Rijk de Gooijer loopt na filmpremière kwaad weg C/ RADIO \programma i ...en gisteren] Spanningen tussen het Paar Apart? INTERPOLIS Radio voor meesten bron van amusement Ds G. Boer overleden Lief cabaret met 'harde' nummers heet uw baby? Bintangs naar het Kreatief Sentrum TV morgen) DONDERDAG 18 JANUARI 1973 RADIO - TV - KUNST PAGINA 5 jlijlc de Gooij er zelf zorgde gisteren op de „party" na afloop van de première van zijn eerste film met johnny Kraaykamp voor „paniek". De lawaaiige helft van het komi- ,che duo verdween na het in ont- nnpt nemen van een kaasje en een bos bloemen verdrietig uit het Amsterdamse City-theater. Twee open doekjes voor Johnny tijdens deze première waren Rijk kennelijk le veel geworden. Terwijl Johnny Kraaykamp zich liet fêteren had Rijk zich teruggetrokken in de aan grenzende artiestensocïëteit de Kring. In de stampvolle foyers van het Ci- tvtheater bleef Rijk gedurende het nachtelijke feest de grote afwezige onder de talrijke coryfeeën van het Taderland.se amusement en de klei ne filmwereld waarover we zo lang jamerhand beschikken. De achtergrond van Rijk de Gooij- ers houding is niet helemaal duide lijk. Toen diep in de nacht Johnny glunderend het tehater verliet stapte Rijk nog even binnen om na enkele roardenwisselingen hier en der ijlings weer te vertrekken. Het incident brengt een spanning san het licht binnen het duo die al bestaat sinds Rijks succes in „De Inbreker". De ontstane belangstel voor Rijk zou voor Johnny moeilijk te verwerken zijn geweest, vannacht haalde Johnny zijn revanche, die voor Rijk een moeilijk Hi verteerbare zaak bleek. Of dit incident consequenties heeft voor het voortbestaan van het „Paar Apart" is te betwijfelen. „Twee overgevoelige heren", luidde vannacht al'lerwege de conclusie. Het feest leed er dan ook nauwe- I lijks onder. In een stemming, voor namelijk door wijn gevoed, die nau welijks als uitbundig kon worden omschreven, feliciteerden de film- (met al het betrekkelijke >ns vaderlandse grondgebied) Johnny Kraaykamp. Willeke van Ammélrooy, Monique der Ven (die 'haar rol in Turks Fruit nog moet waarmaken Jennd- ADVERTENTIE ADVERTENTIE Omdat u geen dag in 't ongewisse wilt verkeren Motorrijtuigenverzekering i Interpolis. 1.(013)61 Een stralende Johnny Kraaykamp (rechts) tijdens de première van de film 'Geen paniek'. De première werd o.a. bijgewoond door scenarioschrijver Kees van Kooten en de actrice Trudy Labij. fer Willems (Slofje uit De Inbre ker), Trudy Labij, Hans Boskamp en Sylvia de Leur omringden glun derende Johnny. En als we toch namen aan het noemen zijn: Ge rard Cox, Frans Halsema, Freek de Jonge (van Neerloods Hoop), Kees van Kooten (scenario-schrijver van Geen Paniek), Lenny Kuhr, Dimitri Frenkel Frank, Linda van Dijck (.ons exportshowartikel in Zweden, Rita Corita en vele, vele anderen. Voorwaar een Nederlandse filmpre mière die voldoende gewicht had. En ook nog een rel('letje) tussen de twee heren waar het allemaal om begonnen was. Naast nieuwsboodschapper Gisternacht is te Zoetermeer plotseling overleden ds. G. Boer '59emeritus predikant van de Ned. Hervormde Kerk. Ds. Boer, die van 1965 tot 1969 predikant in Kat- an Zee was, genoot landelijke bekendheid in de tijd, dat hij voor- was van de Geref. Bond in de N.H. Kerk en als eindredacteur van "De Waarheidsvriend". In verband met dit overlijden *ordt maandagmiddag om één uur in de Morgensterkerk te Zoetermeer wn rouwdienst gehouden, waarna teraardebestelling van het stoffelijk overschot plaats vindt. Teleac-cursus Kijk op sport ARNHEM (ANP) Met het doel de Hollander achtergrondinformatie te verschaffen over diverse sporton- derwerpen (wat speelt zich achter de schermen af?) en te stimuleren tot meedenken over actuele proble men in de sport, begint Teleac op zaterdag 20 januari a.s. met een dertiental lessen omvattende cursus „Kijk op sport", samengesteld door dr. wim de Heer van de