nige kans op partijvernieuwing UK STEUNT DE SPOOR WEGEN MET MEER GELD Ex-spion W krijgt toch .Gunnewegh uitkering ïrieven in de pas bij inflatie rste-kamerlid Eibert Meester over extra parlementair kabinet: Miljoen 5 Maatregelen tegen gevaar bij sloop van „gifhal" nieuwe telefoon abonnees volgende vijf jaar OUDERDAG 18 JANUARI 1973 PAGINA 7 CHT Het verlies van de dse Spoorwegen is het vorig jggelopen tot ruim 100 mil- Sen. In 1972 werd een verlies 150 miljoen gulden, te- iiljoen in 1971. fnninderen van het verlies een groot deel veroorzaakt in EEG-verband overeen gekomen verhoging van de Rijks- Die bijdrage werd opgetrokken van 70 miljoen (in 1971) naar 191 miljoen. Bovendien steeg de rentevergoe ding van 35 miljoen gulden naar 65 miljoen gulden. Zonder die verhoging zou het ver lies vorig Jaar met ruim 40 miljoen zijn toegenomen. Dat, ondanks de ta riefsverhogingen van in totaal ruim 20 procent, die in december '71 en september '72 werden ingevoerd en ongeveer 50 miljoen gulden hebben opgeleverd. Het duurder worden van het trein kaartje heeft wel geleid tot een kleine vermindering van een aantal reizigerskilometers vorig Jaar. Presi dent-directeur mr. M. G. de Bruin op de traditionele nieuwjaarsbijeen komst: „ik verwacht dat het aantal reizigers het komende jaar weer zal toenemen tot het niveau van 1971" „Het ligt niet in onze bedoeling de tarieven meer te verhogen dan nodig is om bij de inflatie in de pas te blijven. Die aanpassing zal vermoe delijk tegen het einde van dit Jaar gebeuren". „Ik weet uiteraard niet of een nieu we regering van plan is de tarieven extra te verhogen", aldus de NS- directeur. „Ik hoop dat het niet lang meer zal duren", vervolgde de heer De Bruin. „voor de regering een beslissing neemt over de Schiphol-lijn. Ik moet erkennen dat ik dat al eerder heb ge zegd, maar hoop doet leven". Vorig Jaar kwam 90 procent van de treinen precies op tijd aan op het eindpunt. Van de „laatkommertjes" beperkte één op de twee de vertra ging tot maximaal vier minuten. Een grotere vertraging liep vijf pro cent van de trainen op. Het personeelsbestand daalde het vorig Jaar met 522 man. Dat was nodig door een reorgani satie in het goederenvervoer en een toenemende automatisering. Zo gin gen een kleine 150 laad- en losplaat sen dicht. EKERK Eibert Meester (lid van de Eerste Kamer voor de PvdA, oud-secretaris-pen ester van de PvdA, oud-fractievoorzitter van de PvdA in de Leidse gemeenteraad) zegt ïstem waarin ongerustheid en verbolgenheid bovendrijven: „Zoals het nu gaat, kan het tt langer. Er moeten openingen worden gemaakt om een extra-parlementair kabinet van «tram signatuur er door te krijgen. Den Uyl hoeft daar helemaal niet zijn instemming betuigen, hij zou alleen maar wat moeten nalaten: de vooraanstaande socialisten te ver die voor een dergelijk extra-parlementair kabinet zouden worden uitgenodigd". ader wie oud-burgemeester Amsterdam, de Rot- wethouder Jettinghof, de goed t di ren Bottema en Querido, en binet als een club sterke kerels die voor niets en niemand bang zijn. Is dat nu niet te mooi en te idealistisch gedacht? Waar haal Je die stoere ke- j». tw oor» reis vandaan. En als Je ze vindt, zijn üfï .ii,, h.