Vrouwen betrekken bij woningbouwbeleid RAADSAGENDA LEIDERDORP Moet Krimwijk Krimpwijk zijn? aiiesaar Lagenck Ook VAC in Leiderdorp Plesmanrotonde wordt T-kruising met lichten 'l Is voor Twee diefstallen de backer BBESLi. IjfSIDEföDOftP Een aantal! Leiderciorpee dames heeft het iwkiatief genomen om een commissie m het leven te roepen., die B. en W. zal adviseren over woningbouwzaken en wat daarmee verband houdt. De commissie zal de naam gaan dragen van Vrouwen Advies Commissie (V.A.C.) voor de woningbouw. LEIDEN Het is voor de bakker. De bewoners van de Backer Korff- straat hebben hun boompjes. Ze zul len de komende lente kunnen gaan genieten van het uitbotten van hun "eigen" groen. Een tijd geleden heb ben ze daar actie voor gevoerd. Giste ren en eergisteren kwamen de man nen van de plantsoenendienst die tot ieders plezier de boompjes in de trot toirbanden kwamen graven. De straat ziet er heel wat levendiger uit en dat wordt natuurlijk met iedere dag dat de lente naderbij komt beter. in winkels LEIDEN In de nacht van dinsdag op woensdag zijn weer twee winkels aan de Breestraat het doelwit ge weest van dieven. Zowel in de sport artikelenzaak als in het warenhuis waar ingebroken werd, zijn de die ven via de voordeur die zij forceer den naar binnen gedrongen. In het warenhuis werden twee kassa's opengebroken,. De 375, dat men daarin bewaarde heeft men meege nomen. Verder werden er vernielin gen aan spiegels en ander huisraad aangebracht. In de sportartikelen - zaak werden, voor zover bekend, ai- leen 10 luchtdrukpistolen meegeno men. LEIDERDORP De Leiderdorpse raad buigt zich maandagavond weer over een grote agenda. Deze agenda ziet er als volgt uit: Voorstel tot vaststelling van de Bezoldigingsregeling Leiderdorp 1971; Wijziging van de Bezoldigingsregeling Leiderdorp 1971: 0 Vaststelling van de Vergoedingsregeling Brandweer 1971; Toekennen van een subsidie voor de restauratie van de waterloop van de Doeshof molen 0 Verlenen van medewerking ex artikel 72 der Lager-onderwijswet 1920 ten behoeve van: De school Kastanjelaan voor de aanschaffing van diverse leer- en hulpmiddelen ten behoeve van het 3e leerjaar. (11/12); 0 De Siem van der Stoelschool voor het gedeeltelik herstel van de vloerbedekking. (41/42); Voorstel tot het verlenen van een subsidie aan de vereniging 'De Leidsche Buitenschool" te Leiden over het dienst jaar 1971; Voorstel tot beschikbaarstelling van een subsidie over het tweede halfjaar 1972 en over 1973 aan de Vrouwen Advies Commissie voor de woningbouw in de gemeente Leiderdorp; Voorstel tot het aanvaarden van een geschenk in geld, aangeboden door AKRO n.v. in Leiderdorp, ten behoeve van het gemeenschapscentrum; Nemen van een voorbereidlngsbesluit voor het gebied Achthoven; 0 Aanleggen van een trapveld en een rolschaatsbaan nabij de Peppel schans. Bosdreef en de Rietschans; 0 Verkoop van een perceeltje grond in het bestemmingsplan Binnen hof aan Nationaal Grondbezit n.v. te 's-Gravenhage; 0 Treffen van voorzieningen in het gebouw Hoofdstraat 103 streek - muziekschool Rijnakkoord) Toekenning van een subsidie over 1972 aan: a. de Stichting Jeugdwerk Leiderdorp (27/28) b. de Nederlandse Blindenbibliotheek te 's-Gravenhage. (29/30); Vaststelling van de gebruiksvergoeding voor de