-Jlaceseizoen Formule I )p papier eelbelovend HYL/Sanocel doet beroep op trainer Herman Hoops Een bank, die er ook voor zomervakanties is Redding voor Leidse zaalhandballers lortpers kiest Spitz Is sportman van jaar DONDERDAG 11 JANUARI 1973 SPORT PAGE?* 19 hg geen overeenstemming start- en prijzengeld NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK JEVE In het zomerse Argentinië gaat al op 28 januari het nd Prix-seizoen voor Formule 1 racewagens van start. De 15,- ste teams zijn rond met rijders en sponsors. Slechts in een 18,- »1 geval is de situatie nog wat mistig, zoals bijvoorbeeld bij 59,- ch. 55,- punt, waarover echter nog geen overeenstemming rs be- )9,_ t, zijn de start- en prijzengelden. De Formule I renstallen 19,-1'namelijk per race hiervoor een bedrag van ruim acht ton. )9,-organisatoren menen dat zij niet meer kuiuien opbrengen >9,- de helft daarvan. Beide partijen hebben zich al vrij shnerp •9,- nover elkaar opgesteld en dreigen met tegenzetten Als de niet spoedig rondkomt, willen de stallen met elk circuit ridueel gaan onderhandelen om de hoogste prijs er uit te de eerste drie Grand Prix s van Argentinië, Brazilië en •Afrika, heeft dat al geresul- in een overeenkomst van ge- Jeld negen ton per race. De or- Emerson Fittipaldi troef van Lotus Formule I-raceriJ .Het gewicht van de Amerikanen Mario Andretti en Peter Revson is namelijk nooit groot geweest. Het nieuwe team, UOP-shadow, Vertegenwoordigers van de Neder landse Autorensportvereniging zijn in Geneve zo goed als rond geko men met Marlboro voor een con tract van enkele tonnen. Dit geld zal worden gebruikt om het circuit weer in optimale condi tie te brengen. Mede hierdoor zal de Nederlandse autosport zich krachtiger kunnen ontwikkelen. In de overige Formule I-teams ver andert er weinig. Slechts March heeft nog geen definitieve rijder aangetrokken. Aanvankelijk was Chris Amon (ex-Matra) gecontrac teerd, maar al na een week hoorde de Nieuwzeelander notebane over zijn eigen radio dat het contract was gecanceld. Marlboro is overigens niet alleen in kees Kokke tik™" met name van de Eu- wordt zwaar gesteund door «t. t Grand Prix daarentegen enorme Amerikaanse concern Dni- ,- m eenegd dat indien de zaak versal OU Products. De zwarte boll- in mnrtknmt zil de te dure Por- des, die overigens sterke overeen- '^timTt'nllèn weren tomst vertonen met de Lotus- players specials van Colin Chap- man, worden bestuurd door de Amerikaan George Follmer (CAM- AM-kampioen 1972) en door de Brit Jacky Oliver. Een geduchte combi natie. Maar ook Lotus heeft zich ver sterkt. Naast wereldkampioen Em- merson Fittipaldi is het Zweedse talent Ronnie Peterson aangetrokk- ken. Ferrari zegde Peterson aan het einde van het afgelopen seizoen de dienst op, omdat de Italiaanse stal sterk moest bezuinigen. Na de aanvankelijke geruchten dat Ferrari zich helemaal zou terug trekken, blijkt nu dat dit seizoen de gevreesde rode wagen toch weer op de baan verschijnen. De Belg Jacky Ickx is topman. Af en toe zal er op sommige races nog een tweede Fer rari worden ingezet. BRM heeft deze week in Geneve met veel fanfare de plannen voor dit seizoen bekend gemaakt. Spon sor Marlboro is opnieuw met een bedrag van enkele miljoenen gulden over de brug gekomen. De rijders in de roodwitte Marlboro BRM's zijn de Zwitser Clay Regaz- zoni (ex-Ferrari) en de Fransman Jean-Pierre Beltoise. Het team kan verder steunen op de Oostenrijker Niki Lauda en de Australische de butant Vern Schuppan. Zandvoort SommjV charmante dingen c?