amojeed koning an de toendra's EZONDHEID... PROOST! Consumen t krijgt gif in en op zijn bord Platennieuws JARENLANGE ERVARING alles ra Vlieland AMSTERDAM rftPAG 18 JANUARI 1973 IP! do«i miojeed is een zeer interessante hond. Hij maakt deel uit van de groep der Poolhon- laartoe o.a. de Siberian Husky en de Malamute behoren. Deze honden zijn er als het gebouwd om onder extreem lage temperaturen hun werk te kunnen doen. Dat kan bestaan uit het hoeden van kuddes rendieren en het trekken van sleden. Maar ageert tevens als jachthond en als warme kruik voor de baas! md van oorsprong van de Sa- Is Noord-Siberië. een onher- 51 uit toendra's bestaand Toendra's zijn uitgestrekte vlakten waar hoofdzakelijk en varens groeien. Hier le- geharde Siberische stammen Jakoeten. die ook wel de Mannen van het Noorden worden, de Toengoezen en Tot deze laatste groep behoort tm de Samojeden, waarnaar ja genoemd zijn. roornaamste middel van be- inden zij in het houden van kuddes rendieren. Hun hon- aen hierbij als herders en die de rendieren bijen en ze voort weten te drlj- ut als de poolwinter invalt en peraturen tot 40 graden on- dalen nemen ook de men- Ai dieren uit de toendra's de naar het zuiden. Vaak moe- neer dan duizend kilometer voordat zij de beschuttende üreiken lodj si duidelijk zijn dat de Sa- heel erg doelmatig gebouwd jn om dit zware bestaan vol Als we hem nader bekij- ;dan ook terstond op dat hij ig een wonder van efficiency idt om maar eens iets te noe- vachten! De buitenste be- na^t tamelijk lange uitstaande als een soort dek over de fceenliggen. Tussen deze ha- Door Paul Marijnis en Aad Hakkert ren zit veel lucht. En lucht is een prima isolatiemiddel tegen de kou! Daaronder zit echter nog een twee de vacht van korte wollige vette ha ren. Deze vacht zorgt er voor dat de hond niet nat wordt tot op zijn blo te huid en is ook verder als volmaakt isolatiemiddel. Dan is er nog een tweede eigen aardigheid aan de Samojeed. Lange tijd heeft men zich afgevraagd hoe de Jonge hondjes ooit de afschuwelij ke temperaturen van het poolgebied kunnen overleven. Want bij 40 gra den onder nul en een windsterkte van 100 km per uur moeten zij toch in de open lucht slapen. En ze gaan nu wel heel dicht tegen hun moeder aanliggen-hun pootjes liggen tóch in de sneeuw. Hoe komt het dat die niet bevriezen? Biologen van de universiteit van Alaska hebben onlangs dit raadsel opgelost. Zij hebben de lichaams warmte van de dieren gemeten bij een temperatuur van dertig gra den onder nul. Toen kwamen zij tot de ontdekking dat de poten steeds 29 graden kouder waren dan de romp! Een fijn vertakt bloedvatennet ver warmt het koude bloed uit de poten voordat het terugstroomt naar de lemi rheid wil wat gaan doen te- .rtjap te pas en te onpas gebrui- gezondheidsaanprij zingen in ime voor voedings- en ge leien. Er wordt in een werk man ambtenaren van verschil- ministeries overleg gepleegd i rem op de „gezondheidsre- In te bouwen in de Waren- fljtf'. zal er dus op neerkomen W' de toekomst door de fabri- bewezen moet worden dat ||6 ie artikelen goed zijn voor de Hield, in plaats van dat zij er vrij bLIJ vend maar wat in TJj2 «logans kunnen roepen. 