Eenzijdigheid dient aan de aak gesteld te worden fat we niet op de t.v. zien krijgen Lezers schrijven N Voor 'n vakantiereis wacht je niet af hoe't uitpakt. Die bespreek je voor alle zekerheid bij de Raiffeisehbank of de Roerenleenbank. Railfeisenbank m Boerenleenbank at doet ederland? Kom morgen de reisgids even halen RPAG 11 JANUARI 1973 Ql'Vi 3\ in Qfrlc QV Olie 'St er misschien nog 'n andere op nahouden dan de meeste en radio/t.v. voorschrij- vroeg ik eind Juli naar aa-n- de reacties op mijn arti- Vietnam. Want wie tegen in Nederland over bepaalde lalde hoek toestaat, is de ge ld, zo voegde ik daaraan i, de ervaring van de laat- leeft mij geleerd, dat het met raagzaamheid en Lting al zover is ge- dat men niet-gestandaardi- leningen het zwijgen probeert in. Niettemin ben ik zo vrij ïaal inzake Vietnam enkele te maken, die wat af- van het cliché van allerlei ce en geestelijke instanties. 't gaat in het groot net als eln. Hier o? daar wordt een gepleegd, de politie ver in tonele en ziet zich tegen- agressieve dader geplaatst, de steun van omstanders ten te verzekeren. Als de po- dan verplicht ziet „met iterieel" uit te rukken, krijgt het verwijt te horen, dat [zo agressief heeft gedragen: in de krant van iemand, die hardhandige politiebeulen" ito wordt afgevoerd. Nee, misdadiger is de agressor. politie Maar als er nu 5n plaatje van een door de opgepakte misdadiger in de ad gestaan, maar een afbeel- n de misdaad waarom het lou de stemming dan mis let andersom zijn geweest? En huilerige medelijden met het van de „politie-agressie" ogelijk vervangen zijn door trdiging? En zou men dan gezegd hebben: goed dat LTR|gt de zaak ook enigermate •oot. De Amerikaanse politie root materieel uitgemikt om dvietnamese agressie te be- IL% Sommigen reageren daar- met gevoel dan met ver- Alleen al de woordreeks fj/lte bombardementen uit de ge schiedenis" brengt hen tot protesten tegen de .massa - laar" Nixon, of dergelijke in- i scheldwoorden. Men neemt Hfeniet zich op de hoogte te van de aard van deze maat- haar gelooft bijv. grif in de j dat de Amerikanen lukraak y n neersmijten. Ik zeg: leugen, het hier inderdaad gaat om itste bombardementen uit de denis, dan is het toch wel .ardig, dat zelfs Hanoi rder komt dan enige duizen- htoffers. De voor de hand conclusie is immers, dat achtaanvallen werden uitge- net een precisie-zonder-weer- rkelijk lukraak-bombardemen- rden tijdens de Tweede We ft log op nazi-Duitsland uiige- voesrd en hebben honderdduizenden het leven gekost. Maar dat mocht, want dat was voor onze vrijheid, die immers zoveel meer waard is dan de vrijheid van een troep Aziaten in Saigon Maar om tot het uitgangspunt te rug te keren: het gaat dus om oor zaak en gevolg, die niet, zoals syste matisch wordt gedaan, met elkaar verward mogen worden. Helemaal gaat de vergelijking met het politie- voorbeeld niet op, want in Vietnam kan de dader niet worden ingerekend. Zover is men nog niet op internatio- naal gebied. Daar bestaat slechts de mogelijkheid de agressie van de kei harde Pruisenstaat Noord-Vietnam met geweld te keren en zijn Zuid- vietnamese slachtoffers zoveel en zo lang mogelijk steun te verlenen. Of de „overlevingskansen" van het zui den erg groot zijn, wordt door velen betwijfeld. Hoe dan ook, de Ameri kaanse bombardementen lijken be doeld om die kansen nog zo groot mogelijk te maken en het anders on vermijdelijke bloedbad nog enige ja ren uit te stellen. Behalve degenen, die zonder veel nadenken reageren op het woord „bombardementen", zijn er ook de