*vrocê?4n er nog steeds. zee gegaan met BRM. Ook de con structeur Frank Williams heeft in deze onderneming een sponsor ge vonden. Samen met het Zwitserde carrosseriebedrijf van exclusieve au to's. Iso Rivolto gaat Williams een nieuwe renwagen bouwen. Rijders voor dit Iso Marlboro-team zijn de Italiaan Nanni Galli en Howden Ganly uit Nieuw-Zeeland. Ondanks de financiële moeilijkhe den voor de Formule I-construc teurs zijn er toch weer een aantal Interessante teams tot stand geko men. Het seizoen 1973 ziet er op papier uiterst veelbelovend uit. Met als topper voor Nederland de Grand Prix van Zandvoort in juIL Hen zomervakantie boeken is een kwestie van vertrouwen. Verstandige mensen doen dat tegen woordig bij hun bank, de NMB. Omdat je daar meteen alle kaarten in één hand hebt. Niet alleen deskundig advies voor 'n reis, waar solide organisaties als Hotel plan en Fit achterstaan. Ook nuttige en nodige dingen als vreemd geld voor onderweg. Reischeques voor als-je-er-bent. Een reis verzekering en annulerings verzekering, voor de zeker heid. Of de huur van 'n safe, om kostbaarheden een veilig onderdak te geven. Prettige zomervakantie! ■b HOCKEY De reeks van eve- nementen, die de dit Jaar 75 Jaar be staande Koninklijke Nederlandse Hockey bond ter gelegenheid van dit jubileum houdt, wordt geopend met een internationaal zaalhockeytoer- nooi, dat op 19, 20 en 21 Januari as. wordt gehouden in de Rijnhal in Arnhem. het veld dan te completeren, n zij Formule n en Formule renwagens aantrekken. Er be- hier echter goede hoop dat partijen tot een vergelijk zul- komen, voordat het Grand •circus in het voorjaar Europa itrekt. i samenstelling van de teams a zich uiteraard weer verah- Cpd voorgedaan. Een Formule is om financiële redenen tien, namelijk het Franse Maar er heeft zich ook weer gloednieuwe Formule I-renstal emeld, het Amerikaanse UOP- (ieuwe rijders hebben over het weinig kans gekregen om te veroveren in een For- I-bolide dit seizoen. Niettemin het lastig nu al een voorspel- te doen voor een potentieel we- tampioen 1973. dow nieuwe Formule I-team komt Amerika. Dat betekent dat, Phil Hill Amerika zijn enige Idtitel bracht en Dan Gurney het stuur van zijn Eagle dé ische Grand Prix won, de Ver- Ie Staten na een aantal Jaren inactiviteit weer terug zijn in de Niet alleen BRM maakt graag ge bruik van Marlboro. Ook het circuit van Zandvoort gaat nu uit deze krachtige financiële bron peuren. LEIDEN De zorgelijke positie van het herenzaalhandbalteam van Sanocel-HVL de Leidse roodwitten bezetten op het ogen blik de laatste plaats in de regionale derde klasse heeft de afgelopen dagen tot de opstelling van een reddingspan geleid. Het behoud van de plaats in de regionale klasse is mede van belang met het oog op de vorming van een eventuele nieuwe regionale handbaltopclub waaraan de heren Bakker (Foreholte) en Kagie (Sanocel-HVL) al geruime tijd werken. Om dat be houd te bewerkstelligen heeft Sanocel-HVL een beroep gedaan op de in zaalhandbalkringen overbekende Herman Hoops. IS De Internationale or- i van sportjournalisten heeft de Amerikaanse ^toer Mark Spitz, die tijdens de Bpische Spelen van München at' V gouden medailles verover- (ekozen tot sportman van het 1972. |'tz kreeg 217 punten. Ard werd zesde met 82 punten. resultaat van de stemming Mark Spitz (zwemmen. VS) 217 MARK SPITZ 2. Eddy Merckx (wielrennen Belg) 148 pnt., 3. Shane Gould (zwemmen Austr.) 118, 4. Lasse Viren (atle tiek, Finl.) 115; 5. Valeri Boreov (atletiek, Rusl.) 95; 6. Ard Schenk (schaatsen, Ned) 82; 7. Emerson Fittipaldi (autosport, Bnaz) 45; 8. John Akii-Boea (atletiek, Oeg.) 41, 9. Olga Korboet (gymnastiek, Rusl) 37; 10. Heide Rosendahl (atletiek, W DkL) 27. De heer Hoops actief in trainers- cursussen en de scheidsrechterswe- reld— zal met instemming van de se lectiespelers vam HVL de training •tot het einde van het seizoen over nemen. Tevens zal hij tijdens de nog resterende wedstrijden als coach op treden. Ton Spelbos, dde aan het be gin van dit seizoen de niet meer be schikbare Frank Bonte als trainer opvolgde, is na diverse moeilijkhe den —hij werd door de spelers nau welijks geaccepteerd-- op eigen ver zoek van zijn functie ontheven. Sanocel-HVL voorzitter Wim Ka gie: 'Het is van het allergrootste belang dat de top teams uit de Leid se regio hun plaatsen tenminste we ten te behouden. Voor de dames van