™ ah» ze dan bereid op zo'n wanfcel scheep- je plaats te nemen? Meester: „Idealisme is bepaald noodzakelijk. Mijn bezwaar is Juist dat "het in de politiek vaak te on idealistisch toegaat. Het zou me vre selijk tegenvallen als er geen 15 vak- „alle bona fide politieke om zich nu bereid te ver te werken aan de vor- een nationaal bevredigend rlementair kabinet. Deze zullen een zodanig kabinet oeten verlenen en gedurende vernieuwing maar naar ons toe. Want dan komen ze niet". U staat ook wijzigingen in de kies wet voor? Meester: „Ja. Als Je aanstuurt op hergroepering van partijen dan loop je de kans dat allerlei extreme vleu geltjes nieuwe partijen gaan vormen en zo blijf Je zitten met de versnip pering. Ik lees nu al dat prof. Wessel van D'66 een nieuwe partij over weegt. Dergelijke ontwikkelingen zouden in hun algemeenheid onge- Paauw zitting van dit kabinet Qderingen in het partijwezen id brengen die het mogelijk aken bij verkiezingen tot een uitspraak te komen. „Een die de vorming van een dan als vanzelf aanwijst". randum een der initiatiefnemers tot oep", zegt dat hij de huidige al maanden geleden heeft tomen, zelfs al voor de ver- n. Ten bewijze daarvan ilgt hij een afschrift van oerig memorandum d.d. 22 1972 dat hij heeft laten tn onder aan aantal collega's lerste Kamer. Daarin hekelt edrag van zijn eigen par is veroverd door de geest van ering, polarisatie en isolatie" hij vurig voor een extra-par- Ir kabinet, waarin socialisten aoeten nemen „zelfs al zouden de partij worden gestoten", wilde toen (en wil nu nog) van kerels die vakbe- maar voor niets en niemand ijn. Mannen die gezamenlijk ddueel weten wat ze willen". ies ajn tot dusver de reacties Heeft Den Uyl er al iets segd? Meester: „Ik heb zeer temmende reacties gehad de fn dagen. Wat Den Uyl ervan reet ik niet. Hij heeft nog niet trd. Nu hoeft de partij me def te sturen om te zeggen het zo aardig heb gedaan of te delen dat ik een rotvent geen „nee" zeggen tegen ra-parlementair kabinet, dan >1 tevreden. tevoren heb ik niemand van •fractie benaderd over die op- st om iedereen zijn speel- te laten behouden, 't Was de fh persoonlijke verantwoorde- Meester betitelt de 30 on gaars van de oproep als een keerd bekwame kerels kunnen worden ge- zond zijn. Daarom moet er naar mijn vónden, die zich een paar Jaar voor de goede zaak zouden willen opof feren. Ze zouden moeten werken met een duidelijk program, géén 200 regeerpuniten. Uitgangspunt moet zijn: vandaag zeggen, morgen waar maken. Goed, zo'n kabinet zal moe ten werken met wisselende meer derheden, waar geen meerderheid voor te vinden is moet de ijskast in. Ik vind dat geen te hoge prijs als je uit de impasse kimt komen". Als er een extra-parlementair ka binet wordt gevormd, bent u dan niet bang dat de KVP dat als haar grote triomf ziet, omdat Andriessen al met een na de verkiezingen heeft gezegd mening in de kamer een drempel komen van vijf zetels. Wie die niet haalt komt er niet in. Ik noem dat getal van vijf omdat Je vijf handte keningen nodig hebt om een voorstel in te dienen. Het zou verder aanbe veling verdienen een districteninde ling door te voeren (wat iets anders is dan een districtenstelsel)". Eibert Meester koestert nog altijd enige hoop dat het komt tot een ex- tra-parlementair kabinet van confes sionelen en progressieven. „De WD heeft zich al zo ongeveer uit de markt geprijst. Aan de kant van KVP-AR-CHU zit wel beweging. Het draait nu om de PvdA, als die nu dat er een dergelijk kabinet moest maar zijn mond houdt wanneer er socialisten bereid worden gevonden in zo'n extra-parlementair kabinet te gaan zitten. Meer is niet nodig". oproep is gericht tot alle bo- politieke partijen. Wie zijn u niet bona-fide? (glimlachend)„Dat is h gelukkige term geweest. We heter kunnen spreken over sp aan alle democratische Niet-democratische partij- ih de CPN en de Boeren teschouwt dat extra-parle- kabinet als het laatste red 's: „Ja. De fracties hebben directe bindingen met het dat geeft hun de tijd en te om tot partij vernieuwing te 'an die hergroepering