't Brood moet eerlijker verdeeld de politie? ieuw brandweercomplex li oud voor BALLY Kr et: op de Kaasmarkt geen overdekte markt Geslaagden Nieuwe stations Flamansleutelfiguur Leiden voor bewustwordingsproject vakbonden: DIT JAAR BOUJFEN IN DE JFAARD C3 Er is weer HONDENSHOW „RIJNLAND" LEIDEN LEIDEN Wethouder Kret ziet weinig in de plannen van de ambu lante handel om een overdekte marktplaats op de Kaasmarkt te maken. Dat heeft hij gisteren aan de raadscommissie voor de bedrij ven laten weten op vragen van het PvdA-raadslid Van Aken. "De am bulante handel dacht bij haar plan nen voor de Kaasmarkt aan door trekken van de markt naar de Hoog landse Kerkgracht. Van belang zou daarbij zijn dat de Koppênhinksteeg zou worden afgebroken. Doordat er nu goedkeuring is verleend voor de bouw van een garage in de steeg en doordat het pand IJdo waar nu de Leidse Jeugd Aktie zit gaat worden opgeknapt, heeft de ambu lante handel de indruk gekregen dat er van haar plannen -niet veel meer terecht kan komen", lichtte Van Aken toe. Wethouder Kret zei veel meer aan de Oude en Nieuwe Rijn en de Marktenroute als toekomstige marktplaats te denken. Hij beloof de in elk geval het kontakt met de ambulante handel weer te zullen op- Groenoordhal - directeur Daey Ouwens liet de commissie weten dat het aantal evenementen in de hal veel groter zou kunnen zijn als de hal niet zo vaak door sport in be slag genomen zou zijn. "Alleen al in maart zouden we de Pasar Ma- lam, een ijsshow, het Russische Staatscircus en twee grote examens kunnen krijgen. Van al deze din gen gaat er maar één door. waar schijnlijk de Pasar Malam. "Men weet gewoon dat de Groenoordlml in de weekends niet vrij is. Dal scheelt in het aantal aanvragen ook nog", aldus Daey Ouwens. B. en W. gaan op 6 februari naar de veemarkt in Rotterdam kijken. Daey Ouwens vroeg in dat kader om aandacht voor de tot verdwij nen gedoemde veetentoonstelling: VEBO. Van Aken en Hoeven <CPN) steunden zijn streven. Daey Ouwens' motief was, dat de VEBO het kon- takt met de veehandel goed doet, wat zeker als de Rotterdamse vee markt komt, van belang is. Van Aken toog onder het hoofdstuk "reinigingsdienst" ten strijde te gen ex-kamerlid Engwirda (D'66). die indertijd vragen aan de minis ter van volksgezondheid had gesteld over vervuiling van een gedeelte van de Ka»" ''oor de gemeente Lei den. "Het is Jammer dat wij vanuit Leiden niet krachtiger op deze vra gen, die onzinnig waren, hebben ge reageerd", aldus het PvdA-raadslid. Reinigingsdirecteur Van Overmeire merkte daarbij op, dat er bij hem geen navraag was gedaan door het kamerlid. Wethouder Lijten liet we ten dat B. en W. op 23 Januari gaan kijken bij de puinstort aan de Room burg er weg. De puinstort moet ver dwijnen, men wil er groen od aan brengen. CASSETTES Grote keuze verzilverde geschenkartikelen De ruimste keuze in Pleet. Edelstaal en Vlekvrij. Uw juwelier en Gero-dealer v. d. Water Haarlemmerstraat 181, Leiden LEIDEN Aan de koninklijke PBNA zijn geslaagd: opzichter deel I weg- en waterbouwkurJ? J Met selaar uit Oude Wetering, asp. land meetkundige deel I J. P. v.d. Hoogt uit Leiden, hoger technisch basis examen werktuigbouw A. Faas uit Leiden, hoger technisch basisexa men elektrotechniek L. Kuijt uit Leiden en middelbaar elektron--us deel I J .F. Meur^ing uit Leiden en M. Stokhuizen uit