Foreholte is dat geen probleem. Zij zijn nog volop in de strijd gewikkeld om het kampioenschap van de eer ste klasse, na de hoofdklasse de hoogste landelijke afdeling. HVL as bij de heren de hoogstgeklasseerde ploeg. Het is het enige team, dat niet in afdelingsverband speelt. Het is niet zo, dat de heer Hoops heeft staan dringen om de ploeg uit de pu ree te halen. Wel had hij in het ver leden al eens gebeld met de medede ling, dat indien de ploeg in moeilijk heden zou komen, hij maar gewaar schuwd moest worden. Dat hebben we nu gedaan. Hij heeft tijd gevon den om voorlopig tot het einde van het seizoen bij te springen. Hopelijk met succes.' Gesprek Voordat de heer Hoops toezegde voorlopig met Sanocel-HVL in zee te gaan vond er gisteravond 'n gesprek tussen hem en de bijna voltallige se- lectiegroep plaats. De heer Hoops stelde voorwaarden met betrekking tot de opkomst bij de trainingen en eiste volledige inzet. 'Ik verwacht.' zo zegt hij, 'volledige inzet en een trai- ningsbezoek wat didht bij de 100% zal liggen. Ik wil niet na 1 of 2 we ken met 3, 4 man van het eerste team in de zaal staan. Dan pas ik err voor. 'ik heb geen zin voor aap te staan.' Herman Hoops - ex-trainer van het Rijswijkse Animo, zondag tegenstan der van HVL - is de laatste Jaren vooral nauw betrokken geweest by de ontwikkeling van de handbalsport in de regio Leiden. Twee Jaar geleden was hij betrokken bij de oprichting van HVV in Voorschoten en ook in Wassenaar slaagde hij er onlangs in een vereniging met 130 leden van de grond te krijgen. Hij zegt: 'Ik geloof in handbal als sport. Ook in de regio Leiden. Het zou een bijzonder trieste ontwikkeling zijn als Sanocel-HVL zijn plaats in de regionale klasse niet zou weten te behouden.Ik wil voor de zaalhandbalzaak in Leiden strijden. Ik ben bereid me hiervoor in te zet ten, hoewel ik besef dat het een ha chelijke zaak is hier midden in het seizoen in te stappen. Ik heb het ln et verleden wel méér meegemaakt, dat spelers vol enthousiasme zijn en alle medewerking toezeggen. Na enke le weken blijkt dan dat er nog maar enkele over zijn. Ik ben in dat geval dan ook 6nel verdwenen.' Mogelijkheden Herman Hoops ziet in het huidige Sanocel-HVL team nog mogelijkhe den. Ondanks de gisteravond in de Oegstgeester Apollohal geleden neder laag^in het vrienschappelijke treffen tegen het twee klassen lager spelende Apollo. Het werd, mede dank zij uit stekend keeperswerk van Eric de Vos in het Oegstgeester doel 12-9 voor Apollo. Hoops: "Het moet desondanks mogelijk zijn dat 't huidige Sanocel HVL team het in de regionale klasse redt. Er is per slot van rekening een belangrijke inbreng van ervaring bij de meeste spelers.' Het Leidse team benadert trouwens erg dicht de 30- jaar grens. Aan het begin van het sei zoen werd weliswaar getracht enige verjonging door te voeren, maar na de eerste afstraffing door AHC in Den Haag werden oudgedienden als Kees Lucas, Piet Hiestand, Theo Zwartjes en Peter Onvlee teruggeroe pen. Met redelijk succes overigens omdat van 'afstraffingen' eigenlijk geen sprake meer was totdat ander halve week geleden het tweede tref fen met AHC door erbarmelijk slech te leiding totaal uit de hand liep. Hoops: 'We moeten gewoon met een schone lei beginnen. Er zal het nodige moeten veranderen, vooral verdedi gend, maar het handhaven van Sano cel-HVL is gewoon zo belangrijk dat het moet lukken.' Hoewel er nog geen definitieve be slissingen werden genomen is het zo goed als zeker, dat de trainingsuren van de ploeg zullen worden uitgebreid (zelfs op de onmogelijke tijd van 11 tot 12 uur 's avonds is het merendeel van de Leidse formatie bereid in Was senaar voor een training op de dins dagavonden aan te treden)Financieel zijn er mogelijkheden door de sponso ring door Olga matrassen (Sanocel). Sanocel-HVL-voorzitter Kagie: "Het is in het belang van het (zaal) hand bal in de gehele regio Leiden. Er in deze regio meer dan voldoende ta- ZAALHANDBAL