Katwijks gasbedrijf 75 jaar Cruyff op bezoek in Katwijk surprise voor rattenvanger Feest in mei bij opening nieuwbouw aan Prins Hendrikkade van de Gemeentebedrijven Knappe tijden in strij om de Speedozwemci TAFELTENNIS VALKENBURG Inbraak dupeert Kontakt Huisvrouwen^ Lisse op safaj Protest van Leids Juridis( Adviesbureai BEROEP ONTVANGEN DONDERDAG 11 JANUA KATWIJK Het gasbedrijf in Katwijk bestaat zevenentwintig januari vijfenzeventig jaar. Op die dag zal er echter geen feest betoon zijn. Dat zal tegelijk ge schieden met de opening van de nieuwbouw aan de Prins Hen drikkade op een nog nader te be palen datum in mei. Met de bouw van dit pand van tachtig bij zesentwintig meter maakt men goede vorderingen. Het is al glasdicht. In deze nieuwbouw van voorlopig één bouwlaag zullen de magazijnen, werkplaatsen en ga rages van de Gemeentebedrijven voor gas, electriciteit en water worden ondergebracht. De fun dering van honderdenéén palen staat er borg voor, dat er in de toekomst nog één etage bovenop kan worden gebouwd. De bouw kosten van dit door het Noord wij kse architectenbureau D. en T. van Manen ontworpen en door het aannemingsbedrijf Jacob van Rijn gebouwde object komen op ongeveer f 1.325.000,-. Door Cees Combee Foto Jaap van Duijn overleden onvergetelijke J. A. Blom het bedrijf die moeilijke beginperio- opvolgde. Riezenbosch's officiële functie luidt directeur van de g' meentebedrijven en project-coördi- de goed doorkwam. Onder het "bewind" van directeur ter sneller dan men in Katwijk had w uuua. 10 li Blom maakten de Katwijkse ge- verwacht. Door een explosie in het Katwiikse 'gemeenteraad''0 "onder nator. Veel "steun ontvangt Riezen- meentebedrijven voor gas. electrici- fabrieksgebouw op de ijzig koude bosch van de adjunct-directeur van teit en water hun grootste groei door. o-7«,*0 4Q«i,om io«-i moorrimr oen Dat kwam door de stormachtige Blom bezette van 12 Juni 1946 tot zijn overlijden de directeurszetel. Daarvoor waren directeuren van het tie en de afneming grote vormen gasvoorziening in de na-oorlogse ja- gas,- electriciteits- en waterbedrijf gingen aannemen. Van zo'n 15.000 ren was al zover doorgevoerd, dat van Dalen (15 april 1919 tot inwoners tijdens de tweede wereld- Katwijk nog één van de laatste mid- oorlog tot een 28.000 toen vijftien delgrote bedrijven was. die niet het Adriaanse (1 december 1940 jaar geleden het zestigjarig bestaan slachtoffer van deze centralisatie tot 15 Juni 1946 wegens benoeming op sobere wijze werd gevierd. Blom was geworden. Dat was mede te - - nam de produktie van watergas naast die voorzitterschap */an burgemeester T A. O. de Ridder het historische besluit over te gaan tot stichting van eer gemeentelijk gasbedrijf. B. en W. en een commissie uit de raad hadden reeds op 28 Januari 1896 machtiging gekregen te onderzoeken in.n. ot zo'n gasbedrijf levensvatbaarheid ziin overtilden op J zou hebben. Het resultaat van dit onderzoek was positief. Toen de raad eenmaal zijn beslis sing had genomen verliep alles vlot. tot directeur van het Schiedamse be drijf). Twintig jaar lang had fa De aanbesteding geschiedde on 18 brieksbaas A. Kleinhout de leiding om aan de bijzonder sterk toegeno- iuni en de gaskrami^kon februari van het gasbedrijf in hanctar Aan men vraag te kunnen voldoen, hem heeft men het te danken, dat Juni en de gaskraan kon 7 februari 1899 worden opengedraaid om de eerste zesentwintig aansluitingen van gas te voorzien Burgemeester T A. O. de Ridder opende het be drijf 11 februari - dus vier dagen la ter - officieel in tegenwoordigheid van vele genodigden, ondei wie dp dir cteur van de Stedelijke Lichtfa