S TREKKEN ADVISEURS |IJ GEVECHTEN TERUG Hedex, een nieuw middel legen hoofdpi jn HEDEX* ebroeders Berrigan mogen niet naar Hanoi termijn ETA stelt van drie til nodeloze verliezen te voorkomen nu Vietnam-bestand in zicht is CHTER IN THIOE DUWT MET ACHT EN IAAL Hedexveroorzaakt geen maagklachten. Opslagplaatsen voor radioactief afval dagen na ontvoering industrieel ERPAG 18 JANUARI 1973 \oefzaak komt voor Amerikaans Hooggerechtshof BUITENLAND jfGTON, (AP) De Ameri- opperrechter Warren Burger psteren een tijdelijk verbod jdlgd in de Festcase van de fcrs, de paters, Daniel en Phi- [rijan, zich naar Noord-Viet- bejeven. De rechter, die dit deed op ver zoek van het ministerie van Justitie, hield daarmee een uitspraak aan die eerder op de dag was gedaan door het "US Circuit Court" van het dis trict Columbia. voor te leggen als alle leden van het Hooggerechtshof morgen bijeen ko men. Weer eerder op de dag had een "Circuit Court" een uitspraak van een lager gerechtshof ingetrokken Amerikaanse "Parole verbieden naar Hanoi te gaan. De advocaat-generaal Erwin Gris- wold is toen onmiddellijk aan opper rechter Burger gaan verzoeken het besluit van de "Circuit Court" te De twee paters, die aangeklaagd zijn in verband met hun protesten handhaven. De "Parole Board", zei tegen de oorlog in Vietnam, waren Opperrechter Burger zei de zaak Board" niet de gebroeders mocht Griswold, had niet eigenmachtig ge- naderhand op erewoord vrijgelaten. handeld door de twee geestelijken Zij zijn thans in Parijs en wilden vandaar naar Hanoi vliegen, om daar te gaan praten met religieuze en an dere leiders. Hoe lang zij eventueel in Parijs moeten blijven hangt af van wat de Amerikaanse justitie nu gaat beslissen. UGON (AP) Mor- trouwt de enige dochter van stor Thioe met de zoon van directeur-generaal van de ivletnamese luchtvaart- schappij. Dochter Ngoejen Tioean-An, in katholieke jen bekend als Bernadette, jaar oud en zij is school- in in Zwitersland. De a.s. legom de 28-jarige Ngjoe- Tan Trioe, was boeddhist verband met 't voorgeno- huwelijk overgegaaan tot loms-katholicLsme. Vader en der Thioe willen de bruiloft tócheeps gaan vieren, oor- niet. honderden diplomaten üci en vrienden zijn uitge- om onder meer morgen- de kerkelijke inzege- bij te wonen, die wordt ver door aartsbisschop Ngoe- Van-Bin. na zal een groot feest gevierd. Na het huwelijk et echtpaar zich naar de VS ven om te gaan stude- aan de universiteit van SAIGON (UPI) Het Amerikaan se opperbevel heeft de Amerikaan se militaire adviseurs in Zuid-Viet- nam opdracht gegeven zich terug te trekken uit gebieden die door de tegenstander worden aangevallen. Dit is uit Amerikaanse militaire kringen in Saigon vernomen. De order heeft alleen betrekking op Amerikaanse adviseurs bij de grond troepen en niet op luchtoperaties. Het opperbevel wil hiermee voor komen dat de Amerikaanse troepen in gevechten "nodeloze verliezen" lijden voor het verwachte bestand van kracht wordt. De Amerikaanse troepen in Zuid- Vietnam hebben him aandeel in de grondgevechten enige tijd geleden beëindigd, maar vervullen wel nog een rol als militair adviseur bij de troepen van dictator Thioe. Volgens de militaire zegslieden is het Zuid- vietnamese leger in staat van hoog ste paraatheid gebracht in gebieden waar Saigon en het Bevrijdingsfront elkaar de controle betwisten. Aan genomen wordt dat beide partijen hun uiterste best zullen doen om zo veel mogelijk gebied onder hun con trole te krijgen voor het bestand van kracht wordt. Aanvallen Gisteren heeft de Amerikaanse luchtmacht zware aanvallen uitge voerd op doelen in Zuid-Vietnam. Laos en Cambodja. Volgens militai re kringen blijft de Amerikaanse luchtvloot van bijna 1.000 B-52 bom menwerpers en gevechtsbommen werpers, die is gestationeerd in Thai land, op Goeam en op vliegdek schepen, in de nabije toekomst op volledige sterket gehandhaafd. Giste ren zijn de zwaarste aanvallen op Zuid-Vietnam uitgevoerd sinds half december. Intussen wordt door Saigon gepro beerd een domper te zetten op de aanhoudende vredesgeruchten. Het dagblad Tin Song, een spreekbuis van