2es blijkt uit een antwoord Jf* romp. Hierdoor wordt een al te gTO- te afkoeling van de romp vóórko men. En speciaal vet houdt spieren en zenuwen ook bij de laagste tem peraturen soepel. Het is beslist niet overdreven om te zeggen dat de Samojeed zeer effi ciënt en doelmatig voor zijn taak is uitgerust! Aan het eind van de zeventiende eeuw is de Samojeed ontdekt door de ontdekkingsreiziger Adam Brand die toen als één der eerste West- Europeanen de onherbergzame en troosteloze vlakten van Noord-Siberië bereisde. Toch zou het nog 200 Jaar duren vóór de Samojeden Europa ontdek ten. Pas in de Jaren tachtig van de vorige eeuw importeerde de En gelsman Kilburn Scott de eerste Sa mojeden. Afstammelingen van deze honden gingen mee met de beroemde pool expedities uit die dagen, onder an dere met de expeditie van Scott die zo tragisch is geëindigd. Tenslotte kwamen in 1924 de eers te Samojeden naar Nederland, ge ïmporteerd door MeJ. Nelly Dickhof Haar beroemde hond Ikon geldt voor sommigen nog steeds als voorbeeld van dé volmaakte Samojeed. Tot de oorlog waren Samojeden in Nederland zeer in trek. Maar merkwaardig genoeg bleek er na '45 lang niet zoveel interesse meer te be staan voor deze schitterende witte metgezel. En het is niet te zeggen wat er van de Neerlandse Samoje- denstand terecht zou zijn gekomen als niet Hare Majesteit Koningin Wilhelmina interesse voor deze unie ke dieren had opgevat. Zij kreeg van haar dochter 'n Samojeed ten geschenke Ibur Stella genaamd. En al spoedig werd de Koningin zozeer door deze buitengewone dieren ge boeid dat zij er mee ging fokken. Als U nu de stamboom van de Ne derlandse Samojeden bekijkt zult U daarop vaak voorouders aantreffen die de naam Van het Aarhuis heb- van de kennel van de Koningin. Gelukkig is de heropbouw van dit ben. Van het Aarhuis was de naam unieke ras een fedt! In 1972 had de Nederlandse Samojeden Club ADVERTENTIE VOOR RASHONDEN DOKO VOEDERS verkrijgbaar bij ROBBERS - Haven 24 - LEIDEN TELEFOON 25107 weer ongeveer 400 leden met bijna 600 honden. Als U eens op een winterse dag langs de Noordwijkse boulevard kui ert maakt U een goede kans een aan tal sledehonden in actie te zien Want vaak trainen dan de enthou siaste eigenaars hun honden in hef zogenaamde „mushen" ofwel het voorttrekken van de sleden. Bij ge brek aan sneeuw gebruikt men lich te wagentjes met rubberbanden. Daar z'n ook altijd enkele Samoje den van de partij. U kimt ze eenvoudig niet missen. Ze vallen ogenblikkelijk op met hun glinsterend witte vacht en hun zwarte amandelvormige ogen. Een Samojeed is zeer intelligent en een heel prettige huishond die het beslist niet uithoudt in een kennel Met kinderen zijn ze ideaal ze la ten enorm met zich sollen over zich heenkruipen enzovoorts enzovoorts. Vaak horen we beweren dat poolhon- den zulke woestelingen zijn. We wete niet wie dat fabeltjes verzonnen heeft maar in elk geval was dat iemand die nog nooit een Samojeed had ontmoet. De beste karakterisering van dit unieke en schitterend-mooie ras werd gegeven door Mevr. Kilburn Scott, wier echtgenoot de eerste Samojeden naar Europa bracht: „Als puppy lijkt hij sprekend op een klein wit ted