Nederland se Sportfederatie en Theun Seven- heck van Teleac. De lessen worden verder elke zaterdag daarop volgend gegeven, elke keer 's middags om half zes. Door middel van deze cur sus hebben de samenstellers, met me dewerking van sportbeoefenaars, coa ches, artsen en officials, getracht in deze cursus antwoord te geven op vra gen als „wat komt er kijken voor de sportman/-vrouw tot hij (zij) zijn (haar) prestaties komt?" of „welke problemen doen zich voor in het ver enigingsleven?". Centraal heeft daar bij steeds gestaan de mens in de sport, onverschillig in welke hoeda nigheid. Bij de cursus, die gepresenteerd wordt door de Haagse sportjourna list Fred Racké, is een schriftelijke begeleiding. HILVERSUM (ANP» Van de Nederlandse bevolking van 12 jaar en ouder beschouwt 31 procent de radio in de eerste plaats als bron van amusement. Voor 30% komt de radio in de eerste plaats als bren ger van het laatste nieuws. Voor 24 procent is het geven van een aange naam muzikaal achtergrondgeluid de belangrijkste funktie van de radio. 14 procent ziet de radio primair als een bron van algemene informatie. Dit blijkt uit een onderzoek van de afdeling kijk- en luisteronderzoek van de NOS. Bij de jongeren staat het ge ven van amusement en een aange naam muzikaal achtergrondgeluid Voor mensen met uitsluitend lager onderwijs, onder wie verhoudingsge wijs veel ouderen, komt het geven van het laatste nieuws voorop. Men sen met middelbaar- of hoger onder wijs verwachten van de radio in ster kere maté amusement. Mannen leggen vooral de nadruk op de informatieve funtotde van de radio. Vrouwen geven meer voorkeur aan amusement. Naarmate men meer naar de radio lustert, ziet men dit medium ook in sterkere mate als brenger van amusement. TEKSTPIEREMENT ment naast de vele liedjes een aan tal miniatuurschetsjes. In de wacht kamer van de dierendokter bijvoor beeld is een verrukkelijk stukje klein toneel. Het programma begint welis waar met een paar goedkope dubbel zinnigheden maar naarmate de voor stelling vordert worden de meeste, nummers toch sterker. Er kan der halve best nog wat aan de tekst wor den bijgeschaafd zonder dat het pro gramma als geheel wordt afgezwakt. Bijzonder fijn zijn de parodietjes op Hare Krishna en de transplantatie mens van het jaar 2004, erg wrang en actueel daarentegen het liedje over de euthanasie. Veel lof verdient de fijnzinnige muzikale begeleiding, be staande uit piano en fluit. Al met al toch wel de moeite waard. PIETER C. ROSIER Spaar met Ardiia voor baddoeken met ingeweven de naam van uw baby (broertje of zusje mag ook). Let op bet pak met de kuikentjes. Ardita-kuikenzacht. Ardita Extra - nóg d i kker. 7 De betere luier fl i *f fff bij uw kruidenier. XAJi \AJ VV tij unicura nv, amsterdam postbus 1384 'Els Joglars' niet in Leiden LEIDEN In verband met het feit dat "ELS JOGLARS" onvoorzie ne verplichtingen in Spanje hebben kan de voorstelling van "CRUEL UBRIS", die aanvankelijk zou plaatsvinden op maandag 5 februa ri in het LAK-theater, geen door gang vinden. LEIDEN De Bintangs, die tot de oudste groepen van Nederland be horen spelen vrijdagavond a.s. in het Kreatief Sentrum. De groep bestaat op het ogenblik uit Rob Kruisman (zang, saxofoon en dwarsfluit), Rob van Donse laar) hammond, gitaar en zang), Rob ten Bokum (sologitaar), Ron Krom (basgitaar), Aad Hooft drums) en Charles van der Steeg saxofoon, gitaar en dwarsfluit) De Bintangs draaien tegenwoordig om Rob Kruisman en Rob ten Bokum. Rob Kruisman begon zijn muzikale loopbaan als blazer/ zanger van Ekseption, maar ver liet de groep, toen de invloed van Rick van der Linden te groot werd. Hij ging toen naar Modesty Blaise, een groep, die muzikaal gezien de beste van Haarlem was en waar in ook Rob ten Bokum speelde. Toen sukses uitbleef gingen deze twee een eigen groep beginnen, samen met Herman Boeyen en Jaap van Eijk. Die groep was de zwaar ondergewaardeerde groep Panda. Nadat Panda als gevolg van per soonlijke ruzies uit elkaar was gevall en kwamen Kruisman en ten Bokum bij de Bintangs, waar ze alweer een poos spelen. NEDERLAND 18.45 Ti-ta-tovenaar (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 E.O.