Zambia zet koperuitvoer via Rhodesie stop ACHTERGRONDEN WATERGATE-ZAAK DREIGEN OOK VOOR DE RECHTER DUISTER TE BLIJVEN eden steunt noi met 70 liljoen gulden Kapitalistische corruptie in Polen NAVO BIEDT MALTA MEER incipe twee Vietnams W 0 en 500 aar 150 den in tie DREIGING MET BOMMEN TEGEN DE INTERNATIONALE OMWONENDEN VLIEGVELD KRUGEN VERGOEDING Zes maanden voor O' Brady CONGRESLID VS: MOGELIJK AANSLAG OP TELAVIV JANUARI 1973 BUITENLAND lOlM (Reuter, UPI, AP) de Zweedse begroting voor 100 miljoen kronen (bijna Biljoen gulden) uitgetrok- Jvoor de wederopbouw van [-Vietnam. In 1974 zal voor ■ei 130 miljoen kronen beschik worden gesteld. Zweden heeft t verleden ook al aanzienlijke gen aan Hanoi geschonken, ®me voor medische hulp. De- >k vertrekt een studiecommis- ider leiding van het parle- jid Bertil Zachrisson naar op uitnodiging van de [Vietnamese regering. Sweedse premier Palme heeft jlc koning Gustaaf in zijn rede ter gelegenheid van de van het nieuwe parlemen- ,jar in Zweden verklaard •Verenigde Staten de „genade bombardementen" op Noord en niet moeten hervatten, pntigjarige monarch zei dat ian wezenlijk belang is dat reedzame regeling van het ct in Vietnam zonder dralen and komt. pg •r van de Republikeinse frac- de Amerikaanse Senaat Hugh heeft gisteren gezegd dat noeg heeft van de Zweden en inti-Amerikaanse uitlatingen, lme doet is, aldus de senator elediging voor de Amerikanen ■weedse afkomst. Persoonlek c blij", aldus Scott, "dat we p het ogenblik geen Zweedse ssadeur hebben. Als de pre- weer redelijk gaat worden al zo'n ambassadeur hier wel- ÜQ". het blad Quan Doi Nhan orgaan van de Noordvietna- std'ijdlkracihten, bereidt pre- Richard Nixon de openbare g voor op een eventuele her- ISCUS (Reuter) Van of- ijde in Damascus is meege er bij de aanvallen die de che luchtmacht maandag op dorpen en steden heeft ge- 50 burgers voor het meren- Öe mannen, vrouwen en kin- om het leven zijn gekomen jaarden gewond zijn geraakt, rische regeringskringen werd nog gezegd dat er ruim 500 bij deze aanvallen zijn omge- rgemeester van de plaats Daal ren dat er in zijn gemeente en gedood en 45 gewond zijn. >n waren vernield en 12 be- irgemeester vertelde dit tegen ïp verslaggevers die een door sche ministerie van Voorlich- [rrangeerde rondreis door het getroffen gebied maakt, lat op rond 50 km afstand «standsgrens met Israël ligt, l-OOO inwoners. bs de burgemeester hadden he Phantoms Dail maandag- 15 minuten lang gebombar- londerden raketten en bom- ken op het stadje terechtge- waren geen commando- Dail, aldus de burgemees- inwoners zijn allemaal boeren. Hinderpaal Door onze correspondent) ZAKOPANE Een groot schandaal in het beroemde ski-centrum Zakopane in het zuiden van Polen: een hele serie partijfunctionarissen en particulieren staan voor de rechter vanwege corruptie, omkoperij en grondspecula- tie. De Poolse dagbladen overtreffen elkaar met gese lende slogans. „Zakopane heeft zich ontpopt als een kapitalistische mini-staat, waar de corruptie hemel schreiend is", schrijft een van de grote boulevardbladen. In de laatste jaren zijn te gen de groene hellingen van hetTatra-gebergte honderden Door An Salomonson luxueuze buitenhuizen in Al pen-stijl verrezen, die per stuk over de miljoen zloty hebben gekost. Het gemiddel de maandloon van een Poolse staatsburger2.000 zloty. Maar zelfs de autoriteiten hebben het moeten toegeven: de particuliere investeringen in de huizenbouw in Zakopa ne bedroegen in de jaren '60 12 miljard zloty, die van de gemeente 1,18 miljard zloty. Klaar Hoe speelt een toekomstige villabezitter het klaar de tal loze bureaucratische en ma teriële hindernissen te over winnen? Hij koopt de betrok ken ambtenaren met