dybeertje; de hoedanigheden van de Samojeed zijn altijd duidelijk te zien. Steeds waakzaam, zachtaardig, vriendelijk en moedig, een hond met ADVERTENTIE garandeert U een gedegen voor lichting over honden Een winkel vol riemen, halsban den, kettingen, manden, kussens, verzorgingsmiddelen. .weet Nieuwe Rijn SO Tfn 20824 <01710) een briljante mentaliteit die zich makkelijk aanpast: de grote witte hond die in zijn uiterlijk en in zijn hart het hele Jaar door de geest van het kerstfeest met zich mee draagt". Wie meer informatie over deze unieke dieren wil hebben kan zich in verbinding stellen met DE NEDER LANDSE SAMOJEDENCLUB. Nick Smit, Appelstraat 22, Leiden Aker toister Stuyt van Volksge- W dezer dagen gaf op vragen Tweede Kamer over de hand Hand toenemende „gezond- Rlame". 1 verband is het Interessant eöp!*el op hetzelfde moment antwoord van de minister werd. in het Detailhandels van het Hoofdbedrijfschap wat voor winstmogelijkhe- ntten in wat, wordt genoemd sondheidsgolf van de Jaren i die te verwachten was na f Mf van de JareD vijftig en Het Detailhandelsbulletin Het Westduitse vakblad Ra- Handel se blad signaleert het ook bekende verschijnsel, dat ^tal mensen snel toeneemt toder ziek te zijn of zonder - ^oorschrift een 01661 volRt werd in de Bondsrepubliek 1 miljard Mark aar) dieetar- 0 1 verkocht, in 1970 voor 1,5 J1 15 procent) en in 1971 ij Ï^Jard 14 procent). In 1 *- Jaren steeg de omzet van f voedings- en genotmiddelen maar met resp. 8 procent en 9.6 procent. De industrie haakt op die ontwik keling in: in 1969 werden 32 nieuwe dieetartikelen op de markt ge bracht; in 1970 waren het er al 67; en in de eerste acht maanden van 1972 waren er alweer 40 nieuwe uit gebracht. Het gaat hier om de arti kelen die via de gewone levensmid delenzaken worden verkocht, dus nog afgezien van die in speciale re formhuizen. De Duitsers maakten een prijsver gelijking van een aantal artikelen in gewone samenstelling en met een aantal artikelen in gewone samen stelling en met een speciale als ge zond aanbevolen bereiding nauw sa menhangt met hogere prijzen. Hier volgen daarvan een aantal voorbeel den. Wij noemen telkens eerst de prijzen waarvoor het gewone pro- dukt te koop was, en vervolgens wat 't calorie arme, suiker arme of vet arme produkt kostte (in Duitse Mar ken). Jam gewoon 0,88 tot 2,30—spe ciaal 2,95. Vermicelli gewoon 0,90 tot 1,15 speciaal 1,65. Chocolade gewoon 0,78 tot 1,30 speciaal 1,58. Klanten-rubriek „In gevallen van grote prijsverschil len", zegt Rationeller Handel, „moe ten de fabrikanten goed bedenken dat deze produkten misschien wel een tijdje op de gezondheidsgolf kunnen mee-surfen, maar dat ze wellicht al na een jaar door een verkeerde prijspolitiek geen schijn- van kans meer maken". Het ia wel eventjes iets anders dan een dieetprodukt, maar als wij het glas met drank heffen, zeggen wij evengoed „proost" of „gezondheid". En als we dat maar vaak genoeg doen, bouwen we er ook mee aan een onafwendbare zwaarlijvigheid Want er zitten in zo'n drankje heel wat meer kwade calorieën dan ge vreesde procenten alkohol. Op calorie-arme drank zijn we ech ter nog niet overgeschakeld. Wie daar trek in heeft, mag