eiden: gemeenschappelijke wetsbepaling •egel in g voor werkplaatsen veroordeeid Voor 6 Leidse scholen werkelijkheid i Leidenaar op weerkorpsen [oorzitting Pieterswijk „ïvert geen conclusies Protest in de speelt kaart communisme ONCENTRATIE IN EEN GEBOUW WETHOUDER DÜYVERMAN VERTELT EEN SPROOKJE JAB - [JPAG 12 JANUARI 1973 DEN HAAG/LEIDEN Een 36- met de NSB, heeft overtreden. In Leiden die ge- die bepalingen zijn na de oorlog geen offer te zijn geworden wetsbepaling uit 1938, die toen voor namelijk gericht was tegen de acti viteiten van de NSB-weerkorpsen. waarmee betrokkene allerminst mee te maken heeft gehad. uit de diensten van verdachte geen gevaar voor de openbare orde te duchten, om welke reden de offi cier met f 100 boete wilde volstaan De verdediger, mr. Tj. Schaper zette uiteen, dat verdachte niet be- LEIOEN Al« de raad het maandag met de plannen eens ]arige m^ner blijkt te zijn en als Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland bouwen bewaakte, bleek het slacht- wijzigingen aangebracht. Uiteraard eveneens hun fiat geven, zal de Dienst Leidse Werkplaat sen rond half april haar intrek nemen in een van Bredero Vastgoed gehuurd pand in de Waard. Dan zal er een einde gemaakt zijn aan de onhandige situatie, dat de dienst over drie gebouwen verdeeld is. (In de Gabriël Metzustraat, de Groenesteeg én de Vestestraat) Wanneer de dienst in de Waard neerstrijkt, zal ook de naarr worden veranderd in Toeleveringsbedrijven De Waard" Door deze naamsverandering en doordat men in een echt industriegebied komt, hoopt de dienst een stuk drempel vree dat bij lichamelijk en geestelijk gehandicapten voor dergelijke arbeidsplaatsen bestaat uit de wereld te helpen. jJHberoep, doen drijfsmatig zijn werk uitvoerde, toen* hij werd ontslagen en niet in waarop de politierechter constateer de WW wilde, ging hij gebouwen be- de, dat volgens het uitvoeringsbesluit waken. Doch daarmee overtrad hij ook particuliere bewakingsdiensten naam genoemd wetsartikel op "weerkorp- onder de wet vallen. want hij was niet in het bezit van een vergunning, hetgeen de man voor de Haagse politierechter bracht. Mr. Schaper stelde, dat de wet tegen de WA. was gericht en pleiter vond het vreselijk, dat verdachte een genoemd vonnis van 12 jaar Hij deelde mee tevoren bij de Leid- geleden, geen vergunning kan ^J- politie inlichtingen te hebben ee vraagd waarbij hem werd meege- subs, ontslag deeld, dat wanneer er niet meer dan drie objecten zouden worden bewaakt dat werk niet als "bedrijfsmatig" zou worden aangemerkt en niet strai- u Z.JJH ver- baar. Dus bewaakte verdachte drie d by krygen. Eén wezenlykt geen grote veranderingen bouwwerken in Leiden. De dienst, die m juni 1971 ontstaat De vestiging uit de Stichting Leidse Werkplaatsen opbouw van ee en de Gemeentelijke Werkplaats, zal tl De Waard en de grotere staf beteke- - - overigens niet dat er de eerste dan, hoopt directeur J. Smits, snel jaren nadat alle plannen zyn gen. Hij concludeerde tot vrijspraak rechtsvervolging. De rechter veroordeelde verdach te overeenkomstig de els. ADVERTENTIE er he-r van Kleef to chef te verwachten zijn b(j de dien«STl bedrijfsbureau geworden. Men wil echter met name graag een speciale arts voor de werkplaats. Men wil verder graag meer werk gaan maken van de „werving" van i de werkplaats zouden hetai de minister van Sociale Zaken den lat er gewerkt dient te worden aar .schaalvergroting" by de werkplaat sen. Leiden heeft inmiddels contacten deeld en hij veronderstelde, dat