RUGUAYSE GENERAALS MEN IN TILTE ALLE Het 'zielige' Noord-Vietnam Vrijheid van zuiden kan de boe-roepers geen zier schelen lACIIT OVER f] Koningin lachte om Servet EZERS SCHRIJVEN BOMMEN OP GODS AKKERS" OEWEL DEMOCRATIE INWONERS ZEER TER HARTE GAAT Leidse Biljart Bond Landzichtherovert leiding in eerste klas Studenten niet vervolgd voor roepen "Nixon moordenaar" ff uw persoonlijke lening is ons geheim JIDERDAG 11 JANUARI 1973 guay, Jarenlang een van de zeer lige Latijnsamerikaanse landen rvan de regering vast in handen burgers lag, is thans bijna geheel militaire dictatuur. Het leger zich achter de schermen van macht meester gemaakt en K er thans een soort nevenre- g op na. De gekozen president Maria Bordaberry, is een pas- hulpeloze toeschouwer. Zijn antwoord was een angstig be- op het volk en de strijdkrach- im „onze republikeinse instel- n te verdedigen", liet leger het openbare leven Uruguay beheerst werd onlangs gedemonstreerd toen een le- atrouille Jorge Batlle arresteer de 44-Jarige leider van een be- rijke groep in de regerende Co- do-partij en een vroegere kaal st voor het presidentschap. Hij aangehouden nadat hij voor adio de legerofficieren had aan- llen, die een proces tegen hem en heropenen, dat al Jaren ge- afgesloten en waarin hij d werd beschuldigd aardig pro- te hebben getrokken uit de de ihiatie van de Uruhuayse peso 1558. Het leger maakte bekend, Battle voor een militaire recht- t zou moeten verschijnen om zijn houding Jegens de militai- verantwoording af te leggen. i arrestatie leidde ertoe, dat een ital leden van Bordabenry's kabi- g nam, maar ondanks een straatdemonstraties door hangers van Batlle toonde het tekenen te willen terug- Ka. ufe enige ttle is niet de enige burger in ien van het leger. Eerder waren artsen gearresteerd en, aldus hnkse senator, hevig gemarteld soldaten. Zij werden ervan be- ildigd te behoren tot de stads- guerrilleros van de Tupamarobewe- ging. Het leger heeft aangekondigd dat zij zullen worden berecht, hoe wel een burgerrechtbank him vrijla ting heeft gelast. Him detentie heeft geleid tot een staking van on- Copyright AD LD-Observer geveer vierduizend Uruguase artsen, maar het leger trok zich hier niets van aan. Volgende stadium Volgens een aantal senatoren heb ben de militaire leiders al het vol gende stadium van de geleidelijke staatsgreep op papier gezet. Zij be weren, dat het leger het gezag wil zien te krijgen over een aantal staatsondernemingen, zoals de Plu- ma, de nationale luchtvaartmaat schappij, en de telefoon, het visse rij monopolie en verschillende maat schappijen die met de olie- en de elektricateitsproduktie te maken hebben. Dit zou aan het leger het oppergezag geven over de Uruguay- se economie, op dezelfde manier als de militairen nu reeds de nationale veiligheid beheersen. De "gewapende macht aarzelt de macht te grijpen door middel van een orthodoxe staatsgreep, aange zien het gezag van de burgers diep geworteld is in de Uruguayse maat schappij en de Urugayers van alle politieke kleuren met alle middelen een militaire staatsgreep zouden zien te voorkomen. De protesten te gen de arrestaties van Batlle en de artsen waren heftig genoeg om de generaals tweemaal te doen na denken over de volgende stap. Zij staan voor de bedreiging van een stakingsgolf. Maar de oppositie te gen de groeiende macht van het le ger is te verspreid om de militairen President Bordaberry, diens echtgenote en acht kinderen: macht tanend. afdoende onder de duim te houden. Hun offensief is zo subtiel dat de bevolking als geheel geen krachtige houding aanneemt. Neerslaan De macht van de strijdkrachten vermeerderde drastisch door hun succes, eerder dit jaar, bij het neerslaan van de Tupamaros. Maar toen gebeurde er iets vreemds. In de gevangenissen en kazernes waar zij barbaars werden verhoord door leden van de strijd krachten, behaalden de Tupamaros hun mogelijk grootste overwinning. Toen zij begin 1972 op hun hoogte punt stonden hadden de stadsguer- rillastrijders een hoop materiaal over de corruptie in het grote zakenleven en by de overheid verzameld. Ze Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Willemstand op Cura sao (verenigde protestantse gemeen ten)J. Veen te Brugge (België). CHR. GEREF. KERK Beroepen te Utrecht: H. van Mul- ligen, te Franeker. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Hellevoetsluis: J. Baaijens, te Tricht-Geldermalsen, v. Zwijndrecht: J. C. Westrate, te Me- liskerke. hadden grote dossiers byeengebracht, compleet met interne memorandums en accountantsverklaringen, waaruit bleek dat de gevestigde orde in Uruguay voor een groot deel verrot is. Thans echter zijn deze documenten in handen van de strijdkrachten die er veel effectiever gebruik van kunnen maken dan ooit de Tupa maros. Volgens sommige senatoren zijn enkele Tupamaros uit de ge vangenis vrijgelaten om de militia- Afsluitingen in Leiden LEIDEN De spoorwegovergang bij de Morsweg zal zaterdagnacht van 12 uur tot 6 uur worden afge sloten voor alle verkeer. De spoorweg overgang bij de Telderskade wordt zondagnacht a.s. van 12 tot 6 uur eveneens afgesloten. Deze afsluitingen zijn noodzakelijk in verband met railvernieuwings- werkzaamheden. Het verkeer wordt door middel van borden omgeleid. Met ingang van maandag a.s. wordt het Rapenburg tussen Doelenbrug en Nonnenbrug voor de tijd van één jaar voor het verkeer afgesloten in verband met noodzakelijke wal- muur vernieuwingswerkzaamheden, waarmee eind vorig Jaar reeds is be gonnen. ren te helpen een onderzoek in te stellen. Dit verbond ad hoe bete kent niet, dat de Tupamaros op een of andere manier toch enige macht krijgen; het beste waarop zij kun nen hopen zijn wat minder zware gevangenisstraffen. Corruptie De onthullingen van gevangen en gemartelde - Tupamaros heb ben de aandacht van de militairen gevestigd op de massale corruptie, die er de oorzaak was dat een klei ne groep Uruguayers grote fortui nen wist te vergaren, terwijl de economie verslechterde en honderd duizenden tot armoede vervielen. Het is mogelijk dat de gewapende macht op zekere dag Bordaberry uit het presidentiële paleis zal verdrij ven en zal vervangen door een mi litair, mogelijk stafchef Florencio Gravina. Maar thans schijnen de militairen er genoeg mee te nemen van achter de schermen te regeren. Moordenaars vrij Vier Pales- tijnen, die op 28 november 1971 in Cairo premier Wasfl Teil van Jorda nië doodschoten, mogen Cairo ver laten zonder dat ze terechtgestaan hebben. Het viertal zal na het op 14 januari beginnende "Bairam"- feest naar de Libanese hoofdstad Beiroet reizen. In verband met het feest heeft de Egyptische regering amnestie voor arrestanten en gevan genen afgekondigd. LEIDEN Door concurrent De Oude Herberg I niet verder dan een 4-4 gelijkspel te laten komen, kon Landzicht I de leiding in de eerste klasse van de Leidse Biljart Bond heroverde, t Scheepje I naderde Landzicht tot op één punt middels een 6-2 zege op De Groene Valck I. UVS I blijft pogen aansluiting met de kopgroep van vier teams, Land zicht I. 't Scheepje I, De Oude Her berg I en De Carambole I, te ver krijgen. De Vriendschap I werd met 2-6 het slachtoffer van deze verwoe de pogingen, 't Spoortje drukte Zijl poort I nog vaster op de laatste plaats. Het werd 6-2 voor 't Spoortje, TOG I stootte net iets effectiever dan 't Zuid I: 3-5. In de tweede klas werden twee wedstrijden uitgesteld. Daar 't Wachtje I tegen Cleijn Duin I ndet verder kwam dan een 4-4 remise, kon De Morse hpoort I middels een 2-6 zege op TOP I de leiding van 't Wadhtje overnemen. Runner Up—De Waag I viel met een 2-6 nederlaag tegen De Heul I uit de kopgroep weg. De vierde en zesde klaasere haal den hun uitgestelde matches van de Volgens Utrechts Nieuwsblad: UTRECHT Volgens een bericht in het Utrechts Nieuwsblad van gis teren zou koningin Juliana de om streden tweede Barend Servet-show hebben gezien en er hartelyk