Lntiekbende )S en ast zat stal alles wat J ;ertsema wuifde schuldigingen adslid Schuijer oniek van hand „Er wordt geknoeid ,1 Op 1 januari is de dieselolie 12,5 cent* duurder geworden. Wil Mercedes nu nog blijven volhouden dat rijden in een Mercedes Diesel goedkoop is? Aterdamse recherche bond kat de bel aan De sombere man en de maar raak spijbelende dochter Secretaris Ver. Ned. Slijters isbrugh wil it met 1 tegen lidshinder Mercedes Diesel, klasse als geen ander (X) ~\G 6 januari 1973 BINNENLAND -J S. ook zae (Vervolg van pagina 1 "t oprollen van de antiekbende is in eerste instantie iken aan de activiteiten van de Rotterdamse recher- )irect al na de inbraak in het Poptaslot te Marssum g men vanuit Rotterdam de tip dat daar wellicht de te koop werd aangeboden. Op 31 oktober kreeg de in Rotterdam wat meer houvast omdat de 37-jarige [handelaar Cornelis S uit Rotterdam twee beeldjes op aanbood waarvan men zeker was dat ze afkom- aren uit het Poptaslot. vovember werd S aangehou- pj m Haag waar hij zich in- Jiad gevestigd. By een nader dl c werden in zyn slaapkamer ïmaatkannen gevonden, af- nfct het Veluws museum voor te Harderwijk, nfcam wist dat er connectie -ver gebruik gemeenteauto <r> kl gfNAAR Laconiek heeft Geertsema gereageerd op fingen van het raadslid 3aj(D'66) dat hy destyds als te ster de gemeenteauto te- t gebruikt voor activiteiten jarty, de WD. zei hy desgevraagd„De an de gemeenteauto van vormen primair een zaak leentebestuur van Wasse- »at. Dit heeft daarover een Itgesproken by de goedkeu- de voorlopige gemeentereke- en van alle rekeningen örgaande Jaren". (oedkeuring verleende de rse gemeenteraad vorige )e zaak is door Het Vrye de openbaarheid gebracht, antaar aan deze krant zei it „Toen ik in 1963 fractie voor de VVD in de Tweede ^erd, wilde ik myn baan als iter eraan geven. Men heeft [gezegd: doe dat in gods- t, Je doet het veel te goed. len als voorwaarde gesteld, der meer wat assistentie in Ifunctie kreeg door middel gebruik maken van de ge in to Daar is men akkoord an". waar van raadslid Schuyer zaak nooit voorgelegd is gemeenteraad. Geertsema een met zyn wethouders epleegd. omgeving van Geertsema ip gewezen, dat de minister langs gehouden verkiezings- herhaaldelyk van een pri- ohauffeur gebruik heeft zaekn had gedaan met G. G. bekende daarom 3 inbraken. De politie noemde hem een paar namen van medewerkers: de 40-Jarige be tonwerker Cornelis A. de K en de 32- Jarige kraanmachinist Jan K, beiden afkomstig uit Rotterdam. De opspo ring van De K. gaf geen 'moeiiykhe- den omdat de man al vast werd ge houden voor diefstal van een antieke klok in Staphorst. By een onderzoek in een molen, die de tweede woning van De K was, vond men toen de gehele buit ter waarde van ongeveer f 100.000,af komstig van het Glasmuseum te Leerdam terug. De K ontkende niet. Na nieuwjaarsdag meldde zyn col lega Jan K zich bij mr. Niemeijer in Leeuwarden. K bekende spoedig Op de lyst die de Leeuwarder rijks politie verstrekte komen in totaal ongeveer 30 inbraken voor met een waarde aan gemaakte buiten van ruim f 1 miljoen. De werkelyke waarde is echter beduidend hoger. De daders hebben steeds hun ob jecten vooraf goed verkend. By de musea in Friesland ging men een paar keer mee met een rondleiding terwyi men ook gebruik maake van bootjes om de objecten te bereiken en in een enkel geval gebeurde het zelfs dat men zwemmend de grach ten overstak, om de kastelen of mu sea „te bestuderen". De Rotterdammers C. A. de K. en J. K, die in opdracht werkten van Herman G, eveneens uit Rotterdam, die de inbraken ook financierde, heb ben tot nu toe de volgende inbraken bekend: 14 februari 1968. antiekzaak te Zeist, waarde onbekend: 7 november 1968. antiekzaak te Poederoyen, waarde ruim 12.000 gulden; 5 februari 1969, antiekzaak de Poederoyen. waarde 7200 gulden; 18 februari 