brieken in Leiden, dr. J. J. Neurden- berg, die als adviseur bij de bouw was opgetreden. Kinderschoenen Het was in die Jaren rond de eeuwwisseling bij nu vergeleken een primitieve bedoening bij het ge meentelijk gasbedrijf. Hoe kon het ook anders. Het bedrijf stond nog in de kinderschoenen. Men was blij, dat er aan het eind van het eerste ex ploitatiejaar 300 aansluitingen wa ren en dat er 100.000 kubieke meter gas werd afgenomen Er was geen van kolengas ter hand leid, dat steeds was gevoerd. Aardgas Een zelfstandig producerend elec- triciteitsbedrijf en waterbedrijf - VALKENBURG Twee dicht bij elkaar liggende tafeltennisverenigin gen, De Valken en STT, zijn ertoe overgegaan ter voorbereiding van de tweede helft van de competitie on derlinge wedstrijden te houden. Een wisselbeker is voor de winnende ver eniging beschikbaar. Dit evenement zal elk Jaar in januari herhaald worden. De afgelopen week werd er druk gespeeld in het Valkenburgse Dorps huis. De uitslagen van deze week wa- drecteur. Het vijf leden tellende ren alle in het voordeel van de thuis technische personeel - een smid-fit- tei. een fitter en drie arbeiders - stond onder leiding van fabrieksbaas A Kleinhout en de administratie werd geheel door de gemeentesecre- BODEGRAVEN In het Spaar- dersbad te Gouda werd de eerste zwemwedstrijd gehouden in het ka der van de Speedo-cup, door de kring Gouwe/ Rijnstreek. In totaal wor den vier wedstrijden voor deze beker gehouden, niet alleen in de kring, maar in het gehele land De 20 snel- sten per nummer van het land komen uit de finale die twee dagen duren zal. Deze wedstrijden worden gespon- serd door de Speedo, een zwemkle- dingbedrijf in Australië. De 100 meter schoolslag meisjes on der 10 Jaar werd een zege voor Inge van Veen van BZPC; de 100 meter vrijeslag jongens onder 10 jaar door Carlo van Zwol van BZPC. Als enig ste deelnemer op de 100 meter jon gens onder 10 Jaar werd Richard Bot tenberg eveneens van de Bodegraafse vereniging winnaar in een veelbelo vende tijd. De 100 meter rugslag meisjes onder 12 jaar werd °en dub bele AZC zege. Marie Louise van Schaik won in 1.29.4, een zeer mooie tijd voor deze leeftijdsgroep. Haar clubgenote, Yvonne van Wijk volgde haar in 1.35.6. De 100 meter school slag meisjes onder 12 jaar werd een grandioze zege voor Iris de Keyzer van BZPC in 1.30.7, een tijd die haar verzekerd van een finaleplaats Ge rard Bosman van AZC stak eveneens een klasse boven de anderen uit op de 100 meter vrUeslag Jongens onder 12 Jaar. Zijn tijd 1.11.6 zal ook in de andere kringen moeilijk te benade ren zijn Irma Markensteyn van BZ PC legde tenslotte beslag op de eers te plaats op de 100 meter rugslag meis Jes onder 12 Jaar. De uitslagen zijn: In Voorhout VOORHOUT Naar eerst nu be kend is geworden, is er in de vroege morgen van zondag 7 Januari inge broken in het gebouw van de Jonge renvereniging „Kontakt" aan de Bóekhorstlaan. Door vernieling van een ruit zijn de inbrekers binnenge komen. Dit moet na 02.30 uur zijn geweest, want op dit tijdstip werd 't Hok, het tehuis van de jongeren, gesloten. Er werden veel vernielingen aan gericht. Alle kasten en deuren werden opengebroken. Verschillende - - - - artikelen werden meegenomen, onder de explosie, gepaard gaande met 20.000 kubieke meter aardgas door andere een band-recorder, cassette- Het verdwijnen van het gasbedrijf als produktiebedrijf geschiedde ech- Het nieuwe gebouw van de Gemeentebedrijven voor gas, elektriciteit en water aan de Prins Hendrikkade in Katwijk aan Zee is nu glasdicht. Het zal in mei worden geopend en tegelijk zal dan het 75-jarig be staan van het gasbedrijf