leveranciers nemen het met niet zo nauw Liefdadigheid" op zijn Braziliaans T KLANTEN RUBRIEK Evenementenkalender «achen, rillen, brullen en het levert bijna niets op TV PHILCO ORBITER 5 248,60 10 135,10 24 68,90 36 53,10 40 49.90 1.243,00 1.351,00 1.653,60 1.911,60 1.99S.OO PERDAG 11 JANUARI 1973 PAGINA 15 iyi5 klantenrubriek is in zijn geheel gewijd aan de dwaas- van dingen, die leveranciers via hun aanprijzingen, „voorlichting" en hun leveringscondities aan consu- ïin iï !*en pleSen te schrijven. Daar sta je vaak van te kijken, is is het de onzin, waar dergelijke mededelingen van r lopen. Soms is het de impertinentie van voorwaarden ien zonder nader overleg aan de klant denkt te kunnen in. En soms zijn het de plompverloren gedane medelin- vaarvan niets klopt, of die klakkeloos het tegengestel- iweren van wat een vorige keer was gezegd. i voorbeeld van dat laatste beweren van het tegengestelde nog eventjes terug naar lederlandse Spoorwegen. Voor het zich niet herinnert: een Klantenrubrieken geleden m wij dat Je beter nooit van een treinkaartje kunt ko- omdat de spoorwegen geen terug geven als Je reis niet aat. akker dat wel zo, maar te- irdig niet meer. Iedereen geacht dat te weten, omdat het voorwoord van het ikje staat. Om dat te kun- moet Je natuurlijk wel boekje kopen. Voor ƒ2,25. gingen na wat daar dan aat. Dit jaar staat er: Dit is tuk stroomlijning. De bioscoop euzie5 slager betalen ook niet terug. stond er: Dit is minder gksej 1 dan u van ons gewend was. jzij hulp van lezers weten wij dat wat thans „stroomlij - heet, ook in boekjes van eer- Jaren als „minder soepel" werd ^cuseerd. een kaartje gekocht hebt, en aan toont dat u het niet heeft gebruikt - aantonen is niet: „Het is niet ge knipt" - dan ontstaat de mogelijk heid tot terugbetaling". Het is ontroerend: Als Je het netjes houdt, is de trein Je beste vriend, en kun Je altijd Je geld terugkrij gen. Want anders geeft dat maar verkoeling in de verhouding tussen u en de trein. En dan daarnaast de redenering van thans: Geld terug? Niks ervan! Dat doet de slager toch ook niet? Openingen van winkels, verbouwin gen, zakenjubilea, enzovoort, gaan vrijwel onveranderlijk gepaard met het aanbod van ongelofelijke prijs kortingen. Helemaal ongelooflijk zijn de kortingen waarmee een stofferingszaak onlangs adverteerde: „Martens was al de grootste tapij ten- en gordijnenspecialist van Rijnmond, maar nu is ie helemaal de allergrootste met zes vestigingen! Om dat feit te vieren deed Martens dolle dingen met de prijzen!! Dit is minder Dan daaronder: „Desso Monaco Vol nylon tapijt van spacedied ga ren. Normale prijs ƒ99,50. Ope- ninssvoordeel ƒ20. Martensprijs 2v|au°"hÖudt! Kaartjes kopen bij NS: minder service gebakken bevat deze voedingsstof- le geïnteresseerden in de Necker- fen. maam-postorderij willen adviseren. Want je komt er toch wel wetens waardige dingen in tegen. Zoals dat langzaam door het Hchaam wordt je moet betalen, ook al heb Je nog opgebouwd en op deze wijze het functioneren van de hersenen waar borgt en het zeer lang op een goed deel van de bestelling gesteld - het gecedeerde bedrag op zijn loon in te houden, zulks in mindering op de verschuldigde koopsom, vermeerderd met rente, boete en kosten". typisch voorbeeld binnen. En dat, als Je Je met zoiets keiharde voorwaarden bij directe 969 het mooiste is nog, te lezen ie NS er over dacht in het 1969, vlak voordat werd gestopt het terugbetalen van onge- ite of slechts gedeeltelijk ge- kaartjes. spoorboekje zei toen: „Over al- ande zaken kan