zal komen. Met de huidige b? en indeling gaat het toch Op het moment dat de 'eer gebonden zijn aan een koord kun je partij vernieu- vergeten want dan wordt •r knokken om Je waar te komen? Meester,: „Nee, zo zie ik dat niet. De KVP moet de mogelijkheid krij gen intern kleur te bekennen. Nog maals: dat lukt niet als Je haar met een weer aan regeringsverantwoor delijkheid bindt. Het is niet mijn bedoeling de KVP in de kaart te spe len. De KVP moet worden opgesplitst in een vooruitstrevend, een con servatief en desnoods een centrum- deel. Dat is een van de dingen waar om het gaat". U wilt dus dat die party zichzelf opheft. Meester: „Ja maar dat zal de PvdA ook moeten doen. We moeten immers een platform vinden om nieuwe groeperingen tot stand te brengen, nieuwe verhoudingen te scheppen". Ontploffing Dat lijkt aardig op de ontplof fingstheorie van D'66. Meester: „Ja, maar dan toch wel in een wat andere vorm. D'66 wilde andere partijen laten ontploffen, maar heeft dat zodanig gedaan dat ze alleen zelf is ontploft. Kijk, op de manier waarop het tot dusver is ge probeerd, lukt het niet. Dat is duide lijk. Je kunt niet zeggen: ik ben de grootste partij, komen Jullie voor de HAARLEM (ANP) By de sloop van de zogenaamde "gifhal" van Philips/Duphar aan de Amsterdamse Hemdyk zullen zodanige voorzorgs maatregelen worden getroffen dat geen gevaar voor de gezondheid ont staat. Dit heeft de directeur van de afdeling Noordzeekanaal van Rijks waterstaat ir. W. H. Barentsen, gis termiddag in Haarlem gezegd tijdens een openbare vergadering van de commissie milieuhygiëne uit de pro vinciale Staten van Noord Holland Het ligt in de bedoeling het puin van de te slopen hal in een gesloten ruimte te verzamelen en het ver volgens te deponeren in het LJmeer Bovendien bestaat het voornemen zo min mogelijk met het puin te sjou wen. Het streven is er op gericht op 1 maart of kort daarna met de sloop te starten, aldus de heer Barentsen. Eibert Meester: ,£en stel flinke kerels moet je toch kunnen vinden". ROTTERDAM De Rotter damse ex-spion Will Gunnewegh (49) heeft eindelijk zijn zin. Na een Jarenlange strijd is hem gis termiddag officieel meegedeeld, dat hij kan rekenen op een goe de financiële regeling voor de periode van acht Jaar dat hij pro deo voor de binnenlandse veiligheidsdienst werkte en voor de invaliditeit die hij mede daardoor heeft opgelopen. Drs. Joop den Uyl, voorzitter der Commissie Inlichtingen en Veiligheidsdienst uit de Twee de Kamer heeft Will Gunnewegh gisteren in Den Haag gezegd, dat zijn militair pensioen met twintig prooent omhoog gaat, met terugwerkende kracht over vijf jaar. Tevens krijgt hij een vergoeding over de gehele spio nage-periode van acht Jaar. "Opgeteld kom ik dan nog ro yaal over de dertigduizend gul den heen die ik had geelst. Ik ben dan ook dik tevreden", zegt hij. Will Gunnewegh begon in 1957 met zijn spionagewerk. Een contaotman van de Binnenland se Veiligheidsdienst was aan de weet gekomen dat Will tijdens zijn reizen als zeeman goede fo to's maakte. Zes Jaar lang heeft hij deze hobby uitgevoerd in opdracht van de veiligheids dienst. Hij maakte foto's en tekenin gen van militaire objecten in on der meer China, Rusland, Polen, Oost-Dultsland en Egypte. Hij werkte onder de schuilnaam "Agent 57". Aanvankelijk maak te hij gebreuik van een repe- teercamera, die kleiner was dan een pakje shag. Later kreeg hij eeninfrarood-camera om ook bij nacht foto's te kunnen maken. Zes Jaar lang kon Gunnewegh ongemerkt zijn werk doen. Daarna werden zijn activitei ten ontdekt en hield hij zich nog twee Jaar bezig met de werving van nieuwe spionnen. Geld