trouwens zijn vinger opsteken. Hoewel, het drinkend publiek degelijk toe te brengen van drankje te veranderen. I' u„ Meel gewoon 0,64 speciaal 1,95. instantpudding gewoon 0,65 tot 1.25 speciaal 5.00 Beschuit gewoon 0,50 tot 0,78 speciaal 0,98. Bier gewoon 0,50 tot 0,78 spe ciaal 0,98. Pakje soep gewoon 0,75 spe ciaal 1,90. De Nederlandse overheid blijf t in gebreke wat betreft het let ten op het voorkomen van gif in aardewerk, vindt de Neder landse Consumentenbond. Het is de taak van de overheid erop toe te zien, dat althans de bor den, bekers en koppen, waarvan de consument gebruik maakt, gif vrij zijn. En op grond van de warenwet kan de overheid optre den tegen de verkoop van aar dewerk, dat gif afgeeft. De overheid doet dit echter kennelijk niet of althans niet voldoende, want in zeer veel aar dewerk komt lood of cadmium of komen beide metalen voor. De Consumentenbond kocht 96 stuks aardewerk en daarvan bleken er maar tien zowel lood- als cadmium vrij te zijn. Het onderzoek bleef beperk tot gekleurd aardewerk, waarvan de gekleurde delen in aanraking kunnen komen met eten en drin ken. De 96 monsters werden al leen op de aanwezigheid van lood en cadmium onderzocht. Effen wit aardewerk werd voorlopig buiten beschouwing gelaten Lood en cadmium kunnen in het gla zuur en de kleurstoffen van aar dewerk voorkomen. Wanneer de schalen of koppen worden gebruikt voor zure le vensmiddelen lossen die metalen op. Dat kan gebeuren door azijn zuur, maar ook door citroenzuur uit vruchtensappen (sinaasappe len, bessen enz.), looizuur (thee), vetzuren en melkzuur. Kortom door alle zuren in onze voeding. De Consumentenbond heeft een beroep op de overheid ge daan haar plicht te doen. daar de steekproef van de bond heeft aangetoond dat de consument gif in en op zijn bord krijgt en hij zelf weinig mogelijkheden heeft om zich daartegen te verweren. De potterie De Driehoek heeft in een verweerbrief aan haar wederverkopers deze klacht van ie consumentenbond tendentieus genoemd, omdat er in het Neder landse huishouden met tiental len veel giftiger stoffen worden gewerkt, waardoor dagelijks slachtoffers vallen. De laatste 25 Jaren hebben de medici echter nog nooit zware vergiftigings verschijnselen geconstateerd, die door in Nederland gefabriceerd serviesgoed zouden ontstaan. De Potterie De Driehoek meent ech ter wel, dat er buitenlande aar- dewerkprodukten zijn, die gif af geven, als men er zuurhoudende spijzen of dranken in doet. Dat er in ons land nog een bewijzen van slachtoffers zijn mag, zo reageert de Consumen tenbond, geen reden zijn niet de uiterste voorzichtigheid te be trachten. „Moet er per se eerst een kailf verdrinken, voordat het dempen van de put ter sprake mag komen?" aldus de Consu mentenbond. The Golden Age of Ragtime. Archive of Jazz, BYG 529 060. 