hij Nu is verdachte twaalf Jaar gele een bepaald feit tot een en voorwaardelijke gevan- een maand gehad met de diensten van Sassen- Katwijk, om tot een soort LEIDEN De Leidse Amateur Fotografen Vereniging heeft gisteravond het vijftigjarig be- e Maansfeest besloten met de uitreiking van prij zen. Uit de honderden inzendingen voor de pu blieksprijs op de in de Lakenhal gehouden tentoonstelling werd de naam geloot van Dineke Peet uit Leiden, die van jubileumcommissielid Versteeg de hoofdprijs, een waardebon, en bloemen kreeg (op foto Jan Holvast). Het publiek heeft als beste foto aangewezen het Zigeunerportret van Frank Eradus, die de volgende dia-avond vei'zorgt. De volle zaal genoot ditmaal van een foto- grafisch bezoek aan Wenen. kunnen worden ondergebracht. De gemeenschappelijke regeling te pro. werkzaamheden blijven in De Waard beren te komen Die jXSten S i. Men kent ben tot nu toe nog geen tastbare re- lichamelijk sultaten opgeleverd. Het is echter niet ge~ uitgesloten dat er ook met diensten 'erband ver- jn andere gemeenten gepraat zal werkverband gaan worden, bijvoorbeeld met Al phen aan den Rijn. werkverband 'et: "Mentaliteitsbederf is godgeklaagd" Apol "Ik zou voorzichtig wil- gav^oncluderen dat het Rapenburg s velen open moet blijven" wethouder Kret gisteravond het einde van een drukbezochte ^fatting voor de bewoners van de jterswijk. "Boehoe", loeide het aanwezigen dat ,fot de "velen" behoorde. de discussies van de ♦avond. Er is nog weinig een- g nigheid over de -toekomst van Ijk. we 1 veel vragen, aantal daarvan werd aan het de avond geformuleerd woordvoerder van het actie-co- Pieterswijk J. v.d. Post. "Wam- de Rreestraat dicht? Wan- men werken aan de riole- de Rreestraat? Wat zijn de ,aJgen van de verkeersomleidlng lwa oor de afsluiting ontstaat? Doet nfemeente iets aan bedrijfssane- onze wijk? Waarom moeten •s van de Pieterswijk dure grotendeels dezelfde vyf werkverbanden gehandicapten, voc handicapten, een werkverband ver spreide objecten, hoofdarbeiders er Endegeest. Het nieuwe onderkomen, waarin o.m. een sorteeraf deling, een verpak - kingsafdeling en een afdeling me taalbewerking komen, is zoveel moge lijk ingesteld op de verscheidenheid van de mensen die er moeten wei-ken. Opvallend is vooral dat de lichame lijk gehandicapten op de begane grond één helft in beslag nemen en de geestelijk gehandicapten de an dere. Er is voor belde afdelingen zelfs een aparte ingang. „Ook weer een poging om drempelvrees zoveel mo gelijk tegen te gaan", zegt directeur Smits. Een tweede streven van de dienst is om het niveau van het werk voor zover dat mogelijk en nodig is te verhogen. Smits: „Mensen moeten niet onder hun kunnen te hoeven die reden geen vergunning oprichten van een bewakingsdienst zou verkrijgen. Niettemin had hij wel kunnen werken in dienst van een toe nog geen tastbare re- bewakingsbedrijf, hetgeen dan wel zou zijn toegestaan. De Officier van Justitie hield zich eraan, dat verdachte de wet op de Weerkorpsen die werd ingevoerd toen er nogal wat spektakel was Verlovingsringen Blijvende service De ruimste Keuze De beste merken Gratis graveren, desgewenst handgravure. De KONING der VERLOVINGSRINGEN Uw Juwelier v.d. WATER Haarlemmerstraat 181 kreeg luid applaus toen hy een lus- senplan voor het Rapenburg voor stelde waardoor het wel te berijden zou blijven, maar niet voor door gaand verkeer bruikbaar zou zijn. Broesharts naam werd trouwens wel meer genoemd: één van de grote bezwaren van velen