EIDSCH DAGBLAD Tarieven kraamzorg absurd" JOHNSON (64) Duizenden "Ik heb Frazier niets willen aandoen OVERLEDEN mm EUN OOR 400RD- [ETNAM SPRINGSTOF BLEEF ACHTER vandaag Huisarts bij promotie: LEIDSCH DAGBLAD op vlucht voor lava HOGER Licht 1 maart 1860 DINSDAG 23 JANUARI 1973 No. 33922 ir: G. Koopman 9| [redacteur: Han Mulder DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f27,45 per kwartaal (postabonnementen f29,85), f9,28 per maand (by vooruitbetaling:), giro 57055, losse nummers f0,35 Witte Singel 1, Leiden - TeL: 25041, Redactie: 21507 Nabezorging tot 20 uur. tel 30500 (zat 18 uur) [versiteits i besluit: DEN De Leidse universi- heeft gisteravond besloten simenwerkmgsproject met een rslteit in Noor-Vietnam te tlelen. Het besluit kwam voort d discussie die zich twee we- jeleden in de raad ontspon vraag wat de Leidse univer- on doen om het Vietnamese helpen. Toen werden de sug- contacten met de universiteit lanoi en: totale verbreking van anden die Leiden met Ameri- universiteiten onderhoudt. ;te suggestie is in het uitein- besluit helemaal weggeval- Tof. Quispel, die namens de jroep-Vietnam sprak, merkte it als er hulp wordt geboden mensen in nood, er over het een niet naar een schuldige gezocht. "De rol die de Ver- Staten in het conflict hebben ild is zodanig, dat we 't Noord- imese volk het zwaarst getrof- chten door deze georganiseerde Het Pentagon heeft Viet gébruikt als proefobject voor la-bestrijding en daarom moet hulp primair gericht zijn op chtoffers van dit gebied". Zie verder pagina Leiden. nd bij vlucht ar westen in Kersverse wereldkampioen boksen George Foreman KINGSTON Uitdager Ge orge Foreman heeft Joe Frazier, tot gisteravond de wereldkam pioen van de bokszwaargewich- ten, volkomen ontluisterd. In Kingston ging Frazier zesmaal binnen vijf minuten neer. Het gevecht werd gestaakt in de tweede ronde. Dat was dan het einde van één van de meest eenzijdige gevechten uit de bij na honderdjarige historie. Fra zier was volkomen overgeleverd aan de genade van Foreman. En Foreman kende geen ge- In een zorgde hij voor een regelrechte sensatie. Frazier immers, was de favoriet. Weddenschappen ston den vijf tegen twee in zijn voor deel. Maar Foreman sloeg alle prognoses spijkerhard omver. Het vijfde kind van een spoor wegarbeider uit Houston Texas sloeg Frazier al in de tweede minuut van de tweede ronde voor de zesde maal naar het canvas. Toen was Frazier niet meer in staat tot enig verweer en scheidsrechter Mercante staakte de strijd voor 40.000 toeschouwers. Die Foreman (.nooit heeft een tegenstander mij pijn gedaan en dat zal ook nooit gebeuren") uitzinnig beju belden. De 25-Jarige kampioen was de rustigste van allemaal. Hij: „Tijdens het gevecht heb ik velschillende keren tegen Yancey Durham, de manager van Frazier, gezegd dat hij het gevecht moest laten stoppen. Ik heb de scheidsrechter het zelfde geadviseerd. Ik was bang dat er iets ergs met Frazier zou gebeuren. Ik wilde winnen, na tuurlijk, maar ik wilde hem lie ver niet de genadeslag geven. Ik wilde hem niet iets aandoen, dat misschien onherstelbaar zou zijn. Joe. is tenslotte een groot kampioen Over zijn toekomstplannen liet Foreman (Olympisch kam pioen in 1968) zich nog niet uit. De man die gisteren iets meer dan een miljoen verdiende Frazier verdiende overigens ruim twee-en-een-half miljoen gulden zei alleen: ,Jk wil met mijn vrouw en dochtertje rust nemen, misschien een we reldreis maken". Joe Frazier bekende een grote fout te hebben gemaakt. „Ik heb gebokst zoals Foreman dat wil de. Ik heb iedere slag van hem