Frankrijk wacht adembenemende verkiezingen ormachtig begin van het nieuwe beursjaar SYSTEEM VOOR DE BELASTINGHEFFING SER praat over samenstelling Opiniepeiling brengt vele gaullisten in rep en roer - G 6 JANUARI 1973 I, v.m 1 januari werd het loonzakje. Zelfs is het niet uit- omstandigheden (ongehuwd of ge- van de volgende 17.264 63% huwde vrouw (loon, winst, maar het teveel betaalde terugkrijgen. Hij Het nieuwe belastingsiyteem januari werd pysteem voor de heffing inkomstenbelasting in- jt zogenaamde schijven- betekent ook dat er hele agen op het loonstrookje an. gezien zal het nieuwe g belastingvoordeel kun- en voor de laagste inko- deoptrekking van de vóet en voor de zoge- jroepen, ook al om- lax verdwijnt, voordeel zal echter niet eren in méér geld in het loonzakje. Zelfs is het niet uit gesloten dat een aantal werknemers het althans voorlopig met wat minder loon zal moeten doen gezien de scherpe stijging van de sociale lasten en de omstandigheid dat per 1 januari nog lang niet alle c.a.o.'s afgesloten zijn. In het nieuwe 6ysteem voor de loon- en inkomstenbelasting, dat een belangrijke vereenvoudiging in houdt, geldt voor alle categorieën belastingplichtigen voor het komen de jaar slechts één tarief. Met de verschillen in draagkracht, die het gevolg zijn van persoonlijke omstandigheden (ongehuwd of ge huwd, met of zonder kinderen e.d.), houdt de fiscus rekening door inko- mensaftrekken voor ieder van de categorieën. Na toepassing van deze inkomensaf trekken blijft de zogenaamde „be lastbare som" over, die met inacht neming van tachtig procent infla tiecorrectie als volgt wordt belast: van de eerste 10.624 25% van de volgende 6.640 31% van de volgende 7.968 39% van de volgende 11.952 49% van de volgende 14.608 58% van de volgende 17.264 van de volgende 21.248 van de volgende 42.496 69% van elke volgende gulden 71% Voor de werkende gehuwde vrouw betekent het nieuwe systeem een belangrijke verbetering. Haar inko men wordt niet langer bij dat van haar echtgenoot opgeteld, maar af zonderlijk belast. Het gaat echter slechts om een be perkte verzelfstandiging omdat die alleen betrekking heeft op het ar beidsinkomen van de werkende ge huwde vrouw (loon, winst, maar niet pensioen). Persoonlijke verplichtingen, buiten gewone lasten e.d. zijn alleen af trekbaar bij de mam met uitzonde ring van de op het loon van de vrouw ingehouden premies voor de AOW en AWW. De werkende ge huwde vrouw krijgt ook geen aftrek voor kinderen en geen bejaardenaf trek. Als van een werkend echtpaar sa men méér dan de maximum AOW/AWW -premie is ingehouden kan de man na afloop van dat Jaar het teveel betaalde terugkrijgen. Hij moet daartoe eventueel de inspec teur om een aanslag in de premie heffing te verzoeken. Over de z.g. bijzondere beloningen betaling voor overwerk, gratifica ties, vakantiegeld) zullen vooral de wat hogere inkomens meer belasting moeten betalen in 1973. De aanslaggrens voor de inkomsten belasting, dat is het inkomen waar over in het algemeen kan worden volstaan met de heffing van loon belasting, gaat aanzienlijk omhoog, van 18.000 tot 25.000. Het nieuwe belastimgssyteem gaat in per 1 Januari 1973. Dit beteke r dus dat voor de aangifte voor c. i- komstenbelasting van 1972 nog de oude regeling geldt. Voor de personeelsafdelingen van de bedrijven betekent de invoering van het nieuwe systeem voor de heffing van loon- en inkomstenbelasting een heel karwei, ook al omdat de nieuwe opstelling in de computers moet worden verwerkt. „Vooral een tijdrovend werk", aldus een salaris sadministrateur", maar onoveri.o- menlijk zijn de moeilijkheden niet". DO 17 i adembenemend te woeden, het Franse ;rnooi vart 4 en 11 kritieke krachtmeting, sonder voor president ipidou en zijn gaullis- bondgenoten. Volgens opinipeiling zouden zij ocent van de stemmen als de verkiezingen ionale Vergadering nu den. 1 Schaap mmi e ci Francois Mit- cialisten en Georges tunisten zou het in- cijfer van 45 