vasthouders aan de „overeenkomsten van Genève" (1954). Nu is het op zichzelf al merkwaardig, dat com munisten zich zo krampachtig aan die akkoorden vastklampen. De poli tiek van het voldongen feit ligt meer in hun lijn. Men denke aan de dankzij Truman mislukte agressie tegen Griekenland kort na de Twee de Wereldoorlog, of aan de poging om Berlijn te annexeren, wat dankzij de beroemde „luchtbrug" eveneens verhinderd kon worden. Als Moskou, Peking en Hanoi dus behoefte heb ben om zich aan een „afspraak" te houden, dan kan het doel alleen maar zijn: het nog verder ineen schrompelen van de vrije wereld. Maar, en dit in de tweede plaats, er Is wel wat veranderd in de oorlog in Vietnam. Van een bevrijdingsoorlog tegen de Japanners werd het, via een onafhankelijkheidsstrijd tegen de Fransen een krijg van Noord- tegen Zuid-Vietnam. De dynamiek van de geschiedenis heeft een loopje geno men met paperassen. Alleen starre bureaucraten in Moskou, Peking en Hanoi zullen, omdat ze voordeel rui ken, het daar wel niet mee eens zijn. „Revolutionaire ontwikkelingen" zijn natuurlijk leuk, maar niet als je daarvan zelf de dupe wordt Trouwens, onze eigen vrijheids oorlog tegen de Spanjaarden is ook wel eens van karakter veranderd. Als de Spanjaarden zich ook zo precies aan „het papiertje" zouden willen houden, dienen we ons alsnog onder het regime van Franco te stellen. En nu ik toch met de vaderlandse ge schiedenis bezig ben: men weet, dat de grote mogendheden na de over winning op Napoleon België aan Ne derland toewezen. Dat was het pa piertje van het Congres van Wenen in 1815. Maar de Belgen trokken zich op zeker ogenblik van dat papiertje niets aan en dankzij de steun van Frankrijk en Engeland ontstond in 1830 de Belgische staat. De Neder landse Koning Willem I weigerde zijn instemming en in 1831 vielen de Ne derlandse troepen België binnen. De Tiendaagse Veldtocht werd een de bacle voor de Belgen. In het Jaar daarop echter poogden Engeland en Frankrijk de afscheiding door te drukken: de Nederlandse troepen werden uit Antwerpen verdreven, de Nederlandse kusten werden geblok keerd en de Nederlandse scheepvaart werd aan een embargo onderworpen. Tenslotte wals Nederland gedwongen zijn aanspraken op te geven (verdrag van 1839). Er is een sterke gelijkenis tussen en in de Zuidvietnamese dorpen. Het is alles „selectieve verontwaardiging' (zeer eenzijdige boosheid) wat de klok Slaat. Bloedig verleden en nog bloediger toekomst worden gebagatel liseerd. Ik schreef in Juli van het vorig Jaar: „er is een bijzonder gemakkelijke en uiterst snelle methode om een ein de te maken aan de zeer krachtdadi ge steun van Amerika aan de Zuid- vietnamese bondgenoot: laat Hanoi bekend maken, dat het zijn agressie tegen het zuiden staakt. Op hetzelfde ogenblik, dat het dit doet, houden de bombardementen op". Maar de war- me-bloeddrinkers uit het noorden willen die aanvallen niet staken: Door C. J. Rotteveel Nederland/België in 1830/'39 en Noord- en Zuid-Vietnam nü. Zoals Nederland destijds op grond van „Wenen" tegen afscheiding van Bel gië was, zo keert Noort-Vietnam zich nu tegen een zelfstandig zuiden met een beroep op „Genève". Het ver schil is echter, dat het „noorden van-toen" (Den Haag) tijdig berustte in de harde feiten, terwijl het „noor den-van-nu" (Hanoi), opgejut door Peking en Moskou, niet wenst te be rusten. Tegen de achtergrond van onze eigen geschiedenis gezien zou men de strijd in Vietnam in zijn te genwoordige stadium een tot in het krankzinnige verlengde Tiendaagse Veldtocht