terug willen betalen, zeker na dat ik voor de eerste keer was neergegaan. Ik heb mij laten leiden door mijn trots, niet door mijn verstand. Ik had Foreman moeten laten uitrazen. Maar ik wist wel dat hfj sterk was, maar niet dat hij zo geweldig was. Ik geloof dat niemand tegen deze man een kans zou hebben dag op dinsdag het anderhalf wide zoontje in een kist gestikt. Westberlijnse politie deelde mee, ouders onopgemerkt de grens zuidelijk stadsdeel waren ge- •rd. Bij aankomst zagen zij dat ünd dood was. Artsen in een na- ziekenhuis poogden de levens- sa op te wekken, maar vergeefs. mber weer Bilt verwacht zwaar bewolkt erelig weer met plaatselijk mot- Weinig wind. almum temperaturen van 4 gra- ian zee tot 0 graden in het oos- *n het land. Maxima omstreeks «den. (Opgemaakt om 12.40 uur) 24 JANUARI op: 8.32 uur, onder: 17.13 uur. op:onder: 10.13 uur. Pater te Katwijk 6.54 en 19.11 fcagwater te 2.39 en 15.02 uur. WASHINGTON (ANP) De Ame rikaanse oud-president Lyndon Bai- nes Johnson is gisteren aan een hartaanval overleden. Zijn dood komt aan de vooravond van bespre kingen in Parijs die tot een bestand kunnen leiden voor de oorlog waar in hij tijdens zijn ambtstermijn zo veel jonge Amerikanen inzette. Johnson, die de leeftijd van 64 Jaar bereikte, overleed kort voor de aan- kflhist op het vliegveld van San An tonio, waarheen hij vanaf zijn ranch in Austin was vervoerd met zijn privé-vliegtuig. De vroegere bedrijfsleider en woord voerder van de oud-president, Tom Johnson (geen familie), vertelde over de gebeurtenissen rond diens dood het volgende: maandagavond verzocht Johnson vanuit zijn slaap kamer dringend om hulp. Drie agen ten van de geheime dienst snelden Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 8 februari '73 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leldsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: gironummer: Hokje zwari maken, bon Invullen In open envelop (zonder Postzegel) sturen aan Leldsch Dagblad, antwoordnummer 2M. Lelden. toe en vonden de oud-president, lig gend op de grond. Een van hen paste mond-op-mond-beademing toe, een ander hartmassage. Men alarmeerde de dichtstbijzijnde arts, David Ab bott, die opdracht gaf Johnson met diens privé-vliegtuig naar een zieken huis te brengen. Toen het toestel op het vliegveld van San Antonia aan kwam, moest Abbott constateren dat Johnson was overleden. (Op de foto boven verlaat Lady Bird, de echtgenote van de oud-president, het ziekenhuis van San Antonio). Johnson zal donderdag worden be graven op zijn eigen ranch in Texas. De begrafenisplechtigheid is privé. Het stoffelijk overschot ligt tot woensdagmorgen opgebaard in de Johnson-bibliotheek op de campus van de universiteit van Austin. De NOS-televisie zal vanavond van 22.55 tot 23.20 uur een necrologie uit zenden van de vannacht overleden oud-president van de Verenigde Sta ten, L. B. Johnson. De extra uitzen ding is te zien op Nederland 2, di rect na het laatste Journaal. REYKJAVIK (AP) Duizenden mensen zijn vanochtend vroeg van een eilandje in het noorden van de Atlantische Oceaan gevlucht aange zien een vulkaan, die reeds 1000 jaar niet meer gewerkt had, in volle hevig heid uitbarstte. De IJslandse autoriteiten organi seerden inderhaast grote aantallen schepen en vliegtuigen om de 5300 in woners van de stad Vestmannayjar op het voor de kust gelegen eiland Heymaey op te halen. Tot dusverre zijn geen meldingen over persoonlijke ongevallen ontvan gen. Vier uur na het begin van de eruptie waren reeds 3500 mensen on derweg naar IJsland. Om 09.00 uur (Ned. tijd) waren op 300 na alle bewoners van het eiland vertrokken 4.000 per schip en de overigen per vliegtuig. De piloot van een der reddings vliegtuigen zei, dat de zee rondom het eiland net een drukke straat was met de honderden lichtjes van de kleine schepen, die de eilandbevolking te hulp waren gesneld. Tegen de ochtend had de lava stroom de buitenwijken van het stad je bereikt. Nog geen enkel huis was door lava bedolven, maar een aantal brandde reeds door de intense hitte. Een groot probleem vormen nog de dieren op het eiland de katten, honden, paarden, koeien en schapen. In zijn proefschrift vraagt hij zich af, of de kraamzorgorganisatie nog wel bestaansrecht heeft, nu de selectie van vrouwen die thuis mo gen bevallen steeds meer wordt ver volmaakt, nu de voorlichting over de verzorging van moeder en baby is toegenomen en nu de kos ten zijn opgelopen tot meer dan 100 guden per dag. Het veel gebruikte argument voor interne kraamzorg, namelijk de voortdurende observatie, heeft vol gens dr. De Neeff ook veel aan overtuigingskracht verloren. De ver zorgsters komen in de weekends halve dagen of helemaal niet en door de week vertrekken ze aan het begin van de avond. Uit de registratie van de opmer kingen die de kraamverzorgsters over de baby en de kraamvrouw aan arts of vroedvrouw doorgeven, blijkt, aldus de heer De Neeff, dat het resultaat van de observatie maar pover is. Hij vraagt zich af, of de interne kraamzorg niet wordt over gewaardeerd. Hij stelt, dat voor het huishoude lijke werk beter kan worden vol staan met gezinszorg, zeker als de meisjes tijdens hun opleiding iets over babyverzorging leren. Om de kraamverzorgsters in te schakelen bij het opsporen van al lerlei stoornissen en afwijkingen zou hun opleiding langer moeten zijn. Wellicht zouden er dan ook hogere eisen aan de vooropleiding moeten worden gesteld en het is onzeker of er dan nog voldoende Gouden tientje voor personeel AMSTERDAM Ruim een week voor het afsluiten van het boekjaar is de omzet van de Koninklijke Byenkorf Beheer voor de eerste maal boven de fl miljard gekomen. KBB sluit de boeken op 31 januari. Ter gelegenheid van dit omzet record ontvingen gisteren alle perso neelsleden (ruim 11.000) van KBB, Bijenkorf, Hema, enz. een gouden tientje. UTRECHT Eén baanvak van de spoorlijn Valkenburg- Heerlen is vanmorgen urenlang afgesloten ge weest omdat er bij de rails springstof was ontdekt. De stof, die met een draad verbonden was naar een ont stekingsbatterij, bleek oefenmateriaal te zijn van de cavaleristen van het 43-ste verkenningseskadron uit de le gerplaats "t Harde. De militairen had den na oefeningen in de omgeving van het station Klimmen- Randsdal waarbij één opdracht was om „een spoorweg te vernielen" vergeten de springstof weer op te ruimen, aldus de legervoorlichtingsdienst. Om ongeveer 6 uur vanmorgen ontdekte een spoorwegman die van de oefening had gehoord en die het baanvak ging controleren, het ma teriaal. De militairen hebben de springstof later verwijderd. Het treinverkeer werd over één baanvak geleid. Tot 8.40 uur, toen beide baanvakken weer vrij waren, ontstonden er ernstige vertragingen. Volgens de spoorwegrecherche, die een onderzoek heeft ingesteld, is er een ontploffing geweest waarbij zes ruiten van het stationsgebouwtje van Klimmen-Randsdal zijn gesneu veld. Een woordvoerder van de NS zei te verwachten, dat de Spoorwe gen een schadeclaim bij Defensie zullen indienen. •UTRECHT (ANP) „Interne kraamzorg is belachelijk duur, zeker als je ziet wat er geboden wordt: voornamelijk huishoudelijke