jompenhandel reageert verschillend VERONTWAARDIGING IN PLAN-NOORD OVER UITLATINGEN VAN DE HEER STREEFLAND )e aannemer staat nog niet voor de deur [ROEP' BALL7 ÜWat hoort nog wel in binnenstad? "Elders wel n flink terrein \0 4| Erisweer «gl? ■STADSVERNIEUWING IN NOORD EN DE KOOI (1) DONDERDAG 11 JANUARI 1973 iSlDEN ,,De aloude lorreboer moet, zo wil het de ge le ente Leiden, de binnenstad uit", meldt dit dagblad op 3 m uari. De gemeente vindt dat de oud papier en oude me- :n-wegwerkers niet thuishoren i'n een moderne, zelfs Vi>r een ring omgeven „city". Een foto bij het artikel at akt duidelijk, dat de uitspraak vooral van toepassing was Camp, het gebied achter de Rex bioscoop in de Haar- merstr. De voddenhandelaren uit die wijk reageren ver- illend op het bericht. !1$IDEN "Gooi er maar lysol teen, zegt de gemeente. Maar dat nu vlak onder een na^a -m. een huis waar kinderen 65) n? - narom ruimen ze die troep .niet De bewoners van zeven hui- in de Lijsbethsteeg in de Camp sn zich verbijsterd af hoe het lijk is dat het gemeentebestuur eind maakt aan de volgens zeer onhygiënische toestanden buurt. 'pakweg anderhalf Jaar ligt er Spil onder het keukenraam van sbij^uis op de hoek van de Caeci- de Lijsbethsteeg een lete vuilnisbelt. Op het ogen- wiigt het kadaver van een duif te rotten. De boel wordt niet ehaald. Op deze vuilnisbelt weliswaar maar één gezin een 'tra lidelijk uitzicht dat je je na 15) korte blik uit het keukenraam mind afwendt, maar de bewoners n het een symptoon van de waarop de gemeente de hy- in de wijk veronachtzaamt. zeven hebben de gezinnen de tijd meer da.n ooit last van Hoe dat komt is voor hun lijk: een benedenverdieping pand kwam leeg te staan, aru(ewoners kregen een ander huis. ertrokken spoorslags, zonder de te nemen de etensresten etc. ruimen. De ramen van het werden dichtgemetseld, en daar öaj.het bij. "En wij maar bellen de gemeente", zeggen de bewo- 'Maar daar gaat men er van !^3at de buurt hier toch eens af- ken wordt. Dus doet men er niets aan. Maar nog altijd wo lier gezinnen". •ecteur Van Ovenmeire van de lentelijke reinigingsdienst, die t. >m reactie vroegen, zei niets af w«eten van de wantoestanden in murt. Volgens hem wordt de regelmatig schoongemaakt laken de lompenbedrijven die ^3gevestigd zijn vaak de troep. 1 Overmeire; "Als de belten op luliere bedrijven liggen, kun- wij daar niets aan doen. Wij alleen belast met het schoon- /an openbare wegen. Over dat dichtgemetseld zou zijn en wij in augustus aan B. en erapporteerd. We hebben de iten van de bewoners overge- ,it en ook suggesties gedaan, emeente heeft dat in behande- genomen. De chef van stads- ikkeling, Logtenberg, heeft toen bericht dat er zo spoedig lijk met de afbraak van de wo- '®en begonnen zou worden. Tege- "Wat vindt u nou van bedrijven als het onze? Vindt u het maar zozo of ziet u ze als nuttig? Heb ik wet houder Kret van stadsontwikkeling eens gevraagd", zegt F. Barendse (van de firma Kluyvers en Barend se, vroeger Pahns in de Clarensteeg. „Wethouder Kret antwoordde me toen dat hij onze bedrijven nuttig achtte, maar niet in de binnenstad. Welnu, dan zijn we het daar over eens, heb ik toen geantwoord". Door Bert van Dommelen Foto Jan Holvast Kluyvers eni Barendse zouden, kort en goed, best uit de benauwde Clarensteeg willen vertrekken. Voor wie weet dat de handel in oud papier, metalen en lompen nauwelijks meer iets weg heeft van de bijna hobbyis- tische activiteiten van Stiefbeen en Zoon een begrijpelijke zaak. Barend se: "Onze handel wordt hier per vrachtauto gebracht. Zo'n wagen moet tegenwoordig tenminste 20 ton bevatten. Het is dikwijls bijna on doenlijk om in dit smalle straatje te lossen." Geen ruimte De firma is dan ook onmiddellijk achter de oud papierpers weggelopen toen de gemeente meldde dat er in plaats van in de binnenstad ruimte was bij de Groenoordhal. Ze hadden wel kunnen 'blijven staan. Want de ruimte die er daar geboden werd bleek niet groter te zijn dan 600 m2, nog minder dan het terrein dat Kluyvers en Barendse aan de Pot gieterlaan voor de verwerking van oud metaal bezitten. En die ruimte is eigenlijk al te klein. Barendse: "Het stukje grond dat de gemeente voor ons heeft, is, heb ik begrepen, bedoeld voor de handela ren die het moeten hebben van de mensen die met een bakfiets langs de deuren gaan. Hoe er in bedrijven als het onze en bijvoorbeeld dat van de gebroeders Voorzaat hier in de