-kinderkrant (E.O.) 19.30 Land Inzicht, vragenspel (E.O.) 20.00 Journaal (NOS) 20.20 Nader bekeken (E.O.) 20.45 Koorzang (E.O.) 21.20 EO-Metterdaad: een programma over christelijke hulp verlening 21.55 Tenslotte (E.O.) 22.00 Het gat van Nederland (VPRO) 23.15 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Ti-ta-tovenaar (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Daktari. tv-film (KRO) 20.00 Journaal (NOS) 20.20 Filmportret van de zangeres Liesbeth List (KRO) Liesbeth zingt in dit programma: „Aiportsong", „A taste of honey". „De merrie, „Dat soort volk", „Avec le temps", „Professor Mondbaum", „Oma", „Mensen naar de maan" en „Neurenberger droom". Medewerkenden: Jacques Brei, Harry Baer. Monty Pythons Flying Cir cus, Ton van Duinhoven, Trio Louis van Dijk. 21.10 Interview (KRO) Ad Langebent praat met Arie Groenevelt. voorzitter van de Industriebond NVV. 21.40 Avondschool, tv-spel van Harold Pinter (KRO) 22.25 Den Haag vandaag (NOS) 22.35 Journaal (NOS) Gisteravond startte de NOS met de serie „Die rote Kapelle", een Duits-Frans-Italiaanse coproduktie onder regie van de eminente Du'tse regisseur Franz Peter Wirth. Op ie dere woensdagavond zullen we de komende zes weken naar deze serie kunnen kijken, die gebaseerd is op de ware gebeurtenissen rond de „di rigent" van „Het Rode Orkest", Leopold Trepper, en diens interna tionale spionagenet dat t'jdens de Tweede Wereldoorlog bijzonder veel Inlichtingen naar Moskou doorsein de. Deze eerste aflevering eindigde op het moment dat Trepper (zeer geloofwaardig gespeeld door Werner Kreindl) bot vangt bij de Sowjet- Russische ambassadeur in Vichy- Frankrijk: deze weigert Treppers inlichting dat de Duitsers de vol gende dag, op 22 Juni 1941 Rusland zullen binnenvallen, naar Moskou door te seinen omdat hij geen mod derfiguur wil slaan. Dat herinnerde sterk aan de erva ringen van onze generaal majoor Sas, de militaire attaché in Berlijn, die aan de vooravond van de Duitse invasie op 10 mei 1940 ook op enig ongeloof stuitte toen hij doorbelde dat de Duitsers de volgende och tend vroeg zouden aanvallen. Ik herinner daar even aan, omdat het zo duidelijk maakt dat ieder mense lijk streven maar heel betrekkelijk is. Als je dat zag: dat geren op postkantoren, het overnemen van eikaars krant, geheimzinnige ont moetingen, onzichtbare inkt, mani pulaties met im- en exportfirma's, met als uiteindelijk resultaat dat zo'n 500 van de medewerkers bij het slot van de zevende aflevering zullen zijn gefusilleerd, gewurgd of onthoofd, dan begrijp Je niet wat mensen tot een dergelijk bestaan beweegt. Misschien was dat dan ook het eni ge zwakke punt in deze aflevering: we begonnen daar, waar Trepper vanuit de SowJet-Unie West-Europa binnenkomt om zijn spionagenet op te bouwen, terwijl we eigenlijk had den moeten beginnen bij Treppers Jeugd. Geboren in 1904 in Polen, zoon uit groot gezin, vader een Joodse han delsreiziger, studie afgebroken door economische crisis, werk in een ij zergieterij, leider van een opstand in 1926 van de arbeiders die door de Poolse militairen werd neergesla gen, toetreding tot de communisti sche partij, acht maanden gevange nis, afschuwelijke martelingen, als ex-gevangene niet in staat werk te vinden, emigratie naar Palestina, lid van het Centraal Comité van de Palestijnse communistische partij, oppositie tegen de Engelsen, hon gerstaking die de Britse ners haalde (ik neem dit over uit een artikelen reeks in „Studio" van Adriaan Ve- nema). vrijlating en dan naar Frankrijk waar in 1932 zijn eerste eigenlijk spionageactiviteiten begin- Kijk, zo'n levensgeschiedenis ver klaart wel het een en ander: fana