Thioe, haalt een uitspraak aan van Ton That-Dinh, voorzitter van Saigons-commissie voor defensie die zei dat Thioe op dit ogenblik niet in staat is een bestandsovereen komst te ondertekenen. Tevens sprak Saigon krachtig de medede ling van de Amerikaanse omroep- maatschappij CBS tegen dat het be stand morgen zou ingaan. Moreel Volgens waarnemers ontkent Sai gon de vredesgeruchten uit vrees, dat het moreel van zijn troepen hier onder lijdt. De minister van Bui tenlandse Zaken van Saigon Tran van lam, zei in een interview voor radio Luxemburg dat zijn regering geen vredesakkoord zal tekenen, waarin de Voorlopige Revolutionaire Regering als zodanig wordt aange duid. Ook wil Saigon nog opheldering over de terugtrekking van de Noord- vietnamese troepen uit Zuid-Vietnam en over de politieke regeling van het conflict. In Saigon had dictator Thioe giste ren opnieuw een onderhoud met de Amerikaanse afgezant generaal Alexander Haig en vergaderde zijn adviesraad. Ook het Witte Huis blijft weigeren in te gaan op de speculaties over een op handen zijnd vredesakkoord, of over een eenzijdige afkondiging van een bestand nog deze week. De berichten hierover uit Saigon zijn volkomen ongegrond, aldus een woordvoerder van het Witte Huis. Voorzichtig De leider van de Noordvietname- se delegatie in Parijs, Xoean Thuy heeft de Zweedse premier Olof Pal- me verteld dat hij "voorzichtig" staat ten aanzien van de vooruit zichten op een spoedige vrede". Xoean Thuy sprak met Palme voordat de premier gisteren naar Stockholm reisde uit Parijs, waar hij heeft deelgenomen aan het congres van de Socialistische Inter nationale, zo meldt de Zweedse om roep. De Noordvletnamees zei dat "concrete vooruitgang was geboekt Maar de onderhandelingen duren voort en ik sta voorzichtig ten aan zien van de vooruitzichten op een spoedige regeling". Diplomatieke kringen in Parijs achten een bestand op zeer korte termijn zeer onwaarschijnlijk om dat er nog geen begin is gemaakt met het organiseren van het toe zicht op het bestand. Volgens hen is er na ondertekening van een vredesakkoord nog zeker een week nodig om controle teams ter plaat se te krijgen. Canada, Polen, Hon garije en Indonesië zijn genoemd als landen die voor alle partijen aanvaardbaar zijn om waarnemers voor de controle te leveren, maar met deze landen is formeel zelfs nog geen contact opgenomen. Ver wacht wordt dat deze landen pas officieel benaderd zullen worden na de ondertekening van een akkoord. Canada heeft »1 laten weten dat het parlement in Ottawa erin gekend moet worden voor de regering be sluit op het verzoek in te gaan. Het bestand zou pas van kracht kun nen worden nadat de controle teams op hun posten in Vietnam zijn ge stationeerd. W ederopbouw ADVERTENTIE Pijn is zo oud als de mens zelf. En omdat we óns hoofd overal bij nodig hebben is hoofdpijn de meest vervelende. Men ontwikkelde pijnstillers. De aktieve stoffen daarin blijken soms nare bij verschijnselen te hebben. En vooral op de maag. Sommige pijnstillers moeten daarom bruisen, andere moeten oplossen in het glas of voorzien worden van een coating, een beschermend laagje. Hedex tabletten hebben dit alles niet nodig. De aktieve pijnverdrijvende stof in Hedex laat de maag namelijk ongedeerd. Een nieuwe ontwik kling onder de pijnstillers. De lege maag ver draagt Hedex goed. Hedex wordt snel in het lichaam opgenomen. Bestrijdt hoofdpijn dus met bekwame spoed en effektief. Logisch dat Hedex groot en klein prima helpt. In een nieuwe tablet- vorm die makkelijk inneemt. Bij hoofdpijn slikt u Hedex. Voor eigen bestwil. Verkrijgbaar bij apotheker en drogist. torllng Health Products - New York - London. Voor Nederland: Bergerac N.V. Een groep Vietnamese neutralis ten, die wordt geleid door oud-mi nister van Financiën van Saigon Au Troeang-thanh, heeft in Parijs een programma bekend gemaakt voor de wederopbouw. Deze wederopbouw zal volgens de groep 5 miljard dollar ln een perio de van tien Jaar vergen. Au Troeong-thanh, minister van Financiën in de regering Ngoejen Caoky, is vaak genoemd als kandi daat voor het lidmaatschap van