procent •kt. Geen wonder dat tie heerst in gaullisti- en dat Pompidou heeft d, dat hij zich ook zelf Igewoel zal mengen om Fransen toch tot „het Wijsheid" te maken. Fantasieën De wildste fantasieën doen de ron de over wat er zou gebeuren als de gaullisten het onderspit dolven en de president een socialistische pre mier zou moeten benoemen: er zou een enorme kapitaalvlucht optreden, de inflatie zou ongekende vormen aannemen en de looneisen zouden dientengevolge zo hoog worden op gevoerd dat een loonstop onvermij delijk werd. Die maatregel zou dan weer leiden tot een breuk tussen enerzijds de socialisten en ander zijds de communisten, voor wie hij onaanvaardbaar zou zijn. Dit schrikbeeld werd uiteraard niet getekend door een aanhanger van het linkse bondgenootschap; het was te vinden in het zakentijd- schrift l'Expansion en in l'Express, het grote weekblad waarvan de niet-gaullistische maar zeker ook niet-socialistische „hervormer" Jean-Jacques Servan-Schreiber on danks zijn aftreden als hoofdredac teur een der machtige mannen is gebleven. Op de wip Die hervormingsbeweging van Ser van-Schreiber en Jean Lecanuet zou volgens de jongste opiniepeiling met 15 procent van de stemmen „machtig" op de wip komen te zit ten. Zij zou die macht waarschijn lijk tot uiting laten komen in zware voorwaarden voor samenwerking met de gaullisten. De fantasieën over wat er allemaal zou kunnen gebeuren als het socia- listisch-communistische bondgenoot schap won hebben overigens Mitter rand al geïnspireerd tot de aantij ging dat de anderen zich de angst tot bondgenoot hebben gekozen. Voor de gaullisten en de met hen samenwerkende Onafhankelijke Re publikeinen van minister van Finan ciën Valéry Giscard d'Estaing is de angst niet zo'n vreemde bondgenoot. De huidige overweldigende rege ringsmeerderheid in de Nationale Vergadering (350 van de 487 zetels) is goeddeels toe te schrijven aan de schrikreactie onder de kiezers op de „Mei-revolutie" van 1968. De op standen van studenten en arbeiders in die dagen (waarvan de com munisten zich distantieerden) waren niet te vergelijken met het spook- verschijnsel van nu, dat zich als een toeschietelijke, charmante fee aandient. De samenwerking van socialisten en communisten is een gevolg van ver anderingen aan beide kanten. Voor Mitterrand was het na vroegere duidelijk dat zijn partij alleen door tactische samenwerking met de communisten kans op de overwin ning kon krijgen. Georges Marchais, eerst plaatsvervangend, nu ook in naam leider van de Franse commu nistische partij, heeft intussen voor een eigen aanpak gezorgd. Zijn communisme heet niet langer dat van de gebalde vuist, maar dat van de uitgestoken hand. Macht afstaan Maar zouden de revolutionaire com munisten, als zij eenmaal het land in samenwerking met de socialisten in hun greep hadden gekregen, de macht weer afstaan als de kiezers dat wensten? Dit is de grote vraag die niet alleen in Frankrijk wordt gesteld. De Londense Times consta teerde deze week: „Geen communis tische partij kan een sociaal-demo cratische partij worden zonder op te houden een communistische par tij te zijn, en er is geen bewijs dat de Franse communistische partij zo ver is gegaan of dat van plan is". Het gezamenlijke programma van links is een compromis van socialis tische en communistische wensen, met een radicale signatuur, vooral waar het nationalisaties en finan ciële deelneming van de overheid in industrieën betreft. Verder wil „links" volledige werkgelegenheid en sociale rechtvaardigheid, wensen die de gaullisten, anders genuanceerd, trouwens ook in him vaandel voe ren. De handicap van de hevig met de Inflatie stoeiende gaullisten is, dat zij al veertien Jaar aan de macht zijn en dat hun vaak kundige be leid niet op een „wervende" ideolo gie stoelt maar op pragmatisme en de veronderstelling dat ook „de ge neraal" zou hebben gehandeld zoals zij nu doen.... MITTERRAND Maar zeker op het punt van stem mingen is Charles