Oegstgeest. UTRECHT Het aantal voor het reizigers vervoer geopende stations (vorig Jaar 318) wordt dit Jaar uit gebreid door de opening van nieu we stations in Sneek-noord, Nijme gen, Dukenburg, Waddinxv een- noord, Dordrecht-zuid en Zoeter- meer-west. In 1974 komen er nieu we stations in Die men. Den Haag- Moerwijk, Hilversum-noord, Lelden —5 Meilaan, Voorburg-'t Loo en Maarssen. ¥4» iEIDEN In 1971 hebben ff, CNV en NKV de Stichting jfjrikkelingssamenwerking Ubeweging opgericht. Deze thting heeft tot doel binnen jjje vakcentrales een discus- lCrujE|. en actieproject op gang te e't tj ragen over de vragen: wat is n ontwikkelingsproblematiek; ,tjjjn de mogelijke oplossingen; kunnen de werknemers uit rijke landen en met name S herland bijdragen aan de v Twt „dering en de oplossing i probleem; wat moet het de Nederlandse vakbe (ingzijn. :bei; pt drie vakcentrales willen Stichting Droberen hun le- to bewust mogelijk te t ran de problemen en willen ls^ jvanuit een positie doen die bij de leden ligt. Om dat Irga4d te bereiken zijn in de dis ten sleutelfiguren aangesteld, tot taak hebben werkgroepen te richten en die draaiende konden. het district Leiden is J. P. i5» i» sleutelfiguur geworden. iat ij b hoofdemployee bij de heeft in het verleden bestuurdersfunctie gehad in SociLregionalc NVV werk. 1HJ DEN Het ligt in de bedoeling, dat nog dit jaar wordt be nen met de bouw van een nieuwe brandweerkazerne in de ard. Burgemeester en wethouders zullen binnenkort het ïstel aan de raad doen. Burgemeester Vis deelde dat gister- nd mee in de begrotingsvergadering van de commissie voor ,0 mene en bestuurlijke aangelegenheden. S voorstel zal wel enige tegen- Geelkerken (prot. chr.) en Van Aken borduurden verder op de brandveiligheid voor scholen, waar over de onderwijscommissie zich van de week heeft beraden. Op ver zoek van het PAK heeft onderwijs wethouder Duyverman toegezegd dat er een werkgroep komt met raadsleden. Van Aken wil weten welke scho len niet veilig zijn en daarover in de raad praten. Burgemeester Vis deel de mee, dat kredieten voor voorzie ningen in openbare scholen in de raad komen. Voor de andere scho len is het de competentie van B. en W. Een rol speelt wat firmacieel haalbaar is. (Naar veruidt zijn er miljoenen mee gemoeid om alle oude scholen brandveilig te maken). De betreffende scholen komen wel in de werkgroep. rt krijgen. Dat bleek uit opmer- van PvdA-fractieleader Van lie vroeg of de bouw van een se kazerne geen taak is voor de brandweer. Z.i. moeten al- smeenten, die hieraan deelne- opdraaien voor de kosten van iüitstekend geoutilleerde brand- als de Leidse. Burgemeester fel, dat ddt geen taak is van de paale brandweer, verzoek van Waai (PvdA) ver- brandweercommandant Broes- dat vorig Jaar twaalf maai as- k is verleend in een omliggen- «ïeente. Daarvoor gelden tarie- een autospuit 100 aur. De werkelijke kosten be ft/2300. HAken vroeg of de oude brand- ihzerne aan de Langebrug in kan komen bij de politie, ing van het bureau aan de aeveldstraat is niet mogelijk. wordt begonnen aan een op- 'Pbeurt, o.a. van de armoedige 'te wacht, waarin commissaris Ba rende geen eskadron huzaren willen huisvesten". Het i dee de oude brandweerkazerne zal tö voorstel worden behandeld, ^brandweer kwam uitvoerig ter 'ie in deze vergadering. Mevr. schoenen een lust om op te lopen Van