}iet Keizer: "Die 5-0 tegen }ayern is in ons nadeel" BAYERN IS GESCHOKT "Heb ik eens een leest iedereen er primeur dan overheen 'C. Leiden kan olgende week itel grijpen APPIE HAPPIE Mist houdt Ajax vast in Glasgow LOTING Nooitgedagt toch in een kleine vierkamp flPERDAG 18 JANUARI 1973 igQQW Voor één dag werkte de talisman niet. Een dikke hield Ajax gisteren vast in Glasgow. Terwijl het verbeten eerde op het vliegveld, vernam het tot zijn schrik, dat ook oting voor de Europa Cup de ploeg slecht gezind was. Bayern Kihen als tegenstander verlichtte bepaald niet de ergernis •het oponthoud. Een enkele directe reactie, die de algemene iming typeerde: „Ik had wel een ander geweten" (Cruijff); zwaarste uit de rij" (Haan). _Ajax over de kwartfinale met iüitsers werd ingelicht, hoopte nog altijd weg te komen uit Hand. Het had veel over voor Bitiatief. nog een Cup te „gie- maar met de demonstratie te- je Rangers moest het wel vol- t Immers, zaterdagavond roept de competitie met de derby te- IC Amsterdam. De kompakte peigerde echter toe te geven, j kilometer verder sneed een ronnetje de brei in moten, maar jogte van Glasgow Airport bleef jtzicht grauw-wit èn nihil. Muller enkele uren hangen en kaarten Ajax in de middag toch maar xnfort van een belendend hotel, nog eens rustig de speling van t werd overdacht. En een aan- wrdeeltjes op Bayern alweer de inkelijk ingetogen commentaren ins „opvrolijkte". Krol: „Ik ben r de indruk van hun ver- trs, althans van de twee backs, onderscheiden zich vaak meer jllend dan defensief." Mulder: Duitsers zijn veel benauwder ons dan andersom." Cruyff:,, Ze het in ieder geval merken." LANDSKAMPIOENEN Ajax—Bayern München; Ju- ventus TurijnDosza Ujpest Boedapest: Spartak Trnava Derby County; Dynamo Kiev Real Madrid. BEKERWINNAARS Schalke '04Sparta Praag; Hibernian EdinburghHajduk Split; Leeds UnitedRapid Boe karest; Spartak Moskou—AC Milan. UEFA-CUP 1 FC KaiserslauternBorussia Mönchengladbach; OFK Belgra doFC Twente; Tottenham HotspurVitoria SetubaJ; Liver poolDynamo Dresden. 5r het lopende seizoen verkrui- AJax in München de reputatie Bayern. Keizer over die nog vaak 50: „Wij kwamen daar zend snel uit. Daar hadden ze sUJk moeilijkheden mee. Maar ze nog niet geprepareerd." Niet- geloofden enkele AJacieden, lat fiasco nog als een complex eurt bü de Beieren. Mulder bij- ««ld: J)at is psychologisch Keizer (29), als altijd met een bezonken oordeel, wilde echter Inst voor Ajax niet aannemen. M) is, zo voel ik dat aan, eer nadeel. Het zal Bayern ierén. De Duitsers vergeten niet «lijk. Dat zij zo zoek werden ge ien duidelijke waarschu- voor die mensen. Daarbij blijkt, sij ook met die 50 leven. Het is iplex niet te hopen, dat we Bayern daar door op een bepaalde manier benade ren. Dat gebeurt niet bewust, want we zijn heus wel gebrand op ze. Maar onbewust is Juist de pest." Uit dit filosofietje valt wel te proe ven, dat Ajax' nummer elf, wiens rechterschot door lichte, maar taaie, blessures iets is verzwakt, binnen de selectie als geen ander overtuigd is van Bayerns gelijkwaardige kracht Ètij zal dan ook steeds zijn eerste, spontane conclusie herhalen; „Een slechte loting." Omdat: „het volgens mij een duidelijke gegadigde is voor de finale-plaatsen. Bovendien spelen zij hetzelfde type als wij. En het team heeft individueel veel kwaliteiten. Het is ook goed in balans. Zij zoeken, dacht ik, nog wel naar de meest ge schikte