KVP zit in de tang tussen PvdA en VVD merika eer terug aar trein Woord hitparade taboe in Parijs Rechercheteam voor KOCES ROND DE NTAGON PAPERS AN START GEGAAN 'De Pompelmoes' locomotieven worden weer van stal gehaald Estein terug r Der Spiegel Een bank, die er ook voor zomervakanties is - |ERDAG 18 JANUARI 1973 PAGINA II ADVERTENTIE n. onlangs een vriend in jton vroeg mij te ontmoeten Union Railway-Station bij inkomst uit Boston was hij omdat hij in zeventien Jaar gekend die daar per riveerde. loorwegrevolutie" zoals de die er de leiding van heb- omwenteling ten gunste treinvervoer plegen te noe- begonnen toen de Amtrak 1971 de leiding kreeg van het hele land omvattende pervoer, voor passagiers. De is een half officiële maat- aan het hoofd waarvan Nixon acht directeuren en de spoorwegmaatschap- te. De regering betaalt de sppijen voor het laten lo de treinen en voor het ge- ade spoorlijnen. 3 Jaar mei toen alles nog in particuliere handen pmp het reizen per trein in a nihil, in een sfeer van laillissement en schandalen, die in 1929 nog 77 procent a van alle passagiers die openbaar vervoer gebruik hadden in 1970 nog maar at van dit aantal reizigers luchtvaartmaatschappij en och van 73 procent meester maar 87 procent van alle tussen steden geschiedde rttouliere ento's. Er werden ictles ondernomen uit zorg nemende milieuvervuiling en opstoppingen op de weg en mde kosten van de aanleg en en vliegvelden. uw [en passagiersrijtuigeu en flNGTON" De Amerikanen overwegen de komende vier jssen Boston, New York en Washington tremen te laten die 240 kilometer per uur kunnen rijden. Tegen 1986 zul- treinen komen, die een snelheid van 640 kilometer per innen halen. En, afgezien van deze plannen, valt er in de Staten een herleving van het reizen per trein te con- - Rudolph Augstein heeft officieel bekend gemaakt, mandaat als lid van de Ese Bondsdag neerlegt. De ld- rolksvertegenwoordiger geeft voorkeur aan terug te keren oude functie van hoofdredac- 3 het weekblad „Der Spiegel", hij tevens de oprichter en s. door zijn partijgenoten van shem kwalijk genomen, dat parlement reeds twee maan- ïijn verkiezingen verlaat, voert daarvoor ter verkla- tot voor kort niet te heb- wten, dat een collega-hoofd- van „Der Spiegel" ,Gün- voor een hoge ambtelijke mu worden uitverkoren. In #dt als zeker, dat Gaus de diplomatieke vertegenwoordi- Bondsrepubliek in Oost- tordt. eerder had Augstein meege- het lidmaatschap van de onverenigbaar te achten hoofdredacteurschap. Uit ndpunt heeft hij nu na een gesprek met de FDP-voor- Mer Scheel, de consequen- foöcen. lokomotieven zijn thans opnieuw ingericht. Nieuwe rijtuigen met air conditioning zijn aangekocht. Reis gidsen heeft men handiger gemaakt. De maaltijden in de rijtuigen zijn verbeterd en de prijzen van de kaartjes verlaagd. Een opvallend succes is de geheel elektrische Me- troliner-dienst tussen Washington en New York, elk uur van's och tends zes uur af. Op alle lijnen is het reizen in het eerste jaar van de .revolutie toegenomen met 13,7 pro cent. In dezelfde periode waren de verliezen van de Amtrak meer dan 487 miljoen dollar, maar men hoopt toch eens winst te behalen en de voortekenen daarvoor zijn niet on gunstig. Bijvoorbeeld: de helft van de bevolking van Amerika heeft nog nooit in een vliegtuig gezeten en 20 procent bezit geen auto. Gezien de toenemende opstoppingen op de we gen en In de lucht meent de Am trak, dat het aantal potentiële treinreizigers zal moeten groeien. En met nieuwe snelle lokomotieven verwacht de Amtrak behoorlijk te kunnen concurreren met de lucht vaart, op trajecten tussen de 320 en 480 kilometer, in aanmerking ne mend het vervelende gedoe om naar een vliegveld te komen en er goed en wel te vertrekken en het rond vliegen boven die velden aan het eind van een vlucht eer men