wijk zaken worden gedaan begrijpen noch het college van B en W, noch de raadsleden. Ik ben zelf naar een commissievergadering geweest waar deze kwestie ter tafel kwam. Toen ik daar vertelde hoe wij werken zat de wethouder (het was toen Ham van volkshuisvesting en openbare wer ken) even hard met zijn over te klapperen als raadsleden als Waal, Amptmeijer en mevrouw Van der Blom. Al die mensen zijn best bereid om te luisteren, bleek me, maar ze weten er gewoon veel te weinig van. Wij behandelen bijvoorbeeld het afvalpapier van een aantal grote be drijven uit de omgeving en soms van vrij ver weg. Dat halen we zelf op, we persèn het en voeren het af. Ook het oud metaal komt in gro te hoeveelheden tegelijk aan. En lompen, ach, dat is maar een heel klein deeltje van onze handel". Spoorlijn Door die girote aanvoer barstte het bedrijfje in de Clarensteeg al geruime tijd geleden uit zijn jasje. Men kon toen echter een stuk ter rein aan de Potgieterlaan huren, waar de afdeling "metaal" naar toe verhuisde Een vrij ideaal stukje (grond, aldus Barendse, omdat Je daar direct aan de spoorlijn zit, zo dat wij de handel ineens kunnen in laden. „We kunnen ons met de ruimte echter nauwelijks redden. Daarom hebben we al een paar maal moeite gedaan om een stuk grond vlak in de buurt te bemachti gen. Dat ligt achter Van Gend en Loos, dus ook vlak bij de spoor lijn. Dat is zo groot dat we ons hele bedrijf er makkelijk zouden kunnen onderbrengen. Wat ons veel geld zou besparen, want we kunnen daar geen kantine neerzetten, dus onze mensen komen in de Claren steeg eten, om maar eens iets te noemen. Helaas willen de NS ons er lijkt het niet zo graag heb ben. Ze zeggen dat Van Gend en Loos een optie op het terrein heeft. Maar inmiddels is er weer een bord versohenen"Te koop of te huur". Hoe dat nu zit? Volgens de heer Hekkelman handelsagent van de NS buigt een Juridische commis sie zich op het moment over de zaak. Voorlopig zouden wij geen kans maken". Andere terreinen zijn volgens Ba rendse nauwelijks of niet te vinden. En dan kun Je met het gemeente bestuur vinden dat de "lorreboer" uit de binnenstad moet, maar als Je nergens heen kunt, houdt na tuurlijk alles op. Dienstverlenend Barendse noemt zijn zaak een dienstverlenend bedrijf. "Wij hel pen de bedrijven van de rommel af, en we zorgen dat die netjes ver der getransporteerd wordt. We pro beren daarbij te zorgen dat de mensen die dn de straat wonen, geen last van ons hebben. Elke avond ruimen we alles op". Ook zijn "concurrent" de verhouding ia niet zo dat men onmiddellijk bereid is elkanders bloed als tafelwijn te gebruiken Voorzaat spreekt van 'dienstverlening Hij is er echter in tegenstelling tot Barendse niet van overtuigd dat zijn bedrijf ongeschikt is voor De Camp. Merkwaardigerwijs schijnen er in het stadhuis mensen te zijn, die dat met hem eens zijn: een paar weken geleden verhuisde de firma, dankzij tussenkomst van de ge meente naar een groter pand in de wijk. Voorzaat voelt er daar om niets voor om onmiddellijk weer ta verdwijnen. „Het lijkt wel of de ene ambtenaar in het stadhuis niet weet wat de andere doet", is zijn reactie op ons bericht". Bovendien heeft hij met be reikbaarheid en ruimte om te los sen niet zoveel problemen als Kluy vers en Barendse. "Er wordt hier in de Sionstraat steeds meer afge broken", zegt htf, dus er komt steeds meer ruimte. Bovendien zit ten we vlak bij de city-ring". Of een bedrijf als het zijne nog in de binnenstad hoort?" Ach, wat hoort daar tegenwoordig nog wel? Ook de winkels eigenlijk niet, anders zou den er niet zoveel winkelcentra aan de rand van de stad worden ge bouwd". ADVERTENTIE schoenen een lust om op te lopen Van Dalen Donkersteeg 21, Leiden CASSETTES Grote keuze verzilverde geschenkartikelen. De ruimste keuze ln Pleet, Edelstaal en Vlek vrij. Uw Juwelier en Gero-dealer v. d. Water laarlemmerstraat 181, Leiden LEZERS SCHRIJVEN Groot is de verontwaardiging in de buurt van "Plan-Noord" (en dan speciaal de mensen in de om geving van de Sophiastraat, Alex- anderstraat, Dillenburgerstra^ en Anna Palownastraat) over uit latingen van de heer Streefland, di recteur van de Gemeentelijke Wo ningstichting in dit dagblad van maandag 8 januari ("Ik kreeg vroe ger ook niet gelijk een nieuwe broek") Hij zegt dat de bewoners hun huizen slordig bewonen. Waar schijnlijk bedoelt hij: er wonen een paar grote gezinnen in te klei ne woningen en