om heb ben gelachen, ook om de gewraakte koningtinne-scène. De Haagse redac teur van het blad meldt dat ook de familie van de vorstin voorzover op dat moment op Soestdijk aanwe zig heeft meegekeken en er veel plezier aan heeft beleefd. Dat zou met name voor prinses Irene hebben gegolden Het Utrechte Nieuwsblad zegt dat de reactie van de konimklyke familie afkomstig is uit de directe kennissen kring van Soestdijk. Berichten hier over zouden thans op grote schaal in Haagse milieus circuleren, die "se rieuze verbindingen' hebben met het hof. Het secretariaat van de koningin zou niet in staat zijn om de berichten te bevestigen, omdat de Servet-show door de berisping die de VPRO daar van van minister Engels kreeg, een politieke kwestie is geworden. kerstweek in. 't Wachtje II wil blijk baar ongeslagen kampioen worden. Het stootte Zijlpoort III met de ma ximale score van 8-0 van het groene laken. De Carambole IV kwam in de zesde klasse alleen aan kop. Zelf won het met 6-2 van 't Vierkantje n, ter wijl mede-titelkandidaat De Groene Valck II met 2-6 door Cleijn Dv>* IV werd afgedroogd. De competitie-uitslagen in de L.B. B. zijn: Zevende ronde: Eerste klas: Spoortje I - Zijlpoort I 6-2. De 'vriendschap I - UVS I 2-6. De Ou de Herberg I - Landzicht I 4-4. 't Scheepje I - De Groene Valok I 6-2. 't Zuid I - TOG I 3-5. De Carambo le I had een vrije ronde. Tweede klas: Cleijn Duin I - 't Wachtje I 4-4. DVS I - 't Zuid II 6-2. TOP I - De Morschpoort I 2-6. De Waag I - De Heul I 2-6. DVH I - Landzicht II en De Spijkerbak I - Rijnegom I werden uitgesteld Zesde ronde: Vierde klas: 't Wachtje H - Zyipoort Hl 8-0 De Carambole II - 't Spoortje n 2-6. De Vriendschap II - DVH II 8-0. Cleijn Duin n - De Oude Herberg II 3-5. De Heul II - DOS I 4-4. Zesde klas: KI. Minerva II - DVH III 3-5. De Groene Valck H - Cleijn Duin IV 2-6. De Carambole IV t Vierkantje C 6-2. DOS H - UVS III 6—2. TOP m TOG HI 6—2. MAASTRICHT (ANP) Twee studenten, die tijdens een anti-Na- vo demonstratie op 23 december JL in het Limburgse Schinnen "Nixon moordenaar" hadden geroepen zijn vrijgesteld van vervolging. De studenten, P. Gerards en D. van der Weiden uit Schinnen die studeren aan de Maastrichtse stads- academie, hadden aanvankelijk een oproep ontvangen om op 17 Januari voor de Maastrichtse politierechter te verschijnen. De aanklacht luid de dat zij een bevriend staatshoofd hadden beledigd. De Justitiële autoriteiten zijn bij nadere overweging tot de conclu sie gekomen dat de studenten met hun kreet Nixon moordenaar" waarschijnlijk niet zozeer een be vriend staatshoofd hebben willen beledigen, dan wel hun afkeuring hebben willen uiten over het poli tieke handelen van Nixon, aldus het hoofd van het Maastrichtse parket. tot mij gekomen reacties blijkt, reien my"n ingezonden stukje de titel „Bommen op Gods slecht, of sommigen zelfs, ie heer V. S. Pluym, in het el niet begrepen hebben. Qnmid- ioJP zy daaraan toegevoegd dat geheel eigen styi van sohryven niet-ingewyden moeilijkheden \b mijn welgemeende exuses lejou 'enTel: het kan de dieper- jrtmprc&de toch onmogelyk ontgaan tot myn artikel een persiflage, iand ^ticel punt ook de antiphrase, oprtUik,^ todienTzelfs D ^schuwelijke genocide, toegepast het oppermachtige Pentagon, t omdat voor my de persiflage Attisch zout der literatuur is. deze geheel eigen 6T heb j met myn „de Geest f *aar hy wil, maar ook de a blaast waar hy wil", de spot - f. n dryyen met de schaamteloze l te: ®achtigheid dat „the Christian inir lerB"- geroepen als zy zyn, uit- jod 611(1 militaire en semi-militaire gji Ken bombarderen. moet toch wel voor een ieder zyn dat ik de draak steek to bewering dat alleen militaire ton als doelwit gelden en dat. Uooi0511 al ziekenhuizen, waterkerin- 6D2- treft, deze wemelden van sPv ®'Weergeschut! Ik maakte het, onderwijs uiteraard, nog be uker door de wind een rol te bij het „missen" van J «K doelen. D woordvoerder van het Penita- - ^klaarde