16,90 Het Fraise merk BYG brengt een indrukwekkende serie histo rische opnamen uit in de serie Archive of Jazz. Niet minder dan twintig langspeIers werden hieraan besteed, met namen als Louis Armstrong. Sydney Be- chet, Bix Beiderbecke. Fats Waller en Johnny Dodds. Uit deze lange r\j kozen wij The golden age of ragtime. Op deze plaat (waarvan wordt gezegd dat het geen HiFi is, maar zeker niet in een verzame ling mag ontbreken) opnamen van pianorollen. Van die leuke, afgebeten klanken uit een elek trische piano. Van emotionaliteit is geen sprake, de nummers wor den uiteraard keurig noot voor noot gespeeld. Het is bij zonder leuk op die manier een nummer als de "Black and Whi te Rag" te horen spelen. Jam mer ls het natuurlijk wel, dat de hoes geen enkele informatie geeft over waar deze rollen van daan komen en wie ze ooit nog wel eens gespeeld zou kunnen hebben. LIGHTNIN' SLIM "London Gumbo" Otis Hicks (zang, gtr), Laurie Garman (mondor gel), Pete Wing field (p.). Rick Hayward (gtr), Paul Butler (gtr), Kenny Lamb (dr), John Best (b.). Will Thake (mondorgel). Mik Vernon (dr), Dick Parr (ts en bs), Cecill Mo trp), Roger Brooks (trb Blue Horizon 2931 001 S per. 21 r. De in 1915 in St. Louis geb ren Otis Hicks, die als Light nin' Slim door het muzikale le ven gaat, leefde tot 1950 in dr schaduw. In het begin van dr jaren vijftig werd hij opgemerk door iemand van Excello er maakte zijn eerste plaat-opna men. Sindsdien ls deze blues man meer en meer in de be langstelling gekomen, ook al om dat hij nogal wat mensen dee denken aan de grote Llghtnir Hopkins. En dat niet allee om zijn naam In het voorjae van dat jaar toerde hij doo Engeland en producer Mike Ver non nam de gelegenheid te baa een LP op te nemen. Slim (of Hicks) weet het bij zonder leuk te brengen. Nergens laat hij je vergeten dat hij ei genlijk blues brengt, maar het wordt net allemaal genoeg door spekt met rock 'n roll om ook voor heel ander publiek dan doorgewinterde jazz-fans aan vaardbaar te zijn. Voor menser die achtergrondmuziek zoeker is het niet zo geschikt, maa om naar te luisteren, echt naa te luisteren, is het erg fijn. Voor al 'I got a little woman" k^* mU erg bekoren. P.7 Concertgebouw: 19 Jan. 20.15 uur Rotterdams Philharmonisck Orkest oJ.v. Jean Four net mjn.v. Ruggiero Ricci viool; 20 Jan 15 uur London Philharmonic Orchestra o.l.v. Bernard Haitink, 20 1an. 20.15 uur Nederlands Kamerorkest oi.v. David Zinman m.m.v Nederlands Blazersensemble, 21 Jan. 14.15 uur Concertgebouworkest o.l.v. Hans Vonk mjn.v. Theo Olof, viool, 23 Jan. 20.15 uur Neder lands Studentenorkest o.l.v. Jan Brussen, 25 Jan. 20.15 uur Wilhelm Kempff, piano; 26 Jan. 20.15 uur Ten Years After, 27 Jan. 15 uur Radio Philharmonisch Orkest o.l.v. David Atherton; 21 Jan. 20.15 uur Margareth May, piano; 22 Jan. 20.15 uur Nina Deutsch. piano. 24 Jan. 20.15 uur Hiroko Nakamura, piano. Shaffy Theater: 19, 20 Jan. 19 uur Centrum ontmoetingen met Theater, 19, 20 Jan. 24 uur DJatz met de eenakters „De bokser" en „Karei en Herman", 22 Jan. 20.30 uur Popconcert van The Woods Band, 26 Jan. 19 uur Circusweekeinde met Circus Piste en Circus Elleboog. Klein Bellevue: t.e.m. 21 Jan. 20.30 uur Het Krisiskabaret „Nu en andere grappen", m.m.v. Rose Thesing, Lars Boom, Ellds v. d. Meu- len, Jan Willem Blomnaert, 23 t.ejn. 28 Jan. 20.30 uur Kabaret Glimlach mjn.v. Gerard Elschot, Louis Engels en Kees Haagen. Stadsschouwburg: 19 Jan. 20 uur Nederlandse Operastichting met „Erwartung" Blauwbaards Burcht. 