is dat bijvoor beeld een brandweerauto in tijden van nood door geparkeerde auto's belemmerd zou kunnen worden. ..Broeshart zou een brandweerboot moeten hebben," werd er zelfs ge roepen. Een ander plan voor een om leidingsroute: Muskadelsteeg en Pie terskerkstraat eventueel ook het stuk van Rapenburg tot Papen gracht. De meeste aanwezigen waren het er wel over eens dat de Lange- brug geen omleidingsroute moet wor den. wericen." Meevaller in deze stad is godgeklaagd. Van- daar het overal lukraak parkeren, vandaar de overlast van kroegen- lawaai, vandaar de diefstallen en be schadigingen van auto's, het te hard rijden in de wijk. Daarnaast moet u niet willen dat de Pieterswijk een echte woonwijk wordt. U wilt in deze wijk wonen, dan moet u de gevolgen daarvan op de koop toe nemen. We kunnen niet de 3700 arbeidsplaatsen opgeven voor 1500 bewoners. Dan haalt u het klop pend hart uit de binnenstad" Wie de verhoudingen in de wijk nog eens zwart op wit wil zien kan overigens nog een exemplaar van de enquête krijgen bij J. v. d. Post, tel, 42785. Een meevaller daarbij het vertrekkende Phi lips Leiden een aantal goede machi nes heeft kunnen overnemen. De af deling metaalbewerking zal daardoor haar mogelijkheden fors zien uitge breid. Het streven naar werk van het niveau dat bij een bepaalde main of vrouw past, krijgt ook vorm in een afdeling „test en training", waar be ter dan Heel Nederland protesteert tegen de bombardementen op Noord-Viet- nam (de VARA kan er zelfs niet over ophouden!). Nu zal er wel nie mand in de wereld zijn die de gevol gen van die zware bombardemen ten niet verschrikkelijk vindt, maar men moet de zaak toch niet al te geweest, pro-communistisch en anti-Ameri- LEZERS SCHRIJVEN kaans eenzijdig belichten. Noord- Vietnam heeft het immers geheel in de hand om onmiddellijk het bom barderen te doen ophouden Een kan 'uitgezocht enke'e «nstige mededeling, dat de wat men op de werkplaats kan doen ^°°IdvAet"a™!se tTOepen Ult Zui.d' in een afdeling arbeidsrevalidatie Directeur Smits noemt vestiging in De Waard „een zaak die jaar tijdwinst oplevert vergeleken bij Vietnam zullen worden teruggetrok- dat Zuid-Vietnam aan Van Thieu zal worden overgelaten, is voldoende. Maar zo iets doen de lei- nieuwbouw". Voor de 300 werknemers ders Noord-Vietnam niet. Ge- is de verhuizing volgens hem niet on- rugsteund en aangemoedigd door gunstig: „de afstand van de bushalte Rusland en China vechten ze door. niet groter dan nu in bijvoorbeeld Het laatste radiobericht uit Hanoi de Groenesteeg het geval i (6-l-'73) spreekt duidelijke taal: in dien de Amerikanen geen vrede willen accepteren volgens het ak koord van okt. Jl. dan vechten wij door. Noord-Vietnam geeft niet toe; neen, Zuid-Vietnam en de VS zul len moeten toegeven. Bij een vrede volgens het akkoord van okt. Jl. zal het communisme weer een flinke stap verder zijn gekomen op weg naar zijn ideaal: wereldoverheer sing. Want als het communisme in Zuid-Vietnam de baas is, dan zal heel Oost-Azië, inclusief Maleisië en Indonesië, vrij spoedig volgen, want er zal dan geen enkel machtig land zijn, dat die "kleinere" landen de helpende hand zal bieden tegen het steeds verder opdringender commu- Een ieder heeft het recht om te denken zoals hij wil, doch men dient terdege te beseffen dat de protes ten tegen de bombardementen het 2 in de kaart spelen. IR. P. DE GRUYTER, Laan v. Oud Poelgeest 36, Bombardementen Verzoek aan dr. P. Westbroek in Sassenheim. Voeg aan Uw oproep voor een