voor de t.v. „dat het IÊ k dat de enorme It «stingen het gevolg kunnen zyn f! /torisvallende projectielen van "mees afwppr<ro<^viiit" Ik heb, mynheer v. d. Pluym, persé de huidige president der V.S. niet met name willen noemen en zal hem ook nooit als de verpersoonlij king zien van al het leed, de Indo- chinezen aangedaan, ook niet aJ heeft hy „persooniyk" opdracht ge geven de massamoordenaars van My Lai uit het „gevang" te halen. Ik weet immers maar al te goed dat dit laatst bedoelde onder sterke druk van de „publieke opinie" geschiedde. Men gelieve voor „publlieke opinie" te lezen: de oppermachtigen. By de dood van Noord-Amerika's meest geliefde president en diens broeder, werd het my pas overdui- deiyk welk een afschuwelyke macht er schuil gaat achter hen die het, naar de schijn, voor het zeggen heb ben. Daar moet, het kan niet anders, een loge des duivels zyn, in tegen stelling tot die der geestesbeschaving van de Masonic Lodge. Begrijpt men nu dat ik de „Heren" nobel en menslievend noemde, nadat zy in hun verregaande schynheilig- heid de opdracht gaven op eerste kerstdag geen bommen te gooien? Rest my nog te zeggen dat ik niet uren wakker lig van voor my vrij onnozele t^.-programma's, doch en dit is dan de antiphrase meer van de ontstellende barbaarsheid van 'n Godvergeten Wereld. Dat ik en passant de Telegraaf met haar eindeloze gezeur over een om streden t.v.-programma noemde, wijl er toch zo ontzettend veel leed is boven de 2ste breedtegraad, komt omdat ik het beu ben te worden voorgelicht" door dagbladen welke my doen denken aan Axel Springer. God zy dank zyn er nog behoor- lyke dagbladen waaronder ik uw blad ADR. HOLLEBEEK, P. de la Courtstraat 48 ADVERTENTIE De tientallen persoonlijke leningen, die wij dagelijks verstrekken worden helemaal schriftelijk afgehandeld. Geld lenen is een kwestie van wederzijds vertrouwen. Het aanvraagformulier, dat wij u in blanco enveloppe toesturen geeft u alle informatie die nodig is. Als u gehuwd bent en in loondienst, beschikt u over enkele dagen over het gevraagde bedrag. Van 11000.- tot f. 10.000.-. Aflossing in 12 tot 48 maanden. Wettelijke tarieven. Geen informatie bij werkgever, bankrelatie of buren. Geen kosten. Bel of schrijf aan: Financieringskantoor E.J. Möller, St. Catharinastraat 1, Eindhoven, tel. 040 - 66633 of 25472. (Door gem. Eindhoven toegelaten Financieringskantoor) In „Lezers sohryven" van 6-1 jJ. weer eens een stukje met het zoveel ste protest tegen de oorlog in Viet nam, met woorden als Nixon moor denaar" en „massamoordenaars". Ik vraag my af waarom toch telkens weer in alle protesten en discussies wordt voorbijgaan aan de grondslag van deze oorlog. Want waarvoor vechten de Zuidvietnamezen en de Amerikanen? Voor de vrijheid van per ongeluk het Haagse Bezuiden- hout platgooiden? En wat waren we toen bly dat diezelfde Amerikaanse massamoordenaars ons ln 1945 kwa men bevrijden en Duitsland plat bom bardeerden, waarby ook duizenden onschuldige mensen omkwamen. Toen is er door ons ook geen boe geroepen, omdat het om onze eigen vrijheid ging. Waarom dan de Zuid vietnamezen hun vrijheid misgund? het Zuidvietnamese volk. Om ze te Omdat het al die boe-roepers in feite vrywaren van een (communistisch) bewind, dat ze niet willen! Maar dat willen de boe-roepers tegen deze oor log biykbaar niet zien. Ze gillen moord en brand als in Hanoi per on geluk een ziekenhuis wordt geraakt. Maar wie haat hier de Engelsen om dat ze in de Tweede Wereldoorlog geen zier kan schelen of het Zuid vietnamese volk vry is of niet. Ze zyn zelf vry en dat schynt voldoende te zyn. Een oorlog is iets venschrikkelyks en zeker niet goed te praten. Maar zolang er volken zyn die niet in vry- H ®ees afweergeschut" ze (ta het Pentagon) nu wer- Jw ^aïef te denken dat wy dit I of h°°rt die leugen- v? kb hun waanzin? Van- f wijn gezegde: „De journa- - I J'an naam welke in Noord- neffVertoeven, weten ook niet Er is al veel over het „zielige" Noord-Vietnam geschreven dat pre cies in onze hedendaagse mentaliteit past, nameiyk dat de dader van een misdaad een arme stakker is, waar van je alles dat hy misdeed moet goedpraten en die je zoveel als mo gelijk is moet helpen. Het slachtoffer van een of andere misdadiger moet zelf maar zien dat hy zyn ellende te boven komt en als hy zich verde digt of het gevaar door geweld tracht te keren, dan is hy een heel slecht tingen in Zuid-Vietnam door deze snode daad ontzettend zyn en dat hierdoor ontelbaren een vreselyke dood zyn gestorven. Dat nu door bombardementen Noord-Vietnam een heel klein deel terugkrijgt van de vreselyke ellende die hy in Zuid-Vietnam bracht, zie ik als oorzaak en gevolg. Denk niet dat ik pro-Amerikaans ben, want dat ben ik niet. De Ame rikaanse mentaliteit ligt my niet. Maar dat wil niet zeggen dat ik het letterlyke zin is opgedrongen. Laten we goed begrijpen dat deze al jaren slepende verschrikkelyke toestand er niet zou zyn als Noord- Vietnam zyn legers niet over de grenzen van zyn buurlanden had ge stuurd en in die buurlanden geen veraietingingswapens had geleverd aan lieden die hun medemensen zo graag terroriseren. De meeste ellende op deze wereld heeft als oorzaak de achteriyke wijze „denken" van de mens, die daar- Iedereen kan weten dat het Noord- Vietnam is dat zyn legers over de die zy in werkelijkheid voeren grenzen van zyn buren stuurde, een verdrag met Zuid-Vietnam n* Iedereen kan weten dat de verwoes- i ben dat de Amerikanen door allerlei politieke en religieuze worden beschuldigd van een oorlog zetbazen achterna loopt en die de moed en kracht mist zich af te vra gen: is alles wat ik zomaar aanneem oorlog die Amerika in wel waar? Peter Mus beschrijft de achteriyke toestand waarin heel veel mensen zich bevinden heel duidelyk in het hier volgend gedicht. De ene doet in politiek en de andere in godsdienst. Ze hebben allebei heel veel volgelingen; dat zyn psychische slemielen die zelf niet durven denken uit angst alleen te staan en daar ook te dom voor zyn. De ene van de politiek en de andere van de godsdienst hebben hun zaken in de hand. Zy zien kans hun volgelingen wel zo gestoord te krijgen, dat ze schreeuwen voor hun dogma en hiervoor terreur bedrijven, ja, er zelfs voor moorden De ene van de politiek en de andere van de godsdienst zitten stevig op hun stoel door het vele onverstand en dat zal nog zo blijven. Want van het gehele mensdom zyn de meesten er slechts rijp voor slaafs als waarheid aan te nemen wat allemaal wordt voorgelogen door de ene van de politiek en de andere van de godsdienst! P. K. DE T.MMKT Johannes Vermeerplantsoen 26 Voorschoten. heid kunnen leven, zal er altyd oorlog zyn. En ook wy hebben met steun de Amerikanen gevochten voor o: vry held. A. T. v. d. MARK, Muldersstraat 35, Leiden. De ambtenaren achter balies Ook in het begin van dit jaar zyn er overal weer recepties geweest van gemeentebesturen. De ene uitnodi ging was nóg vriendeiyker dan de andere. Wat kost dat de gemeen schap en wat is het doel ervan? En: wat is het gevolg ervan in de prak- tyk? Ik denk hier maar even aan de gemeente-ambtenaren achter de ba lies, door ons en voor ons werkende burgers. Vriend of vyand? Waarom hebben we dikwyis onprettige erva ringen gehad en veranderde dit na dat de minister van Binnenlandse Zaken of de minister-president erin betrokken werd? Een politieman uit Alphen zei me eens: gemeenteambte naar zyn betekent ten dienste staan van het publiek, hoe lastig ze weder zijds soms ook kunnen zyn. Maar ook nu nog maakt het oog van de meester het paard vet Helaas, een groot deel van het publilek gaat nog met lamme benen naar de gemeente secretarie en ik dacht, dat dit onde mocratisch is in 1973. Alleen de waartieid en om als mens behandeld te worden en erkend, maakt het leven als een paradijs Mevr. E. G. MEIJER, Potgieterlaan 56. Hazerswoude-Ryndyk.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11