kan landen. Hotel Over middelgrote afstanden be spaart het reizen in een comfortabel Bonn protesteert De Westduit- se regering heeft gisteren scherp ge protesteerd tegen het neerschieten van een Jeugdige Oostduitser die probeerde naar de Bondsrepubliek te ontvluchten. Het ministerie van Interduitse betrekkingen veroordeel de het gebruik van wapens, met na me van automatisch werkende ma chinegeweren, aan de grens. De man werd dodelijk getroffen door tien metaalsplinters uit een onbemand wapen in de grensstrook van Uelzen in Neder-Saksen. Hij overleed kort daarop in een Westduits ziekenhuis. Olifanten op hol Rondtrekken de op hol geslagen kuddes olifan ten terroriseren dorpsbewoners in het heuvelland bij Sri Lanka, zo melden berichten die Colombo giste ren hebben bereikt. Volgens de poli tie heeft een kudde van ongeveer 40 olifanten op een boerderij bij de stad Mihlntale een Jongeman die ze pro beerde weg te Jagen doodgetrapt. Toonzalen vernield In Madrid hebben groepen Jongelui vernielin gen aangericht in toonzalen van de Amerikaanse autofabrieken Chrys ler en General Motors. Zij gebruik ten daarbij o.a. explosieven. Voordat de politie ter plaatse was waren de daders al verdwenen. Baby van veertien pond Een 37- jarige moeder van vier kinderen in Arequipa in Peru heeft het leven ge schonken aan een baby van veertien pond. De verlossing had door mid del van de keizersnede plaats. Op 4 Januari was in de hoofdstad van Peru, Lima, ook al een reuzenbaby van zelfs iets meer dan veertien pond geboren. slaaprijtuig een zakenman tijd en hotelkosten. Ten aanzien van lange reizen, bijvoorbeeld naar Californië en Florida, wü men enthousiastelin gen, toeristen en vakantiegangers aantrekken, die het reizen per spoor over duizenden kilometers als een soort van cruise te land zullen be schouwen. Zelf heb ik de proef genomen met de resultaten van de Amtrak-revo lutie door de 730 kilometer van Boston naar Washington, per trein te reizen, waarbij New Yoric bijna net halverwege ligt. Aan heit loket in het haast verlaten station van Boston kocht ik een enkele reis voor het negen uur durende traject van de Southern Crescent voor de prijs van (f 68,6) 7 ongeveer de helft van de kosten van een vliegbiljet. De rijtuigen waren oud, maar aardig opgeknapt en confor- tabel, met achteroverleunende stoe len en bankjes voor de voeten. In de ouderwetse, maar gezellige res tauratiewagen aten wij een maal tijd, bestaande uit soep, geroosterde kalkoen-sandwich met gedroogde en gebakken schijfjes aardappelen, sla en ingemaakt zuur, tapiocapudding en koffie, alles voor 5,65). Het damestoilet, aldus mijn vrouw, was bijzonder netjes uitgerust met drie kleedtafels en stoelen. Op de terugreis per Metrollner naar New York en vandaar per turbo- trein naar Boston gebeurde meer dan op de heenreis. Het duurde een halfuur om kaarbj es dn Washington te kopen omdat een struise dame uitlegde, dat zij een dubbele reser vering wilde voorkomen en daarom haar reservering van Newyork uit bevestigd wilde zien. Het duur de een half uur eer zij telefoonverbin ding met New York had (het Ame rikaanse telefoonsysteem Is niet be paald het beste ter wereld). Het kaartje was duurder op deze super- treinen t 113,75) in plaats van (f 69,87). Het was een makkelijke plezierige en punctuele reis. De Metrollner deed de 368 kilometer tussen Wash ington en New York in drie uur. Het kostte ons echter meer dan een uur in plaats van de normale vijf tien minuten om door de verkeer sopstoppingen van New York naar het Pennsylvania station te komen. De hypermoderne tuTbotredn met waarnemingskoepels dan het eerste en ter laatste rijtuig zag er mooi uit. maar helaas was dat niet het geval met het seinsysteem. Op één traject werden we 35 minuten opge houden, omdat de seinen niet goed functioneerden. Een