Jeun van '66 voor jtiegroep .fiweigerd 1 elname Bloema buiten medeweten' bestuur iito's weren uit Minister wil over onveilig verkeer praten ntrum met hoge Veilig Verkeer: een op de vijf zonder achterlicht rkeertarieven Fietser een "duistere figuur" ERKEN HANOI RUPPERT GING VOOR DE ILV.P. TE SNEL het ndddcn moet goochelaar Vreemde JAG 11 JANUARI 1973 BINNENLAND PAGINA 7 ADVERTENTIE s mi ïen di 1 erwai V iChüc\A.G Voorzitter Ruby van der Scheer van D 66 •den van de eerste- en tweede-kamerfractie van •tij hebben laten weten, dat geen van hen was of kken bij de actiegroep Nieuwe Partij, die KVP CHU binnen een half jaar wil laten opgaan in een volkspartij, links van het midden. De mensen achter de „actiegroep Nieuwe Partij": v.l.n.r. drs. F. Beckers van het Democratische Centrum Nederland.het oud-kamerlid voor de KVP dr. P. Zelissen, Jac. Hupsen, lid van het dage lijks bestuur van de CHU en K. P. Bloema, hoofdbestuurslid van D'66. vergaderingen in de regio's. In april houdt de actiegroep dan een profiel congres. Kort daarna komen de par tijraden en de congressen van de partijen bijeen, die dan het ontstane profiel kunnen beoordelen. Vóór de zomer- maakt de aktiegroep de inven taris op. fdbestuurslid K. P. Bloe- 66 maakt wel deel uit van >ep. Mevrouw Van der 3 1 »elt mee, dat dit buiten I van het bestuur gebeurd: zeer wordt betreurd". Mi%roep heeft zich gister- rvarltoresenteerd. Woordvoerder idmiten (ex-kamerlid voor de bnder meer: „Als deze ver- itroming niet slaagt zijnde ïle partijen panklaar voor middenpartij die mevrouw Evan de WD wil", dedigde zijn deelname jroep combinatie in meerderheid. Het va- I ;evuia niet in de bedoeling een naast de bestaande ARNHEM De 31-Jarige Italiaan- creëren", aldus Huyssen. de goochelaar A. I. die behalve ap- de politieke discussie plaus ook een fors honorarium voor rban van de partijen op zijn kunstjes vroeg, zit in een poli- ;n door middel van tiecel zijn hoofd te breken over een betere verdwijntruc. In een Arnhems café miste een bezoeker, die gebiologeerd zat te kij ken naar de goochelkunstjes, ineens zijn portemonnaie met 150 gulden uit zijn achterzak. De dader was snel ge- gde zyn aeeiname met De huidige fcunStieS Vail matie heeft weinig J st Volksunie activiteiten s Televizier :DAM (ANP) De Ne- Volksunie heeft bij de re- Avro's Televizier maga- itesteerd tegen de "on wijze waarop zij gepro- ft barhouders te be- "rasdiscriminatie". ldus de Volksunie, het on- iare recht van elke on- om zelf uit te maken wie etablissement wil toela- wet, die deze persoonlijke antast, is een onzedelijke Ei :an voor ambtenaren van i politie een dure plicht wet uit te voeren. Maar, Volksunie, het is schande- urgers in dit soort zaken s provocateurs" gaan op- Volksunie noemt het de redactieleden zich als Iers tegen landgenoten ekeerd ten behoeve van i" een typisch Nederland- ie omroephebbelijkheid. vonden. vr> Ische Vredesbewegingen DEN HAAG (ANP) Het Inter kerkelijk Vredesberaad en de vre desbewegingen "Pax Christi" Kerk en vrede" en "Doopsgezinde vredes groep" hebben er bij de politieke partijen op aangedrongen de Ne derlandse regering te bewegen nu over te gaan tot de volkenrechte lijke erkenning van Noord-Vietnam. Zij dringen tevens aan op de toela ting in Nederland vaai een voorlich tingsbureau van het Vietnamees Nationaal Bevrijdingsfront, zoals dat reeds bestaat van de règerlng van Saigon. - ink adviseert