worden gevierd. In dit ge bouw zullen de magazij nen, werkplaatsen en ga rages worden onderge bracht. danken aan het zeer ander veranderd bij het gasbedrijf. Was men het eerste Jaar al erg blij met 300 aansluitingen en een omzet van 100.000 kubieke meter, thans Het aardgas deed in die tijd echter zijn er op 35.575 inwoners 10.000 met dat van de electriciteit werd in 1920 zijn intrede, zodat zou blijken dat in een omzet van maar liefst 38,1 mil- opgericht - heeft men in Katwijk het groot afnemen van gas voordeli- joen kubieke meter. Er zijn topuren nooit gehad. De stroom werd betrok- ger was dan zelf produceren. Door per dag bij waarop niet minder dan ken van de Leidse Stedelijk Lichtfa- de explosie, gepaard gaande met 20.000 kubieke meter aardgas door ailucie CC11 «tuu-rwwura wussevtc- brieken en het water van de Leidse brand, werd men in Katwijk sneller de buizen naar de klein- en grootver- recorder dozen met tan'es koffers Duinwater MaatSChaDDÜ. Het waren n .««(«in» hn.tir.» recoruer, oozen met soners Duinwater Maatschappij. Het waren dus distributiebedrijven. Dat werd het gasbedrijf niet zo heel erg lan; bruikers stroomt tot die grootver bruikers behoren het Marinevlieg- vankelijk in de bedoeling lag. De kamp, het Zeehospitium, het Sport- de viering van het zestigjarig be- Leidse Stedelijke Lichtfabrieken bo- fondsenbad en de talrijke indus- staan in 1959, ook. den direct na de calamiteit de hel- trieën, die Katwijk rijk is. Ook het pende hand, zodat de Katwijkse elektriciteits- en waterbedlijf hebben huisvrouwen al weer heel snel hun ruim 10.000 aansluitingen met om- potje met behulp van gas konden ko- zetten van respectievelijk 47,4 mil- Amritnin-c nrt hun ken' Die "sneIle in«reeP" werd J±llllALx5Lll o tslL li till tijds op hoge prijs gesteld. Katwijk VSCt(X17XGJllTriS eerste gemeenten in de verre omge- tig personeelsleden. Dat komt, om- J ving. Eerst stroomde er een aardgas- dat het distributiebedrijven zijn, die HILLEGOM Gisteravond kwam luchtgasmengsel door de buizen en zelf niets produceren. In die begin- J J tijd was dat produceren, wat gas be- Amfi '66, de amateurfilmclub voor daarna kwam er puur aardgas de Bollenstreek, bijeen in het her vormd jeugdhuis „Weltevreden" aan de Van den Endenlaan. Voorzitter Er is in die 75 jaar wel het een en treft, wel het geval. met L.P. platen en een groot aantal flessen sherry en vermouth. Ook 't kasgeld van de bar werd gestolen. Een geldkist werd ook meegenomen. Twee draagbare radio's en een kost bare speeltafel zijn blijven staan. Grammofoonplaten lagen her en Joën"kwu* en WmlljMn" kubieke der verspreiden waren kapot ge- meter. Bij de Gemeentebedrijven goaid. De schade wordt geschat op een kleine vierduizend gulden. De Rijkspolitie stelde een onder zoek dn. De jongerenvereniging Kontakt is zeer gedupeerd, omdat zij niet was verzekerd tegen inbraak. Alleen te gen brand. 100 m. schoolslag meisjes 10, Inge van Veen BZPC 149.fr grijd van Brakel AZC 1.51.6 100 meter vrijeslag 1ongei| 10 jaar: 1 .Carlo van ZwiL 1.26.4; 2. Martin Hoekstra VÏ 5; 3. Erwin Lassoy AZC 1.35.-1 100 meter rugslag meisjes jaar: 1. Marie Louise van ScH C. 1.29.4; 2. Yvonne van W| 1.35.6; 3. 100 meter vlinderslag jongeil 10 jaar: 1. Richard Bottenbel 1.47.9. 100 meter vlinderslag jongeil 12 jaar: 1. Edward Maasdijk] LGB 1.22,-; 2 Sjors Moored /LGB 1.25.6; 3. Arco Verbood 1.37.-. 