giganti sche (geleende) bedragen om en krijgt daarvoor bouw grond en een bouwvergun ning toegewezen. Het groot ste probleem is om het bouw materiaal, waaraan in Polen een groot gebrek heerst, van de staatsbedrijven los te krij gen. Ook dat is Tiaar uit de onthullingen in Zakopane is gebleken met corruptie makkelijk oplosbaar. De sa nitaire installaties worden uit Joego-Slavië en Hongarije geïmporteerd, waarbij er voor de douanebeambten weer het nodige afvalt. Als de landhuizen klaar zijn, wordt het grootste deel ervan aan kapitaalkrachtige toe risten uit het Westen ver huurd. waardoor de lening weer kan worden afbetaald. Principe Het regime in Polen staat in principe de bouw van par ticuliere huizen toe. Daar door zijn illegale praktijken zoals thans in Zakopane geen zeldzaamheidDe Poolse dag bladen meldden herhaalde lijk dergelijke gevallen van corruptie, in het bijzonder in mooie vakantiestreken als de Oostzeekust en het Tatra- gebergte, omdat kamerver- huur aan buitenlanders daar het meest opbrengt. Maar in Zakopane is de affaire daar om zo sensationeel, omdat hierbij tientallen hoge func tionarissen enerzijds en ar chitecten en bekende leiders van bouwfirma's anderzijds zijn betrokken, die door hun beroep makkelijk toegang hadden tot en druk konden uitoefenen op het bureau cratische apparaat. vatting van de bombardementen op Hanoi en Haiphong en omstreken. De nieuwe bombardementen, aldus het blad, „zouden elk ogenblik kunnen beginnen". De woordvoerder van het Bevrij dingsfront in Parijs heeft gisteren tegenover de pers verklaard, dat de strijdkrachten van Saigon zich opmaken voor grootscheepse militai re zuiveringsoperaties. De Ameri kaanse regering had nadat zij de ok tober overeenkomst weigerde te te kenen. tienduizenden tonnen oor logsmateriaal naar Zuid-Vietnam ge zonden alsmede duizenden nieuwe miltaire adviseurs, vermomd als burgers. Glimlach Meer dan zes uur heeft gisteren in Saint-nom-la Breteche bij Parijs de vierde bijeenkomst van deze week geduurd van de Noordviet- naemese onderhandelaar Le Duc- tho en de Amerikaan Kissinger. Het is het langste gesprek geweest, dat de twee onderhandelaars sinds de stopzetting van de Ame rikaanse luchtaanvallen boven de twintigste breedtegraad in Vietnam gevoerd hebben. De Journalisten die bij de ingang van de villa der onderhandelingen op het vertrek van de onderhan delaars wachten, trokken uit de ontspannen en glimlachende ge zichten van Kissinger en Le Duc- tho de conclusie, dat de sfeer bij de besprekingen verbeterd is. Dit in tegenstelling tot de sfeer van de eerste ontmoeting na het stopzet ten der bombardementen boven ae twintigste breedtegraad die der mate kil was, dat de leden van de Amerikaanse en Noordvietnamese delegaties bij aankomst noch bij het vertrek notitie van elkaar schenen te nemen. Voor het eerst zijn donderdag ook de deskundigen van beide partij en, die tot dusver afzonderlijk be raadslaagd hebben, bij het ge sprek van de hoofdonderhande laars betrokken. Naast de samenkomst van Kissin ger en Tho is donderdag ook de officiële Vietnam-conferentie voor haar 173ste voltallige vergadering in Parijs bijeen geweest. Waarne mers hadden evenwel de indruk, dat de op deze vergadering afge legde verklaringen op gener lei wijze de stand van de waar schijnlijk alleen belangrijke geheime onderhandelingen van Kissinger en Tho weerspiegelden. Het geheime vredesoverleg werd vandaag voortgezet op een door de Noordvietnamezen te bepalen plaats. MINSK (UPI) President Georges Pompidou (links) van Frankrijk is gisteren in Minsk aange komen voor twee dagen van besprekingen met de secretaris-generaal van de Russische commu nistische partij, Leonid Brezjnjew, over de politieke