buitenspelers. Maar oordeel daar niet uit, dat het uitgesproken zwakke plekken heeft, want dat is bezijden de waarheid." Vingertje Bayern München heeft twee ve detten, die de overige naamloos hou den: Beckenbauer (Europa's voetbal ler van het Jaar) en Müller. Keizer: „Bij Beckenbauer zijn zijn kwalitei ten ook zijn zwakte. Hij ie te hoog hartig. Hij loopt maar met dat vin- IDEN in de tweede klasse landelijke badmintoncompeti- de spanning sinds het afgelo- *eekeinde nog meer toegenomen, rit het kampioenschap betreft, jwr heeft DKC met nog twee WJden te spelen een te grote (3 voorsprong. De strijd gaat wn de tweede en derde plaats, ineens recht op promotie ge- Bi] deze strijd zijn de twee Leid- rtrtegenwoordigers in deze afde- te weten Veglo II en Meerburg T°top betrokken Beide verenig in- jonnen Veglo II wist het ster- P de tweede plaats staande Hil- I in eigen huis te verrassen fct een keurige 62 overwin- leerden de Leidenaars terug Pierre Polderman en Marijke I tonden hun enkelspelen niet rjat omzetten. Zowel Tom Wong Mdy Polderman wonnen hun JW en ook als dubbelspelen ^ain Leidse winst omgezet. Meerburg I kwam met winst Tegen het laaggeplaatste Drop J*erd een benauwde 5—3 over- geboekt, een zege die bo- nog aan een zijden draadje BehangenDoor winst van Aad H Marianne de Vrind en Han- ^ntzigt en verlies van Bert v. d. 111 de enkelspelen kwam Meer- reliswaar met 31 voor. maar gingen beide gemengd dub- Woren en was de stand weer ge r zowel het heren- als het 'bel te winnen ging de volle uiteindelijk toch nog naar Meer gertje te wijzen. Als er iets misgaat, schuift hij altijd de schuld af. Bec kenbauer en Müller zijn van meer gewicht voor Bayern dan Johan (Cruijff) en ik voor Ajax. Het maakt niet zoveel meer uit wie er bij ons wegvalt. Op dat punt is Bayern niet zo evenwichtig. Bij ons scoort prak tisch iedereen, als Je dat over een heel Jaar bekijkt". Dat nadert wat de heersende opi nie, dat Ajax-in-trance zichzelf ook dit seizoen als Europa's sterkste zal herkiezen. Al wordt alom Bayern München wel beschouwd als de te genkandidaat, die het felst in de op positie kan gaan. Daarom hoopten velen op een EC-finale tussen beide. Die ook zou dienen als een verge lijking tussen twee favoriete landen voor de WK van '74. Blankenburg, die in de ontmoetingen op 7 en 21 maart collega Schwarzenbeck uit het Duitse elftal kan drukken: „Dit is een droomwedstrij dwaarop heel Duitsland zit te wachten". Kovacs: „Iedereen wilde een wedstrijd tussen het Nederlands en Westduitse team. Dat bleek niet mogelijk. Europa krijgt nu een schitterend alternatief Ik zie dit als een voorfinale voor de WK '74". Keizer: „Bayern is repre sentatief voor het Westduitse elftal. Het mist alleen een figuur als Net- Bekoring Ondanks alle respect voor Bayern liet Ajax zich de laatste seizoenen nooit meer aftuigen door een Duitse club. Keizer: „Als Je de Duitsers ziet, op TV of in het echt, raak je in be koring van him goede voetbal. Maar waarneer wij tegen ze spelen, vallen ze ons altijd weer mee. Mogelijk hebben wij die ervaring weer op nieuw met Bayern. Het is natuurlijk wel zo, dat zij geregeld onze presta ties via de TV kunnen volgen. Hoe werkt bijvoorbeeld zo'n vertoning te gen de Rangers bij hen door? Dat is een interessante vraag, lijkt mij". Temeer, daar vorig seizoen Glas gow Rangers in de halve finale om de EC II Bayern München gebroken achterliet MÜNCHEN De