NIXON STELT BEZOEK AAN WEST-EUROPA UIT STRIJD IS SYRIË VERLIES WAARD Pompidou kreeg uitstel kritisch rapport kerken r dan dode t van rli 1 fs Na golf van protesten tegen Vietnam-beleid PILOOT B-52 WEIGERT OPDRACHT Tornado in Argentinië: vijftig doden Engeland ernstig ontwricht door staking ambtenaren b 11 JANUARI 1973 (Door onze correspondent) JERUZALEM Syrië is de laatste maanden het doelwit van Israëlische vergeldingsacties geweest. De reden daarvoor is bekend: Palestijnse ver zetsorganisaties hebben bases in Sy rië en opereren onder controle en in samenwerking met het Syrische leger tegen IsraëL Door Jaap van Weesel Syrië is nu het enige Arabische buurland van Israël geworden dat de Palestijnen toestaat vanaf zijn grond gebied tegen Israël te opereren. Na Jordanië heeft ook Libanon als ge volg van de massale Israëlische ver geldingsacties afdoende maatregelen genomen om althans voor het mo ment operaties vanuit Zuid-Libanon onmogelijk te maken. De Syriërs zijn bereid de hoge ver liescijfers te accepteren, daar is men ook in Israëlische militaire kringen van overtuigd. Verwacht wordt dan ook niet dat de Syriërs hun steun aan het Palestijnse verzet zullen sta ken als gevolg van de massale ver geldingsacties, ook als die zullen blij ven aanhouden. Oorzaken Voor de Syrische politiek zijn ver schillende oorzaken aan te wijzen. Allereerst wordt het materiaal dat verloren gaat direct weer door de Russen aangevuld. Vernietigde ra darinstallaties zijn meestal binnen een paar dagen weer hersteld. An ders dan in Libanon en Jordanië zijn de Palestijnen bovendien in Syrië geen binnenlandse bedreiging, omdat er in Syrië geen nationale tegenstel lingen bestaan zoals tussen christe nen en Moslims in Libanon en Pales tijnen en Bedouïnen in Jordanië. Daarom is er geen binnenlandse druk die het Syrische bewind zou kunnen noodzaken de activiteiten van de Palestijnen aan banden te leggen. Integendeel, het Palestijnse verzet werkt in Syrië juist als bin dende factor. Verder is de steun van Syrië aan het Palestijnse verzet van ideologi sche aard. Sinds 1963 is in Syrië de links-nationalistische Baas-partij aan het bewind, en wat bovendien de interne tegenstellingen mogen zijn tussen gematigden en extremen: al len stellen zich op het standpunt dat de volksoorlog tegen Israël de beslis sing moet brengen in het Midden- Oosten conflict. De Palestijnse revo lutionairen zijn de avant-garde van de Arabische massa's die Israël onder de voet moeten lopen. De factor die tevens voor de conti nuering van de huidige Syrische po litiek pleit, is dat president Assad zich voor problemen gesteld ziet zo wel in het binnenland als op inter- Arabisch vlak. Syrië heeft zich onder haar extreem linkse regeringen ge durende de zestiger jaren in de Ara bische wereld in een volstrekt geïso leerde positie gemanoeuvreerd. President Assad heeft weer de weg teruggevonden naar de Arabische wereld: hjj sloot zich aan bij de fede ratie met Libië en Egypte, stelde zich wat gematigder op tegenover Jorda nië en aanvaardde zelfs indirect het principe van een politieke oplossing in het Midden-Oosten-conflict. dat de andere Arabische staten al had den aanvaard door bjj de Veilig heidsraad de resolutie van 22 novem ber 1967 te aanvaarden. Desalniettemin is Syrië toch b^ng dat als er met Israël zaken gedaan gaan worden, Syrië door Egypte ver raden en verkocht zal worden. Im mers als Israël en Egypte het afzon derlijk eens zouden worden over een regeling over het Suezkanaal en dc Sinaï-woestün, dan kan Syrië verder wel naar de Hoogten van Golan flui ten. Syrië probeert daarom steeds Egypte aan zich te binden en bij iedere Israëlische aanval wordt met name op Egypte een beroep geds-an Syrië te steunen. 