luchtig gepraat >n, maar zodra het over geld worden we allemaal wat strak. I wat verhoudingen tussen dta, en tussen leverancier en 11, zijn verkoeld of verbroken men zich in een geldkwestie gedaan voelde. U bent de die wij te vriend willen hou- Wij zijn de leverancier, die u tekort zult willen doen. Als u 89,50". In Den Haag laat bakker-met-filia- len Van Kempen van tijd tot tijd een reclamefolder verschijnen. In de laatste daarvan produceerde hij de volgende voorlichting: „Onze hersenen zijn geen „Perpe tuum mobile", ze hebben voeding nodig, anders kunnen ze niet func tioneren om in gang te blijven. Deze specifieke voeding halen de hersenen uit brood. Door het bak- proces komt deze voeding in de korst van het brood terecht. Op een bijzondere wijze wordt deze in de korst van het brood opgebouwd. Harde broodjes Vooral harde broodjes en broden met een sterke korstvorming dragen bij tot het voedsel dat de hersenen nodig hebben. Maar ook pompernik kelbrood, brood dat zeer lang wordt de afbetalingster- Hét denkvermogen mijnen niet op tijd zou voldoen, wordt er beter door. Vandaar advies brood te bakken met goede korstvorming. Beter doorbakken brood is gezond". Er moet heel wat korstvorming aan vooraf gaan, voordat Je Je zó iets in de hersens haalt. Het Duitse postorderbedrijf Necker- mann (hier tot dusver meer bekend om zijn reisorganisatie) opereert ook op de Nederlandse markt via een verzendhuis in Hulst (Zeeuws Vlaanderen). Het verspreidt een Ne derlandstalige catalogus, die elke keer royaler van opzet wordt. Al leen, wie de verkoops-, leverings- en betalingsvoorwaarden wil weten, waaronder hij bij Neckermann be stelt, moet een grote hoeveelheid zeer klein op elkaar gestampte let tertjes achterop de bestelbon door worstelen. Doe dat vooral, zou ik aan eventue- (Dat doet overigens b.v. ook Weh- kamp). Het meest lezenswaardige is dit punt uit de voorwaarden: „Door ondertekening van de bestelbon ver klaart de koper te cederen aan de verkoper een bedrag van 15 per week van zijn loon. Tevens verklaart de koper thans reeds zijn werkgever voor zover nodig onher roepelijk te machtigen om - nadat de koper bij wanbetaling door de verkoper schriftelijk in gebreke is verkoop, die in Duitsland heel ge woon zijn, maar bij ons gelukkig niet. De klant is bij deze Duitse metho den bij voorbaat een soort verdach te. Hij moet op de bestelbon met een ook invullen bij wie hij werkt, en waar eventueel zijn vrouw werkt, en zelfs hoeveel inwonende en mee- verdienende kinderen hij heeft. Het is een bekend feit dat ook de meest brutale vormen van colporta ge die in ons land worden gesigna leerd, vaak uit Duitsland blijken te zijn overgewaaid. Het publiek blijkt zich daar gewilliger in de houd greep te laten nemen. Gelukkig is dat in Nederland voor wat betreft de postorderbedrijven anders. Je hoeft hier in elk geval niet meteen Je baas te machtigen tot het uitvoeren van loonbeslag, als Je iets gaat kopen waarvan Je zelf nog maar moet afwachten of het in het gebruik deugt. AMSTERDAM Concertgebouw: 13 Jan. 20.15 uur Amsterdams Philharmomscl Orkest o.l.v. Anton Kersjes mjn.v. Bella DavidowitsJ en Eliso Wir- saladze (piano), ook 16 Jan., 19 Jan. 20.15 uur Rotterdams Philhar- monisch Orkest oJ.v. Jean Fournet m.m.v Ruggiero Ricci viool 20 Jan. 15 uur London Philharmonic Orchestra oJ.v. Bernard Hai- tink, 20 Jan. 20.15 uur Nederlands Kamerorkest o.l.v. David Zinman m.m.v. Nederlands Blazersensemble, 21 Jan. 14.15 uur Concertge bouworkest o.l.v. Hans Vonk mun.v. Theo Olof viool. Shaffy-theater: 13 Jan. 24 uur Marjol Flore en combo oJ.v. Nlc* v. d. Linden, 14 jan. 13 uur Workshop Jeugd en muziek en de werk- schuit, 14 Jan. 14.30 uur Stampkonsert o.l.v. Theo Loevendie, 17, 18 19 Jan. 19 uur Centrum ontmoetingen met Theater, 19 Jan. 24 uur Djatz met de eenakters „De bokser" en Karei en Herman". Klein Bellevue: 13, 14 Jan. 20.30 uur Marjol Flore m.m.v. Trio Nico van der Linden. 