t.K. KERK HEEFT DE 1EESTE CONFLICTEN Iet ware verleden van Vietnam (I) Lezers schrijven ERK EN STAAT IN HONGARIJE ZURE VRAGEN" Tweehonderdmiljoen bijbels in omloop jjjjJysPA* lAG 16 JANUARI 1973 i jen de Hongaarse Hervormde Kerk en de Nederlandse listische kerken bestaan oude historische banden. Al g nam het Calvinisme naast het Lutheranisme in het i fdzakelijk r.-k. Hongarije 'n zeer duidelijke eigen plaats vaardoor het een voor een Oosteuropees land unieke •Kjke ontwikkeling doormaakte. de kerkelijke ontwikkeling on- tegenwoordige communistisch beeft haar eigen, van die in 15 9( jere communistische landen ver »de, kenmerken. De naar 7 9 Bh model in alle communistl- Vaten doorgevoerde scheiding m staat betekent hier elders, dat de kerken vrij Itigen leven mogen leiden. jntrole is integendeel in Hon- grootste kerk, de RK Kerk, die et minst verdraagt, heeft dan Ie meeste conflicten met de Bekend is de kwestie-Minds- Toen na lange en taaie gêhei- derhandelingen de kardinaal in uit Hongarije naar Oostenrijk Êken was, verbeterde het kli- enigszins. In vier van de elf te diocesen konden bisschoppen md worden, in zes andere zijn Btures of ter vervanging van voorlopige bestuurders be- Er is echteer een groot pries- 3 •Lrt, niet alleen door natuurlijk ook door het weigeren 8r Aeidsvergunnrngen aan pries- regering. Bovendien ma- geestelijken als gevolg totaal andere beoordeling van moeilijke arbeids- ndigheden in een communisti- rereld èn tengevolge van de vra- naüe door het tweede Vatakaans LI] Se aan de orde gesteld zijn, een IV door. irotestantse kerken, t.w. de Her- Ie Kerk, de Lutherse Kerk en inere protestantse kerken, heb- oi goede verstandhouding met at. Vooral van de Hervormde tan men zeggen, dat ze het e regiem een goed hart toe- al geldt dat 51 meer voor de kerkleiding dan voor de predikanten en de gelovigen, waar door er soms sprake is van een ze kere vertrouwenscrisis tussen de kerk leiding en de dominees met hun ge meenten. De episcopale organisatie, van de Hongaarse Hervormde Kerk leiding eigenmachtig predikanten draagt bij tot de verscherping van eventuele conflicten, omdat de kerk- kan overplaatsen, die het regiem on welgevallig zijn. De genoemde sympathie voor de tegenwoordige regering heeft histo rische wortels, in zoverre, dat de her vormde kerk in de voorste gelederen stond bij de opstand tegen het rJc Oostenrijks gezag in de vorige eeuw en ook daarna steeds een zwak ge lild heeft voor iedere niet r.k.-re- gering. De contacten met de R.K. Kerk zijn, in overeenstemming met deze geestesgesteldheid, koel, wat de regering zeker niet onwelkom is. Tussen de protestantse kerken on derling zijn de verhoudingen goed. De kleinere protestantse geloofsge meenschappen zijn op wens van de regering verenigd in een Raad van vnije kerken, omdat een communis tische regering liefst te maken heeft met voor haar overzichtelijke orga nisaties, die in tegenstelling tot losse, zelfstandige groepen of gemeenten, door haar makkelijker onder contro le gehouden kunnen worden. De staat bepaalt, waar, wanneer en hoe vaak bijbelkringen, gebeds bijeenkomsten enz. gehouden mogen worden. Dit leidt vanzelfsprekend er toe, dat men het geestelijk honger- rantsoen aanvult door het houden van „illegale" bijbelkringen. Godsdienstonderwijs is toegestaan, maar er wordt druk op de ouders uitgeoefend om hun kinderen er niet naar toe te sturen. Predikanten heb ben een arbeidsvergunning van de staat nodig, ook theologiestudenten moeten door de staat geaccepteerd zijn. Voorde bezetting van lagere kerkelij ke ambten is sinds kort geen staats- toestemming meer nodig, maar voor hogere kerkelijke functies moet men voorafgaande officiële goedkeuring hebben. Eenmaal per maand worden kerk diensten over de radio uitgezonden en vorig Jaar is er een serie van acht t.v.