Haarlem Huisvrouw in actie tegen zuiverings belasting ARNHEM De 45-Jarige huisvrouw An Voges uit Arnhem heeft de strijd aangebonden met het zuiverings schap Oostelijk- Gelderland, dat elk gezin in de streek een zuiverings belasting van 36,75 gulden per Jaar wil laten betalen. „Ik wil een proefproces uitlokken door consequent te weigeren de aanslag te betalen. De huisvrouw is niet schuldig aan het vervuilen van het oppervlakte water. Ze moeten maar zeep maken die niet vervuilt", aldus An Voges. De strijdlustige huisvrouw: „Ik wil best een gulden meer- betalen voor een afwasmiddel dat niet ver vuilt. Volgend jaar moet ik zeker ook gaan betalen voor de zuivering van lucht". De Arnhemse is van plan ook an dere huisvrouwen te betrekken bij haar actie: „Volgende week ga lk mijn eerste spreekbeurt houden. De huisvrouwen kunnen een enorme macht vormen". Beraad binnen PvdA-fractie over Vietnam DEN HAAG (ANP) De commis sie buitenlandse zaken van de PvdA- tweede-kamerfractie komt vandaag by een om zich te beraden over de recente ontwikkelingen van de oorlog in Vietnam. Het kamerlid Van der Stoel (PvdA) zei gisteravond, dat de fractiecommissie in de eerste plaats gaat bespreken een aantal denkbeel den, die binnen de fractie naar voren zyn gekomen, over de mogelijkheden wat van Nederlandse zyde verder kan worden ondernomen in de Vietnamese kwestie. „By de uitvoering van die denkbeelden zal terdege rekening moeten worden gehouden met het verloop van de besprekingen te Pa rijs", aldus mr. Van der Stoel. De fractiecommissie van de PvdA gaat verder na, welk tydstip het meest geschikt is voor een vergade ring van de vaste tweede-kamer commissie voor buitenlandse zaken, voor eventueel overleg met minister Schmelzer. DEN HAAG (ANP) Minister Udink van Verkeer en Waterstaat is bereid met de vaste Tweede Kamer commissie van Verkeer en Water staat van gedachten te wisselen over het vraagstuk der verkeersonveilig heid. Aldus is meegedeeld in het gis teren gegeven antwoord op schrifte lijke vragen van het kamerlid Corne- lissen (KVP) over het actieprogram ma van de pressiegroep Stop Kinder moord. De bewindsman deelt de grote zorg van deze groep over het grote aantal kinderen dat jaarlijkis in het ver keer gewond raakt of om het leven kamt. "Overheidsmaatregelen ook die van lagere overheden kunnen steflllg een bijdrage leveren tot de be strijding van de onveiligheid op de weg", aldus de minister. "Iedereen kan en moet aan de bestrijding van de verkeersonveiligheid meewerken Een analyse van de ongevallen statistieken toont aan, dat van de kinderen tussen 0 en 14 jaar, die in de laatste jaren in het verkeer zijn omgekomen (in 1968 442, in 1969 454, in 1970: 459 en in 1971: 449) on geveer de helft voetganger en circa 30 procent fietser was. De overige 20 procent was passagier in een auto of op een bromfiets, terwyl een aan tal van hen zelf als bestuurder van een bromfiets optrad.. Van de voet gangers tussen 0 en 14 jaar, die in het verkeer am het leven kwamen, was orrca 40 prooent 4 jaar of jon ger. De minister wyst er in zyn ant woord op, oat de zorg voor en opvoe ding van deze jongste verkeersdeel nemers voornameiyk by de ouders en opvoeders berust. Het grote aantal slachtoffers onder de jongste ver keersdeelnemers geeft een indicatie van de verkeersonveiligheid in de woonwijken, aldus minister Udink. Volgens minister Udink is het mo gelijk door een