16 t./m. 21 Jan. 20.30 uur. Het krisiskabinet „Nu en andere grappen" mjn.v. Rose Thesing, Lars Boom, Elles v. d. Meulen, Jan Willem Blonmaert. Stadsschouwburg: 12 jan. 20 uur Lucia di Lammermoor, 13 Jan. 20.15 uur De Vossejacht, 14 Jan. 13,30 uur De Meid, 16, 17, 19 Jan 20 uur Nederlandse Operastichting met „Blauwbaards burcht" 18 Jan. 20.15 uur Nationale Ballet „Daphnis en Chloe." Nieuwe de la Mar-theater: t.ejn. 22 feb. di, wo, do, 20.15 uur Fons Jansen me zijn cabaretprogramma .Kwartetten", t.e.m. 24 feb. vr. en za. 20.15 uur Wim Kan met Corry aan zijn zijde en Ru van Veen aan de vleugel. Theater Tingel Tangel: t.ejn. 31 Jan., beh. ma. 20.30 uur „Hoera we leven nog" met Sieto en Marijke Hoving. Theater De Koopermolen: dag. beh. ma. en di. 19 uur Optreden van Henk Elsink. DEN HAAG Congresgebouw: 13 Jan. 20.30 uur Residentie-orkest o.l.v. Willem van Otterloo, mjn.v. Shmuel Ashkenasi; 16 jan. 20.15 uur Optreden van de Franse zangeres Mireille Matthieu, 19 Jan. 20.30 uur Resi dentie-orkest o.l.v. Willem van Otterloo m.m.v Hans Richter Haaser, piano, 20 Jan. 20.30 uur Nederlands Studentenorkest, 22 Jan. 20.30 uur Nederlands Kamerorkest o.l.v. David Zinman m.m.v Ned. Bla zersensemble. HOT-theater: 13, 14 Jan. 20.30 uur Hutspot door Nieuwe Komedie, 17 Jan. 20.30 uur Amsterdams Toneel „The Family II", 18 Jan. 20.30 uur Haagse Comedie met „Wachten op Godot", 19, 20 Jan. Haagse Comedie met „Eindspel", 21 Jan. 20.30 uur Arca-theater uit Gent met „Anna Lusa", 23 Jan. 20.30 uur Rotterdams Dans centrum. Circustheater: 13 Jan. 20 uur Nederlandse Operastichting met „Erwartung" Blauwbaards burcht. Theater Pepijn: 12, 13 Jan. 20.30 uur Cabaret „In den Twijfelaar" met ,Jn voorarrest" met Louis Kockelmann, Loes Vos en Bert Ni- codem, ook op 19 en 20 Jan. Kon. Schouwburg: 12 Jan. 20.15 uur Haagse Comedie met „De Meid", 13 jan.. 20.15 uur Kooi van geluk, 14 jan. 14 en 20.15 uur Kooi van geluk, 15 Jan. 20.15 uur Liebelei, 16 Jan. 20.15 uur Le faiseur d'honore de Balzac, 17 Jan. 20.15 uur Nederlands Danstheater, 18 Jan. 20.15 uur De misantroop, 19 Jan. 20.15 uur Knecht van twee meesters, 20 Jan. 20.15 uur Polonaise. ROTTERDAM De Doelen: 13, 14 Jan. 20.15 uur Cabaretprogramma Herman van Veen, 14 Jan. 14.30 uur Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Jean Fournet mjn.v. Alexander Lagoya, gitaar, 16 Jan. 20.15 uur Living Blues en Solution, 17 Jan. 20.15 uur Nederlands Studenten Orkest o.l.v. Jan Brussen mjn.v. Marianne Blok, 18 Jan. 20.15 uur Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Jean Fournet m.m.v. Alexander Lagoya, 19 jan. 20.15 uur London Philharmonic Orches tra oJ.v. Bernard Haitink. 20 Jan. 15 uur Rotterdams Philharmo nisch Orkest o.l.v. Jean Fournet, 21 Jan. 20.15 uur Juliette Greco, 13 Jan. 20.15 uur Nederlands hoop in Panama. Groote Schouwburg: 12 Jan. 20.15 uur Opera Forum met „Rigo- letto". Rotterdamse Schouwburg: 13 jan. 20.15 uur Rotterdams Toneel met Liebelei. 