gemeentelijke sport accommodaties voor de periode 1 augustus 1972 tot 31 juli 1973: 0 Verhuur van de stal. Hoofdstraat 262, afbraak van deze stal en ver huur van de vrijkomende grond: Benoeming van een lid van de oommissie ruimtelijke ordening en openbare werken; 0 Wijziging van het "Kledingreglement Leiderdorp"; Wijziging van rechtspositieregelingen voor het gemenetepersoneel (45/54); Wijziging van de "Verordening verhuur gymnastieklokalen 1968": Voorstel tot benoeming van een commissie ad hoe tot voorbereiding en onderzoek van de ontwerpen van de gemeentebegrotingen 1974: 0 Voorstel tot het beschikbaarstellen van een extra krediet voor de openbare lagere school "De Springschans" (inrichting dokumentatiecen- trum); Voorstel inzake nadere vaststelling bedrag per leerling ex artikel 55 bis der Lager-onderwyswet 1920 over 1970; Voorstel van de commissie beroep- en bezwaarschriften tot ongegrond verklaren van het beroepschrift van de heer M. van de Meer te Leiderdorp (weigering bouwvergunning); 0 Voorstelling inzake vaststelling van de "Verordening geldelijke steun krotontruiming, doorstroming en woningverbetering 1973"; 0 Voorstel inzake de benoeming van twee leden van het college voor de verlening van bijstand. (69). De commissie gaat deel uitmaken van de Stichting Landelijk Contact van de Vrouweoadviescommissiee voor de Woningbouw 's-Gravenhage. Deze commissies stellen zich ten doel. in het contact tussen opdrachtgever en ontwerper tijdens de voorberei dingen van de bouw, gesprekspartner te zijn namens de consument, uit gaande van de m de praktijk opge dane ervaring. De v rouweaiadv jescoirunisaes zijn ontstaan uit een behoefte van de huisvrouw om mee te spreken bij de woningbouw. De taak van de VAC is om namens de burgers gespreks partner te zijn. zowel in stads- als in plattelandsgemeenten. De VAC te van oorsprong plaatselijk en in eerste in stantie is het haar taak lokale advie zen te geven. Uit hoofde van haar samenstelling kan zij een goed con tact hebben met verschillend? vrou wenorganisaties, waardoor voeling gehouden wordt met wat er onder de huisvrouwen aan woonwensen leeft. Zij (noet ook op de hoogte blijven van de ontwikkeling op het gebied van de woningbouw en bij haar advieaen de eisen voor de bewoonbaarheid van de woning stellen tegenover wat te reaii- Voor de leden van zo'n commissie is hiervoor op bouwkundig gebied geen grote deskundigheid nodig. Deze deskundigheid is er genoeg bij de di- verse instanties. In de gemeente waar een VAC adviseert is men alleen ge baat bU een gesprekspartner die re- ele wensen heeft, die in haar uitspra ken uiet belemmerd wordt door be zwaren als te duur, niet uitvoerbaar, ejd., waardoor het bekend worden van deze wensen wordt verhinderd en het zoeken naar een mogelijke ver vulling reeds bij voorbaat is uitge schakeld. Noodzakelijk te dat de commissie deze wensen duidelijk leert formule ren. Hiervoor is enige training nodig, waarvoor cursussen en studiedagen zuilen worden gehouden. Het ligt in de bedoeling dat de commissie B. en W. te zijner tijd zal gaan adviseren over de ligging, de in deling en de inrichting van woningen in de woningwetsector en de premie - corporatiebouw. Ook zal de commissie over de woonomgeving adviezen geven. De volgende dames