59 S (DPA UPI) De Is- ataanvallen van maan- hebben meer dan vijf- rgers, onder wie veel kinderen, het leven ge- klaarden regeringskrin- ri klaar jcus. de Syrische berichten (9, p. ■jche aanvallen roeiden ivolking van het dorp Jordaanse grens uit en entallen mensen onder D hun woningen, aldus de streek. slaarde maandag aan- de Israëlische bombar- tee soldaten het leven %t en dat er acht gewond joegen zijn gisteren door- het uitgraven van lij nden van onder het puin Ie hulzen en gebouwen aantal dorpen. Ische pers werden uitla- serd van twee Italiaan- en in de havenstad Lat- e Middellandse Zee. De U 7 vliegtuigen die Syrië _^rivielen, aldus het citaat, ^^™H;elijk niet-militaire doe- school van Nawa op en- ;ers van de bestandslijn erd door Israëlische bom- vernield, aldus de Syri- ngskringen. Een groot ngen van onder de tien edood en velen gewond. Kiscus riep de andere Ara- sn op Syrië in zijn strijd metterdaad bij te staan. o%nd is ook onderwerp van -Je controverse tussen pre- van Egypte en het Li- ^jtshoofd kolonel Gaddafi gisteren hun overleg in A Ai de toestand in het Mid- en de maatregelen in de Israël beëindigd. Naar de a waarnemers zijn een kwesties onopgelost ge- het in de Egyptische •ndigde „keerpunt" in de Israël niet uit de verf ilgens diplomatieke krin- •et zou Gaddafi Sadat ver in dat hij niets gedaan iet maandag tot felle ge- ken Israël en Syrië kwam. feche minister van Voor- lel Kader Hafim, is al op ingegaan. Hij liet weten zich niet zal laten mee- n oorlog voordat de over- sekerd is. nh skadll "es in zaak 3pering van jhnarkt- f fog Albrecht nen 1 XDPA) Voor een recht- Issen is gisteren het pro- I en tegen de 49-Jarige Ju- Joachim Ollenburg en de f4 *aul Kron, bekend onder "diamar ten-Paul". Zij ?an beschuldigd op 29 no- mmm 71 de supermarkteige- 0 Albrecht ontvoerd te etal hield hem zeventien tiet kantoor van Ollenburg florf verborgen tot de fa- Albrecht zeven miljoen jeld had betaald. De helft !ld is nog zoek. Beide be- beschuldigden elkaar er- urist wordt beschouwd als verdonkeremaand te heb- van de ontvoering. De rresteerde Kron al snel, Q nadat Albrecht door be- van de rooms-katholieke hop van Essen. mgr. h. was vrijgelaten en de m mark waren betaald, tegen de lamp toen bij betaalde met biljetten van 1 waarvan de serienum- md waren. |JB en zijn vriendin werden opgespoord, waar zij ^e Jaar feestelijk hadden uiden. Li et t |u I beh WASHINGTON (DPA) Het bezoek dat president Nixon in februari of maart aan Europa zou brengen, is uitgesteld. Dit is in Washington vernomen. Eind december heeft het Witte Huis, die dit bericht overigens bagatelliseerd, de werkzaamheden ter voorbereiding van de reis in fe bruari of maart al stopgezet Omstreeks dieize tijd kwam er een stroom van krtiek, vooral uit Zweden, los op de nieuwe bombardementen van de Amerikaanse luchtmacht op Noord-Vietnam. kaanse gevangenen, maar ook over een wapenstilstand die zich tot Laos en Cambodja uitstrekt, aldus Ri chardson. Zou men zich alleen en uitsluitend om Vietnam bekomme ren. "Dan zou een onbevredigende vrede verkregen worden". OMAHA De 30-jarige Ameri kaanse kapitein-vlieger Michael J. Heek, commandant van een B52-bommenwerpar in Thailand zal vermoedelijk voor een krijgs raad moeten verschijnen omdat hij geweigerd heeft een opdracht boven Noord-Vietnam uit te voe ren, aldus maakte 't hoofdkwar tier van de Amerikaanse Strate gische Luchtmacht (SAC) in Omaha bekend. Heck, die aan zijn derde ge vechtsronde in Vietnam bezig is, is volgens het hoofdkwartier "eerste en enige" bemanningslid van een B-52 dat sinds deze toe stellen in Juni 1965 in Indo-Chi- na in actie kwamen, geweigerd heeft een opdracht uit te voeren. Een bericht dat andere B-52- bemanningsleden in alle stilte naar de Verenigde Staten waren teruggestuurd omdat ze bezwaar hadden tegen de acties tegen Noord-Vietnam, werd door de Strategische Luchtmacht "ab soluut niet waar" genoemd In een brief aan senator Char les Mathias heeft een andere pi loot geschreven dat hij een op dracht kreeg waaraan onnodige risico's waren verbonden. Hij gaf het opperbevel hiervan de schuld. Volgens hem moest tweemaal hetzelfde doel worden aangeval len en moesten de piloten heen- en terugreis over hetzelfde