1969. antiek zaak te Limteren, waarde 12.000 gul den; 24 februari 1969, antiekzaak te Zierikzee, waarde 4600 gulden; 6 ok tober 1969. antiekbeurs Alphen a/d Rijn, waarde 20.000 gulden; 16 febru ari 1970. antiekbeurs Rotterdam, waarde 25.000 gulden: 26 januari 1971. antiekzaak te Poederoyen. waarde 43.890 gulden; 11 maart 1971, antiekzaak te Schiedam, waarde 18.900 gulden: 26 maart 1971, Open luchtmuseum Arnhem (Friese boer derij). waarde 8000 gulden; 21 april 1971, de Cannenburgh te Fa-assen, waarde 60.000 gulden; 10 Juni 1971, woning te Breukelen, waarde onbe kend; 11 juni 1971, Sypesteln te Loosdrecht, waarde 200.000 gulden; te Giessenburg, waarde onbekend; 3 augustus 1971, antiekzaak Alblas- 19 april 1972, Veluws Museum te serdam, waarde 10.400 gulden; 13 Harderwijk, waarde 40.570 gulden; 24 september 1971, Oudheidkamer Ze- april 1972, boerdery te Oost-Voorne, venbergen, waarde 6000 gulden; 25 waarde 6000 gulden; 11 mei 1972, An- september 1971, woning te Pynakker. tiekbeurs te Helmond, waarde 3592 waarde 100.000 gulden; 30 september gulden; 18 mei 1972, boerderij te auto ongeveer 40.000 gulden per Jaar 1971, Nederlandse hervormde kerk in Twyzel, waarde onbekend; 14 maart hebben gekost. De commissie vond Brouwershaven, waarde onbekend: na een lang verhoor gaf S toe dat hy de beeldjes en de kannen van G had gekocht. Op 14 november werd G gearresteerd maar hy bleef ont kennen. De recherche kwam er ach ter dat S geregeld handelde met Van der S, een 46-jarige antiquair te Goes. Ook deze antiquair viel door 35-jarige de mand. De recherche van Goes ar- erman G uit Rotterdam en resteerde hem en toen bleek ook dat Voor de Alpheuse kantonrechter Prins Bemhard kreeg gisteren een cheque ter waarde van 50.000 gulden als voorschot op de o-pbrengst van een actie van de melkslijtersorganisatie Ivenko. De actie die een kwart miljoen gulden moet opbrengen duurt 17 weken. suim, waarde 150.000 gulden; 18 okto ber 1971, Oldemaller te Putten, waar de 30.000 gulden; 30 december 1971, Verder bekenden zy inbraken in woningen en zomerwoningen, waar uit klokken e.d. werden ontvreemd te antiekzaak te Poederoyen. waarde Otterloo, Amerongen, Ernst, Vierhou- 22.000 gulden; 1 maart 1972, woning ten en Ryswyk (N.-B.). ALPHEN Welke plaats de Bodegraaf se monteur, die giste ren voor het Alphense kanton gerecht verscheen, door vrouw en kinderen is toebedacht, kwam niet duidelyk aan heit daglicht. Maar je kunt er weddenschap pen met grove geldbedragen op afsluiten dat het stellig niet de positie is van 'hoofd der echt vereniging". En in die kwaliteit stond hy toch min of meer te recht, wanit zyn jongste nog Door Ruud Paauw schoolplichtige dochter, voor wier levenswandel hy de volle ver antwoording draagt, had in het schooljaar 71-72 met uiterste zuinigheid in de schoolbanken plaatsgenomen. Het onwettig verzuim was werkeiyk ontstel lend hoog geweest. De gemeente Bodegraven ("hoewel die enge lengeduld aan de dag heeft ge legd", aldus kantonrechter mr. H. H. Kirchheiner) had de zaak tenslotte aanhangig gemaakt. De monteur, een somber fi guur, zei ter verdediging: "Ik weet er niets van, echt, ik weet er niets over te zeggen, 's Och tends vroeg ga ik weg en 's avonds kom ik er weer in, ik weet niet wat er in de tussentijd gebeurt". "Ja, maar u heeft nu eenmaal de verantwoordeiykheid voor dat kind", hield de kantonrechter aan. De monteur -Zei dat dat best kon zyn, maar als je niets wordt verteld, waar bbjf je dan. zyn gade had, aldus het verhaal, al les voor hem verzwegen en ach tergehouden. Gezien het over stelpend aantal keren dat het meisje had verzuimd, geloofde de kantonrechter niet dat de man er helemaal nooit iets van had vernomen. Schoorvoetend gaf de man toe dat hy er inder daad wel 'ns wat van had gezegd maar toen was er een ruzie ge volgd, waarby horen en zien je verging. "Ik