14 Jan. 14 uur Scapino Ballet met Kaleidoscoop, 16 Jan. 20.15 uur Ned. Danstheater met „A Christmas story", 17 Jan. 20.15 uur Zuidelijk Toneel Globe met ,Kooi van geluk", 18 Jan. 20.15 uur Amsterdams Toneel met „De Vossejacht", 19 Jan. 20.15 uur „De man, het beest en de deugd", 20 Jan. 20.15 uur Rotterdams Toneel met „Liebelei", 21 Jan. 20.15 uur Nederlands Kamerorkest. Sportpaleis Ahoy: 18 t.ejn. 23 Jan. Wielerzesdaagse. klokken van Bethlehem dat is niet de titel van een wonderschoon kerstverhaal, de Belém" is de naam van het walgelijkste liefdadigheidspatroon dat ik ooit op de ji' visie zag en ik zag het in Sao Paulo (Brazilië) waar het urenlang een miljoenenpu- 34 k geboeid houdt in het weekeinde. sentator is een gewezen vertegenwoordiger in potloden van Turkse afkomst, op zich- !-'l dus eerbaar van beroep en landsaard. De man, Silvio Santos, inmiddels multimiljo- beschikt over een volkse welbespraaktheid die hem wekelijks vele uren op de been 'er idt en miljoenen aan zijn lippen doet hangen. itm 2ss' te is het natuurlijk om een motorfietsjes rondjes gaan rijden Alleen bij die voetbalwedstrijd van met honderden vrouwen en (langs de zij- en bovenkant). Of: vrouwen lukte dat niet. De instel- een halve dag rustig te laat een dikke dame tijdens de uit- ling had namelijk twee elftallen mengesteld uit zeer populaire tv-ac- en, vooral als zij de indruk zending vijf kilo afvallen. wuiau(. fel nog niet aan het uitspreken Allemaal op kosten van het pro- trices. Elk station in Brazillië heeft eerste eigen gedachte toe gramma, dat dit gemakkelijk kan zijn eigen serie, iedere dag op üfo Met behulp van de hem ge- betalen. Omdat het zo'n kijkdicht- vast Tjten uiterst vulgaire charme heid heeft is het doorspekt met re- de dames rustig te houden, clamespots. - Vernederend Die tv-feuilletons zijn J V. Donge 1 mooie truc helpt hem daarbij. zend populair Ze worden heel kort van tevoren opgenomen, zodat de voetbaluitslagen van de vorige dag en het weer onderwerp van gesprek Zo'n liefdadige instelling hij-voor- kurmen zijn (want het duurt alle- beeld een blindenschool die een lo- maal net als in Peyton Place kaaltje wil bijbouwen kan door zeer lang; er wordt dan ook wat aan dit programma deel te nemen afgepraat in zo'n aflevering) een paar duizend cruzeiros verdienen Het moet gezegd: de dames maak- UU hnLf veertje heft mogen kwartjes). Maar dan moeten wel het aan acteurs w «o- )es> tend wi uitleven in het ape vragen goed beantwoord en alle ziliaanse voetbal kent. werden door icriL gekriJ8 j dat i tiener-idolen opgaven naar tevredenheid uitge- de dames rijkelijk aangedikt voor de oorlog steeds be- voerd worden. de camera gebracht. onze klokkeluider kent zijn klanten: hij gaat natuurlijk zichzelf Weigert een kip het voorgeschreven mopt h t «i aantal eieren te leggen (het af ge- Lj ouwmiuhujib. siuiurcui Lu af» 77®er zlJn" En sproken tijdvak en het afgesproken geen verwijten op de hals haleD een getemde vrouwen- aantai kun Je met iedereen afspre- door zo'n feest voor het oog te ken behalve met die beesten zelf), derbreken. dan kan de blindenschool dat lo- Hoe leuk dat onderdeel ook kaaltje wel op de buik schrijven P entourage al niet erg geschikt het gaat niet door. kerkelijk mededogen op te wek- Ook door de manier van ondervra- die eigenlijk genoeg zijn om tien de formule van het programma gen is het voor zo'n instelling een tallen lokaaltjes voor die blinden- nog minder. Toch blijkt, dat vernederende gebeurtenis. Zodra de school te bouwen. Maar wat kan tetleve instellingen in Brazilië antwoorden en reacties van de in- 1 nood zitten, bereid zijn zich stellingsmensen te link worden, gaat ienverpen aan de Bethlehemse Silvio's vingertje omhoog en