economische en militaire toekomst van Eu ropa. Brezjnjew en Pompidou babbelden later in tegenwoordigheid van de persvertegenwoordi gers. De Franse president vroeg Brezjnjew of hij naar Washington ging. Hij antwoordde: „Ik ben uit genodigd en heb de uitnodiging aanvaard. Wanneer ik ze zal honoreren zien we wel. Met Bonn liggen de zaken ook zo. Mei Frankrijk liggen de kaarten anders, we leggen twee bezoeken per jaar af'. Over de voorgestelde troepenvermindering in Centraal-Europa verklaarde de Sowjet-partijlei- der: „Het zou goed zijn als we de troepen zouden hunnen verminderen. Het zou betékenen dat ive vertrouwen in elkaar hébben. Maar zo eenvoudig is het allemaal niet. Je kan niet alles in een uur afdoen en er dan een glas cognac op drinken. In welingelichte kringen heet het, dat de grootste hinderpaal op de weg naar een bestandovereen komst een duidelijke definitie is van de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Vietnam. Saigon wil, dat deze zone een on doordringbare barrière wordt, die Noord-Vietnam belet voorraden en manschappen te zenden naar het Bevrijdlingsf ront. Bovendien ver klaart de regering in Saigon thans dat er twee soevereine Vietnams zijn zoals er twee Duitslanden en twee Korea's zijn. De Noordvietnamezen zouden in de vorige ronde van geheime be sprekingen stilzwijgend erin toege stemd hebben, troepen uit het zuiden terug te trekken terwijl ook de Amerikaanse troepen het land verlaten en president Thioe een deel van zijn troepenmacht demobiliseert. Maar de Noordviet namezen zouden het recht willen behouden het Bevrijdingsfront te hulp te komen ingeval van ernsti ge botsingen met Zuidvietnamese regeringstroepen en schendingen van een bestandóvereenkomst. LOS ANGELES (AFP) Negenen veertig gezinnen die in de nabijheid wonen van de internationale luchtha- van van Los Angeles ontvangen schadevergoedingen tot een totaal bedrag van bijna 1,2 miljoen dol lar. Het lawaai van de vliegtuigen is volgens een rechterlijke uitspraak nadelig voor hun gezondheid en ver mindert de waarde van hun wo ningen. De uitspraak maakte een einde aan een proces dat een half Jaar heeft geduurd. Oorspronkelijk had den honderd gezinnen het proces te gen de plaatselijke autoriteiten aan gespannen. Maar 51 ervan werden van de lijst geschrapt omdat men vond dat zij te ver van het vliegveld woonden. De gemeente heeft zich intussen bereid verklaard 39 wonin gen van klagers terug te kopen. PARIJS (Reuter, AP) Er is met bomaanslagen gedreigd op de con ferentie van de Socialistische Inter- DUBLIN (Reuter) De leider van do politieke vleugel van het Ierse Republikeinse Leger, Rory O "Brady, is in Dublin veroordeeld tot een ge vangenisstraf van een half Jaar we gens lidmaatschap van een verboden organisatie. O "Brady, vader van zes kinderen, werd op 30 december gearresteerd. Krachtens nieuwe wetten die het Ierse parlement eind vorig Jaar goed keurde, was het getuigenis van een hoge politiefunctionaris voldoende om O "Brady schuldig te vinden aan de tenlastelegging. Gevraagd of hij iets te zeggen had, antwoorde O'- Brady: „Ik weet dat mijn gewe ten zuiver is". En hij voegde hier aan toe: „het is mijn faam of mis schien zou (premier Jack) Lynch zeggen, mijn beruchtheid die mij vandaag voor de rechtbank heeft gebracht. Anders niets". nationale die morgen en zondag in Parijs wordt gehouden en zal wor den bijgewoond door premier Golda Meir van Israël en andere regerings leiders. De Parijse politie en or ganisatoren v. de conferentie hebben brieven en telefoontjes met deze drei gementen ontvangen. Er waren boodschappen bij die een rechtstreek se bedreiging inhielden voor mevrouw Meir, en volgens goedingelichte krin gen, voor