toekomst van Ulster te boy cotten. Eerder hadden andere orga nisaties van de katholieke minder heid, zoals de Republikeinse Labour partij en de Vereniging voor gelijke burgerrechten al tot een boycot aan gespoord. Nu de SDLP zich daarbij aansluit, verliest de door de Britse minister voor Noord-Ierland, White- law, uitgeschreven volksraadpleging bij voorbaat alle betekenis. De protestantse minderheid zal on getwijfeld stemmen voor behoud van de banden met Engeland. Het ver langen van de katholieken naar aan sluiting bi) de Ierse Republiek maakt alleen kans op een meerderheid, wanneer ook de 26 Zuidierse graaf schappen aan een referendum kun nen meedoen. Rijkswacht sloeg in op scholieren BRUSSEL (ANP) De Rijkswacht in* Brussel heeft gisteren tijdens charges met de wapenstok en de blanke sabel ingeslagen op kinderen van middelbare scholen die een be toging hielden. De Rijkswacht, die ook uitgerust was met geweren en traangasgranaten, voerde charges met paarden uit op de op straat zit tende kinderen. Van de wegvluchten de scholieren werden er enkelen on der de voet gelopen en licht gewond. De middelbare scholieren protes teerden tegen de door minister Van den Boeynants (Defensie) voorgestel de herstructureringsplannen voor het Belgische leger. Die behelzen onder meer het afschaffen van uitstel van dienstplicht om studieredenen. De scholieren vinden dit „een middel om de algemene ontwikkeling van de Jongere generatie tegen te gaan en om te voorkomen dat kritische oud- universitadren oude kolonels in het leger voor de voeten lopen". LEGE SALONS BIJ RICCI EN MOLYNEUX Door Jos Hagers Parijs Molyneux en Nina Riccl gaven woensdag hun premieres in half lege salons. Zelfs bij Ungaro, waar inkopers en moderedactrices anders een ware veldslag moeten leveren om aan een plaats te ko men, waren bij de eerste show nog heel wat stoeltjes leeg. Ingewijden beschouwen het als een voorteken dat het PariJse mode-imperium op instorten staat. Daarmee zou dan een einde komen aan een eeuwen lange traditie, want het was Marie Antoinette, die al in de 18de eeuw van Parijs het modecentrum van de wereld maakte. Ze wist haar man, koning Lodewljk XVI, ertoe te be wegen om haar kleermaakster tot minister voor de mode te benoemen. Patou Voor de beste collectie zorgde giste ren Patou, waar de schitterend ge maakte overgooiers en groen-wit genopte overhemd jurkjes met roze, korte mouwloze jasjes met een da verend applaus werden begroet. De plooirokmantelpakjes met lange ge tailleerde Jasjes met schuine steek - zakjes waren net als de gebloemde tsarinajurkjes de meest Jeugdige en vrouwelijke van Parijs. Net als trou wens Patou's avondbroekpakken, be staande uit donkerblauwe, wijde pantalons, schitterende witte satij nen blouses en met lelietjes van da len-corsages geborduurde zilverla mé spencers. Plusfourds waren een minder aantrekkelijk nieuwtje van de collectie. Jean Patou zorgde gisteren voor de beste collectie van de dag. Op de foto links een groene shangtung japon waaronder een blauw gestreepte jersey trui wordt gedragen. Rechts een zalm kleurige linnen japon, waarvan de mouwen bedrukt zijn met bloemen. vrouw dit voorjaar het liefst in ro mantische, zacht abrikooskleurige Jurken met pellerinekragen of met korte wijde trompetnarcismouwen. Maar overgooiers en overhemdjur ken, gecombineerd met mouwloze blazers staan voor de komende len te ook hoog bij hem genoteerd. Laroche Guy Laroche, vooral door zijn voor treffelijke herenconfectie op het ogenblik een van de meest succes volle Parljse couturiers, ziet de Ungaro Emanuel Ungaro, de vroegere as sistent van Courrèges, zorgde woens dag aan het eind van een lange mo* dedag voor de nodige afwisseling met een hele reeks beeldige, wltge- plisseerde tsarinajurkjes Blousende japonnen met ronde hals, een strik - ceintuurtje en lange poffende mou wen, waar Isadora Duncan hele maal verrukt van zou zijn geweest. Ungaro liet er zijn mannequins wat vreemde lange, op de heup blousen de battledressjasje* bij dragen. Maar hij combineerde zijn over hemdjurken met strikkragen ook met veel elegantere kraag loze v- halsj asjes.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11