een nationale raad van verzoening die in Zuid-Vietnam zou moeten wor den ingesteld ma beëindiging van de Vietnamese oorlog. Het voorgesteld programma voor ziet in een geleide economische ont wikkeling waarin de landbouw de basis moet vormen voor ontplooiing van industriële activiteiten. Prioriteit zou moeten worden verleend aan gezondheidszorg, onderwijs, wo ningbouw, voedsel voorziening en werkgelegenheid. Samenwerking met Hanoi en de Indochinese buurlanden moet een belangrijke plaats krijgen. De kosten van het wederopbouw programma zullen voor een groot deel door het buitenland moeten worden gebraccht. In de groep van Thanh zijn een grote verscheidenheid van politieke stromingen vertegenwoordigd. De groep onderhoudt contacten met Noord-Vietnam en het Bevrijdings front. De groep verlangt verder be ëindiging van de politieke onder drukking in Zuid-Vietnam en on middellijke vrijlating van de poli- ke gevangenen. Fout van piloot Japan en de Sow jet-Unie hebben gisteren samen verklaard, dat het ongeluk met een DC-8 van de Japanse luchtvaart maatschappij op 28 november op de luchthaven SJeremetJewo van Mos kou, te wijten is geweest aan een vergissing van de piloot. Het ongeluk kostte aan 62 inzittenden het leven. Als gevolg van een misrekening van de piloot verloor het lijntoestel aan hoogte en snelheid. De gezagvoerder en de tweede piloot behoorden tot de slachtoffers. Senegal en Pretoria President Leopold Senghor van Senegal heeft in zijn functie van voorzitter van de Ocam (gemeenschappelijke organi satie van Franstalige Afrikaanse lan den, Malagasië en Mauritius) de Europese Commissie verzocht geen speciale handelsbetrekkingen aan te knopen met Zuid-Afrika. In zijn brief maakt Senghor melding van Zuidafrikaanse pogingen tot dergelij ke nauwere betrekkingen met de Eu ropese gemeenschap te komen. •k STOCKHOLM De Deense Koningin Margarethe brengt op het ogenblik, een staatsbezoek aan cte Zweedse hoofdstad. Op de foto: Margarethe, links Koning Gustaaf Adolf en midden Prins Henrikde echtgenoot van de Deense vorstin. STRAATSBURG (ANP) Het Europese parlement heeft gisteren de Europese Commissie gevraagd, de EEG-ministerraad voor te stellen in West-Europa een net van opslag plaatsen voor radio-actief afval aan te leggen, zoals reeds ln de Verenigde Staten bestaat. Dit afval wordt thans op verschil lende wijzen behandeld (ondergrond se opslag, dumpen in zee, gaswas- sing), in Nederland in bunkers in de duinen bij Petten, onder toezicht van dezelfde instantie die bevoegd is voor de produktie. In Duitsland en Frank rijk bestaan centrale opslagplaatsen. Terwille van de milieuhygiëne en de gezondheid van reeds de komende generatie zal een regeling moeten worden getroffen die slechts doeltref fend kan zijn als zij op het vlak van de gemeenschap wordt uitgevaardigd In Europa heeft het probleem van radio-actief afval thans nog geen angstwekkende vormen aangenomen, aldus de Italiaanse socialist Renato Ballardini. In Amerika wordt Jaar lijks 55.00 tot 70.000 m3 met afval met geringe of middelgrote ra dioactiviteit geproduceerd, in Europa niet meer dan 15.000 kubieke meter. Maar in 1980 zal in de negen lan den van de gemeenschappelijke markt jaarlijks 30.000 kubieke meter radio-actief afval worden geprodu ceerd, in 1990 ca. 83.000 en in 2000 167.000 kubieke meter. In 1980 zal de hoeveelheid afval die moet worden opgeslagen meer dan 225-000 kubieke meter bedragen, in 1990 meer dan 780.000 en in 2000 2.000.000 kubieke meter. Minister Schmplzer heeft reeds in antwoord op vragen verklaard dat Nederland bereid is voorstellen van de Europese Commissie voor de op slag van radio-actief afval op hun merites te beoordelen. ETA heeft gisteren na (Je ontvoering van één der rijkste ind(Jptriëlen van Spanje, de 45-jarige Felipe Huarte, uit zijn villa in Pamplona een ter mijn gesteld van drie dagen waar binnen de voor de vrijlating van Huarte gestelde eisen moeten zijn ingewilligd. De eisen hebben betrek king op verbetering van de arbeids voorwaarden ln de schroevenfabriek „Tornilleria Flna Navarra S.A.". Deze zijn een loonsverhoging