vreedzaam bombardement op Ame rikaanse burgers, met prentbriefkaar ten, nog één bombardement toe: op Russen en Chinezen! Misschien be reikt U dan Uw doel! Russen en Chi nezen houden op met Noord-Viet nam vol te proppen met allerlei soort oorlogstuig. De Amerikanen staken dan hun bombardementen, want er valt niets meer te bombar deren. En de Vrede is er. Zorgt U ook voor deze briefkaar ten? Kunt U ir. Vondeling niet even per fiets naar Moskou sturen? Voor eigen partijtje bleek hij ook een ech te stuntman te zijn. Of is Uw weledelzeergeleerde sym pathie wat eenzijdig gericht? W. V. D. REIJDEN, Zeeweg 72, Katwijk aan Zee. hun eigen auto 6ii, terwijl ze dikwijls nog geen ije hebben? Wij voelen ons in ]k vogelvrij. Zo dicht als we bij lütiebureau zitten, zo groot is kantal diefstallen uit auto's, be- ^pigingen aan auto's," luidde zijn het kort. Jöuder Kret kon op een aantal Dern® antwoorden "In de Bree- t zal als het goed is in 1974 aan olering worden gewerkt. Aan |teg compleet rioleringsplan voor de swijk wordt gewerkt. Als er de verbetering van de riolering wijk gewerkt gaat worden, kan meteen iets doen aan de bestra - iu de wijk, waartegen ook een d bewoners bezwaren hebben, s echter wel moeilijk bedrijven «den die nog op de echte oude manier bestraten. Aan de 1 van de Nonnenbrug kan worden, gedaan. GS hebben on- oorstellen daartoe afgewezen", laarmee was het duidelijke deel avond afgelopen. De rest van Iscussie betrof voornamelijk het van omleidingsroutes en het over welke soorten verkeer welke niet in de wijk thuisho- Hoe de meningen in de wijk dat laatste liggen was al duide- geworden uit een enquête die het actiecomité in de wijk was Uden. Tevreden over de huidige tie zijn er maar weinigen. 83 de ondervraagden -het grootste de bewoners- vindt de toe- slecht. Met name het gevaar v°etgangers lopen, het tot vlak de deur parkeren van auto's, rijden, de drukte en de werden genoemd. 8 dat er alleen van bewoners zouden moeten doorgelaten, 44 alleen be- winkelend verkeer. Alge- ig wil maar 14 LEIDEN Zes Leidse basis scholen werden gistermiddag in 't bezit gesteld van een waardevolle aanvulling van him lesmateriaal. Het was een aantal leer- en hulpmidde len tot een totaalbedrag van f 18.000,- dat beschikbaar was ge steld door de Leidse Onderwijsin stellingen De aanbieding, die plaatsvond in de openbare school aan de LÓrentz- kade, mondde uit in een vrolijk en dankbaar gebeuren. Vrolijk omdat wethouder Duyverman het geheel plaatste in het vertellen van een sprookje aan de leerlingen (van ie dere school was een deputatie aan wezig), waarnaar ook de hoofden van de scholen en de rijks- en ge meentelijk inspecteur van het on derwijs met instemming luisterden. Wethouder Duyverman: "Er was eens een rijke stad, die echter arm aan goederen was. Toen kwam er uit de buurt van die stad een rijke en goede man, die ook een bescher mer was van wetenschap en kunst. Met medewerking van velen zocht en vond hij een bestemming voor zijn goedgeefsheid, waardoor een sprookje werkelijkheid werd". De directeur van de Leidse Onderwijs instellingen, de heer R. Sloos "Ik heb zelf ook véél met het onder wijs te maken, dus ben ik geen rijk man" stelde in het licht, dat de ze instellingen zonder winstoogmerk uit hun Jaarlijkse opbrengsten een bedrag beschikbaar stellen voor pro jecten van verschillende aard. Dit jaar wordt dit bedrag beschikbaar gesteld voor een aantal voorzieningen ten behoeve van het basisonderwijs in Leiden. In overleg met de