willen in de commissie zitting nemen: A. W. van RoyenLeistra, Tollenaersingeï 7; M. Fokker—Kuipers, Ntfenrode 13; A. C. M. JanssensVerhagen, Anna van Burenstraat 26; G. C. M. Boase Damen, Kastanjelaan 20; J. Dijs van Zuilen, Loeveetein 41; E. Prins— Haveman, Loevestem 44; H. Uhlem- beckLagerwejjVogellaan 27; W. M. Kijzers—Huntjens, Sternstraat 14; en A. van HeterenDe Kroes, Sant horst 17. De initiatiefneemsters (acht in to taal willen in de commissie niet meer dan negen leden hebben. Om te voorkomen dat de commissie een te besloten karakter krijgt, stellen B. en W. voor drie leden door een adver tentie in een plaatselijk Wad aan te trekken. De VAC heeft voor 1973 een subsidie van f 576,- gevraagd. Het bestuur van de Algemene Wo ningbouwvereniging Leiderdorp heeft B. en W. verzocht otm het midden terrein tussen de flatgebouwen aan de Peppelschans, Bosdreef en Riet schans niet, zoals bij enkele andere binnenterreinen is geschied, te voor zien van klimwerktuigen, maar in de plaats daarvan een trapveldje en een rolschaatsbaan aan te leggen. De directeur van gemeentewerken heeft naar aanleiding hiervan een koetenraming opgesteld. De koeten van uitvoering zullen ongeveer gelijk zijn aan de kosten van de klimrekken nabij de flats aan de Houtsohans. Het bestuur van de Rijnlandse Mo lenstichting te Leiden heeft een sub sidie gevraagd in de kosten van res tauratie van de waterloop van de Doeshof molen tussen de Ruigekade en de Does. Een bijzonderheid van de Doeshof molen is, dat de waterloop met het houten scheprad op ongeveer vier meter buiten de molen is gele gen, hetgeen slechte by enkele pol dermolens in Rijnland wordt aange troffen. De koeten van herstel van de waterloop zijn geraamd op f 12.364,-. De minister van CRM heeft zich be reid verklaard een subsidie tot een maximum van f 6.182,- te verlenen, terwijl een provinciale subsidie is toe gekend van f 1.854,63. B. en W. stellen voor f 3710,- subsidie te verlenen. LEIDEN De rotonde bij het Plesmanviaduct aan het eind van het Stationsplein wordt een T-krui sing, voorzien van verkeerslichten De Churchilllaan krijgt dit jaar op drie plaatsen verkeerslichten. Dat blijkt uit het vandaag ver schenen investeringsprogramma, dat tegelijkertijd met de begroting zal worden behandeld. Hieruit blijkt verder, dat het busbanenplan in de jaren 1974— 1976 wordt uitgevoerd. Busroutes in de buitenwijken zullen worden ge asfalteerd. Dit Jaar moet er een tweede Valkbrug komen als scha kel in de cityring. In de grote plancommissie was In t Veld (PvdA) tegen uitbreiding van het tennispark Roomburg, om dat die een aantasting zou beteke nen van het openbaar groen. B. en W. handhaven de hoogste urgentie. Uit het investeringsplan blijkt, dat tal van kredieten in 1972 door ge deputeerde staten «nog) niet zijn goedgekeurd. De Leidse raad behandelt de be groting op dinsdag 30 Januari om half acht en zo nodig woensdag 31 januari om 2 uur en half acht en donderdag 1 februari 's middags en 's avonds. LEIDEN Swift gaat ook een steentje bijdragen om Lugdunum "uit de brand" te helpen. De wiel renners organiseren vanavond in hun clubhuis in de Waardpoldei een kaartavond, waarvan de volle dige opbrengst zal worden gestort in het "Hulpfonds Lugduinum". Aan vang 8 uur. Donderdag Voorschoten