hulp". Dat vindt de Didamse huisarts J. I. de Neeff (46) die vandaag in Utrecht is gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde. De Leidse universiteitsraad heeft besloten om samenwerkings projecten op te zetten met uni versiteiten in Noord-Vietnam. Hoe dat precies moet, is nog duister, omdat er nogal wat essentiële informatie over de situatie daar ontbreekt. Zo had een delegatie die naar Stock holm is geweest om daar in lichtingen in te winnen over de noden, de grootste moeite om er achter te komen of er buiten Hanoi überhaupt nog andere universiteiten bestonden. Het lijstje documentatie dat bij het voorstel werd ingeleverd gaat mank aan eenzijdigheid. Door nu al uitgesproken voor een Noordvietnamees project te kiezen, zonder precies te weten wat of hoe, krijgt het besluit een duidelijk politiek karakter. Het lijkt er een beetje op dat er in Leiden in allerijl is voortge- vlogen om toch maar niet ach terop te komen bij al die an dere bijen die om met Nij- hoff te spreken „een geur van hoger honing" in Hanoi vermoeden. 16 PAGINA'S belangstelling voor dit beroep zal zijn. De heer De Neeff voelt het meest voor wljkkraamzorg (een of twee bezoeken aan de kraamvrouw per dag) door meisjes die een langere opleiding achter de rug hebben en die erop zijn getraind, afwijkingen te ontdekken. In de tegenwoordig doorgaans kleine gezinnen kan, nu er wasmachines en kant- klaar-maal- tijden bestaan, de huishoudelijke kant van de zaak volgens dr. De Neef ln de meeste gevallen best worden opgevangen door echtge noot, kennissen, vrienden of fami lie. PAUKSCH IN ACTIE TEGEN UITLEVERING AAN ZWEDEN DEN HAAG (ANP) De 34-Jarige Duitse „narcoticakoning" Karl Pauksch heeft een kort geding aan gespannen tegen de staat om te voorkomen dat hij naar Zweden zal worden uitgeleverd. Het kort geding dient donderdag om tien uur voor de vice-president van de rechtbank in Den Haag, mr. N. W. de Grooth. Aan de vice-president wordt gevraagd te verbieden dat de minister van Justi tie Pauksch uitlevert aan Zweden. De Zweedse Justitie heeft in okto ber 1972 Nederland om de uitlevering van Pauksch verzocht. Hij wordt ver dacht van smokkel van amfetaminen naar Zweden in de Jaren tot 1970. De rechtbank in Maastricht ver klaarde de uitlevering ontoelaatbaar, waarna de officier van Justitie in cassatie ging bij de Hoge Raad. Het hoogste rechtscollege maakte een week geleden uit, dat uitlevering wel toelaatbaar is. Omdat de uitlevering in laatste instantie afhangt van een beslissing van de minister van Justitie, heeft mr. M. Moszkowicz uit Maastricht nu namens Pauksch een kort geding tegen de staat aangespannen om uit levering te voorkomen. Het Parüse mode-spektakel ging gisteren aan het rollen. De eerste mode-dag, toen o.a. het huis Dior, Feraud en Scherrer de collecties toonden, bracht weinig opzienba rends. Duidelijk was al dat de ja ren '50 ook de Franse modemakers hebben geïnspireerd. Op de foto boven een avondjapon van Dior, die duideiyk maakt dat plooien en gezellige kleuren troef zyn voor de komende lente PAGINA 13 De radio zoekt zich een nieuwe plaats; het KRO-programma In terlokaal" is daarvan een voor beeld PAGINA 5 Johnson stapte teleurgesteld van politieke wereldtoneel. PAGINA 9 Mgr. GRsen is dankbaar voor open en eerlijke kritiek. PAGINA 10 De sponsors van het Nederlandse voetbal-elftal willen gaan begin nen met tv-spots. PAGINA 11 ADVERTENTIE Auto Heemskerk DATSUN DEALER ROELOF ARENDS VEEN LEIDEN Alkemadelaan 1 Herengracht 79 01718—2866 01710—33861

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1