Dalen Oonkersteeg 31. Leiden In antwoord op eeii vraag van Amptmeijer (PSP) deelde comman dant Broeshart mee, dat hij aan B. W. rapport heeft uitgebraoht over de binnenmuren van de duplexwo- ningen in het Haagwegkwartier (de voorzitter zal uitzoeken of er een raadsbesluit ligt, dat dit rapport naar de raad moet). De comman- datn heeft geadviseerd de tussenmu ren te bekleden met platen gips en de plafonds van board hierdoor te vervangen. Waal (PvdA) hoorde, dat een team van motorfietsen voor brand bestrijding te duur is. Hij zal B. en W. voorstellen een ultraklein autoot je aan te schaffen, dat overal kan komen. Van ^randen op het veilingcomplex komen volgens de commandant geen meldingen, ook niet uit de om geving. Op een vraag van Amptmeijer over de door de brandweer ver traagde bouw van noodlokaJlen voor werkende Jongeren deelde burge meester Vis mee, dat een bespre king inmiddels heeft geleid tot uit gifte van de bouwvergunning. Uit het vandaag verschenen in vesteringsprogramma blijkt, dat de kale bouw van een nieuwe brand weerkazerne op f 1.135.000 wordt ge raamd. In de grote plancommissie heeft In 't Veld (PvdA) zich verzet tegen de hoogste urgentie, die B en W desondanks handhaven. koelhuisboter. soep overhield voor de armen. Het is een gunst en niet meer. Onder ontwikkelingssamenwer king verstaan de centrales een geor dende internationale arbeidsverdeling en een stimuleren van afzetgebieden voor produkten uit de derde wereld. Ik bedoel: we zijn op het ogenblik bezig met onze technologische ont wikkeling de derde wereld op z'n kont te helpen. Neem nou het plas tic. Dat is iets waarvoor maar wei nig arbeidskrachten nodig zijn en heeft tot gevolg dat Bangla DesJ geen afzetgebied meer kan vinden voor z'ü Jute (zakken, achterkanten van tapijten), dat Marokko geen ko pers meer vindt voor z'n leer (plas tic schoenen) maar ook dat de stro karton in ons eigen land een flinke tik heeft gehad. Als we via de vak bond kunnen bewerkstelligen dat de invoerrechten op deze produkten flink, omlaag gaan, al was het maar op j^iwe stoffen, dan zijn zowel die gebieden geholpen als wijzelf. Maar voor de vakbonden tot dergelijke stappen kan overgaan moeten zij hun leden meehebben. Portugal Die bewustwording zal zich eerst binnen Nederland moeten gaan ont wikkelen, later binnen de EG en dan langzamerhand door de héle wel vaartswereld. We kunnen op deze manier ook an dere effecten bereiken. Stel Je voor dat we de vakbond in Portugal zo ver krijgen dat ze invloed krijgen op het regeringsbeleid. Daar zijn zowel de Portugese arbeiders mee gediend als Angola en Mozambique- Twee vliegen in één klap. De meeste partijen zijn het volgens hun verkiezingsprogramma's volle dig met deze ideeën eens. Ontwik kelingssamenwerking kom Je bijna in alle programma's tegen, behalve in die van de WD. Als ze zich aan hun beginselen zouden houden zou er niks geen malheur zijn. We moe ten alleen nog zien hoe ze zich hou den als ze aan de regering zijn". "Wat we vooral niet willen is bet weterig zijn. Zo van, we moeten nou eens een keer wat terug doen voor al die rotdingen die we vroeger in In donesië enzo hébben uitgehaald. Sla vernij, kolonialisme. Daar willen we niet op hameren, dat is zinloos. We willen in eerste instantie voorlich tingsavonden gaan houden. Ik moet zeggen dat ik de belangstelling van de