kunnen noemen. Vasthou den aan het papiertje is het parool, miskenning van de dynamiek van de geschiedenis, miskenning van de wil van Saigon zich niet aan de terreur van het noorden te onderwerpen. Want laat men zich geen enkele illusie maken: als het noorden de kans krijgt het zuiden onder de knie te krijgen, dan vindt daar een bloed bad plaats in vergelijking waarmee „de vreselijke bombardementen van de Amerikaanse moordenaars" kin derspel zijn. Maar dacht iemand dat er d&n protest-optochten zullen wor den gehouden? Niemand zal een vin verroeren. Marga Klompé en Dick de Zeeuw blijven achter de warme kachel en de heer Vondeling heeft het te druk met de Tweede Kamer. De kolossale denkfout van de ver- ontwaardigden-van-nu is tweeërlei: zij vergeten de geschiedenis en den ken liever niet aan de toekomst. Ze verget&n het verleden, zoals de gru welijke moordpartijen van de Viet- cong, die alle leidende figuren in on telbare dorpen in het zuiden hebben vermoord om vervolgens de dorps bewoners onder hun terreur te laten bukken. Dat is een oude truc, die ook na de Tweede Wereldoorlog al in noord-Griekenland werd toegepast. Maar de verontwaardigden zwijgen over die schanddaad met name tegen de Griekse kinderen van wie er 28.000 naar de omringende commu nistische landen werden weggevoerd even diep als over de moordpartij- Zuid-Vietnam moet en zal commu- nitisch worden. En verder: „Elk woord van medelijden met het noor den berust op omkering van de fei ten en partij kiezen voor de keiharde soldatenstaat in het noorden". Mijn critici van toen hebben het wel uit hun hoofd gelaten om op dat argu ment in te gaan, zoals ze ook andere argumenten, die de werkelijke toe stand in het licht stellen, zonder meer naast zich neerleggen. Het is immers veel gemakkelijker te specu leren op het sentiment van de anti oorlog. Natuurlijk is ieder wel denkend mens geschokt door oorlogs handelingen. „Maar de feiten zijn duidelijk: Zuid-Vietnam is niet ge diend van overheersing door het noorden en heeft evenveel recht op eigen vrijheid als bezet Europa in de Tweede Wereldoorlog." Ik zou er nu aan willen toevoegen: wie Nixon zo nodig als moordenaar en oorlogs misdadiger wil brandmerken, kan er niet onderuit dit ook met Roosevelt, Truman, Churchill, Eisenhower en Montgomery te doen. Gaat uw gang „Iedere oorlog is een zonde voor God", hoort men hier en daar. Ak koord, maar zeg dat ook eens tegen Noord-Vietnam en tegen de leveran ciers van wapens aan de Noordviet- namese agressors, in Moskou en Pe king. Maar neen, tegenover hen zwijgt men. En juist die eenzijdigheid dient aan de kaak gesteld te worden. Wie protesteert heeft mijn zegen, maar hij of zij moet dan wel bij beide partijen protesteren en niet selectief en, hoogst merkwaardig, al leen tegen Amerika. De antwoorden, die men dan wel eens hoort: „protes ten bij de andere partij halen niets uit" of: „druk op de communisten gebeurt achter de schermen" lap ik zonder meer aan mijn laars. Zulke antwoorden zijn te waardeloos om er verder maar één woord aan vuil te maken. Tot slot een paar zure vraagjes aan degenen, die zo gemakkelijk achter de vanen van het anti-Amerikaanse protest aanhollen: wie bevindt er zich nu eigenlijk op het grondgebied van de andervallen de Zuidvietnamezen Noord-Vietnam aan of maken de Noordvietnamezen zich schuldig aan agressie Jegens het zuiden? 9 waarom mochten de Amerikanen en Engelsen in de Tweede Wereld oorlog zonder uw protest de Duitse burgers met hun luchtwapen terrori seren en is nu het precisie -bomb arde - ment van de Amerikanen plotseling een „massamoord" en een „oorlogs misdaad"? Of „mag" te onzen bate méér dan ten bate van Saigon? 