van 3.000 pesetas, doorbetaling van het loon bij ziekte, vakantiegeld en weer indienstneming van meer dan hon derd ontslagen arbeiders. Deze laatste els schijnt inmiddels te zijn ingewilligd Vertegenwoordigers van de werknemers van de fabriek verklaarden gisteren dat alle arbei ders het werk zullen hervatten. nr»t inbegrip van de onlangs door de di rectie ontslagenen. Van een eis tot betaling van losgeld is volgens zegslieden van de ETA ln het Franse Bayonne geen sprake De ontvoering van Huarte werd uitgevoerd door 4 mannen die de ge zinsleden van de industrieel in d» wijnkelder opsloten zij konden zich pas na lange tijd bevrijden. De politie blokkeerde onmiddellijk de wegen in het gebied van de Franse grens. Nadat zij een verlaten auto vond, begon zij de heuvels en dorpen in de omgeving af te zoeken. Het incident volgde bijne een Jaar nadat militairen van de ETA in Bil bao de industrieel Lorenzo Zabala ontvoerden en hem vier dagen ge vangen hielden. HIJ werd op 23 ja nuari 1972 in vrijheid gesteld na dat aan de eisen van de ontvoerders was voldaan. Daartoe behoorde het weer in dienst nemen van 183 arbei ders die ontslagen waren omdat zij zouden hebben deelgenomen aan een onwettige staking teneinde looneisen kracht bij te zetten. Volgens de politie was één van de daders herkend als iemand die con necties had met de groep die vorig jaar Zabala ontvoerde. Deze groep zal maandag a.s. in Bilbao voor een militair tribunaal moeten verschij nen. Baaderen Mahler willen niet meer eten BERLIJN (UPI) Andreas Baa der, een der leiders van de linkse stadsguerriHastriJders in West-Duits- land, heeft gisteren voor de recht bank verklaard dat hij in honger- staking zal gaan. Hij zei dat hi) niet zal eten tot hij met andere ..politieke gevangenen" in een cel wordt ge plaatst. bijeenkomsten in de gevange nis mag bijwonen en net zoveel brie ven mag schrijven als hij wil. De Westberlijnse advocaat Horst Mahler die drie Jaar geleden gear resteerd werd. liet direct daarop we ten dat ook hij geen voedsel meer tot zich zal neimen. ,.WU moeten de strijd in de gevangenis voortzetten", zo zei hij. Baader en Mahler zijn lid van de uiterst linkse groepering Baader- Meinhof die verklaard heeft verant woordelijkheid te zijn voor de bom aanslagen in mei op twee hoofdkwar tieren van de Amerikaanse broken in de Bondsrepubliek waarbil "(er Amerikanen omkwamen. Baad^- ts maandag van Düsseldorf naar B>r- UJn gebracht om te getuigen in ^et proces tegen Mahler. HIJ werd in juni samen met de 37-Jarlge Journa liste Ulrike Meinhof gearresteerd. AMERIKAANSE SENATOR VECHT TEGEN DIENSTA UTO'S WASHINGTON (Reu ter) De Amerikaanse Democratische senator William Proxmire van Wisconsin heeft woens dag bekendgemaakt dat hij in brieven aan hoofden van *n twaalf tal overheidsdiensten heeft meegedeeld dat hü zich ln de Senaat gaat inspannen voor het afschaffen van de limousines-met-chauf feur waarvan de diensthoofden gebruik maken om van huis naar bureel en terug te gaan. Proxmire, die elke werkdag de 23 km tas sen zijn huls en de Senaat te voet aflegt zal als voorzitter van een senaatssuheom- missie voor de toewij zingen voorstellen in dienen om het geld voor de dienstauto's Ingaande het op 1 juli beginnende nieuwe fis cale jaar, in te houden ..Dag-in-dag-uit zie ik limousines met rijksnummerbord ano nieme ambtenaren van hun huis naar kantooi en terugbrengen. Dit is niet alleen verspil ling maar het lijkt me ook niet legaal", aldus Proxmire. „Ik zie niet ln waarom de gemid delde Amerikaanse be lastingbetaler met een salaris van tienduizend dollar per jaar, belast moet worden om het vervoer van rijksamb tenaren die drie- tot zesmaal zoveel verdie nen. te bekostigen". De 57-jarige senator is van mening dat de hoofdambtenaren din van dienstauto's ge bruik kunnen maken, van hun eigen auto een taxi of hun benen. „Lopen bespaart geid en is nog gezond ook" zegt hij. Hfj heeft de dienst hoofden ook nog ge vraagd voor de rest van iet lopende fiscale Jaar vrijwillig van het gebruik van dienst auto's af te zien.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9