vakbondsleden met enig voorbe houd tegemoet zie, want zelfs op vergaderingen voor hun eigen belan gen zie Je vaak niet meer dan vijf tien man. We willen contacten gaan zoeken met studentenorganisaties, werken de Jongeren. Misschien ls het wel zo, dat mensen lid worden van de vakcentrales, om dat deze actie hun belangstelling heeft. Als Je nou weet dat de mlnstbe- zoldigde hier in Nederland nog een rijkaard is vergeleken bij de best betaalde in een ontwikkelingsgebied, dan moet Je toch wel meewerken. Onze eerste wens is de Nederland se werknemers wakker maken. We willen daarvoor wel samenwerken met algemene organisaties als de NOVIB, maar liever niet met zeer sterk op één land gerichte organi saties. We willen tussen die laatste wel weer een dialoog op gang bren gen. We hoeven hier niet te zeggen dat de kerken pioniers zijn geweest op het gebied van ontwikkelings samenwerking, want dat is niet zo. Ze hebben zich pas de laatste de cennia in die richting ontwikkeld terwijl ze al driehonderd Jaar in die gebieden bezig zijn. Ze hebben nooit aan de verheffing van het volk ge werkt, ze hebben alleen in het stra mien van het kolonialisme meege lopen". Er zijn niet alleen economische zaken waarmee we ons bezig moe ten houden als we aan ontwikke lingssamenwerking denken. Er ziln ook dingen als gezinsplanning. Als we daar niet aan denken komen de mensen nooit uit de ellende. De roomskatholleken in Zuid-Amerlka weten helemaal niks. Ze hebben kinderen als een soort sociale ver zekering, zoals het hier ook ^'ng vroeger. Kinderen om voor Je te zorgen als Je oud bent. We zullen ze moeten bijbrengen wat gezins planning is. Zo maken ook die men sen kans op een waardiger bestaan". Vakbondsleden kunnen de ko mende weken bericht verwachten van de heer Flaman. De mensen die het betere met de wereld voor heb ben kunnen samen met hem probe ren te komen tot een eerlijkere ver deling van het schaaltje brood. LEIDEN Hondenliefhebbers kunnen zondag weer naar de jaar lijkse clubmatch van de Kynologen- vereniging „Rijnland". Niet minder d£fn 185 honden werden er aange meld en wel van 70 rassen of ras- variëteiten. Een show op zich zul len de ruim 30 poedels, in diverse formaten en kleurslagen, vormen. Zy zullen hun beste beentje vóór zetten en de keurmeesters zullen de kwaliteiten (en mogelijke foutjes) via de microfoon bespreken. De grote rassen, zoals de groep Leonbergse honden, New-Foundlanders, Ierse Wolfshond, Sint Bernardshonden, Afghaanse Windhonden, etc. zullen de vreedzame strijd opnemen met de miniatuurtjes, de in ons land nog zeldzameSidney-Silky terriers, Pe- kingezen, mopshondjes en het kleinste ras, de Chiuahua. Bij de groep der windhonden geven de Ier se wolfshond, de Barsoi en Afghaan se windhonden acte de présence. Een nieuwe verschijning zullen de mach tige, witte Pyrenese Berghonden zijn. Bij de grote gevarieerde groep jachthonden zullen enige Weimarse staande honden hun schoonheid to nen. Ook de terriergroep geeft een ruime variatie in rassen te zien. Zoals steeds zal er een parade der kampioenen worden gehouden, hon den, die op grote tentoonstellingen de hoogste bekroning hebben ge haald. De keuringen beginnen om 11 uur om ongeveer 5 uur te eindi gen met de keuze van de beste hond van de clubmatch. „Drie mensen zitten aan tafel. Een Nederlander, een Columbi- aan en een Ethiopiër. Er