Het Neder landse herenteam heeft gisteravond in de sporthal Catharijne in Utrecht een vriendschappelijke zaalhandbal wedstrijd tegen Slavia Praag met 2019 gewonnen. SCHAATSEN De Zweed Göran Claeson heeft gisteravond zijn goede vorm bevestigd door tijdens de tweede wedstrijd voor het vierbanen- toernooi in Cortina d'Ampezzo zo wel de 500 meter als de 3000 meter te winnen. Zijn tijden waren respec tievelijk 40,40 seconden en 4.17.47. De voorsprong op zijn als tweede geklas seerde landgenoot Dan Johansson op de drie kilometer was aanzienlijk. Johansson liet 4.25.58 afdrukken, loopt in deze regio meer .dan vol doende talent om een ploeg op lan- deüijik niveau te laten spelen. We ho pen dat het aantrekken van Hoops aan de verwachtingen beantwoord. De spelers zullen het echter moeten doen". IJSHOCKEY HIJS Veronica 538 heeft gisteravond in de Houtrust- hallen in Den Haag een ijshockey- wedstrijd voor de eerste divisie van de Nederlandse competitie tegen stadgenoot Raak met 65 gewonnen. HIJS verzekerde zich door deze uit slag definitief van de tweede plaats op de ranglijst achter landskampioen Tilburg Trappers. Trappers won in Parijs voor de Cup International met 18—1 van Parijs Viry. IJSHOCKEY De Nederlandse IJshockeybond heeft als financiële steun voör de organisatie van het toernooi om het wereldkampioen schap voor de C-groep, dat van 9 18 maart a.s. in ons land wordt ge houden, een bedrag van 20.000 gulden toegezegd gekregen van de frisdran kenfabrikant Raak,, waarmee een deel van de op totaal geraamde kos ten van 70.000 gulden is gedekt. Zaalvoetbal in interessant stadium NOORD WIJK De Noordwijkse zaalvoetbalcompetitie begint in een interessant stadium te komen. Na de krachtmeting tussen Van RooiJ en en Verhart afgelopen week treedt de verslagene (Van Rooyen) nu aan te gen kampioenskandidaat nummer drie, Hooymans/ Hollands- Hongaars Sporthuis. Verhart, met HHHS uit zeven wedstrijden zonder puntenver lies, kan de lachende derde worden. Van Rooyen behoudt bij winst nog slechts een theoretische kans op het kampioenschap. Verhart zal ln de eerste wedstrijd de taaie tegenstand van 't Zeepaard- ke te overwinnen krijgen, hetgeen Jan van der Lippe en zijn maats wel zal lukken. Topscorer Gerard van der Burg van De Nachtegaal mag daar na tegen 't Kikkertje nog verder stij gen op de lijst en na de topper HHHS —Van Rooyen, die om tien voor tien gespeeld zal worden treden Estec en Piet Hein/ Dr. aan voor de nacht- operette. Henk Terlingen Tlan om de homosexuele geaardheid bij omroep na te gaan walgelijk' HILVERSUM (ANP) Henk Ter lingen, presentator van het NOS- radioprogramma „De Paul Meier show" heeft gisteravond fel gerea geerd op het plan van de uitgeverij „De Vrije Pers Nederland" in Am sterdam (van Max Lewin), een on derzoek in te stellen naar de invloed van de homosexuele geaardheid op de maatschappelijke instelling van personen, die bij de publiciteitsmedia werkzaam zijn. De omroeporganisaties, de NOS en het IK OR is om medewerking aan een dergelijk onderzoek gevraagd. Van de zijde van de uitgeverij werd gesteld, dat een onevenredig groot aantal homosexuelen bU de omroep werkzaam is. hetgeen zijn weerslag zou vinden in de programma's. Henk Terlingen zei gisteravond in het ra dioprogramma, dat „het geschrijf van Lewin es. herinneringen oproept aan Adolf Hitler". Hij noemde het plan „walgelijke nonsens van een stel idioten". „Wat hier gedaan wordt is ongelooflijk smerig", aldus Terlingen. Het concert van The Hayes Movement dat op 26 Januari aanstaande zou worden gegeven in heit Amsterdamse Concertgebouw, is die dag verplaatst naar het Congres gebouw in Den Haag. De reden hier van is dat de popgroep Ten Years After om acht uur optreedt en niet gegarandeerd kan worden dat het gebouw tijdig ontruimt is. Het con cert van Isaac Hayer zal op 26 Ja nuari in het Congresgebouw in Den Haag om half één 's nachts begin-

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 19