9 bent u van mening, dat vrede-hoe- dan-ook te verkiezen is boven strijd om de vrijheid? Betekent vrede al leen maar afwezigheid van oorlog? Of is vrede alleen maar zinvol als het in de eerste plaats betekent het recht om over eigen lot te beslissen? 9 een leuk vraagje van drs. J. Klat- ter in „Accent": „Stel nu eens, dat Pankow (Oost-Duitsland), met Mos kou als dekking, zijn „vrijheidsstrij ders" West-Duitsland laat binnen- zwermen en er zijn divisies achteraan stuurt? Wat dan" Met andere woor den: mag in Azië wel, waartegen u in Europa ernstige bezwaren zoudt ma ken? 9 waarom hebt u nooit geprotes teerd tegen de gruwelen van de Viet- cong in het verleden en tegen de agressie met raketten van Hanoi te gen het zuiden, waardoor honderd duizenden het leven verloren? Waar. om zweeg u tijdens het beruchte Tet- offensief en tijdens de misdaden te gen de stad Hoeé? Is uw pacifisme niet wat eenzijdig en daardoor hui chelachtig? 9 bent u voorinemens even fel te pro testeren tegen het te verwachten bloedbad als Hanoi Zuid-Vietnam heeft overweldigd, als nu tegen de bombardementen van de Amerika nen? 9 waarom keurt u de Amerikaanse luchtaanvallen op het noorden af en waarom zwijgt u over de Sowjetrus- sische zware tanks en andere zware wapens, die tijdens de nieuwe Noord - Vietnamese invasie van 30 maart j.l. tegen het zuiden werden gebruikt? Of dacht u dat de Amerikanen met echte bommen gooien en de Russen him satelliet alleen maar va/n losse flodders voorzien? 9 is het u bekend, dat de lammeren in Hanoi als eis voor de naleving van het bestand hebben gesteld, dat het controle-orgaan uit slechts 250 per sonen mag bestaan, van wie er 125 in het hoofdkwartier moeten blijven, zo dat er maar even meer dan honderd man overblijft om het bestand te controleren, die dan alleen maar mo gen komen in de door Noord-Vietnam aangewezen plaatsen? Voelt u geen „nattigheid" bij een dergelijke eis? 9 zegt het u niets, dat er in Hanoi noch in Moskou noch in Peking ooit protestbetogingen zijn gevoerd tegen de verschrikkelijke bloedbaden in het zuiden? En voelt u zich niet gemani puleerd door een razend geworden wereldcommunisme, dat zich op het laatste ogenblik de rijpe vrucht van een bijna in de steek gelaten Zuid- Vietnam zag ontglippen? Een Zuidvietnamese vrouw met baby temidden van de ruïne van haar huis in Bien Hoa bij Saigon, dat door Noor dvietnamese troepen met Sowjetrussi- sche raketten werd ver nield. Zes familieleden van deze vrouw verloren daar bij het leven. Hierover en over honderdduizenden soortgelijke gevallen in Zuid-Vietnam zwijgt het protest Het zou niet moeilijk zijn deze reeks vragen nog aanzienlijk uit te breiden. Maar ik laat het erbij. Mis schien kunnen deze vragen deze of gene tot ongerustheid brengen over het gemak, waarmee de wereld een klein volk en vervolgens nog vele an dere Aziatische volken (want Zuid- Vietnam is slechts het begin!) onder de macht van het communisme laat vallen. Het wordt in elk geval tijd, dat we wat beter onze vrienden van onze vijanden leren onderschelden. Crouw-Kwartet van 2 Januari vredesakkoord, de bevolking van tbewf W 1 tege ireef de heer Smid uit Win de heer Bas de Gaay o naar Vietnam gaat. Met bedoeling? Voorts las ik in ie blad van 3 Januari JI. een de PvdA. samen met ng een actie wil gaan tegen de V.S., teneinde druk oefenen inzake het tot stand van een vredesakkoord in oorlog heeft