conducteur zei: „U moet de reis plezierig vinden wanneer alle seinen goed werken". Toen de trein zijn snelheid ver hoogde om de verforen tijd in te halen schudden onze zitplaatsen heen en weer en we werden door elkaar geschud erger dan in een vliegtuig dat met hevige remous te kampen heeft. Het voedsel leek dit maal pas uit de diepvries te zijn gehaald, want het vlees op onze sandwiches zaten nog vol ijskristal len. Ook in EngelancL doet men alles erm de trein weer aan trekkelijk te makenge tuige deze nieuwe super snelle trein. Toen Toen we in Boston uitstapten wa ren we in vijf minuten thuis. Maar de Amtrak heeft gezegd dat de „re volutie pas begonnen is en dat de mensen geduld moeten opbrengen. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Een zomervakantie boeken is een kwestie van vertrouwen. Verstandige mensen doen dat tegen woordig bij hun bank, de NMB. Omdat je daar meteen alle kaarten in één hand hebt. Niet alleen deskundig advies voor 'n reis, waar solide organisaties als Hotel plan en Fit achterstaan. Ook nuttige en nodige dingen als vreemd geld voor onderweg. Reischeques voor als-je-er-bent. Een reis verzekering en annulerings verzekering, voor de zeker heid. Of de huur van 'n safe, om kostbaarheden een veilig onderdak te geven. Prettige zomervakantie! Vlieger ongedeerd kledillgdief Stalld! Taalzuivering in Frankrijk PARIJS (AP) De Franse rege ring is een campagne begonnen om Engelse woorden uit de Franse taal te zuiveren. In het officiële Frans zullen voortaan anglicismen als "hit parade" en "tanker" als ongewens te vreemdelingen worden geweerd. Een terminologie-commissie, die in 1970 door de vroegere premier Jacques Chaban-Delmas werd in gesteld, maakte bekend 350 Franse woorden te hebben gevonden ter vervanging van de Engelse termen, die de Fransen tot dusverre ge bruikten om de leemten in hun eigen taal op te vullen. Verplicht In de regeringscourant werden de ze woorden ter stichting van de na tie gepubliceerd met de vermelding dat hun gebruik in regeringspubli caties voortaan "verplicht" gesteld zal worden. De commissie beveelt bovendien de rest van de bevol king ten zeerste aan deze woor den eveneens in zijn taalgebruik op te nemen. Deze poging tot taalzui vering, die met de intellectuele ze gen van de Academie Frangaise n; ondernomen, schijnt onderdeel te vormen van het streven van de re gering om te bewijzen dat het Frans kan worden aangepast aan de eisen van de moderne technologie. Boven dien schijnt het "taai-edict" een linguïstische steun te zijn voor de te verwachten verdringing van het Frans door het Engels als belang rijkste taal in de Europese Gemeen schap. De commissie richtte zijn zuive- ringsstreven allereerst op het Jar gon van de "showbusiness" de tele visie, het vervoerswezen en de ruimtevaart. Later zal het spraak gebruik in de wereld der financiën, sport, computers en het toerisme worden gezuiverd. ,Starfighter' verongelukt DEN HAAG (ANP) Vanmorgen omstreeks elf uur is bij Afferden in noord-Limburg een „Starfighter" van de vliegbasis Volkel verongelukt. De bestuurder van de straaljager heeft het vliegtuig door middel van de schietstoel verlaten. Hij is onge deerd. Het toestel zelf is bij Afferden op de grond terecht gekomen. Het heeft daar, voor zover bij de lucht macht bekend, niemand getroffen en geen grote schade veroorzaakt. •fr VOLLEYBAL Bekkerveld heeft in Heerlen een nederlaag ge leden tegen Wdslau. De Poolse for matie won deze eerste wedstrijd voor de tweede ronde van het toernooi om de Europese volleybalbeker met 2—3. Tweehonderd miljoen inwoners India lijden onder grote droogte NIEUW DELHI (Reuter) De minister van Voedselvoorziening en Landbouw in India, Fachroeddin All Achmed, heeft bekend gemaakt, dat ongeveer 200 miljoen mensen in In dia door de droogte zijn