voelde er weinig voor om dat nog eens mee te maken en daarom heb ik me er maar niet meer mee bemoeid". Iedereen in de rechtzaal knike bedachtzaam en begrypend. Je hoefde ook maar even de ogen te sluiten om dat zenuwverwoes- tende tafereel glashelder voor Je te zien' "Was het niet zo dat uw doch ter werkte op de dagen dat ze niet naar school ging9" vroeg de kantonrechter achterdochtig "Niet dat ik weet", zei de man met een hulpeloos armgebaar "Misschien wel eens een keertje in de Spar-winkel of op zater dagmiddag bij de groentewjike':' "Uw vrouw heeft verklaard" aldus de kantonrechter, "dat het meisje op de dagen dat ze niet op school kwam haar grootvader in de huishouding hielp". Nou. daar stond de monteur toch wel even van te kyken. "Haar grootmoeder is kwiek en by de hand genoeg om het zelf te doen", luidde het kommen- taar. "U ziet niet veel van wat er by u thuis gebeurt, hè?" infor meerde de officier van Justitie, mr. E. v. d. Schans keurig. De monteur kwam weer op de prop pen met het "hele-dag-weg-ver- haal", maar de kantonrechter wilde daar niet al te veel meer over horen. "U bent er niet met 's ochtends er uit en 's avonds er in. Uw verantwoordelykheld voor het kind vereist meer". Meester Kirohheiner merkte op dat het verzuim was bUjven doorgaan ook nadat verbaal was opge maakt. "Maar nu zjt ze op de kappers- school en daar gaat het erg goed", riep de man uit met het laatste sprankje vreugde dat nog in hem was. Maar mr. Van dei Schans bleef het "bar" vinden en mr. Kirchheiner wees er op dat het meisje in feite een Jaar lang geen behooriyk onderwys had genoten. Hy legde een geld boete op van 200 gulden. De monteur hoorde het aan met een neerslachtigheid die alleen wordt overtroffen door paarden die langdurig in de regen staan. dit een opvallend hoog bedrag. 13 oktober 1971, Poptaslot te Mars- ADVERTENTIE hy voor de VVD ergens «ken. Ook by de campagne l«n Geertsema als lysttrek- de WD optrad, had hy de tg over een privéauto met Volgens een onderzoek >mmissie voor de rekeningen 1963 en 1969 de gemeente- ty *AG Het tweede-kamer- ügh (GPV) heeft minister in 5 Volksgezondheid en Mi- )e gevraagd de bestrijding luidshinder zo snel mogeiyk ng Üei wt ja, dat wil Mercedes volhouden. En wil het niet alleen, maar kan het ook. Want zelfs nu de dieselbrandstof geen 23,1 maar 35,6 cent kost*, rijdt u in een Mercedes Diesel goedkoper dan in een benzinewagen van zo'n 12 mille. En daarvoor hoeft u dan niet eens een kilometerverslinder te zijn. Mercedes Diesel, al bij 30.000 km per jaar Zoals u in de tabel kunt zien, beginnen de voordelen (in vergelijking met een wagen vanaf de 12 mille-klasse) al bij 30.000 km per jaar te tellen. Om bij hogere jaarkilometrages op te lopen tot belangrijke besparingen. We praten namelijk over Mercedes. Zodat een belangrijk .uitgesteld voordeel* plezierig kan worden meegecaiculeerd: de lage afschrij vingskosten, de hoge inruilwaarde. Dat houdt de kilometerprijs ook na 1 januari hoogst interessant Een Mercedes is een Mercedes. Het is voor velen de ver wezenlijking van een autodroom. Je denkt aan komfort, aan rijplezier. Aan veiligheid en degelijkheid. Je denkt aan eigenschappen die ogenschijnlijk niets met zuinigheid te maken hebben. Maar al die factoren werken uiteindelijk door in de hoge inruilwaarde van een Mercedes Diesel. Ze bepalen mede de lage kilometerprijs. Zelfs na 1 januari. *de genoemde prijzen zijn excl. 4% BTW, omdat voor zakelijk gebruik de BTW aftrekbaar is Kostenvergelyking benzinewagens/Mercedes-Benz 200 D Onderstaand staatje spreekt duidelijke cijfertaal. U ziet dat de variabele kosten plus afschrijving van een Mercedes-Benz 200 D een stuk lager zijn dan die van een gewone middenklassewagen. De hogere vaste kosten per jaar worden, bijv. voor een auto van f 12.000,-, hierdoor al bij 30.000 km per jaar gecompenseerd. Terwijl