heeft hij nooit voor zijn werk gekre gen. Wél de toezegging dat hij na een Jaar of vijf spioneren een goede baan aan de wal zou krijgen en een studiebeurs voor zijn dochter. Algehele invaliditeit stak ech ter een spaalk in het wiel. Tij dens een overval in 1944 met Franse verzetsstrijders op een Duits oonvooi kreeg Gunnewegh drie kogels in de buik. Twee werden er tijdens een geheime operatie in een boerderij ver wijderd. De derde werd pas twaalf Jaar later ontdekt, toen een gezwel ontstond. De verwondingen en de span ningen van het latere spiona gewerk zijn er de oorzaak van dat Gunnewegh in 1968 geheel invalide werd verklaard. Vier Jaar lang keeg hij alleen een uitkering krachtens de wet op de arbeidsongeschiktheid. Voor een militair pensioen kwam hij aanvankelijk niet in aanmeri&ng omdat hij bij een vreemde krijgsmacht had gediend. Gunnewegh diende een schade vergoeding van 30.000 gulden in wegens niet-nagekomen belof ten. Vele malen heeft hij aan de bel moeten trekken voor hij gisteren de verheugende toezeg- Binnenkort verschijnt bij de uitgeverij Contact tn Amster- avonturen, getiteld: "Soldaat en spion van het koninkrijk". DEN HAAG (ANP) De PTT heeft een meerjarenplan opgesteld om in de komende vijf jaar het aantal telefoonaansluitingen uit te breiden van ruim 2.6 miljoen in 1972 tot 3.8 miljoen in 1977. In 1980 zal 't aan tal telefoonaansluitingen in ons lan 4 miljoen bedragen. Dit betekent, aldus de PTT-personeelskrant aan getekend. dat zich dan in elke hon derd woningen 75 tot 80 telefoon aansluitingen zullen bevinden Nu zijn dit er nog 64. De uitbreidingsplannen kunnen al leen worden uitgevoerd als de PTT over voldoende gelden voor de no dige investeringen kan beschikken en het meerjarenplan niet afge remd wordt door de loon- en prils- ontwikkeling en een voortduren van enige beperking van de overheids investeringen. Volgens de hoofddirectie telegrafie en telefonie is de produktiecapa- citeit van de PTT groot genoeg om de bestaande groeikansen aan te grijpen.Verder zyn de toeleverinzi- bedrijven in staat de bestaande wachtlijst van 95.000 weg te wer ken. Er zullen natuurlijk wel weer nieuwe wachtenden komen, hun aantal wordt voor 1977 op 60.000 ge schat. In 1972 is, aldus aangetekend, de vraag naar te lef oonaansluituig e n die in '70 en '71 nog met sprongen omhoog liep, duidelijk minder ge worden. Zou echter de conjunctuur zich na de huidige inzinking weer in opwaartse richting gaan bewe gen, dan zou een sterke stijging van het aantal wachtenden daarvan het gevolg kunnen zijn- Het eerst wegwerken van de wacht lijst is volgens de PTT een schijn oplossing In plaats van enkele tien duizenden Nederlanders die enige tijd op een aansluiting wachten zou er een groep van honderdduizenden kunnen ontstaan, die dagelijks de last van de overbelasting onder vinden. Daarom zal de PTT het beien er op blijven richten de bestaande abonnees een goed bestaand tele foonnet ter beschikking te stellen, met een maximale kans op bereik baarheid en een minimale kans op storingen door overbelasting, van centrales en kabels. Slaapwandelaar gevolgd door twee dochters AMSTERDAM Een pu...i agent in Amsterdam zag giste: nacht tot zijn stomme verbazii een vrouw in nachtpon die lic te slaapwandelen tussen tramrails. ZU werd op een afstandje in c gaten gehouden door haar klaai wakkere dochters van viifti en zestien laar. Ook in nae*- gewaad. De agent heeft de dromer dame zachtkens bij de arm gr pakt en onder de toeziende bli'- ken van de dochters nar haar huis gevoerd en in bed g stopt. Ze sliep rustig door.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7