tra ject maJkend wetende, aldus de piloot, dat de tegenstander in de tussentijd luohtdoelraketten in gereedheid zou brengen. Daar door ging volgens de piloot een B-52 verloren. Mathias heeft de brief doorge stuurd aan de senaatscommissie voor de krijgsmacht met 't ver zoek de naam van de schrijver geheim te houden. Nixon blijft echter van plan een bezoek aan Europa te brengen. Hij wil met de Europese regeringslei ders overleg plegen om tot een nau were samenwerking tussen de VS en de Europese landen te komen In elk geval wil hij naar Engeland, West-Duitsland, Frankrijk en Ita lië. Tijdelijk Elliott Richardson, bestemd om Meivin Laird op te volgen als Ame rikaans minister van Defensie, heeft gisteren als zijn mening uitgespro ken dat verzet in Europa en Au stralië tegen de Amerikaanse bom bardementen op Noord-Vietnam, "een tijdelijke zaak" is. Zoals dinsdag verscheen Richard son ook gisteren voor de senaats commissie voor de krijgsmacht voor zijn benoeming tot opvolger van Laird. Heel Indo-China Over Vietnam zelf zei de kandi daat-minister. "Wij kunnen de de fensie van Zuid-Vietnam geheel in handen van Saigon geven, maar dan blijven de bedreigingen voor de regeringen van Laos en Cambodja en leidt de voortgezette strijd bui ten Vietnam naar alle waarschijn lijkheid weer tot omvangrijker vij andelijkheden". Het overleg in Parijs gaat niet al leen over de vrijlating van Ameri- Kernbom Senator Stuart Symington vroeg aan Richardson of het waar was dat enkele piloten van B-52-bom- menwerpers die tijdens de recente bombardementen boven Noord-Viet nam gevangen genomen werden, in tieme kennis hadden omtrent stra tegische plannen voor het gebruik van atoomwapens. "Ik weet vrijwel zeker dat dat niet het geval is", antwoordde Ri chardson. "Met alle respect weet ik op goed gezag vrijwel zeker dat en kelen die kennis wel hadden", repli ceerde de Democraat uit Missouri. Symington onthulde zijn bron niet. Derde ronde Dr. Henry Kissinger en Le Duc- tho, de onderhandelaars van Was hington en Hanoi, hebben gisteren hun derde gesprek in de nieuwe ronde van geheime onderhandelin gen over een wapenstilstand gevoerd in een villa bij Parijs. Het duurde vier uur en van enige toenadering bleek niets. BUENOS AIRES (AP) Een tornado heeft gisteren de stad San Justo getroffen, die een kleine 500 kilometer ten noorden van Buenos Aires ligt. Ongeveer 50 mensen werden ge dood en meer dan 300 gewond. Tot de zwaar beschadigde panden beho ren een nieuw hotel, een ziekenhuis en een clubgebouw. Bij de doden waren zeven of acht personen van een gezin dat om kwam toen het dak van het huis instortte. ZURICH (AP) De Tages-anzei- ger in Zilrich heeft verklaard dat president Pompidou persoonlijk een beroep heeft gedaan op Franse ker kelijke leiders teneinde te voorkomen dat zij een verklaring zouden publi- oeren waarin een kritisch standpunt werd vertolkt ten aanzien van de Franse kernbewapening. Het document in kwestie zou voor Kerstmis moeten zijn gepubliceerd. Het was opgesteld na vergaderingen van de Franse roomskatholieke bis schoppen in Lourdes en de Franse BTW en begrafenis Talrijke in woners van de Italiaanse stad Forli bij Ravenna hebben moeten ervaren dat de lijken van overleden fami lieleden op het plaatselijke kerkhof een poos boven aarde bleven staan, omdat de directie niet tot een ant woord kon komen op de vraag of op teraardebestelling per 1 januari de op die dag in Italië ingevoerde BTW geheven moest worden. De beaardin- gen werden opgehouden totdat de di rectie uitsluitsel van hogerhand ge kregen had. protestantse leiders in Caen. In de verklaring der kerken, aldus zei de Tagesanzeiger, werd gezegd dat Frankrijk gevangen is geraakt in een „duivelse machinerie" waarin de vreedzame verklaringen die zijn lei ders afleggen in scherp contrast staan met het feit dat "een belang rijk deel" van zijn research en in dustrieel potentieeel gericht is op mi litaire uitvoer. De kerkelijke leiders stelden voor een nationaal