100 meter schooslag meisjef 12 jaar: 1. Iris de Keyzer BlL 7; 2. Gerda Habraker AZ(f 100 meter vrije slag Jongen 12 jaar: 1. Gerard Bosman Al 6; 2 Peter Kooreman LZ, 8j 3. Edward Pison AZC 1.24.8 (f ter rugslag meisjes onder 14jc Irma Markesteyn BZPC 1^ Jeanette Vonk de Zijl/LGB t i LI SSE HILLEGOM i Lisse/Hillegom van de Ned. t Huisvrouwen heeft in het Lisse" de eerste vergadering]! den in het nieuwe jaar onde£ van de presidente mevrouw JL Nieuwkoop-Den Older, die alli een goed 1973 toewenste ent het woord gaf aan me juf fit Kingma, die een reis naar heeft gemaakt en daarover ff boeiend reisverhaal ten bes waarbij zij haar talent als d tellende juf van de school" n loochende. Zij wist haar gehoor val begin tot het einde te boei? woord en beeld en gaf de dai de N.V.V.H. een relaas over met alle natuurschoonhedf bracht de dames bij mens en de natuur van Afrika en het zichzelf een wonderlijke beier mejuffrouw Kingma op een rassende en humoristische wij Afrika te horen spreken! LEIDEN Het Juridisch I bureau in Leiden heeft in eé gram aan de Nederlandse n krachtig tegen de grove sched van de mensenrechten door j treden van de Verenigde Sta Vietnam geprotesteerd. Het bij van mening, dat zijn werkzj den terwille van de rechtvaar) in de Nederlandse samenlevil in overeenstemming te breng| met de houding van de Nede) regering tegenover het mensa de handelen van de Ameri regering in Vietnam. Het dringt er op aan, dat de Nedel regering op daadwerkelijke stelling neemt tegen de hand van de Amerikaanse regering i volledig inzet voor de beëindig! het onrecht, zoals dit in V wordt. al in zün bezit heeft, want de thuis- J. v. d. Hoorn uit Bennebroek sprak wedstrijden van STT, die maandag het nieuwjaars woord. Daarna draai- 15 Januari in Katwijk aan den Rijn den de Amfi'era de door hen zelf op- tarie verzorgd Er is momenteel nog gespeeld zullen worden, geven voor genomen reclame-kleurenfilms met een nazaat van deze Klemhout in dienst van de Katwijkse Gemeente bedrijven. Nu na vijfenzeventig jaar telt men eer dienst gemeentebedrijven, waarin ook zijn ondergebracht het electriciteits- en het waterbedrijf en natuurlijk heeft men ook een direc teur Dat is sinds 1 Juni 1971 J. Rie- zenbosch, die de in februari 1969 de geestdriftige spelers van De Val- eigen geluidsopnamen. Jan Otte uit ken de nodige bezorgdheid. De uitslagen waren: Valken 2—STT 2: 7—3. Valken 3—STT 3: 6—4. Valken 4—STT 4: 9—1. Het eerste team van beide vereni- Hillegom sleepte met zijn cineogra- fisch produkt „Anti-rook" de eerste prijs in de wacht (7,4 punten) ge volgd doo rde Lissen aar T. de Lange die zijn film de titel „Hoesti-proes- ti" meegaf (6,9 punten)H. Montijn gingen speelt volgende week maan- Hillegom completeerde het drie- i to- VOORHOUT Wat de be- mgstelling van het vergaderen letreft is er één vereniging in /oorhout, welke ver uitsteekt joven alle andere, de Volkstuin vereniging Elsgeest. Voorzitter W Floor vond het ook bijzonder plezierig te mogen vaststellen, dat 70% van de leden aanwezig was, plus een correcte medede ling van verhindering van acht leden. Er waren 61 volkstuinbeheer ders, en ook een dame. maar deze wacht nog trouw op een tuintje, éls er nog eens iemand zou verdwijnen Iedereen heeft 90 m2 grond. Zaden, pootgoed, mest e.d. worden op bestellijsten coöperatief door het bestuur in gekocht. Dat ging het vorig Jaar bevredigend, dus ook dit Jaar gaat het weer zo. De pachtprijs van de tuintjes is f 15, de con tributie t 5 (behoefde niet ver hoogd. volgens besluit van het bestuur, omdat er een aardig voordelig saldo was gekweekt door penningmeester C. Marüt. Het toezicht van de tuinen zal in handen blijven van het bestuur. Zo moeten ook de slootkanten goed worden onder houden en de afval-vuilnisbelt niet te omvangrijk. Mollen en ratten moeten zelf worden be streden, alhoewel J. Stoof een surprise ontving (met applaus) voor het