getroffen Doordat vorig Jaar de moessonre gens uitbleven heeft de oogst hieron der geleden en is er schaarste ont staan in veertien van de eenentwintig staten van het land, zo heeft de mi nister op een persconferentie in Nieuw Delhi onthuld. De regering van India heeft vol gens de minister ongeveer twee mil joen ton graan gekocht uit de Ver enigde Staten, Canada en Argentinië en de eerste zending wordt in de eerste week van februari verwacht. TIEL Justitie en politie in het hele land beraden zich over de vor ming van een speciaal recherche team dat de groeiende reeks groot scheepse diefstallen van bontmantels, suèdejassen en andere dure kleding stukken moet bestrijden. Vorig Jaar is in ons land voor vijf miljoen gulden aan kleding gestolen. Dit Jaar is er al voor een miljoen verdwenen. Volgens de politie lykt het erop, dat er een zeer goed georganiseerde ben de aan het werk is. Het aantal in braken in warenhuizen en mode- en textielzaken is de laatste tUd voor al opvallend groot in de Betuwe, het Land van Maas en Waal, Brabant, Oost-Zeeland en Noord-Limburg. In Hillegom heeft de rijkspolitie Ander adres vervolgings slachtoffers In het artikel van zaterdag Jl. over de mogelijkheden om in aan merking te komen voor een uitke ring volgens de wet vervolgings slachtoffers is een onjuistheid ge slopen. Het adres waaraan verzoe ken om inlichtingen en uitkering schriftelijk moeten worden ge stuurd, is Churchillaan 362 in Rijs wijk. VOETBAL In een wedstrijd voor de voorronden van het wereld kampioenschap heeft Spanje in Athene met 32 gewonnen van Grie kenland. De stand luidt nu in groep 7: Spanje 2 1 1 0 3 54 Zuidslavië 2 1 1 0 3 3—2 Griekenland 2 0 0 2 0 24 voor meer dan een ton aan gestolen kleding achterhaald. Vier personen zijn aangehouden verdacht van he ling. In Venlo zijn ook drie vermoe delijke helers gearresteerd. Daar werd voor twee en een halve ton aan kle ding terug gevonden. De politie is ervan overtuigd dat veel van de gestolen textiel naar Bel gië wordt gesmokkeld. HUIZEN IN CASTRICUM WORDEN NIET VERKOCHT CASTRICUM (ANP) De zesen twintig huurders van de eengezins woningen aan de Lindelaan en de Lijsterbeslaan in Castricum hoeven hun huizen niet te ontruimen of te kopen. De eigenaar, de heer Olen, is naar aanleiding van berichten in de pers teruggekomen op zijn beslis sing de huizen te verkopen voor prij zen, variërend van 48 tot 60 mille. De bewoners hadden de eerste rech ten, maar als ze him huis huur ongeveer 100 gulden per maand niet kochten moesten zij er binnen drie tot zes maanden uit. De bewoners oeschikten in de meeste gevallen niet over het gela om de huizen te kopen, zodat de beslissing van de eigenaar in de meeste gevallen op gedwongen ont ruiming neerkwam. B. en W. van Castricum konden aan de zaak niets doen, omdat in de gemeente de hu ren geliberaliseerd zijn. Het gemeen tebestuur zag het somber in, wat betreft vervangende woonruimte voor de gezinnen. Na een gesprek met ae burgemeester van de stad en onder invloed van de publikaties schortte eigenaar Olen de hele zaak echter op. ADVERTENTIE Sommige charmante dingen J^Vr0e^2% er nog steeds. Onderdak voor ANGELES (Reuter) Na is gisteren in Los Ange- proces rond de zogenoemde Ï°Q Papers" begonnen tegen Daniel Ellsberg en de Anthony Russo die worden Bd van het ontvreemden [Wen aan de pers van een geheime studie over de Vietnam. ^oklager David Nissen zei ^en ingaan op de vraag of &ïffiese ooriog ten rechte ol j^hte wordt gevoerd. Ook wil togaan op de vraag of de ['■iogspolitiek van de regering onjuist was en of de docu- zeer geheim waren ge- dat zij regeringseigen- [*ren en betrekking hadden op "Motieven zijn geen excuus voor gedrag". Ellsberg en Russo waren in dienst van de Rand Corporation die destijds een belangrijk aandeel had in het onderzoek naar de