debat op gang te brengen over de door hen genoemde vraagstukken. Dit nu scheen de regering, aldus de Tages-anzeiger, kort voor de ver kiezingen een weinig wenselijke zaak. Pompidou zou een Franse bisschop die het document mede hand opge steld op het Elysee hebben ontboden en hem hebben verzocht publikatie uit te stellen tot na de nationale ver- BERGEN Dit is de Britse luitenant Mark Philips van ivie hardnekkige geruchten willen dat hij een romance met de Britse Prinses Anne zou hebben. Philips kwam gisteren in Hohne bij het Westduitse Hannover aan. Hij zal een jaar gaan dienen bij het Queens Dragoon Guards-regiment. Indianen in Brazilië bedreigd De Franse bisschopsconferentie besloot daarop het verzoek van de president in te willigen en de protes tantse leiders gingen daarmee ac- coord. LONDEN (AP) De indianen stammen in Brazilië worden bedreigd door kolonisatie en economische ex pansie en zullen verdwijnen tenzij dringende maatregelen worden ge troffen om hun gebieden te bescher men. Dit wordt gezegd in een rap port dat vanochtend in Londen is gepubliceerd. In het rapport, dat in samenwer king met de Braziliaanse regering werd opgesteld door de Vereniging voor Bescherming van Inboorlingen, wordt gezegd dat de taak van de bescherming van het grondgebied der indianen „dringender en moeilij ker" wordt. De vereniging stelt vast dat waar het ontwikkelingsbelangen betreft „de indiaanse reservaten nog niet het papier waard zijn van de kaarten waarop zij staan aangegeven". In het rapport wordt kritiek geuit op de Funai, de Braziliaanse regerings organisatie voor de indianen, omdat deze zich niet heeft verzet tegen een aantal bepalingen in het ontwerp voor een nieuw indianen-statuut. Volgens het rapport zijn de meeste Brazilianen verbijsterd over de be zorgdheid die men in het buitenland toont voor de indianen „van wie er op een totale bevolking van 95 mil joen zielen slechts 1- of op zijn hoogst tweehonderdduizend in Brazilië le ven". „In Brazilië", aldus het rapport, „zijn de indianen altijd beschouwd als een hinderpaal voor de vooruit gang". Rantsoenering van voedsel tegen zwarte markt door regering Chili SANTIAGO (Reuter) In Chili zal een voedselrantsoenering wor den ingevoerd "om zeker te stellen dat elke Chileen toekomt aan zijn minimale levensmiddelenpakket". Dit ls gisteren in de Senaat be kendgemaakt door minister van Fi nanciën Fernando Flores. De bevolking zal volgens hem worden "ingezet" ter bestrijding van speculatie en zwarte handel. In Chi li neemt het gebrek aan levensmid- delen vooral vlees hand over hand toe doordat de binnenland se produktie onvoldoende is en te weinig deviezen aankopen in het bui tenland onmogelijk maken. Bijzonderheden over de rantsoene ring verwacht men van presid°nt Salvador Allende in een lang-ver- beide rede over 's lands economie. De rantsoenering zal gelden voor een dertigtal produkten die tot de eerste levensbehoeften van het huis houden behoren. Minister Flores zei dat er maat regelen "als in een oorlogsecono mie" getroffen zullen worden ter bestrijding van de inflatie, het hamsteren en de zwarte markt. De regering zal de directe contro le op zich nemen van de distribu tie van essentiële produkten opdat alle gezinnen levensmiddelen en an dere produkten krijgen naar gpi->og hun werkelijke behoefte. Hij gaf de oppositie, vanwege hara "antipatriotische acties" de schuld van onvoldoende aanvoer en van de zwarte markt, maar erken de dat ook de regering fouten had gemaakt. 'Terwijl de produktie belangrijk is toegenomen is de aanvoer van essentiële produkten op de markt ontoereikend. Het geld van de mensen die op de zwarte markt meer moeten betalen voor de le vensmiddelen komt in handen van een op winst beluste gewetenloze minderheid". Minister Flores zei dat de controle op de distributie van essentiële pro dukten zal worden uitgeoefend door een "armeen distributie-secretfa- riaat", dat zal ressorteren onder 't ministerie van Economische Zaken Particuliere bedrijven die essentië le levensmiddelen produceren moe ten met deze instantie een contract sluiten dat leveranties aan ande ren uitsluit. De arbeiders zullen vis hun vakbonden en via comités van waakzaamheid controle uitoefenen op de naleving van de contracten Krag gaat scheiden Oud-pre mier Jens Otto Krag en zijn vrouw, de actrice Helle Virkner gaan schei den. Krag, 58. en Helle Virkner. 