tisme. trouw aan de partij beginse len. strijden voor de grote goede zaak, offers brengen, enz. We plompten er nu meteen middenin en dan is zo'n eerste opkomende gedachte: „Waar begint een mens aan?" Natuurlijk een slag in de lucht. Afgaand op deze eerste aflevering is de serie met grote nauwkeurigheid, ik zou bijna zeggen: met liefde ge maakt. Bijzonder geloofwaardig ook. Als Trepper te gast is op een feest je in Parijs waar het wemelt van Duitse officieren, loopt hij glimla chend en op zijn gemak rond. Zo gaat dat in de spionagewereld. Een Nederlandse acteur (die ene goede natuurlijk niet te na gesproken) zou daar anders hebben rondgelo pen. Met in zijn ene oog een lach en in zijn andere oog een traan zal ik maar zeggen. Met een glimlach voor de Duitse officieren, en met een grimmige trek op zijn gezicht voor ons kijkers, bij wijze van waarschuwingssein: „weten Jullie nog wel, ik ben die communistische spion die het bloed van die rot moffen wel kan drinken". Daar was hier geen sprake van: Trepper glimlachte zondenneer. Dat was zijn taak. In 1941 als spion, in 1972 in de gedaante van Werner Kreindl als acteur. Tussen haakjes: Hans Wiegel zat gisteren in de politieke uitzending van de VVD. We kregen een close- up te zien van zijn gouden ring. Die zat aan zijn rechterhand Bete kent dit dat Hans en Pien eindelijk getrouwd zijn, of is Hans stiekum katholiek? NICO SCHEEPMAKER VRIJDAG 19 JANUARI Hilv. I 402 m en FM-kanalen. 7.WJ Avro. 9.20 Nos. 9.40 Avro. 12.00 Nos. 13.11 Vara. 13.25 Nos. 17.00 ?pro. 19.00 Kro. 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (S) Dag met een gaatje, met bom 8.00 Nws. en om 8.11 Radiojournaal, en 8.30 De Groenteman. 9.00 (S) Klas- (S) Metropole solisten. 18.19 Uitzending van het Nieuws, feiten en achtergronden op sociaal-maatschappelijk terrein. 18.58 kamermuz. 9.20 Pedagogische Kroniek, 9.35 Waterstanden. 9.4U (S) Inleiding tot muziekbegrip. 10.00 (S) journaal). 11.30 Progr. landbouw 12.40 (S) Lichte grammo- loonmuziek. 12.50 Praatje. 13.00 Nws. 13.11 Dingen van de dag. 13.25 Toe ristische Informatie uit bin buitenland. 13.50 Een rubriek 22.40 (S) De Staalkaart. 23.35 Hedendaagse muziek. 23.55 Nws. Hilv. III. 240 en 298 ni. en FM-kana- 15.00 Avro. 18.00 Nos. 21.00 Vpro. 7.00 Nws. 7.02 Muziekprogr., spec, voor Jonge mensen. 8.00 Nws. 8.02 Tussen thee en koffie. (9.00 Nws.) 10.00 Nws. 10.03 Verzoekplatenpro- gramma van en voor zieken. 11.00 'Ut Popcorn. 12.00 Nws. 12.03 de taal. 14.00 (S) Mu- Bij Barend. 13.00 Nws. 13.03 Interna- zlek uit de Middeleeuwen sance. 14.35 Muziek en nw zuiderburen. 15.00 (S) Reportages commentaren uit alle delen van land en veel muziek. (16.00-16 hitlijsten. 14.00 Nws. 14.03 het Nws.) 17.00 Nws. 17.03 Radiojournaal. grondinformatie en telefonische reak- le talenten. 19.3 ken over kerk en kerk-zljn tijd. 19.45 Muziek in de liturgie 20.00 (S) Verzoekplatenprogr. 22.00 iS) Cabaretprogr. 22.25 Overweging. 22.30 Nws. 22.40 (S) Een sportpro gramma met veel muziek. 23.55 Nws Hilv. II. 17.06 Verzoekplatenprogr. 18.00 Nws 18.02 Joost de Draayer Show. 19.00 Nws. 19.02 Verzoekplaten. 20.00 Nws. liteiten. 22.55 Mededelingen). 00.55- NOS/NOT: 10.45-12.00 iged. K.) Schooltv. NOS: 18.45 (K) Tl-ta-tove- 18.55 (K) Journ. TROS 19.05 <K> 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.07 (S) Klassieke muziek (gr.) 7.30 Nws. 7.41 Echo. 7.50 (S) Klassieke muziek (gr.) 8.24 Overweging. 8.30 Nws. 8.35 Gymnastiek r 'in huls- 21.10 (K) 3 X 1 Schoolradio. 10.00 (S) moderne muziek. (10.30-10.32 Nws.) het land: 12.26 (K) Van Spin tot Fellowship, doc. over de Ned. Luchtvaart Industrie. NOS: 22.50-22.55 (K) Journ Nederland II NOS: 18.45 (K) Ti-ta-tovenaar. 18.55 Mededelingen t.b.v. land bouw: 12.30 Nws.; 12.41-12.50 Echo: film. 22.05 Een klein uur U NOS 22.55 (K) Uit de Kunst. 23.25-23.30 (Ki Jrn. Zaterdag 20 Januari

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 5