Cultureel Centrum ge balie uit Den Haag speelt structieve rechtzitting 8 l uurq3 Kreatief Sentrum «Breestraai Geen subsidie sociëteit voor kinderuitzending VOORSCHOTEN De gemeente Voorschoten zal de kinder-uitzen- ding (naar vakantiehuizen) niet langer subsidiëren. Als ouders niet in staat zijn de uitzending van hun kinderen te betalen kan een beroep worden gedaan op de Algemene Bij standswet. Dit voorstel zal de raad o.a. vrijdag 26 januari om aoht uur in behandeling krijgen. De agenda ziet er verder als volgt uit: Voorstel tot benoeming van een lid van de Commissie voor de Be zwaarschriften Algemene Bijstands wet. Voorlopige vaststelling van ex ploitatiekosten van het openbaar kleuteronderwijs over het Jaar 1970 en de voorlopige vaststelling van de bedragen van het openbaar en bijzonder kleuteronderwijs over het vijfjarig tijdvak 1966 tot en met 1970. Voorstel tot vaststelling van het bedrag der vergoeding als bedoeld in artikel 75 der Kleuteronderwijs wet over het Jaar 1970. De bouw van een zwembad. Intrekken van de subsidiever ordening kinderuitzending. Verkoop van bouwterrein, gele gen in het complex "Boschgeest". sociëteit Stadhuis Spreekuur vrouw 68 uur nam. Breestraat 19 Sociëteit voor dlcapten 25 uur nam. Breestraat 19 Sociëteit (voor kamerbewoners en alleens den) 9—12 Morsweg 10 Werkgroep Breestraat 19 Jeugdhaven |i té. 7.30—10 30 uur nam wonet de Binnenvestgracht) Ru 11 avond latelica 7.30 uur nam Leiderdorp (Wilhelminastraai i formatie-avond Baha'i 8 uur nam Stadhuis Openbare commissi^ dering volkshuisvesting en om werken 2 uur nam., idem person» Rijksherbarium Jaarvergsd Kon. Ned. Natuurhistorische vera VRIJDAG Stadsgehoorzaal (kleine zaal) Reis V. Israel-avond 8 uur nam. Kreatief Sentrum (Breestraat Koffle-bar 15 uur nam. eb "The night of the living dead uur nam. Oegstgeest (Geversstraat i._( teit voor kamerbewoners 8.30 inj 1 uur 's nachts. Leiderdorp (Fred. Hendrikplan 25) Gespreksavond Baha'i 8.15 u Breestraat 19 Sociëteit Tm (voor kamerbewoners en alleen den) 912 uur nam. Breestraat 19 Jeugdhaven So» rakel 811 uur nam. Konlngskerk Rullclub 7.30—10 nam. Louise de Coligny Scholenga schap (Kagerstraat) Beroepen lichting 2.15 uur nam. Mil. Tehuis (Korte Mare) Schl Bond van oud-strijders 8 uur nam Stadhuis Openbare commissiet» gaderlng cultuur, recreatie, spon Jeugd 2 uur nam. Idem maatschi lijke aangelegenheden en gezond VOORSCHOTEN Hoe te Wmrsohoten ertoe gekomen om een wijk te vernoemen naar het bekende schiereiland in de Zwarte Zee: De Krim? Alle wij ken in Voorschoten dragen de naam van plaatselijke, histori sche landgoederen, wateren of Door Joop Peeters polders, zoals „Adegeest", „Vlietwijk", bij dorp", Noord-Hof land" enzo voorts. Eén klein wijkje past niet in dit geheel. De kleine wijk, bestaande uit twee paral lel lopende straten langs de Leadseweg en onderling verbon den door vier straten. Ook de straatnamen zijn niet volgens een vast schema onder te brengen. De parallelwegen heten Leklseweg (Boulevard) en Krimkade, de verbindingswegen J. P. Coenstraat, Vondelstraat, Marraxstraat en Beresteijn- straat. Het wijkje heeft de naam gekregen van een doodlopende uitloper van „De Vliet". Dit kronkelende en uitzonderlijk mooie waterwegje heeft de naam ,De Krim", zo wordt het