ÉfsiMv Bouw van verpleeggehucht op Van den JBerghstichting PAULINE BAARS ZWEMT NOG ELKE DAG IN ZEE Bloemen voo komkommers w^m Herstructurering Noordwijkse inrichting Chauffeur reel tegen verkeeri stroom in PAGINA 4 STREEK VRIJDAG 12 JANUARI 18] NOORDWIJKERHOUT Het is kwart voor drie op hot strand bij Noordwijk. Het is erg rustig. Al leen in de verte lopen twee wan delaars en vlakbij beproeft een schelpenvisser zijn geluk. Uit de richting van het huisje van de Noordwijkse Reddingsbrigade komt een Jonge vrouw. Dichterbij geko men blijkt ze in bikini te zijn en heeft een badlaken om haar schou ders geslagen. Ze gooit het badla ken op het zand en rent onvervaard het koude water in. Koude water, ja, want zo half januari komt de temperatuur niet boven de vier graden uit. Door Jan van der Nat Foto's Jan Holvast De schelpen visser kijkt even op, maar gaat direkt weer door met zijn werk. Kennelijk dacht hij "Daar heb je d'r weer". En inder daad: Pauline Baars uit Noordwij- kerhout is geen onbekende op het strand zo midden in de (overigens zachte- winter. Elke middag om een uur of twee, half drie fietst ze van haar huis in de Vinkenstraat naar de Duindamse Slag en neemt een duik in de golven. Nou ja golven. Als wij Pauline op het strand tref fen is de zee stil. Slechts hier en daar kabbelt een golfje. Eigenlijk vindt Pauline Baars dat helemaal niet leuk: "Ik vind het veel leu ker als er hoge golven zijn. zoals toen met die storm in november. Dat waren nog eens golven". De tocht naar het strand gaat al tijd per fiets. Het aanbod om voor deze keer de tocht per auto te ma ken wordt resoluut van de hand ge wezen. "Ik heb dat een keer ge daan, maar dan maak je een mooie kans om je een verkoudheid op de hals te halen. Juist dat kleine stuk je van de warme auto naar het wa ter en naar huis. Dat is gevaar lijk. "Gekleed in een trainingsbroek dikke truien, laarzen en een zeil- jack stapt Pauline op de fiets; wij in de auto. Even staan we vreemd te kijken, want nauwelijks vijf mi nuten na onze aankomst is Pauline er ook en de afstand van huis naar strand is toch niet gering. 's-Middags als de kinderen (2 en 3 jaar) op bed liggen gaat Pauline Baars naar zee om te zwemmen. Dat doet ze nu al sinds de zomer en dat wat met een geintje is be gonnen is nu al uitgegroeid tot een traditie. In het begin had ze gezel schap van een vriendin, maar die is er half oktober mee gekapt. Misschien gaat haar zuster het volgend jaar meedoen. In het voor jaar gaat ze Pauline vergezellen, maar dan is het natuurlijk nog niet zo moeilijk. De kunst is juist het doorzetten, ook als de buitentempe ratuur beneden het vriespunt is. In Noordwijkerhout en zeker in de vogelenbuurt is Pauline Baars, Utrechtse van origine, geen onbe kende meer. Dat is ze nog wel voor de trimmers, die op het strand de spieren trachten warm te houden. Ze kijKen dan vreemd op en ste ken voorzichtig de hand in het wa ter, om eens te voelen hoe koud het nu wel is. Pauline probeert het zo lang mogelijk vol te houden en waarom eigenlijk niet. Tenslotte heeft de dokter gezegd dat het ge zond is. als je het maar consequent volhoudt Na tien minuten rondspar- telen in het zilte, maar koude nat zoekt Pauline Baars weer snel haar had- laken op (foto links). Ge kleed in warme truien, een trainingsbroek, laarzen en een zeiljack gaat Pauline richting strand (foto rechts) NOORDWIJK Het Katwijks Bouwkundig Aannemingsbedrijf Ouwehand en Zoon N.V. is deze week begonnen met de realisering van de tweede fase van het her structureringsplan van de Dr. Mr. Willem van den Berghstichting aan de Zwarteweg in Noordwijk- Binnen. De bouw van een ver pleeggehucht met 144 bedden op een vrij liggend terrein ln het zuidelijke deel van het stichtings- gebled. Dus in de richting Kat wijk vlak bij de grens met Estec. De totale bouw- en inrichtings kosten worden geraamd op f 7,7 miljoen. Ouwehand en Zn. heeft ook het fraaie restaurant met centrale keuken gebouwd en heeft daar veel eer mee ingelegd. Dat restaurant is ingericht voor de personeelsleden, die daar hun maaltijden kunnen nuttigen. Door Cees Combee Foto Jan Holvast Het bekende Rotterdamse inge nieurs- en architectenbureau Drex- hage, Sterkenburg, Bodon en Ven- 144 naar de nieuwbouw en 48 naar stra heeft het herstructureringsplan het gereedgekomen observatiepavil- ontworpen. De eerste fase kosten