oordeelkundige stede- bouwkundige opzet autovrije en auto- arme zoneo in de woonwijken te cre- eren, waarin niet alleen speelvoor- zieningen, maar ook fiets en wan delroutes naar en van scholen wor den opgenomen. Dergelijke voorzie ningen behoeven in het algemeen niet kostbaar te zijn en kunnen vaak met eenvoudige middelen worden tot stand gebracht. Het mislukken van het vyf- partijen-overleg inzake de vor ming van een regering van een basis van een parlementaire meerderheid is allerminst een verrassing: al is het nogal pyn- lijk voor het aanzien van „de politiek" dat nu of meer offi cieel is vastgelegd, dat in dit land geen meerderheidsregering is te vormen. Van onze parlementaire redacteur P. Riemersma Een eerste gevolg zal zyn, dat de roep om een regering zonder al te veel bindingen met het parlement aan kracht zal win nen. Te meer omdat by de for matie de KVP een sleutelpositie inneemt en deze party nu juist liet minste gevoel voor parle mentaire democratie herbergt. De KVP ook heeft meteen na liaar desastreuze verkiezingsne derlaag op zo'n extra-parlemen tair kabinet aangedrongen. De KVP heeft nu eenmaal een broertje dood aan het maken van een politieke keuze tussen PvdA en WD. Wie speurt naar oorzaken voor het mislukken van het vijf-party en-overleg stuit op de versnelling die in formateur Ruppert na de kerst dagen in zyn werkwijze heeft aangebracht. Ruppert is blijkbaar toch wel wat beïnvloed door de verhalen dat het allemaal zo langzaam ging. Verhalen die in het by zon der ook van de zyde van de VVD zijn gelanceerd. Ruppert stelde de VVD in het begin van zyn formatiewerk dan ook danig op de proef. Behoudens een kortstondige aarzeling vlak na de breuk met DS*70 vorige zomer in het kabi net Biesheuvel heeft Wiegel als politieke leider van de WD, nooit anders gedaan dan aan sturen op herstel ran de vyf- partiien-coalitie. Na de onver wacht grote verkiezingsoverwin ning heeft Wiegel met nog meer overtuiging op dit herstel aan gekoerst. Maar hij moest Ujdzaam toe zien dat Ruppert eerst ging sappelen aan de mogelykheid van een links minderheidskabi net. Toen Ruppert eindelyk op Wiegels koers ging zitten heeft de WD-er misschien al te voortvarend de conclusie getrok ken, dat het nu wel in orde zou komen. Hy Ujkt de irritatie die zyn verkiezings-campagne in de KVP-gelederen heeft gewekt te hebben onderschat. En met hein wellicht ook Ruppert. In elk geval is nu gebleken dat de KVP te weinig tyd heeft gehad om uit te zieken. Voor de KVP heeft Ruppert nog te snel gewerkt. Een tweede kink in de vyf- partyen-ketting is die tussen ARP en DS70. Van de kant van de uitgetreden bewindslieden Drees en De Brauw ran DS70 is wel beweerd, dat minister president Biesheuvel vorige" zo mer bewust op de breuk heeft aangestuurd. Biesheuvel heeft dat ontkend al heeft hy er geen twyfel over laten bestaan, dat de DS70-bewindslieden lastig wa ren om mee samen te werken Nu heeft de AR-fractie onder leiding van Biesheuvel aan Ruppert laten weten, dat zy samenwerking met DS70 niet mogelijk acht al zegt zy zo'n samenwerking niet by voorbaat af te wyzen. Het grote struikelblok was en büjft het mentale verschil in be nadering van de sociaal-econo mische problemen. Als over enige tyd zou vast staan dat ook een extra-parle mentair- of zakenkabinet geen zwemwater in het Parlement heeft, moet Ruppert conclude ren dat hy althans geen moge lykheid ziet voor het vormen