de Gaulle verre van onfeilbaar gebleken: hij moest in 1969 aftreden na een verloren referendum over hervorming van de Senaat en invoering van gewestelij ke autonomie waaraan hij het ka rakter van een vertrouwensvotum had gegeven. Eigen wegen Voor de schrandere Pompidou een reden temeer om eigen wegen te zoeken. Hij heeft al gezegd dat hij de Fransen zal waarschuwen voor tegenstrijdigheden die uit hun stemming kunnen voortvloeien. Hij bedoelde de onverenigbaarheid van de keuze van een gaullistische pre sident in 1969 met de eventuele verkiezing van een socialistisch-com- munistische Kamermeerderheid nu. Er moet nog heel wat gebeuren, wil het tot zo'n meerderheid komen. Het Franse kiesstelsel met zijn uit gekiende districten bevoordeelt de gaullisten in niet geringe mate. De communisten kregen in 1967 met 21 procent van de stemmen 73 zetels; De Gaulle's volgelingen 244 zetels met 42 procent. Maar Pompidou heeft de kiezers toch voor alle zekerheid met klem gevraagd de consequenties te trek ken uit zijn betoog. En hij behoudt zicht het recht voor, ,ult die conse quenties te trekken." Er staan hem, als de uitslag hem niet bevalt, allerlei mogelijkheden open: de Kamer spoedig na de ver kiezingen weer ontbinden en nieuwe verkiezingen uitschrijven; eventueel als het volk halsstarrig blijft, zeil aftreden en zo nopen tot een nieu we presidentskeuze waarbij het tot een persoonlijk duel tussen Mitter rand en hem zou kunnen komen. Maar kennelijk hoopt hij, dat het schouwspel niet uit zoveel aktes zal behoeven te bestaan en dat hét ge matigd-conservatieve element de overhand zal houden, dank zij zijn waarschuwingen na het voor de linksen misschien te vroeg gekomen opiniepeilingsucces. de 'eerste werkdag van aar braken op de effec- indices, met uitzonde- ?edoo voor het bank- en ver- i, door het hoogste 1972 heen. Daarmee igaande lijn, die vlak irwisseling inzette, met getrokken, mede onder de vaste stemming in het buitenland, met name in Wall Street. De vooruitzichten voor een gunstige koersontwikkeling worden, althans op korte termijn, gunstig beoordeeld, ook al omdat de fond sen die vorig jaar achterbleven nu eveneens in beweging zijn gekomen. Bij de beoordeling van de vooruit zichten moet er echter wel rekening mee worden gehouden dat het uit gangspunt voor 1973 belangrijk ho ger ligt dan in het afgelopen Jaar en dat al flink op een conjunctuur herstel is vooruitgelopen. Afgewacht moet nog worden in hoeverre het sterk verhoogde koersniveau door de in het voorjaar te verwachten be drijfsresultaten wordt waargemaakt. Tegenvallende cijfers zouden voor de betreffende fondsen wel eens tot heftige koersreacties aanleiding kunnen geven. De tot dusver verstrekte tussentijd se mededelingen duiden weliswaar in vele gevallen op een verbetering of een herstel, in diverse sectoren wordt toch nog met moeilijkheden gekampt. Ook de vooruitzichten voor het lopende Jaar zijn niet over de hele linie onverdeeld gunstig, mede als gevolg van de voortwoeke rende inflatie. In het afgelopen Jaar heeft de beurs een ontwikkeling doorge maakt, die belangrijk boven die van de andere centra uitsteekt. Het koersniveau steeg met ongeveer 38% bij een vooruitgang, die voor de an dere beurzen varieert van 8% tot 15%. Alleen Tokio heeft het nog beter gedaan met een verdunneling van het koersniveau. De grootste stijging was weggelegd voor de industriefondsen, waarvan de ANP/CBS-indice op een record stand kwam. Met 156,1 werd geëin digd op de hoogste stand van het Jaar, die overigens op 29 augustus voor het eerst werd bereikt. Ook de soheepvaartfondsen besloten het Jaar op het hoogste niveau. In bei de sectoren was de belangstelling vanuit het buitenland, met name uit Engeland, een belangrijke en stimulerende factor. Ook de omzetten zijn vorig Jaar sterk toegenomen, afgezien van de groei die is veroorzaakt door het hogere koersniveau. De totale omzet beliep ƒ28,5 miljard, een stijging van ƒ11 miljard ten