rol van de Vere nigde Staten in de Vietnamese oor log. Het onderzoek werd gedaan on der auspiciën van het ministerie van Defensie (Pentagon) in Washington. Toen de documenten in 1971 door de New York Times en andere bla den werden gepubliceerd, baarden zij groot opzien in de wereld. Het proces is zes maanden vertraagd waarin onder meer de oorspronke lijke Jury werd ontslagen en een nieuwe moest worden gekozen. Als Ellsberg en Russo aan alle tenlasteleggingen schuldig worden bevonden kunnen zij elk tot 115 Jaar gevangenisstraf worden veroor deeld. In de rechtszaal zaten veel leden van radicale groepen en oor logsveteranen in hun gevechtskle- ding. LEIDEN Goedkeuring is ver kregen op het plan voor de bouw te gen de tweede openbare lagere school in het Morskwartier van een openbare kleuterschool, bestaande uit drie werklokalen en een speel lokaal. Het is de definitieve huis vesting van de openbare kleuter school "De Pompelmoes". B. en W. zullen de raad een krediet vragen van f 766.000. De kleuterschool is evenals de lagere school ontworpen voor se mi- permanente bouw. In verband hier mee dient de bouw van de kleuter school onderhands te worden opge dragen. Een krediet van 5000 wordt ge vraagd voor het inrichten van een eenvoudig prakticum voer natuur- en scheikunde in het handenar- beidlokaal van de afdeling voortge zet buitengewoon onderwijs van de openbare LOM-school "De Twee Sleutels". DEN HAAG De KVP-fractie in de Tweede Kamer zit vandaag in de tang tussen VVD en PvdA bij het beraad over de varianten voor een extra-parlementair kabinet. VVD-fractieledder Wiegel ziet alleen mogelijkheden voor een kabinet van confessionelen en liberalen, eventu eel aangevuld met geestverwanten van DS'70. Maar als er tussen KVP, ARP, CHU, WD en eventueel DS'70 op extra-parlementaire basis over eenstemming wordt bereikt vindt Wiegel het gewenst na te gaan of via programma-afspraken met de fracties niet een gewoon parlemen tair kabinet is te vormen. "Dat biedt meer zekerheid", vindt Wiegel, Bovendien heeft de WD- fractieleider gedreigd met een motie van wantrouwen tegen een kabinet met uitsluitend confessionele be windslieden. Van de andere heeft PvdA-fractieleider Den Uyl de KVP geen enkel zicht gegund op een con fessioneel progressieve samenwer king. Hooguit «vil hij enkele plaatsen in zijn minderheidskabinet inruimen voor niet al te veel op de voorgrond tredende confessionelen. Maar het regeringsprogramma moet geënt zijn op het akkoord dat PvdA, D'66 en PPR voor de verkiezingen hebben :en. AR-fractieleider Biesheuvc eft dit "aangeklede" schaduwkao .iet gisteren afgewezen Aangenomen moet worden, dat dit is gebeurd in overleg met de confes sionele partners CHU en KVP. Als de KVP niettemin weigert te kiezen voor voortzetting van de sa menwerking met de VVD (Wiegel zei Den Uyl na, dat het uur van de waarheid voor de KVP is aangebro ken) resteert de mogelijkheid van een confessioneel kabinet op extra parlementaire basis, dat passieve steun krijgt van de progressleven. In een geheim overleg tussen Den Uyl en informateur Ruppert zou de ze variant zijn besproken. Het is de enige manier die Den Uyl wist om rechtstreeks invloed op het rege ringsbeleid te krijgen nu het progres sieve minderheidskabinet van PvdA, D'66 en PPR geen levenskans wordt gegund. Het voortdurend pogen van Ruppert een brug te slaan tussen confessione len en de progressleven Irriteert VVD-fractievoorzitter Wiegel nog al. Hij zou straks een voortzetting van het afgebroken overleg over een her stel van de "oude vijf" liever aan een andere informateur overlat°n. Voor vrijdagavond 12 uur dienen de fracties schriftelijk hun mening over de mogelijkheden over een extra parlementair kabinet aan de infor mateur kenbaar te maken.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11