althans de laatste Jaren aange geven. Oude Voarschotenaren praten nog over „De Krimp", misschien hebben deze Voor- sohotenaren het wel bij het rechte eind. De uitloper van „De Vliet" is in de loop der jaren steeds klei ner geworden. Tot voor het be- lxniwen van de wijk liep het wa ter eerst (Dood tegen de Letdse- weg aan. Het water te zo in een aantal Jaren gekrompen, waar door Krimpland ontstond. Vol gens deze theorie zou de wijs aanduiding foutief zijn, maar er is nog een theorie. Langs de uitloper van „De Vliet" hebben vroeger veel bo men gestaan. In de tweede helft van de vorige eeuw zijn al deze bomen gekapt en het vrijkomen de terrein werd weidegrond. Het afkappen van deze bomen viel ongeveer samen met de Krim- oorlog (1853-1856) en men ver onderstelde dat het vakantie oord er even mistroostig uit zou zien als het stuk omgekapte bos. Omdat het stuk grond een naam moest hebben, kreeg het de naam ,De Krim". Tot in lengte van jaren zal liet altijd wel een vraag blijven of de „Krimwijk" eigenlijk geen „Krimpwijk" behoort te zijn, want zelfs het goed gedocumen teerde gemeente-archief van Voorschoten geeft geen duide lijkheid over de naam. Het stuk weidegrond, waarop dit mooie wijkje werd gebouwd, behoorde vroeger toe aan een algemeen bekend rijke boer, van wie men zei: „Hij geeft geen krimp" of zoals wij het thans zeggen: ,HÜ heeft het goed". Officieel heeft Voorschoten een Russische wijk, hoewel er mensen zijn die „geen krimp" geven, oftewel volhouden dat de naam „Krim" waarschijnlijk „Krimp" moet zijn. Zaterdag Kreatief Sentrum Breestraat Koffie bar 15 uur n markt 15.30 uur nam. Oegstgeest (Geversstraat 65) sociëteit v.a. 16 Jaar P 's nachts. Breestraat 19, Sociëteit Twes voor kamerbewoners en alleens! den) 912 uur nam. Bij molen De Valk 25 uur nam. Schaakzolder (Morsweg 114) Jeugdschaaksocieteit 25.30 uur Doopsgezinde Kerk Zevendedi adventisten bijbelstudie voorin, prediking 11 uur voorm. De Vink Dansen 9 uur nam uur 's nachts. Breestraat 19 Jeugdhaven Soa rakel 811.30 uur nam. I VW-kantoor (Stationsplein) 10 km molentocht 10 uur r" Museum Volkenkunde Kindö "AU en zijn kameel" 2.30 i Bioscopen Apotheken De avond-, nacht- en zondagsd wordt waargenomen door Blanken, hogewoerd 171, apd Voorschoten, Leidseweg 66 en Oegstgeest, WUhelminapark 8. Wets winkelt je Juridisch adviesbureau voa rechtskundige bijstand. Adres Lelds Volkshuls Apothtl dijk 33. Openingstijden: dagelljkt 10 uur voorm. tot 1 uur nam. (M ve maandag). Dagelijks te bereiken clens de kantooruren tel. 30775 en derdagavond van 7-9 uur. Gezinsverzorging Aanvragen hulp oejaarden durig zieken en gezinsverzorging t singel 8 tel 24800 9-10 uur AanvrageD voor halve dagen ^rkerkelijke ipleldingsscboo) row zinsverzorging, Rllnsburgerweg fl' 55338 voorm 910 uur Dienstverlening Sumanltae gracht 246a Spreekuur maandag I 2.30 nuur nam., woensdag 9SP' voorm. tel 2627*7 Release Hulpverleningsdienst Release: we Rijn 20a, tel 24556. Maand# donderdag 20-22 uur. zaterdag 1 SOS-dienst SOS-Telefonlsche Hulpdienst (01710)—25202 Voor alle die In u lijkheden verkeren bereikbaar i werkdag van acht uur n.m tot i uur vm doorlopend ln het weetó d.wjz. van vrijdag acht uur nm maandag acht uur vjn Koord-studio Met medewerking van Hans MeBcert Onder redaktie van