-programma's over de bijbel uitgezonden om de kijkers te infor meren over de inhoud, de betekenis, de invloed en het sociaal en politiek belang ervan door de eeuwen heen. Onder de medewerkers waren rk., protestantse en Joodse geleerden. De regering tracht echter de religi euze invloed ln het leven van de bur gers zoveel mogelijk terug te drin gen door alternatieve ceremoniën in te voeren in plaats van de kerkelijke plechtigheden. Voor huwelijksslui tingen kan men b.v. terecht in de staatsfamiüe-instituten en ook de be- Gift president Heinemann voor anti-racisme President dr. G. W. Heinemann van West-Duitsland, die protestant en kerkelijk en oecumenisch meelevend is, heeft uit persoonlijke middelen 'n bijdrage gegeven aan het speciale fonds van de Wereldraad van Ker ken ter bestrijding van het racisme. Hij is het tweede staatshoofd die dit doet. Koningin Juliana verschaf de 't fonds in 1971 een aanzienlijke gift. Bij een bezoek aan Genève onder streepte President Heinemann, dat het fonds een tot nu toe ongekend „leerproces" op gang gebracht heeft: „Christenen in heel de wereld zien zich gedwongen zich kritisch te be zinnen op hun betrekkingen met on derdrukkers en onderdrukten". grafenis wil de staat graag met eni ge plechtigheid omgeven. Het mees te succes hebben deze pogingen nog bij de trouwlustigen. Toch schrijft men zelfs van regeringszijde het hand over hand toenemen van de echtscheidingen voor een belangrijk deel toe aan het losser worden van de religieuze bindingen. Toch zou een scheef beeld van de positie der kerken ontstaan als deze uitvloeisels van de principieel nega tieve waardering van kerk en gods dienst door het communistische re giem niet met meer positieve feiten werden aangevuld. De kerken krij gen financiële steun van de regering voor zover en zolang als ze niet vol doende eigen inkomsten hebben (over het hoelang wordt druk onder handeld). In 1970 na de overstro mingsramp ontvingen ze zowel van de staat als uit het buitenland hulp. Ook overigens mogen ze buitenland se steun aanvaarden. Zo kon de Her vormde Kerk nog kort geleden een met Nederlandse steun gebouwd huis voor gehandicapte kinderen openen. Er worden kerkelijke en theologische tijdschriften uitgegeven en bijbels zijn voor de kerken ver krijgbaar. Officiële oecumenische contacten met het buitenland, ook het westelijke buitenland, zijn tal rijk, al wordt er van hogerhand scherp toezicht op gehouden, waar voor men de kerk zelf ook inscha kelt. De staat stelt er prijs op, dat de kerken met hem samenwerken op de daarvoor geschikte terreinen Daarom wordt deelname aan de Praagse Vredesconferentie en ande re Oosteuropese vredesbewegingen zeer gestimuleerd. In het algemeen geeft de regering graag blijk van een tolerante houding tegenover de kerk en is zelfs bereid, daarvoor een campagne van Billy Graham in Boe dapest toe te staan. Men zou kunnen zeggen, zoals een Duits tijdschrift onlangs deed, dat het regiem pro beert het einddoel: de atheïstische staat, door een langdurige coëxis tentie-strategie te bereiken. Bij de Lutherse kerk in Rome, in de Amerikaanse staat New York, is 'n bord geplaatst met het vriende lijk verzoek tijdens de kerkdiensten geen motoren van .