van een regering. Hy moet dan zyn opdracht teruggeven. Het spel kan dan opnieuw beginnen een spel dat de kie zer niet begrUpt. Ongeveer honderd landbouwers uit Hardenberg en wijde omgeving hebben gisteren de wacht be trokken bij een zomerhuisje van een collega uit Hardenberg, dat op last van de gemeente moet worden afgebroken. De betrokken „vrije boer" heeft het omstreden huisje en de naaste omgeving ruimschoot van „gier" voorzien om het de slopers zo moeilijk mogelijk te maken. ■•EM „Minister Udink en Waterstaat) heeft Haar- g eg even de par- 47en zo hoog op te voeren ®nd het meer in zijn hoofd om met de auto naar 't van de stad te gaan". 'as de bijdrage van de ml- een gesprek over het ge kort van het openbaar '°er en het behoud van de W als winkelcentrum. Ik een wonderlijke gedachte linister". Burgemeester De Gou van Haarlem heeft dat gezegd in zijn nieuw jaarsrede. Volgens hem deed de minister zijn uitspraken bij een be zoek van een Haarlemse delegatie aan Den Haag. De burgemeester verder: "On danks de afspraak die in 1970 werd gemaakt dat het Rijk het tekort op het openbaar stadsvervoer zou overnemen als de gemeente een gulden per inwoner betaalde, is er geen extra geld ter beschikking ge steld". UTRECHT (ANP) „De fietser is vaak een duistere figuur in het verkeer". Dat is de conclusie die Vei lig Verkeer Nederland trekt uit een onlangs gehouden onderzoek onder 13.000 fietsers, waaruit bleek datf 13 procent reed met een defecte kop lamp, terwijl bij maar liefst 21,5 procent het minstens zo b?lang- ryke achterlicht het niet deed. De controle onder 8200 bromfiet sers leverde iets minder verontrus tende cijfermateriaal op: bij 2,5 procent van de brommers was de koplamp kapot en bij 8,4 procent het achterlicht. Ofschoon het onderzoek dat ge durende vijf winterdagen 's avonds tussen half zes en half zeven op 29 plaatsen in het land werd verricht wellicht niet wetenschappeiyk ver antwoord is, kan wel worden aange nomen dat een uitgebreidere telling maar weinig verschuivingen te zien zou geven, aldus V.V.N V.V.N. constateert bij (brom) fietsers niet alleen op het gebied van de verlichting maar ook bijv. bij het richting aangeven een „verregaande laksheid, die vrijwel altijd ongestraft blijft". WN is voorstander van een verscherpte politiecontrole opdat ook verkeerszondaars op twee wielen va ker tegen de lamp kunnen rijden Een woordvoerder van WN wees erop dat een ondeugdelilke verlich ting de kwetsbaarheid van de (brom) fietser in belangrijke mate vergroot. Hoe kwestbaar deze cate gorie weggebruikers wel is mag blij ken uit de ongevallencij fers over 1971: van de drie weggebruikers die toen in het ve-'-eer omkwamen was er één (brom) fietser. Van het to taal aantal gewonden had zelfs de helft op een fiets of brommer geze ten. In 1971 kwamen er 549 fietsers Id het verkeer om en 599 bromfietsers op een totaal van 3167 verkeersdo den. Er werden 26.514 bromfietsers gewond en 9355 fietsers op een totaal van 72.167 gewonden. Het onderzoek van WN hield ver band met de in november JJ. ge starte zichtbaarheidsactie van WN onder het motto „val op in het ver keer". In het kader van deze actie drong WN er bij de voetganger op aan bij slecht licht overdag en 's nachts lichte winterkleding te dragen in plaats van donkere. Volgens WN zijn bijzonder veel kledmgfabrikanten op de actie inge haakt

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7