joen. Nog meer nieuwbouw ongeveer f 14 miljoen is reeds ge reed. Deze bestond uit de bouw van een woonpaviljoen voor observatie- patiënten, drie zusterhuizen met in totaal 300 kamers voor de eerste en tweede jaar? leerling-verpleegsters en een restaurant met centrale keuken Nu heeft men dan een begin ge maakt met de tweede fase, die de bouw van een verpleeggehucht met 144 bedden omvat en straks, als over privacy van elke groep van twaalf ruim een jaar de bouw gereed is, het - - afbreken van de verouderde pavil joens I-Ruimzicht en II-Wintertuin respectievelijk met 85 en 100 bedden. Van de 185 patiënten gaan er dus Nodig moet er ook een nieuw ge- Zo'n verpleeggehucht, waarvan er bouw voor directie en administratie in de nabije toekomst drie zullen komen. De in het hoofdgebouw vrij - worden gebouwd, bestaat uit twaad komende ruimten kunnen dan be- afzonderlijke doch binnendoor met schikbaar komen voor het reeds in elkaar verbonden secties van elk dat gebouw gevestigde medisch, pe- fcwaalf verpleegden en telt dus in dagogisch- en psychologisch centrum, totaal 144 bewoners. Elke eenheid dat dringend uitbreiding behoeft voor heeft eigen slaap-, dag, was- en het stichten van een revalidatie-af- kleedruimten en een keukentje^ Deze deling. Het nieuwe hoofdgebouw vooi 1 •*~4, directie en administratie is gepland bouwvorm heeft het voordeel, dat de goed tot haar recht komt en dat aan de eisen van centraal toezicht in de nacht, distributie van maaltij den en groepssamenvoegingen voor spel en recreatie wordt tegemoetge komen. Eigenlijk als van 1966 af is de di- j I reotie van de Dr. Mr. Willem van den §1*11 let O 1l0l*1ilff 0fl t Berghstichting samen met de archi- JVI U/fi/f/C oo/ teoten bezig geweest een plan tos herstructurering te ontwerpen Noordwijkeihout NOORDWIJK ERHOUI Af gaande op de voortekenen beloofr het in Noordwijkerhout in het paas weekeinde en het weekeinde rond 2P april/1 mei (bloemencorso) druk te worden vanwege de Duitse gas ten. Tal van aanvragen van Duit se reisbureaus komen bij de VVV Noordwijkerhout binnen. Daarom verzoekt het bestuur van de VtV aan haar particuliere kamerver huurders alleen bedden voor de VVV beschikbaar te houden en niet ir, te gaan op alle-lei aanbiedingen Dr. Mr. Willem van den Berghstich- tegenover het restaurant Voorts moeten er komen een schoolgebouw voor leeriling-verpleeg sters en eventueel patiënten met een ontvangstcentrum voor bezoekers, als. mede nieuwe werkruimten voor ar- beidstherapie en technische diensten Het is wel duidelijk, dat deze ob jecten eerst ter hand zullen worden genomen na de bouw van de ge huchten. Wel gaat men binmenkori beginnen met de uitbreiding van de die tijd is er eigenlijk weinig anders Theetuin, waar de familieleden tij- gedaan dan restaureren. Dat kostte dens de bezoekdagen met de ver handen vol geld en men bleef toch met verouderde gebouwen zitten. De eisen aan de verpleging te stellen zijn de laatste jaren heel anders gewor den. Aanvankelijk werden er bezwa ren geuit tegen gescheiden huisves ting van patiënten en personeel, doch ook die bezwaren gelden thans niet meer. Vandaar de bouw van zus terhuizen en t nu te realiseren plan tot het optrekken van verpleeg ge huchten. Wie wel eens een wandeling over het terrein heeft gemaakt van de Het Katwijkse Bouwkundig Aannemingsbedrijf Ouwe hand en Zn. N.V. is op het terrein van de Dr. Mr. Wil lem van den Berghstich ting in Noordwijk-Binnen begonnen met de voorbe reidingen voor de bouw van een verpleeggehucht met 144 bedden. De totale bouwkosten, inclusief in stallaties buitenzonwering architectenhonorarium, in richting en terreinwerken, zullen ongeveer f 7,7 mil joen bedragen. zodat over een jaar of vijf de ge wenste sterkte zal zijn bereikt. Ob servatiepatiënten worden wèl opge nomen. Zij blijven niet voor al te lange tijd op de stichting en zeker niet heel hun leven". Er heerst dus weer de nodige bouw activiteit op het terrein van Dr. Mr Van den Berghstichting. Dat zal voorlopig nog wel even blijven vcort- duren als tenminste de overheid, niet tee heeft met de dit jaar afscheid gedwongen door de precaire finan- DEN HAAG (ANP) In de glas tuinbouw is een verdergaande ver schuiving van groenten- naar bloe menteelt te verwachten. De heer D. J. A. M. van Arcken, voorzitter van het Produktschap voor Groenten en Fruit, deed in zijn gisteren gehou