20 Jan. 20.15 uur, 21 Jan. 13.30 uur De Vossejaoht, 21 Jan. 20.15 uur De Meid, 24 Jan. 20.15 uur Amsterdams Toneel met „Schuld en boete" ook van 25 t.ejn. 27 Jan. 20.15 uur. Nieuwe de la Mar-theater: t.ejn. 22 feb. di., wo., do. 20.15 uur Fons Jansen met zijn cabaretprogrammó. „Kwartetten", t.ejn. 24 feb. vr. en zat. 20.15 uur Wim Kan en Corrie Vonk met hun nieuwe ABC-cabaret, aan de vleugel Ru van Veen. Theater Tingel Tangel: t.ejn. 31 Jan. 20.30 uur beh. ma. „Hoera we leven nog" met Sieto en Marijke Hoving. De Koopermolen: dag. beh. ma. en di. 19 uur Cabaret met Henk DEN HAAG Congresgebouw: 19 Jan. 20.30 uur Residentieorkest o.l.v. Willem van Otterloo mjn.v. Hans Richter Haaser, piano, 20 Jan. 20.30 urn- Nederlands Studentenorkest, 22 Jan. 20.30 uur Nederlands Kamer orkest o.l.v. David Zinman mjn.v. Nederlands Blazersensemble, 25 jan. 20.15 uur Joegoslavisch Danstheater. HOT-theater: 19, 20 Jan. 20.30 uur Haagse Comedie met „Eind spel", 21 Jan. 20.30 uur Arca-theater uit Gent met „Anna Lusa", 23 Jan. 20.30 uur Rotterdams Danscentrum, 24 Jan. 20.30 uur Haagse Comedie met „Wachten op Godot", 25 Jan. 20.30 uur Haagse Come die met „Eindspel". Circus-theater: 20 uur 29 t.ejn. 31 Jan. Optreden van Toon Her mans. Theater Pepijn: 19, 20, 26, 27 Jan. 20.30 uur Cabaret „In de Twij felaar" met „In voorarrest", mjn.v. Louis Kockelmann, Loes Vos en Bert Nicodem. Kon. Schouwburg: 19 Jan. 20.15 uur Haagse Comedie met „Knecht van twee meesters", 20 Jan. 20.15 uur Toneel „Polonaise", 21 Jan. 14.00 en 20.15 uur. Toneel: „De drie zusters"; 22 Jan. 20.15 uur Ned. Danstheater; 23 Jan. Libelei, 24 Jan. 20.15 uur „De Vossejacht", 25 Jan. 20.15 uur Toneel: „Polonaise". Diligentia: 19, 20 Jan. 20.15 uur, Paul van Vliet met zijn one-man- show „Noord-West"; 21 Jan. 14.30 uur Michel Block, piano; 21 Jan. 20.00 uur Hofstad Jeugdorkest, 25 Jan. 20.15 uur Nina Deutsch, plano. ROTTERDAM De Doelen: 19 Jan. 20.15 uur London Philharmonic Orchestra oi.v Bernard Haitink; 20 Jan. 15.00 uur Rotterdams Philharmonisch Or kest oi.v. Jean Fournet mjn.v. Abbie de Quant, fluit, Edward Wit- senburg, harp, Gerrit Oldeman, altviool, 21 Jan. 20.15 uur Optreden van Juliet Gréco; 23 Jan. 20.15 uur Wilhelm Kempff, piano, 24 Jan 20.15 uur KCOV Halleluja mjn.v. Rotterdam^ Philharmonisch Or kest oi.v. Jan Eelkema m.m.v. Nelly van der Spek, sopraan, Frieda van Engelenburg, alt, Anton van Trommelen, tenor, Henk Smit, bas en Tijn van Eijk, orgel. Grote Schouwburg: geen voorstellingen. Rotterdamse Schouwburg: 19 Jan. 20.15 "uur „De man, het beest en de deugd"; 20 Jan. 20.15 uur Rotterdams Toneel met „Liebelei" 21 Jan. 20.15 uur Nederlands Kamerorkest, 24 Jan. 20 uur Neder landse Operastichting met „Erwartung" Blauwbaards Burcht. 2b Jan. 20.15 uur IPDe man, het beest en de deugd". 26, 27 Jan. 20.lt uur Rotterdams Toneel met „Liebelei". Piccolo-theater: 19 Jan. 20.15 uur Rotterdams Danscentrum mei „Oog op de dans" en „De danser", 20 Jan. 20.15 uur Piccolo-produk- ties met „Rosa", 23 t.ejn. 27 Jan. 20.15 uur Nieuwe Komedie mei „Hutspot". Sportpaleis Ahoy: 18 t.ejn. 23 Jan. Wielerzesdaagse, 25 t.ejn. 3: Jan. 20.00 uur Russisch staatscircus.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 15