^neewwmobielen" te laten draaien Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen te Akkrum, T. J. de Heer, kandidaat te Utrecht: Bedankt voor Nijkerkerveen, G. H. van Kooten, te Delft. Geref. Kerken Beroepen te Metslawier, J. S. R. Lanser, kandidaat aldaar die dit be roep heeft aangenomen: te Tiel, dr. D. van Swighem, te Amsterdam: te Barchem, A. C. van Nood. te Vel- Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Rotterdam H. W. Eerland. Geref. Gemeenten Bedankt voor Elspeet en Wage- ningen, P. Blok, te Dirksland: voor Zwolle, J. van Haaren, te Amers foort: Beroepen te Rotterdam, A. M. den Boer, te Ridderkerk. BRUSSEL (ANP) Over de ge hele wereld zijn er momenteel 200 miljoen bijbels verspreid. In 1980 zullen er ongeveer 1600 miljoen men sen (dat is dan een derde van de we reldbevolking) kunnen lezen. De helft van de mensen zal dan Jonger dan 20 Jaar zijn en 600 miljoen Jonge ren zullen dan lager of secundair on derwijs volgen. Deze cijfers heeft het Belgisch Bijbelgenootschap bekend gemaakt, ter gelegenheid van zijn 25-Jarig bestaan. Het genootschap meent dat, reke ning houdend met het getal van de wereld bevolking en met het aantal mensen daarvan dat over enige Ja ren het lezen machtig zal zijn, de bijbelproduktie in de wereld nog op gevoerd moeten worden. Het genoot schap zal daartoe speciale acties Over de steun uit eigen land heeft t Belgische Bijbelgenootschap niet te klagen. De rond 50.000 Belgische pro testanten hebben vorig Jaar ruim 50000 gulden bijeen gebracht voor de bij belverspreiding en daarmee zijn ze althans voor dit doel de vrijge- i de wereld. Mgr Gijsen en diocesane raad ROERMOND (ANP) Bisschop Gijsen van Roermond heeft de diocesane pastorale raad van zijn bisdom opgeroepen voor een vergade ring op 20 Januari. Het is zijn bedoe ling zijn visie te geven op de posi tie van de diocesane raad en de wij ze van voortzetting van de werkzaam heden. Deze vergadering is de eerste na 6 mei vorig Jaar, toen de raad met 68 tegen 8 stemmen de .Proeve van een visie" van bisschop Gijsen heeft verworpen. Mgr. Gijsen zei toen „de raad heeft in meerderheid .meen" tegen mij gezegd". De agenda van de vergadering om vat ook: informatie over het werk van het kiescollege voor het lande lijk pastoraal verleg en over de werkzaamheden van de cen trale commissie van de dioce sane raad. dit blad van donderdag 11 en 12 j.l hebben zes ingezon ken plus één stuk van C. J. reel gestaan waaruit duidelijk velen het ware verleden ftetnam niet kennen: in al de kken had men het over Noord- im dat zijn buurland Zuid- pi im binnengevallen zou zijn en LI tuigt wel van een slechte ken- w VJet is namelijk één land. ware geschiedenis is zo: Indo- i was eerst gekoloniseerd door *f!ansen, die zich in 1954 hebben terug trekken. Op de inter- aale conferentie van Genève l ls toen bepaald, dat Indo- i geneutraliseerd zou worden, u bestaan uit drie onafhanke- staten: Vietnam, Laos en odja. Namens Vietnam heeft lint* één regering getekend, en stond o.l.v. Ho Tsji-miinh. Het (en is) één land maar, omdat antal officieren en manschap- met de Fransen had meege- Info, moesten zij zich in een be- zone terugtrekken in af- l van de mobilisatie van al- ijdkrachten, verkiezingen on- oezicht van een internationale ilssie en een "politieke rege- der vraagstukken door de lamezen zelf. genève is nadrukkelijk bepaald 6) "da/t de militaire demarca- i