Kanselier Kreisky van Oostenrijk en premier Palme van Zweden. De dreigementen hebben er toe geleid dat de politie vergaande veiligheidsmaatregelen heeft geno men. Zo mogen er geen verslagge vers komen in het Palais du Luxem bourg waar de conferentie wordt ge houden en is er een plan opgesteld voor een snelle ontruiming van dit gebouw. Gisteren werd het kantoor van het Joods Agentschap in de Franse hoofdstad al door een bom aanslag getroffen. Volgens functiona rissen van het agentschap waren Pa- lestijnen voor deze aanslag verant woordelijk. De autoriteiten hebben voor het komende weekeinde een demonstra tieverbod afgekondigd. Pro- en anti- Israëlische organisaties hadden reeds betogingen aangekondigd. LOESAKA (Reuter) Zambia gaat andere transportroutes zoeken voor de koper-uitvoer die tot dusver via Rhodesië naar de haven Beira in Mozambique liep. De regering in Loesaka heeft dit in een korte ver klaring bekendgemaakt. Het besluit betekent dat Zambia vervoersmoge lijkheden moet vinden voor ongeveer 27.000 ton koper per maand. De uit voer via Rhodesië is al stopgezet. Rhodesië heeft dinsdag de grens met Zambia gesloten om de regering in Loesaka onder druk te zetten om maatregelen te nemen tegen guerril la-infiltraties vanuit Zambia naar Rhodesië. Koper werd echter uitge zonderd van de blokkade, naar wordt aangenomen omdat Rhodesië de bui tenlandse deviezen niet wil verliezen die het vervoer van het koper door de Rhodesische spoorwegen oplevert. De afgelopen dagen is in Loesaka intensief overlegd over het Rhode sische besluit tussen regering, mijn bouw-functionarissen en instanties die het wegtransport tussen Zambia en Tamzanië beheren. WASHINGTON (UPI) Het Amerikaanse congreslid John Mur phy uit New York zegt over inlich tingen te beschikken volgens wel ke Arabische commando-groepen mogelijk van plan zijn een gekaapt vliegtuig in de binnenstad van Tel Aviv neer te laten storten. In een brief aan president Nixon verklaar de Murphy. Democratisch lid van 't Huis van Afgevaardigden, dat zoiets gerede aanleiding zou zijn de bur gerluchtvaart van de hele wereld tot stilstand te brengen. Murphy deed In zijn brief een be roep op Nixon het initiatief te nemen tot uitbanning van luchtpiraterij. "Ondanks de bezwaren van Frank rijk en Rusland". Het Congreslid zei vernomen te hebben "dat er inlich tingen zijn ontvangen die erop wij zen dat de volgende wandaad (van Arabische comamndogroepen) ca tastrofaal kan zijn. Het plan behelst het opzettelijk laten neerstorten van een gekaapt verkeersvliegtuig in 't centrum van Tel Aviv", zo schreef Murphy. "Ik weet zeker dat u het ermee eens zult zijn dat alle moge lijke stappen moeten worden ge daan om zo'n ramp te voorkomen" Volgens gezaghebbende kringen wordt een massale transport opera tie voorbereid tussen het Zambiaan- se koperbekken en de Tanzaniaanse haven Dar-es-Salaam, een afstand van ongeveer 1.600 km. Zolang de Tanzam-spoorlijn. die in 1975 gereed moet komen, niet in gebruik kan worden genomen gaat al het trans port op deze route over de weg. Op het ogenblik wordt op die manier al tussen de 16.000 en 20.000 ton koper per maand vervoerd naar de Tan- ziaamse hoofdstad. Die capaciteit zou dus meer dan verdubbeld moeten worden. Voorts wordt er nog maan delijks zo'n 13.000 ton koper per trein uitgevoerd door Zaire naar de An golese haven Lohito. Zambia heeft ook de handel in buitenlandse valuta met Zuid-Afrik a en Rhodesië opgeschort. De Zambiaanse regering dringt er bij de Organisatie van AfrikaaJise eenheid, de Verenigde Naties en de Navo op aan „passende maatregelen te nemen tegen deze provocatie". „Alle beschaafde landen moeten het recht van niet aan zee grenzende landen op vrije toegang