de 200 D qua ruimte, komfort, rijkwaliteiten. allure en veiligheid toch wel een paar klassen hoger ligt catalogusprijs incl. BTW Totale vaste kosten per jaar Variabele kosten plus afschr. in ct/km. f 9.500/ f 10.500/ f 13.500/ Mercedes f 10.500 f 13.500 f16.500 200 D f 2.677 f 2.885 f 3.292 f3.654 17,04 18,79 21,31 15,62 Behalve afschrijving bestaan de variabele kosten uit: Afschrijving banden Smeerolie Brandstof Reparatie en onderhoud In de totaalbedragen van de vaste kosten per jaar zijn de volgende kosten opgenomen Renteverlies Periodiek onderhoud Motorrijtuigenbelasting Periodieke technische keuring Verzekeringspremie All Risk Misschien houdt u geen rekening met al deze posten. Bijvoorbeeld niet met renteverlies, kosten van periodiek onderhoud, technische keuring enz. In dat geval komen uw kosten lager uit dan de door ons opgegeven totale vaste kosten. Voor een juiste vergelijking dient u deze posten dan ook in mindering te brengen op de voor de Mercedes Diesel opgegeven kosten. Hoe u echter ook rekent, steeds weer is de uitkomst: de Mercedes- Benz 200 D of 220 D is een klassewagen, die bij een flink aantal kilometers per jaar dezelfde km-prijs heeft als een benzinewagen uit een aanzienlijk lagere prijsklasse. Uw dealer rekent het u graag exact voor. Imp. AGAM B.V, Reactotweg 25, Utrecht. Itrecht. Tel. 030 - 45 1911. V LIMBURG Binnen een week tyd zijn in zuidelijk Nederland twee clandestiene jeneverstokerijen op gerold, waarvan de onbekende eige naars in een jaar tijd voor ruim zes miljoen de drankaccijns hebben ontdoken. De politie neemt aan dat het overgrote deel van de aleohol naar België is gegaan. Ons land voert veel "witte' sterke drank in uit België, maar da-ar zit waarschijnlijk geen klandestien ge stookte jenever bij. De dienst in voo rechten en accijzen is een strenge fijnproever. Minder zeker is het of er van de vele klandestiene Jeneverstokeryen die nog in de hooischuren in Lim burg. Zeeland en Brabant verborgen zitten niet rechtstreeks als zeer winstgevende „witte" Jenever in onze slijterijen terecht komt. Secretaris H. j. van Warmerdam van de Vereniging van Nederlandse Slijters: ,,'t Kan best zo zijn, maar we hebben er geen bewyzen voor". Hy is in elk geval niet benauwd dat er op grote schaal wordt ge knoeid. Al wordt de slijtersbranche niet door illegaal gestookte drank over spoeld, er zyn wel andere gevaren. Ons land is de laatste jaren aardig „aan de drank" geraakt, maar toch dreigt de helft van de slijters rond tweeduizend in de stromen gedestilleerd ten onder te gaan. Oorzaak: de „witte" concurrenten en de grootwinkelbedrijven. Van Warmerdam: „In bepaalde streken, waar grootwinkelbedryven en drank-supermarkten zitten, is het moeiiyker dan elders. De kleine zelf standige legt er vaaik het loodje" Daar staat tegenover dat er ook weer nieuwe .super-zaken" bijko men „Ik verwacht", zegt Van War merdam, „dat het totale aantal slij ters wel rond de vierduizend zal blijven schommelen". In de drankhal kan echt wel geld verdiend worden mits de omzet groot is en dat betekent dat er scherpe prijzen moeten worden berekend. Houvast hebben de kleine slijters die in deze mallemolen zit ten alleen aan de gerenommeerde binnenlandse merken. „Er kan moeilijk mee onder de prijs worden gewerkt", zegt de slij- teTs-secrotaris, „want die is geregi streerd bij de kantonrechter Neem by voorbeeld een fles oude Bokma. Die kost 13,65 gulden. Wie hem voor minder verkoopt brengen wij voor de rechter. In het buitenlandse gedestilleerd is de laatste Jaren de klad gekomen. Van Warmerdam: „Vroeger kostte een fles whisky zo'n 22 23. nu 14 15 gulden". Veel mensen zyn op een buitenlands borreltje overge stapt maar de Jeneveromzet is ook gestegen. Conclusie van Van Warmerdam: „We drinken gewoon meer".

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9