daarvan kun Je nu eenmaal niet verwachten dat ze er even netjes bijzitten als iemand met één of twee kinderen in precies zo'n zelfde huis. Er staat verder in dat artikel dat de heer Streefland een veel ge plaagd man is. Dat kunnen we be grijpen, maar als hij zich aan de afspraken had gehouden die hij met ons als actiecomitéleden van de Bond van Huurders en Woningzoe kenden (BHW) heeft gemaakt dan hadden wij niet tot die harde acties hoeven over te gaan. Zeer verbaasd waren wij te ho ren dat de heer Streefland alleen het Comité Leiden-Noord erkende. Er bestaat een briefwisseling met hem en daarin hebben wij ons al tijd als BHW bekend gemaakt. Tenslotte zijn ook wij buurtbewo ners. De heer Streefland beweert ook dat de gesprekken die hij met ons heeft gevoerd niet al te vriend schappelijk zouden zijn verlopen. Dat is vreemd, want volgens ons wa ren ze dat wel. De heer Streefland heeft ons zelf naar wethouder Ham verwezen om te gaan praten over onze grieven en ook dat gesprek is op een hartelijke manier verlopen. Alleen kwam er niet uit wat wij verwachten, vandaar onze acties. Tenslotte nog iets over het woord "wijf" dat de heer Streefland bezig- ADVERTENTIE koelhuisboter. de. Wij weten niet wie hij daar mee bedoeld heeft, maar het gaat in Noord zo, dat de mensen ons als buurtcomité benaderen en vandaar uit gaan wij werken. Het is dus ze ker niet zo, als de heer Streefland beweert, dat de mensen maar teke nen om van "dat wijf" af te zijn. Het actiecomité van de BHW had trouwens van de directeur van de Gemeentelijke Woningstichting wel wat nettere taal verwacht. Uit alles blijkt dat de heer Streefland een zeer slecht verliezer is. ACTIECOMITÉ BHW PLAN NOORD, Contactadres: Alexanderstraat 17, Mevr. J J. Vermeer, Mevr. S. Holleman, Mevr. H. P. Otgaar, Mevr. S. v.d. Hout en Mevr. M. v. Dam. Door Hans Melkert Foto Jan Holvast Nu de gemeenteraad krediet beschikbaar heeft gesteld de voorbereiding van rehabili- eplannen voor de woonwijken «dei-kwartier en De Kooi zullen vooruitlopend op de voorlichting, gemeentebestuur gaat geven «n korte serie artikelen toege- st op de Leidse situatie, maar ten wy ook uit de pas in da-uk •chenen nota "Stadsvernieuwing", eerste rapport van de door de toter van Volkshuisvesting en ntelijke Ordening ingestelde sa- en stadsreconstructies. id els zijn er al drie termen Urn. die veelvuldig ook ln do raad - door elkaar worden in het kader van *'tog worden allerlei begrippen wteerd. In de wee Leidse wijken het om rehabilitatie van de en renovatie van woningen lens het rapport van de commis- rehabilitatie de verbetering een bebouwde kom door verbe van bestaande bebouwing en omgeving vanuit het streven desbetreffende stadsdeel zoveel "ilk in zijn eigen sociale en «üsohe structuur te houden Hel indeel van de bebouwing blijft ian. deel van de wijken ten noorden van de singels met oud, vaak kleine hui zen. De verpaupering van deze volks- woningwijken neemt toe. Terecht wordit gevreesd voor een afglijden naai- situaties als in de Haagse Scbil- dersbuurt èn het Oude Westen in Rotterdam. Als dat punt wordt be reikt, is er nog maar één oplossing. Zo ver wil Leiden het niet laten komen. Daarom wordt de mogelijk heid onderzocht om de wijken te re habiliteren Meer nog niet. Opdracht is gegeven aan twee instanties de Nationale Wo: Geoproject De wijkbe- ïers zullen daarvan niet zo veel ze er wel mee te maken krijgen, moeten ze zich bedenken, dat we voorlopig nog niet in de fase zijn, dat de aannemer voor de deur staat. Op dit moment is ingesteld een stuurgroep, waarin met het oog op de subsidiemogelijkheden van de zijde van het rijk meteen vertegenwoordi gers van de ministeries van Volks huisvesting en CRM zijn opgenomen. Verder maken deel uit van de stuur groep vertegenwoordigers van de provinciale directie volkshuisvesting, de federatie 1 ook het contact onderhoudt tussen de stuurgroepen en de per wijk in te stellen projectgroepen. Hierin zijn de huiseigenaren, de woningbouw verenigingen en de bewoners (via de wijikcamité's) Direct van lichten. op drie maanden. Daarna blijft het nog zeker een half jaar "stil" ln de wijken. Dan wordt gewerkt aan de opstelling van de plannen. Over een jaar, verwacht men, zal een modeü- SÜjden ambtenaren a openbare werken en renovatie. Er is een ambtelijke coordinator, die o.m. Bloemstraat in De Kooi: weinig bloemrijk,

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3