een voorlopige lijn is die in i geval mag worden geïnterpre teerd als een politieke of ter- We grens". Binnen twee Jaar het Vietnamese volk als één e' zijn toekomst hebben gere geld. Ook toen al hebben de Ver enigde Staten geweigerd de overeen komst te tekenen en hebben het door de demarcatielijn begrensde deel dat nu Zuid-Vietnam heet onttrokken aan Vietnam. Dit hebben ze gedaan omdat ze bang waren dat het volk voor het communisme zou kiezen. Vietnam, is economisch (grondstoffen) en strategisch (goede bases tegen Chi na) belangrijk voor Rusland en Chi na, maar vooral voor Amerika. Daarom heeft Amerika de voorlo pige zone bezet en dit is puur im perialisme, zoals dat past in het "spel" van de drie wereldmachten: Rusland Amerika en China, die de zaken regelenbuiten de bevolking Nederland-Vietnam en praat voort aan niet meer over Noord-Vietnam dat Zuid-Vletnam binnenvalt want t is één land: de "Demokratische Republiek Vietnam". WIM V. D. HULST, Sterrewacht 8, Leiden. Verleden (H) De laatste tijd verschijnen in dit blad geregeld (ingezonden) stukjes over Vietnam, waar een grote mate van onwetenheid aan de dag wordt gelegd. Hoe kan Je Noord-Vietnam nu in vredesnaam als invaller in ADVERTENTIE IJSHOCKEY o,m en in Indo-China is Amerika wat dat betreft verreweg de ergste. Ze proberen het wel mooi te laten lijken door „verkiezingen" maar die worden zo verricht door de CIA-mansen, dat ze een regime opleveren waar tweederde van de bevolking tegen is (er gaan zelfs geruchten dat Thieu een keer meer stemmen had gekregen dan er uit gebracht waren???) en dan kan men volgens mij niet meer van een de mocratie spreken. Iedereen die zegt dat de Amerika nen Indo-China beschermen tegen het communisme heeft gelijk maar dat doen ze zuiver uit eigenbelang en niet voor dat "arme" Zuid-Viet- namese volk want dat wil zelf kie zen en niet onderdrukt worden door de Amerikaanse indringers. Daarom vechten de Noord- en Zuidvietname- zen samen tegen de Amerikanen en het door de Amerikanen in stand gehouden, militaire, corrupte min derheidsbewind en dat kan ik geen TEGEN ■BURG TRAPPERS Jpe nat. nederl.JWOENSDAG A.S. WANG 20.00 UUR 1SN-LUIK |Pe nat. nederl.)/ ITTRUsi 'haag Atnkaarten kaarten van KloV7,50 m Woden ■df anken Maar niet alleen in Vietnam, ook in Laos en Cambodja (en in Grie kenland??) houden CIA-mensen en het Amerikaanse leger dergelijke bewinden in stand, tegen de wil van de bevolking in! Daarom is het niet gerechtvaardigd dat Amerika in Indo-China de economie ver store, moorden pleegt, grote delen van de bevolking tot vluchteling bombardeert om maar niet te spre ken van de totale verwoesting van deze landen: Laos, Cambodja en de Demokratische Republiek Vietnam. Als u deze landen en hun volke ren, die het slachtoffer zijn gewor den van het machtsspel van Rus land, China en Amerika, wilt steu nen (medisch) in hun strijd tegen het, in dit geval, imperialistische Amerika, stort dan geld op giro 1090400 tm.v. het medisch komité het zuiden beschouwen? (de heer De Leest en mevr. De Vreesen). Om dat te beweren moet Je wel erg weinig ovr deze zaak gelezen en nage dacht hebben! De heer Rotteveel 11-1-1973) vergelijkt zelfs het con gres van Wenen (1815) met de con ferentie van Genève. Dat gaat na tuurlijk helemaal niet op. Bij het congres van Wenen werd België aan Nederland toegevoegd (blijkbaar bestonden er al verschillen trissen deze beide gebieden). Bij de confe rentie van Genève werden er hele maal geen gebieden