vangen van 28 mollen en 12 bruine ratten. Momenteel jaagt hij op een bunzing, waar van sommigen met stelligheid verklaarden dat het een visotter was. Men had er al iets van ge hoord, maar thans zo deelde de voorzitter mede, staat het vast, dat alle volkstuindere een ander project krijgen aangewezen, dus teelt men dit Jaar absoluut voor het laatst op deze grond. In zijn geheel stelt de gemeente een ander stuk grond beschikbaar, ook achter de sportvelden. Op deze nieuwe tuinen mogen geen huisjes verrijzen of schuurtjes Wel een kasje, maar dan alle maal van eenzelfde formaat. Daar zal men zich wel aan te houden hebben. tal rookfilms met „Sigaren" (6,7 pun ten). „Bombrieven" was een film van secretaris W. Kamerman uit Lisse (6!£ punten)gevolgd door de Hil- legommer J. v. d. Berg met „Anti rook," aan wie 6,4 punten werd toe gekend. Cineast Montijn zag zijn produkt „Lijm" 6.2 punten toebedeeld. Reng Sengers uit Lisse met de kleu renfilm „Foetsi" en N. Zwetsloot uit Bennebroek met „Akvavit" (drankje dat misselijk gevoel opwekt) deelden de punten (6) Voorzitter J. v. d. Hoorn uit Bennebroek gaf zijn film het opschrift „Tetramint" vissen - voer) mee (5% p). Hillegommer V. d. Berg presenteerde „Later" (5,4 punten) en diens fiim „Eten" no teerde 5,3 punten. Dinsdag 23 januari draaien de Amfi-leden in „Weltevreden" eigen films en worden bovenstaande films en die „uit de vrije produktie" in Hillegom besproken. Dinsdag 30 ja nuari start de filmcursus (docenten de leden Montijn en Otte, beiden uit Hillegom) in restaurant-zaal „De Beurs", Haven, Lisse. Tot maan dag 29 Januari as. kan men zich opgeven o.m. bij de leden, overal in de Bollenstreek woonachtig, en bij secretaris W. Kamerman, Emma- straat 43, Lisse, telefoon 02521 13495 (liefst in de avonduren). VALKENBURG Ds. G. Zonne veld heeft een beroep ontvangen van de Nederlandse Hervormde Ge meente in Zwammerdam. KATWIJK AAN ZEE Ajax-top- speler Johan Cruyff was gister middag op bezoek in Katwijk aan Zee.Hij kwam er om luister bij te zetten aan de heropening van het geheel gerestaureerde en van een nieuw interieur voorziene Maar- tens Cafetaria aan de E. A. Bor- gerstraat 't Bericht, dat Cruyff de herope ning zou verrichten door 't door knippen van een lint ging als een lopend vuurtje door het dorp. Ge volg: veel oudere, maar nog veel en veel meer jongere voetbalfans waren in de E. A. Borgerstraat aanwezig. Ton Frissen en Gerard van Zoen, de exploitanten van Maartens Ca fetaria, hadden op deze schoolvrije middag wel voor een sper' keistuk gezorgd door Johan naar Katwijk aan Zee te halen. Er waren ook enige Katwijkse voetballers bij de opening aanwezig, onder wie Leo Pluimgraaff, die weer „van stal" is gehaald om het eerste Quick Boys-elftal uit zijn benarde posi tie te redden. Johan en Leo schenen elkaar wel te kennen. Er ontwikkelde zich na de onening een prettige gesprek tussen beide voetbalmatedoren. Waar ging het anders over dan over voetbal? Cruyff informeerde belangstellend hoe Quick Boys er nu voorstond en Leo was blij, dat het met de blessure van Johan do goede kant op gaat, zodat men hem weer s.ioedig op de eredivisie- velden zal kunnen zien rondhup- Cruyff kwam er niet af met dat doorknippen van het lint. De jeugdige voetbalfans buiten juich ten de Ajax-speler hartelijk „dwongen" hem als het war buiten te komen. Dat dec*1 glimlachend. Meer dan een tier deelde kï: handtekening) Op de foto rechts knipt Cruyff het lint door onde ziend oog van de "afetal ploitanten Ton Frissen en van Zoen en links ziet men in gesprek met Leo Pluim) FOTO JAAP VAN I

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4