spelers en bestuursleden van de Westduitse lands kampioen Bayern München toonden zich geschokt door het lot dat hen in de kwartfinales van het toernooi om de hoogste Europacup tegenover beker verdediger Ajax stelde. „We hadden het niet ongelukkiger kunnen treffen", aldus Franz Beckenbauer, Europa's voetballer van het jaar 1972. Clubvoorzitter Wilhelm Neudecker zag nog één voordeel: „We spelen eerst in Am sterdam en bij de return in ons Olympisch Stadion hebben we ge garandeerd een uitverkocht huis." Manager Walter Fembeck zei teleurgesteld: „We hadden Ajax lie ver in de finale getroffen." De Deense international Jonny Hansen was wat optimistischer: „Ik geloof dat de kansen ongeveer gelijk zijn." En Franz Roth: „Het lot heeft ons de moeilijkste tegenstander gebracht. Maar het is goed dat we eerst in Amsterdam spelen, wa>t we hebben ons steeds geplaatst voor de volgende ronde als we begon nen met een uitwedstrijd. Ook Ajax is niet onverslaanbaar." Na gesprek met Pfrommer Jürqen Grabowski, speler van Eintracht F., verrichtte in Frankfort de loting voor de Europa Cup. Rechts op de foto de president van de UEFA, Sandor Barcs. DA VOS Ronnie Nooitgedagt zal alsnog in een kleine vierkamp met Jan Derksen strijden om een plaats in de Nederlandse ploeg bij het Europees kampioenschap op 27 en 28 Januari as. in Grenoble. Nooit gedagt, eens de beste reserve ter wereld genoemd, kwalificeerde zich bij het Nederlands kampioenschap voor de kernploeg door met miniem verschil vóór Jan Derksen beslag te leggen op de vijfde plaats. Coach Leen Pfrommer oordeelde een be slissingswedstrijd noodzakelijk om uit te maken, wie in Grenoble aan de start zou mogen komen. Nooit gedagt verzette zich hevig, maar is gisteren na een gesprek met Pfrom mer tot andere gedachten gekomen. "Bij de kleine vierkamp, die vrijdag en zaterdag wordt gereden, zal het eindklassement na aftrek van de 3000 meter beslissend zijn. Met dien verstande, dat als het verschil kleiner is dan 0.2 punten de uitslag van de vijfduizend meter de door slag geeft", aldus Pfrommer. Derksen en Nooitgedagt zul len waarschijnlijk niet in recht streekse duels tegenover elkaar staan. De tweekamp is "ingebed" in het open Zwitserse kampioen schap, waaraan ook de ande re kernploegleden zowel sprinters Ronnie Nooitgedagt Leidenaars tenminste het Utrecht se Iduna I kunnen verslaan. Drop- Shot heeft B.C. Leiden weinig pro blemen opgeleverd. Ondanks het feit dot R. Zevenhoven nog niet van de partij kon zijn werd een ruime 7—1 overwinning behaald. Jac. Laman, Lineke Smith en Ria v. d. Poel ble ven allen ongeslagen en Jan Slin gerland moest alleen het enkelspel uic handen geven. Hoe sterk B.C. Lei den op het ogenblik is, bewees ook het tweede team. Ongeslagen behaal de dit team het afgelopen weekeinde in de kampioenstitel in de districts Ie klasse B, middels een 62 over winning op Velo I in Wateringen. Dit resultaat geeft Enzo Spadon es. het rechts om met de overige districts kampioenen promotiewedstrijden te spelen om drie plaatsen in de landelijke 3e klasse. Niet met pet van Heineken HEERENVEEN De heer Friso hoofd van de openbare basisschool "Schoterschans" te Heerenveen zal zijn leerlingen niet deel laten nemen aan de wedstrijden, die vandaag ln het kader van de Heinekenschaats- teesten op de Thialfbaan worden ge houden. "Ik wil niet dat de school straks wordt verweten, dat de kin deren met een petje van Heineken