tot de zee erkennen," aldus een regeringswoord voerder. LONDEN (DPA, UPI) De Ame rikaanse ambassadeur op Malta, John Getz, heeft premier Don Min- toff het aanbod van de NAVO-lan- den, minus Engeland, overhandigt ter verhoging van hun bijdrage voor de pacht van het Britse steunpunt op het eiland. Naar verluidt gaat het om een bedrag van ongeveer 7 miljoen gulden per Jaar. Het ant woord van Mintoff is nog niet be kend. Malta wil een verhoging van 10 procent ter compensatie van het verlies door de ontwaarding van het Britse pond sterling nadat deze munteenheid vorig Jaar Juni ging zweven De totale jaarlijkse huur die door Engeland en de andere NAVO- landen wordt betaald bedraagt on geveer 115 miljoen gulden. Enge land is niet bereid zijn aandeel con form het verzoek van Mintoff te ver hogen. WASHINGTON (Reuter, DPA) De voormalige medewerker van het Witte Huis, Howard Hunt, één van de hoofdverdachten in de „Waterga te affaire", heeft gisteren op alle zes punten van de aanklacht schuld bekend Woensdag bekende hij op 3 punten, waarna de openbare aan klager de overige punten van de ten laste legging introk De rechter vond dat echter niet in het algemeen belang en weigerde Hunts gedeeltelij ke bekentenis te aanvaarden Hunt kan tot maximaal 35 jaar ge vangenisstraf worden veroordeeld De rechter heeft de borgsom voor zijn vrijheid in afwachting van het von nis op 100,000 dollar gesteld. Als alle zes verdachten bekennnen ts er weinig kan9 dat in dit proces duidelijk wordt 'welke motieven er achter het afluisteren van het Demo cratisch hoofdkwartier zaten en wie de opdrachtgevers waren Wel heeft Hunt er in toegestemd na het pro ces voor een „grand jury" te ver schijnen om de achtergrond van de „Watergate-affaire" te belichten Op de zitting van gisteren vertelde de 25-jarige student Thomas Gre gory dat hij vier maanden als spion bad gewerkt bij de campagne-hoofd kwartieren van de senatoren Edmund IVfuskie en George McGovern, riva len voor de Democratische pre sidentskandidatuur Hij ontmoette Hunt wekelijks, verstrekte hem in lichtingen en ontving 175 dollar als beloning In de Senaat hebben gisteren de Democraten senator Sam Ervin, een zuidelijke conservatief en oud-rech ter, belast met de leiding van een onderzoek naar de berichten over politieke spionage en sabotage, door de Republikeinen bedreven tijdens de verkiezingscampagne Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft de financieringscom missie van president Nixons her- verkiezingscampagne beschuldigd van overtredingen van de wet op de fe derale verkiezingscampagne Ook drie verslagen kandidaten voor het Congres uit Californië, Ohio en Pennsylvanië, van wie twee De mocraten, zijn beschuldigd van overtreding van de wet op de fede rale verkiezingscampagne. Het Ame rikaanse ministerie van justitie heeft in de eerste tenlastelegging od grond van de onderhavige wet, die op i april 1972 van kracht werd, de fi nancieringscommissie van Nixons herverkiezingscampagnc acht over tredingen ten laste gelegd Volgens drie van de acht punten heeft de financieringscommissie door middel van haar penningmeester, Hugh Sloan jr. G Gordon Liddy, een voormalige adjudant van het Witte Huis. die verdachte is in het Watergate-proces, sommen gelds doen toekomen voor een totaal be drag van 299.300 dollar (bijna 'n mil joen gulden) zonder een kwitantie, te hebben ontvangen Volgens de andere vijf punten ïeeft de financieringscommissie haar uitgaven niet gemeld aan de Algemene Rekenkamer. Maar aan gezien geen leden van de commissie afzonderlijk worden genoemd, kan niemand gevangenisstraf krügen ook al wordt de commissie schuldig be vonden

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9