echter een aoh- tó. waarover genoemde heer le van zijn stukje de sluier oplicht, t.w„ dat Amerika Zuid-Vietnam nog ïordt overheerst door het com- m aan en d Vietnam, hopelijk ook Zuid-Vietnam, in rust en vrede kan wonen. Ik zeg hopelijk ook Zuid-Vietnam, omdat voor mij vaststaat dat de ideologie van het communisme er nog altijd op gericht is om geheel Azië te bezetten en straks door te dringen tot Europa. De protestacties, welke allerwege ondernomen worden (Zweden wil zelfs zijn diplomatieke betrekkingen met Amerika zo nodig verbreken) zijn voorbeeldig en menslievend. Deze oorlog spreekt ons zo aan, doordat wij er dagelijks mee geconfronteerd methoden, waaraan de betrokkenen langzaam maar zeker ten gronde gaan, een krachtig protest te laten horen bij de resp. regeringen van Rusland en China? Ik hoop vurig, dat er nu ook voor deze mensen bij de betreffende landen, die zo prat gaan op de vrijheid van de mense lijke rechten, eens flink aan de bel wordt getrokken. Nederland, en de overige Europese landen „let op Uw saeck", gezien de doelstellingen van het communisme. Kent u de uitspraak van Mao Tse- toeng uit het „Rode boekje": „De be langrijkste taak en de hoogste vorm zal de verschrikkelijke gevol- tin deze oorlog ontkennen, ook zovele duizenden Zuid- ®ese burgers de dood hebben <fen door Noordvietmamese ^dementen e.d. Natuurlijk ho- re op een zo spoedig mogelijk van wederzijdse gewelddaden, 113 de ondertekening van het worden via de huidige communica tiemiddelen. Maar wat we niet op de t.v. te zien krijgen en waarover we slechts langs illegale weg worden voor-en ingelicht, is het feit, dat er reeds jaren achtereen duizenden mensen, door martelingen en wat dies meer zij, een langzaam maar zekere dood tegemoet gaan in de ge vangenissen en concentratiekampen. En dan zijn er die door hersenspoe ling en andere manipulaties in een krankzinnigeninrichting terecht zijn gekomen, zowel achter het ijzeren als achter het bamboegordijn. En dat alles voor het overgrote deel omwille van hun geloofsovertuiging. Heeft het Nederlandse volk en dat van de overige landen, ook Zweden, er wel eens bij stilgestaan, wat een verschrikkelijk leed, dat met geen pen te beschrijven is, aan deze men sen wordt aangedaan? Naar mijn stellige overtuiging is een groot per centage van ons volk en daarbuiten helaas hiervan onkundig. Ligt hier dan ook niet een drin gende eis van de volken, die (nu) nog in vrijheid leven, om tegen der gelijke sadistische en mensonterende van de revolutie is de gewapende greep naar de macht, dat wil zeggen: de oplossing van de problemen door oorlog". En wat dacht u van de uitspraak van Lenin in 1923: „Eerst zullen we Oost-Europa in handen zien te krij gen, dan de massa's van Azië, en tenslotte zullen we de Verenigde Staten insluiten, die het laatste bas tion van het kapitalisme zullen vor men. We zullen er niet voor behoe ven te vechten, want het zal ons als een overrijpe vrucht in handen val len. We moeten ons verzekeren van de medewerking van onderwijzers en leraren in' de scholen en aan uni versiteiten, van luchthartige predi kanten, pacifisten en wereldhervor mers, om zo een bepaalde geestes gesteldheid in de gediachtengang van de kapitalistische jeugd op te roepen, die hen er voor altijd van zal weer houden, deel te nemen aan een bloe dig conflict met de zaak van het communisme". A. HOLLEBEEK. Burggravenlaan 196, Leiden. Een vakantiereis bespreek je bij de de bank voor iedereen 3000 vestigingen

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13