rondlopen", aldus de heer Friso. Volgens hem zouden meer school besturen het plan hebben niet in te schrijven. "Als de KNSB het nu or ganiseerde zou <k het wel hebben goedgevonden", zei het schoolhoofd. De kinderen rijden binnenkort wel onderlinge wedstrijden. Vorige week schreef ik, dat ik .in een drie weken durende lach aanval" de verwikkelingen rond de opvolging van Ajax-trainer Covacs had gevolgd, en dat u het lieuws van Knobels komst naar Ajax als absolute wereldprimeur .n deze rubriek had kunnen lezen. Dat laatste wordt nu bevestigd op de sportpagina van Vrij Neder- Door Nico Scheepmaker land van deze week, waarop Henk van Dorp en Frits Barend verslag doen van hun belevenissen met George Knobel, Jaap van Praag en de Telegraaf. Zoals u weet heb ben Ajax en Knobel de stellige indruk pogen te wekken, dat Ajax Knobel voor het eerst op 30 de cember heef t benaderd, dus na de terugkeer van Kovacs uit het hardvochtige Roemenië, dat zijn gevierde zoon liever thuis had dan buitengaats. ,,'t Is anders", verzuchtte Steen hof f al. Ik geef nu zeer in het kort weer, wat Frits Barend en Henk van Dorp daarover in Vrij Nederland onthullen. 25 novemberFrits en Henk be ginnen te vermoeden dat Ajax het contract met Kovacs niet wil len verlengen. 29 november: een gesprek met Ajax-penningmeester Henk Tim man bevestigt dit vermoeden. Frits Barend beveelt in een lang gesprek twee Nederlandse trainers meer in het bijzonder aan: Wiel Cörver van NEC en George Kno bel van MMV. 30 november: Frits Barend wordt door Jaap van Praag opge beld voor de twee geheime tele foonnummers van Knobel in Maastricht en Roosendaal. 3 december: de Ajax-spelers denken nog steeds dat Weisweiler van Borussia Mönchengladbach Kovacs' opvolger zal worden. Tus sen 3 en 8 december: Knobel wordt opgebeld door Van Praag. 8 december: ten huize van Tim man krijgt Knobel van Jaap van Praag een „grandioos contract" aangeboden. Elegant 12 december Van Praag deelt aan Kovacs mee, dat z'n contract niet verlengd zal worden. Voor een elegante afwikkeling zal Kovacs naar Roemenië reizen en terug keren met een lachend en een tranend oog, plus de mededeling dat hij niet langer weg mag blij ven: het vaderland roept. 15 december: Henk van Dorp en Frits Barend interviewen Kno bel over zijn nieuwe werkkring bij Ajax. 20 december: Vrij Nederland meldt dat Kovacs na het eind van het seizoen niet zal terugkeren naar Nederland. 22 december: Knobel tekent het officiële contract met Ajax. 23 december: Ik meld in deze rubriek dat Kovacs wegggaat en Knobel zijn opvolger wordt. 29 december: Kovacs komt uit Roemenië terug met de onheils tijding dat zijn verblijfsvergun ning niet verlengd zal worden. 30 december: De dag waarop Ajax zogenaamd voor het eerst contact met Knobel zou hebben gelegd 3 januari: Henk en Frits zien af van het plaatsen van het inter view met Knobel uit „menselijke overwegingen" (t.a.v. Kovacs), hiertoe bezworen door Jaap van Praag die de garantie geeft dat hij het nieuws aan niemand vóór 10 januari zal mededelen (de woensdag waarop Vrij Nederland, dan met het interview, de straat op zal komen). Ook op 3 januari krijgt Vrij Nederland de gelegen heid Timman. Van Praag en Kno bel gezamenlijk te fotograferen. 