staat een schaal met twaalf broodjes op ta fel. Smakelijk eten, zeggen de mensen tegen elkaar en de Ne derlander pakt tien broodjes. Voor de twee andere gasten blij ven twee broodjes over." Door Ronny Vink Foto: Jan Holvast Tekening Joop Walenkamp Flaman: „Toen ik dat verhaal tje las, drong pas goed tot me door wat er aan de hand is in onze wereld. Het is echt allemaal heel oneerlijk verdeeld en als de arbeiders in Nederland zich daar niet van bewust worden, komt er nooit verandering in. Daarom heb ik me aangemeld als sleutelfiguur en heb ik de cursus van de vak centrales gevolgd. Om te proberen de mensen van de ontwikkelings problemen bewust te maken Om mee te helpen aan een eerlijker verdeling van de welvaart." Flaman volgde de cursus voor sleu telfiguren van de drie vakcentrales, om in Leiden en verre omgeving een bewustwordingsactie op touw te gaan zetten. Hij zal daar in februari mee gaan beginnen door via de plaatse lijke afdelingen van de vakbonden alle leden aan te schrijven. Het ls de bedoeling dat leden die geïnteres seerd zijn in werkgroepen, gaan zit ten en van daaruit werken aan de bewustworden van hun collega's. Flaman: „De vakbonden willen over een paar jaar 'n beleid gaan voeren dat zijn invloed heeft op het beleid van de regering. Maar voor het zo ver is moeten de leden wel achter dat -beleid staan. Uit een enquête ls gebleken dat 53 pet. van de vakbonds leden zeer negatief staan tegenover ontwikkelingssamenwerking. Door al leen informatie te verstrekken wor den ze nog negatiever, dat is ook uit gezocht. Daarom moeten er werkgroe pen worden gevormd die binnen de bedrijven discussies op gang bren gen om zo een positieve houding tot stand te brengen. Ik begin bijvoorbeeld met een voor lichtingsavond. Daar komen mensen die geïnteresseerd zijn in onwikke- lingssamenwerking, zoals ik dat zelf ben. Die mensen kunnen in de werkgroe pen gaan zitten en dan binnen hun eigen bedrijf bijvoorbeeld aan de koffietafel met hun collega's gaan praten over hoe we gezamenlijk tot een betere welvaartsverdeling kun nen komen". Pannetje soep Hoe ziet de Stichting Ontwikke lingssamenwerking Vakbeweging zijn doelstellingen? „Ontwikkelingssamenwerking is iets heel anders dan ontwikkelings hulp. Dat laatste is bijvoorbeeld zo'n actie als „Kom over de Brug". Ik moet dat altijd vergelijken met de rijkaard, die vroeger een pannetje Wie in de opruiming iets wil bemachtigen moet drie din gen hébben, eeln sterk ge stel, een ijzeren doorzettings vermogen en heel weinig geld. Wie aan deze voorwaar den voldoet is in staat acht tien uur lang voor een lam penwinkel te posten, zoals deze jongen, die we gister middag om 3 u. al signaleer den in de Haarlemmerstraat. Er hing dan ook wel een kroonluchter in de etalage, van 495 gulden voor één cent. Of de vroege klant daar in derdaad op aasde kunnen we niet vertellen. NED. HERV. KERK Beroepen te Kamperveen: H. Har- kema, kandidaat te Utrecht. GEREF. KERKEN Beroepen te Zwijndrecht- Groote Lindt: F. B. Fennema, te De Bilt. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Beroepen te 's-Gravenhage: M. H. Sliggers, te Avereest. GEREF. KERKEN (VRIJGEM. BUITEN VERBAND) Bedankt voor Zaandam: K. B. Holwerda, te Doorn. GEREF. GEM. IN NEDERLAND Bedankt voor Terneuzen: A. Wink, te Veenendaal.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3