48. zijn 13 Jaar getrouwd geweest, het was Krags tweede huwelijk. Zij heb ben een zoon van elf en een dochter van negen. Helle Virkner werd wel de mooiste genoemd van alle eoht- genotes van regeringsleiders. Presi dent Johnson heeft een hele avond met haar gedanst tijdens het offi ciële bezoek van Krag aan de V S. Chroesjtsjow placht cadeautjes oor haar mee te brengen. Het was reeds lang bekend dat Helle Virkner ge noeg had van een leven dat altijd in de schaduw van de politiek moest staan. Drie maanden geleden, na het .succesvolle referendum waarbij De nemarken zich uitsprak voor toetre ding tot de EEG, trad Krag onver wacht af, „om persoonlijke redenen". Men nam toen aan dat zfjn besluit zich terug te trekken een laatste po ging was om zijn huwelijk te redden. Koude In Noord-India Het noorden van India wordt al enige tijd geteisterd door hevige koude. In de staat Oettar Pradesj zijn tot nu toe door de kou 81 mensen omgeko men. De vorst bedreigt ook het win tergewas in die staat. öatige regen Mexiico wil Rijngebieden in het noorden ®nd met kunstmatige regen 1 en daardoor weer vrucht en. De Mexicaanse minis- de Waterhuishouding, Lean- •'0Sa Wade, heeft meege- in de Mexicaanse staten keon en Neder-Califomië toeven zijn gedaan. In vele ®n deze gebieden heeft het biet meer geregend hoewel ?enwolken aan de hemel LONDEN (UPI) Vliegtuigpassa giers op de Londense luchthaven vormden gistermiddag in machteloze woede rijen voor de verlaten balie van de douane, het Brits museum deed zijn deuren dicht en de secretarissen van premier Edward Heath lieten hun werk in de steek om deel te ne men aan een proteststaking tegen de loonstop van de regering. De loonstop van negentig dagen werd in november van het vorig Jaar afgekondigd ter bestrijding van de Inflatie. De loon- en prijsstop loopt op 27 februari af, maar er circuleren ge gronde geruchten dat de regering er voor die tijd nog eens zestig dagen aanplakt. Het protest van de ambtenaren ln veel gevallen een staking van drie urr richtte zich tegen het fedt dat de loonsverhoging die ze 1 januari ge- gekregen zouden hebben, door de loonstop niet is doorgegaan. De 47.000 werknemers in het staats - gasbedrijf hebben langzaam-aan- acties en werkstakingen per eind vol gende week aangekondigd, omdat de regering zelfs de onderhandelingen over verhoging van hun salaris voor de duur van de loonstop heeft ver boden. Aan de transatlantische balie op de luchthaven Heathrow, waar het werk doorgaans door zes beambten wordt verricht, stond er tijdens de staking van een uur of drie maar één. Het vliegverkeer werd nog ernstiger belemmerd door werkstakingen van de verkeersleiders. In Londen woonden de honderden ambtenaren een protestbijeenkomst bij. Ze werden toegesproken door Bill Kendall, secretaris-generaal van de 260.000 leden tellende bond van werk nemers in overheids- en openbare dienst. Hij betitelde de loonstop als „gelegaliseerde diefstal", „wy delen de regering onze werkgeefster by deze mee dat we niet meer met ons laten sollen", riep hy uit. Op Downing Street 10, ambts woning van premier Edward Heath, werd een protestbrief overhandigd. Het Britse Museum bleef door de actie een uur gesloten. Op de pilaren van het gebouw waren slogans ge klad in de teneur van „Ambtenaren eisen eeriyk loonbeleid" (..Fair play on pay"). De Bond van Arbeiders in de ko- lenindustrie eist van de nationale ko_ lenraad, een staatsorgaan, de belofte van een ..aanzienlijke loonsverbete ring". De raad moet de belofte bin nen twee weken geven.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9