4 januari: Jan de Deugd van de Telegraaf, getipt door Van Praag, interviewt George Knobel. Zorgelijk 6 januari: Ik spreek Van Praag in zijn grammofoonplatenzaak over Ajax' trip naar Griekenland. Over de nieuwe trainer zegt Van Praag zorgelijk: „Wij zijn er nog steeds niet uit". Ik zeg: „Ik heb goeie hoop, dat we aanstaande woensdag meer weten". Van Praag lacht begrijpend en slaat een arm om me heen. „Laten we voor Frits hopen, dat het zolang geheim blijft". Ik zeg dat het me overigens een uitstekende keus lijkt. „Ja, niet waar?" zegt Van Praag. 9 januari: De spelers van Ajax en MW krijgen het grote nieuws te horen, Joop Niezen van Voetbal International krijgt vanuit Maas tricht een telefoontje en geeft het bericht door aan de radio. Van Praag zet het nieuws op het ANP- net. tendbladen hebben bet bericht, commentaren, en de Telegraaf daarenboven ook nog een inter view met Knobel. Enkele uren la ter komt Vry Nederland, met het interview, in de tijdscliriftenhan- dels. Frits en Henk voelen zich ver raden: „Alsof er een paar kogels door je rug worden gejaagd". Te gelijkertijd voelen zij zich schuldig omdat zij toch ook weer aan alle gekonkel en gedraai hebben mee gedaan, waar zij altijd tegen schrijven en zo'n hekel aan heb ben. Wat hen vooral rauw op het lijf is gevallen, is niet in de eerste plaats aat Van Praag en Knobel ide laatste in opdracht van Van Praag: „We moeten rekening hou den met de belangen van, en onze relaties met de Telegraaf") het nieuws ondanks al hun bezwerin gen van het tegendeel voortijdig aan de Telegraaf doorspeelden, maar vooral het feit dat beiden dit voor hen verzwegen hebben en hem tot het laatst toe in de waan lieten verkeren dat niemand an ders het nog wist. Acrostichon Misschhien zal u in deze chro nologische opsomming bij 23 de cember de mededeling zijn opge vallen: „Ik meld in deze rubriek dat Kovacs weg gaat en Knobel komt". U zegt vermoedelijk: daar kan ik mij niets van herinneren. Dat is dan mijn fout. Ik heb het vermoedelijk niet duidelijk genoeg geschreven. Het leek me indertijd, om verschillende redenen, (waar van de vereiste strikte geheim houding wel de belangrijkste wasmaar toch ook om de oplettendheid van de lezers te testen, wel aardig om deze we reldprimeur in een acrostigon te verwerken. U weet wat een acros tigon is: een gedicht waarvan de beginletters van elke zin een naam of regel vormen of zoiets. De re derijkers maakten er indertijd een druk gebruik van, ook het Wilhel mus is in zekere zin 'n acrostigon Om een lang verhaal kort te ma ken: Ik schreef in deze rubriek van 23 december over een artikel van Brian Glanville in de Sunday Times over Kovacs en andere Eu ropese trainers. De regels begon nen achtereenvolgens aldus: ..Ko vacs, de succesvolste trainer na eerst op zijn oudeonze trainers hebben in hetbuite- landse trainers kunnenErnst Happel was daarnaastlast but not least noemd GlanvilleKo vacs is een coach metonder deel van dat laatsteMich els", denk ik als ik dit leestot de andere coaches die Als u de eerste letters van deze zinnen achter elkaar zet, krijgt u „Knobel komt". Op dezelfde ma nier gaf de re6t van het stukje te verstaan: Kovacs gaat". Dat was drie weken voordat het „nieuws" wereldkundig werd gemaakt. Kunt u zich voorstellen dat ik alle ver onderstellingen (Joop Brand, Weisweiler, Hughes, O'Farrell, Lo- rent) en alle deftige ontkenningen in een drie weken durende lach aanval gevolgd hebt? Alleen jam mer dat niemand het begrepen heeft. Heb ik eens een primeur, leest iedereen er overheen

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 19