opzichte van 1971. Voor een groot deel kan de groei op rekening van de sector Nederlandse aandelen worden geschreven, waar de omzet steeg van ƒ10,16 miljard naar 19,04 miljard. De omzet in buitenlandse aandelen ging van ƒ0,8 naar ƒ1,2 miljard, die van Ne- landse obligaties van 4,9 naar 6,4 miljard. Het lijstje van de meest verhandel de aandelen (naar effectieve waar de) wordt aangevoerd door Kon. Olie, met Philips op de tweede plaats. Daarna komen achtereenvol gens Rolinco, Unilever, Robeco, Akzo, Heineken, ABN, Amro en Scheepvaart Unie. Behalve dat het nieuwe Jaar in een zeer vaste stemming is begonnen, hebben ook meteen weer de beslui ten tot of onderhandelingen óver samenwerking de aandacht getrok ken. Op de eerste dag al werd de notering in Bensdorp Internationaal opgeschort in verband met de be sprekingen met Unilever, die een bedrag van ongeveer 24 miljoen voor het bedrijf op tafel wil leggen. In Vereenigde Glasfabrieken is de zeggenschap naar Frankrijk gegaan, waar Boussois-Scouchon-Neuvesel nu 60% van de aandelen in handen heeft. Een bod op de resterende 40% is niet te verwachten. Op de tweede beursdag werd de notering in het met moelijkheden kampende Nové opgeschort, die zich wil laten overnemen. Op de derde dag kwam de aankondiging van het bod op Philips Tabak. Een stormachtig be gin. ADVERTENTIE üd heeft minister Geertsema zich deze week op Schiphol ten opzichte vant zijn collega's riname in een apartheidspositie gemanoeuvreerd. Bij de doortocht door de aankomsthal be- Geertsema zich van het rollend tapijt. Premier Sedney van Suriname, diens dochter Mar en gevolmachtigd minister Polanen gebruikten de benenwagen, is in Nederland om o.m. te spreken over de migratie van Surinamers naar Nederland. H0BAH0 HALLEN, LISSE 8 t/m 12 jan. 1973 Op deze vaktentoonstelling op 4000 m2 expositieruimte de laatste ontwikkelingen in de mechanisatie van de moderne BLOEMBOLLENTEELT EN EXPORT Openingstijden: 8 t/m 12 jan. van 9.00-18.00 uur. Woensd. 10 jan. 's-avonds tot 22.00 uur. Van onze sociaal-economische re dactie De Sociaal-Economische Raad zal de toekomstige samenstelling van dit college reeds op vrijdag 19 ja nuari aan de orde stellen. Ook zal de SER dan moeten beslissen of de Nederlandse Centrale van Hoger Personeel (NCHP) een vertegen woordiging krijgt in de Raad voor de Arbeidsmarkt, een zelfstandig optredende SER-commissie. Reeds geruime tijd studeert de or ganisatiecommissie over de toekom stige samenstelling van de SER. Er zijn verschillende groeperingen, die toelating wensen tot dit topcollege. Daartoe behoren o.a. de Nederland se Centrale van Hoger Personeel en de Nederlandse Consumentenbond. De beslissing om deze zaak snel aan de orde te stellen is vooral het ge volg van de acties van Nederlandse Centrale van Hoger Personeel, die bij het College van Beroep voor het Bedrijfsleven bezwaar heeft ge maakt tegen de beslissing van het dagelijks bestuur van de SER om de centrale nog niet toe te laten tot de Raad voor de Arbeidsmarkt om dat een onderzoek naar een nieuwe samenstelling van SER en SER- commissies gaande is. Vorige maand gaf het college van beroep de SER gelegenheid binnen drie weken een principieel verweer te voeren tegen de bezwaren van de centrale. Het SER-bestuur heeft nu besloten géén verweerschrift in te dienen maar deze zaak snél op de agenda te brengen. De NCHP meent overigens dat het toch nodig blijft dat het SER-be- etuur zijn beslissingen ook voor het AD VERTEN TIE f auto-inzittenden brand glas inbraak ongevallen If S>|JP rechtsbijstand reis storm wettelijke aansprakelijkheid voor particulieren ziekte Kiriu ziektekosten ....om zéker te zijn! n.v. verzekeringsmaatschappij \HKmwWwal 66 fiw-3 UI. 010-368844^ college van beroep verdedigt. Daar om heeft de centrale de voorzitter van het ooilege van beroep ge vraagd het SER-bestuur alsnog die verdediging voor het college te la ten voeren.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7