samengevoegd; maar ook niet gescheiden!! Indo- China is nl. gekoloniseerd geweest door de Fransen. Deze moesten ech ter in 1954 de aftocht blazen toen ze verslagen werden bij Dien Bien Phoe. Op de internationale confe rentie die volgde (in Genève) werd besloten Indo-China te verdelen in Laos, Cambodja en Vietnam; er was toen dus nog geen sprake van een verdeeld Vietnam. Ho Tsji-minh was de leider van Vietnam. In Viet nam waren echter nog enkele men sen voor de Fransen (voornamelijk soldaten die voor Frankrijk gevoch ten hadden). Deze moesten zich op een bepaald gebied terugtrekken. Maar de grens tussen dat gebied en de rest van Vietnam zou nooit als een politiek of territoriale grens mo gen worden gezien (artikel 6). Bin nen de tijd van 2 Jaar zou het leger gedemobiliseerd en verkiezingen uitgeschreven moeten worden, waar na de demarcratielijn opgeheven zou moeten worden. Het zijn toen de Verenigde Staten geweest, die geweigerd hebben de conventie te ondertekenen, en die uit "de voor lopige zone" een nieuwe vazalstaat hebben geschapen, met medewer king van hun "stadhouders" ln Saigon. Zij hebben dit gebied ont trokken aan Vietnam. In 1960 is te gen de toenmalige zuidelijke mili taire dictator Ngo Dinh-djem de re volutionair-patriottische opstand begonnen van het Nationaal Be vrijdingsfront (Vletcong) en deze zou in 19641965 hebben gezege vierd als anti-koloniale nationale bevrijdingsstsrijd, indien de Ameri kanen (die al voor miljarden aan wapens, financiële bijstand enz. hadden gezorgd, en voor 18.000 "mi litaire adviseurs") niet met een strijdmacht van een half miljoen man tussenbeide waren gekomen Wat de Fransen niet was gelukt, ge lukte echter ook hun niet. Als schuldige werd toen aangewezen Noord-Vietnam, dat nota bene van het zuiden was beroofd'. Natuurlijk hebben de Noordvietnamezen hun zuidelijke landgenoten geholpen; het betrof een bevrijdingsstrijd in hun eigen land .Maar hen te vergelijken met Duitse invallers is onzin. Die rol wordt vervuld door de Amerika nen. De VS hebben gepoogd het Sai- gon-regime te voorzien van een eigen inheems leger. In het begin van het vorig jaar omvatte dit le ger 1.100.000 man, voorzien van enorme wapenvoorraden (men leze over de mislukking van die "viet- namisering" het artikel in het maandblad De Gids no. 4 van dr. A. L. Constantse» Als het volk in Zuid-Vietnam aan de kant had gestaan van Saigon en de Amerikanen, zou het glansrijk d« interventie van Noordvietnamezen hebben verijdeld. Volgens president Nixon (in zijn rede van 8 mei van het vorig Jaar) zouden 120.000 Noordvietnamezen tot de aanval op de posities van Saigon zijn overge gaan bij het lente-offensief van het vorig Jaar. Wat zouden die echter hebben kunnen ondernemen tegen 1.100.000 Zuidvietnamezen, bijgestaan door nog 69.000 Amerikanen, door een overweldigende Amerikaanse vloot en luchtmacht, met extra-hulp van Thailanders, Zuidkoreanen, Nieuw- zeelanders, enz.? Deze vooretelling van zaken is belachelijk. Alleen als men aanneemt dat het volk van heel Vietnam en vooral van het zui den—in opstand is gekomen tegen de Amerikaanse imperialisten en him zetbazen in Saigon, kan men verklaren, dat deze laatsten nog steeds geen overwinning hebben be haald. In Saigon heeft president Thieu zich alleen door een terroristische dictatuur met Amerikaanse bijstand kunnen handhaven. En om aan een volkomen nederiaag te ontkomen verwoesten de Amerikanen geheel Vietnam, noord en zuid, met vlieg tuigen en scheepsgeschut. Dat