den nieuwjaarsrede deze voorspel ling. Aan het prijspeil van de glas groenten en het inkomen van de groentenproducenten zal het ten goede komen, maar voor de bedrijfs tak in zijn geheel betekent het naar zijn mening waarschijnlijk een ach teruitgang in economische activiteit, omdat de verkleining van het groen- tenareaal niet opnieuw gecompen seerd zal kunnen worden door hogere hectare-opbrengsten. De teruggang van het groenten- areaal zal blijkens de uitkomst van een onderzoek van het Centraal Bu reau voor de Statistiek geheel ten laste komen van de komkommer teelt. Deze zal, als de plannen ge- Wijkcomité in Fruitbuurt LEIDEN Bewoners van de ge meentewoningen in de Fruitbuurt hebben besloten een wijkcomité op te richten. De doelstelling van het wijkcomité is bestrijding van de on rechtvaardige behandeling van de gemeente Leiden als eigenaresse van de woningen. Steeds hoger wor dende huren in verhouding met het woongenot en verwaarlozing op het gebied van het onderhoud. Ook is het wijkcomité tegen de huurhar- monisatie. Het wijkcomité zal op korte ter mijn een buurtvergadering beleg gen. realiseerd worden, drastisch krompen worden. De heer Van Arcken vond f* ter dat de telers dan onjuist i ren op het slechte prijspeil vanle Ze moeten niet vergeten dat iiei de weersomstandigheden ongl0' Zijn die in 1973 - beter terw komkommerproduktie hier dra verminderd wordt, dan zal ee langrijk hoger prijspeil de c< R renten in andere landen tot pi tie-uitbreiding stimuleren. - Een Nv ïauffeur oegte in BRUSSEL (ANP) lansde vrachtwagenchauffeur vanochtend in alle vroe; een ernstig ongeval veroorzaaktl een onbegrijpelijke handelwijs U man reed, onder Merksem, op de (AntwerpenBreda) op dat dee dr autosnelweg dat bestemd is ir Iet verkeer uit de tegenoverge richting. Een personenauto, Ipl met de wegreus in botsing en volkomen vernield. De bestujn v.erd zwaar gewond. De chauffeur van de Nederli vrachtwagen bleek na het oa spoorloos. De politie, die ven dat de man de bossen invlu begon onmiddellijk een uitgel speuractie. Een uur voordat dit ongeva beurde kantelde op dezelfde Nederlandse tankwagen. Deze was onderweg van Antwerpen Nederland, maar wel op het voo verkeer naar Nederland best deel van de weg. van langskomende beunhazen. Nieuwe inwoners van Noordwij kerhout. die kamers ovei hebben en meer willen weten over particuliere kamerverhuur. kunnen voor Inlich tingen terecht bij het VVV-kantoor. Herenweg 14, tel. 2096 of 3624. Het ting heeft meegemaakt of wie door dat er familieleden worden verpleegd, meermalen in de paviljoens komt, za) nemende economisch-directeur Faber en de huidige geneesheer-di recteur mejuffrouw dokter T. Pou- wels een groot aandeel gehad in dit herstructureringsplan. Een vele mil joenen verslindende zaak, waarin de overheid een belangrijk financieel aandeel neemt. Toch zal de vereni ging, die de stichting exploiteert, nog een zeer belangrijk bedrag moeten bijpassen. De Dr. Mr Willem van den Bergh stichting telt momenteel 1800 bewo ners, namelijk 1300 patiënten en 500 personeelsleden. Zij wordt wel eens moeten erkennen, dat er gebouwen de grootste wijk van Noordwijk ge ciële situatie van ons land, een rem zet op het subsidie-beleid voor deze herstructurering. Het is niet te ho pen! Droogte in Turkije Grote delen van Turkije worden geteisterd door een hevige droogte en in steden als Ankara en Izmir i Smyrna) is het drinkwater gerantsoeneerd. De kraan loopt er slechts enkele uren per dag. In de steden in het zijn die niet meer aan de eisen van deze tijd voldoen. In totaal zullen ei dertien met 669 bedden moeten ver noemd. Economisch-direoteur Faber voert m enwater aan per tankwa- kantoor is geopend van maandag ddiwijnen. Een behoorlijk aantal. Toch tof en met. vrijdag van 10.00 uur zullen er nog 705 patiënten in hun tot 12.30 uur en van 14.00 uur tot vertrouwde omgeiving kunnen blijven n.30 uur. wonen. verkloarde: "Het is bepaald niet de bedoeling het aantal verpleegden te gaan uitbreiden. De toekomstige sterkte zal 1200 zijn en niet meer Er vallen jaarlijks door allerlei om standigheden zo'n 200 patiënten af, gen. Sinds november heeft het nau welijks geregend ln Turkije en de oogst gaat er al van lijden. Dat is zeer ^'«ncrriik een land waar tweederde der bevolking van de landbouw afhankelijk is.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4