L.O.I. werd voor de volgende opzet gekozen: een zes tal scholen voor basisonderwijs (2 openbare, 2 r.k. en 2 prot. chr.), krijgen elk een bedrag van f3 000,- ter beschikking voor de aanschaf van niet-subsidiabele leer- en hulp middelen. De zes scholen zijn: de openbare scholen aan de Maresin- gel en de Lorentzkade, de r.k. scho len aan de Donizettilaan en de Lust hoflaan en de pc. scholen aan de Morsweg en de Lusthoflaan. De hoofden van deze scholen heb ben vervolgens onderling overleg gepleegd over de keuze van de leer- en hulpmiddelen die met het door de L.O.I. geschonken bedrag zouden worden aangekocht. Dat heeft tot re sultaat gehad, dat de scholen aan de Lorentzkade, de Morsweg en de Donizettilaan hun keuze lieten val len op een mobiel dokumentatiesy steem, waarin o.a. boeken, kaarten en platenboeken zijn opgenomen. Deze keuze is o.m. bepaald door de overweging dat het leren werken met een dergelijk systeem de leer lingen een grotere mate van zelf standigheid zou geven. Daarnaast speelde ook de overweging mee, dat bij het maken van ingangen op het systeem en de verdere uitbouw er van de ouders van de kinderen kon den worden ingeschakeld, hetgeen uit een oogpunt van onderwijs- democratisering aantrekkelijk leek. De scholen aan de Maresingel en de Lusthoflaan hebben elk voor zich hun keuze bepaald. De H. Hart- school aan de Lusthoflaan zal een deel van de gift dn de eerste plaats besteden aan een snelle en syste matische aanpak van de taalach terstand bij de kinderen in Ledden- Noord. Het team van deze school heeft onlangs samen met de School adviesdienst een experiment opgezet om zowel het technisch als het in zichtelijk lezen van de leerlingen te bevorderen. Lezen belangrijk Lezen is, zo meent men, de be langrijkste factor bdj het verder le zen en studeren. Voor deze nieuwe aanpak heeft men op de H. Hart- school behoefte aan nieuw en meer aan het doel aangepast leesmateri aal. Met behulp van de gekozen speciale pakketten leeskaarten kan met medewerking van ouders en enkele studenten dit project van start gaan. Het resterend deel van het LOI-bedrag wordt aange wend voor de aanschaf van gemak kelijk te verwerken en te hanteren dokumentatiemateriaal. Men denkt hierbij aan goede informatieboek jes, thermometers, regenmetens e.d. Dit vooral om die kinderen, die meer op "doen" gericht zijn, tegemoet te komen. De school aan de Maresingel heeft gekozen voor een cassetterecorder, met behulp waarvan men aan de "gemiddelde" leerlingen vantevoren ingesproken en voorgeprogram meerde lessen kan geven. De leer krachten zijn hierdoor in staat meer aandacht te schenken aan de leer lingen, die achter dreigen te blijven, hetgeen een bijdrage betekent aan de individualisering van het onder wijs. Voorts wordt van de LOI-gift een stencilinbrandapparaat gekocht. De heer R. Sloos (rechts) biedt het hoofd vam. de Beatrixschool in het Morskwartier een mobiel dokumentatiesy steem aan. (Foto Jan Holvast) waarmee men zelf leermiddelen kan nemende vraag naar individuele leer- de hoofden de directeur van de vervaardigen. middelen tegemoet te komen. LOI dankte voor deze vriendelijke De prot. chr. school aan de Lust- Grote dankbaarheid sprak uit de geste. „Het is machtig materiaal, hoflaan zal eveneens een dergelijk woorden van de Ijper N. Ober, hoofd waarmee wij in het belang van de apparaat aanschaffen om aan de toe- van de Lorentzschool, die namens leerlingen fijn hopen te werken".

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3