de massa's vluchten is begrijpeldjk; elk dorp, elke stad of provincie, die on der controle is gekomen van de na tionalisten, wordt volkomen vernie tigd. De oorlog in Vietnam Ss niet het gevolg van een „inval van Noord- Vietnam" (dat volgens de besluiten van Genève met het zuiden één staat vormt!), maar van de „inval der Amerikanen" die in het zuiden mi litaire bases en olieconcessies heb ben verkregen van een vazallenregi- me. Juist omdat ook het volk van Zuid-Vietnam niet voor het Saigon- regime vecht (het aantal deserties loopt in de honderdduizenden!) en Thieu is aangewezen op een betrek kelijk bescheiden troep van be roepssoldaten, nemen de Amerikanen hun toevlucht tot het onbewoonbaar maken van Zuid- en Noord-Vietnam beide. Wie vervult hier nu de rol van Amerikaanse oorlog: ,4e bescherming van vrije volken tegen het Chinese communisme" (dat heel Zuidoost- Azië zou bedreigen) belachelijk is ge worden. Men moet namelijk eens herlezen, welke vriendelijke woorden Nixon heeft gewijd aan „het vredelievende Chinese volk", toen hij Peking be zocht. Tegen wie moet het Vietnamese volk wordt beschermd? Kennelijk niet tegen China of het communis me, maar tegen de Verenigde Staten. KOEN GO Leddsestraatweg 7 Oegstgeest 5? De heer Rotteveel bedient zich in zijn artikel van donderdag J.l. van een aantal weergaloze anachro nismen (Pruisenstaat Noord-Viet nam) en misleidende inducties (po- litie-VS als politie). Aan het slot stelt hij enkele "zure" vraagjes, waar wij een antwoord op zullen ge ven. Zijn eerste vraag luidt: "Wie is nu de eigenlijke agressor?" Wij beroepen ons op de volgende histo rische feiten. In 1941 richtte Ho Tsji-Minh tegen de Japanse agres sie de Vietminh op. Steun ontving hij van de VS en Engeland. Nog voor de capitulatie riep Keizer Bao Dai met hulp van Japan een onaf hankelijk Vietnam uit (maart). En kele maanden later (augustus) riep ook Ho de onafhankelijkheid uit. Aanvankelijk werden beide rege ringen door de Fransen erkend. In '49 gaven ze echter aan Bao Dai de voorkeur (rubberbelangen waren hierbij in het spel). Met een vol macht van de VS, die in '50 "ad viseurs" naar Vietnam stuurde en in het Koreaanse conflict was ver wikkeld, ontketenden zij een felle anti-communistische campagne, die zou uitmonden in de grote Franse nederlaag bij Dien Bien Phoe ('54) Hierop volgde het verdrag van Genève, waarin werd overeengeko men. dat Vietnam werd verdeeld in een communistisch noorden en een niet-communistisch zuiden; dat binnen twee Jaar vrije en geheime verkiezingen gehouden moesten wor den onder controle van India, Polen en Canada; dat er zich geen vreem de troepen mochten bevinden in Viet nam. De VS heeft dit verdrag nooit ondertekend, maar is er wel ak koord mee gegaan. In datzelfde jaar schoven de VS Ngo Dinh-DJem in het zadel met de bedoeling om van Zuid-Vletnam een modelstaat te maken, waarbij het noorden on gunstig zou afsteken. Uit angst voor een communistische overwinning bij de verkiezingen weigerde DJem met instemming van de VS het ak koord na te leven. Wat de Ameri kanen altijd beogen te verdedigen tegen het communisme, n.l. zelfbe schikkingsrecht, vrijheid en demo- kratie, werd door stroman Djem zelf verloochend. Van vrije-menings- uiting was onder zijn regime geen enkele sprake, evenmin als van af schaffing van het grootgrondbezit. Voor communisten en niet-com munisten was dit de aanleiding om zich samen te voegen ln het natio nale bevrijdingsfront (FNL)Als