barst motorfietsen in de kooi elkaar net het publiek in gekrijs uit. De oog- niet raken (waarschijnlijk zag men goed doe) moet namelijk geld appel van deze vrouwen zorgt er ze nog liever botsen). Men wil een "enen" Een week van tevoren wel voor dat hij in het middelpunt vies dik mens zien trimmen om af 1 deelnemende instelling blijft. te vallen (niet de volle vijf kilo lVe° op. Dit soort opgaven: «acteer voor deze uitzending medewerkei aan de Radio City '73 'c Hall in New York Of: zorg ÜJdens de uitzending een aan tippen In een afgesproken tijd- als de man op dreef kwam, werd programma was wel. dat naast die afgesproken aantal eieren hij weggedraaid en kwam de grote paar duizend van het program ook Oh krijg twee mensen zo gek klokkeluider van Belém zelf weer in het publiek met cruzeiros zou ko men. Maar in dit opzicht is het pu- MOD. B-131-23" (59 cm.) circuito espacial, a rnaior érea de visSo em TV. X X X X X bliek nogal koel. Ze kijken de grote presentator eens aan. weten dat hij schatten verdient aan dit program ma en daarnaast aan andere onder nemingen. En het denkt dan1: Jon gen, betaal jij dat maar, jij hebt geld genoeg. Ruil Nationale acties waaraan iedereen meedoet zijn in Brazilië dan "ook onbekend. Gezien de inkomensver deling is dat niet zo vreemd. Goede doelen moeten het hebben van een rijkaard die zijn chequeboek trekt en in ruil daarvoor dan wel zijn naam op muren en glazen van het goede doel wil hebben. (In Manaus in het Amazonegebied zag ik dat op die manier zelfs de straatnaam bordjes worden gefinancierd: onder de straatnaam staat de naam van de firma die het bordje betaald heeft. De gemeentelijke rinigings- dienst laat daar trouwens 's nachts de straten schoonmaken door In diaanse vrouwen maar dat is een ander verhaal) Loterij iierenleggen iets maken dat mij y toescheen erg te lijken op een ver- ts.oel ilag van een autorace. Maar telkens De oorspronkelijke opzet van het De grote liefdadigheidspresentator Silvio Santos heeft zijn eigen televisiebedrijfdat floreert op de vleugels van zijn populariteit. Hij zet zichzelf dan ook in zijn advertenties. Let op de afbe- talingsprijzen; wie er lang over doet, betaalt meer dan de helft meer dan wie het in vijf maan den afbetaalt. Hoeveel het toestel contant kost staat er niet bij: zoveel geld hébben maar weinig mensen ter beschikking (en die het hébben, bezitten al een toestel). In november waren er al advertenties: koop uw kerstgeschenk nu en begin in januari in veertig maanden af te betalen. Voor kerst 1973 ziet men dan wel weer Het enige goede doel dat ook de kleine en allerkleinste man aan spreekt is de nationale loterij, maar die levert dan ook de kans dat Je er wat van terugziet. Er is ook een ongecontroleerde clandestiene loterij die al zeer oud is en eigenlijk door de nationale lo terij verdrongen had moeten wor den. Het aardige van die onder grondse loterij ls. dat naar het schijnt iedereen die wint ook inder daad zijn prijs krijgt. Er heerst rondom die clandestiene toestand een soort erecode, die ook onder gronds uitstekend werkt. De klokken van Belém past aan dit gebrek aan medewerking door het publiek een handig gevonden mouw Ieder die via de tv een boodschap tot het volk van Sao Paulo of tot zijn tante of zomaar wl] richten kan dat doen tegen een bedrag van vijf cruzeiros per seconde. Dat lever de de eerste keer dat het gebeurde een reeks rap voorgelezen reclame boodschappen van bioscopen en zo op. En ook wat geld, dat wel.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 15