RONNY VINK telefoon 25260 Strip Stripverhalen lezen te erg "ia", maar ook het tekenen begint een fa voriete bezigheid te wonden. Aan de bali van het LD kwam een zeer Jeugdige striptekenaar zijn werk aanbieden. De tienjarige Mi chael Bruyn tekent al drie jaar lang strips en heeft fantastische verhalen verzonnen Hoofdfiguur te een koning Hix, die per raket naar een vTeemde planeet reist en daar in een merkwaardig land, genaamd Nederland terecht komt. (Als ik de uitleg goed heb begrepen). Hij komt daar allerlei markante figuren tegen als Krelis Kroket, Linke Loetje. Pie- ter Piloot en vele anderen. Michael vond da>t onze eigen Fred Basset best kon worden vervangen door zijn strip, maar die sullige hond is ons toch wel erg dierbaar. Voor Allegaar tekende de strip maker even snel een commercieel stripje. "U kunt ze beet nemen, want dan maak ik nog reclame voor Jullie ook". Stille Wacht We zijn voorlopig nog niet uitge praat over Vietnam, overal borrelt liet protest op als een pon melk die langzaam gaat overkoken. Aanstaande zaterdag om één uur weer een demonstratie vanaf het Haagse Malieveld. Diezelfde dag gaat het comité Stille Wacht voor Vrede in Vietnam naar de Haagse Gevangenenpoort, om samen met de comité's uit tien andere steden een lange lijst handtekeningen aan de regening aan te bieden. De oomité's verzoeken de regering daarbij aandacht te besteden aan de oorlog in Vietnam en, aldus het verzoek, "onze NAVO-bondgenoot te bewegen een eind te maken aan de ze oorlog". Het Leidse comité houdt sinds een half Jaar een uur per maand Stille Wacht om samen zwij gend te protesteren tegen de oor log. De bijeenkomst wordt elke tweede zaterdag van de maand van elf tot twaalf uur gehouden op de St. Jansbrug, tussen Hoogstraat en Donkersteeg. Vietnamactie III Ook in Oeg6tgeest is de verkoop- aotie van de Vietnamaffiches ge start. De affiches zijn vanaf vrij dagavond voor twee gulden te koop b*j aüe pastorieën van de kerken en op de adressen: J. van Ruijsdaellaan 11, Anemoonlaan 11, Leldsesüraatweg 10, Wilhelminapark 24, Grunerlelaan 18 en Prinses Bea- trixlaan 3a. U kunt de affiches voor de ramen hangen tot de vrede te ge tekend. De opbrengst te voor het medisch oomité Vietnam. Amateurkunst Een korte strip van tienjarige Michael Brufi striptekenaar in de Zie onder Strip. Slaap Een Jonge Leidse, die de KVP een slaperige partij vond, werd vo rig jaar lid om als een soort wekker te kunnen fungeren. Ze heeft een keurig briefje gehad, dat ze als lid is ingeschreven en verder niets geen uitnodiging voor vergaderin gen, helemaal niets. Ze laat de KVP Amateurs die hun werk eens in wat breder kring willen laten zien kun nen contact opnemen met de War- mondse galerie de Pomp. De galerie stelt de ruimte beschikbaar voor al lerlei vormen van kunst. Inlichtin gen: 01711-3501. Dezelfde galerie heeft momenteel rCOTt een expositie van pen-, potlood- en krijttekenaar Weerthof. Ook hij be gon het tekenen als hobby maar de kunst begon een steeds grotere plaats in zijn leven in te nemen en te nu een brok levensvervulling ge worden. De galerie, aan de D' straat, is dagelijks van vijf if tien uur geopend. Zaterdag dag van twaalf uur 's middags' tien uur De toegang is gratis.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 2