maatregel tegen het groeiende ver zet van het FNL dat de meerder heid van het Zuid-Vietnamese volk achter zich wist, stuurde Kennedy in '61 vijftienduizend man als steun voor het leger van DJem. Wanneer nu de Amerikanen be weren in opdracht van "het" Zuid- vietnamese volk te opereren is dit een pertinente verdraaiing van de feiten, omdat er nooit een voor het volk van Zuid-Vietnam representa tieve regering is geweest. Wat de Amerikanen (en dus ook de heer R.) Noordvietnamese agressie noe men. is in feite een Zuidvietname- se volksopstand tegen de regering in Saigon. De vergelijking, die de heer R. in zijn tweede vraag stelt, gaat vol komen mank. "Waarom mochten de Amerikanen en Engelsen in de Tweede Wereldoorlog zonder uw protest de Duitse burgers met hun luchtwapen terroriseren en is nu het precisie-bombardement van de Amerikianen plotseling een "mas samoord" en een "oorlogsmisdaad"/ Welnu, om in zijn straatje verder te gaan, redeneren wij als volgt (met gebruik van een wiskundige verhouding): "Nederland: Duitsland: VS" ls als "Zuid-Vietnam: Noord- Vietnam: VS". Hieruit volgt dat Zuid-Vietnam had moeten proteste ren bij de VS. Het spreekt vanzelf dat de Thieu-kliek dit net zo min als wij gedaan zou hebben. Ten 2de zijn de bombardementen niet te vergelijken, de eerstgenoemde zijn Vervolgens vraagt hij"Bent u van mening, dat vrede-hoe-dan-ook te verkiezen is boven strijd om de vrijheid" Nee, heer R., wij zijn van mening, dat vrijheidsstrijd te ver kiezen is boven vrede-hoe-dan-ook (wat dat-dan-ook- mag zijn) zolang de VS hun agressie op Noord-Viet nam niet stoppen. "Mag in Azië wel, waartegen u in Europa ernstige bezwaren zoudi maken?" Dit leuke vraagje van de heer Klatter vloeit voort uit een koude-oorlogsldeologie, die de heer R. wel Schijnt te onderschrijven, wij niet! De heer R. gaat er ook van uit, dat er Chinese troepen in Noord-Vietnam, Ja zelfs in Zuid- Vietnam zitten. "Is uw pacifisme niet wat eenzijdig en daardoor hui chelachtig?" We verwijzen naar het antwoord op vraag 1. "Bent u voor nemens even fel te protesteren te gen het te verwachten bloedbad als Hanoi Zuid-Vietnam heeft overwel digd. als nu de bombardementen van de VS?" Hij spreekt hier slechts een op niets gebaseerd ver moeden uit (Zie ook antwoord op vraag 4) "Waarom keurt u de Amerikaan se luchtaanvallen af en waarom, zwijgt u over de Sowjetrussisahe, zware tanks en andere zware wa pens, die tijdens de nieuwe Noord- Vietnameee invasie van 30 maart Jl. tegen het zuiden werden ge bruikt?" De rechtvaardige vrij heidsstrijd van Noord-Vietnam en het Bevrijdingsfront ds niet te ver gelijken met de onrechtvaardige, massale bombardementen van de VS. "Is het u bekend, dat de lam meren in Hanoi als eis voor de na leving van het bestand hebben ge steld dat het oontrole-orgaan uit slechts 250 personen mag bestaan, van wie er 125 in het hoofdkwartier moeten blijven zodat er maar even meer dan honderd man over blijft om het bestand te controleren die dan alleen maar mogen komen in de door Noord-Vietnam aange wezen plaatsen?" Ja, heer R., dat is ons bekend dat zij deze eis stellen, omdat zij zeer slechte ervaringen hebben met controle-organen (zie '54). "Voelt u zich niet gemanipuleerd door een razend geworden wereld communisme?". Nee, heer R, wij voelen ons niet gemanipuleerd door een razend geworden wereldcom munisme, maar door het wereld- imperialisme van de heer N. Du Rieustraat 3, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11